Italiaanse pers ziet het somber in E niet open Zorgen over Montreal George Best weer op dreef t Lotto-winnaars SPORWfflg f 347.000 rijk Transol won Handhal-zege Karpov speelt in Hoogoventoernooi Jielzentaïels „Spelen zijn Geld lenen te maken” „Ontduiking van de regels zul je altijd houden” N-viB MUDDENSTANDSBANK Zwoeren meubelen E 1 tv, fe.' V AV kennemerstraatweg231 heiloo 072-34966 KW JO V R IJ D A G 2 9 NOVEMBER 1974 SPORT 31 1 - - Controle fflp r F H trn: - RsH <3 Gemakkelijk en betrouwbaar bij de NMB. Voor alle doeleinden. Ook voor het verbeteren van uw woning. Geen informatie bij werkgever. Kwijtschelding bij overlijden. Inlichtingen bij alle NMB-kantoren. V Ónmogelijk” ■V fl Va A. .V KERDEL: OLYMPISCH WERK IS TOCH WEL ZINVOL (Van onze sportredactie) 9 Anatoli Karpov wordt trekpleister van het Hoogovenschaaktoernooi 1975. (Van onze sportredactie) gou- ADVERTENTIE) f (ADVERTENTIE) Bielzen en massief eiken da's <7, n 1’1 Koopavond vrijdag van 7.00 tot 9.30 uur. VELSEN Anatoli Karpov, de winnaar van de schaaktweekamp die het recht van spelen tegen wereldkampioen Bobby Fischer als inzet had, staat op de deelnemerslijst van het Hoogoventoernooi. De sportscribenten zijn van mening dat de Juventus voorhoede zijn kans heeft laten liggen en waarschuwde er DEN HAAG. (ANP) De uitslag van lotto en toto van zondag 24 november is: in de commentaren voor dat Ajax thuis veel aanvallender zal werken. Eenzelfde antwoord volgt als op de vraag of de winterspelen weg moeten. „Ja of nee kun je zeggen, naar gelang waar je staat (iemand uit de wielerwe- reld of IOC-lid). Er zijn wel degelijk olympiërs; als dat in Nederland niet zo was, waren we notoire bedriegers”. „Maar in Amsterdam zullen de za ken er heel anders voor staan” waar schuwde het blad. voor uw auto voor uw boot voor uw meubilair voor uw keuken voor uw caravan (1 Prijsbewuste mensen gaan natuur- 7 lijk naar John Bolten.... I Profiteren b.v. van zeer voordelige aanbiedingen in John Bolten's schit terende serie salon- en eettafels met even fraaie bijpassende stoe len. Meer dan 40 variërende model len in puur degelijke uitvoeringenl MANCHESTER. George Best, het Engelse voetbalidool uit Noord-Ierland, heeft na een jaar afwezigheid weer ge speeld. Met een elftal van oud-sterren toonde Best weer enige sterke staaltjes van zijn kunnen tegen Manchester Uni ted. Hij scoorde zelf tweemaal en gaf twee maal een voorzet waaruit een doel punt werd gemaakt. De „oudjes” wonnen met 6-4. 1 Kees Kerdel. voorzitter van het NOC: „of er verkapte betaling plaatsvindt is moei lijk te controleren.’’ «rtten heeft kunnen winnen van een Neder landse topploeg. „We moeten ons enthousiasme ech ter temperen aangezien Ajax, zonder Neeskens en Cruyff, slechts een flau we schaduw is van het machtige team dat de afgelopen jaren briljant en atletisch voetbal heeft gedemon streerd.... Juventus heeft weliswaar gewonnen, maar verzuimde zich een grotere marge te verschaffen,” aldus de corriere. DEN HAAG „Het einde van de Olympische Spelen Ach, in 1958 vroeg men mij of ik chef de mission wilde zijn in 1960 in Rome. Ik kon me toen niet vrijmaken. Adriaan Paulen, die toch echt wel iets van de ontwikkeling binnen de Spelen afwist, is toen naar me toe gekomen en zei: doe het nou, word chef de mission. Het zouden de