3 Nieuwe gids in voorbereiding Produktschap somber over komende visvangstbeperking K.G.IJ. wil forum over Z- Af rika-investering WILMS FLOET RIU’IIXIN” bij Nederlandse emigranten „The Shepherds” hadden succes DOE MEE stoutenbeeh Vormingswerk klaagt over te weinig medewerking van gemeente Velsen voor gemeente Heemskerk S9?5 195j» ■van rixel iBb.v. 40,- ONDERWIJSCOMMISSIE BESPRAK PARTIELE LEERPLICHT Naar aanleiding van Hoogoven-plan KANNETJES, KRUIKJES, PULLETJES, POTJES, VAASJES, PLANTENHANGERS enz. van 2,- tot 10,- VRIJDAG IN ACTIE „GEVEN VOOR LEVEN” 1 bril van bril”inn” bril van (niet van bril”inn") PLAATSELIJK NIEUWS NOVEMBER 1974 2 9 Niet mee eens Spec, prijs voor verenigingen enz. alléén: KENNEMERLAAN -ü waar u zelf kiest en vakkundig wordt geholpen Kennemerlaan 92 IJmuiden, tel. 02550 - 15072 ■M «na I Onze kollektie KERST- en NIEUWJAARS KAARTEN 1974-75 is weer aanwezig. Select maakt uw keuze in mooi leer veel royaler zitelementen- hoekkombinaties-bankstellen-fauteuils enz. rundleer r wildleer - Zuidamerikaans rundleer - leer verwerkt als patchwork dit alles gekombineerd met een ongekend grote keuze in wandmeubelen en handgeknoopte tapijten Zijlweg 9-11-Haarlem-Tel.32 48 66-Filiaal van Stoutenbeek wooncentrum en Sunart interieurarchitektuur te Beverwijk v S IJ D A G (Van een onzer verslaggevers) (Van een onzer verslaggevers) (ADVERTENTIE) van de leerplicht.Op dit moment zijn ongeveer 154 deelnemers ingeschreven, maar van 201 cursisten zijn wel de ge- meenteformulieren binnengekomen, doch de inschrijving bleef achterwege omdat zjj met zijn komen opdagen. Af en toe komen er weer een paar zich aanmel den. Daardoor wordt het Vormingswerk dat groepen nad samengesteld naar leef tijd en opleiding tot dusver, in grote moeilijkheden. Een overzicht van de onderwijsdeelna me van de gedeeltelijk leerplichtigen is nooit ontvangen. Gedurende drie jaar BEVERWIJK, Op een bijeenkomst in het Zwanennest van de Kritische Ge meente IJmond is het plan geboren om een bijdrage te leveren aan de menings vorming van de bevolking in de IJmond over de kwestie: investeren van Hoogo vens in Zuid-Afrika. Op de bijeenkomst, die belegd werd door de werkgroep „politiek beraad” van de KGIJ waren ook leden van andere groeperingen aanwezig, zoals Evangelie en Industrie, NVV en Ondernemingsraad Hoogovens. V.l.n.r. John, Helen en Nico van „The Shepherds", Johan Bodegraven, Willy Terug van een tournee langs Nederland- I se emigranten in de Verenigde Staten. Alberti, Conny Vink en Ronnie Tober. DamesbrU in zeer bijzondere vormgeving van Christian Dior Uit de praktijk blijkt de informatieve taak van de Gemeenschapsraad toe te nemen. Het aantal door het bureau zelf verkochte wegwijzers was aanmerkelijk groter dan voorheen, terwijl er ook veel meer vragen binnen kwamen op het gebied van hulpverlening, onderwijs en velerlei andere zaken. Als gevolg hiervan is de vraag aan de orde gesteld of men kan volstaan met het uitgeven van de wegwijzer. Met de sectie sociale dienstverlening en de bibli otheek zijn al contacten opgenomen om eventuele andere mogelijkheden te be spreken. Het idee van de all-in-informa- tiegelegenheid leeft nog steeds bij be- stuuf en staf van de Gemeenschapsraad. Ook de vorm is steeds weer een pro bleem. Om financiële redenen zal men ditmaal moeten afzien van het bekende vierkante formaat met het Heemskerkse silhouet. De oplage zal nu 4000 bedragen. Gratis exemplaren worden aangeboden op elk adres dat in de gids wordt vermeld. Ook nieuwe ingezetenen ont vangen