Comité wil gemeente schenken Vrouw overleden na fout in ziekenhuis Geven voor leven Brits parlement stelt IRA buiten de wet Boeren gaan Staking Franse door met oogst PTT ten einde 2 Vliegtuigkaping snel afgelopen 1 1 as| /S| eng Ford naar China Onzin Lex en Tineke Crematorium zeker 65 miljoen ^etëooqlijke leningeit „erelid” aan 6 ■ewi Twee miljoen in puzzelactie Aantrekkelijk door onze concurrerende voorwaarden 99 Hellend vlak 1 VOLLE KORREL v.d. Voeren bakt 't-, bent Ual lid van de VVD? 95 E. H. C. O. b.v. Bouws» hotels Zandvoort BERENDSEN B.V. I I /^paarbank uLWL/t neóttrtand dl s WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN VERTROUWELIJKE NOTA AAN ZEEHAVENCOMMISSIE: AGENDA pagina 5 1 5 Morgen opklaringen gemakkelijk, e'e'n adres voor al uw geldzaken 9 4 Plaatwerkerij en Spuiterij M.L. Tectyleerstation EDISONSTRAAT 4 Telefoon 1 55 44 IJmuiden Puin- en vuilafvoer per container TELEFOON 310561-323488 b.g.g. tel. 322031 iek. onderhoud - service centrale verwarming tel. 023,- 258191 ir U* niiiiHiiiiuiiiiiiiiiiniii Door lid te worden werkt U daddwerkelijk mee aan de oppositie tegen dit kabinet. Jmuider Courant II Hoofdredactie: Jos L. Lodewijks, E. Koning Uitgave Damiate Pers B.V. Directie: Mr. H. C.van der Mije, H. P. Stuurman Abonnement - bij vooruitbetaling - f 10,90 p. mnd., f 31,35 p. kwartaal (p. post f 36,—), p. jaar f 123,20, (p. post f 141,—). Losse nummers 50 ct. Nixon kan nog Voorhaven zou al in met getuigen 1980 rendabel zijn t (Van onze redacteur in Washington) 38 (Van een onzer verslaggevers) (Van een onzer verslaggeefsters) e n ADVERTENTIES (Zie verder pagina (Van onze Haagse redactie) de L 1 VOORKOMEN Deze krant bestaat uit achtentwintig pagina’s, waarin opgenomen „Erbij Weerrapporten 2 Binnen- en buitenland 2, 3 Weersverwachting van het KNMI Plaatselijk nieuws 4, tot zondagavond: Kerkdiensten 4 Radio en televisie 7 Strips 7 Economie Sport 11, 13 RK i «de id k Eerst veel bewolking met plaat selijk regen, morgen ook enkele opklaringen. Temperaturen tus sen 5 en 9 graden. Descartes: Ik denk, dus ik ben. Unieke akkommodatie voor feesten, partijen en congressen met speciale kamerprijzen. ZATERDAG 30 NOVEMBER 1974 65e jaargang nummer 24 37 0 SASKATOON, Canada (AP). Een vliegtuig van de luchtvaartmaatschappij Canadian Pacific Airways is gisteren tussen Winnipeg en Edmonton gekaapt door een met een mes gewapende man. Toen het vliegtuig in Saskatoon landde, werd de kaper in hechtenis genomen. Een stewardess die verschillende malen door de kaper was gestoken, moest in een ziekenhuis -vorden opgenomen. De wet voorziet voorts in maatregelen tegen guerrillastrijders die bomaanslagen in Engeland plegen. De wet is daarna meteen door koningin Elizabeth gete kend en van kracht geworden. De wet werd door het Huis van Afge vaardigden na een maratonzitting die de gehele nacht heeft geduurd aangenomen. Het Hogerhuis had maar enkele minuten nodig om de wet goed te keuren. streeks 6 januari een verklaring kunnen afleggen in zijn huis in San Clemente, maar alleen in twee dagelijkse zittingen van een uur. f is ip jectxusch buro mampaey-maasbv an an. ait lat 16 WASHINGTON (Reuter). De Ame rikaanse president Ford zal volgend jaar een bezoek brengen aan China, waar hij in Peking besprekingen zal voeren met de Chinese leiders- In een in Peking en Washington uitgegeven verklaring over het bezoek wordt geen datum genoemd. De bekendmaking van Washington en Peking volgt op een bezoek van vier dagen dat de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Kissinger aan China heeft gebracht. Vader Abraham heeft, toen de 50 mil joen was bereikt, zijn baard laten af scheren. Anneke Goudsmit kijkt erug op zeven jaar parlementair werk. Peter Wolfsbergen zocht haar op in haar kantoor in Amsterdam. De ex-D’66- afgevaardigde zit niet vol wrok. Ze vindt het wed jammer, dat haar (voorlopige) politieke einde opzo’n manier moest komen. In het ge sprek werden uiteraard ook andere zaken aan de orde gesteld dan het trieste afscheid. Zo heeft Anneke Goudsmit een duidelijk oordeel over het uitroepen van 1975 tot het jaar van de