LICHT OP GROEN Geld van Burghers voor „Geven voor leven nk Te water geraakte auto door brandweer op droge getrokken ie r GASTENBOEK ■HBH ONVERWACHT GEBRUIK VAN NIEUWE AUTOSPUIT Politiebureau met invaller Oogsthulp Gods wraak Initiatief van werkgroep recreatie w-i 13 2 9 NOVEMBER 19 7 4 PLAATSELIJK NIEUWS 12 net van Jeau, 1 nt )0,- :de VRIJDAG HET BESTE TOUPET TER WERELD HAARCENTRUM SIKKENK "A,S5“ VOOR AL UW ELEKTRAWERK „BRANDENBURG” ip-*' ÊilE iW// (Door Herman Moscoviter) behoudens T. BIJL, Haarlem. (Van een onzer verslaggevers) (ADVERTENTIE) t (ADVERTENTIE) J VLIEGT HIJ terug I L U moet zich dat voorstellen: je bent in een concentratiekamp geweest en je hebt het overleefd. De herinnering blijft je achtervolgen De psychische gevolgen zijn zo drukkend, dat je er onherstel baar, ongeneeslijk ziek van wordt. Dat kan geestelijk zijn, maar kan zich even zo goed uiten in een lichamelijke kwaal. want hun aantal is fiks gedaald, na dat Ceylon een republiek werd en de positie van de Burghers er niet mak kelijker op werd. Zo’n 20.000 emi greerden er toen naar Australië, weet drs. Roothaert, een neef van mr. An ton Roothaert, de schrijver den Dr. Vlimmen. Voorlopig worden in samenwerking met de gemeentelijke plantsoenendienst, Staatsbosbeheer en andere instanties al leen de vierde en vijfde klassen van het basisonderwijs benaderd. met Edammer kaas als je terug bent, anders krijg je geen gezondheidsbe- wijs.” D. ZALM. Driehuis door Udo J Buys Zo langzamerhand krijgt stommelach- filmfragmentenpresentator (typisch een beroep om aan de paspoortenambtenaar op te geven) Maarten van Rooyen meer greep op zijn eigen programma. Zat hij in zijn vroegere VPRO-stoel vaak scheef en verbeten naar de tekst naast de camera te loeren en straalde een be hoorlijk brok onzekerheid van hem af, tegenwoordig gaat het presenteren van Horen, Zien, Zwijgen bij de VARA hem beter af. naar huis. „Ik heb m’n tien kinderen dan heel wat te vertellen”, weet hij nu al. Kinderen met, natuurlijk, Ne derlandse namen, zoals Willem, Derk, Miriam en Christine..En met een koffer Nederlandse kaas. „Moet ik wel”, zegt Samuel Mottao, „boen m’n dokter me keurde zei hij: je betaalt SAMUEL VERTELT die geschiede nis met smaak. Half Nederlands, half Engels. Dat Nederlands heeft hii op gestoken op het Rijksarchief van Ceylon, waar hij de Nederlandse mej. Maria Jurriaanse hielp de nalaten schap van de VOIC te inventariseren. „Het Nederlands wat ik heb opgesto ken leerde ik uit documenten van de VOIC”, zegt Samuel, „en toen juf frouw Jurriaanse er was had ik een goede mogelijkheid het te oefenen.” Samuel „terug" in Nederland in een oer-Hollandse sfeer: met een (karton nen) kaasmeisje in de rug en boeren kool op zijn bord. Voor het afdekken wordt echter ook de toekomst schuim gebruikt. In de auto bevindt zich een 20 KVA lichtaggregaat voor 220 Volt stroom. Die dient voor de voeding van een lichtmast met een stel forse lampen, maar ook voor een pompje van titan, dat bestendig is tegen alle agressieve stoffen. Het kan Ik schrijf over al deze ernstige dingen des levens omdat ik aanneem dat velen naar het Schlagerfestival 1974 hebben zitten kijken en hebben genoten van die prachtige, gevoelige Duitse teksten. Wat op de andere zender was, vindt u dan hier summier terug. Vandaar dat ik ook besluit met een ernstige zaak. Achter het Nieuws bracht het. Dertig jaar na de bevrijding zal er als de Tweede Ka mer ermee akkoord gaateen regeling afkomen voor oorlogsslachtoffers die niet meer de Nederlandse nationaliteit bezitten, maar in de jaren ’40-’45 wel Nederlander waren en in die hoedanig heid het oorlogsgeweld