ORMATIE GE DE WERELD IS KOUDER AAN HET WORDEN Oorzaak verkilling van het onbekend klimaat is AANLEG VOOR HEIDETUIN Alles I ei 'i tips voor vrije tijd over Cadeaus de feestdagen voor Oosterse neemt toe Bezorgdheid weerkundigen spelletjes handwerken Grote invloed Doe-het-zelf speelgoed Waarschuwing Opgeschoven B ZATERDAG 30 NOVEMBER 1974 21 20 N en Geheugensteuntjes voor nieuwe |aar Grip-strip Slangkoppeling ijskap in de poolgebieden zich uit, is de periode voor het verbouwen van landbouwgewassen in de noordelijkste streken korter geworden en heeft de scheepvaart in het noordelijk deel van de Atlantische Oceaan dit jaar voor het eerst in deze eeuw last gekregen van drijfijs. De verschrikkelijke gevolgen voor de bevolking van deze streken hongersnood, overstromingen of beide zijn bekend: iedereen weet van de rampen in de Sahel, Bangladesj enz. In de meer noordelijke streken is de uitwerking van de klimaatsverandering niet rampzalig, tenzij men het achterblijven van graanoogsten in Amerika en de Sovjet-Unie onder deze omstandigheden eveneens als een ramp beschouwt. De uitwerking is hier en daar echter wel duidelijk waarneembaar. Zo breidt de sneeuw- en iilliii Het klimaat van de wereld is aan het veranderen dit is volgens de waarnemingen van het KNMI te De Bilt ook in ons land te merken. De wereld is sedert een jaar of tien kouder aan het worden en ook in Nederland doet zich een daling voor van de gemiddelde jaartemperatuur. De temperatuursdaling is klein, tot dusverre niet meer dan een halve graad Celsius, maar de gevolgen zijn enorm. Wat Nederland betreft: de abnormaal natte herfst van dit jaar kan iets met de klimaatsverkilling te maken hebben, maar volgens het KNMI staat dat helemaal niet vast. 4 4 w» Slijper Nederland heeft wel eens meer een erg nat najaar en die natte herfsten plegen dan nog in groepjes te komen ook. De klimaatsverandering betekent voor een land in de gematigde klimaatstreken, zoals Nederland een verschuiving naar het klimaat van een naburig land en, aldus dr. C. J. E. Schuurmans van het KNMI, het maakt nu niet zo erg veel uit, of Nederland het klimaat van bijvoorbeeld Engeland of Denemarken krijgt. Elders in de wereld en met name in de dichter bij de evenaar gelegen streken heeft de klimaatsverkilling wel ingrijpende gevolgen, doordat het kouder worden gepaard gaat met veranderingen in de luchtstromingen en daardoor regens uitblijven in sommige gebieden en teveel regens vallen in andere streken. ”S Ktin 4 ‘l ■Y I 252 Ju- zuidelijk halfrond veel minder metingen plaats vinden) zich in zo’n korte tijd ongeveer tien jaat heeft voltrokken. Om even in de tuin cadeaus te blijven. De zijn voor Drie attributen voor het komende jaar, die dienen als geheugensteun tjes: een handige kalender met doe- het-zelf-tips, een bloemenk'alender in de vorm van een gezellig boekje met stijve kaft en een jaarboek voor de vrouw. Er is zelfs een automa tische waterstop in het systeem, zodat je niet bij het sproeien van je tuin heen en weer hoeft te rennen om de kraan aan en uit te zetten. Er zijn allerlei mogelijkhe den. «i J' Sï: Dit alles-boek is van origine een Zweedse uitgave (waar men wel het een en ander van handwerken af- sa’s valt zware regen. Als de tempera tuur verder daalt, zullen abnormale weertoestanden steeds vaker gaan optre den (zware regenval, droogte, koude- en hittegolven). De Amerikaanse weerkundige McQuigg zet uiteen, dat de grenzen van de koude luchtmassa’s rond de polen veel verder van de polen zijn komen te liggen, waardoor de onder deze randen liggende hogedrukgordels eveneens maar naar de evenaar zijn opgeschoven. Hierdoor wor den de moessons geblokkeerd, die voor heen de regens brachten, waarvan