een exemplaar via de afdeling bevolking van de gemeente. Overwogen wordt het boekje verder op enkele plaatsen tegen een kleine vergoeding te koop aan te bieden- VELSEN Het onderwerp „partiële leerplicht” is donderdagavond uitputtend behandeld in de vergadering van de commissie van onderwijs, onder voorzitterschap van wethouder M. Roessingh. Aanleiding daartoe vormde een brief met klachten van het Vormingswerk en het antwoord, dat het college van Burgemeester en Wet houders hadden gegeven. De leden van de commissie en twee representanten van het Vormingswerk hebben daarover donderdagavond uitvoerig gediscussieerd. Voor de overige aanwezigen in deze openbare bijeenkomst ontstond daarbjj de onwezen lijke situatie, dat zjj in het openbaar hoorden praten over twee brieven, die „geheim” waren en waarvan de inhoud voor een deel in de openbaarheid kwam Het onderwerp „Vormingswerk”, zal in de toekomst nog vele malen ter tafel komen”verzuchtte de wethouder en sloot de discussie af. „The Shepherds” vonden de reis naar de Nederlanders in Amerika een fijne ervaring. Het enthousiasme ook voor de actie zelf was groot, zo deelt Nico Schaap mee. Het was ontroerend om te zien hoe deze mensen nog steeds e en sterke band met Nederland hebben. Dat was ook duidelijk te zien aan de bouw van de huizen. Zelfs de windmolens ontbraken niet”. Vrijdagavond komen „The Shiephers” Vrijdagavond komen „The Shepherds” ciale programma voor de actie „Geven voor leven” met hun optreden besluiten. Op kerstavond komen zij in een speciale kerstshow waaraan ook wordt meege werkt door Vera Lynn, Marco Bakker en Mieke Telkamp en in januari zingen zij voor de beeldbuis een medly van moderne liederen in de Johnny en Ton- ny-show. Dan zijn de voorbereidingen voor een nieuwe langspeelplaat afge rond, zodat het de IJmuidense zangers de laatste tijd niet aan activiteiten ont breekt. bleek op de vergadering van de onder wijscommissie, want in de brief ten antwoord wordt gesteld, dat alle daar voor in aanmerking komende ouders een formulier ter invulling en terugzending hebben gekregen. Bij het binnenkomen van die formulieren worden degenen, die onder de leerplicht vallen er uit gesor teerd en direct bij zeven of acht stuks tegelijk naar het Vormingswerk ge stuurd, omdat men niet alles tegelijk wil indienen. Dit ten gerieve van het Vor mingswerk. De klacht bij de gemeente is, dat scholen van voortgezet onderwijs de gegevens summier of in het geheel niet verstrekken, als excuses geldt dan, dat dit meet gebeuren in een periode dat men het op de scholen al bijzonder druk heeft met inschrijving van nieuwe scho lieren. De scholen zijn het wel verplicht, maar in Velsen wil men ook niet direct gaan dreigen met een proces verbaal. Datzelfde geldt voor de ouders, die hun kinderen niet hebben aangemeld. Men dient de kinderen en de ouders te moti veren. Zij moeten het belang inzien van het bezoeken van een instituut als het Vormingswerk. Met een proces verbaal wordt niemand gemotiveerdis het ar gument van de gemeente. Een nieuw model van Christian Dior voor heren van het bedrijfsleven over de vangstbe perkingen zal formuleren. De gedachte werd donderdagmiddag geopperd deze commissie te vormen uit de voorzitters van de visserij-organisaties. „De leden van de noord-oost-atlantische visserij- conferentie verlangen een antwoord van Nederland. Als wij niet tot een beslis sing komen, kunnen wij als klein land niets beginnen tegen de andere landen die voor contingentering zijn, constateer de voorzitter De