vrouw. „Onstellende onzin” vindt ze. HAARLEM. Er is een Haarlems comité in oprichting dat geld in wil zamelen voor de aankoop van het ob'ect „Ons Erelid” dat door een jury in het kader van de gemeentelijke „aankoopre geling recente kunstwerken” aan B en W. voor aankoop is voorgedragen. De meerderheid van het college heeft beslo ten de voordracht niet te volgen. Van de vele weekprijzen vielen de volgende prijzen in ons verschijnings- gebied: Een Shiseido beauty-set: Th. J. Stoke, Dutrystraat 19, Haarlem. Een Lois-jeansbroek: A. Kwak, Zin- neveltlaan 11, Santpoort. Een Birdy- tafelgarnituur: D. Nieuwenhuijs, Su- matrastraat 30, Heemstede, M .Krol- van Baal, Romeinlaan 11, Heemstede. Een cosmetica set van Estee Lauder: M. T. Berkhout, Lindbergstraat 30, Beverwijk. In de prij zenpot bleef staan een bedrag van 534,93. Uit puzzel tien is alweer een bedi ag van 7.096,63 in deze extra pot gestort. De nieuwe puzzel treft u elders aan in dit blad. Wat doen twee van Veronica’s populairste medewerkers, Lex Har ding en Tineke, op het ogenblik? Cees Straus zocht Tineke Vos op en Kees Tops had een gesprek met Lex Harding. Tineke, nu werkzaam bij de NOS. is er eenzamer op gewor den. Ze mist de teamgeest, die er vroeger bij Veronica zo duidelijk was. Lex Harding heeft zich in de papierwinkel van de Veronica Om roep Organisatie gestort. Hij had wel door willen gaan met radio werk, maar er is tot nu toe nog geen belangstelling voor hem ge toond. Volgens een passagier van het vlieg tuig had de kaper geëist naar Cyprus gebracht te worden. De piloot slaagde erin de man duidelijk te maken dat dan een landing moest worden gemaakt om bij te tanken. Tijdens de landing haalde de piloot de kaper over zich bij de politie aan te geven. WEERT (ANP). Gisteren is de 35- jarige mevrouw Janssennies uit Tungel- roy-Weert na een operatie van niet ern stige aard in het St. Jansgasthuis in Weert overleden. Bij onderzoek bleek de aansluitingen van de zuurstof- en de lachgashouders verwisseld. Donderdag waren die gecontroleerd door een onder houdsmonteur- De man heeft toegegeven de aansluitingen bij vergissing te hebben verwisseld. De directeur van het Crematori um in Westerveld heeft dedzer da gen een bosje bloemen gelegd bij de urn van dr. Vaillant, dc eerste, die gebruik liet maken van het insti tuut voor lijkverbranding. De Vere niging voor Facultatieve Crematie bestaat honderd jaar. De bloemen hulde was Jus een soort jubileum- gebaar van Westerveld-directeur Klein. Ko van Leeuwen sprak met hem over de crematie in Nederland. Leven met de doden doet de heer Klein niets. Hij bevindt zich er wel bij. Trouwens, zo meldt hij, ook het personeel is honkvast, waarschijn lijk, omdat men het betrekkelijke van ales elke dag weer onder ogen ziet. CORRECTIE: de juiste oplossing van puzzel negen moet zijn: Geld maakt in onze actie gelukkig (er stond aktie). Ondanks de vele honderden miljoenen guldens die voor de geplande buiten haven bij de zuidpier van IJmuiden no dig zijn, denkt de speciale commissie die het project bestudeert, in 1980 al tot ho gere baten dan lasten te kunnen komen in geval van een snelle aanleg. Hoewel nog tal van aspecten bekeken moeten worden, heeft de commissie al wel be rekend. dat het gebruik van de voor haven grotere bedragen aan zogenaamde „transportvoordelen” moet opleveren. Dat is een van de voornaamste pijlers waarop heel deze kosten-batenanalyse is gebaseerd. Het tweede miljoen is binnen. Met de opbrengst van puzzel tien, een bedrag van f 204.123,13 is de stand voor het Zilveren Koningin Wilhel mina Fonds in de nationale puzzelac tie „Geven voor Leven” gekomen op f 2.000.219,78. Achtendertig puzzelaars kregen elk 1000 uit de extra puzzelpot. Twee winnaars wonnen in ons versprei dingsgebied: mevr. U. L. Curth, Du Perronstraat 2 III te Haarlem en C. Brouwer, Faleriolaan 227 te Hillegom. De weekhoofdprijzen gingen deze keer naar: J. Damsteeg, Den Haag: een Peugeot-auto; mevr. J. van Ooij- en, Hilversum; een kleuren-t.v. van Philips; mej. Zr. Jacobs, Amsterdam: een Ólga-Springboxkombinatie; J. Hocque, Den Helder: een Bauknecht