Kale markt door slecht weer Haven sluizen o havens Peuterspeelzaal voor Velsen-Oost I Hl^^BMBB „Soms komen er problemen naar voren die je haren te berge doen rijzen” I I a... Hl Geef bonbons van hazenberg U steelt er harten mee F gif ge 29 NOVEMBER V k IJ D A G door Ko van Leeuwen In ’t schuurtje Veel meer mis Baldadigheid Niet als verklikker i 1 mantelspeoalist Bi VELSEN „Alleen al het woord POLITIE schrikt af. Dat is nu eenmaal zo. Nu misschien minder dan vroeger. Daarom ligt de aanduiding KINDERPOLITIE ook niet zo gelukkig. Er wordt altijd gedacht dat de kinderpoli tie een kind dat van huis is weg gelopen, om welke reden dan ook, onmiddellijk bij kop en oren pakt om het naar dat huis terug te brengen. Nou, dat is helemaal niet zo”. „Je leest tegenwoordig veel over alternatieve hulpverlening, zoals dat bij Release in Haarlem bijvoorbeeld gebeurt, maar wij handelen hier eigenlijk precies hetzelfde. We willen wel eens af van de algemene gedachte dat de politie er alleen maar is om die ven te vangen. Zonder dat rot tige woordje politie zou je zeker in ons werk veel méér kunnen doen. Als de mensen die alternatieve hulpverlening voor staan eens goed wisten hoe wij werken ’t zou een openbaring voor ze zijn FLAATSELIJK NIEUWS ;g«!8B^,gg SilB -!!=8gB% 1 Kinderpolitie kampt met slecht image „Het moet (Van een onzer verslaggeefsters) H Zo’n voorval is het signaal en vaak zijn wij de biechtvader”. Modieuze k klokkende t\ mantel op de nieuwe lengte. In zwarte en bruine flannel M: 34/46 i Haarlem-Centrum. Grote Hout straat 180; Winkelcentrum Schalkwijk, Rivièradreef 26 De nieuwe peuterspeelzaal zal vallen onder de Stichting Peuterspeelzalen. Te vens maakte de wethouder van onder wijs, drs. A. M. Roessingh, bekend dat aan de peuterspeelzalen in Velsen een subsidie met terugwerkende kracht is toegekend, die geldt over de jaren 1973 en 1974. Als voorschot is 8000 gulden uitbetaald, in afwachting van een nadere berekening. thuis is vreselijk belangrijk. Als er narigheid is, ligt dat vaak aan de gezinssituatie. De kinderpolitie zou ei genlijk nog beter gezinspolitie kun nen heten. We hebben wel vaste adressen waar je steeds weer terug komt, maar over het geheel valt het wel mee. We willen vooral veel aan preventie doen. Als kinderen ergens op betrapt zijn en de politie is er bij geweest, dan vertellen ze dat weer op school en meestal hoor je nooit meer van ze”. In datzelfde jaar werd de Schieland, een stoomdrifter, naar Frankrijk ver kocht en heeft nog jaren van Boulogne uit aan de visserij deelgenomen onder de naam Notre Dame des Suffrages. Verhoef: „Het zijn altijd moeilijke zaken. Je hebt met normen te maken. Neem een begrip als openbare schen nis. Ja, hoe ligt dat nou precies? Op de televisie zie je ook bloot. Daar vallen misschien dingen onder waar van we tegenwoordig zeggen, ach. maar als een vent zichzelf achter een boom staat te bevredigen en hij doet dat ook bewust dat een kind dat moet zien.dan moet dat op zo’n kind een vreselijke indruk maken. Dat is schokkend voor dat kind. Het Ticht, zo werd donderdagavond tij dens de vergadering van de commissie onderwijszaken bekend gemaakt. Men wil hiervoor de ruimte gebruiken die bij de bouw van de flat is vrijgelaten en was bedoeld als gemeenschapsruimte. Onlangs heeft staatssecretaris mr. J. F. Glastra van Loon (Justitie) een commissie ingesteld die zich zal bera den over het vervolgingsbeleid in kinderstrafzaken. Het is de bedoeling te komen tot landelijke eenheid. Van de commissie zijn adviezen te verwachten omtrent landelijke richt lijnen. Deze zullen een procedure in houden voor het overleg tussen de officier van justitie, de kinderrechter en de