Jonge. De IJmuidense zangers ontmoetten er ook de Oud-IJmuidenaar Cees van De venter, die daar een eigen radioprogram ma heeft. Nico Shepherd: „Hij heeft al onze platen en mede door hem zijn Ted de Braak als presentator en wij als zangtrio gevraagd om op te treden in de Buck Matthews-show van de Ameri kaanse NBC-TV. Het gaat om een life- programma van een uur, met publiek, dat in het voorjaar moet gaan. Tegelijk organiseert de Dutch EMmigration So ciety dan weer een aantal optredens in Grand Rapids en omliggende plaatsen. Daar zijn we trots op, want Amerika is op televisiegebied erg verwend. (Van een onzer verslaggevers) Nu is alles nog voorradig, dus bestel vroegtijdig om teleurstelling te voorkomen. Stuur een kaartje aan antwoordnr. 88 IJmuiden of bel even 14768 U krijgt dan enige modelboeken zonder enige verplichting bezorgd. Boek- en Offset drukker!) Oosterduinweg 29 IJmuiden Eén van de doelstellingen van het „poli tiek beraad” is: de vragen die bij ons le ven tot vragen van velen maken. Van- daaruit werd eerst een korte schets ge geven van de situatie in Zuid-Afrika en van wat men op grond van persberichten te weten was gekomen van de investe ringsplannen van Hoogovens. In Zuid-Afrika, waar een politiek van apartheid wordt gevoerd, ondervindt de zwarte bevolking, die 80 pet van het totaal uitmaakt, een zwaar lijden van een blanke minderheid. Men kan spre ken van een politiestaat, waarbij opposi tie van kerken, politieke partijen en vakbonden tegen het bewind van de regering niet geduld wordt. De zwarte leiders staan onder huisarrest of zijn verbannen naar het Robbeneiland. Druk van buitenaf, o.a- vanuit de Verenigde Naties en de Wereldraad van Kerken, heeft nauwelijks invloed. Hoewel ook geconstateerd kan worden, dat bepaalde pressiemiddelen de regering van Zuid- Damesbril in multi-colour De klachten van de zijde van het Vormingswerk kwamen neer op te wei nig medewerking van de gemeente. De grootste klacht was wel, dat het Vor mingswerk zeer nauwkeurig een begro ting en een indeling had gemaakt met het doel per 1 september goed te kunnen starten, maar dat al dit werk teniet wordt gedaan door het feit, dat tussen 1 september en nu nog steeds cursisten ko men binnendruppelen. De verwijten gol den zowel de geringe medewerking van de scnolen die geen opgave verstrekten, als de gemeente, die onvoldoende con trole zou uitoefenen op de nakoming IJMUIDEN. Het IJmuidense zang trio „The Shepherds” zijn onlangs terug gekeerd van een succesvolle tournee langs Nederlandse emigranten in de Verenigde Staten. In de staat Michigan traden zij onder meer op in de plaats Grand Rapids, waar de NCRV een af zonderlijke actie „Geven voor 1 even" opzette. Helen, Nico en John waren er in gezelschap van zangeres Conny Vink en de zangers Willy Alberti en Ronnie Tober en in dat gezelschap ontbrak van zelfsprekend Johan Bodegraven niet. Als de grote stimulator van de actie verge zelde hij de groep Nederlandse artiesten op deze trip. En daarmee zijn burgemeester en wet houders het helemaal niet eens zo DEN HAAG. Valse concurrentie van andere EEG-landen deze vrees is donderdagmiddag in de vergadering van het Produktschap voor Vis- en Visserij- produkten in Den Haag menigmaal uit gesproken, toen van gedachten werd ge wisseld over de vangstbeperkingen, zoals die zijn voorgesteld door de Noord- Oostatlantische visserij-commissie. De tweede kamer zal hier 17 december over praten en vóór 20 december zal Neder land zijn standpunt moeten hebben be paald. Er werd een kleine