laatste Spelen wel eens kunnen zjjn. En zie”, zegt Kees Kerdel, voorzitter van het Nederlands Olympisch Comité, „de Spelen zjjn er vijftien jaar later nog steeds en Moskou staat voor 1980 al op de lijst”. vloed van de commercie geen spelen meer zijn in de zin zoals meneer Pierre de Coubertin ze in 1896 in het leven riep. De echte (Olympische) amateurs worden schaars en derhalve vinden er op Olym pische Spelen momenteel vaak ongelijk waardige krachtmetingen plaats. Kort om: laat de scheiding amateurs-profs varen, want wat nu op Olympische Spe len gebeurt (denk maar eens aan de skiërs en wielrenners als het Franse duo Trentin en Morelon die door hun ama- teursportbeoefening steenrijk zijn ge worden) is een schertsvertoning, en daar REYKJAVIK Het Nederlands dames handbalteam heeft in Reykjavik ook de tweede wedstrijd tegen het nationale team van Ijsland gewonnen. Woensdag zegevierden de Nederlanders met 10-9, donderdag met 9-8. In beide wedstrijden was Mieke Pottuyt de grote uitblinkster. Het Nederlandse doel werd zeer sterk verdedigd door Jennie Rogge en Sandra Reinerders. Muhafizgucu: Erdenay 6, Gueney 13, Ince 6, Tan 11, Guenduez 2, Akatli 25, Malkoc 2. FC Amsterdam: KI. Karte, een wed strijd geschorst, een wedstrijd onvoor waardelijk en 125 gulden boete. Roda JC: Th. Offermans, twee wed strijden geschorst en 150 gulden boete. (t.o. de St. Willibrordus Stichting) I' „De voordelige marge van slechts één doelpunt is niet genoeg om de return in Amsterdam met enige rust tegemoet te zien” schreef de Milanese sportkrant Gazzetta dello Sport. „Juventus zal het in de return erg moeilijk krijgen omdat de Nederlan ders op eigen veld bijzonder agressief zullen spelen.” De supporters van Tottenham Hot spur namen afscheid van de Schotse international Alan Gilzean. Gilzean scoorde tweemaal tijdens de oefenwed strijd tegen Rode Ster uit Belgrado. In totaal speelde hij 435 maal in het eerste team van de Spurs en maakte hij 133 doelpunten. In 1964 werd hij voor bijna 450.000 gulden gekocht. Gazzetta merkte op dat Ajax slechts heeft gespeeld op een zo klein mogelijke nederlaag en dat de ploeg niet over echte spitsen beschikte. TURIJN (AP). De magere 1-0 overwinning die Juventus woensdag op Ajax heeft behaald wordt door de Italiaanse sportpers over het alge meen te klein geacht om via de return in Amsterdam tot de kwartfi nales van het UEFA-cuptoernooi te kunnen doordringen. Raymond Kopa, de ster uit het Franse voetbalelftal in de vijftiger ja ren, is manager geworden van het op dit moment niet zo goed draaiende Angers, dat uitkomt in de eerste divisie van de Franse competitie. ROTTERDAM. Transol RZ heeft voor 2500 toeschouwers in het sportpa leis Ahoy te Rotterdam met 96-65 ge wonnen van Muhafizgucu (Tur) in een wedstrijd voor de tweede ronde van het toernooi om de Europacup basketbal voor landskampioenen heren. De rust stand was 40-32 in het voordeel van de Nederlanders. De Milanese Corriere della Sera onderstreepte het heugelijke feit dat een Italiaans elftal eindelijk eens Het initiatief om Karpov in Wijk aan Zee (waar het toernooi in januari wordt gehouden) te laten deelnemen, ging uit van de Russische schaakbond. Uiter aard namen de Hoogoventoernooi-organisatoren het plan in grote dank aan. Karpov, zo lieten de Russen weten, beschouwt