aan den lijve ondergingen. Omdat ze emigreerden of omdat ze met een buitenlander trouw den, kwamen ze niet in aanmerking voor de uitkeringen die Nederlanders wel kregen. Een rare misstand, die ein delijk wordt opgeheven. Niet dat ik wat tegen die onzekerheid had. Ik vond het heel verhelderend om eindelijk weer eens een presentator te zien die wat hakkelend z’n zinnen zei. Een levend mens pp de televisie en niet een geprogrammeerde praatpaal. Inmid dels heeft hij een deel van die onzeker heid verloren, doch net niet zoveel dat ik hem niet meer vertrouw. Maar o wee, zijn tegenstanders. Maarten van Rooyen zal altijd wel een doorn in het oog blijven van al degenen die menen dat televisiepresentatoren allemaal glad de praters moeten zijn. Daar helpt geen clubfauteuil en geen jus d’orange tegen. Bij het project wordt ervan uitgegaan dat meer kennis van hoe en wat er groeit en hoe moeizaam het in stand wordt gehouden en gunstige invloed kan hebben op de waardering en het gebruik van de groenvoorzieningen. ALS M’N VOORVADEREN er dol op waren, ben ik het ook. Dat leek Samuel Andrew William Mottao uit Ceylon te denken, toen hij gretig in de boerenkool van zijn bord hapte. De 73-jarige Samuel is een week in ons land en in die korte periode zo’n beetje de ster van de Nederlandse media geworden. Direct na onze oer- Hollandse lunch, waarbij zich behal ve de boerenkool met worst ook de prei- en uiensoep met een brok Drentse mik goed liet smaken, spoed de hij zich alweer naar Hilversum voor een radiointerview en vanavond valt hij in het televisieprogramma „Geven voor leven” nog snel in han den van of Mies Bouwman of Eddy Becker. De werkgroep probeert op het ogen blik de beschikking te krijgen over zo’n vijfhonderd hyacintebollen, die na te SAMUEL HAALT zijn hart op in Nederland. Stort zich op cultuurmo numenten en vindt: „Het is een vol komen verschillende maatschappij. We zijn in vele opzichten anders en de ontwikkeling hier is erg ver” Het verkeer vindt hij rustig. „Bij ons wordt doorlopend getoeterd, het is net of de hel losbarst”, zegt hij grinni kend. Hij vindt het een belevenis dat een telg van zijn geslacht ia twee eeuwen weer voet op Neerlands bo dem kan zetten. „In 1751 stapte voor het eerst een voorvader in Ceylon aan wal”, vertelt hij in „zijn” Neder lands, „als een soldaat met de pen, die secretariaatswerk doet als hij niet vecht-” i ZONDAG Haar voor haar gestoken in huidkleurige folie, zie onze etalage. Vrijblijvend inl. tel. (023) - 325883 - Ook mime sortering damespruiken Die zelfde echte mensen trof ik later in de Ombudsman aan. Hans Ouwerkerk behandelde het onderwerp van de con- troleartsen d'ie anders oordelen dan de huisartsen of specialisten, en mensen weer aan het werk sturen die dat niet mogen van hunhuisarts of specialist. Met het gevolg dat die mensen vaak niet alleen nog niet in staat blijken te wer ken, maar ook nog eens geestelijk in verwarring worden gebracht door het tegenstrijdige gedrag van de twee ge neesheren. We kregen het verhaal van een stoeprandenversjouwer (ook zo’n aardig beroep voor het paspoort; leg dat maar eens uit aan een Italiaanse doua nebeambte), die vermalen was door de bureaucratie die volgde op de beslissing van de controlearts. Veilig, door goede kwaliteit. Bedrijfszeker door deskundig ontwerp. Snelle service. Landelijk erkend installateur Oosterduinweg 20 IJmulden Telefoon 02550-13405 Waarom waren er zo weinig militairen vrijwillig bij de oogsthulp betrokken? Hadden zij er geen zin in of mochten zij niet van de legerleiding? Was de leger leiding soms bang voor een vijandelijke aanval, waardoor niet meer