Mgr. Zwartkruis twee keer naar Algemene muzikale vorming Brazilië voor jeugd in basisscholen Uitgevaren vissersschepen |^EUR B.V.» Vrouwenbond BOUWMARKT NVV weer actief Jury boos over negeren van voordracht object-De Gou: Voor ’t eerst ,We zijn niet eens ingelicht door B. en W juryadvies genegeerd Deskundige jury totfevishal o N. Meier wordt gastheer schaaktoernooi r I MAMINEITE Race- wipper ’n Sportief kinderzitje in flitsend gele kunststof en f K/Y zwartebekleding. I J/>Ov 154- J ■I 9 O HF; INITIATIEF VOOR EXPERIMENT IN ZEEWIJK F Speciale aanbiedingen uit de Bouwmarkt van Sinterklaas di 9 V R IJ D A G PLAATSELIJK NIEUWS 2 9 NOVEMBER 1974 8 Elektrische materialen Sanitair Tevens grote sortering wand- en vloertegels Koudenhorn 54 57 College Haarlem: L leen Gereedschappen o.a. Boormachines Ijzerwaren acht iel vat ITE lem JERSEY JASJES kleuren: camel, bruin, RAF blauw en groen ook grote maten vanaf COLTRUIEN en PULLOVERS vanaf 39.50 Verband geleed c? o (ADVERTENTIE) Lil M.MEERMAN BISSCHOP YC HD (Van een onzer verslaggeefsters) tie- in! (ADVERTENTIE) „IJ- oek- ADVERTENTIE) jaar. (Van een onzer verslaggevers) mo- HERENMODE '8 (Van een onzer verslaggeefsters) nen (Van een onzer verslaggeefsters) van Het college, dat In eljn motivering park lakis Aan de donderdagmarkt werd aange voerd: 206 kisten kabeljauw; 1784 kisten koolvis; 229 kisten schelvis; 140 kisten wijting en 238 kisten diversen. Openingstijden: dagelijks van 8.00 -18.00 uur. zaterdags van 8.30 -17.00 uur. tel. 023 -321212. De besommingen waren: IJM 57 ƒ62.100, KW 41 ƒ83.800, BU 152 en EB 28 /3.700, UK 6 en UK 186 2.490, UK 23 en UK 48 2400, UK 78 en UK 295 1.200, VD 19 en VD 73 8.800. voor ood- e in tóng Wollen unie Umuiden Telefoon 1 23 48 Lange Nieuwstraat hoek Marktplein De heer Fennema heeft zijn plan uit gewerkt in samenspraak met de heer J. D. Langelaar, hoofd van de Kruisberg- school en de muziekschool. Het plan moet volgend jaar als experiment uitge voerd worden, voor de vierstraks vijfbasischolen in Zeewijk en Duin- wijk. Het is de bedoeling dat docenten van de muziekschool lessen zullen geven op de scholen, in samenwerking met en „Er zijn kunstenaars geweest waarvan we meer dan één werk hadden willen aankopen”, luidt het in het juryrapport. En: „Wij hebben de indruk dat sommige deelnemers bij samenstelling van hun inzending en de prijsbepaling ervan In (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. De afdeling Umuiden van de Vrouwenbond NVV heeft voor haar leden weer een Sint Nicolaasavond geor ganiseerd, dinsdag 3 december te houden in gebouw „Velserduin” aan het Velser- duinplein. Het ligt daarvoor in de bedoe ling dat de dames elkaar zullen verras sen met een klein geschenk, ter waarde van ongeveer 2,50. Aanbevolen wordt hier een surprise of een gedicht aan toe te voegen. Zoals gebruikelijk kunnen de aanwezigen na de pauze het edele kien spel beoefenen. Mgr. Zwartkruis maakt van dit bezoek aan Brazilië gebruik om ook een bezoek te brengen aan Dom Helder Camara. In februari 1975 vertrekt bisschop Zwart kruis voor een tweede maal naar Brazi lië maar dan in zijn functie van emigra- tie-bisschop. Hij zal dan de vestigingen van Nederlandse boeren bezoeken in de staat Sao Paulo, die bekend zijn als Holambra 1 en Holambra 2. Holambra 1 telt 300 gezinnen, waarvan de helft uit Nederland. Holambra 2 omvat 200 gezin nen, waarvan eveneens de helft uit Ne derland. Tijdens