Dokter Weidema over half jaar sportspreekuur Rob Hoek volgt De Liefde op Lisse kon sterke start niet waarmaken Telstar volledig naar Twente Ruime winst SC Zandvoort Hughes handhaaft hetzelfde elftal 3 Hoe u op drukwerk de kosten kunt drukken UHOP BV i.o. u itnO DI GIN G 99 bruynzeel Bouwens Autoverhuur ATTENTIE! L U VIER EEUWEN AQUAREL -tot 20 december 1974 - 1*1! ■mm ZATERD AG 3 O NOVEMBER 19 7 4 SPORT 13 Verwarmingsservice EEN TRANSIT HUREN? Tempo verhoging T alentvol Balverlies I- -• MM* n i In 1975 wordt alles weer duurder. Ook de Bruynzeel - keukens. Koopt u daarom dit jaar nog! Dat scheelt een stuk. drukkerij haerlem ^jdelistraat 18/haarlem/telefoon (023) 2571 29 Prijs vinden wij natuurlijk ook belangrijk. Maar nog belang- rijker vinden wij kwaliteit en service.Waarom? Nou eenvoudig, omdat uw keuken er volgend jaar nog moet zijn en ook het jaar daarna en daarna en daarna en. daarna en daarna en daarna en daarna en Spaarnestad EERSTE IJMUIDER MARKIEZEN FABRIEK KvanVEELEN EN/Z0NNE8CMERMEN. WXARXX JMÖUZIEEN Tentoonstelling van aquarellen van 1600 tot heden Geopend: werkdagen 10-5 uur, zaterdag gesloten KUNSTHANDEL GEBR.DOUWES 444444Rokin 46, Amsterdam,Tel.020-236208 444444 «Onderhoud ha: II n t we verwachtten 1 (Van onze sportredactie) I (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) e MUUII ir HCK in (Van onze basketbalmedewerker) (ADVERTENTIE) (Van onze sportredactie) aan Meulenhof Nederland 17,50 (ADVERTENTIE) (Van een medewerker) ADVERTENTIE) The (ADVERTENTIE) ief ser du Tuinarchitectuur I034 C- W Dj -- (ADVERTENTIE) ïn r r/ Onverwachte overwinning koplopersduel IW t r. n ten siotherapeut wordt wel kleiner maar de kennis ligt toch nog teveel gespreid’’. 4 4 4 4 4 4 4 Nieuwbouw Metselwerk Loodg.werk Stucadoors- werk Spuiten van muren Stalen steiger bouw Ongeslagen koploopster Outsiders ont snapte tegen het puntloze WOV ternau- Nog twee opmerkelijke zaken met be trekking tot de ervaringen op het sport spreekuur. Weidema: „Men is nogal eens verbaasd over de snelheid van het her stel. Ik hou nogal van een intensieve aanpak en dat levert wel resultaat op. Daarnaast kan er veel meer partieel ge traind worden. Je moet dan de sport van de betrokkene kennen maar het gebeurt geregeld dat iemand helemaal niets meer doet, terwijl hij maar gedeeltelijk is uit geschakeld. Iedere week niks aan je con ditie doen betekent twee weken inhalen”. PIETER MUL bouwjaar 1974 f 35,— per dag incl. 100 km en verzekering excl. btw en benzine Kampervest 23 - Haarlem Tel. 312638 Aannemersbedrijf Door ons allround bedrijf zijn wij de enige, die het meest efficiënt en goedkoop kan werken overal in Nederland f Over het algemeen heeft Weidema die van de medewerkende specialisten vooral met dr. Botman veel contact heeft gehad gunstige ervaringen wat de houding van zijn collega’s betreft. „Van iedere patiënt die op eigen initiatef naar het sportspreekuur komt, licht ik uiter lijk aan het einde van de week de huis- FC Den elftal dat vorige week De Graafschap met 3-1 betekent dat Theo van Anton Marijt opnieuw HAARLEM Het duel tussen de bei de ongeslagen koplopers in de districts eerste klasse tussen HCK en het dit seizoen zo verrassende Lisse heeft tegen de verwachtingen in een overwinning van 62-55 voor de Haarlemmers opgele- Wij doen voor u o.a. - Verbouw - Voegwerk - Timmerwerk - Schildersweek binnen en buiten Kompl. keukens - Dubbele ramen ’t Krom 22, Haarlem, tel. 32 32 81 Na 6 uur 31 75 90 (bij Bakenesser- gracht). Elk door ons aangenomen werk kan op een snelle en voorde lige wijze worden gefinancierd. Binnen drie minuten na de rust werd de 35-25 achterstand van de eerste helft ongedaan gemaakt. Rob