voorbereidings groep geformeerd om de plannen verder uit te werken. De gedachten gaan in de richting van een avond in „De Schouw” Velsen-noord met film, informatie, spre ker en forumdiscussie. achtereen krijgt het Vormingswerk daarover te horen dat Velsen niet de enige gemeente is, waar men problemen heeft met het verkrijgen van deze in lichtingen van de scholen. Er bestaat een afspraak, dat cursisten, die driemaal zonder geldige reden afwe zig zijn door de instituten worden afge schreven, maar in Velsen blijken niet alle ambtenaren zich deze afspraken te herinnneren. Wat de wegwijzer betreft kan men aan het bureau van de Gemeenschaps raad, Kerkweg 47, telefoon 30403, ken baar maken dat men in de gids wil worden vermeld als dat tot nu toe niet het geval was. Ook voor herstel van onjuistheden of aanvullingen kan men zich tot dit bureau wenden. de schepen werd van gedachten gewis seld. Moet dat worden bepaald aan de hand van de vangsten over de afgelopen ja ren of de motorsterkte? Moet de vangstbeperking worden bereikt door de bemanning meer vrij te geven in het weekeinde? Voorts werd opgemerkt: als de besom mingen van de schepen door de vermin derde vangsten teruglopen, worden de verdiensten van de bemanningsleden minder. Zullen zij dan nog lust hebben vaak onder moeilijke omstandigheden te gaan vissen? Er zullen schepen moeten worden af gestoten, maar, zoals voorzitter B. A. de Jonge opmerkte, de vissers zullen zelf moeten uitmaken of zij willen blijven vissen of niet. Zij zullen zo lang moge lijk doorgaan tot zij niet meer kun nen. De keiharde werkelijkheid zal zijn, dat er mensen zullen zijn die hun werk eraan zullen moeten geven. Wellicht zullen het eerst de kleine bedrijven zijn die kapot gaan, maar toch werd ook opgemerkt, dat de quotering ook grote rederijen ernstig zal treffen, omdat zij dikwijls met nieuwe schepen varen waarvan de exploitatiekosten hoog zijn. De heer De Jong merkte op, dat de overheid niet bereid is de vissers een loongarantie te geven. Wel zullen vissers die hun beroep opgeven, financieel wor den geholpen. Als andere mogelijkheden om een produktiebeperking te bereiken, werden genoemd: de verkoop van sche pen, nauwere samenwerking tussen vis sers, het slopen van schepen met over- heidsteun en het zoeken naar nieuwe visgronden. Meegedeeld werd dat de overheid niets voelt voor een „mottenballenvloot” die betere tijden zal afwachten. Men was het er over eens. dat de quotering een verschikkelijke zaak is, maar aldus de voorzitter juist voor schol, tong en haring nodig zal zijn. Er zal een com missie worden ingesteld, die de mening select c Bij elke nieuwe uitgave doemt weel de vraag op wat er beslist in moet en op welke wijze. Herenbril, laag model in 02 fijne uitvoering Verder wordt geconstateerd, dat ou ders van partieel leerplichtigen een zwakke gezondheid hebben. Voor velen een reden om hun kind op deze leer- plichtdagen thuis te houden. Het Vor mingswerk zegt verder de indruk te hebben, dat de gemeenteambtenaren van Velsen er niet erg in slagen de minderja rigen ervan te doordringen, dat bezoek aan een onderwijs-instituut in hun eigen belang is. Protesten worden eerder on dersteund dan ontzenuwd. HEEMSKERK Het bureau van de Gemeenschapsraad is op het ogenblik bezig met het uitwerken van de gegevens voor een nieuwe wegwijzer. Deze gids, met adressen van verenigin gen, instanties, bureaus en allerlei ande re gegevens, wordt de vijfde die zal verschijnen. De reactie van het Vormingswerk, dat er kinderen zijn, die