militairen beschikbaar konden worden gesteld” Waarom heeft de VVDM niet meer aan de weg getimmerd om meer vrijwilligers bereid te vinden om te helpen? Als de dienstplichtigen niet mochten, waarom heeft de VVDM haar stem daartegen niet laten horen; het was nu toch wel zin vol werk? Waarom is er zo’n zes weken geleden geen dienstorder uitgegaan en op 21 november wel? Kwam dat mis schien omdat men zich schaamde toen men voor le TV zag dat schoolkinderen wel bereid waren het elpen, terwijl kinderarbeid tot het verleden behoort? Weten vertegenwoordigers van ons land wel bereid waren te helpen, terwijl verricht al is hij nu werkloos? Nu er op vele plaatsen op deze aardkloot nog honger wordt geleden, springen wij dan niet wat al te lichtzinnig met ons voed sel om? De gistermiddag gebruikte lier kan tot if ton trekken. Zij is electrisch-hy- Sulisch. zijn „voorgetrokken in de klassen kun nen worden uitgezet. Het groeiproces kan dan nauwlettend worden gevolgd. Over de groei en bloei van bollen in het algemeen wordt informatiemateriaal bij- geleverd. In januari worden zaden verstrekt voor heesters en/of bomen, met even eens uitvoerige instructies, desgewenst een „gastdocent” en dia- of filmmateri aal. In de planttijd (eind februari-begin maart) is er in het gemeentelijk tentoon stellingsgebouw aan de Constantijn Huygensstraat gelegenheid om zelf hees ters te scheuren en bomen te enten, waarbij dan ook weer de nodige toelich ting en aanwijzingen worden gegeven. De jaarlijkse boomplantdag kan verder worden benut voor het door de scholen „adopteren” van groen- of recreatie-ob- jecten. Van groot belang is uiteraard in hoe verre de scholen bereid zijn om mede werking te geven bij het uitwerken van dit initiatief van de werkgroep recrea tie. De auto, eigendom van een plaatsge noot, stond geparkeerd op het parkeer- terreintje nabij de plaats waar hij te water ging. „Hij was kapot, ik had hem net tweede hands gekocht en op deze plek neergezet om hem vanavond op te halen”, vertelde de eigenaar. Maar hoe dan ook, plotseling ging de personenauto aan het rijden en begaf zich steeds sneller de helling af, het water in. De ipvarenden van een juist passerend scheepje zagen het gebeuren. Naar hun nening zat er niemand in, maar - zo rroeg men zich af - hoe kon de auto dan aan het rijden gaan? Wellicht heb ben spelende kinderen de handrem los- letrokken was de volgende veronderstel- ing. Men ging er daarom van uit, dat er ich toch nog iemand in de auto zou tunnen bevinden. Duikers van de ielsense brandweer begaven zich snel te rater en lokaliseerden de plaats waar de mto lag. Volgens een eerste waarne ming - men kon de portieren niet open rijgen - bevond zich er niemand in. VANWAAR DIE POPULARITEIT? Samuel is er zelf een beetje van ondersteboven, verwacht had hij het tenminste allerminst. Het getrek aan hem heeft alles te maken met zijn afkomst: nazaat van een Nederlandse kolonist, die vermoedelijk oost-Ne- derland, West-Friesland of Kenne- merland als geboortegrond had. Door die afkomst hoort Samuel tot de zogenaamde „Burghers” in Ceylon of Sri Lanka), wat eigenlijk gewoon „in woner” betekent, en onder welk be grip de urbane en Engels sprekende menggroep van Nederlandse of En gelse kolonisten en Singalezen wordt gerangschikt- Want, ook in Ceylon hadden de Nederlanders het in vroe ger eeuwen voor het zeggen, nadat in het begin van de 17de eeuw zeevaar der Joris van Spilbergen er voet aan land zette en de Verenigde Oost- Indische Compagnie er een nederzet ting stichtte. De Nederlanders bleven op Ceylon tot het eind van de 18de eeuw, toen de Engelsen korte metten maakten