zijn optreden in Nederland als een goede voorbereiding op zijn eventuele match tegen Fischer. In totaal be staat de grootmeestergroep van het Hoogoventoernooi uit zestien spelers: Kar pov (Rusland), Portisch (Hongarije), Kavalek (Verenigde Staten), Hübner (West-Duitsland), Hort (Tsjecho-Slowakije), Smejkal (Tsjecho-Slowakije), Gil- goric (Joego-Slavië), Browne (Verenigde Staten), Furman (Rusland), Popov (Bulgarije) en de Nederlanders Timman, Donner, Sosonko, Ree, Kuijpers en Langeweg. Het organisatiecomité heeft sinds gisteren een nieuwe voorzitter, als opvolger van de in juni overleden praeses, L. van Kuijk. In zijn plaats werd benoemd drs. N. Meijer, chef public-relations van Hoogovens. Met name de laatste tijd gaan steeds meer stemmen op die zeggen dat de Olympische Spelen door de enorme in- Mikhail Botwinnik, ex-wereldkam- pioen schaken, heeft Fldevoorzitter Max Euwe een slap beleid verweten. Hij deed die uitspraak inzake de eventuele twee- kamp FischerKarpov waarover nog geen duidelijkheid bestaat- In de zesdaagse van Zurich leidt het koppel Van Lancker-Mourioux met 1 ronde voorsprong op o.a. de duo’s Pij- nen-Spahn en Duyndam-Pfenninger. Het zal wel een vergissing zijn, dat Joop Zoetemelk niet voorkomt op de gisteren bekendgemaakte lijst van prof- wielrenners van de „eerste categorie”. Voor Nederland staan daar Bal en Priem op, aan welk tweetal ongetwijfeld Zoetemelk nog wordt toegevoegd. Lotto: Aantal deelnemers 1.101.014. In- leg 4.184 174. Prijzenbedrag 1.987.482. Ie prijs2 winnaars, die elk bruto (347.809 ontvangen; 2e prijs: 50 winnaars die elk bruto 3.974 ontvangen; 3e prijs: 316 winnaars, die elk ƒ943 ontvangen; 4e prijs: 13.475 winnaars, die elk ƒ29 ontvangen; 5e prijs: 26.833 winnaars, die elk f 14 ontvangen. De amateurs en profs samenbrengen lijkt voor Kerdel een onmogelijkheid. ..Het combineren van bijvoorbeeld een wereldkampioenschap voetbal met atle tiek, de hoofdschotel op de Olympische Spelen, lijkt me praktisch niet te reali seren”. „In de praktijk zijn de spelen niet open +e maken. Er zijn geen steden die het geheel zouden kunnen organiseren. Het is nu al moeilijk een stad voor de organisatie van de Olympische Spelen alleen te vinden. Maar wat ook belang rijk is, de deelnemers zouden iets gaan missen”. „We moeten doorgaan met Olympische Spelen. Door de wijziging van artikel 26 komt een eerlijker kans voor iedereen. „Je vaart een beetje in de mist omtrent de organisatie van de Olympische Spelen in Montreal”, zegt Kees Kerdel, voorzitter van het Nederlands Olym pisch Comité. „Nu, een maand of achttien voor de opening, is er nog geen steen in de grond voor het Olympisch Stadion. Ook de dagverblijven en het zwemstadion, om maar iets te noemen, moeten nog verrijzen. Wij willen zo langzamerhand ook wel eens een kijkje gaan nemen om ons ter plekke te oriënteren. Je moet toch weten waar je mensen terechtkomen.” In november 1975 moet de Nederlandse olympische kernploeg gereed zijn. De uitzending van de delegatie moet in de begroting voor 1976 behandeld wor den. „Het is op dit moment niet te overzien hoe groot de ploeg zal zijn, maar ik heb de indruk dat we momenteel niet ruim in de talenten zitten. Het zal een moeilijke zaak worden. Veel zal afhangen van de teamsporten, hoe die zich ontwikkelen.” Het