eenmaal wel en tweemaal niet, dan weer eenmaal wel en dan weer een paar maal niet de cursus sen bezoeken; en de vraag wat daaraan moet worden gedaan, bleef onbeant woord. Van het feit, dat de afspraak van het uitschrijven na driemaal niet te zijn geweest werkelijk bestaat, wist de ge meente nietszo werd donderdagavond verklaard. Nadat was aangetoond, dat die afspraak zwart op wit was gesteld, kwam uit de doeken, dat de gemeente voor een dergelijke handelwijze van uit schrijven niets voelt. Ontkend werd van de zijde van de gemeente, dat het aantal gevallen van ontheffing verlenen zeer gering is, maar wel werd opsemerkt. dat het Vormingswerk enige soepelheid moet betrachten, als kinderen een dagje thuis moeten helpen. En daarmee was het Vormingswerk het donderdag óók niet eens. Van de zijde van de gemeente is erkend, dat de controle op de leerplicht een zaak van de gemeente is, maar dat de werving van cursisten een taak is van het Vormmgswerk. Dat in Beverwijk en Heemskerk de zaken beter geregeld zijn, werd geweten aan de kleinere gemeenten en aan het dreigen met een proces verbaalen zoals al eerder gesteld, wil men in Velsen daar niet aan. Afrika niet onverschillig laten. In dat verband roepen de plannen van Hoog ovens om misschien mee te doen in een investeringsprojekt in Zuid-Afrika een aantal vragen op. „Leveren investeringen in Zuid-Afrika juist niet een bijdrage aan de bestendi ging van de apartheid? Of werken ze er aan mee om van binnenuit de apartheid uit te hollen, zeker als er voldaan wordt aan duidelijke voorwaarden4” Vragen, die ook terug te vinden zijn in het bericht, dat door de Raad van bestuur van Estel op 22 november ver spreid werd en waarin als het ware een uitnodiging staat om mee te denken in deze problematiek. Daarom besloot de vergadering een poging te doen om voor begin volgend jaar een grote avond te beleggen voor de hele bevolking van de IJmond waar deze thematiek aan de orde moet komen. „Nu een bedrijf in ons midden, „onze” werkgever, zo duide lijk geconfronteerd wordt met dit harde feit, zijn wij van mening, dat de tijd rijp is om voor een breed publiek de vraag aan de orde te stellen of het menselijk en ethisch verantwoord is in Zuid-Afrika te gaan investeren, hoezeer om economische redenen er ook alles voor te zeggen is.” De gedachten van de bestuursleden van het produktschap over de quotering van de vangsten waren somber. Neder land houdt zich altijd keurig aan afspra ken, zo werd opgemerkt, maar hoe kan men controleren of andere landen zich ook aan de beperkende maatregelen houden? Wij mogen niet het kind van de rekening worden. Volgens de biologen is het nodig de vangsten van een aantal soorten vis te beperken, omdat wateren van West-Eu- ropa te intensief worden bevist en men bijtijds maatregelen moet nemen om de teruggang van de visstand tot staan te brengen. In grote trekken kon men het hiermee wel eens zijn, doch dit zou toch betekenen, dat de produktie met 40 per cent moet worden verminderd en 20 procent van de vloot niet meer rendabel te gebruiken zal zijn. De bestuursleden van het produkt schap voorzagen dat ook in eigen land de controle op de vangsten erg moeilijk zal zijn en er veel „zwart” zal worden aangevoerd, want (bijvoorbeeld) als een visser veel heeft gevangen en daarmee boven de overeengekomen hoeveelheid komt, zal hij toch geen deel van zijn vangst overboord zetten. Ook over de verdeling van de aan Nederland toegestane contingenten over

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 7