Gemeenschap wil olie-import beperken EEG: ideeën Brandt niet haalbaar Minister Boersma hekelt loon Rolinco wijzigt van de beroepschauffeurs dividend met daden komen CDA: Meer voor bedrijfsleven bedrijven ata’ J „Werkgevers moeten nu I een miljoen gulden aan prijzen I s Toch 25 lachen nog blokkades om na tachograaf Bewindsman: Kamerleden vrezen JKSE verschraling van dagbladwezen In Bondsrepubliek meer dan miljoen werklozen Ln L „Doelbewust beheerst gereageerd op blokkades „VENNOOTSCHAPSBELASTING MOET OMHOOG” SIB,' V 9 u D A G 2 9 ECONOMIE Kerncentrales 53 VERVOERSBONDEN: >4 37 3546 fe nr MO V J= ,M O Jg g 1974 Energieverbruik EEG moet 15 pet omlaag sparingen slechts een marginaal effect hebben op de normale verbruikers. van Groter gebruik van aardgas. en (van onze parlementsredactie) ter bedrijfsgroep (ADVERTENTIE) >98- buitenlands effect „Het bedrijfsleven zit in de put. Wij - I I dan >pende Haar- stituut inst. 33. Di- Het handhaven van de steenkool- produktie op het huidige niveau; Verhoging van de kolenimport; Stabilisering van het bruto-oliever- bruik; Waar voorbehoedend kon worden op getreden is dat gebeurd. Voor de zware operatie was een mobilisatieperiode no dig omdat het ging om zeer omvangrijke voertuigen. Een dergelijke tegenoperatie mag niet mislukken, aldus de minister, die de verwijten uit de Kamer over een te trage reactie van de regering dan ook van de hand wees. lue in t. Tel. ,len J. aptha- 20519. foto’s rduur- ,Artis- 3, IJ- schaat- gevr. 36 of ienlaan aderen spreek bezoek >or in- ïn. tel. 695. Halo- 59,50, :verw. jlader it Au- 11-15, It 1 uw gas- B.V. 1 ko- Kui- Tel. Dol- r.Jm. Aldipress Uvema. Er zijn plannen voor samenwerking tussen de B.V. Uve ma en de B.V. Aldipress, een dochteron derneming van de VNU. Dit heeft een woordvoerder van Uvema meegedeeld. Besprekingen hierover zijn op het ogen blik gaande. De samenwerking spitst zich toe op de distributie van tijdschrijf- ten. Actueel is ook weer de fiscale aftrek baarheid van het woningonderhoud. VVD, DS’70, SGP en D’66 menen dat de beunhazerij in het woningonderhoud het beste bestreden kan worden door de lasten weer fiscaal aftrekbaar te maken- Een studie van het kabinet zal op korte termijn meer duidelijkheid moeten ver schaffen. De regering ziet echter niets in dit voorstel-De Beer (VVD). Tegelijk met het opnieuw invoeren van een af- trekregeling zou, volgens Duisenberg, immers de momenteel zeer laag gestelde huurwaarde fors verhoogd moeten wor den. DEN HAAG (ANP) Het kabi net heeft doelbewust, beheerst en geleidelijk gereageerd op de weg en grensblokkades als onderdeel van het conflict rond de invoering van de tachograaf. Dit heeft mi nister Boersma van Sociale Zaken gisteravond meegedeeld tijdens het debat over de moeilijkheden rond de invoering van dit registratie- apparaat In de EEG is men ret met die visie niet eens. In commissiekringen merkt men op dat de gemeenschap per definitie gekenmerkt wordt door solidariteit. De Europese verdragen voorzien in de geëi gende middelen om deze solidariteit tot uitdrukking te brengen, aldus het com mentaar in Brussel. DEN HAAG (ANP). De PvdA-ka- merleden Rienks en Voogd vrezen een verschraling van het dagbladwezen als gevolg van de te overwegen maatregelen over de verdere voorzetting van het Hilarius Courantenbedrijf te Almelo en de uitgifte van het Dagblad van het Oosten. De twee Kamerleden hebben de ministers Van Doorn (CRM) en Boersma (Sociale Zaken) over deze zaak schrifte lijke vragen gesteld. tkos- :t per Piet 16 Het op grote schaal gebruiken kernenergie; De advieskoersen voor ROTTERDAM (ANP). Aandeelhou ders van de beleggingsmaatschappij Ro linco (Robeco-groep) krijgen in plaats van het voorgestelde onveranderde divi dend van 2 in contanten een belasting vrije uitkering van 2 per aandeel ten laste van de agioreserve. De Tweede Kamer besprak gisteren de roerselen rondom de invoering van de