Centrum met „Bingo” over William en zijn speculaties Agenda SHAKESPEARE GAAT DUN AF Testament sW Nieuw staflid f18,— Beverwijkse Cqiirant iIJmuider Courant Beverwijkse Courant I bij „De Mei” Verenigingsmeuws ■■Ml 9 metnico scheepmaker Veilingen Beverwijk Diefstallen in PvdA-Haarlem zendt 1 protesttelegram Hoogovens/Z.-Afrika BOVAG DEALER OCCASION SHOW winkel waarde f32,50 abonnees Volg de juiste sleutel Wijk aan Zee t mF PLAATSELIJK NIEUWS 1974 NOVEMBER 28 R D A 6 Velsen-I J m uiden door Jac Heijer Samen I Heemskerk Velsen-Noord Beverwijk Filosoof Heemskerk Velsen-Noord Wijk aan Zee REGIONAAL OVERLEG GEZONDHEIDSZORG KENNEMERLAND GEÏNSTALLEERD knip uit u. I knip Anocc. uit V eisen-1Jmuiden HAARLEM „Werd wat-dan-ook gedaan?”, vraagt William Shake speare zich vaak af in het dagboek dat van hem gevonden is. Dezelfde vraag stelt Han Bentz van den Berg aan het slot van „Bingo” van Edward Bond, dat donderdagavond door toneelgroep Centrum in de Haarlemse stadsschouwburg wordt uitgebracht. Bentz van den Berg speelt daarin de rol van Shakespeare zelf, de schrijver van zoveel grootse drama’s waarin de verantwoordelijkheid van de mens voor een redelijke samenleving wordt aangetoond. Bracht die Shakespeare nu in de praktijk waarvoor hij in zijn stukken zo welsprekend pleitte? Edward Bond meent van niet en baseert zich op enkele van de weinige historische gegevens uit het leven van Shakespeare. /.Jj Beverwijk F EDWARD BOND donderdag 28 november vrijdag 29 november Huygens- Huygens- DONDERDAG 28 NOVEMBER 16.30-17.30 uur: VRIJDAG 29 NOVEMBER (Van een medewerker) buurt- VELSEN-NOORD. Bij Parallelweg Beverwijk I Bij een van onze kantoren van de krant kunt u rechtstreeks in het bezit komen van het HINCK-spel na betaling van 7O18. Het HINCK-spel is een attraktief en prachtig uitgevoerd nieuw spel met 80 kleurrijke, fraaigevormde kunststof stenen een robuust speelbord (50x50 cm), kompleet in sterke speeldoos. eens een „Het stuk laat zien, dat je als je eenmaal zo’n situatie als Shakespeare door gebrek aan belangstelling voor de maatschappij, maar het niet aan kan”. Een echte schrijver dus. „Ja, maar dan Vrij entree in de BLOEMEN VEILING HEEMSTEDE- Staatssecretaris Hendriks van volksgezondheid heeft gis termiddag in het Heemsteedse raadhuis het ROGK Regionaal Overleg Ge zondheidszorg Kennemerland geïn stalleerd. Daarmee is voor het eerst een voorzichtige stap gewaagd tot bundeling van de krachten op het terrein van de volksgezondheid op regionaal niveau. ADRES: PLAATS: VERGEET NIET DEZE BON MEE TE NEMEN IJmuider Courant NAAM ABONNEE: wenst rechtstreeks in het bezit te komen van het HINCK-spel, na betaling van 18, op een van onze kantoren. (u ontvangt alléén met deze bon het HINCK-spel) J vrijdag 29 november Openbare bibliotheek. De Zwaanstraat 4a: volwassenen en jeugd 19-21 u. Als je van zo’n programma houdt( het werd gevolgd door het Weihnachtsorato- rium, hoewel Sinterklaas nog niet geweeest is) heb je vermoedelijk mooie avond, maar het noodlot wilde dat ik een groot deel ervan gemist heb omdat ik mij verplicht voelde naar een Engels tv-spel van Charles Humphries te kijken. „Wat zou u doen?” heette het. Subliem geschreven, voortreffelijk ge speeld, weer een klein meesterwerkje van Yorkshire Television dit keer. Een enigszins merkwaardig program ma vond ik „Heeft de regen een vader?” van