ziet er naar uit dat Nederland met een bescheiden delegatie zal aantreden. Over de organisatie van Olympische Spelen zegt Kerdel: „De tendens om tot eenvoudiger spelen te komen is er, maar moet verder worden doorgevoerd. Het gaat anders zoveel geld kosten, dat het houden van Olympische Spelen een onmogelijke zaak gaat worden. Ik zie niet dat Nederland bijvoorbeeld in ‘84 of ’88 de spelen zou kunnen organiseren. Hoe eenvoudig je het ook zou houden en ook al zou de economie zich in ons land zeer gunstig gaan ont wikkelen, dan nog zie ik het niet”. Over politiek in de sport (Olympische Spelen) is Kerdel kort: „De voor zitter van het IOC, lord Killanin, heeft het duidelijk gezegd: indien je de Olympische code aanvaardt, moet je ook de consequenties nemen: landen die weigeren tegen hun collega’s uit andere landen uit te komen, moeten gedis kwalificeerd worden.” Voor de punten zorgden: Transol RZ: Van Eek 2, Dekker 19, Weemhoff 8, Vervooren 4, Battle 21, Welch 2, Dinkins 32, Lorbach 8. De tuchtcommissie van het betaald voetbal van de KNVB heeft de FC Den Haagspeler Harrie van Leeuwen en Van der Vlag van SC Cambuur vrijgesproken van het hen ten laste gelegde in de bekerontmoeting FC Den Haag tegen SC Cambuur wegens gebrek aan bewijs. De PEC^Zwollespeler Lukac werd voor drie wedstrijden geschorst en kreeg tevens een boete van 100 gulden, wegens het trappen van een tegenstander toen deze op de grond lag. Toto. Aantal deelnemers 315.905. Inleg 849.827. Prijzenbedrag 461.362. Ie prijs: 3 winnaars, die elk bruto 73.054 ontvangen; 2e prijs: 172 winnaars, die elk 586 ontvangen; 3e prijs: 2.763 win naars, die elk 51 ontvangen. Kerdel vindt het niet op zijn weg liggen om te verklaren dat het schaatsen niet op de winterspelen zou thuishoren. „Mijn opinie doet niet ter zake”, zegt hij. Begrijpelijk, omdat morgen de bepaalde bonden (als de KNSB) bij het NOC aankloppen en de kandidatuur van hun mensen voor Olympische Winterspelen willen stellen. Het blijkt in de praktijk een vrijwel onmogelijke zaak om bewijzen aan te dragen dat sportmensen worden betaald en dus niet op spelen dienen te verschij nen. „Of er verkapte betaling plaats vindt, is moeilijk te controleren”, zegt Kerdel. „Er is een speciale commissie binnen het IOC belast met de controle op de naleving van artikel 26 (de sport man of -vrouw mag worden gesponsord, mag evenwel geen reclame op shirts dragen tijdens de spelen en de gelden die de nationale sportbonden van de sponsors krijgen, mogen alleen de bond ten goede komen. Van dat geld betalen de bonden de voorbereidingskosten (o.a. training en reiskosten). Hoe werkt de controlecommissie? „Alleen dan zal er een zaak worden behandeld, indien zo’n geval onder de bijzondere aandacht van het IOC komt. In de praktijk zal het moeilijk te ach terhalen zijn of een sponsor een indivi duele atleet onder tafel betaalt. Ontdui king van regels zul je altijd houden en niet alleen op het gebied van de sport” aldus Kerdel. Moet je de profs dan maar toelaten? „De consequentie zou open spelen zijn, maar dan zijn het geen Olympische Spelen meer, die toch een eigen leven en karakter hebben die afwijken van de profsport Die profsport wordt uiteindelijk toch keiharde business. En we moeten de dingen niet te zwart-wit zien; op Olympische Spelen