EEG-TOP VAN PARIJS: Migrantenraad Duiveëi op autospiegel vraagt generaal pardon Honger bedreigt Vietnamese wezen Ook raad Zeist wil Gero houden Citroën ontslaat Hulp aan arme landen wezenlijk verbeterd geopend Partijcongres in Roemenië Tijdelijkdoenwij opuwautoeen vorstelijk inruilbod. Zuidvruchten Drukkerij in geldzorgen: 86 man ontslagen die rol kuipers 2800 werkers I SI© Voor u meneer, Fbrtgens a van Red Band natuurlijk ■■i istijdqééngeld bij ES-juwelier tal 1 TIENDUIZENDEN WACHTEN OP FINANCIËLE ADOPTIE Wilt u ook zuinig Mercedes Diesel rijden? PRONK: Mercedes Diesel. Klasse als geen ander. Ontdek door deze bon hoeveel. 1 1 W JRF MORGON v k 1 N Tö 9 8 I merk auto: bouwjaar: mijn naam: plaats: telefoonnr,: Informatie- bon. B.V. AUTOBEDRIJF VAN WIJK, Haarlem, Amster- damsevaart 114, tel. 023-317710 - Overveen, Bloe- mendaalseweg 329, tel. 023-326250. RED BAND 5 ,o t ^ZIJLSTRAAT 97ITEL: 31018I? K’i-s Stuur ons deze bon zo spoedig mogelijk. Het hoogst interessante bod dat wij op uw inruilauto kunnen doen is slechts tijdelijk geldig. straat (ADVERTENTIE) van (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) Meng oral (Van onze correspondent) 5, (ADVERTENTIE) L 1 (ADVERTENTIE) >p. ectie >reid, (Van onze redacteur in Brussel, Henk Kolb) weeskinderen. Twee miljoen kinderen hebben een van beide ouders verloren. Volgende week maandag komen de ministers, die gisteren hun topoverleg overigens hadden willen afsluiten, in een sfeer van toenemende moedeloosheid op nieuw bij elkaar. verdeeld, aan ten grondslag wil leggen, vier voorwaarden: Nederland heeft daar nog tussendoor geroepen, dat een regionaal fonds geen concurrentievervalsing mag meebrengen. ttes f65,- dedföogde Dat zei drs. J. Pronk, minister voor Ontwikkelingssamenwerking, gisteravond in Tilburg. Hij sprak er in het kader van de cursus ontwikkelingsproblema tiek van het bureau buitenland van de katholieke hogeschool over zijn beleid. De minister zei echter dat groepen in de Nederlandse samenleving die de eco nomische macht hebben, door het beleid nauwelijks zijn beïnvloed. Dat beleid is dan ook noodgedv”>ngen gebaseerd op compromissen. In dat verband had hij zeer scherp kritiek op de EEG. „De EEG is voor mij een nog groter teleurstelling geworden dan ik vermoedde dat moge lijk was voordat ik minister werd. In de EEG leeft bij de partners van Nederland nauwelijks de politieke wil om ontwik kelingshulp op een goede basis te geven. Die wil wordt trouwens steeds minder Ik heb er een nare smaak van in de mond”, aldus de minister. TILBURG (ANP) Er zijn door de regering Den Uyi wezenlijke veranderin gen aangebracht in de ontwikkelings hulp. Die regering wil dat door die hulp juist de gewone mensen in arme fanden geholpen worden. De Nederlandse rege ring wil ook die hulp gaan geven aan bevrijdingsbewegingen in ontwikkelings landen. Niets illustreert eigenlijk duidelijker de verschillen van inzicht dan het feit dat de ministers nu nog beschikken over 30 pagina’s ontwerptekst, die ten slotte tot een handzaam slotcommuniqué, van gewoonlijk niet meer dan zes tot tien pagina’s, moeten worden samengesmeed. De pagina’s die eruit moeten, bestrijken de verschillen van mening die in teksten tussen haakjes zijn bij gevoegd. Het vaststellen van een datum voor rechtstreekse en algemene verkiezingen voor het Europese parlement; De Britten moeten duidelijk zeggen wat zij