Centrum met moeilijk toegankelijk stuk Wereldomroep ontslaat free lancer na artikel Eten van twee walletjes met The Odessa File Met spanning en opwinding de feestdagen tegemoet 99 I IÉ;"--' EB- i s» I van? WATSTORY DOET, DOET STORTGOED. 14?5 Deweretö’ UNIEBOEK-TOP-TIEN U D A G 2 9 NOVEMBER 19 74 KUNST 19 1 Bij uw bladenman en (weral inde winkel. L Kat- en muisspel e Simon Wiesenthal HAARLEM Het is duidelijk wat Edward Bond toont in „Bingo”: De grootste toneelschrijver aller tijden, William Shakespeare, wei gert partij te kiezen in de barre werkelijkheid die hem omringt. Deze welgestelde man is hard maar niet onrechtvaardig tegenover zijn gezin, niet onvriendelijk tegen zijn personeel, weigert zelfs duidelijk achter zijn collega-grootgrondbe- zitters te gaan staan. Maar hij laat alle ellende op zijn beloop; weigert vrouw en dochter lief te hebben en doet niets aan de slachtoffers van de bezittende klasse. Zodra Shake- speare (bij Bond) de schuld van zijn eigen vrijblijvendheid begint door te krijgen, twijfelt hij aan de reden van zijn bestaan en zelfs aan het werk dat hij nalaat; werk waarin hij de bloedige werkelijkheid be schreef op een wijze waarvan wij weten dat het groots is. Shake speare pleegt zelfmoord. blijft op het boek dat de reeks startte, de bestseller van Arthur Hailey. N ac htvoorste Hingen taïMariw* Le sourire verticale De Wellustelingen HET PROGRAMMA van films dat in de komende feestdagen sterk genoeg moet zijn om de mensen uit hun huizen en van hun televisietoestellen te lokken, begint zich langzamerhand in aankondigingen en voor-voor- stellingen al enigszins af te teke nen. En zo te zien zal naast de gebruikelijke familiefilms en het lieve werk voor alle leeftijden het spanningsgenre niet ontbre ken. Aan de top daarvan zal wel de lang verwachte misdaadfilm „Chinatown” van Roman Po lanski komen te staan, maar er komt ook zo half december een vervolg op „Airport” dat om misverstanden uit te sluiten „Airport 1975” gaat heten, hoe wel het nog altijd geïnspireerd Negergeweld fervid few Filmmuseum 1 Bingo” verteld in harde beelden JAC HEIJER (ADVERTENTIE) Nie no- 3 I UT DEN HAAG (ANP) De directie van de Wereldomroep heeft alle medewerking opgezegd van de Australische free lance-medewerker Paul Brennan vanwege een artikel dat dezaweek in het weekblad „Vrij Nederland” verscheen, waarin hij kritiek levert op de Wereldomroep. Shakespeare met zijn debiele tuinman in de sneeuw ligt te rollen; door Oosthoek tot een onvergetelijk beeld geschapen. Voor mij persoonlijk werd die scène de lang verbeide toegang tot het hele stuk, dat me ondanks alle bezwaren niet zal loslaten. Volgens de heer J. W. Acda, onderdi recteur programmazaken, bevat het ar tikel een groot aantal onjuistheden en heeft Brennan zijn beweringen bij nie mand van de Wereldomroep nagetrok ken. „Evangelie van Mattheus”. Kriterion geeft een reprise van „The Servant” van Joseph Losey met Dirk Bogarde en Sarah Miles. adverteerd wordt als gold het hier een in details betrouwbare weergave van de werkelijkheid, roept de vraag op of met behulp van de oorlogsel lende van de joden wel een sensatie film, hoe serieus ook van opzet, mag gemaakt worden. DAT ALLES LEVERT een uit tal rijke spionagefilms bekend kat-en- muisspel op. eindigend met de con frontatie van journalist en gezochte oorlogsmisdadiger die dan op een ge fantaseerde manier haar einde vindt. Dat onware einde, terwijl met de supervisie van Simon Wiesenthal ge- Het is een probleem dat zich wel meer voordoet als een onderwerp met pijnlijke en delicate aspecten, alleen maar geïntroduceerd wordt om tot opwindende en sensationele effecten te komen. Regisseur Ronald Neame („Scrooge”, „The Poseidon Adventu re”) is er met de man naar om misbruik van zijn onderwerp te ma ken, maar hij deinst ook niet teug voor wat opwinding en sensatie, zodat zijn „Odessa File” van twee walletjes eet, de