lopen echt niet aleen maar profs rond. Er nemen wel degelijk amateurs deel”. Kerdel geeft toe dat op de zomerspelen wielrennen, boksen, voetbal en basketbal de meest professio nele sporten zijn, maar of die sporten dan moeten verdwijnen? Toch verklaart Kerdel niet dat eigen lijk allereerst de winterspelen „aange pakt" zouden dienen te worden, te meer daar hij reeds eerder heeft geconstateerd dat alle sporten die op Olympische Spe len worden gehouden, volgens de olym pische regels, mondiaal dienen te zijn”, en dat dientengevolge ook het schaatsen op Olympische Spelen in de moeilijke hoek zit. Zonder sponsors kunnen de clubs tegen woordig niet meer bestaan. Vroeger was er toch geen clubarts, betaalde coach en fysiotherapeut. Het NOC zal met alle aangesloten sportbonden overleg plegen hoe de aangepaste regel in de praktijk in ons land zal worden uitgewerkt. Discussies over Olympische Spelen; ze worden al jaren gevoerd. „Ik heb het er echt wel eens moeilijk mee gehad”, be kent Kerdel, die in 1977 aftreedt als voorzitter van het NOC daar hij niet meer herkiesbaar is, „maar ik heb toch steeds het gevoel kunnen behouden dat het zinvol is wat ik doe. Dat de spelen ook zinvol zijn. Ik denk dan aan de sportbeoefening in al haar facetten. Een belangrijke factor: de drang naar pres taties, die op verschillende levensterrei nen ook zo belangrijk is.” „Vele bonden hebben ons herhaalde lijk gezegd dat indien we de Olympische Spelen laten vallen, het tot aan de basis zal doorwerken. Neem nou een Atje Keulen, een vrouw die velen heeft geïn spireerd te gaan schaatsen. En vroeger Fanny Blankers-Koen, die weliswaar de atletieksport niet in de breedte omhoog kon brengen, maar wel de publieke belangstelling deed toenemen”. Het feit dat veel deelnemers de gou den olympische regel: niet het overwin- nen, maar het deelnemen staat voor op, andersom zijn gaan interpreteren, lijkt het voortbestaan van de Olympi sche Spelen ondanks de druk van de commercie voorlopig niet in gevaar te brengen. Het eeuwfeest in 1996 van de moderne Olympische Spelen komt in zicht, maar of er tegen die tijd voldoen de inkomsten uit reclame en televisie rechten komen om het voor de stad en het land die de spelen willen hebben, nog enigszins interessant te maken, blijft de vraag. De organisatie van Olympische Spelen is een miljoenenbedrijf gewor den. ■"'/f. Andere straffen zijn: Ajax: J. Seegers. Een wedstrijd voorwaardelijk met een proeftijd van een jaar en 75 gulden boete. FC Den Haag; A. Kila, een wedstrijd geschorst, een wedstrijd voor waardelijk en 200 gulden boete kan zelfs de recente wijziging van artikel 26, dat onder meer een verruiming van de IOC-bepaling met betrekking tot het sponsoren inhoudt, niets aan veranderen. Het Internationaal Olympisch Comité (IOC) doet er van alles aan om het professionalisme op de spelen te bestrij den, maar toch worden de vele door fabrieken betaalde Olympiërs niet ge weerd. Kerdel: „Iedereen kan weten dat topskiërs grote geldbedragen krijgen. Dat is gewoon ingeburgerd. Als ik IOC- lid was, zou ik twee dingen kunnen doen: of het artikel omtrent de Olympi sche toelatingseisen afschaffen, of het skiën uitsluiten. De situatie in de ski- sport is niet meer olympisch te maken”.

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 31