vaatwasautomaat; J. G. Tij hof, Alme lo: een waardebon van f 1000 van de firma Witteveen; A. R. den Beer, Groede: een Sunflower polyester zeil boot; J. H. Arnoldussen, Nijmegen: een Petri-fotocamera. G. J. G. Over toom, Den Haag: een Singer Starlet naaimachine. J. Smit, Groningen: een hometrainer fiets Carnelli. H. P. van de Ven. Eindhoven: vier Conti TS- autobanden. De oplossing van puzzel tien was: WASHINGTON. De Amerikaanse ex-president Richard Nixon zal in ieder geval tot 16 februari van het volgend jaar niet in staat zijn naar Washington te reizen om daar te getuigen in het proces tegen zijn voormalige medewer kers. Op zijn vroegst zou Nixon om- Het leven is een wat slordig breipa- troon van betrekkelijkheden, waarvan de zin nu en dan plotseling duidelijk onzin blijkt te zijn. Dat is bijvoorbeeld gebleken in Utrecht, waar een raadslid ernstig pleit voor het doen rijden van een paardetram in het uitgestrekte voet gangersgebied. Zo op het oog een charmant idee, maar bij enig nadenken een zaak die vreemde proporties vertoont Het voet gangersgebied is namelijk geschapen om het motorisch verkeer niet meer in con flict te doen zijn met de rustige en veilige manier waarop een voetganger zich wenst voort te bewegen. Als er nu een paardetram komt, is de situatie in Utrecht weer precies als zeventig jaar geleden: het domein van de voetganger wordt geïnfiltreerd door een verkeers middel, dat sneller vervoer belooft dan het voetenwerk. Zo was dat toen ook. De hele ontwikkeling van het verkeers wezen, van loopfiets tot achtcilinder auto, is ontstaan uit de wens om vlugger vooruit te komen dan te voet mogelijk was. De Utrechtse paardetram krijgt over een jaar of wat een voorzichtig electrisch motortje, daarna een zwaarde re - dan gaat het nóg vlugger! - en tenslotte is het voetgangersdomein weer verkeersslagveld. Utrecht was in 1900 helemaal voet gangersdomein. De voetgangers zelf zijn het, die hemel en aarde hebben bewogen om alsmaar sneller te kunnen gaan. Als ze nu de hele moderne rommel willen weren uit hun gebied, moeten ze ook aan de verleiding van de paardetram weerstaan. Wee hem, die zich waagt op het hellende vlak. GOES (ANP). De met de oogst tobbende boeren in het zuidwesten van het land zullen, ook als dc regering besluit om een vergoeding te geven per hectare ongeoogst gewas, blijven probe ren zoveel mogelijk aardappelen en bie ten toch uit de grond te krijgen. Antwoorder. 1877, Den Haag (géén postzegel), tel.. 070-Ö14121 Dit staat in het officiële rapport dat de drie artsen hebben opgesteld die Nixon op last van Watergaterechter John Sirica hebben onderzocht. Als der de mogelijkheid noemden de artsen dat de ex-president omstreeks de tweede februari wel zou kunnen verschijnen in een rechtbank in de buurt van zijn villa om daar ondervraagd te worden. Het is onzeker of Nixons getuigenis nog gebruikt zal kunnen worden in het proces in Washington, omdat wordt ver wacht dat deze rechtszaak omstreeks Kerstmis zijn beslag zal hebben gekre gen. IJMOND Volgens een voor lopige kosten-batenanalyse kan een voorhaven bij IJmuiden voor de gehele Nederlandse economie een voordelige zaak zijn. Deze conclusie kan getrokken worden uit de cijfers van een vertrouwelijke nota, die aan de leden van de commissie zee- havenoverleg is gezonden. Deze commissie zal waarschijnlijk bin nen enkele maanden het nu al drie jaar durende, geheim gehouden overleg over de voorhaven beëinr- digen en de minister een rapport voorleggen. De vervaardigers van het object, dat uit een pop in een vooroorlogs inte- rieurtje met een radio waaruit het „Wien Neêrlands bloed” klinkt, bestaat, zijn Gerrit van Dijk en Pieter Zwaans- wijk. Met dit object zinspelen zij op het weglopen van burgemeester De Gou bij het openingsconcert van het NPO cmdat het Wilhelmus niet meer werd gespeeld. Het comité bestaat tot nu toe uit oud- wethouder Geluk van Onderwijs en Cul tuur, de architect Nico Andriessen, oud- rector van het Stedelijk Gymnasium drs. Rob van Amerongen, het PvdA-raadslid en jurylid Dirk Stigter, oud-PSP-raads- lid Aad van Ake en oud-D’66-raadslid drs. Paul Captijn. Het