van der Brom (9-8), die het tegen de Kinheimverdedi- ging steeds moeilijker kreeg verloor toen steeds meer precisie bij het schieten. Gretig profiteerde Hans van der Meij den (7-13) en Henk Snel (2-12) van de gebo den kansen en met 49-46 nam HCK voor het eerst een voorsprong. Ook Lisse wist echter niet van wijken. Tot 53-51 hiel den de mannen van Bob Woudstra de strijd vol om daarna te bezwijken onder de sormlopen van HCK. Eindstand 62-55. Dokter Weidema: „Gelukkig zijn de meeste bezoekers van het sportspreekuur geen topsporters’’. In de tweede divisie heeft een gehan dicapt Exercitia Ab van der Burg en Aad Schipper ontbraken de on gelijke strijd één helft tegen de routiniers van Exfla’s k'unnen volhouden. Direct na de basketwisseling maakte Broek de 30-29 achterstand nog één keer ongedaan. Een tempoverhoging van Exfla’s over rompelde Exercitia echter volledig. Via een groot aantal breaks over de schut ters: Eric Jager (4-15) en Nico Roskam (8-14) groeide de Haarlemse voorsprong tot 58-38 uit. Wel mocht Exercitia in de slotfase door Rinus Spaans (10-7) en Rob van der Poll (6-10) nog iets terugdoen, de nederlaag (74-56) was toen echter al lang een feit. Bruynzeel Verkoopfiliaal, Magdalenenstraat 17, Alkmaar - Tel. 072 - 1 89 19 Bruynzeel Verkoopfiliaal. Pieter Ghjjsenlaan 30, Zaandam - Tel. 075 - 54 23 67 Wastora N.V., Westzijde 51, Zaandam - Tel. 075 - 12 34 71. HAARLEM-IJMOND. Haarlem- trainer Barry Hughes handhaaft voor de belangrijke wedstrijd tegen Haag hetzelfde nogal duidelijk terugwees. Dat Duivenbode en buiten de basisopstelling zijn gelaten. Hughes: „Het is misschien niet zo prettig voor de betrokken voetballers maar ik heb vorige week op drie hele nieuwe types op het middenveld gegokt en dat is goed gegaan. Het elftal draaide duide lijk beter dan de weken daarvoor. En daar gaat het nu om. Om resultaat. Zo’n bekeroverwinning was natuurlijk leuk maar ik had toch liever twee punten voor de competitie gepakt.” Eenvoudig. Gewoon de juiste druktechniek kiezen. 0, die weet u niet? Begrijpelijk, maar daar zijn wij ook voor. Wij vertellen u of het boekdruk, offset, klein offset of een kombinatie daarvan moet zijn om tot de gunstigste prijs te komen Uiteraard kunnen wij het ook voor u uitvoeren in deze technieken Erg goed ook, want er staat meer dan 40 jaar ervaring achter U wilt er eens écht uitspringen? Onze goud folie-installatie inschakelen! De vormgeving graag gedaan. Geen enkel probleem Hoewel het hele elftal van FC Twente in de eerste helft tegen Dukla Praag niet goed draaide was Willem de Vries één van de zwakste plekken in de Twentse formatie. Zijn plaats zal dan morgen ook worden ingenomen door Niels Overweg, een voetballer die tot nu toe meestal met succes tegen Van Koot- en heeft gespeeld. FC. Twente: Ardesch- Van lerssel, Drost, Overweg, Oranen- Thijssen, Van der Vall, Notten-Jeuring. Zuidema. Pahlplatz. Haarlem speelt morgen in de volgende opstelling: Poldervaart-Wentink, Hoeben, Van den Berg, Vrijhof- Van der Aar, Feteris, Peijs- Sadek, Pot, Boszhard. Bij FC Den Haag ontbreekt Kila, die door de KNVB geschorst is. Hij zal worden vervangen door Landers. Den Haag: Thie-Mansveld, Korevaar, De Caluwé, Perazic-Landers, Ling, Van Leeuwen, Van Vliet, Ouwenhand, Zwanenburg. De praktijk heeft in het verleden vaak uitgewezen dat FC Twente de zondag na een Europa-cupwedstrijd niet bepaald zijn sterkste wedstrijden speelt. Een vol ledig Telstar klampt zich aan die weten schap vast als het in gedachten rekening houdt met het pakken van een winst- puntje in Enschede. Het experiment met Stout op de rechtsback plaats wordt niet herhaald. Driesen zal zijn plaats inne men. Stout