met hun heerschappij. VELSEN. De melding donderdag middag: „Auto te water tussen de kleine sluis en Bureau Wijsmuller - weten niet of er nog mensen in zitten” noopte de brandweer tot de inzet van de pas aangekomen gloednieuwe en nog niet officieel ingebruik gestelde brandweer auto (Hilfeleistungslösschfalhrzeug - is het mooie Duitse woord er voor). Bij de inzet in het havengebied heeft deze aan winst getoond hoe belangrijk een van de ingebouwde nieuwe snufjes is. Met de ingebouwde lier werd namelijk de auto heel rustig uit het water tot boven op straat getrokken. gebruikt worden bij het verpompen van dergelijke stoffen, oplosmiddelen of brandbare vloeistoffen. De pomp is ver der explosie-vrij. De brandweer zal zelf electrisch, hydraulisch en handgereed- schap in de auto inbouwen. Achterop de wagen is een haspel, voor zowel electrisch als met de hand opwin den. Belangrijk er aan is ook de voor- wielaandrijving bij een inzet in het duinterrein of modderige plantsoenen. Het inschakelen van de pomp gebeurt Hij verdedigde het standpunt als volgt: „Hét kunnen gegevens zijn die in het belang van de patiënt beter niet aan diezelfde patiënt verteld kunnen word’ne.’ Ach ja, dacht ik, patiënten blijven im mers altijd kinderen. En kinderen moet je bevoogden. Te allen tijde. Of niet soms? De ombudsman legde een plan voor om dit soort moeilijkheden te voorko men: overleg tussen controlearts ener zijds en specialist-huisarts anderzijds. De controlearts moet kunnen zeggen wat de huisarts ervan vindt. Over dat tweede punt struikelde de afgevaardigde van de Koninklijke Nederlandse Maatschappij voor de Geneeskunst. Hij viel niet lang uit, maar bleef wankelend overeind. Hij wilde er gewoon niet aan dat de arts gegevens van een patiënt aan „derden” zou verstrekken. Dat die derde een col lega (namelijk de controlearts) is. was kennelijk niet zo belangrijk. HEEMSKERK. De werkgroep re creatie van de Gemeenschapsraad werkt aan een plan om samen met het lager onderwijs een project op te zetten over de betekenis van het groen. De werkgroep vindt dat het de laatste tijd in de lucht zit, dat men meer waardering begint te krijgen voor het natuurlijke groen, maar er wordt nog niet altijd een goed gebruik van gemaakt. Het aanbrengen van de stalen kabel tbeurde met grote nauwkeurigheid en ven later kon de lier in werking wor- en gesteld, waarbij burgemeester drs. J. leehorst - die het nieuwe bezit van de Hneente nog niet had gezien - en randweercommandant J. M. de Jong iet spanning toezagen. Zij konden ge rst zijn. Moeiteloos werd de drenkeling >ven water getrokken en opgelucht ialde men adem, toen zich niemand in s auto bevond. De enige die sip keek as de eigenaar die zijn kortstondig Kit wel kan af schrijven. De nieuwe brandweerauto is ter ver laging van twee oude wagens, die res- Ktievelijk 18 en 28 jaar in gebruik in. Een van de oudjes zal worden «gebouwd voor het rijdend uitleggen in maximaal 700 meter drie-duims ang en voor het vervoeren van zware Rustingstukken op industrieterreinen aar doorgaans kans is op forse bran- en weinig water. De aanwinst is voorzien van een tank lor 1700 liter water met een aparte «gelijkheid voor de toevoeging van het genoemde „light water”, dat bij be- lalde branden wordt toegepast. Er ont- aat dan een soort „tapte melk”, die »r de hitte van een brand niet zo snel «rdt afgebroken als schuim. Er wordt melijk een soort van filmpje op het uswater gelegd. Gedacht wordt aan «eistof- en autobranden en voor toe tsing in scheepsruimen. De eindeloze gangen naar je arts werken allerminst positief op zo’n situatie. Laat staan dat je jarenlang