het IKOR. De eerste aflevering ging over de dood van een kind en over de wijze waarop de naaste omgeving daar op reageert en eigenlijk zou moetep reageren. We zagen begrafenisbeeldeti, maar ik neem aan dat die nagespeeld waren, evenals het zogenaamd uit de mond van broertje Hugo opgetekende relaas. Een paar liedjes over hetzelfde onderwerp moesten blijkbaar de span ning breken. Ik geloof eigenlijk niet dat zo’n stratemaker-op-zee-aanpak ook ki dit geval „rechtsgeldigheid” bezit. Ik hqjd er een beetje moeite mee, al werd het natuurlijk zonder effectbejag en met de allerbeste bedoelingen gedaan. tot een goede gebruikte auto a.s. vrijdag en zaterdag: In haar plaats is met ingang vaji heden als hoofdleidster voor het peuter en kleuterwerk benoemd Hennie Duyrf- dam, die daarvoor was verbonden aan het Beverwijkse Vormingscentrum voor Werkende Jongeren- Ook is zij werk*- zaam geweest in een der Haagse duif huizen. Hennie Duyndam is in het bezit van de leraressenacte NXX voor kinder verzorging, opvoeding en handenarbeid. BEVERWIJK. De noteringen waren woensdag: Bloemen: anjers 20-44, trosanjers 200- 325, anthurium 60-200, chrysanten 150- 265, jaarrond 290-330, per stuk 35-72, fresia 80-320, hyacinten 20-42, iris 95- 165, lely per tak 30-105, nerinen 20-100, crispa 20, orchidee 40-340, roos 20-70, babyroos 12-35, tulpen 250-300. Planten: achmea 450-650, anthurium 450, azalea 240-350, begonia 40-200, cy clamen 125-720, poinsettia 150-285, ficus 250, hedera 60-300. kalanchoë 30-65. pot- chrysant 30-60, st. paulia 75-135. Groenten: prei 48-70, uien 13-24, bos peen 80-145, breekpeen 15-39, boerekool 30-42, groene kool 23-31, bloemkool 70- 120, tomaten 250-820 per kistje, spinazie 40-45, kasspinazie 170, knolselderij 35-53, witlof 50-135. HAARLEM. Protest tegen de voor genomen vestiging van Hoogovens- Hoesch in Zuid-Afrika is gisteravond aangetekend door de Partij van de Ar beid, afdeling Haarlem. In een telegram aan de Tweede Ka merfractie vraagt de algemene ledenver gadering er bij de regering op aan te dringen alles in het werk te stellen, om vestiging te voorkomen. Ook de gemeenteraadsfractie van de PvdA in Amsterdam kreeg een dergelijk telegram, omdat Amsterdam acht per cent bezit van de aandelen van Hoogo- vens-Hoesch. Nu zult u misschien zeggen: waarom geef je de voorkeur aan een Engels, uitheems tv-spel, terwijl op de andere kant een binnenlandse omroep („Onze eigen EO”) een programma presenteert met van alles en nog wat? Dat zal ik u uitleggen. Zo’n tv-spel als „Wat zou u doen?” staat gelijk aan een penicilline- injectie, die je als kijker weer geruime tijd immuun maakt voor al die pro gramma’s van matige kwaliteit die ons als ontbijtkoek worden toegestopt. Waarom kunnen wij <iat nu eigenlijk niet, vraag je je af? Iedere Nederlandse schrijver had immers hetzelfde gegeven kunnen bedenken. Als de spelers moeite hebben met de tekst, dan heb je iemand nodig die de taal als transportmiddel gebruikt. Bo vendien is de motivatie van Carel ten opzichte van het stuk van dien aard, dat hij mij door bepaalde twijfels heen kan helpen”. BIOSCOPEN City, donderdag en vrijdag 20 uur: „In Tirol hangen de slipjes aan de Alpen”. DIVERSEN Museum Beeckestljn, Rijksweg Velsen-Zuid, stijlkamers en oude gebruiksvoorwerpen, da gelijks te bezichtigen van 14-17 uur. Bedrijfsmuseum