Nog geen besluit over lot vier Palestijnen in Tunis ARRESTANTEN IN KAPINGSZAAK WORDEN BERECHT Toestand Ethiopische provincie Eritrea zeer gespannen Geen bedreiging van privacy bij automatisering Macht CIA beperkt a Veranderingen in W.-Duitse wetgeving Giscard in opspraak Arafat het jaar man van Inwisselen van zilveren guldens tot 1 januari Aangehouden Spaanse politici vrijgelaten Kissingers kansen in het Midden-Oosten gedaald STOERE DAMES I'-'V I I Binnen half jaar moet Israel met Syrië praten Baader-Meinhof: Termijn niet verlengd Escapades Lichaam van Oe Thant Weer scheepsramp in Bangladesj „In avond en nacht onbereikbaar” wordt bijgezet in Birma BINNEN- EN BUITENLAND DONDERDAG 28 NOVEMBER 1974 Persoonsadministratie (Van onze redacteur in Jeruzalem) Bewaken Vervolgen ees oek ees, >rd- rijd zijn het icn- ko- JERUZALEM. Nu het vast staat dat de troepen van de Ver enigde Naties nog een half jaar op de hoogten van Golan mogen blij ven, rijst de vraag of het in die tijd mogelijk zal zijn om een uit weg te vinden uit de politieke im passe in het Midden-Oosten. Al zijn de kansen van Kissinger voor een trapsgewijze oplossing uiterst ge ring geworden, toch zal Amerika onderzoeken wat er nog te redden valt. ties rtje tige pen pan ge- an- ak- jd” >te- iro- lers dan iten Iers rijs lot- (en lie itat ulo ijk id- iria ge- om id- ui- be- or- rel ADDIS ABEBA (AFP, Reuter, AP). Van de zijde van het Ethiopische ministerie van buitenlandse zaken is gisteravond met nadruk ontkend dat ex-keizer Haile Selassie op het punt staat geëxecuteerd te worden in een stad op 50 km van Addis Abeba. Libanese kranten hadden eerder gemeld dat de dagen van Haile Selassie geteld zijn en dat hij op korte termijn terechtgesteld zou worden. „Deze geruchten zijn volkomen uit de lucht gegrepen”, zo zei men op het Ethiopische ministerie. Beschuldiging 3Fw 4 ÉfE 'a*'» Op een persconferentie deelde Hoet Tunesische regeringsfunctionarissen (Van onze redacteur in Bonn) (Van onze redacteur in Parijs) de toren: „Wij hebben een Ameri kaan gewond”. Deze uitspraak beves tigt de lezing van gezagvoerder James Futcher, die na afloop zei dat Kehl een Amerikaans accent had. De vertegenwoordiger verklaarde dat de gevangenen in drie categorieën ver deeld zijn; zij die een gevangenisstraf verdienen, zij die beboet kunnen worden mee dat een aantal van de 26 in Libanon was gearresteerd. Hij zei niet wie de arrestaties verrichtte, hoe dit gebeurde of wanneer. Hij zei: „Zes entwintig mensen zijn als verdach ten gearresteerd en ik geloof dat de PLO er dit keer, als zij over volledig bewijs beschikt omtrent al degenen die aan deze operatie deelnamen, een punt van zal maken deze zaak in een openbare rechtzitting te behandelen opdat ieder zal zien dat de PLO de nodige straf tegen hen heeft uitge sproken”. Hij deelde niet mee wat en zij die mogelijk vrijgelaten zullen worden. er zuive; toe dient dat dergelijke acties werden aangemoedigd. huis van met no- uit- van inc- zal in gie eau de ;tad de weg ka iet ize en da lat en le en iet ik- an. id- ir- srs )OS het ge- >m- lui- de te 80 nde ge- met ok- •jn- een lere irt- ■oor ge- ote aar in- 80 op ze, ok u- e- tot te .he- tste uit ren te at. wee slag die wee uit aal ost de in de ran de In d ies De Tunesische functionarissen zei den ook dat de vtff door Egypte en twee door Nederland vrijgelaten Pa lestijnen worden vastgehouden en dat de regering in overleg met de PLO en de andere Arabische landen een beslissing over hun lot zal