hebt moeten strij den om enige financiële steun van over heidswege. Men kan dan stellen: wat maak je je druk over een kwestie die nu geregeld zal worden? Ik vind dat het een blama ge is voor een land dat pas 30 jaar na het af1 open van de oorlog met een rege ling komt voor een groep mensen die zo zwaar te lijden heeft gehad en er nog onder gebukt gaat. Een gotspe dat het xo lang heeft moeten duren. Gadegeslagen door zeer velen wordt de te water geraakte auto op het droge ge trokken door de nieuwste aanwinst van de Velsense brandweer. DAT VOND OOK drs. Hans Root haert, directeur van de reisorganisatie Hotelplan, die bij een bezoek vorig jaar in de in koloniale stijl gebouwde Hill Club in Nuwara Elya tot zijn verrassing de kleine Samuel in vlek keloos Nederlands hoorde vragen: „U bent toch Nederlander”? Er groeide een contact dat deze week uitmondde in een bezoek aan Nederland. Ook een beetje in het kader van „Geven voor leven”, want Samuel droeg in zijn koffer geld mee, dat hij onder de „Burghers” op Ceylon heeft vergaard- Geen geweldig grote som, Hij spreekt onze taal op een bijna vermakelijke, maar ook vertederende manier. Als je goed luistert kan je de sch en dubbel o bijna horen. Toen hij dan ook een uithangbord zag met „verse vis” er op, sprak hij bijna vermanend: „dat is fout, dat moet met sch.” electrisch pneumatisch, waardoor auto matisch ontlucht kan worden. Dat laat ste is van belang als water moet worden gezogen uit het Noordzeekanaal. Het is namelijk nog al eens voorgekomen, dat bij het passeren van een schip de aan- zuigkorf door de ontstane golving boven water werd geschud en lucht aantrok. Vanaf nu vormt dat geen probleem meer. De nieuwe autospuit is bestemd voor eerste uitruk voor alle branden behalve voor branden in woningen. De actie Geven voor leven is op zich een mooi doel. Het zou nooit nodig zijn geweest als men zich aan de wetten van de natuur had gehouden. Over de oor zaak van kanker bij jonge kinderen zwijgt men, alhoewel men er zeer zeker van op de hoogte is waardoor hij ont staat! In het Haarlems Dagblad van 31 augustus 1972 werd vermeld: „Onder zoek in de Verenigde Staten. Kunisthor- Wat is alles toch vergankelijk! Ik las in uw krant van 14 november dat het IJmuidense politiebureau zeer verouderd is. Vermeldt werd wat die verouderingen dan wel waren. Als raadslid in de jaren 1931-1939 heb ik aan de totstandkoming van dit bureau meegewerk’t. Bij de ope ning werd gesproken van een zeer mo dern geoutilleerd gebouw, waarin de po litiemensen tot in lengte van jaren hun vele taken zouden kunnen vervullen. En nu zegt men, veertig jaar later, dat het onverantwoord is nog langer op dezelfde voet door te gaan. Zo blijkt dan, dat een nog niet zo oud gebuw ook verganke lijk is. Ik ben er een voorstander van dat onze politiemensen een goede outil lage moeten hebben om hun taken zo goed mogelijk te kunnen vervullen. Ik wil er wel op wijzen de verbeteringen zo aan te brengen, dat over enige tien tallen jaren weer niet eens opnieuw veranderd moet worden, nieuwe technische vindingen. moon leidde tot kanker bij nageslacht”. De anti-conceptiepil is ook zo’n kunst- thormoon. Deze kankerbevorderende hormoonpillen werden en worden dage lijks gebruikt. Moeten wij nu dan de tol betalen van het onverantwoordelijk le ven door financieel bij te dragen? Ener zijds vermoorden wij duizenden mensen in abortusklinieken en anderzijds moe ten wij deze zieke stumperds helpen te blijven leven. Moge het getij spoedig keren! Wij roepen, nee wij smeken om Gods wraak! M. A. ALDERS, Haarlem. Uk ‘i

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 13