bekommernis om het joodse lot en in tweede instantie de span ning of de schuldige (en dat kan zijn een mafia-leider of een commandant van een dodenkamp) zijn verdiende loon zal krijgen. Misschien dat veel toeschouwers bij het uitbetalen van dat loon al niet meer weten waaraan de schuldige zijn dodelijk lot verdiend heeft. De tien meest gekochte boeken in vember 1974. Want dat er een reeks gaat ont staan lijkt me zeer waarschijnlijk en het zou me niet verwonderen als er al een „Airport 1976” in voorberei ding is. Met natuurlijk opnieuw Charlton Heston als de energieke ge zagvoerder van een lijnvliegtuig-in- nood. En dan staat ons tegen die tijd ook „The Odessa File” te wachten, waar bij „file” in de betekenis van dossier ook een duidelijke aanwijzing geeft in welke richting de spanning gezocht moet worden. misleidend beeld van Nederland uit zendt. Misschien komen we erachter als mr. Van Doorn, minister van CRM, tracht te verklaren waarom de Wereld omroep 31 miljoen van de begroting van dit jaar krijgt toegeschoven”. Volgens Brennan weet niemand wat de organisatie eigenlijk moet doen. De programma-makers en journalisten ma ken zich druk over dit soort zaken, „maar als het onderwerp ter tafel wordt gebracht is het enige beleid, waarover het bestuur een stellige mening heeft, dat de programma’s voor 60 pet uit muziek en voor 40 pet uit gesproken woord moeten bestaan. Hoe dit beleid wordt uitgevoerd (en of dat op een dagelijkse, wekelijkse of jaarlijkse basis geschiedt) weet niemand”, aldus Bren nan. verantwoordelijk gesteld kan worden voor de dood van tenminste 80.000 mannen, vrouwen en kinderen. Wie senthal neemt aan dat hij nu in Zuid-Amerika zit en het slot van de film wijkt dus enigszins af van de werkelijkheid ten behoeve van een dramatische climax. Hij schrijft verder dat er een opmer kelijke invloed van commerciële belan gen is bij de Wereldomroep. De hele uitrusting, inclusief de zenders op Bo naire, Madagascar en in Lopik. zijn af komstig van en worden onderhouden door Philips. „De opleidingsschool van de Wereldomroep wordt voor een deel door Philips gefinancierd en doet dienst als een van de meest effectieve show rooms voor toekomstige klanten uit de Derde Wereld. Philips reikt ook de hel pende hand bij het uitzoeken van leer lingen”. Brennan werkte sinds ongeveer viif mjjnHpn h’’ de omropp als omroener bii de Engelstalige sectie. Hij werkte op basis van wekel'ikse contracten. Volgens de heer Acda is zo’n tijd onvoldoende om een diengaand inzicht te krijgen in de verhoudingen binnen de omroep. Brennan is on aanraden van zijn vak bond. de Nederlandse Vereniging van Journalisten, donderdagavond gewoon gaan werken. Hij kreeg echter te horen dat er voor hem al een vervanger aan wezig was. Onder protest is hij toen 'veer weg«eaaan. Volgens Brennan is zijn behandeling typerend voor de dicta toriale manier waarop directeur drs. L. F. Tijmstra zijn beleid voert. De Austra liër wijst het verwijt van de hand dat hij met niemand gesproken heeft uit de organisatie. „Ik heb met mensen gespro ken die geen toegang hebben tot de publiciteitsmedia, die hun stem niet kunnen laten horen. Dat zijn niet men sen als Tijmstra en Acda”. aldus Bren nan. Brennan vraagt zich in het artikel onder meer af wat het nut is van een omroeporganisatie „die een knullig en „THE SERVANT” is ook ’s nachts Een achtergrond doek van lichtbruine jute maakt dat men de driehoek ziet als in een plat vlak, een gestileerd schilde rij. Zwarte achtergrond zou diepte sug- geren en tekort doen aan het karakter van „beeld”. In dit prachtig werkende geheel sug gereren beweging en speeltrant der spe lers evenmin een natuurlijke diepte. De figuren worden als tekeningen voorge steld in sommige gevallen op het kari katurale af. Het is duidelijk dat in deze regie-opvattingen geen plaats is voor sentiment en lyriek. De toon is vertel lend, hard en