nemen. Het parlement verklaarde dat de poli tieke steun die op de Arabische topcon ferentie in Rabat en in de Verenigde Naties aan de Palestijnen werd gegeven, De Knesset hield een debat over de aanval die vorige week werd gedaan om een woonblok in de noordoostelijke plaats Beit Sjean. Bij de aanval en het vuurgevecht dat daarop ontstond kwa men vier Israëliërs en drie Palestijnen om. Kroonprins Afa Wossen van Ethiopië heeft gisteren een verklaring uitgegeven waarin hij zegt dat de massa-executie gedurende het weekeinde een aanflui ting van recht en rechtvaardigheid was. Het wis een belediging voor alle Ethio- piërs, jong, en oud, die streden voor een rechtvaardig stelsel in het land, aldus de kroonprins. Aan de andere kant zal er binnen een half jaar tussen Syrië en Israel onder handeld moeten worden, wil er geen oorlog uitbreken. Syrië zal niet nog maals het mandaat van de VN-troepen op de Golanhoogten verlengen zonder Israëlische tegenprestaties. CIA zich mengde in Portugals binnen landse aangelegenheden. De suggestie was gedaan door afge vaardigde Michael Harrington, die eer der dit jaar onthulde dat de inlichtin gendienst actie had gevoerd tegen wijlen president Allende van Chili. voor soort straf zou worden opgelegd als zij schuldig zouden worden be vonden. Giscard heeft geweigerd zijn gezin op het Elysée te laten wonen, maar slaapt •r door de week zelf wel. Hij eet meestal in zijn eigen woning. Zijn naas- Op 31 december 1972 waren in omloop 129 miljoen stuks zilveren guldens en 43 miljoen stuks rijksdaalders. In de perio de van 1 januari 1973 tot en met 31 oktober 1974 zijn ingewisseld ruim 46 miljoen stuks zilveren guldens en ruim 14 miljoen stuks zilveren rijksdaalders. De aantallen die gedurende de laatste maanden ter inwisseling werden aange boden waren zeer gering. PARIJS. De Franse president Gi scard d’Estaing, is in opspraak gebracht door een opmerkelijk artikel in Le Mon de, het uiterst serieuze dagblad, dat wars is van alle sensatie, zodat de op Giscard uitgeoefende kritiek hard aankomt. De kern van het betoog is, dat het privéleven van de president de voornaamse oorzaak ervan zou zijn, dat zijn greep op de politieke gang van zaken is verslapt. Er zijn klachten dat Giscard ’s avonds en ’s nachts meestal onbereikbaar is, omdat hij dan zijn tijd doorbrengt bij oude vrienden, met wie hij, ondanks zijn hoge verantwoordelijke functie, het con tact niet wil verliezen. Giscard laat wel het adres waar men hem kan bereiken achter, maar dat zit in een verzegelde enveloppe, welke slechts in zeer belang rijke gevallen mag worden geopend. Het satirisch weekblad Le Canard En- chainé heeft onthuld dat Giscard bij voorbeeld onbereikbaar was tijdens de aanval van Japanse terroristen op de Franse ambassade in Den Haag. De Ethiopische regering heeft inmid dels troepenversterkingen gezonden naar Asmara, de hoofdstad van de noordelijke provincie Eritrea, waar guerrillastrijders die de onafhankelijkheid van deze pro vincie willen, actief zijn. De toestand in Eritrea is zeer gespan nen. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken maakte gisteren be kend dat de Amerikaanse regering de militaire leiders in Ethiopië verzocht heeft geen politieke gevangenen meer te recht te stellen. In Addis Abeba was het gisteren rustig. EINDHOVEN (ANP). De persoon lijke privacy loopt geen gevaar bij auto matisering van persoonsadministraties. Dit zei drs. D. Ravensteyn, bij het minis terie van Binnenlandse Zaken belast met de voorbereiding van de centrale per soonsadministratie gistermiddag op de Technische Hogeschool in Eindhoven. Hij sprak in het kader van een lezingen cyclus over automatisering en privacy. Uit afschriften van de radioge sprekken die men vanuit de verkeers toren met het viertal heeft gevoerd blijkt inmiddels dat Kehl waarschijn lijk het slachtoffer is geworden van een misverstand. Na de moord meld den de kapers op uitdagende toon aan Volgens drs. Ravensteyn worden in de diverse overheidsregistraties alleen die gegevens opgenomen die nodig zijn voor de dienst die het betreffende bestand gebruikt. Onderlinge uitwisseling van gegevens zal niet meer gebeuren dan nu al het geval is. „Angst dat die uitwisse ling zal toenemen is ongegrond.” DACCA (AP). Gistermorgen is op het Kaptai-meer, 65 kilometer ten noorden van Tsjittagong in Bangladesj, een veerboot gekapseisd. Gevreesd wordt dat er zeker 100 mensen zijn verdron ken. Tot nu toe zijn 19 lijken geborgen. Vermoedelijk bëvinden zich in het ruim van het vaartuig tientallen doden. Dit is het derde scheepsongeluk in Bangladesj van deze maand. Bij de twee voorgaande rampen, die zich voordeden met schepen die veel meer mensen aan boord hadden dan was toegestaan, waren respectieve lijk 128 en ongeveer 300 mensen omge komen. BEIROET (Reuter, AP). De Pa lestijnse bevrijdingsorganisatie PLO heeft in Beiroet de arrestatie bekend gemaakt van 26 mensen die er van worden verdacht betrokken te zijn bij de kaping van een Britse VC-10 op 22 november naar Tunis. De leider van het PLO-bureau in Libanon, Saafik AI Hoet, deelde mee dat de verdachten berecht en bestraft zou den worden „volgens de wetten van de Palestijnse revolutie”. Daarna zal het naar het land van geboorte van de overledene, Birma, wor den gevlogen en bijgezet te Rangoon. Het oorspronkelijke plan was, dat te gelijkertijd onderhandeld zou worden tussen Israel en Egypte enerzijds en Israel en Jordanië anderzijds. Het uit vallen van Jordanië als onderhandelings partner heeft Kissinger gedwongen op zoek te gaan naar een andere tweede partner. Een tweede partner is nodig, omdat geen enkel Arabisch land het zich kan veroorloven om in zijn eentje met Israel te onderhandelen. Dat zou als verraad aan de Arabische zaak worden uitgelegd. De aanhouding op dinsdag geschiedde tijdens een bijeenkomst van sociaal-de- mocratische, socialistische en christen-de- mocratische leiders, die een centrum linkse coalitie poogden samen te stellen bij wijze van voorbereiding op het tijd perk na Franco. De politie beschuldigde de aangehou denen van illegaal vergaderen, hoewel vorige maand twee bijeenkomsten van Madrileense en Catalaanse sociaal-demo- craten zijn gehouden zonder dat autori teiten ingrepen. Premier Carlos Arias Navarro heeft toegezegd, politieke verenigingen voor het eind van het jaar te zullen legalise ren. Hoet zei dat de PLO er op stond dat de Tunesische regering de vier kapers zou overdragen. De kapers hadden de Tunesische autoriteiten maandag gevraagd hun veiligheid te waarborgen als voorwaarde voor de vrijlating van de achtergebleven be manningsleden in de VC-10. Reeds van 1 januari 1973 af zijn deze zilveren munten geen wettig betaalmid del meer. Aanvankelijk stond de gele genheid tot inwisseling open tot en met 30 juni 1973. Deze inwisselingstermijn werd tweemaal verlengd, eerst tot en met 31 december 1973 en daarna tot en met 31 december 1974. Tot deze laatste datum is nog inwisseling mogelijk op de