zijn bezoeken aan Brazilië hoopt mgr. Zwartkruis ook Nederlandse priesters en religieuzen te treffen. Zeker is het dat hij de acht priesters, afkom stig uit het bisdom Haarlem, zal treffen alsmede de communiteit van zusters van de Voorzienigheid in Garanhuns. De zusters behoren tot de Haarlemse dioce sane congregatie uit Amsterdam. (Van een onzer verslaggeefsters) HAARLEM. Voor het eerst sinds het bestaan van de regeling voor de aankoop van recente kunstwerken heeft het college het door de jury uitgebrachte advies niet gevolgd. B. en W. van Haarlem hebben besloten het object „Ons Erelid” niet aan te schaffen, omdat men geen beeld wil aankopen dat stadgenoten of hun overtuiging in een ongunstig daglicht stelt- HAARLEM. Bisschop Th. Zwart kruis van Haarlem vertrekt maandag 2 december naar Brazilië. Hij zal daar op 14 december de bisschopswijding bijwo nen van J. Postma, die als priester van het bisdom Haarlem in 1964 naar Brazi lië is vertrokken. Mgr. Postma is be noemd tot bisschop van Garanhuns, een van de acht bisdommen in Noord-Oost Brazilië, die ressorteren onder het aarts bisdom van Olinda en Recife, de zetel van aartsbisshop Hefder Camara. later overgenomen door de klassenleer krachten. In samenwerking met de muziekschool zijn drie voorlopige modellen gemaakt, waarbij het meest intensieve model, per week één les wordt gegeven door de docent van de muziekschool en één les door de klassedocent. Het project start in de derde klassen en in elke hogere klas zal in de loop der tijd het aantal muzieklessen van de klassenleraar zelf toenémèn. Met dit plan willen de initiatiefnemers de kwaliteit van de algemene muzikale vorming op de basisscholen bevorderen. Een consequentie zal zijn dat mettertijd de klassicale cursussen van de muziek- chool zullen verdwijnen, omdat di etaak dan zal zijn overgenomen door het basis onderwijs. De gemeente heeft in eerste instantie een aantal bezwaren tegen het plan in zijn huidige vorm geuit. In plaats van een éénjarig experiment zou de gemeen te twee jaar van experimenteren willen, omdat men er niet van overtuigd is dat een experiment na één jaar al' kan slagen. Ten tweede zou er onvoldoende onderzoek zijn geweest naar de mede werking van de leerkrachten Verder werd bekend gemaakt dat er onzekerheid bestaat over de ontwikke ling van het aantal muziekdocenten in den Jande en daarmee zou een definitie ve uitvoering van het plan op alle scholen in de toekomst onzeker kunnen worden. Als vierde argument werd aangedra gen dat de ouders van de kinderen wel eens niet geheel overtuigd zouden kun nen zijn van de goede kwaliteit muziek onderwijs, welke door de klasseonder- wijzer zelf wordt gegeven. Ook twijfelde het gemeentebestuur aan de reacties van de ouders in andere delen van de ge meente, die omdat op de scholen van hun kinderen dit nog niet is ingevoerd, in de kosten van het onderwijs aan de muziekschool moeten bijdragen. Daarom wil mep nog een discussie over de mogeliikheid om dit exoeriment ook in een ander gemeentedeel uit te voeren. Umuiden, Lange Nieuwstraat 415, ook in Zaandam en Amsterdam-Noord HAARLEM. „Dit kan niet. Hiermee wordt onze deskundigheid als jury in twijfel getrokken. Dat het college een scheiding denkt te kunnen maken tussen artistieke waarde en geëngageerdheid van dit kunstwerk, bewijst alleen maar de aperte incompetentie van B. en W..”