scherp, zodat de toeschou wer niet in de verleiding komt te kijken naar hoe mooi en ontroerend er gespeeld wordt, maar destemeer gedrukt wordt op wat er gezegd en getoond wordt. DAT IS VOOR de Centrum-spelers razend moeilijk acteren, ook al omdat Bond met zijn staccato-zinnetjes (prach tig vertaald door Alphenaar) de figuren weinig genuanceerde karakters heeft ge geven, die psychotisch doorvoeld kunnen worden. Het publiek, dat aan ander spel gewend is, kan zich daarom moeilijk gewonnen geven. Het moet zien en den ken, niet voelen. Dat kost moeite, temeer omdat al dat harde en scherpe een ondertoon heeft van wat ik maar hysterie zal noemen. Vaak bverschreeuwt men zich, vooral als er vreugdeloos gelachen moet wor den. Niet alle spelers vinden een juist evenwicht. Maar met name Karin Haage als de oude huishoudster van Shakespea re, Lou Steenbergen als tuinman en Onno Molenkamp als Ben Jonson slagen daar meestal wél in. En natuurlijk Han Bentz van den Berg als Shakespeare. Een ijskoude man, die zich alleen laat kennen als hij wat hij heeft gezien het martelen van een beer, het overvliegen van een zwaan en een sneeuwlandschap) in woorden, zijn eigen kunst, kan onder brengen. Met Bentz van den Berg als medium slaagt Bond erin het stuk op die momenten een dichterlijke kracht te geven, die aangrijpend is. Ook dan merk je pas hoe knap en in een heel eigen toonaard Bond de invloe den van Shakespeare heeft verwerkt. Dan krijg je door, hoe het stuk vol zit met echo’s van met name Koning Lear. De stormscène van Lear in zijn nar, wordt gevarieerd wanneer een dronken „The Odessa File” begint op de dag dat president Kennedy in Dallas doodgeschoten wordt en bijna gelijk tijdig in West-Berlijn een oude jood, Solomon Tauber (Towje Kleiner) uit wanhoop zelfmoord pleegt. Hij heeft het dodenkamp van Riga overleefd, maar zijn beschuldigingen tegen de sadistische kampcommandant Rosch- mann (Maximilian Schell) en zijn aanwijzingen dat deze onder een aan genomen naam goede sier maakt er- ges in Duitsland, worden door de politie-autoriteiten nonchalant terzij de geschoven. Voor Solomon Tauber heeft het geen zin meer verder te leven, het enige wat hij de wereld nalaat is een dagboek dat hij tijdens zijn gevangenschap heeft bijgehou den. In tweede instantie is „Open Sea son” echter toegelaten voor 18-jarigen en ouderen en is nu onder de afkeu- renswaardige titel „De Wellustelin gen” te zien in het Rembrandtplein Theater. Men zal zich herinneren dat de film ging over een drietal opgescho ten jongens die in de weekends op jacht gingen, maar uit verveling en terwille van wat meer opwinding ook mensen gingen betrekken in hun be hoefte tot doden. Waar ligt tenslotte OhSasanM Toevallig komt dat dagboek met de onthullingen over Roschmann in handen van de free-lance journalist Peter Miller (Jon Voight) die zo on der de indruk van het lijden der joden komt, dat hij er een persoonlij ke zaak van maakt Roschmann te ontmaskeren. Miller heeft nauwelijks enig houvast als hij deze eenmanson- derneming begint. De autoriteiten houden het liefst hun mond over de hele affaire en zijn bang oude koeien uit de sloot te halen, de tegenpartij, de Odessa-organisatie blijkt een ge vaarlijke tegenstandster als ze een maal op de hoogte is van de bedoe lingen van de eigenzinnige journalist. in Kriterion te zien en Van Nie’s „De 5 van de 4-Daagse” met Johnny Kraaykamp en Jan Blaaser is over dag en ’s nachts in het weekeinde in City 3 gebleven. „Dirty Harry” met Clint Eastwood onder regie van Don Siegel is in Calypso en Visconti’s „De Verdoemden” Kan men vinden in Ci ty. EEN HEEL SPECIALE spanning ditmaal, want het gegeven dat met de laatste Wereldoorlog te maken heeft, is door Simon Wiesenthal gecheckt nadat hij het bestaan van een „Odes sa-organisatie” had ontdekt en deze nieuwe onthullingen van de onver moeide speurder naar notoire oor logsmisdadigers