districtspostkantoren en de hoofdpost kantoren en op de kantoren van de Nederlandsche Bank N.V. Gezien het feit dat de kapers een van hun gijzelaars, de Westduitse bankier Werner Kehl, hebben dood geschoten, zouden ze normaal gespro ken in Tunesië terecht moeten staan wegens moord, waarop maximaal le venslange gevangenisstraf staat. „Maar omdat de Palestijnse bevrij dingsorganisatie bij deze zaak is be- MADRID (AFP/REUTER). Alle dinsdag door de Spaanse politie aange houden Spaanse politici zijn gisteren vrijgelaten. Israel zal, om zijn eigen burgers te beschermen, de Arabische guerrillastrij ders blijven vervolgen tot zij zijn uitge- roëid, aldus heeft het Israëlische parle ment gisteren besloten. trokken is dit een speciaal geval”, vertelde een van de functionarissen. „Er moeten enkele bijzonder ingewik kelde kwesties worden opgelost”. Een vertegenwoordiger van de militai re machthebbers in Ethiopië heeft giste ren tegen verwanten van de 150 gevan genen die nog steeds in Addis Abeba worden vastgehouden, gezegd dat nie mand meer terechtgesteld zal worden zonder voorafgaand proces. Het militaire bewind heeft zaterdag 60 voormalige regeringsfunctionarissen laten excuteren. BONN. Als antwoord op de ac tiviteiten van de verdediger van de gevangengenomen leden van de Baader-Meinhofgroep heeft de rege ring van de Bondsrepubliek gisteren het besluit genomen tot een reeks van wetswijzigingen. Syrië heeft gisteren Israel ervan be schuldigd het troepenscheidingsakkoord te hebben geschonden door in de heuvels van Golan 51 tanks meer te stationeren dan de toegestane 75. Een en ander wordt gezegd in een brief aan VN- secretaris-generaal Kurt Waldheim. Aan Waldheim wordt gevraagd alle stappen te nemen die nodig zijn om Israel deze tanks uit de 10 kilometer brede zone te laten terugtrekken. Het parlement aanvaardde verder een wet die alle ouders verplicht de scholen van hun kinderen tijdens de lesuren te bewaken. Onderwijspersoneel en leerlin gen die ouder dan 16 jaar zijn, moeten ook meedoen. Bij weigering kan men boetes tot 800 gulden krijgen. Er is voorts een wetsontwerp in voorbereiding dat bepaalt dat alle mannelijke inwo ners van 18 tot 65 jaar binnen het bereik van hun woonhuizen minstens twee dagen of nachten per maand waakdiensten moeten doen. Ook de Parijse politie maakt zich zorgen over de late escapades van de president, die er beslist alleen op uit wil trekken. Het is daarom moeilijk hem te beschermen tegen incidenten, zoals en kele weken geleden, toen zijn auto ’s morgens om vijf uur in botsing kwam met een melkauto. Deze aanrijding be perkte zich tot blikschade, maar de president moest zich door een andere auto naar het Elysée laten brengen. Hij zou een van de achteringangen van het gebouw voor zichzelf hebben laten re serveren, zodat zijn thuiskomst op onge bruikelijke uren niet zou opvallen. De tweede onderhandelingspartner moet nu Syrië worden. Dat heeft enige voordelen, maar meer nadelen. Syrië is de meest onverzoenlijke buurman van Israel; er is een traditie van haat en wantrouwen tussen beide landen, en Is rael heeft heel duidelijk gesteld zelfs in ruil voor een vredesverdrag niet veel van de Golan te willen ontruimen. Het Madrileense dagblad „Pueblo’’ heeft gisteren de Palestijnse leider Jasser Arafat uitgeroepen tot man van het jaar. Pueblo verklaarde dat Arafat door een 60 man tellende jury werd gekozen omdat: „hij meer is dan een leider hij is het symbool van een volk, met zijn triomfen, zijn verbitteringen