. Fel en verontwaardigd zijn de reacties van de jury op het besluit van de meerderheid van B. en W. van Haarlem, om het voor aankoop voorgedragen ob ject „Ons Erelid” niet aan te schaffen. Het bekend worden van dit standpunt van het college heeft geleid tot een zich en bloc terugtrekken van de jury. Zij hebben uit dat persbericht afge leid, dat het college verband legt tussen het voor het beeld gevraagde bedrag van ƒ1501 en het bedrag waarmee het aan koopbudget 's overschreden, te weten De beide vervaardigers van het ob ject, Gerrit van Dijk en Pieter Zwaanswijk, hebben in hun werkstuk details verwerkt, die duidelijk maken dat met „Ons Erelid” Haarlems bur gemeester mr. dr. L. de Gou wordt bedoeld. De burgemeester verliet op 30 september uit protest een concert van het NPO, omdat gebroken was met de traditie het Wilhelmus aan het begin van het seizoen te laten weerklinken. Het is overigens niet ons volkslied dat uit de radio die in het object is verwerkt opklinkt, maar het „Wien Neerlands bloed door d’a- deren vloeit” van Tollens. „We hebben ook laten weten dat we het door ons uitgebrachte advies hebben in getrokken. De vraag is nu maar, wat er gebeurt”, lichten vier vertegenwoordigers van de jury deze stap toe. „We hebben nu dus in feite geen adviés uitgebracht, de burgemeester moet met zijn college nu maar zelf kijken en kiezen”, aldus vertolkt voorzitter Jan Mulder de gevoe lens. Dat is tot nog toe niet gebeurd, meent de jury met grote stelligheid te kunnen zeggen. „Als er iemand van het college was komen kijken, dan hadden we het geweten. Maar er is niemand geweest, ze hebben zich bij hun beslissing alleen gebaseerd op een foto in de krant. Ze hebben zelfs niet eens de moeite geno men, om de kwestie aa nons voor te leggen of ons zelfs maar in te lichten. Wij hebben het nieuws vernomen uit een persbericht”, stellen de vier- Voorts is er een kerstfeest op dinsdag 17 december, waarvoor het programma bestaat uit het vertellen van een verhaal en de voordracht van gedichten. Na de pauze volgt een gezellig samenzijn met zang. De eerste bijeenkomst in het nieuwe jaar is vastgesteld op dinsdag 7 januari. Het wordt een lezing door de heer R. Rote uit Heemstede, met als onderwerp „Brood doet leven”. De gegevens zullen door de spreker worden ontleend aan het rapport van de in november gehou den Wereld voedselconf eren tie. Vervolgens komen de leden dinsdag 4 februari bij elkaar voor het beluisteren van mevrouw Pengel-Ruskamp, voorzit ster van de stichting „Welsuria”, de Surinaamse vrouwenorganisatie in Am sterdam. Zij zal spreken over de positie van de Surinamers in Nederland, waar na door mevrouw Trustfull voorzitster van de Surinaamse, vrouwenorganisatie „Afuba”' eventuele vragen zullen worden beantwoord. Het programma voor deze avond vermeldt o oknog het vertonen van de film „De papieren Nederlanders”. Bij dit alles wordt door het afdelings bestuur ook nog een feestavond in het vooruitzicht gesteld ter gelegenheid van het vijfentwintigjarig bestaan. De datum hiervan is vrijdag 7 maart in de Petra- zaal aan de Spaarnestraat. Vervolgens wordt maandag 8 april de jaarvergade ring gehouden, waarna de leden dinsdag 6 mei alweer toe zijn aan de laatste bijeenkomst voor de zomervakantie. feite al met het beperkt beschikbare bedrag rekening hebben gehouden” Toch zijn de juryleden van mening, dat het uiteindelijke resultaat van hun keuze behoorlijk representatief geacht mag worden voor wat er op dit ogenblik in Haarlem aan kunst vervaardigd wordt. „Iedere andere gemeente zou met een dergelijke selectie zeer gelukkig zijn’.’ zegt Ger Daniëls, een van de vier. Mede jurylid Dirk Stigter: „We hadden nog verwacht, dat het college aanmerkin gen zou maken op de overschrijding van het budget. Maar dan hadden ze het hele advies in zijn geheel moeten terugsturen en aan ons moeten overlaten, wie we dan alsnog zouden willen laten vallen”. Hij is tenslotte nog in staat tot bitter zoete scherts: „Als je ervan uit mag gaan, dat één van de doelstellingen van kunst is, dat het de communicatie tussen de mensen moet bevorderen, dan mag je stellen dat het college met dit besluit wel een zéér positieve bijdrage heeft geleverd. De hoeveelheid mensen die nu over dit beeld spreken”. De anderen vallen hem bij en stellen: „Werd er over andere kunstwerken maar zoveel ge sproken, er zijn er bij die nog mooier zijn en met nog minder discussie door de jury werden aanvaard. De hele zaak dreigt nu te versoppen in een autocra tisch provincialisme, door deze ingreep van het college omdat er nu iemand uit hun winkeltje is aangepakt. Het is net of ze opeens wakker zijn geworden; een misplaatste geïnteresseerdheid. En wie worden er de dupe? Wij niet hoor. Maar wel de kunstenaars”. Josien de Bruyn Kops analiseert het aldus: „Nu wij ons advies hebben ingetrokken kun nen de Werken niet worden aangekocht. Nieuw advies kost weer geld, en dus kunnen straks nog minder werken wor den aangeschaft”. KW.42, Rijnmond VI KW.135, Frank Vrolijk Czn SCH.81. MT.Ad-a VL.7, Lies je en Rutger VL.153, MK. Hans KW.189. Woensdag 20 november: Mt. Francina KW.153. Vrijdag 22 november: Hektraw- ler Egmond IJM.36. Hendrika Johanna KW.81, Onderneming I SCH.90, Cornells Vrolijk Fzn SCH.171. Zaterdag 23 no vember Hektrawler Tetman Hette KW.74 Dinsdag 26 november: Hektrawler Rijn mond I KW.15, Rijnmond HI KW.44, Holland KW.123. MT. Rean IJM.29, Ro bert IJ.30, Wiron II IJM.211, Ora et Labora KW.51, Albatros KW.87, Britten burg KW.121, Marry Martin KW.149, So li Deo Gloria KW.152, Santa Rosa, ex Voorbode VL.103 naar Argentinië, Bets en Gerda VL.112, MK. Drie Gebroeders IJM.20, Maarten Cornelia IJM.44, Swift IJM. 115, Alida KW.22, Pieter Jacob KW.24, Rose Marie KW.34, Anna Hen drika KW.45, Pelikaan KW.88, Wilma KW.113, Marry Jacob KW.117, Tiny KW.145. Gijsbert Marian KW.150 (27 nov. binnen), Cornelia KW.174, Pieter Gijsbertha KW.175, Valk KW.185, Elly KW.187, Anna Lydia KW.194, Yvonne Yolanda KW.206, Agatha KW.214, Arco KW.217, Arie Jacob KW.221, Jacob Seni or KW.226, Johanna Cornelia WR.57, Leendert Jan SCH.256. Woensdag 27 no vember: Mt. Protinus IJM.154, Meyert Menno IJM.209, MK. Wiron VII IJM.207, Limanda KW.33, Solea KW.180. VELSEN. In de raadscommie on derwijszaken is donderdagavond het ini- tiatief-plan van het hoofd van de Pleia- denschool, de heer D. Fennema, over algemene muzikale vorming op basis scholen ter sprake geweest. Het plan om vat een ontwerp voor muzieklessen in samenwerking met de Muziekschool Velsen. Burgemeester en wethouders hebben zich in principe accoord ver klaard met het idee, hoewel nog wel aan het plan „gesleuteld” moet worden en de gemeenteraad haar goedkeuring moet geven. IJMOND. Tot gastheer van het Hoogovenschaaktoernooi en tegelijkertijd voorzitter van het Organisatiecomité is benoemd drs. N. Meijer, chef van de afdeling public relations van