Leden militaire arm van El Fatah boos Vrouwelijke minister door Amin ontslagen Politie omsingelt studio’s Franse omroep ORTF Duikboot gaf tanker de genadeslag Wilson waarschuwt Britse vakbonden Britten scheiden en drinken veel en leven langer I Kamer wil meer maatregelen tegen wildstroperij Opvolger benoemd voor generaal Aman Andom Na Griekenland Portugal ook in Raad van Europa Gevaar voor Veiligheid” China: „Russen willen Europa" 3 in Ethiopië CONGRES LABOURPARTIJ: Nieuwe „sterke man” BINNEN- EN BUITENLAND 19 74 V R IJ D A G 2 9 NOVEMBER 2 Status Gearresteerd laars voer 2. L. «i - dgas heeft weer ont- n om neter kum- loete nergie ie Za- bouw zonne- ntwerp is de water- zoveel a zon- ning meld ipslag nsveld i „niet el van >unker opslag 1. Het m van aldus vindt :waar- ikbaar Zarns- werd ■p van Mist itrum atten vincie e van euren. 'older illen logst itram 'ging Gewapende vrede - van (Van onze redactie buitenland) Genoemde kringen zeiden dat Selassie (Van een speciale medewerker) Wales scheidden in een niet-aanvalsverdrag als van eeuw (Van onze redacteur in Londen, Rudolf Bakker) reiler kust- n tot egens De nieuwe groep beschreef de positie van de PLO als die van „Stroman van de reactionaire Arabische regimes”. weg was naar Tunis om de leiding van he onderzoek op zich te nemen. Diplomatieke kringen hebben gisteren meegedeeld dat de afgezette keizer van Ethiopië, Haile Selassie, ermee ingestemd heeft een deel van zijn fortuin in het buitenland over te dragen aan de nieu we militaire leiders in het land. Volgens hen kan deze financiële concessie het leven van de ex-keizer hebben gered. twee weken geleden een document had getekend waarin hij toestemming gaf ypor.de teruggave van een niet bekend gemaakt bedrag van zijn Zwitserse bank rekeningen. Het bedrag zou in de mil jarden dollars lopen. een s het hasj inge- zaar- met van d en van s gis- weer uiten uwen kken itua- echte fasse- ee li- veer- n dat e. De i aan isoor- izeetal Jeden- epaald meer slecht ;r dag eerlin- zullen rugge- sp het en. leerde at zes :osten. n het lat in r ge- voor pro- rt met pro- dolder Daar- wer- voord, meest Iptele- chtse zmU ■nten pan je i een st be st een ;eveer met week 1 in- BEIROET Een nieuwe groep Palestijnse verzetsstrijders, die zich „de revolutionaire organisatie van de krachten van Assifa” noemt, heeft gis teren in Beiroet kritiek geuit op het beleid dat in Rabat door Jasser Ara fat (leider van de Palestijnse bevrijdingsorganisatie, PLO) is gevoerd. De Assifa is de militaire afdeling van El Fatah, de grootste Palestijnse guer- rilla-organisatie. l Van iever- herin- vindt uitge bet n. De verdeeldheid kwam ook tot uiting in de strijd achter de schermen tussen de linkervleugel van minister voor In dustrie Tony Benn en de gematigden. Weer viel als een verrassing op, dat de linkervleugel gisteren bij de herverkie zingen voor de nationale uitvoerende raad van de partij, geen kans meer van aanhangers gekozen te krijgen dan zij voorheen in het lichaam bezat. TOKIO. (Reuter) Japanse vliegtui gen, torbedobootjagers en een onderzee boot hebben gisteren het brandende 43.722 ton metende tankschip Yoeyoe- Maroe bestookt, dat tenslotte ca. 450 km ten westen van Tokio zonk. Palestijnse kritiek op beleid Jasser Arafat Hierop is door een woordvoerder van de PLO meegedeeld dat hij het bestaan van de nieuwe groep ontkent en dat de verklaring blijkbaar het werk was van een klein aantal „afvalligen” als reactie op de veroordeling door de PLO van de Dit alles staat in een statistische pa perback die gisteren in de Penguinreeks verscheen onder de titel „Schijnwerper op de feiten”. Mevrouw Bagaja volgde luitenant- kolonel Michael Ondonga op als mi nister van Buitenlandse Zaken. Op 19 februari liet radio-Oeganda weten dat Ondonga een andere taak zou krijgen. Begin maart maakte het radiostation bekend dat men het lijk van de kolonel in de Nijl had gevonden. Voordat zij minister werd, heeft me vrouw Bagaja gewerkt als actrice, juriste en mannequin. De tanker, die vloeibaar gas vervoer de, stond sedert een aanvaring met een vrachtboot in de baai van Tokio