tachograaf bij het beroepsgoederenver- ARP-fractieleider mr. Aantjes. De staatssecretaris kondigde aan dat ten aanzien van de installatie van de tachograaf en de aanwezigheid van de schijven geen enkele soepelheid zal wor den betracht. Wel ten aanzien van de vraag of proces-verbaal zal worden op gemaakt of een controleverslag. voer over de weg. Achter de regerings tafel minister Boersma (rechts) en staats secretaris Van Hulten in gesprek met AMSTERDAM (ANP) (aan- en verkoopprijzen) bankpapier luiden: Amerikaanse dollar Engelse pond Belgische frank (100) Duitse mark (100) Italiaanse lire (10.000) Portugese escudo (100) Canadese dollar Fianse frank (100) Zwitserse trank (100) Zweedse kroon (100) Noorse kroon (100) Deense kroon (100) Oostenrijkse schilling (100) Spaanse peseta (100) Griekse drachme (100) Finse mark (100) Joegoslavische dinar (100) geen collectieve arbeidsovereenkomst tot stand gekomen. Het meest opvallende in de beloningopbouw is de verhouding tussen vast en variabel inkomen. De basisbeloning bij een 42-urige werkweek ligt iets boven het minimumloon. Wil de chauffeur het inkomen van de gemid delde werknemer bereiken, f 19.500 per jaar. dan zal hij daarvoor een werkweek van zestig uren moeten maken. Bijna vijftig percent van zijn inkomen wordt verdiend door het maken van overuren. Werkweken van 70 tot 80 uur worden vaak als heel normaal beschouwd. In de salarisschalen staat centraal de positie van schaal 5; ƒ281.65 per week bruto, na 1 jaar f 286,32 na 2 jaar 291,99- De vergoeding voor alle overuren voor vol wassenen bedraagt f 8,10 per uur bruto. De mogelijke gevolgen voor de kleine ondernemer na de invoering van de tachograaf laten zich niet exact voor spellen. Dat hangt mede af van de mogelijkheid om meer personen aan te stellen om de ritten te kunnen volbren gen. Staatssecretaris Van Hulten van Verkeer en Waterstaat ging op dit punt iets verder door te stellen dat het al of niet verdwijnen van de kleine onderne mer afhangt van de mate waarin hij zijn kosten goed weet te maken. Zij die dit niet kunnen en de kosten op de andere ondernemers moeten afwentelen dienen te verdwijnen, aldus dr. Van Hul ten. Minister Boersma kondigde aan dat de voorbereidingen rond de herziening van het rijtijdenbesluit volgende maand af gerond zullen zijn. Het grootste vraagstuk vormt de rij afstand van 450 km. Hoe dat opgelost moet worden weet de bewindsman nog niet. Vast staat dat excessen niet onder de soepelheidsregeling vallen. Het zal niet meer mogelijk zijn te doen wat nu nog kan: München in 27 uur heen en weer- Het voorstel hiertoe werd op de giste ren gehouden jaarvergadering door aan deelhouders goedgekeurd. Dé voorzitter van de Raad van Commissarissen, mr. H. H. Nauta, motiveerde het voorstel door op te merken dat op de fiscaal beslissen de datum (5 december) de vermogens verhoudingen bij Rolinco zodanig zullen zijn dat het mogelijk wordt gemaakt om in het belang van aandeelhouders een belastingvrije uitkering te doen. Hij voegde er aan toe dat een dergelijke uitkering bij Robeco niet mogelijk was en nog steeds niet mogelijk is. Dr. Van Hulten is niet van plan te bevorderen dat het slapen in de cabine als wettelijk erkende rusttijd wordt aangemerkt. Het is niet de bedoeling proces-verbaal op te maken als de ta chograaf uitwijst dat harder is gereden dan is toegestaan. De tachograaf is be doeld als controlemiddel op rij- en rust tijden. niet als bewijsmiddel in het alge meen. Wel kan een door de politie geconstateerde snelheidsovertreding aan de hand van de tachograaf worden ge verifieerd. Maar dat kan ook ten gunste van de chauffeur uitvallen. Ook bij ongevallen mag de schijf worden ge bruikt ten gunste van de chauffeur. ii --- :-**’* moeten tonen dat de overheid oog heeft voor de problemen. Daarom deze motie”, zegt Van Amelsfoort. Wat hij wil, is onaanvaardbaar voor de vakbeweging, die vorige week liet