raad voor de kinderbescher ming, over de behandeling van kin derstrafzaken. Verder zullen er crite ria worden aangegeven voor het op maken van processen-verbaal, rap porten en mutaties in kinderstrafza ken. Uit de monden van twee politie functionarissen die zich in Velsen bezig houden met kinderzaken, teken de een onzer verslaggevers op hoe de kinderpolitie hier haar taak opvat. De Noordzee Exploitatie Mij beëindig de haar bestaan in 1930 en de schepen gingen toen over naar de Exploitatie Mij. Zuiderhaaks waarvan de heer W. Kermer Jr. de directeur was. De schepen bleven onder dezelfde naam in bedrijf Verhoef: „Deze figuren vereenza men. Ze kennen d’r niemand in. Je komt ze heel moeilijk op ’t spoor. Zo’n man schaamt zich ook diep voor de omgeving. Dit zijn trouwens ge beurtenissen waar je zelf ook erg mee bezig bent. De pure ellende van zo’n man, waarmee je in je werk geconfronteerd wordt. Het zal je kind maar wezen, zeggen de mensen over de slachtoffers. Het zaf je kind maar wezen, zo moeten ook ouderen weer denken over de man die de daad pleegde”. aan als de dader gepakt wordt, hon derd vijftig gulden boete krijgt en alles verder bij het oude blijft. Daar is het probleem zelf niet mee opgeruimd. En veel kunnen we hier al zelf bereiken door als mens tegenover mens te praten. Als we onze rappor ten opslaan, dan staat daar vaak: „Bemiddeld tussen de partijen”, meer niet. Maar dat kan dan vele uren in beslag genomen hebben”. Mevrouw Andriesen: „We hebben hier wel eens een paar dagen met iemand zitten praten voor we er uit waren. Op eigen verzoek van die mensen. Dan kwamen er problemen naar voren die je haren te berge deden rijzen”. „Maar is die schenner eenmaal door ons gevonden, dan help je hem ook niet met gevangenisstraf. Er zit vaak een wereld van eenzame ellende achter. Hij had al lang eerder moeten praten. Met z’n huisarts bijvoorbeeld. Maar dat durft ie niet. Als hij wil kunnen wij hem een zetje geven. Daarom maken wij dan de entree voor hem. We bellen die huisarts op. Het marktplein bood donderdag een voor een marktdag ongewone aanblik. Zoals we al berichtten maakten de weersomstandigheden het onmogelijk de kraampjes op te bouwen. Zoals deze foto aantoont hadden slechts enkele markt kooplieden het slechte weer getrotseerd en besloten toen ze eenmaal in IJmuiden op het Marktplein waren, toch maar met de handel door te gaan. Maar be paald druk hebben zij het niet gehad. Het middengedeelte bleef naargeestig leeg en kaal. Veel vaste klanten van de markt, die er op hadden vertrouwd dat geen stormwind de handelaren zou de ren, kwamen tot de conclusie, dat een markthandelaar ook maar een gewoon mensenkind is net als ieder ander. En xwendien waarom zou men risico ne men? Mevrouw Andriesen: „De kinderen moeten weten dat ze hier gerust te recht kunnen. Laten ze maar komen. Maar ook volwassenen zijn welkom. Er zijn hier al heel wat rapporten opgemaakt van mensen die zich ein delijk eens wilden uitspreken over een geval wat ze van nabij kenden. Op hun verzoek wordt hun naam dan niet eens in het rapport genoemd. Ze mogen ook niet de indruk' krijgen dat ze dan als verklikker te boek staan”. Verhoef: „Meestal wordt het op school gemerkt. Als een kind steeds vaker met opvallende blauwe plek ken naar school komt”. IJMUIDEN. Donderdag gearri veerd: Pergo, Gainsborough, IJmuiden; Friesland, Svensborg, Velsen; Normand Flower, Cont Plat, IJmuiden; Stoykiy Sleep, Noordzee, Beverwijk; Tor Belgia, Gothenburg; Donderdag vertrokken: Tavana, Rot terdam Twadika, Hamburg; Borussia, Antwerpen; Altair Rotterdam; Ilius, Rot terdam, IJmuiden; Normand Flower, 'Cont Plat, IJmuiden; Mariann, Piombi no, IJmuiden; Otto, Bremen, Japan