begin deze maand in brand. Bij de aanvaring kwamen 33 mensen om. Amin zei dat mevrouw Bagaja, toen zij met de Oegandese delegatie op de terugweg van New York in Londen aangekomen was, naar een LONDEN. (Reuter) Radio-Oe- ganda meldt dat president Idi Amin van Oeganda zijn minister van Bui tenlandse Zaken, mevrouw Elizabeth Bagaja ontslagen heeft. Amin had het ontslag gisteren bekendgemaakt. Me vrouw Bagaja die de titel „prinses Elizabeth van Toro” draagt werd op 19 februari van dit jaar tot minister van Buitenlandse Zaken benoemd. De vier kapers, thans in voorarrest, zijn lid van een Palestijnse splintergroep die zich niet stoort aan de instructies van de overkoepelende organisatie. De PLO heeft om uitlevering van het vier tal gevraagd en bekend gemaakt dat men van plan is hen door een eigen tribunaal te laten berechten. De Palestijnse leider Jasser Arafat heeft gisteren besprekingen gevoerd met de Russiche minister van buitenlandse zaken, Andrei Gromiko en rondde daar mee een bezoek aan de Sovjet-IJnie af. dat hem naar de mening van Arabische diplomatieke kringen in Moskou voor het eerst een „officiële status” in de Sovjet-IJnie heeft verschaft. Tunesische functionarissen hebben gis teren met nadruk gesteld dat alléén de Tunesische regering gerechtigd is een onderzoek in te stellen naar de kapings- affaire rond de VC-10. De zegslieden werd om een reactie gevraagd op het bericht uit Cairo dat een delegatie van de Palestijnse bevrijdingsorganisatie op DEN HAAG (ANP). Unaniem heeft de Tweede Kamer gistermiddag bij de regering aangedrongen op het, op korte termijn nemen van maatregelen voor het beter bestrijden van de wildstroperij. Die maatregelen moeten onder meer be staan uit het uitbreiden van de veldde- tachementen van de rijkspolitie en de aanschaf van communicatiemiddelen, waardoor de detachementen sneller met elkaar in contact kunnen komen. ak- het 3enè- nmen. weest t de gheid geen r de PARIJS. (Reuter) De Franse politie heeft gisteren de omroepstudio’s omsin geld van de ORTF, de Franse staatsom roep, om te voorkomen dat s takende journalisten en technici nieuwsuitzen dingen verhinderen. De politie verscheen woensdagavond laat al ter plaatse nadat premier Jacques Chirac in het parle ment had gezegd dat de regering niet zal toelaten dat stakers de basisdienst van nieuwsuitzendingen verstoren. Het radio- en televisiepersoneel is wetteli.jk verplicht om dagelijks twee nieuwsuitzendingen te maken ook als het in staking is. Maar sinds maandag hebben de stakers ervoor gezorgd dat deze nieuwsberichten tot LONDEN. De regerende Labour- partij toont zich in al zijn innerlijke verscheurdheid aan het publiek tijdens de partijdagen die deze week in Londen worden gehouden. Premier Wilson hield gisteren zijn met spanning tegemet ge ziene rede. Hij riep zijn partijgenoten, en met name de vakbonden, ertoe op zich te houden aan het zgn. sociale contract. Dit contract vormt de sleutel voor succes of ondergang van het La- bour-kabinet. LONDEN. (Reuter) De Britten drinken en scheiden dezer dagen dat het een lieve lust is, maar zij leven in het algemeen langer, als zij elkaar althans niet in een langzaam maar gestaag tem po uitmoorden. onbekende bestemming vertrok en niet bij de andere delegatieleden wil de blijven. Men had haar toen haar reisdocumentatie afgenomen. Haar weigering bij ae afvaardiging te blij ven had geleid tot de verdenking dat de Britten, die wilden dat zij in Londen bleef, haar een „hersenspoe ling” hadden laten ondergaan. Een Britse hertog die enige tijd geleden overleden was, had mevrouw Bagaja een van zijn vriendinnetjes genoemd. Amin verweet mevrouw Bagaja voorts dat zij geen verantwoording had afgelegd voor het geld dat zij en haar delegatie hadden meegekregen voor de reis naar New York. Me vrouw Bagaja, aldus Amin, is een gevaar voor de veiligheid van Oegan da en Afrika. een korte samenvatting zonder filmbeel den werden teruggebracht. De vakbonden zeiden elke medewer king te zullen weigeren als de politie niet wordt teruggetrokken. De ORTF- leiding heeft het recht stakers op te roepen om de