weten nog maar weinig heil te zien in een centraal akkoord wanneer „er enige vette kluiven worden toegeworpen aan de onderne mers”. PvdA-woordvoerder dr. Dolman wees er donderdagavond op, dat de con fessionelen hun wensen uit het reeds beschikbaar gestelde bedrag van 3,5 mil jard willen betalen. „Dat zal dus ten koste moeten gaan van de overheidsbe stedingen”. Hij pleitte een min of meer gedifferen tieerde integratie binnen de gemeen schap, waarbij hij steldé dat EG-lidsta- ten met een sterke economie (Duitsland, de Benelux en Frankrijk) sneller voort gang moeten maken op de weg naar de Europese eenwording dan economisch zwakkere landen zoals Italië en het Verenigd Koninkrijk. Brandt hield zijn gehoor voor dat niet alle leden van de EEG momenteel dezelfde rechten en verplichtingen hebben. Meer voor de hand liggend is echter een compromis-voorstel dat dit weekein de door de regering geformuleerd zou moeten worden en dat erop neerkomt dat ook de „normaal” draaiende onder nemingen zonder uitbreidingsplannen extra ruimte wordt geboden. Conform een motie van de socialist Dolman, die in ieder geval zal worden gesteund door KVP, AR en D’66 zal de regering boven dien aan ondernemers buiten de Rand stad grotere investeringsfaciliteiten moe ten toestaan. Door aanneming van het voorstel, werd f 40,8 mln. niet bestemd voor divi dendenuitkeringen, maar toegevoegd aan de dotatie aan de algemene deserve, waardoor deze dotatie nu 70,8 mln. bedraagt. DEN HAAG. De behandeling van de belastingplannen van het kabinet-Den Uyl kan dinsdag uitdraaien op een (klei ne) botsing tussen het kabinet en de christen-democraten KVP, ARP en CHU- Op het ministerie van Financiën werd donderdagavond door vrijwel het voltallige kabinet gezocht naar een pas send antwoord van de regering op de motie-Van Amelsvoort. Deze KVP’er eist van de regering tegemoetkomingen ten gunste van het bedrijfsleven. De ven nootschapsbelasting moet met 1 percent omlaag en de zelfstandige ondernemers dienen grotere aftrekmogelijkheden te krijgen. Kappa: mogelijk hoger dividend. De huidige ontwikkeling van Kappa, inclu sief de in aanbouw zijnde carton- en papierfabriek Okto, kan mogelijk leiden tot een verandering van de dividendpo litiek van het bedrijf in de komende jaren. Tot nu toe keerde Kappa gelijk matige dividenden uit (dit jaar onveran derd 7,50 per aandeel), maar „gezien de huidige situatie, zou het nu een stuk meer mogen zijn”, aldus de voorzitter van de raad van bestuur, H. J. Rijnveld, op een persconferentie ter toelichting van het jaarverslag. Kappa had het Ministerie van Economische Zaken ver zocht reeds het dividend over het afge lopen boekjaar te mogen verhogen. Dit verzoek werd door het ministerie echter afgewezen. „We spraken toen over een dividend van f 10. Als de tekenen ons niet bedriegen zou deze uitkering moge lijk zijn over het lopende boekjaar”, aldus de heer Rijnveld. 2.53- 2.63 5.89- 6.19 6.68- 6.98 102.75-106.75 35.75- 39.25 9.10- 10.60 2.55- 2.65 53.50- 57.00 93.75- 96.75 58.50- 61.50 46.00- 49.00 42.50- 45.50 14.44- 14.74 4.30- 4.60 7.70- 9.20 68.00- 71.00 13.00- 16.00 In de Europese hoofdstad is Brandt’s zienswijze dan ook vrij koel ontvangen. Bepaalde landen worden in deze optiek van Brandt tot tweederangs lidstaten ge degradeerd. De Europese verdragen laten voldoende ruimte om zonodig aan de specifieke noden van de een of andere lidstaten tegemoet te komen. Er kan slechts sprake van een gemeenschap zijn als alle lidstaten dezelfde rechten plichten hebben, aldus de commissie. BERLIJN (DPA). In de eerste twee maanden van het komende jaar zal het aantal werklozen in West-Duitsland meer dan één miljoen bedragen. Dit voorspelt het Duitse Instituut voor Eco nomisch Onderzoek (DIW) in West-Ber- lijn. In zijn jongste economische weeko verzicht komt het instituut tot de con clusie dat een vermindering van de werkgelegenheid tot ver in het