Hoogovens. De heer Meijer werd 3 mei 1936 in Rijswijk geboren. Hij bezocht in Den Haag het gymnasium en studeerde daar na bedrijfseconomie in Rotterdam, waar hij in 1961 zijn doctoraal behaalde. Na zijn militaire diensttijd vervuld te heb ben trad hij in 1963 in dienst van Hoogovens, waar hij diverse functies bekleedde alvorens in 1968 benoemd te worden tot chef van het secretariaat van de afdeling Voorlichting. Chef van die afdeling werd hij in 1971. De nieuwe schaak-gastheer is getrouwd, heeft een zoon, is voorzitter van het Nederlands Genootschap voor public relations en bekleedt diverse functies in het vereni gingsleven. Geen spreekuur. De wethouder van openbare werken, de heer C. Ockeloen houdt op maandag 2 december a.s. geen spreekuur. Motor. Van een boot in de mond”-jachthaven is enige dagen gele den een buitenboordmotor gestolen. De waarde bedraagt duizend gulden. HANDSCHOENEN ZELFBINDERS OVERHEMDEN enz. ƒ1526. „Kennelijk denken ze, dat we het beeld als extraatje hebben willen aanbe velen. Maar dat is pertinent niet waar. Het hoort integendeel helemaal bij onze keuze, die we zo gevarieerd inogelijk hebben opgesteld”, benadrukken ze Ter ondersteuning van hun uitspraak, dat het beeld niet opzettelijk door hen aan de lijst van voorgedragen kunstwer ken is toegevoegd, wijzen de vier er nog op dat lang niet alle leden hebben beseft dat het ging om een beeld dat de burgemeester in een bepaald licht zette, toen zij hun stem gaven. „Het gaat om een mentaliteit, het is een satirisch, een geëngageerd beeld van het patriottisch patronaat, kenmerkend voor een bepaal de bevolkingsgroep. In dat genre waren er maar twee inzendingen, en onze keu ze is hierop gevallen”. Geen der zes juryleden stemde tegen, toen de uiteindelijke lijst moest worden vastgesteld. Dat de jury daar grote moeite mee had, verhullen ze niet: „Er was maar ƒ27.500 beschikbaar en de 36 inzenders hebben voor een waarde van ƒ212.500 aan werken ingezonden. Eigen lijk hadden we nog veel meer kunstwer ken op ons lijstje staan, maar dan zouden we zeker ƒ35.000 gehad moeten hebben- Nu kon maar acht procent wor den aangekocht, twaalf inzendingen zijn voorgedragen”. Zo signaleren ze een verschijnsel, dat „duurdere” kunstwerken niet eens meer voor jurering worden aangeboden omdat anders andere kunstenaars niet meer aan bod kunnen komen. De iu voor aankoop voorgedragen werken variëren in prijs van ƒ550 tot ƒ4500. de beurt aan deze laatste Telkenjare wordt een des kundige jury aangezocht, om over de ingezonden werkstukken te oordelen en een voordracht voor aankoop te doen. Dit keer bestond de jury uit Jan Mulder uit Haarlemmerliede, voorzitter, de dames Brandt Corstius (Den Haag) en De Bruyn Kops (Frans Halsmuseum), en de heren Daniëls, Van Munster (Rotterdam) en Stigter (Haarlems raadslid). Zij hebben twaalf van de 36 inzen dingen voorgedragen voor aankoop, en overschreden daarmee het hun toegewezen budget met ±562. Voor het door B. en W. geweigerde object was de aankoopsom 1501; de extra gulden herinnert aan het besluit van de Bennebroekse gemeenteraad, oen de subsidie voor het NPO met het symbolisch bedrag van één gulden te verminderen, eveneens uit protest te- gen de weglating van het Wilhelmus. IJMUIDEN. Woensdag 6 november: Hektrawler Monica VL 89, Mt. Ursinus VL 1. Donderdag 7. november: Mt Elly VL. 73, Caroline VL.90. Maandag 11 november: Hektrawler Dirk Diederik KW.172, MT. Atonita