in er Dames van G. de L. beperken verlies Belangrijke zege Aktie’68/HVS a Te veel geld en bedrog het „buitenlands” beleid Mooiste ballpoint als kado is een duJardin vieux extra BUJARDII K aba ...wij heten ^>027 a u-n-i-s-k-a/parket. .590,- theenergie k SPAANSE PERS PAKT VOETBALBESTUREN AAN Spanning bij volleybal ;ën 95? Europacup basketbal F op wordt gheid utofa- 3 naar Dat rheid! sterke oven- deurs, eldige venals 500 S. v$9:. li uwsstniska??? ■X 8» F VI V R IJ D A G 2 9 NOVEMBER 1974 SPORT 33 s Stimulans „Maffia-werk Ironisch w n, Egn» 7 314501 andere itilator e mon- onder iststof- o’n Itho itor, die etaaltu eten? briljante ballpoints voor onovertrefbaar schrijfgenot da 15CKI- Theeduikertjes. Theeduikertjes. Kikker je van op. En dat voor maar 1.30 per pak van 40. De DOT 3-kant die zo lekker In de hand ligt, kent u al jaren. De ballpoint die zuiver, vederlicht en gelijkmatig schrijft, 5000 m lang dankzij de mammuth-refill. Met een fantastisch mechanisme en van een briljante vormgeving. Nu is er óók een nieuwe serie: DOT de Luxe, in drie uitvoeringen: glad metaal, zilver satiné en doublé satiné. Vanzelfsprekend ook mei mammuth-refill voor 5000 m superieur schrift. l Subliem van vorm, heel luxueus. Geen gewoon kado, maar een B echt DOT-kado. VAN WENNEKER ROOSENDAAL ’O e l\ 'v' e nar Strafcommissies willen harder gaan optreden HVB BEHANDELDE NV AL 326 ZAKEN (Van een medewerker) ver- J I (ADVERTENTIE) (Van onze volleybalmedewerker) MADRID (UPI/ANP) Vorig jaar -W» ;r i Johan Cruyff: symbool van buitenlandse welvaart in het Spaanse voetbal. i (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) vullingen 1.75 0UJARDIN het toch geen verbazing dat hij zich niets meer van Spanje herinnert”. 75ste ver- Triest gestemd was Duinker over het toenemende aantal strafzaken. Na zeven speeldagen in het zaterdag- en zondag- voetbal zijn er nu al 326 strafzaken behandeld. Het vorige seizoen waren dat er in totaal 801. „Voor de verenigingen wordt het erg moeilijk”, was zijn me ning, „en zij zullen de spelers op hun plichten moeten wijzen. Onze strafcom missies gaan zich harder opstellen.” D0T3-kant juweeltjes in moderne kleuren 2.95 - 3.95 - 4.95 halbond met heel andere ogen. Het Spaanse voetbal „establishment” heeft de afgelopen weken felle aanvallen te verduren gekregen- De agressieve zoneverdediging van Ge rard de Lange heeft Sparta de nodige problemen bezorgd. Slechts door toedoen van Dousova (1.94 meter) en spelverdeel- ster Kronkova, had Sparta bij rust een geringe voorsprong. In de tweede helft moesten de Nederlandse dames afhaken. Vooral nadat Jeannine van Arnhem was uitgevallen met een dijbeenblessure (zij moest naar een ziekenhuis worden ver voerd) en Ria de Roos naar de kant moest van vijf „peetjes”. HAARLEM. In het hotel-restaurant Die Raeckse in Haarlem vond gistera vond de 75ste jaarvergadering plaats van de afdeling Haarlem KNVB en daarbij werden vier gouden, twaalf zilveren en zeven bronzen spelden uitgereikt aan mensen die zich in de loop der jaren voor de voetbalsport of de bond verdien stelijk hebben gemaakt. Aan de heren A. Sandtke (HFC), voorzitter van de HVB- jubileumcommissie, H. Pley (Hoofddorp). H. H. Kraneveld (Telefonia) en P. J. Gieske (DSOV) werd het „goud” leend. DOT de Luxe prachtige modellen, heel slank 8.95 - 9.95-10.95 Reserve DOT mammuth De journalisten en advocaten die zich met deze zaken hebben bezig gehouden zeggen dat er specialisten zijn, die overlijdens-acten en geboor tebewijzen „uitzeven" van personen, die tijdens de Spaanse burgeroorlog zijn verdwenen en Spaanse kerkho ven afzoeken voor namen die illegale Spaanse emigranten naar Zuid-Ame- rika dan krijgen. Dan ontwerpen zij valse stambomen voor voetballers in de Latijns-Amerikaanse landen en