het bestaan van honderden miljoenen men sen afhankelijk was. Niet alleen is de grens van de koude luchtmassa’s ver schoven, de golvende lijn van die grens is ook veranderd, waardoor bet patroon van de regenval in de gebieden met een gematigd klimaat is veranderd en het weer daar veranderlijker is geworden. Deze verandering is, naar men aan neemt, ook de oorzaak van de koude winters, die de laatste jaren in het westen van de Verenigde Staten voorko men, terwijl de winters in het oosten van dat land juist zachter werden. De oorzaak van de verkilling is onbe kend volgens het KNMI. Verminderde zonnestraling, die men volgens een EEG- publikatie in de Sovjet-Unie zou hebben gemeten, kan de oorzaak zijn, maar aan de andere kant hebben volgens dezelfde publikatie Amerikaanse en Russische onderzoekingen op grote hoogte in de atmosfeer van de aarde geen verande ring in de zonnestraling aangetoond. Als dan toch minder zonnestraling de aarde bereikt, kan er iets aan de hand zijn in de atmosfeer zelf. De theorie is geop perd, dat er in de atmosfeer een stoflaag is ontstaan, maar, aldus het KNMI, dat is niet bewezen. Mogelijke oorzaken van de gedaalde temperaturen in de noorde lijke streken van de aarde en van de abnormale weertoestanden zijn volgens een opsomming van het Japanse weer kundige bureau: een verandering in de positie van het zonnestelsel in het heel al; een verandering in de inclinatie van de eclips; verandering in de polen (ver andering in de breedtegraden); verande ring in de verhouding tussen water en landen, fluctuaties in de zonne-activiteit (ANP). Zowel de tuinschort, de tuinschaarslijper als het Quick-click-systeem worden in Nederland uitgebracht door Hiron- del International (post bus 45, Son). De meningen der deskundigen lopen ook uiteen over wat de toekomst verder zal brengen. Sommige klimatologen me nen zelfs, dat de wereld aan het begin van een nieuwe ijstijd staat, omdat de temperatuurdaling (die men eigenlijk al- n ox> het noordelijk halfrond nauw- xx«vft vastgesteld doordat op het De „Handig in huis-kalender”, uit gegeven door Williams Nederland in Naarden, geeft allereerst een blad per week met royale notitieruimte. Ach terop elk blad vindt men tips voor het hele gezin op allerlei gebied (re cepten v^cr maaltijden, lekkere hap jes, kamerplantjesverzorging, uiteen lopende adviesjes). Verder en dat is heel handig elke week een prima doe-het-zelf-tip, die zo is be vestigd, dat, als het jaar om is, je een boekje met die tips overhoudt. De klimaatsverandering is gekomen na enige decennia van een bijzonder gunstig klimaat voor de voedseilproduktie. Vol gens de studies van een aantal meteoro logen nebben de jaarlijkse gemiddelde temperaturen in de jaren veertig en vijf tig een optimaal niveau bereikt en zijn zij daarna geleidelijk aan steeds lager ge worden. De Amerikaanse weerkundige James D McQuigg wijst in een publicatie, die periodiek door de Amerikaanse bui tenlandse dienst wordt verspreid, op de economische gevolgen van de klimaats verandering, die hij een klimaatsver- slechtering noemt. Na dertig a veertig jaar van gunstige omstandigheden voor de wereldlandbouw is het nu waar schijnlijk, dat de klimatologische om standigheden minder gunstig zijn gewor den. Zet de huidige ontwikkeling door, dan zal men zelfs hier en daar van landbouw moeten afzien. Het huidige voedselproduktiestelsel van de wereld is ontwikkeld in de achterliggende gunstige periode. Men is grotere en ingewikkelder landbouwmachines gaan gebruiken en bij gunstige weersomstandigheden zijn deze ook efficiënter en dragen zij bij tot een hogere prodaktiviteit. Bij ongewone weersomstandigheden kan hun doelmatig heid erg achteruitgaan, zoals