willen: wel of geen lid blijven van de EEG; De Fransen moeten lid worden (net als de andere acht) van het nu 16 landen sterke energie-agentschap van de Overeenstemming verliest het moedeloosheid Un de Belgische hoofdstad hebben de negen ministers van buitenlandse zaken zich gisteren wederom en vrijwel vruch teloos uitgeput met het zoeken naar overeenstemming over de hoofdpunten van de agenda: de bestrijding van de inflatie en de werkloosheid, het gemeen schappelijke energiebeleid, en de verdere politieke uitbouw van de EEG naar wat dan uiteindelijk in 1980 een Europese Unie zou moeten worden. Minister Van der Stoel, in antwoord op de vraag of een topconferentie dan eigenlijk wel zin heeft: „Nederland heeft zich altijd zorgen gemaakt over het voor de top gekozen tijdstip. Wij willen even wel niet pruilend alleen in een hoekje blijven zitten. Als het echter zo door gaat, dan bestaat het risico dat de top niets oplevert. De contouren van een overeenstemming tekenen zich nog niet af”. Collin et Bourisset Een van de betere Beaujolais Zoals bekend is wil de Gerofabriek de produktie in Zeist staken, waardoor ont slag dreigt voor 300 mensen. B. en W. van Zeist, en nu dus de hele gemeente raad, vinden dat steun moet warden verleend aan het plan van de gezamen lijke vakbonden om met regeringssubsi- die de fabriek draaiende te houden. De bonden menen namelijk, dat het ge ven van regeringssteun voordeliger is dan het financieren van de sociale ge volgen van het massa-ontslag. De ge meenteraad van Zeist spreekt in de mo tie zijn verwachting uit dat het ontslag kan worden vermeden. Op Honoloeloe, het eiland in de Stille Oceaan, had een duif zoveel haast dat ze haar nest bouwde op de zijspiegel van een auto, om er vervolgens een ei in te deponeren. Enigszins selectief ging de vogel wel te werk, want de auto die „alleen voor dienstritten gebruikt mag worden’’, behoort toe aan het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoor ziening. EINDHOVEN (ANP). Drukkerij Schafer in Aalst-Waalre heeft ontslag- vergunning voor alle 86 werknemers aangevraagd. Maandagochtend zijn de werknemers ai naar huis gestuurd. Schuldeisers hebben beslag op alle pa- piervoorraden gelegd, waardoor het be drijf niet meer kan draaien. Drukkerij Schafer verkeert al enkele jaren in moeilijkheden. Er werd in over leg met schuldeisers destijds een schema opgesteld om de schuldenlast af te los sen. Dat is inderdaad volgens plan verlo pen, maar inmiddels ontstonden weer andere schulden. Er werden al een paar keer reorganisaties uitgevoerd, maar steeds moesten weer nieuwe tegenslagen worden geïncaseerd. Eerst viel een be langrijke drukorder weg door de onder gang van Schiekarton en recentelijk kreeg Schafer te horen, dat het ministe rie van Economische Zaken niet bereid is een overheidssubsidie te geven voor een reorganisatie- en gezondmakings- plan. AMSTERDAM Tienduizend Vietna mese wezen wachten nog op financiële adoptie. De laatste paar maanden is de hongersnood in de acht noordelijke pro vincies van Zuid-Vietnam schrikbarend toegenomen omdat de oogsten door ZEIST (ANP). De gemeenteraad van Zeist heeft maandagmiddag in een met algemene stemmen aangenomen motie zijn instemming betuigd met het door B. en W. van Zeist aan de minister van Economische Zaken gezonden tele gram, waarin wordt gevraagd de met sluiting bedreigde Gero-fabriek open te