vervalsen documenten voor hen. di kwijls met behulp van niets vermoe dende is dat wel zo? Spaanse diplomaten in die landen. „Het lijkt of een heel maffia-netwerk bij deze, financieel uiterst aantrekkelijke, za ken belang heeft”, aldus Cambio 16. '1 landse speler meestal uit Zuid- Amerika wiens ouders in Spanje zijn geboren en die volgens de wet in Spanje kan spelen, zonder daarbij een van de plaatsen in te nemen die voor een „echte” buitenlander is gereser veerd. In de praktijk is gebleken dat het merendeel van de ongeveer 75 „Ori- undos” in de Spaanse eerste en twee de divisie nooit Spaanse ouders heeft gehad. Men werkt met vervalste ge boortebewijzen en valse paspoorten- Verslaggevers en advocaten hebben de bewijzen geleverd dat enkele van Spanje’s Zuidamerikaanse sterren onder wie Roberto Martinez van Real Madrid en international met valse papieren spelen. Martinez, heeft die beschuldiging weerlegd. „Mijn va der is geboren in een klein plaatsje in de provincie Leon. Toen hij nog een kind was, is hij met zijn ouders naar Argentinië gegaan. Dan wekt r PRAAG. (ANP) De damesploeg van Gerard de Lange kan terugzien op een verdienstelijke Europacup-wedstrijd te gen Sparta Ckd Praag. Nog maar drie jaar geleden werd van de viervoudige Europacup-finaliste verloren met 38 punten verschil. Ditmaal bleef, ondanks het grote lengfe-overwicht van de Tsje chische dames (vijf speelsters van 1.90 meter of meer) de nadelige marge be perkt tot zestien punten: 66-50 (rust 29- 27). "U>1 «t r«eon,m»odü tout portie »n „nM nMdU ’’TL* Over het algemeen had deze jaarvergadering een tamelijk vlot loop. Er waren vrijwel helemaal geen problemen of moeilijkheden. Voorzitter H. P. Duinkér wierp een korte terugblik op de jubileumactiviteiten en het nog op handen zijnde beatfeest voor de A-juni oren. „Over het welslagen van de jubi- leumsportdag voor de jeugd op 21 sep tember in de duinen, lopen de meningen uiteen”, liet hij weten. „Aanvankelijk waren de verschillende jeugdcommissies enthousiast voor het plan, maar op de dag zelf ontbrak het aan leiders en juryleden. Alleen de goede jeugdleiders toonden begrip en initiatief, waarmee het nut van de jeugdleiderscursus weer eens is gebleken. Vooral de jongeren hebben zich op die grootse sportdag uitstekend vermaakt.” De heer Duinker erkende dat er ook bij de bond fouten zijn gemaakt. Atletico Bilbao en Real Sociedad, twee Noordspaanse clubs zonder „O- riundos” zijn een gerechtelijke actie begonnen om orde op zaken te stel len, dit ondanks tegenwerking van Spaanse voetbalofficials. Ingewijden twijfelen er aan of de clubs ver zullen komen met die actie. ,,De Spaanse voetbalbond is machtig ge noeg om zich zelfs bij ontdekking van dergelijke misdadige praktijken geen zorgen te maken”, aldus Arturo Corbo. Hij schreef verder dat de zeer grote financiële belangen van banken en clubs voorkomen dat dergelijke zaken echt worden uitgezocht. In het maandblad „Gentleman”, dat ook een uitgebreid artikel wijdde aan deze praktijken, stelt Francisco Ya- gue: „De manier waarop deze affaire tussen de Spaanse voetbalbond en de autoriteiten wordt heen en veer ge kaatst bewijst alleen maar dat men tenkoste van alles een schandaal wil voorkomen”- En hij voegde eraan toe: „Wanneer iemand eens een boek schrijft over alles wat er zich rond de „Oriundos” met alle chantage, valsheid in geschrifte, bedreigingen en omkoperijen af speelt zullen boeken als „Papillon” en de „Dag van de Jakhals” kinderlectuur worden”. Optimistisch gestemd was de heer Duinker over de situatie van de velden in Haarlem en omgeving. „Als de velden aan de Schipholweg en Egelantierlaan eenmaal klaar zijn, is de nood aardig opgelost”, merkte hij op, „het is te hopen dat ook de accommodaties gelijke tred