Mi mosa, Mena al Ahmadi, IJmuiden; Lotte Scheel, Famagusta, Velsen; Kostino, Antwerpen, Beverwijk. Vrijdag gearriveerd: Sea Odin, Pres ton; Louise, Par; Normand Flower, Cont. Plat, IJmuiden; Rhone, Hamburg; Dia- bas, Bremen, Borre, Kristiansand, Vel sen; Barauni, Tubarao, IJmuiden; Rijn stroom, Harwich. Vrijdag vertrokken: Skaufast, Tubar- rao; Toensberg, Antwerpen; Normand Flower, Cont. Plat, IJmuiden; Tor Belgia, Gothenburg. Mevrouw Andriesen: „Je moet het heel omzichtig uitzoeken. Het belang van het kind staat steeds voorop”. Verhoef: „We zijn eigenlijk een soort E.H.B.O.. We hebben niet de pretentie dat we alles weten, maar we weten wel waar je voor alle gevallen terecht moet. We verwijzen wel’. Mevrouw Andriesen: „We hebben hier eens een meisje gehad van 18 jaar. Daar hoefden we geen dokter bij te hebben. Ze had dikke blauwe ogen, tanden door de lip, bebloed. Een kind van twaalf kan ook komen. Maar men denkt dat 't niet kan. De politie is zeker geen heilig huisje, ’t is eigenlijk een lelijk huisje”. Verhoef: „Daar heeft de politie zelf een stuk schuld aan”. Mevrouw Andriesen knikt instem mend. Staat op. Schenkt koffie in en trakteert op gevulde koek. In het gesprek over de bescherming van het kind komen we bij zedendelicten. Verhoef: „Meestal begint het werk voor ons daar met het verhoor van het kind. Heel voorzichtig. Als je maar ’t geringste gevoel hebt, dat het kind het zich teveel aantrekt.dat het er dus nadeel van kan hebben, dan houden we er onmiddellijk mee op. Zo’n kind moet eerst op verhaal kunnen komen”. Mevrouw Andriesen: „Wanneer een kind met zoiets thuis komt, kunnen de ouders er beter zelf niets aan doen. Laten ze meteen naar de politie komen, daar hebben ze meer met die zaken te maken gehad. Goedbedoelde suggestieve vragen kunnen al veel kapot maken”. -•» er al zo volwassen uitzien zeggen we dat niet meer. Het begrip leeftijd zegt op zichzelf helemaal niets”. Verhoef: „We werken voor 90 per cent op klachten. Het is ondoenlijk om ook nog zelf te gaan speuren waar ellende zit”. VELSEN. In Velsen-Oost is een initiatief ontwikkeld om een peuter- speelzaaltje te openen in een flat aan IJMUIDEN De stoomtrawler die in 1903 onder de naam Ports mouth BL. 110 door de werf van Smith’s Dock Company te North Shields werd opgeleverd aan de Western Steam Trawling Company te Bristol, is in 1924 naar IJmuiden gekomen. Maar voor het zover was, behoorde het schip niet meer thuis in Bristol, want het was eigendom geworden van de North Lincoln shire Steam Fishing Company te Milford Haven zonder dat de naam was gewijzigd. Dat het schip naar IJmuiden is gekomen danken we aan de Nooordzee-Exploitatie Maat schappij, waarvan de heer Joh. Klein Hzn directeur was en werd in 1924 onder de naam Ita IJM 22 in de vaart gebracht onder schipper J. Dekker. De rederij kwam in dat jaar in het bezit van 7 trawlers en de namen van de andere 6 luidden als volgt: Inie IJM. 5, schipper W. Visser; Olga IJM. 20, schipper E. Bron; Corrie IJM. 21, schipper E. van der Plas; Westland IJM. 232, schipper H. Visser; Delfland IJM. 244, schipper W. Gravemakre en de Schieland IJM. 336, schipper A. Bron. Verhoef: „Baldadigheid, ik kan er geen zinnig woord over zeggen. In sommige buurten is nauwelijks speel- gelegenheid. Dan komt een kind eer der tot lastveroorzaken. De houding van de ouders is heel belangrijk. Het komt steeds meer voor dat de ouders op een klacht van ons heel laconiek antwoorden: We zijn verzekerd. En daarmee is de kous voor hen dan af” Mevrouw Andriesen: „Je kunt geen oorzaak voor een buurt aanwijzen. We hebben twee buurten die ook sociaal gezien structureel niets met elkaar verschillen. Nou, in