Frederick Forsyth aanleiding gaven „Geheimdossier: Odessa” te schrijven. Forsyth is be kend geworden door zijn „De dag van de Jakhals” dat zich ook op histori sche gebeurtenissen baseerde. In dat geval op de moordaanslagen die op president de Gaulle gepleegd werden nadat hij vrede in Algerije had ge bracht, waardoor een deel van het Franse leger zich tegen hem keerde- Volgens Wiesenthal is de „Odessa- Organisatie” van oud-SS’ers nauwe lijks meer van enige betekenis. Van een actieve en fanatieke groep die nog in de jaren vijftig probeerde zoveel mogelijk oorlogsmisdadigers het land uit te smokkelen, is ze nu een gezelligheidsvereniging van voor- IN DE MINI-MOVIES draait de veelbesproken en door weinigen be grepen Franse film „Le Sourire verti cale” van Robert Lapoujade, een uit barsting van chaotische beelden die zorgvuldig gecomponeerd zijn en vol betekenis zitten, maar moeilijk te doorgronden zijn. De film is een nachtmerrie-achtige verbeeldings stroom van een professor in de ge schiedenis die zijn eigen lot zijn geliefde vrouw wil hem verlaten inpast in de geschiedenis van de mensheid en via symbolen en associa tieve beelden verband probeert te leggen tussen wat hem gebeurt en wat zich door de eeuwen heeft afge speeld Maar het is allemaal nóg gecompliceerder en men moet zich grote inspanning getroosten om een samenhangend overzicht te krijgen. De troost is een uitzonderlijke film gezien te hebben, waaraan men toch wel iets overhoudt. „OPEN SEASON”, de Amerikaanse film van Peter Collinson met Peter Fonda in een der hoofdrollen, hebben we twee weken geleden uitvoerig be sproken, vooral ook als merkwaardig voorbeeld van de morele normen die onze keuring hanteert, wat in dit geval betekende dat de film om rede nen van perversie was afgekeurd. 1. Leonard de Vries „Ha dokter Ho dokter” 14.50 (De Haan) 2. Cornelius Ryan „Een brug te ver” 39,50 (Van Holkema Warendorf) 3. Rien Poortvliet „Hij was een van ons” 95, (Van Holkema Warendorf) 4. „Dagelijks leven in Bijbeltjjd” 45, (National Geographic Society/De Haan) 5. Jean Dulieu Paulus de Boskabouter TV-album” 3,95. (De Gooise Uitgeverij) 6. Hans Jürgen Hansen „Hijs de zeilen” 37,50 (De Boer) 7. Nan de Vries „Peppi en Kokki” 4,95 (De Gooise Uitgeverij) 8. Jaap ter Haar „Het wereldje van Beer Ligthart” 9,90 (van Holkema Warendorf) 9. Hubrecht Duijker „500 betaalbare wijnen” 14,90 (Van Dishoeck) 10. Evert Werkman/Hylke van der Harst „Amsterdam Beeld van een haven 1870—1940” 37,50 (De Boer) Verkrijgbaar in elke boekhandel. Een scène van Bentz van den Berg met Margreet Heemskerk in Bingo. Het is ook wel duidelijk wat Edward Bond met deze gelijkenis bedoelt. Schrijvers, kunstenaars, intellectuele en creatieve cultuurdragers mogen dan heel mooi het leed van de wereld verwoor den, in beeld brengen en daarmee de vinger op de zere plekken leggen. Maar wat koop je daarvoor, als ze zichzelf in hun dagelijkse leven onttrekken aan een duidelijke politieke keuze. Ik heb ’ns een musical gezien over Karl Marx waarvan de schrijfster Rochelle Owens eenzelfde vraagteken zet bij het werk, de ideologie van Marx, die z’n eigen gezin niet kon onderhouden. Bond lijkt met „Bingo” de waarde van het werk van Shakespeare in het bijzonder en van Kunst in het algemeen te willen ondergraven. Zijn Ideologie of Kunst wel Waarheid, als dé makers ervan in hun persoonlijke gedrag zich er hele maal niet aan houden? Nee, zegt Bond. En dat is een radikaal standpunt, zo niet het radikaalste wat je over onze cultuur, die toch gebaseerd is op ideologie en kunst, zou kunnen innemen. Ik twijfel sterk aan Bonds gelijk. Wat zouden we kunnen begrijpen van onze wereld, als we geen kunst hadden. Bovendien: Ed ward Bond zelf gaat toch maar mooi door met toneelschrijven en geld verdie nen in zijn buitengoed-met-tuinhuis te Cambridge. Hij kan het nliet laten. Waarom heeft hij zelf nog geen zelf moord