houden. Eenderde van de clubs beschikt nog niet over een eigen home en dat is voor een goed functioneren van de verenigingen toch wel noodzake lijk.” bronzen speld in ontvangst nemen. Hij was destijds niet voorhanden. Verder kregen de heren Frederiks en Van Rooden (Concordia), Meyer (ADO’20), Jansen (RCH en jeugdzomeravondvoet- bal Haarlem-Oost), Gouwe (SIZO) en de niet aanwezige Wilders „brons.” Een zil veren speld ontvingen de heren Van der Putten (Spaamestad), De Meester (Spaarnwoude), Honkoop (Nieuw-Ven- nep), Hendriks (DSOV), De Kok (HBC), Melsen (VVRA), Nicolai (Beverwijk), De Boer (Waterloo), Van Vliet (RCH) en Piet v.d. Eem, de grote man van het zomeravondvoetbal voor bedrijven. Tenslotte kregen de heren Sandtke, Pley, Kraneveld en Gieske de gouden speld. Na de pauze mocht penningmeester Van der Vossen van SVJ alsnog een zilveren speld in ontvangst nemen. Hij was aan vankelijk over het hoofd gezien. De praeses tipte ook nog even het onrustbarende tekort aan scheidsrechters aan. Ook het verloop van de competitie baarde hem zorgen door de voortduren de regenval en daarmee gepaard gaande afgelastingen. Van een noodsituatie is volgens Duinker echter nog geen sprake. De na zijn openingswoord volgende agendapunten werden vlot afgewerkt. Het punt bestuursverkiezing leverde ook al geen moeilijkheden op en de aftre dende bestuursleden J. Berk, J. Smit en D. Verkerk werden zonder slag of stoot herkozen.. „Cambio 16” en een aantal sport journalisten hebben Spaanse clubs beschuldigd van leugens omtrent de ontvangsten voor het spelen van wedstrijden in het buitenland. Een official van Real Madrid heeft on langs uitdrukkelijk ontkend dat dit geld wordt vastgezet bij Zwitserse banken. Heeft het aantrekken van „echte” buitenlanders al veel kritiek uitgelokt, nog veel erger is dat bij het contracteren van de zogenaamde „oriundos”, spelers met Spaanse voor ouders. Wanneer dit ter sprake komt vallen woorden als valsheid in ge schrifte en omkoping of nog erger. In theorie is een „Oriundo” een buiten- Ironisch maar met een serieuze on dertoon gaat „Cambio 16” in op het geval Paul Breitner, de tweede West- duitser die bij Real Madrid onder contract staat. Breitner ontkende on langs dat hij maostische sympathieën heeft. „Breitner verdient in Spanje 11 miljoen peseta’s (rond 500.000 gulden), een bedrag dat in ons land bijna niet is uit te geven. Het zou leuk zijn indien Real Madrid een aantal leden van de club zijn belangrijke figuren in het politieke en zakelijke leven indirect de activiteiten van ondergrondse Maoïstische groepen in West-Duitsland financiert”. Een ingelast agendapunt vormde het uitreiken van onderscheidingen. Voorzit ter Duinker merkte daarbij op dat het voor de laatste keer in deze vorm ge schiedde. Er komt een algemeen onder scheidingsteken voor in de plaats. Als eerste mocht de heer C. Tibboel van RCH Zijn reeds twee jaar eerder toegekende Drie van de vier (de heer Kraneveld ontbreekt door omstandigheden op deze foto) HVB’ers die een gouden speld kregen. Van links naar rechts: P. Gieske, A. Sandtke en H. Pley. begroetten de Spaanse voetballiefheb bers met instemming het besluit dat elke club twee buitenlanders onder contract mocht nemen. Nu de buiten landse sterren in Spanje een arbeids terrein hebben gevonden, bekijkt men het besluit van de Spaanse voet- HAARLEM. Deze week is Aktie’68 goed doorgekomen. Tot zaterdag gaat de Haarlemse volleybalploeg alleen aan de leiding in het klassement. Gisteravond werd met 3-1 gewonnen van AV’40 uit Delft. De volledige drie punten winst heeft aan een zijden draad gehangen getuige de setstanden in de tweede en derde sets (16-4 en 15-17). Voor het kampioenschap kunnen dergelijke mi nieme verschillen van belang zijn. Het lijkt