één van die buurten is het altijd mis en uit de andere hoor je nooit een klacht”. Verhoef: „Waar ligt nou de oor zaak? Een psycholoog zou er eens aan moeten.in die andere buurt is net zo min speelruimte”. Hij komt terug op het gezin. „Als ’t tussen de ouders onderling al niet klikt, wat verwacht je dan van een goeie opvang van zoon of dochter. Er wordt van de jeugd veel negatiefs gezegd, maar ik vind de jeugd veel eerlijker dan volwassenen. De jeugd windt er geen doekjes om, goed, maar dan weet je waar je aan toe bent. Wij proberen.ja.dat klinkt mis schien wel afgezaagd, maar zo ligt het toch.wij proberen in de huid te kruipen van die minderjarige die we hier krijgen. Je moet je eigen mentaliteit als kind niet vergeten. Ik heb vroeger ook wel eens appels gestolen”. „Je krijgt hier meisjes van veer tien. Dat zijn beslist geen kinderen meer. Dat zijn vrouwtjes. Mevrouw Andriesen: „Je krijgt hier volwassen vrouwen van veertien jaar. Dat zijn niet de uitzonderingen. Laatst hadden we hier eens twee meisjes. Van buiten de gemeente. Die waren ook veertien jaar en dat wa ren nou nog echt kinderen. We zeiden tóen ook tegen elkaar: Hoe is het mogelijk! (heftiger) Bij de meisjes die WW* maar het duurde niet lang of de meeste schepen werden opgelegd omdat het vis serijbedrijf in een zeer moeilijke periode verkeerde. De Olga werd in 1936 voor de sloop verkocht en de Delfland werd afgevoerd wegens verkoop naar Katwijk. Dit schip kreeg de naam Zeearend KW-103 en werd later tot motorschip verbouwd. De Inie, die jaren opgelegd was geweest ging in 1938 naar Ierland en werd de Irelands Eye met Dublin als thuishaven. De Corrie ging naar de Mij. De Daad en verongelukte in de oorlog tijdens de uitoefening van de visserij. De Ita IJM. 22 ging in 1940 over naar de N.V. Visserij Mij. Fram en kon nog in 1941 ter visserij van IJmuiden uit maar werd in 1942 gevorderd door de bezetter. Het schip werd ingedeeld bij de Holland Hafenschutz Den Helder als HD 05 en onderging de gebruikelijke verbouwing. Toen de oorlog ten einde was bleek dat de trawler deze had overleefd en op 19 augustus 1945 arriveerde de Ita in IJmuiden. Er ging nog al wat tijd mee heen voordat het schip bedrijfsklaar was en in 1946 kon er de visserij weer mee worden uitgeoefend. We zien het schip op de foto zoals het in oktober 1948 naar zee is gegaan. De bruto inhoud heeft 179 reg ton bedragen, de lengte 33,53 m, de breedte 6,40 m en de holte 3,47 m. De 3 cil triple expansie machine was van het fabrikaat MacColl Pollock te Sunderland en had een capaciteit van 350 pk. De stoomtrawlers van dit type kregen aan het begin van de jaren vijftig met moeilijkheden te kampen. Het werd steeds moeilijker om voor deze schepen een bemanning te krijgen omdat de resultaten geleidelijk minder werden. Steeds meer motorsche pen kwamen in bedrijf en op zekere dag kwam de Ita met zovele anderen voor de kant te liggen en dat betekende het einde voor de trawler die bijna 50 jaar dienst had gedaan. De Ita, die in 1903 als Portsmouth als visserij schip was begon nen, werd in mei van het jaar 1952 voor de sloop verkocht. ARIE VAN DER VEER. Mevrouw Andriesen: van buitenaf komen”. Verhoef: „Omdat je dan een signaal krijgt. Een gebeurtenis op zich betekent het signaal dat er veel meer mis is. Bij een geval van kin dermishandeling hebben we er niets Mevrouw Andriesen van de kinder politie in Velsen zit ontspannen in haar stoel. Naast haar bureau zit de heer Verhoef, die sinds enkele jaren met haar samenwerkt. Op het schrijfbureau ligt „Ouders van nu” tussen de keurig gerangschikte papie ren. Mevrouw Andriesen spreekt heel vriendelijk, maar beslist, over de wij ze waarop