gepassioneerde verklaringen”. Op de foto: Arafat (gebogen) legt een krans bij het Lenin-mausoleum in Moskou. Samen met een delegatie van het PLO werd hij gisteren plechtig op het Kremlin ontvangen. NEW YORK (AP). Het lichaam van Oe Thant, de maandag als gevolg van kanker in een New Yorks zieken overleden oud-secretaris-generaal de Verenigde Naties, is gisteren overgebracht naar het hoofdkwartier van de V.N. waar het gedurende 24 uur zal worden opgebaard. WASHINGTON. (Reuter) De se naatscommissie van buitenlandse zaken heeft een amendement van wet goedge keurd dat het de centrale inlichtingen dienst (CIA) verbiedt in het geheim te werken zonder tevoren congrescommissies te verwittigen. Het amendement verbiedt de CIA geld uit te geven voor andere zaken dan het inwinnen van inlichtingen overzee, tenzij de president vindt dat een geheime ope ratie nodig is voor de nationale veilig heid en daarvan de berokken congres commissies in kennis stelt. Momenteel wordt de CIA gecontroleerd door een senaats-subcommissie voor de strijd krachten. Het amendement is gehecht aan de nieuwe wet op de hulp aan het buiten land die samen met de regering als comprunisoplossing is uitgewerkt. Van tevoren had de Amerikaanse kandidaat- ambassadeur in Lissabon, Frank Carluc ci, verklaard dat er geen grond was voor de suggestie van een congreslid, dat de „Geen executie Haile Selassie te medewerkers weten vaak niet waar hij is te vinden. Vooral in het weekend is hij meestal zoek. Men tracht hem dan op te sporen bij zijn ouders in Authon, op het landgoed van zijn vrouw of ergens anders. DEN HAAG (ANP) Staatssecretaris De Goede van Financiën heeft besloten de inwisselingstermijn van zilveren gul dens en rijksdaalders niet verder te verlengen. De mogelijkheid tot inwisse ling wordt definitief beëindigd op 31 december 1974. Zo moet het contact tussen advo caat en verdachte, indien er een ge gronde verdenking bestaat dat beiden samenzweren, door een rechter wor den gecontroleerd. Ook zal het moge lijk zijn dat een proces doorgang vindt wanneer bijvoorbeeld een ver dachte door een hongerstaking niet in staat is het proces zelf bij te wonen. Bovendien is het aantal verdedigers naar keuze tot vijf beperkt. Tot nu toe was dit aantal onbegrensd, met als gevolg dat bijvoorbeeld Dundrun Ensslin, een kernlid van de Baader- Meinhofgroep, over 22 verdedigers beschikt. Het vervaardigen van brochures waarin wordt opgeroepen tot het ple gen van gewelddaden, zal in de toe komst strafbaar zijn. Ook handleidin gen waarin guerillatactieken worden beschreven, kunnen niet meer straf feloos verschijnen. Drie federale rechters van instruc tie die zich in Karlsruhe bezig hou den met getuigenverhoren tegen de Hamburgse advocaat Wolf Dieter Reinhard verdacht van medeplich tigheid aan de activiteiten van de Baader-Meinhofgroep hebben geen namen. Met het oog op hun veiligheid hebben de rechters nummers gekre gen. Zij houden zich ondermeer bezig met het onderzoek naar de moord op de Westberlijnse opperrechter Günter von Drenkmann. Cambodjaanse jonge vrouwen van twintig jaar en ouder worden hier gedrild m de omgang met het geweer. De meisjes zijn ingelijfd in de gewone gevechtsgroepen en strijden zij aan zij met mannelijke soldaten, waaronder ook hun echtgenoten. hebben gisteren meegedeeld dat de vier Palestijnse kapers achter slot en grendel zitten en dat er over hun toekomst nog niets is besloten. t-i pi

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 3