Hoogovens, Bessemerstraat, IJmuiden. Dag. te bezichtigen van 9.30 tot 12 en van 14-16.30 uur. Niet op zaterdag en zondag. Stadhuis Velsen, Plein 1945, IJmuiden. Dag. te bezichtigen van 10 tot 12 uur. Niet op zaterdag en zondag. Oude Raadhuis, Velsen-Zuid, donderdag 20 tot 22 - uur. Tentoonstelling „Flevum en de Romeipen in Velsen”. Voor groepen en scho lieren na telefonische afspraak 023-320788- 378034. Galerie ,,’t Hart”, Koningin Wilhelminakade, dagelijks expositie wandkleden Ineke van der Merwe. Op zichzelf een eenvoudig verhaal, met een beperkt aantal mensen en een beperkte lokatie: een huis in een ander huis, een café in een ander café. Waar om kunnen wij dat dan niet? Iedereen in Hilversum is op zoek naar „de gewo ne man”. De mensen krijgen inspraak in amusementsprogramma’s, hun mening wordt gevraagd op straat, verslaggevers dringen door in hun huizen en laten hen vertellen over hun problemen van alle dag. Waarom zien we dan toch zo hoogst zelden een tv-spel van een Nederlandse auteur dat je onmiddellijk herkent oni- dat de problematiek er een van ons is, van de Alblasserwaard, of nog algeme ner: van een man en een vrouw? DIVERSEN Vrijburcht (Vrijburglaan). 19.30 u. openbare raadsvergadering. TENTOONSTELLINGEN Tentoonstellingsruimte (Const. Huygensstr.). Expositie over veiligheid in en rond de woning met medewerking van PEN, Gasbe drijf, PWN, EHBO, brandweer en politie; geopend tot en met 30 november op zaterdag en zondag van 14 tot 17 uur en op woensdag en vrijdag van 20 tot 21.30 uur. VELSEN-NOORD. Bij het centrum „De Mell” in Velsen-Noord is men erin geslaagd een opvolgster te vinden voor de inmiddels vertrokken stafmedewerkster Els Leloux. Zoals ha kend aanvaardde zij een functie bij dé Haarlemse „Stichting voor Jeu ad en Mu ziek”. Waarom werken Oosthoek en Alphe- naar, die het stuk vertaalde, nu samen aan de regie? Oosthoek: „Ik vind dat we Bond moeten helpen, als theatermakers de filosoof Bond moeten helpen. Bij „Lear” hebben Carel en ik al zoveel ge praat over inhoudelijke problemen, dat w ehet nu bij „Bingo” met z’n tweeën deze en andere problemen hebben opge lost. De vorm- en de tekstgever moesten elkaar helpen. Centrum heeft het werk van Edward Bond in ons land geïntroduceerd. Oost hoek regisseerde „Gered” (een jeugd bende stenigt een baby in een kinderwa gen), „Smalle weg naar het verre noor den” (een dichter geeft een vondelingetje te eten, maar laat het liggen) en „Lear” (een koning die niet weet wat er links en rechts van de muur gebeurt, die hij dictatoriaal laat bouwen). Niet gespeeld werden „Early morning”, omdat het te Engels was en „The sea”, omdat het volgens Oosthoek te vrijblijvend was. Volledigheidshalve vermeld ik „Zwarte mis”, een politiek gelegenheidswerk! e dat Centrum in kleine-zaal-produktie uitbracht. Oosthoek heeft sinds „Gered” in 1968 veel met Edward Bond gecorrespon deerd, maar hem pas onlangs ontmoet. Wat is dat voor een man? „Heel erg bescheiden, klein van stuk, aan de verle gen kant. Een beetje de bleke intellectu eel, een studeerkamerfilosoof, die over een komma eindeloos kan praten. Hij noemt zich een aartsmoralist. Een ont zettend lieve man, erg egocentrisch, niet voor zichzelf hebt geschapen, je rust hebt gekocht dat je je niet kunt ontrekken aan de zaken, waarmee je je gecompro mitteerd hebt”, zegt Péter Oosthoek. Shakespeare