haar tak van dienst te werk gaat. Problemen waarmee de kinderpolitie geconfronteerd wordt zijn aan de orde. Vooral een reeks van diepmenselijke zaken, want er mag dan wel vooral landelijk een toename van de jeugdcriminaliteit worden geconstateerd, toch bestaat het belangrijkste deel van het werk van de kinderpolitie niet uit de be strijding daarvan. Mevrouw Andriesen: „Ach, die jeugdcriminaliteit, de moeilijkheden daar liggen vooral op het sociale vlak. De opvang van de kinderen Mevrouw Andriessen: „Vroeger kwam de man die ontucht pleegde oznder meer hier in ’t schuurtje. Dan naar Haarlem. Rechter, gevangenis, hele gezin naar de knoppen. Had nauwelijks de kans om met thuis te praten”. Verhoef: „Rotte dingen voor ons. Stel je voor, ik moet naar zo’n gezin. Een moeder, paar kinderen en dan vertellen dat haar man een kind gepakt heeft.ik ga liever vertellen, dat ’r man een bromfiets ga’ Eet heeft. Maar zo’n vrouw moet ’fas ten. Die man moet na het gebeurde wél dóór met z’n vrouw”. „Wanneer het een kind betreft dat strafrechtelijk nog minderjarig is, lichten we de ouders in. Dat is een even zware gang. Dan proberen we de verhouding ouders-kind eerst in orde te brengen. Het is ontzettend belangrijk dat de ouders toch te allen tijde achter dat kind blijven staan”. Mevrouw Andriesen: „Vooral onze collega’s van de recherche brengen man en vrouw dan ook hier bij elkaar. Dan kunnen ze hier tegen elkaar praten”. Verhoef: „Als ze dat éne probleem kwijt zijn, komt vaak ook de rest naar buiten. Maar voor alles, een exhibitionist zit met een groot pro bleem dat alleen hem zelf betreft. Die man trapt zichzelf steeds dieper de grond in. Moet het allemaal zélf verwerken. Kan er met niemand over praten. Als zo iemand hier is, stort ie vaak helemaal in elkaar. Z’n hele persoon is dan in ’t geding”. Mevrouw Andriesen: „Het gaat om z’n existentie. Vaak is het een volko men gebrek aan relaties. Zelfs over een gewone moord wordt door de dader nog wel eens gesproken, hiero ver nooit”. Het gesprek komt weer op alterna tieve hulpverlening. Mevrouw Andriesen: „Niet iedereen heeft daar zo direct behoefte aan”. Verhoef: „Ik geloof dat een alter natieve hulp in feite met het omge keerde probleem zit, waar wij hier mee zitten. Erg lang haar en een spij kerpak schrikt ook mensen af. Op dezelfde manier waarop het politie bureau en het uniform weer andere mensen afschrikt. (Mevrouw Andrie sen en de heer Verhoef dragen overi gens geen uniform). Maar ik denk dat de mensen zichzelf al selecteren. Zo als indertijd de situatie bij het PEN- jeugdcentrum. Iemand d,ié daar hulp nodig had kwam niet naar de kinder politie. Het lag in de lijn dat ze naar Release of zo gingen. Zo heeft ook dat z’n functie. Dat erken ik volledig. Maar het moet niet inhouden dat wij er alleen zijn om dieven te vangen; om ze zo gauw mogelijk in het schuurtje te hebben”. Mevrouw Andriesen: „Een kind van zestien jaar, dat het thuis moei lijk heeft, daar wordt mee gepraat. In eerste instantie staan we altijd achter het kind, want dat kan ner gens op terugvallen. Dat is altijd de zwakste partij. Nou, toen bleek dat het thuis echt niet meer ging, is er ook met de ouders gepraat. Zo’n kind kon beter naar een kosthuis. De ver houdingen met thuis werden daar door juist weer normaal. Nu kwam dat kind weer geregeld thuis. Met verjaardagen en feestdagen wilde het zelf weer naar huis. De verhoudingen waren weer goed. Daar ben je dan vreselijk blij om”. Een veel voorkomend probleem vormt de kindermishandeling. Ook al omdat dergelijke zaken maar voor een klein deel aan de oppervlakte komen. JU s iSpfei Bh u oYTTf

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 5