nieuwe jaar onvermijdelijk is. Die eenheid is voor het moment ten minste twijfelachtig omdat Frankrijk niet, maar de acht andere EEG-landen wèl zijn aangesloten bij het 16 landen sterke energie-agentschap IEP, dat on langs bij de Organisatie voor Economi sche Samenwerking en Ontwikkeling (OESO) is ondergebracht. In zijn plannen is Simonet ervan uit gegaan dat Groot-Brittannië lid blijft van de EEG: „We zullen Engeland niet van zijn olie beroven”, merkte hij op. „Maar de EEG is een verbruikszone en een produktiegebied. Als er sprake is van olie-export uit een EEG-land, dan moet die primair gericht zijn op de landen van de Gemeenschap zelf”. Zwitserse banken. De banken in Zwit serland moeten voor al het Zwitserse geld dat ze aan de export van kapitaal verdienen onmiddellijk vreemd geld ko pen op de wisselmarkt. Deze bepaling van de centrale bank werd donderdag opnieuw ingevoerd nadat zij op 1 febru ari van dit jaar buiten werking was gesteld. De maatregel is onderdeel van het strengere monetaire beleid van de Nationale Bank. Daarvan maakt ook de „negatieve” rente deel uit die wordt geheven over de bedragen waarmee te goeden van buitenlanders bij Zwitserse banken sinds 1 november toenemen. De •’♦"«^Umdse rekeninghouders moeten nu jetaten urwij’. se nermaa! {esproken rente ontvangen. In Den Haag werd gisteravond aange nomen dat de regering volgende week geen „onaanvaardbaar” zou uitspreken over de motie van het CDA, die de steun zal krijgen van de WD en andere oppositiepartijen. Het is ook mogelijk dat het CDA alsnog tevreden zal zijn met specifieke investeringsfaciliteiten, waarvan alleen ondernemers kunnen profiteren die hun bedrijf uitbreiden. (Van onze redacteur in Brussel) BRUSSEL „Met alle mogelijke middelen” moet de Europese Ge meenschap steeds minder afhankelijk worden gemaakt van olie-import voor zijn energievoorziening. De Europese Commissie, het uitvoerende orgaan van de EEG, heeft gisteren een gemeenschappelijk energiebeleid voorgesteld dat beoogt in de jaren tot 1985 het verbruik met 15 percent te verminderen. In juni van dit jaar baseerde de commissie haar plannen nog op een besparing van tien percent. Volgens deskundigen zullen deze be- Minister Boersma liet zich in weinig lovende woorden uit over de beloning van de beroepschauffeurs. In 1974 is Volgens de Commissie kan de toekom stige energievoorziening het beste wor den gewaarborgd door: In een toelichting op haar plannen (die nog door de ministerraad moeten worden goedgekeurd en die ongetwijfeld belangrijke gespreksstof zullen vormen voor de topconferentie van 9 en 10 december in Parijs) zegt de Commissie dat naast de ontwikkeling van de kerne nergie het verbruik van elektriciteit ge leidelijk moet worden gestimuleerd. In 1985 zal deze energievorm 35 percent van het totale energieverbruik moeten beslaan. Bijna de helft van de elektrici- teitsproduktie zou dan uit kerncentrales moeten komen. De nucleaire programma’s van de lid staten, zoals die nu bekend zijn, beant woorden niet aan de behoefte die de Commissie nu heeft geformuleerd, doch volgens de commissaris voor het ener giebeleid Simonet kan een groter vermo gen worden bereikt indien onverwijld een nauwkeurig omschreven programma tot stand komt. En een ambitieuzer doel dan de nationale ramingen acht hij noodzakelijk daar de invoer van olie slechts door toepassing van kernenergie aanzienlijk kan worden verminderd. Wat het aardgas betreft, voorziet de Commissie niet alleen het uitbreiden van de eigen produktie uit voorraden onder het vasteland en onder de zeebodem, doch ook invoer uit derde landen ter grootte van ongeveer de helft van de eigen produktie. De ingevoerde olie, zo vindt de Com missie, moet tegen 1985 niet meer dan 30 percent van de totale energiebehoefte omvatten. Dit is bereikbaar wanneer het verbruik wordt beperkt op de terreinen waar olie door andere energiebronnen kan worden