gebeurd is in een groot deel van het Amerikaanse middenwesten in 1972, toen de grote ma chines onbruikbaar waren door ongewoon zware regenval. Men ziet het nu ook in Zeeland. Het schijnt, dat steeds meer mensen in of van hun tuinen een heidetuin willen maken. Nu is dat niet zo’n eenvoudige zaak als het lijkt. De gedachte, dat hei overal op wat voor slechte grond dan ook wel groeit is volkomen foutief. Hei en alle hei-achtigen (ericas) hebben juist een flink zurige grond nodig om op te floreren. Om nu wat thuis te raken in de eigen problematiek en de spe cifieke genoegens van het maken en houden van een heidetuin is er een goed boekje verschenen bij Zomer en Keuning. Harry van de Laar, erkend kenner van deze specifieke vorm van aanleg, heeft een plezierig informatief werkje samengesteld: „Het heidetuinboek”. Hjj geeft globaal inzicht en ook vele details met tips over de aanleg, onderhoud, assortiment enz. van de heidetuin. Je kunt dat ook, zo zegt hij, best in een klein stadstuintje voor elkaar krijgen. Het is een encyclopedisch boekje voor de liefhebbers. Als je het voluminieuze boek „Al les over handwerken” ter hand neemt, krijg je de neiging te zeggen, dat een uitgever als Cantecleer, die zo enorm veel boeken en boekjes over handwerk op de markt brengt, wel kan inpakken met die uitgebreide collectie. Maar aangezien Cantecleer zelf dat bijna encyclopedisch dikke boek uitgeeft zal dat inpakken wel niet gebeuren. Kennelijk gaat men er van uit, dat je door dit „Alles over handwerken” zozeer de smaak te pakken krijgt van haken of borduren of batikken of naaien of breien of kantklossen of frivolteren of macra- meën, of weven of punniken enz., dat je dan specialistische werkjes gaat opzoeken. Kinderen zijn met de eenvoudigste stukken speelgoed meestal het blij st. Vandaar dat degene, die zich waagt aan het zelf maken van klein een voudig speelgoed, wel in de roos schiet. Een klein, simpel, maar doel treffend boekje als handleiding daar bij is „Eenvoudig speelgoed, om zelf uit hout te maken” door de Duitser Stefan Tümnel (Nederlandse bewer king van A. Duvser. uitgeverij Zomer en Keuning, Wageningen). Geen inge wikkelde werkstukken, maar in-el- kaar-schuif-blokken, insteek-blokken karretjes in de eenvoudigste con structie enz. Wat je dan met zo’n techniek, bijv, van het breien, kunt doen wordt aanschouwelijk gemaakt: beginnend bij een das voor de aspirant-breiers. via truien en sokken naar handschoe nen en vesten, die al op een verge- vordere staat van de breier of brei ster wijzen. En zo gaat het met alle soorten handwerk. Het wordt helder en uitvoerig uiteengezet (ook de ge bruikelijke fouten, die gemaakt wor den en bronnen van ergernis kunnen zijn, worden' ter lering vermeld). Het boek - en dat is zeker een extra vermelding waard - is kostelijk uitgevoerd. Met name de lay out is royaal opgezet, zodat alleen al het doorbladeren een „kick” geeft aan de liefhebbers. Het boek „Alles over handwerken” besluit met een uitvoe rige alfabetische lijst van handwerk- termen. weet), die door twaalf deskundigen op hun gebied is geschreven. De opzet is uitstekend: elk onderdeel van het handwerken - zie de opsomming hier boven - wordt degelijk behandeld: met wat voor materiaal je moet wer ken, hoe je de techniek onder de knie krijgt (dus vanaf de eerste beginse len) en verder kunt uitwerken, je vindt patronen en patroonbeschrij vin gen. De technieken worden aan de hand van tekeningen en foto’s duide lijk gemaakt, zodat je stap voor stap door kunt dringen in de geheimen van het breien, haken enz. Er zijn in de achterliggende periode van optimale weersomstandigheden voor de wereldvoedselproduktie nieuwe zeer produktieve variëteiten