komt alleen in het elftal als Monne de Wit, na zijn knieblessure van afgelopen zondag tegen Hermes DVS gisteren nog niet helemaal fit, morgen niet kan spelen. Telstar: Van der Mee- ren-Driesen, Zwaan, André, Bischot-Bijl, Helling, Jonker-De Wit, Van Kooten, Couperus HAARLEM. „Wat de mensen met letsels betreft die wjj op het sportspreek uur krygen valt het op dat het niet zo zeer acute gevallen zijn maar „sukke laars”. Het zijn er in ieder geval meer dan wij hadden verwacht. En met sukke laars bedoel ik dan patiënten die al lan ger met een bepaald ongemak rondlo pen”. Dokter C. J. Weidema over een aandachttrekkende ervaring na ruim een half jaar sportspreekuur in Haarlem. Middenhavenstraat 27 IJmuiden - Telefoon 02550 - 1 41 98 Na 18.00 uur telefoon 02550 - I 12 02 „Om een voorbeeld te geven: we heb ben een man bij ons gehad van 43 jaar. Hij was marathonloper maar twee jaar na een operatie was hij nooit verder ge komen dan vijf kilometer. Die man is verschillende malen bij ons geweest en twee weken terug heeft hij weer aan een 30 kilometer wedstrijd meegedaan. be grijpt wel dat het niet alleen voor hem maar ook voor ons een erg blij moment was. Daarmee is niet gezegd dat de huis arts van die man onverschillig is ge weest maar de aanpak van sportbles sures is over het algemeen een tikkie onbekend”. Weidema, die elke maandagavond met assistente mevrouw Kutsch Lojenga en fysiotherapeut Versteeg de bemanning vormt van wat officieel het Medisch Sportconsultatie Bureau heet, heeft sinds de instelling van het sportspreekuur niet over werk te klagen gehad. Ongeveer 150 verschillende mensen kwamen voor trau matologie (behandeling van letsels) naar de Stolbergstraat nummer twaalf. Het aantal bezoeken van die groep patiënten bedroeg naar schatting 250. Plusminus veertig mensen legden een test af op de fietsergometer die een beoordeling ople vert van de lichamelijke conditie als as pect van de trainingstoestand. Bovendien zijn er op dit moment al vijfentwintig af spraken voor een dergelijke test die der tig gulden kost. De derde geplande acti viteit van het sportspreekuur, de voe dingsadviezen, is minder exact in cijfers uit te drukken. Vooral langeafstandslo- pers en zwemmers krijgen zulke advie zen. Weidema: „Gelukkig zijn de meeste be zoekers van het sportspreekuur geen top sporters. Het is altijd onze bedoeling ge weest dat iedereen die sport of trimt in dien nodig naar ons toekomt. Het grote verschil tussen ons werk en dat van de huisarts zit hem niet zozeer in de let sels als wel in de „aard” van de gene zing en de snelheid daarvan. Kijk, iemand die een blessure heeft of geope reerd is wordt weer klaargemaakt voor, bijvoorbeeld, boekhouder. Of die man zijn sport weer kan beoefenen is een heel apdere zaak. We hebben een jongen ge had die voetbalde in de eerste klas HVB. Die knul kon na een meniscusoperatie allang weer aan de slag, maar voetballen kon hij niet. Hij klaagde erover dat als hij in het veld stond, hij niet kon schop pen omdat een been instabiel was. Het bleek dat dat been veel dunner was dan het andere. Met behulp van fysiothera pie hebben we dat in orde kunnen krij gen. Niet alleen onder dokters maar in de hele maatschappij is het zo dat men snel geneigd is te zeggen „hou maar op met die sport als het niet meer gaat”. Mensen die trimmen worden ook vaak wat meewarig aangekeken. Bij mensen die aan muziek of toneel doen wordt er nooit gezegd „hou er maar mee op”. Dat is een merkwaardig soort verschil. De sporter voelt zich terecht verwaarloosd. Je moet de mensen in hun waarde laten en hen serieus nemen. Het is hun leven en als zij het bijvoorbeeld opbrengen zeventig