is de bedoeling het comité verder uit te breiden. Men wil het bedrag van f 1501 dat voor het object is gevraagd bijeenbrengen om ’’.et na de koop aan te bieden voor het Frans Hals Museum. Weigeren B. en W. de gift dan zal het comité volgens Geluk tegen het college- besluit in beroep gaan bij Gedeputeerde Staten. Het comité is bereid een even tuele weigering tot aan de Kroon uit te vechten. rr/ce O Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. postbus 18; tel. adm.: 15437 en 16450, tel. redactie: 15389, na kantoortijd: 1070^. Klachten bezorging 18.30 - 19.00 uur: 10519 postgiro: 273107; voor abonnementen adm. 3203571. Tijdens de televisiepresentatie van de actie „Geven voor leven” heeft de heer A. Sijthoff aan Johan Bodegraven het eerste miljoen overhandigd uit de puzzelactie, die door de Stichting De Samenwerkende Dagbladen (waar toe ook onze krant behoort) voor het KWF wordt georganiseerd. bouw een sfeer van grote voldoening. Organisatoren en medewerkers felici teerden elkaar. De kinderarts George van Zanen kon zijn tranen van geluk niet de baas. Het „gezicht” van de nationale actie, Johan Bodegraven, sprak: „Dit i? een compleet wonder. Ik had veel verwacht, maar dit niet” Nadat The Shepherds als definitief slot van de meer dan zes uur durende radio- en tv-uitzending (de radio zond nog uit tot zeven uur vanochtend) het lied „Dank voor deze avond” hadden gezongen en kinderarts Van Zanen tegen over het Nederlandse volk had opge merkt dat er „blijkbaar nog idealen bestaan”, deelden de drie kinderartsen in een persconferentie mee dat de kinder geneeskunde in haar totaliteit „een enor me lift” met dit bedrag heeft gekregen. De 30 telefonistes in het Haagse Con gresgebouw hebben in de loop van van ochtend vele tientallen boze telefoontjes ontvangen over het feit dat men Vader Abraham tijdens deze actie zijn baard heeft laten afscheren. Tevens hebben zich tien kapsters aan gemeld om de snor van Ted de Braak af te scheren. Het hoogste bod dat op de snor werd gedaan, was 10.000 gulden. Kennelijk was dit niet genoeg naar de zin van De Braak, want zijn snor zit er nog. DEN HAAG. De voorlopige eind stand van „Geven voor Leven” was van nacht f 65.338.429: een absoluut record voor een dergelijke actie. Projectleider Ben Essing meent, dat uiteindelijk zeker de 70 miljoen wordt gehaald. De op brengst was op 40 miljoen geraamd. Een speciale commissie met leden uit het Koningin Wilhelminafonds, de NCRV en de medische wereld zal advi seren bij de verdeling van het bedrag- De meeropbrengst zal in elk geval wor den besteed in de sfeer van de kanker bestrijding, met name voor de psycho sociale begeleiding van kankerpatiënten. De actie was in eerste instantie gericht op de bestrijding van kanker bij kinc - ren. Na afloop van de manifestatie heerste in de zalen van het Haagse Congresge- „Want de opbrengst daarvan zou nog altijd hoger zijn dan het bedrag dat de minister zal toezeggen omdat dit niet boven een normale kostenvergoeding uit zal gaan”, aldus de coördinator van het oogsthulp-actiecentrum in Goes. De WDM is tegen de verplichte oogst- hulp van militairen. In een verklaring zegt de WDM dat de meeste dienst plichtigen het helpen bij de oogst wel als zinvol ervaren, maar dat zij de verplichte gang van zaken niet juist vinden. De WDM heeft verder klachten ont vangen over „ondermaatse” huisvesting van militairen die in Zeeland oogsthulp verlenen. „VELE GULDENS VELE TRANEN” Vraag nu onze brochure Kerstmis en Oudejaarsavond. De feestdagen in een sfeervolle omgeving. Voor inl. heer Kiefer, telefoon 02507-2144 LONDEN. (Reuter) Beide Kamers van het Britse parlement hebben giste ren in recordtempo een nieuwe wet aanvaard die in Engeland het al in Noord-Ierland en Ierland verboden Ierse Republikeinse Leger buiten ie wet stelt. PARIJS. (AP)De staking bij Franse posterijen, die zes weken geleden begon, loopt ten einde. Het ministerie van posterijen heeft gezegd te verwachten, dat althans wat de bezorging van briefpost betreft de situatie maandag weer normaal zal zijn. F

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 1