tomvishal Nieuw beleid moet zelfstandigheid bij Velsens bejaarden bevorderen Agenda Opbrengst overtrof alle verwachtingen Veisen bracht bijna drie ton bijeen voor ’Geven voor Leven’ in Santpoort M losplank a L „Toorts”-winkel Vereni^ngsnieuws mS (te [UhnW] few' ONDUIDELIJKHEDEN ROND HET BEJAARDENWERK UITGEPRAAT metnico scheepmaker ZATERDAG 3 O PLAATSELIJK NIEUWS NOVEMBER 1974 f Zo bemoederd TJ t Velsen-I Jmuiden (Van een medewerker) Heemskerk Hele dag jarig Beverwijk Velsen-Noord o, Wijk aan Zee t te '.teM t, IJMUIDEN. Het ruwe weer dat de laatste tijd geheel West- Europa in zijn greep heeft gehou den, is opnieuw de oorzaak van een geringe aanvoer geweest. Alleen was de handel zo gelukkig te kun nen profiteren van een partijtje rondvis, aan land gezet door zeven noordboten, maar afgezien van de koolvis is er verder weinig te ver kopen overgebleven. Vooral omdat de kustvaart slechts één dag en dan nog zeer beperkt aan de visserij heeft kunnen deelnemen. V eisen*! Jmuiden Heemskerk Castricum (Van een onzer verslaggevers) VELSEN De opbrengst voor de actie „Geven voor Leven” heeft vrijdagavond in Velsen alle ver wachtingen ver overtroffen. De organisatie die zich in Velsen met de inzameling al lang tevoren bezig heeft gehouden, maakte vooraf een schatting voor de opbrengst van honderdduizend gulden. Dat is ze ker geen misplaatst optimisme ge weest, want de totaalopbrengst be droeg maar liefst 285.176,22, dus bijna driemaal zoveel. Dat dit een ware carnavalsstemming in het ge bouw van de Rabo-bank aan het Plein 1945, waar de giften samen stroomden, teweeg bracht, is be grijpelijk. Onmiskenbaar is de actie in Velsen een zeer groot succes ge worden. MiASIHMM'a (Van een onzer verslaggeefsters) i i. i, Ge- n g n Huygens- Huygens- n Huygens- 1- Van Maar daarom niet getreurd natuurlijk, ik kan me best voorstellen dat de Urker bevolking van 9000 zielen gemakkelijker een bedrag van 63.500 ofte wel 7 per persoon kon opbrengen, dan de passa giers en de bemanning van de KLM- Boeing 747. De Urkers hadden immers geen dure vliegreis hoeven maken, en bovendien, wie zegt dat de vliegpassa- giers en de bemanning niet ook 7 per persoon hebben ingebracht? Misschien zaten er in totaal maar vier man in het toestel, het gaat de KLM nu eenmaal niet voor de wind. r .e n u met name Heins en Visman het werk voort te laten zetten. De gemeente was het daar geheel mee eens. DOOR DIT ALLES zijn niet meer dan vijf spannen woensdagnacht enkele uren actief geweest, waarvan het span VO 19 en VO 73 er een besomming van 8.800 aan wist over te houden. De besomming van de UK 78 en de UK 295 bedroeg daarentegen niet meer dan 1200. Ruim twee uur lang heeft een korps van bijna honderd personen het geld geteld dat met stromen werd binnenge bracht. De einduitkomst liet een bedrag zien van 284.176,22 wat in Velsen was opgehaald- MAANDAG 2 DECEMBER Openbare bibliotheek. De Zwaanstraat 4a: volwassenen en jeugd 19-21 u. Vraag me niet hoe dit alles technisch mogelijk was, we zagen de captain in de cockpit zitten, net als bij maanreizen, misschien was het allemaal tevoren op film opgenomen en werden we bij de neus genomen .misschien ook gebeurde het allemaal via een satelliet en was dit weer typisch zo’n geval dat je een. hele schep geld voor het goede doel had overgehouden als je dit item had wegge laten, want of de film, of de straalver binding, of wat voor verbinding dan ook, zou allicht duurder zijn geweest dan die 27,47. ZATERDAG 30 NOVEMBER Centro Espanol, Parmentierstraat. 20 u. filmavond. Café Sport, Kerkstraat. 