vervangen en de ontwikke ling van de Noordzeeproduktie. Het instituut voorspelt verder dat de stijging van de lonen in de Bondsrepu bliek trager zal gaan verlopen. De loons verhogingen die bij het afsluiten van nieuwe cao’s worden overeengekomen zullen vermoedelijk ten hoogste negen percent bedragen. Als de ontwikkeling van produktiekosten en prijzen verloopt zoals het instituut verwacht is volgend jaar een flinke verbetering van de on- dememingswinsten mogelijk. Ook voor de diverse sectoren van energieverbruik heeft de Commissie voorstellen gemaakt die bij haar globale plannen aansluiten. Ten aanzien van de kerncentrales wordt daarin gezegd dat „voor het hele grondgebied van de EEG de beste vestigingsplaats voor kerncen trales moet worden gezocht, rekening houdend met de veiligheid van de bevol king en de bescherming van het milieu”. Zowel voor olie als voor aardgas wordt gestreefd naar een beleid met een prijs regeling waaruit de prijsopbouw duide lijk moet blijken. Het moet gericht zijn op de eenheid van de gemeenschappelij ke markt, ook in geval van moeilijkhe den met de voorziening. Kern van het conflict tussen enerzijds de lint.’sj drie en aan de andere kant de rest van de Kamer, is de vraag of het bedrijfsleven meer behoefte heeft aan snel werkende maatregelen die slechts voor bepaalde ondernemers gelden (wat de regering wil), dan wel of een algeme ne lastenverlichting meer effect sor teert. Zij informeren naar mogelijkheden om ongewenste ontwikkelingen tegen te gaan, waarbij zij er op wijzen dat bij de in overweging zijnde hergroepering van de produktie het gevaar bestaat dat voor een belangrijk deel van het personeel de bestaansmogelijkheid in Almelo zeer sterk wordt verkleind. BRUSSEL. (ANP) In kringen van de Europese commissie in Brussel (het dagelijks bestuur van de EEG) staat men afwijzend tegenover de ideeën, die de Duitse ex-kanselier Willy Brandt de ze week in Parijs gelanceerd heeft. UTRECHT „Wij zijn alleen bereid met de werkgevers en met name met NOB-wegtransport te praten wanneer ze hun woorden over verbetering van het arbeidsklimaat in het wegvervoer omzet ten in daden. Alleen dan kan het ver trouwen van de vakorganisaties in NOB- wegtransport worden hersteld”. Aldus de heer J. H. Berghout, voorzit- wegvervoer van de vervoersfederatie. waarin de vervoers- bonden van NVV en NKV samen wer ken. Als blijkt dat de werkgevers aan hun woorden geen inhoud zullen geven dan blijft er voor de vervoersfederatie weinig anders over dan het contact met NOB-wegtransport, de grootste werkge versorganisatie in het wegvervoer, te verbreken. De vervoersfederatie stelt dat de werkgevers het zich na het overleg met de regering niet meer kunnen permitte ren „eindeloze vertragingstaktieken toe te passen over een structurele verbete ring van de cao-beloning”. „Vrachtwagenchauffeurs zijn nu nog steeds een soort wegwerparbeiders die zich afjakkeren om via het maken van overmatig veel overuren nog aan een redelijke boterham te komen”, zo voegt vakbondsbestuurder B. Hoekstra daar aan toe. ..De gemiddelde leeftijd van de chauffeurs in het wegvervoer ligt niet voor niks er laag, rond 33 jaar. Na een jaar of wat liggen ze in de kreukels en dan kunnen ze in de ziektewet of in de WW”. De enorme eindhoofdprijs in de Nationale Puzzelaktie „Geven voor Leven” in deze krant t.b.v. de I kankerbestrijding in Nederland. Een sta-caravan van Belmont, type Sierra Nevada 25, Uw luchtkasteel op de grond Een sta-caravan, I ■die werkelijk van alle gemakken is voorzien: gezellige slaapkamers, een aparte dinette, een comfortabele zithoek, een gascomfoor met oven, een gashaard, eigenlijk te veel om te omschrijven. Deze Sierra Nevada sta-caravan moet U zien en dat kan bij Belmont B.V. te Polsbroek, die deze caravan ter waarde I |van 12,350,- ter beschikking heeft gesteld. K F F.--’’ l

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 25