houden door regeringssteun toe te zeg gen. overstromingen zijn vernield. Nieuwe oogsten mislukken omdat de ontblade- ringsmiddelen die door de Amerikaanse luchtmacht zijn gebruikt de modder blijven vergiftigen. Het land, dat on danks de Parijse vredesakkoorden nog steeds in oorlogsomstandigheden ver keert, telt in totaal een half miljoen 1,0^ Een van de belangrijke struikelblok ken blijft het zogenaamde regionale fonds, een EEG-pot die bedoeld is om de meest achtergebleven gebieden binnen de gemeenschap (Italië, Ierland en Groot-Brittannië) tot een aanvaardbaar economisch niveau te verheffen. De Ie ren en Italianen hebben al botweg ge zegd dat zij geen top wensen wanneer dat fonds niet van de grond komt. De Duitsers, die dit tot nu toe hebben tegengehouden omdat ze deze onderne ming te duur vinden, verbinden echter aan hun bereidheid om mee te betalen aan de bijna vijf miljard gulden die de Europese Commissie er, over drie jaar De opvang van deze kinderen is ui terst moeilijk. Diep in hun hart groeit de hardheid die later zou kunnen leiden tot een kleine oorlog binnen het land. De boeddhisten beschouwen hun activi teiten voor de weeskinderen dan ook niet als liefdadigheid maar als vredes werk. Met deze boodschap reist de Viet- namese Cao Ngoc, die wordt aangeduid bij haar voornaam Phuong, de komende weken door Nederland. Deze tengere professor in de biologie woont sinds enkele jaren in Parijs als lid van de vredesdelegatie van de Vere nigde Boeddhistische Kerk van Vietnam. In Nederland zijn 3500 Vietnamese kin deren op afstand geadopteerd en dat betekent dat zij maandelijks geld (20 gulden) voor voedsel, kleding en onder wijs ontvangen. Het comité voor Vietna mese weeskinderen (inmiddels als vere niging koninklijk goedgekeurd) wil dit aantal verdubbelen en heeft Phuong uit genodigd om dit toe te lichten in Neder land. Op de vraag of de regering van presi dent Thieu geen greep kan krijgen op de adoptiegelden uit het buitenland, zegt mevr. Phuong: „Nee, dat is uitgesloten. Wij hebben als vredesdelegatie in de ogen van Saigon geen legale papieren maar wij kunnen toch vrij werken om dat we de massa vertegenwoordigen. De economische situatie is moeilijk op het ogenblik. De banken in Vietnam zijR open voor nieuwe rekeninghouders. Zij sturen het geld vanuit Parijs naar de bankrekeningen van de hoogste gezags dragers uit de boeddhistische kerk. Zij verdelen het geld over een heel netwerk van medewerkers. En deze monnikken, nonnen en sociale werkers zorgen ervoor dat het geld inderdaad bij de desbetref fende kinderen terecht komt”. neme.f ...een heerlijk avondje. We kennen allemaal de Boerenjongens, de Boerenmeisjes. Wel, dit is een variant voor de Sint Nicolaasdagen: Boerenbisschop 400 g gemengde gedroogde zuid vruchten (abrikoosjes, appeltjes, krenten en rozijnen) in de week zetten in wat water en daarin laten gaarwellen (appeltjes en abrikoosjes klein gesneden). Suiker naar smaak erbij en ze dan met witte wijn, kruidnagel, pijpkaneel, stukjecitroenschil en hetkookvocht een half uur laten trekken boven een zeer zacht vuur (vooral niet kokenDZo warm mogelijk in glazen scheppen, bijvullen met een scheutje sherry medium dry. Smulpapen kunnen een boekje met de nieuw ste Zuidvruchten-recepten aanvragen bij antwoordnummer 3212, Amsterdam (geen postzegel nodig). Deze punten zal een delegatie uit de Migrantenraad