gaat in di suk dun af. Bond zes messcherp tegenover elkaar: histori sche feiten en wat je van „de lieveling van alle tijden” altijd gedacht hebt. „Het gaat over een man met geld en met de mythe die om zijn werk heen zit, die de rekening van zijn eigen vrij blijvende handelen gepresenteerd krijgt”. ïn het stuk pleegt Shakespeare zelf moord door gifpillen in te nemen. Dat is niet historisch. Alphenaar en Oosthoek: „Nee. we weten niet hoe hij aan z’n eind is gekomen. De zelfmoord is een drama turgische ingreep van Bond. Hij heeft gedacht: wil ik nog in een figuur als Shakespeare kunnen geloven, dan laat ik hem zelfmoord plegen. En zo neemt Bond afstand van de historie. Het stuk zou niet interessant zijn, als het alleen een anecdote over Schakespeare vertel de, als het niet over Schrijver en Maat schappij ging”. Alphenaar citeert de centrale claus, die Shakespeare in de mond gelegd krijgt: „Elke schrijver schrijft in ander mans bloed. Het alledaagse en het we zenlijke. Er is niets anders om in te schrijven. Alleen een god of een duivel kan schrijven in andermans bloed zon der te vragen waarom ze het vergoten, en wat de rekening is. Niet déze hand (de hand van Shakespeare. J.H.) die altijd sneeuw deed smelten.„Een hand dus”, aldus Oosthoek, „die warm en menselijk is”. Op het moment dat de figuur Shakespeare dit alles zegt, is hij al zó koud en bijna dood dat de sneeuw in z’n hand juist niet meer smelt. De EO zond de eerste aflevering uit van een serie programma’s die „Holland, ze zeggenheet. Wat ze zeggen, is natuurlijk dat Holland zo mooi is, en de beelden uit de Alblasserwaard bewezen dat ook, al moet ik om de waarheid te zeggen nog de eerste buitenlander tegen komen die niet ook vindt dat zijn land zo mooi is. Het zal toch niet zo zijn dat elk land en elke landstreek mooi is, mits je er geboren bent? De documentaire van Jan Willem Muller werd omlijst door muziek en zang op de EO-manier (mooi maar stemmig), en een quiz waaraan louter christelijke verenigingen meede den, want wat dat' aangaat staat de EO op zijn strepen. Bingo heet het spelletje dat op kien- avonden wordt gespeeld. In dit stuk laat Bond zien hoe Shaekespeare aan dat spelletje maar dan in overdrachtelij ke zin heeft meegedaan. „Hij deed mee aan speculaties in grondprijzen en onroerend goed; hij sloeg graan op om het bij beetjes duur te verkopen. Zijn welstand is altijd erg onderschat”, aldus Carel Alphenaar," met wie Peter Oost hoek de voorstelling regisseert. Shakespeare heeft zich niets aange trokken van de kleine pachters en ar men die de dupe werden van speculaties. „Dat mag je een man verwijten, die in een stuk als Koning Lear een enorme bij drage tot maatschappij-kritiek leverde; dat meent Bond”, aldus Alphenaar. Onze krant geeft voor iedere abonnee voor de komende gezéllige wintermaanden dé kans oir in het bezit te komen van zo n waardevol spel. Het ROGK is na anderhalf jaar van overleg ontstaan op initiatief van de Haarlemse ziekenhuizen, die al samen werkten in de Stichting Samenwerkende Haarlemse Ziekenhuizen, de SSHZ. Later ging dit samenwerkingsverband over in de SSKZ, toen ook andere ziekenhuizen in Kennemerland zich aansloten. Onder meer het Zeewegziekenhuis Velsen en het Rode Kruis Ziekenhuis Beverwijk zijn bij het overleg betrokken. In het zojuist geïnstalleerde ROGK werken behalve