minimumprogramma’s te verzorgen, maar tot dusver is het werk voornamelijk gedaan door enkele werk willige journalisten en de programma- leiding- De journalisten en technici van de ORTF staken omdat reorganisatieplan nen van de omroep het ontslag van 250 journalisten, een kwart van het totaal, .tot gevolg zullen hebben. Bij het contract hebben de arbeiders zich verplicht geen looneisen te stellen die boven het inflatiepeil uitstijgen. Of zij zich nu werkelijk hebben verplicht, of dat het contract al dood was voor het tot stand kwam, is de vraag waarover voor- en tegenstanders elkaar in de haren zitten. De hartstocht waarmee premier Wilson zijn volgelingen opriep zich aan de afspraak te houden, bewijst echter dat ook de premier openlijk be- Terug in de raad keerde bijvoorbeeld de gematigde vrouwelijke minister voor de Prijsbeheersing, Shirley Williams, die een warm voorstandster van de EEG is. Zij verloor echter wel een aanzienlijke stemmenaanhang. Opnieuw gekozen in de raad werden eveneens de minister van Financiën Healey eveneens met een gereduceerde aanhang en de mi nister van Buitenlandse Zaken Callag han. De Palestijnse bevrijdingsorganisatie heeft na de kaping van het toestel van British Airways 80 mensen gearresteerd, zo heeft de afgescheiden groep meege deeld. Dé groep beschuldigde Él Éatah en de PLO van verraad eh samenzwe ring met reactionaire Arabische regimes. ,.De PLO heeft maandag in Beiroet tachtig van onze broeders gearrësteefd uit wraak voor de operatie In Tunis”; aldus een woordvoerder van de Groep. kaping van de Britse VC-10 die 'onlangs in Tunis eindigde. Van andere zijde is echter vernomen dat de groep wel degelijk gevormd is en bestaat uit jongemannen van wie de meesten Assifa-leden zijn. Zij zouden één lijn trekken met Aboe Nidal, de vertegenwoordiger van de PLO en El Fatah in Irak en de man die het plan voor de kaping van de Britse VC-10 in Doebai zou hebben gemaakt „met steun van de Iraakse regering”. Arafat vertrekt vandaag naar Belgra do, waar hij een samenkomst hoopt te hebben met president Tito van Joego slavië, aldus is verder in Arabische diplomatieke kringen vernomen. Volgens Arabische kringen in Moskou voelt de Sovjet-Unie er niet veel voor, de PLO-leiding te erkennen als een regering in ballingschap daar zij vreest, dat dit verdeeldheid zal zaaien onder de Palestijnen en ook tussen hen en andere Arabische groeperingen. Het zou ook de heropening van de Geneefse vredescon ferentie over het Midden-Ooaten kunnen vertragen. Er worden op het ogenblik besprekin gen gevoerd tussen Ethiopische rege ringsfunctionarissen en Zwitserse diplo maten. Mogelijk zal binnenkort een mis sie van Ethiopische bankiers en juristen naar Zwitserland reizen. de vorige eeuw anderhalf miljoen vierkante kilometer gebied van de Chinese keizers hadden afgenomen en dat Lenin na de Oktober-revolutie had beloofd deze te zullen terugge ven. Moskou ontkende dit echter en beschuldigde Peking ervan deze ge bieden gewapenderhand te willen veroveren, wat Mao vervolgens ver ontwaardigd ontkende. In het najaar van 1969 werd aan het snel verslechteren van de situatie een halt toegeroepen toen de Noord- vietnamese president Ho Tsji Minh in zijn testament een emotioneel beroep op beide partijen deed om hun ge schillen bij- te leggen. Tsjoe En Lai en Kosigin kwamen toen overeen dat men niets zou doen dat de moei lijkheden zou kunnen vergroten. Kort daarop begon men zelfs besprekingen over de vaart op de omstreden grens- President Amin maakte later be kend dat hij mevrouw Bagaja ontsla gen heeft, omdat zij „op een toilet op het vliegveld van Parijs geslachtsver keer met een onbekende Europeaan had gehad” en voorts contact had onderhouden met de Amerikaanse CIA en de Britse geheime dienst toen zij onlangs de afvaardiging van Oe ganda naar de algemene vergadering van de VN in New Work leidde. Amin verklaarde dat vooral het eer ste hem geïrriteerd had. „Dergelijk gedrag bezoedelt de naam van de Oegandese vrouwen”, aldus de presi dent. rivieren, waarbij ten slotte eën voor lopig akkoord werd bereikt. Vijf jaar leefde men