gepleegd, zeker nu hij zich blij kens zijn stukken als „Lear” en „Bingo” zo sterk identificeert met Shakespeare? IK BEGRIJP NIET goed, waarom Centrum dit stuk op het repertoire heeft genomen. Centrum is een gezelschap, dat zo nadrukkelijk en consequent wél in het maatschappelijke nut van (toneel kunst gelooft. En verder begrijp ik de keuze niet goed, omdat „Bingo” zich zo duidelijk richt tegen intellectuelen en cultuurvoorgangers. Het publiek van Centrum bestaat toch voor het overgrote deel uit voetvolk, dat zich eerder kan herkennen in het gewone volk, dat in „Bingo” nog machtelozer wordt voorge steld dan de kunstenaar Shakespeare. Ik wil helemaal niet beweren dat „Bingo” waardeloos toneel is. Het is een geweldig stuk, maar je moet er wel een paar keer omheen lopen voor het je een toegang verschaft. Het gaat een beetje over je hoofd heen. „BINGO” HEEFT als ondertitel „Beel den van geld en dood”. De regisseurs Peter Oosthoek en Carel Alphenaar heb ben dat „beelden” letterlijk genomen. Het toneelbeeld (van Niels Hamel) toont een oplopende driehoek, waarop de spe lers in geometrische figuren lopen. Vast punt is een bankje, even vóór de drie hoek geplaatst. Daarop zit meestal Willi am S. zich niets aan te trekken van wat achter hem gebeurt. Midden op de drie hoek ligt een soort rechthoek, die eerst een bloemenperk voorstelt, vervolgens een soort graftombe, een kroegtafel en tenslotte Shakespeare bed. Met so bere zetstukken langs de driehoek en een telkens veranderende belichting krijgt elk beeld een eigen kleur en sfeer. Han Bentz van den Berg (op de voorgrond) met Lou Steenbergen tijdens de première van Centrums Bingo. het verschil tussen het schieten op onnozele vogels en herten of op on schuldige mensen? De vóórscholing hebben de jongelui in Vietnam en in Mylai gehad. Het is een gruwelijk drama dat het geweld in zijn meest extreme vorm aan de orde stelt. Het gegeven dat als gedurfd omschreven kan worden, is bij regisseur Collinson die te mooi wil filmen, in verkeerde handen- Maar het onderwerp moet vooral voor Amerika van veel belang zijn, omdat daar het zinloos moorden meer dan normaal aan de orde komt. „THREE THE HARD WAY” is een film van negergeweld onder regie van Gordon Parks jr. waarvan City deze week de premier geeft en „The Verdict” is een van de Amerikaanse produkties van Carlo Ponti die hij vanuit zijn kantoor in New York leidt met Europese krachten. Natuur lijk is zijn vrouw Sophia Loren aan wezig ditmaal naast Jean Gabin en onder regie van André Cayatte die een gijzelingsdrama tot onderwerp heeft gekozen. „Vonnis met het mes op de keel” luidt dan ook de Neder landse titel. Cinétol brengt een Pasolini-wek met Medea”, „Mama Roma” en „Edi- po Re” tot en met „Porcile” en malige helden geworden die namij meren over de oorlog. Maar de SS-kapitein Roschmann die in de film door Jon Voight als een Duitse journalist achtervolgd en tenslotte doodgeschoten wordt, leeft in werkelijkheid nog. Hij stond be kend als „de slachter van Riga” om dat hij daar ter plaatse commandant van het concentratiekamp was en tauóai'P’1™ TWEE VOORSTELLINGEN deze week, omdat donderdag op 5 decem ber valt. Niettemin drie films uit de KRO-reeks „Hollywood in de dertiger jaren”. Daar is dan bij op dinsdag 3 dec.) „Vivacious Lady”, een van de beste komedies die vóór 1940 gemaakt zijn, hoewel het een debuut was van regisseur George Stevens. Maar hij had Ginger Rogers (die de bezoekers van deze voorstellingen nu zo langza merhand wel door en door zullen beginnen te kennen), verder James Stewart, Charles Coburn en Beulah Bondi. Woensdag 4 december een western, „The renegade Ranger” met George O’Brien, Rita Hayworth(i) en Tim Holt, en een politiefilm, een nieuw avontuur van de „Saint” (George Sanders) die met veel succes in een vijftal films als de gentleman-detec tive optrad.

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 19