de ziekenhuizen en an dere verpleeginrichtingen ook de ge meenten, de ziekenfondsen en verzeke raars, de kruisverenigingen, de ambulan te geestelijke gezondheidszorg en de Ko ninklijke Maatschappij tot Bevordering der Geneeskunst samen. Ieder van deze zes partners vaardigt drie vertegenwoor digers af; verder wonen drie adviseurs, twee waarnemers van de Raad voor Maatschappelijk Welzijn en een onpar tijdig voorzitter (in de figuur van de Haarlemse oud-wethouder van volksge zondheid P. van der Ham) het overleg bij. Een aanvraag om subsidie is inmid dels bij het ministerie ingediend. een die in beelden denkt. Bond is geen karakterschrijver, al heeft hij dat wel in „Gered” gedaan. Hij maakt toneel dat vertellend is, lyrisch. Hij laat mensen op komen om de dingen te zeggen die Bond bezighouden. Hij laat ze afgaan, omdat iemand in een monoloog zijn eigen filo sofie moet vertellen. In „Bingo” is de karakterstructuur van de rollen onder geschikt aan de situatie die hij wil laten zien”. Was er een taakverdeling? „Nee. De samenwerking was zo, dat de één aan de ander een voorzet gaf om te scoren. Dat gold ook voor de inbreng van de spelers, die erg groot is geweest. De sfeer was wel eens problematisch, maar nooit moeilijk. De mensen gingen op de pro blemen in, ook buiten de repetitietijden”. i TONEEL. Schouw (Bleijenhoevelaan). 20 u, toneel groep Genesius uit Uitgeest met het blijspel „Toffe Tony” ten bate van de aktie „Geven voor leven”. BIJ DE VOORSTELLINGEN van „Bingo” kan men zoals ge bruikelijk bij Centrum een boekje kopen met een volledige tekst van het stuk. Het bevat ook de inlei ding van Edward Bond op het stuk en enige historische feiten die hij verwerkt heeft. Eyre Me thuen schetst de economische situ atie ten tijde van Shakespeare, die gekenmerkt werd door een over- gang van een feodale structuur naar een meer gecentraliseerde sa menleving. Koningin Elisabeth 1 heeft daaraan veel bij gedragen. Shakespeare belegde zijn geld in steeds meer onroerend goed, maar heeft zich kennelijk niets aange trokken van de gevolgen van de herverkavelingspolitiek van groot grondbezitters voor de kleine pachters. Tenminste er zijn geen bewijzen van het tegendeel. In het boekje ontbreekt het be roemde testament van Shakespea re, waarin hij onder andere aan zijn vrouw niet z’n beste bed, maar het op één na beste bed vermaakte en aan zijn dochter Judith helemaal niets. Mede daar op baseert Edward Bond zijn ka raktertekening van Judith, van wie Shakespeare evenals van zijn vrouw helemaal vervreemd was. Shakespeares andere dochter Su zanna, die hij wél mocht, komt in het stuk niet voor. In haar plaats voert hij een oude huishoudster op. Het testament wordt overigens vlak voor de laatste scène wèl voorgelezen. Een gelukkig gezin: man, vrouw en twee dochtertjes. De man moet voor zijn werk in Leeds zijn, daar ontmoet hij toevallig een vroegere vriendin van voor zijn huwelijk. Zij verwijt hem dat hij haar verlaten heeft toen zij zwanger was. Zij heeft een dochter van twaalf jaar, die dus ook een kind van hem is. Ze wil dat kind niet, het zit haar in de weg en ze wil dat hij het meeneemt. Dat doet hij. Zijn vrouw, van niets wetend, verzet zich tegen dit onbekende insluip sel dat haar huwelijk bedreigt, maar ten slotte gaat ze door de knieën en accep teert deze derde dochter. vrijdag 29 november Openbare bibliotheek. Wijkerstraat- weg: 14.30-17.30 en 19-21 u. WIJK AAN ZEE. In het weekend zijn uit een café-bar twee damesmantels en een herenjas gestolen. Van een aan de Van Ogtropweg geparkeerde auto werden vier halogeenlampen meegeno men. V BIOSCOPEN Kennemer Theater (Zeestraat). 