haast niet mogelijk dat er ergens meer spanning is dan in de tweede divisie D. Het verschil tussen nummer één en nummer zes is niet groter dan 2 punten en dat terwijl er per wedstrijd drie punten te behalen zijn. Aktie ’68/HVS haalde de drie pun ten binnen door deze belangrijke 3-1 overwinning. Bij een 3-2 overwinning zouden slechts 2 punten zijn veroverd, terwijl AV’40 er dan 1 zou krijgen. Zaterdag zit de ploeg van HSV kalm en nieuwsgierig te wachten wat de resulta ten zijn van de wedstrijden van de concurrenten. (Sigma-Interlance en The SmashGaggenau 2). Coach Passchier van AV’40 vond dat HVS veel minder fouten maakte in de aanval dan zijn ploeg. Bij HVS is duide lijk meer routine en het speelt veel slimmer. De ploeg beschikt over een hele goede stop en heeft goede spelver delers. In de eerste set ging de strijd gelijk op tot de stand 8-9, daarna maakte Aktie ’68 geholpen door enkele stopfou- ten van AV’40 de set snel af, 8-15. In de tweede set bracht AV’40 de stand in evenwicht door setzege via 13- 10, 13-13 en 16-14. In de derde set toonde HVS zich mentaal de sterkste. Rinus Frauenfelder, Paul de Nijs en Jaap Faber stichtten voortdurend verwarring in de AV’40-verdediging. Na een 13-9 achterstand bereikte HVS toch via 14-13 en een reeks opslagwisselingen een 2-1 voorsprong 15-17. In de vierde set kwam de overwinning niet werkelijk in gevaar. Na 1-11 en 9-13 won Aktie’68/HVS met 9-15 (3-1). Stand aan de kop: Aktie’68 9-22, Gag genau 2 8-20, Sigma en Interlance 8-19, The Smash 8-18 en AV’40 9-18. Na acht jaar zonder buitenlanders kreeg het Spaanse voetbal vorig sei zoen met de komst van buitenlanders plotseling een geweldige duw om- hoog. Eerste divisieclubs investeerden ruim achttien miljoen gulden in de F aankoop van buitenlanders en de be langstelling van het publiek steeg met sprongen. De voetballiefhebbers verwachtten een nieuwe „gouden eeuw” v-an het Spaanse voetbal zoals in de vijftiger jaren toen de Argen tijn Alfredo di Stefano, de Hongaar Ferenc Puskas en andere buitenlan ders Real Madrid tot de beste voet balploeg van de wereld maakten. Kop loper met de investeringen in bui tenlands voetbaltalent is CF Barcelo na, dat bijna zes miljoen gulden be taalde om Johan Cruijff te kunnen in contracteren. Cruijff had een zeer belangrijk aandeel in het behalen van het Spaanse kampioenschap. De komst van Cruijff stelde het bestuur van de Catalaanse club in staat om T de prijs voor het spelen van een wedstrijd in het buitenland twintig ""V, maal te verhogen tot vier miljoen pesetas (bijna 200.000 gulden). Experts in Spanje stellen nu het morele aspect van de buitenlandse invasie ter discussie en vragen zich tevens af of het wel raadzaam is geweest om de grenzen voor buiten landse voetballers open te stellen. „Buitenlandse voetballers behoeven geen inkomsten belasting te betalen”, aldus het Mundo. „Cruijff en Günther Netzer, de Westduitse ster van Real Madrid, ontkomen jaarlijks aan de betaling van verscheidene miljoenen peseta’s (tienduizenden guldens) inkomstenbelasting”. Volgens het weekblad „Cambio 16” is het nog slechter wat er gebeurt met de trans fersommen en het grootste gedeelte van het salaris van de buitenlandse voetballers, dat geld gaat naar het buitenland en heeft een nadelig ef fect op de betalingsbalans. „Is het nu werkelijk de moeite waard om ens geld uit te geven voor een paar harige benen Van een voetballer?”, vraagt het blad zich af. „En zijn deze investeringen wel officieel goedge keurd?” Paul Breitner verdient in het Spaanse voetbal zo’n f 500.000 en werd be schuldigd van Maostische sympathie ën, die hij ontkende. W a M jh et dj In Heemstede, Heemsteedse Dreef 264, tel. 023-23 94 08/09 §35%

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 33