graan gekweekt, die bij een voldoende watervoorziening en met genoeg bemesting een grote op brengst hebben. Is er echter niet genoeg water beschikbaar, dan is de opbrengst van sommige van deze variëteiten klei ner dan die van de oude graanvariëtei- ten. Een temperatuurswijziging in de streken op de meer noordelijke breedte graden kan grote invloed hebben op de lengte van het oogstseizoen. De Ameri kaanse meteoroloog wijst erop, dat de wereld de laatste jaren ondanks de kli maatsverkilling nog geluk gehad heeft met het weer en volgens hem is het slechts hieraan te danken, dat er nog graanreserves zijn, al is hun om- Grote bezorgdheid is ook gebleken uit een „waarschuwing”, die verleden jaar is verspreid door net Japans meteorolo gisch bureau. Het vaker voorkomen van abnormale weerstoestanden, zoals droog te, zware regen, kou- en hittegolven, is een universeel verschijnsel door de ge hele wereld geworden en zeker tot het einde van de jaren zeventig is volgens het bureau te verwachten, dat deze ab normale toestanden zullen blijven voor komen. Ook in Japan, aldus deze waar schuwing, kunnen de landbouw en ande re aspecten van het nationale leven, last ondervinden van deze toestanden. Wie denkt dat hij zich in de ko mende winterweken gaat vervelen kunnen we aanbevelen zich het boek je oosterse spelletjes aan te schaffen. Wim van der Kolk verzamelde tien tallen spelletjes, die in landen als Japan, China, Korea, Thailand. Bir ma, Polynesië, Indonesië enz. gespeeld worden. Daar is natuurlijk het Go bij, het Mah jong, maar ook diverse schaakversies zoals het Siamees, het Indiaas en Chinees schaken. Wie mocht vermoeden, dat het hier alleen maar om denkspelletjes gaat, zit fout. We noemen maar wat: het vlieger- vechten (in het boekje „Oosterse spel letjes”. uitgegeven door Bert Bakker wordt Korea als land van beoefening genoemd, maar ook in Indonesië wordt er heel wat met het vlieger touw gevochten), blinddoek-spelletjes, verjaardagsspelletjes (zoals het scha duw tikken), spelletjes van jager en wild. Kortom: er zit voor feestjes en feesten of voor een rustig denk- avondje thuis volop materiaal van uiteenlopende aard in dit boekje, waarvan het aardige is, dat je spelen tegenkomt, die in een iets andere vorm ook hier beoefend worden. wat t vang bijzonder klein. Er is onder de weerkundigen en kli matologen onenigheid over de vraag, of de wereld nu echt voorgoed of althans voor lange tijd een ander klimaat heeft gekregen, dat ongunstig is voor de voed selproductie dan wel dat men hier te maken heeft met een tijdelijke afwij king. Grote bezorgdheid koesteren zij echter allen, zoals onlangs op een verga dering in Bonn van meteorologen, kli matologen, oceanografen en economen tot uiting is gekomen. Omdat honger en gebrek in de derde wereld het gevolg zijn van de veranderingen in het we reldklimaat, heeft deze groep weten schapsmensen besloten tot een plan de campagne, dat verder zal worden uitge werkt door wetenschappelijke instituten in Engeland, Duitsland, Japan en Ameri ka. Het doel is wetenschappelijke druk te oefenen op de verantwoordelijke poli tieke figuren in de rijke landen om een grotere hulpverlening aan de arme lan den te bereiken. De „Vergeet-mij -niet-bloemenkalen- der” (uitgegeven door De Bezige Bij, Amsterdam) is eigenlijk een bloemen-boekje. Tussen telkens een ruikertje van bloem-beschrijvingen met fraai gekleurde tekeningen van E. Frater Smid treft men een kalendermaand aan. Een aardig idee. „Vrouw ’75”, jaarboek voor de vrouw van dag tot dag, verscheen bij Nijgh en Van Ditmar in Den Haag. Het is een charmante kruising van een bureau-agenda, succes-agenda (elke week een spreuk of tip), huis houdboekje (voor elke