kilometer per week te trainen heb ik daar minstens evenveel respect voor als voor een beroepsvoetballer”. Wat vragen oproept over de toekomst van het sportspreekuur, dat draait op de (lage) vergoedingen voor de consulten van Weidema (in de meeste gevallen be taalt de patiënt zelf alleen het eerste consult), de bedragen die de ziekenfond sen geven voor fysiotherapie en het idealisme van het drietal vaste medewer kers. Weidema: „Wat heet idealisme, we doen dit werk graag en dan heb jeer snel iets voor over. Het gezicht naar buiten zou wat sjieker kunnen zijn maar we hebben in de eerste plaats bereikbaar willen zijn. Als je mooie enveloppen en dergelijke moet gaan doorberekenen kon de prijs wel eens te hoog worden. Van officiële zijde is er geen belangstelling geweest maar zoals het nu-gaat hebben we geen subsidie nodig”. Kijk je echter naar de toekomst dan zou het bureau wel eens uitgebreid' kun nen worden, ik ken zo een aantal mensen die mee willen doen. Je zou dan een soon overkoepelend orgaan krijgen wat ook voor de bundeling en registratie van het materiaal erg belangrijk is. Maar wie weet raakt het reservoir waaruit we nu patiënten krijgen wel uitgeput. Is dat niet het geval dan heb je in zo’n overkoepe lend orgaan waarschijnlijk wel part timers nodig”. De resterende uitslagen van vrijdag avond luiden: fleren: The Typhoons-Sea Devils 62-50. AntilopenAlkmaar Guar dians 33-54. Tetramin Epibratos 2DSS 3 60-16. BV Haarlem 3-8, Onze Gezellen 25-22, Hoofddorp 4Onze Gezellen 3 18-41. Dames: HCK 2—DSS 2 30-12, White Stars 4Akrides 4 10-27. In bet district zorgden de reserves van The White Stars ervoor, dat de strijd bij de dames in de eerste klasse weer volle dig open is. Ongeslagen lijstaanvoerder DSS werd ondanks het inzetten van een aantal talentvolle junioren al in de eer ste helft naar een 20-8 achterstand ge speeld door de sterk scorende Marjolijn Drijver (15-4). In een alles of niets poging kwam DSS in de tweede helft nog goed terug. Junior Karin Tieman (2-9) deed DSS tot op drie punten na deren. De reboundkracht van hoogspring- ster Annemiek Bouma hield de zege ech ter met 28-25 vast. De Sterren kwamen door deze zege weer gelijk met DSS en het I.Tmuidense Exercitia. Meer „sukkelaars dan HAARLEM In de Kennemer sport hal zegevierde SC Zandvoort in een partij voor de hoofdklasse van de Haar lemse zaalvoetbalcompetitie met een score van 9-1 heen ruim over Carillon Boys. De andere uitslagen waren: eerste klas A: MSD-EDO 2-4, SAC-Eeonomic Car Sales 4-3, Bloemendaal-DSB 1-4, 2e klas C: Santos Bavao-Spaarnevogels 2-5, 3e klas B: De Brug-Haarlem 2-4, DFB-Van Essen Boys 1-2, res. 1ste klas: Kenne- merland 2-Les Routes Boys 2 3-3, res. 3e klas A: CBS 3-De Fles 2 0-2, res. 3e klas B: Club ’12 2-EDO 3 6-2. Bij de dames verloor de Kometen andermaal van een veel feller spelend Wartburgia, dat van het begin tot het einde de strijd beheerste. De beter com binerende Amsterdamse dames, die bo vendien over een zuiverder schot be schikten. hadden de strijd bij de rust in feite al beslist. In de tweede helft drong de Kometen door toedoen van Betty Veenstra (3-12) nog wel aan. Verder dan tot op vier punten kon de thuisclub niet komen. Zwak schieten en onnodig bal verlies deed de laatste kans op winst definitief verloren gaan. Eindstand 37-41. (ADVERTENTIE) 4 4 4 4 4 4 4 4 wernood aan een reglementaire neder laag. Nog juist binnen de beschikbare tijd konden de koploopsters de vijfde speelster begroeten. Ook zonder wissels bleek WOV geen probleem voor Outsi ders, dat halverwege reeds met 33-7 leidde en dat het duel met 72-13 win nend afsloot. Topscoorsters: Henny Ko- nings (14-12),' Marijke Vrolijk (4-14) en Babs van der Groep (11-14). Koploper Tetramin Epibratos maakte de „vergissing van Amsterdam” in het duel tegen Wolves B/W weer goed. De voor de beker in de hoofdstad geleden 87-81 nederlaag werd in Beverwijk via een 85-69 zege weer recht gezet. Zonder Jellema en Paul Beenders werkte Tetra min de zes punten-handicap desondanks snel weg. Grote uitblinker was Peter Trow. (18-12). Ook Kees Kassteen (15-6) gaf weer duidelijk blijk van zijn aanwe zigheid. De Amerikaan Dorado (10-11) had het aan Amsterdamse zijde bijzon der moeilijk tegen de goed georganiseer de Tetramin-verdediging, waarin Bert Samson, Guus Beenders en Wim Bran- derhorst een betrouwbare partij speel den. De Amsterdammers, die tot het bittere einde bleven vechten voor een plaats in de volgende ronde, moesten in de slotfase door gebrek aan routine definitief afhaken (85-69). AMSTERDAM (ANP). Rob Hoek, trainer van het damsteam van Transol RZ, is vrijdag door de basketbalbond benoemd tot trainer van de nationale damesploeg. Hij volgt Dick de Liefde op, die op eigen verzoek van deze taak werd ontheven, maar wel het meisjes-team blijft begeleiden. Onder leiding van Hoek zullen de Nederlandse dames zich gaan voorbereiden op het toernooi om het Europese kampioenschap dat in 1976 in Frankrijk wordt gehouden. arts in. Pas een keer heb ik het mee gemaakt dat een collega mjj kwaad op belde, maar na enig praten is die zaak toen bijgelegd. Er zijn ook collega’s, die patiënten naar ons doorsturen omdat ze gewoon niet meer weten wat ze met een bepaalde sporter moeten doen. Dan fun geer je inderdaad als een soort laatste hulp bij ongelukken. Zo gek is dat niet want bij de opleiding van huisartsen werd nooit speciale aandacht aan de sport geschonken. Een jaar of acht gele den heb ik zelf een cursus sportgenees kunde gevolgd en sinds die tijd heb ik er steeds meer bemoeienis mee gekregen (ondermeer bij de Koninklijke HFC, Haarlem Nicols en Haarlem - red.). E> is bovendien een lacune tussen de artsen en de fysiotherapeut Die mensen kunnen erg veel doen maar krijgen van de arts te weinig directe opdrachten, juist omdat artsen te weinig vertrouwd zijn met de mogelijkheden van fysiotherapie. Ik overleg altijd met de heer Versteeg hoe we een bepaald letsel het beste kunnen aanpakken. De kloof tussen arts en fy- verd. Tot aan de rust van dit forse duel heeft het er overigens alle schijn van gehad, dat Lisse de Kinheimploeg een stevige nederlaag zou gaan bezorgen. Het pleit echter voor HCK. dat men na een snef opgelopen 18-6 achterstand niet volledig door de knieën ging. In de Beverwijkse sporthal werden drie partijen voor de hoofdklas afge werkt en daarbij verloren de Haarlemse clubs TYBB en Kennemerland allebei met een score van 4-0 van respectieve lijk Geldermans en Sport CS. Caroussel klopte titelhouder Verhorst Boys met 3- 1. De overige uitslagen in Beverwijk wa ren: 2e klas A: De Goede-Strawberrv 4- 7, 2e klas C: RAVIJ-Nihot 2-6, IJmönd- KGM 4-2, 3e klas A: Sherry Can-Micro Techniek 1-4, res. 1ste klas: Lichthal 2- Sport CS 3 4-4, Groot Assumburg 2- Fransen Schoot 2 3-4. res. 2e klas A: Barricade Boys 2-Carillon Boys 2 4-1. Uitslagen Nieuw-Vennep: 2e klas D: Wilho-De Duif 3-2, 3e klas C: Outs- hoorn-De Krim 1-8, De Gier-Linquenda 1- 2. Uitslagen Hillegom: 2e klas D: Gé Bosch-Buikx Stars 2-2. res. 2e klas A: BSM 3-Klein Zwitserland 2 0-6, res. 2e klas B: Spaarnwoude 2-SC Zandvoort 2 2- 3, res. 3e klas A: Haarlem 2-Hillegom 2 3-9. *Gas- en oliestook- installaties Airconditioning Ombouw olie op gas seven sisters Tel. 023-310440* Friese Varkenmarkt 4 - Haarlem ‘I 15 11. s' ;vv

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 13