onder deze gewapende vrede, totdat de koude oorlog begin 1974 werd hervat. In januari van dit jaar werden in Pe king vijf Russische diplomaten bij spionage betrapt; in maart werd bo ven atoominstallaties in de Chinese provincie Sin Kian een Russische he likopter onderschept; in mei zei de Sovjet-Unie eenzijdig het akkoord over de vaart op de grensrivieren op. Vele waarnemers spraken op dat mo ment de vrees uit dat er in de tweede helft van 1974 een beperkte oorlog zou kunnen uitbreken. Tot op dat moment had Moskou verscheidene malen aan Peking een niet-aanvalsverdrag voorgesteld, maar dit was steeds als schijnheilig van de hand gewezen. Enkele maanden gele den echter verklaarde de Chinese premier Tsjoe En Lai tegenover Wes terse journalisten dat niet zozeer Chi na, als wel West-Europa door de Sov jet-Unie bedreigd werd. Velen zagen daarin een hervatting van de aanspo ringen aan West-Europa om zijn de fensie te versterken, zodat het in het Westen de handen van de Sovjet- gint toe te geven dat de laatste dans tegen de inflatie gevaarlijke scheuren begint te vertonen. Wilson zei met zoveel woorden: „Het is een illusie om te geloven dat indruk wekkende loonafspraken bescherming geven tegen stijgende prijzen. Die maken alleen maar dat de prijzen nog vlugger omhoog gaan. Het is een illusie om te geloven dat dergelijke afspraken helpen de sociale rechtvaardigheid" in stand te houden. Integendeel, zij vernietigen haar juist. Het is een illusie om te geloven dat ze u beschermen tegen het verlies van uw baan. Integendeel, zij maken dat verlies eerder waarschijnlijk”. En Wilson voegde er de sombere waarschuwing aan toe: „Als het recht van de sterkste het wint, dan is het sociale contract verloren”. Hierbij doelde de premier op de machtigste vakbonden die, met de dreiging van stakingen op de achtergrond, in staat zijn alle looneisen af te dwingen die zij willen, maar die daarmee de kleineren in het verderf storten. DEN HAAG De Sovjet-Unie buit het buurland Mongolië eco nomisch uit, overheerst het militair en misbruikt het voor zijn eigen politieke doeleinden. Dat was het antwoord van China op de rede van de Russische partijleider Breznjev in de Mongoolse hoofdstad Ulandator, begin deze week. Breznjev wees daarin tevens aanvaar ding van het Moskpuse voorstel „schijnheilig” van de hand. PARIJS. (DPA) Na de plechtige terugkeer van Griekenland in de Raad van Europa wordt nu een spoedig lid maatschap van Portugal verwacht. Het ministerscomité van de nu weer 18 leden tellende Raad verklaarde giste ren alle hoop te hebben dat het demo cratiseringsproces in Portugal zich zo zal ontwikkelen dat het in de nabije toe komst lid van de Raad van Europa kan worden. Vóór het ogenblik van een vol ledig lidmaatschap zou Portugal al aan bepaalde technische activiteiten kunnen deelnemen. Wat betreft de kwestie-Cyprus dron gen de ministers aan op voortzetting van de Grieks-Turkse besprekingen en be sprekingen tussen de Griekse en Turks» gemeenschappen op het eiland. Uit het boek blijkt dat het aantal Britten in 1973 is toegenomen tot 5§.933.000, vergeleken met 38.237.000 in 1901. Maar het geboortgemiddelde is van 502 000 in 1962 gedaald tot 430.000 in 1972. In die periode daalde het aantal doodgeboren baby’s en steeg het aantal buitenechtelijke. In Engeland en 1962 28.900 mensen. In 1972 119.000. In 1970-’72 mocht een Britse man rekenen op een gemiddelde ouderdom van 71 jaar. drie of vier jaar meer dan daarvoor. In het tijdvak 1962-’72 daalde het gemiddelde aan besmettelijke ziekten, uitgezonderd voor die welke in het sek suele verkeer worden opgedaan. Hart ziekten zijn doodsoorzaak nummer 1, gevolgd door kanker. Het aantal abortussen verdubbelde in Engeland tussen 1970 en 1972 bijna. In dezelfde periode steeg het aantal ver slaafden aan verdovende middelen van 1430 tot 1619. Het gebruik van sterke drank steeg in dezelfde tijd van 16,3 miljoen tot 30,2 miljoen gallon ner jaar. Een gallon is 4,5 liter- In 1972 zaten in Groot-Brittannië 38.328 mannen en vrouwen in de gevan genis, vergeleken met 31.063 in 1962. In 1972 werden 149 Britten