morgen bepleiten In een gesprek met de vaste Kamercommissie van Sociale Zaken en Justitie. De raad vond aanvankelijk dat er generaal par don voor alle illegale gastarbeiders dien de te worden afgekondigd. Tijdens de behandeling van de nota buitenlandse werknemers bleek de Tweede Kamer hiervoor niet te voelen. De kans bestaat dan, dat grote aantallen gastarbeiders nog snel naar Nederland verhuizen om van dit generaal pardon te profiteren De Migrantenraad stelt daarom de ver blijfsperiode van één jaar voor, die overeenkomt met de proefperiode voor gastarbeiders, die via wervingsbureau’s zijn aangetrokken. de ES. juwelier van HaarlenL Grote Houtstraat 6 bij de Grote Markt, Tfn.023-324259 1. Chronograaf, de tijd eksekt gemeten, sekondenwijzer, stopwatch, enz. 142.50 2. Mannensieraad, gouden pols horloge, klassiek model, 385.- k 3. Stevig mannenklokje, kast en band edelstaal, datum, schokvrij en waterdicht 125.- I 4. Modem, rond horloge, brede chroom rand, datum, rode sekondenwijzer ƒ99.- 5. Sportief duikermodel van stevig- chroom, instelring, sekondenwijzer ƒ59.- 6. Ongelooflijk: edelstaal, groen blauwe wijzerplaat, schokvrij, waterwerend, sekondenwijzer én datum, toch maar 57.- Vakbondsleiders verklaarden dat de directie hen had meegedeeld dat 1.400 werknemers voor het grootste gedeelte administratief en technisch personeel, zouden worden ontslagen, terwijl 1.400 anderen met vervroegd persioen zullen worden gestuurd. De directie zei niet wanneer de werk nemers zouden worden ontslagen. De vakbonden verklaarden dat ook werk tijdverkorting werd overwogen. UTRECHT (ANP). De Utrechtse Migrantenraad vindt dat buitenlandse werknemers zonder verblijfvergunning, die al een jaar of nog langer hier zijn, via een eenmalig generaal pardon zo’n verblijfsvergunning moeten kunnen krij gen. Bovendien dienen werkgevers drie maanden lang de gelegenheid te krijgen om bij hen werkende illegale gastarbei der^ te legaliseren. BRUSSEL De EEG-topconfe- rentie (9 en 10 december te Parijs) wordt naar het zich laat aanzien meer een bevestiging van de im passe waarin de EEG zich bevindt dan een doorbraak naar een opge wekter toekomst. (Van onze redactrice in Wenen) BOEKAREST. De Roemeense com munisten willen ook in de toekomst hun politiek van nationale onafhankelijkheid voortzetten. Ceaucescu, hun partijleider en president, weigert de hegemonie van de Sovjet-Unie te aanvaarden. Dat is gisteren bij de opening van het elfde Roemeense partijcongres in Boekarest met nadruk naar voren gebracht. Ceaucescu’s positie is op deze mam- moet-bijeenkomst van 2500 Roemeense communisten onbetwist en sterker dan ooit Dat heeft hij wel nodig ook. In het begin van de jaren ’70 heeft hij het zwaartepunt van zijn beleid verlegd van de buitenlandse politiek naar de „grote sprong” op binnenlands economisch ge bied. Daar is vooralsnog heel wat min der populariteit mee te oogsten dan vroeger toen hij op de nationalistische gevoelens tegenover de grote broer speelde. PARIJS (AP). De Franse automo bielfabriek Citroen heeft gisteren bekend gemaakt van plan te zijn 2.800 van de 53.700 werknemers te ontslaan. OESO (Organisatie voor Economische Samenwerking en Ontwikkeling); Er moeten maatregelen komen ter versteviging van de economische stabili teit. wijnen. Fijn en fruitig. Originele Franse botteling. sfcgii

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 9