19 en 21.15 ..Karate-rivalen van Chenchin*’. Luxor Theater (Breestraat). 19 en 21.15 u.: „Mr. Majestyk”. TENTOONSTELLING Kennemer Oudheidkamer (huize Schey- beeck, Velserweg 2). Geopend op donderdag van 19.30 uur tot 21.30 uur. Voor groepen op aanvraag bij P. Prins, Lijsterbeslaan 23, Be verwijk, tel. 02510-25120 vrijdag 29 november Vrijburcht, Vrijburglaan. 20 u. toneel avond voor „Us memetael.” Progress-sociëteit, Const, straat. Geopend vanaf 20 u. Donkey Shot, A. Verherentstraat. Geo pend vanaf 20 u. Openbare bibliotheek. Kerkweg 45: volwassenen 14-17.30 en 19-21 u., jeugd 15.30-17.30 u. Kennemer Theater, Zeestraat. 20 u. lezing over het onderwerp „Hoe komt het weerbericht tot stand?” door J. J. den Tonkelaar voor ’t Nut. Bodega Bellevue, Breestraat. 20 u. le denvergadering VVD. Huishoudschool LIA, Schouwenaar- straat. 20.15 u. jaarvergadering van Ver eniging Katholieke Schoolraad IJmond. Sociëteit Alpha, Moensplein. Geopend vanaf 20 u. De spelregels zijn zeer eenvoudig. Men kan HINCK alléén of met z’n tweeën spelen. Het attraktieve van het HINCK-spel is om zo vaak als mogelijk over de stenen van eigen kleur te springen en op deze wijze de meest mogelijke eigen stenen weg te slaan. Het is van begin tot eind een spannend en boeiend spel. De winnaar is degene die het minst aantal stenen over heeft. Velserbad, Brioniostraat, uur gemengd zwemmen. Centrale Bibliotheek en filialen, Plein 1945: 14.30-17.30 uur volwassenen en tie ners; Willemsbeekweg: 14.30-17.30 uur jeugd en tieners; Wijkerstraat, Velsen- Noord: 19-21.30 uur volwassenen, jeugd en tieners; Zeewijkplein, IJmuiden- West: 19.30-21.30 uur volwassenen en jeugd. Gymnastiekzaal Ossendorpschool, Wijk aan Zeeërweg, 20 uur: les en conditie training boksclub „De Ring”. In den Abeel, Abelenstraat 20 repetitie „V.A.T. ’71”. donderdag 28 november Progress-sociëteit, Const, straat. Geopend vanaf 20 u. Velserbad, Briniostraat 6.30-8, 12.15- 13.15; 16.45-18 en 19.30-21 uur: gemengd zwemmen. Centrale bibliotheek en filialen, Plein 1945: 14.30-17.30 en 19-21.30 uur volwas senen en tieners; Willemsbeekweg: 15.30-17.30 uur jeugd en tieners; Wüste- laan, Santpoort: 19.30-21.30 uur volwas senen, tieners en jeugd; Wijkerstraat- weg, Velsen-Noord: Zeewijkplein, IJ- muiden-West 14.30-17.30 uur volwasse nen, tieners en jeugd. Badhuizen, Snelliusstraat, geopend van 13 tot 21 uur; Doodweg. Velsen-Noord, geopend van 13-21 uur. Sporthal „Zeewijk”: 19.30-23 uur: vol- leybalcompetitie. Fideliusgebouw, Willemsbeekweg, 19.30 uur: damclub „IJmuiden”. Hulpdienst Help een handje. Van maandag tot en met zaterdag van 8-10 u.: Zeestraat 81, tel. 24617 of bij de bekende wijkhoofden en medewerkers. Sportfondsenbad, Kuikensweg. Geo pend van 9-12 en 13.30-15.30 u. Sociëteit Alpha, Moensplein. Geopend vanaf 20 u. Openbare bibliotheek. Kerkstraat 44: volwassenen 14-17.30 en 19-21 u.; Am- stelstraat 44: volwassenen en jeugd 14.30-17.30 en 19-21 u.; Kingsford Smith- straat 110a: jeugd 15.30-17.30 en 19-21 u.

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 9