vermoord, maar 1 meer dan in 1968 toen men er nog voor kon worden opgehangen De dage- lUkN moorden in Noord-Iwland zijn bulten beschouwing gelaten. Pekings ambassadeur had de zaal al eerder verlaten, nadat de Mongool se premier Tsedendal China ervan had beschuldigd te streven naar ge biedsuitbreiding. En daarmee was de hoop op een spoedige regeling van het gevaarlijke grensgeschil tussen beide reuzenburen, die enkele weken had bestaan, voorlopig weer de bo dem ingeslagen. Het geschil dateert van vijf jaar geleden, toen het al lang slepende politieke meningsverschil tussen beide landen plotseling ontaardde in een militair conflict. In het voorjaar van 1969 braken gevechten uit om om streden zandbanken en eilandjes in grensrivieren, die al snel dreigden over te slaan naar grotere stukken niemandsland. China had de Sovjet-Unie eraan herinnerd dat de Russische tsaren in ADDIS ABEBA (Reuter, AP en UPI) De militaire leiders in Ethiopië heb ben gisteren een nieuwe voorzitter van de militaire raad gekozen als opvolger van luitenant-generaal Aman Andom die zaterdag werd gedood. De nieuwe voorzitter is de 53-jarige Teferi Benti, tot heden commandant van de tweede legerdivisie in de noordelijke stad Asma ra, waar zijn troepen het bevrijdings- front van Eritrea bestrijden. Het bevrij- dingsfront wil dat deze provincie onaf hankelijk wordt. Benti werd gisterochtend beëdigd in aanwezigheid van de militaire raad die het 'land regeert. Benti is militair atta ché in Washington geweest. Hij is gespe cialiseerd in civiele aangelegenheden. Hij trad 23 jaar geleden tot het leger toe als gewoon soldaat. In de bekendmaking stond niet of hij ook de andere posten zal vervullen die generaal Aman bekleedde voorzitter van de burgerraad van ministers en minister van Defensie. Intussen behoudt majoor Mengistoe Haile Mariam, hoofd van het kernkabi net van het militaire bewind, zijn func tie. Hij is eveneens eerste vice-voorzitter van de militaire raad. In het noorden zijn sterke militaire eenheden het zouden 5000 man zijn de provincie Eritrea binnengegaan, mogelijk om een grote actie tegen de leden van het bevrijdingsfront te onder nemen. Rookwolken, die tot 2000 nieter opstegen, gaven gisteren de plek aan waar de „Yoeyoe-Maroe” zonk. De Yoeyoe-Maroe werd woensdag uit de baai gesleept en er moesten vliegtui gen en marineschepen aan te pas komen voordat het schip in de golven ver dween. Eerst probeerde de luchtmacht de tanker door raketvuur en bommen tot zinken te dwingen, maar toen het beoogde resultaat uitbleef, werd de ma rine te hulp geroepen. Deze zond vier torpedoboot jagers die tot de aanval oyergingen. Het schip bleef boven. Ten slotte werd op verzoek van de Japanse regering een onderzeeboot ingeschakeld. Twee torpedo’s in de brandende romp Maarden het karwei. Unie zou binden en daarmee de Rus sische militaire druk op de grens zou doen verminderen. Groot was echter de verbazing toen Peking enkele weken geleden ter ge legenheid van de verjaardag van de Oktober-revolutie in een gelukstele gram aan Moskou het voorstel voor een niet-aanvalsverdrag plotseling overnam. Nog groter was echter de verbazing toen Moskou dit, dat wil zeggen haar eigen voorstel, begin deze week onvoorwaardelijk van de hand wees. Hoe verreikend de consequenties zijn van het Chinees-Russische con flict, bleek tezelfder tijd in Neder land. Terwijl vorige week een belang rijke Russiche delegatie ons en an dere Westeuropese landen bezocht om te praten over vrede en veiligheid, nam het informatiebulletin van de Chinese ambassade in Den Haag op een opvallende plaats een fel artikel uit het Volksdagblad over, waarin wordt gesteld: „Sedert enige tijd her halen de Russische revisionistische sociale imperialisten het afgezaagde deuntje van „rust” en „vrede” in Europa. Zij deden dit met bijbedoe lingen. .Het is hun ambitie West- Europa op te slokken en de wereld te overheersen. Er vertrekken meer Britten uit hun land dan er binnenkomen. De helft van de vertrekkenden zoekt de Spaanse zon op- NT achtergrond :-j?s

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 3