VL 34. Woensdag 13 november: Hektrawler Elisabet Christina KW 41, Cornelia den Duik KW 144, MT. Elizabeth VL.105. Donderdag 14 novem ber: Hektrawler Schout Velthuys KW.49. Vrijdag 15 november: Hektrawler Zee haan IJM.57. Zaterdag 16 november: Hektrawler Annie Hillina KW.170. Maandag 18 november: Hektrawler Wil ly KW.141, Jan Maria KW.171, MT. Nel ly Jetske IJM.5, Willem VL.121, Petro- nella VL.131, MK. Deo Volente II KW.ll, Willem Adriana KW.25. Dinsdag 19 november: Hektrawler Rijnmond V stelt uitdrukkelijk te hebben willen af zien van een artistieke beoordeling, heeft de voordracht van de jury niet unaniem verworpen voor wat de aankoop van liet object „Ons Erelid” betreft, omdat de beide PvdA-wethouders zich op het standpunt hebben gesteld dat de over schrijding van het beschikbare budget weliswaar niet aanvaard moet worden, maar dat dan aan de jury dient te worden overgelaten welke van de voor gedragen kunstwerken alsnog van de Hjst moet worden geschrapt. Met dezelfde hoeveelheid geld en daar om minder lessen: eens in de twee weken in plaats van één maal per week. Mede in verband met de frequentie van de lessen filosofeerde de commissie over het gevaar dat het muziekonderwijs op deze manier zoveel extra aandacht zou krijgen boven de andere creatieve vakken. Dit werd echter aangevallen met het argument dat de andere creatie ve vakken minder een bepaalde aanleg vereisen dan de muziek. „Iemand die zingt als een kraai zal niet zo snel en veel met zijn klas zingen”, aldus de heer Fennema”. daarom is het muziekonder wijs nu per jaar voor een klas verschil lend, afhankelijk van dé docent. Er zit geen lijn in en de muziekschooldocenten zouden die lijn er in kunnen brengen”. De initiatiefnemers van het plan zou den bij voorkeur zien dat het experi ment per 1 januari 1975 het nieuwe cursusjaar van de muziekschool) van start zou gaan. Als de organisatie haal baar is. Bij de gedacht aan de deelname van een tweede gemeentedeel werd door en kele commissieleden Velsen-Noord ge suggereerd, omdat in dit gemeentedeel het aantal muziekschoolleerlingen lager ligt dan in de rest van de gemeente. Of men nuzo mogelijk 1 januari zal starten alleen in Zeewijk en dan het volgend jaar in een tweede gementedeel, of dat men start op beide plaatsen tegelijk, is nog niet bekend. De discussie is nog niet afgesloten. In de volgende vergadering van de commis sie culturele zaken zal dit plan ook tersprake komen. De beslissing zal uit eindelijk vallen in de gemeenteraad. Prijzen in guldens: Per 40 kg: kabel jauw één 154-83; kabeljauw twee 152-86; kabeljauw drié 130-96; kabeljauw vier 130-98; kabeljauw vijf 114-57; koolvis één 62-57; koolvis twee 60-57; koolvis drie 65-75; koolvis vier 59-41; schelvis één 94-83; schelvis twee 1061’57; shclvis drie 120-62; schelvis vier 85-77; wijting twee 84-82; wijting drie 70-60; haai 59- 31; poontjes 60-30; lever 75-41; bot 46- 30;ham 234: hake één 212-196; hake twee 186-180; hake drie 180; hake vier 124, leng 66-49; hammen met kop 120; schartong 52. HAARLEM. Sinds vier jaar functioneert in Haarlem de „aan koopregeling recente kunstwerken.” Kunstenaars die in de Spaarnestad wonen kunnen eraan meedoen in vier categorieën, die elk eens in de vier jaar aan bod komen: schilderijen, textiel en keramiek, grafiek en teke ningen, beelden en objecten. Dit jaar is het groep.

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 9