dag een stukje kasboek) en naslagwerkje (posttarie- ven, doe-het-zelf-klusjes, calorieënge gevens enz.). Het is aantrekkelijk uit gevoerd. Engelsen, zoals bekend gek op gazons en gras knippen, hebben een handige tuinschaarslij per vervaardigd. Het is een kunststofhouder met een klein ingebouwd staafje diamant-hard tungstenstaal. Je kunt de Mason Master aan de wand van schuur of garage vastschroeven en dan - eventueel elke keer als je aan de slag gaat - de schaar er even doorhalen. Die schaar hoef je dus voor dat slijpen niet uit el kaar te halen. Gemak kelijker kan het al niet. We blijven in de tuinspullen, Iedereen kent wel het getob met slangen, die aan elkaar gekoppeld moeten wor den maar toch blijven lekken, omdat er geen goede koppelaar gevon den kon worden. Of had men wel een goed béves- tigingssysteem dan moest dat blijven zitten, andere moeilijkheid: bevesti gingen van de slang aan de kraan of sproeier of het verwisselen van sproeistukken. Het Quick - click - systeem heeft daar een ant woord op. Nu kun je met een klikbeweging een slang (of mondstuk, of sproeier enz.) loskop pelen of vastmaken. De koppelingen zijn ge maakt van kunststof Novodur-Bayer en ze zijn in frisse kleuren te krijgen. Je hebt geen tangen meer nodig. Je kunt de slang ..splitsen” met meerdere sproeiers. De temperatuursdaling, die volgens het Japanse weerkundige bui eau, rond de jaren veertig begonnen, heeft als gevolg, dat het evenwicht tussen de koude luchtmassa van het noorden en de warme luchtmassa uit de gebieden rond de evenaar is verstoord De twee luchtmassa’s zijn zich naar elkaar toe gaan bewegen en mengen zich in de gematigde luchtstreken, waarbij zij noord-zuid-stromingen teweeg brengen. De streken, waar de koude luchtmassa zich in zuidelijke richting beweegt, wor den getroffen door een koudegolf of zwa re sneeuwval, waartegenover een hittegolf of droogte ontstaat daar waar de warme lucht zich noordwaarts beweegt. Langs de contactlijnen van de twee luchtmas- Wie nog aan het zoe ken is naar een aardig cadeautje voor de feest dagen heeft misschien wat aan de volgende tips: het zijn voorwer pen, die nog niet zo heel lang op de markt en daardoor nog een aardige ver rassing kunnen zorgen. Daar is bijv, voor de tuinier in de familie of liever gezegd voor dat familielid dat wel eens in de tuin wil werken zonder al te vuil te worden of zijn of haar knieën te bezeren bij het wieden van onkruid een nylon tuinschort. Niet zo maar een keu- ken-schort, neen een speciaal model, van alle gemakken voorzien. Het Melfordtuinschort is van stevig materiaal ge maakt en verkrijgbaar in drie kleuren, heeft twee enorme „kange- roe-zakken”, waarin al lerlei rommeltjes gestopt kunnen worden zoals stukjes touw, bolletjes, gereedschap. Het kan zo in de wasmachine ge stopt worden. Het is no- iron en waterafstotend. Maar het aardige van alles: het schort heeft een uitklapbaar kniel- kussen, dat het optrek ken van vocht voor komt en zere knieën te gengaat. Een ander aardig ca deau kan de Grip Strip zijn, een doeken- of dassenhouder, maar dan één zonder haken of klemmen, maar van ny- lonborstels. Raar maar waar. Het is een won derlijk simpele vinding, Je hebt een gelakte me talen huls, waarin twee smalle borstels geklemd zitten. Het grappige is nu, dat als je iets van textiel, papier enz. tus sen die borstels stopt, dat textiel, enz, klem- vast blijft hangen. Je bevestigt de Glipstrip met twee schroeven (met plugjes bijgele verd). Meer niet. De bor stels zijn uitneembaar, zodat je ze kunt was sen. De Grip-strip wordt op de markt ge bracht door Hirondel International, postbus 45 Son. I fTLApILE Fiditd

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 21