20.30 u. prijs uitreiking hokkenshow Ons Genoegen. Sociëteit Alpha, Moensplein. Geopend vanaf 20 u. t. L e. ig e. i. a l. 1, warm, noepie aan, en ik zag Mies Bouwman in close-up! Dat klopt dus, dacht ik. Maar het klopte niet, ze stelde op de „verkeerde” zender een vraag aan iemand die voorgaf chocoladehazen te maken. Wie van de Drie! Zo kregen we omstreeks half twaalf een rechtstreekse verbinding met een Boeing-747 van de KLM, die boven de grens van Griekenland en Joegoslavië vloog. Vanuit het inwendige van het toestel zong voor ons een duo, en de captain die Orange heette (kapitein si naasappel, zou hij bij Kuifje heten), vertelde ons in zijn beste Nederlands dat het volgens hem een typisch Nederland se actie was, en namens de bemanning en de passagiers bood hij een ingezameld bedrag van 27,47 aan. Omstreeks negen uur waren alle gif ten die via de bekende enveloppen huis aan huis werden opgehaald door ruim duizend vrijwillige medewerkers, binnen op de telplaatsen bij de Rabobank- Daar zette een kleine honderd mensen zich in om alles zo snel mogelijk te tellen. Hele geldstapels gaven het kantoor een Dago- bert Duck-achtig aanziën, waarbij de oorzaak gezocht moet worden in het tegendeel van de bekende karaktertrek van Walt Disney’s schepping. Hier was het juist gulheid die de boventoon voer de. MAANDAG 2 DECEMBER Centrale bibliotheek en filialen, Plein 1945: 14.30-17.30 en 19-21.30 uur (vol wassenen en tieners); Willemsbeekweg: 15.30- 17.30 uur (volwassenen, tieners en jeugd) Wijkerstraatweg en Zeewijkplein 14.30- 17.30 uur (volwassenen, tieners en jeugd). Gebouw Velserduin, Velserduinweg, 20 uur repetitie„De Stem van IJmuiden”. Velserbad, Briniostraat 6.30-8 en 16.40- 18 uur gemengd zwemmen. Gymnastiekzaal Ossendorpschool Wijk aan Zeeërweg 20 uur les en conditietrai ning boksclub „De Ring”. handigde ons ook nog een cheque van duizend gulden en we zijn overal fan tastisch mee geholpen. We hebben van alle bankfaciliteiten met hulp van het personeel gebruik mogen maken.” DE KOTTERS hebben maandag hun ladingen rustig vastgehouden, in de we tenschap dat varen toch onmogelijk was en zij besloten dus dinsdag of woensdag te verkopen. Toen daarop alles door de handel was afgenomen, moest men dan ook donderdag verstoken blijven van enige platvisaanvoer. Vrijdag werd dit probleem evenwel weer opgelost door de komst van drie overweekse kotters, die de uren voor vissen en steken gelijk moesten verdelen. Voor de bejaarden staat in elk geval het sociaal adviesbureau ter beschikking, al betreurde de heer Den Hartog de drempelvrees die volgens de Algeme ne Bejaarden Bond- bij veel bejaarden zou bestaan ten aanzien van het gebouw van sociale dienst: „Als een bejaarde op de sociale dienst wil komen, dan komt- ie. Net als ieder ander. Het zou anders wel Ijjken op discriminatie van de socia le dienst”. Maar de gemeente is nog in het stadi um van „bekijken wat de mogelijkheden zijn”. Voor subsidie stelt het rijk de voorwaarde dat de aanvraag voor een gemeente geldt met minimaal 75.000 in woners of dat men kan aantonen dat het gaat om een duidelijke verstedelij king van het gebied. Op dat laatste zou Velsen het moeten gooien, maar zoals gezegd: er bestaan nog geen concrete plannen. ZATERDAG 30 NOVEMBER Velserbad, Briniostraat, 19.30-22 uur: gemengd zwemmen. Sport „Zeewijk” tot 16 uur BC „Vel- sen”(jeugd); 16.15-22.30 uur basketbal- competitie: zondag 10-14 uur, competitie BC „IJmond”; 14-18 uur: competitie BC „Velsen”. Speeltuin „In veilige haven’’, Heeren- duinweg, tot 16.30 uur geopend. Badhuizen, Snelliusstraat, IJmuiden en Noordweg, Velsen-Noord: geopend tot 18 uur. Hervormd Jeugdgebouw, Rembrandt- laan, 20 uur: „T.I.O.S.” speelt „Een beeld van een man”. Santpoort, Zomerlust”. 20.15 uur: „Jan van Dommelen” speelt, „Ping, zei de Klok”. SANTPOORT. Aan de Hoofdstraat 160 is vrijdag een christelijke boekwin kel opengesteld. Hieraan is veel voorbe reidend werk vooraf gegaan waarin met name de jeugdgroep van „Beréa”, de Volle Evangelie Gemeente in Santpoort, een groot aandeel heeft gehad. Zij heeft niet alleen gezorgd voor de verbouwing en de aantrekkelijke inrichting van de winkel, maar neemt ook het verdere werk en de organisatie op zich. De winkel van de „Toorts” bevat een ruime sortering christelijke boeken, grammofoonplaten, posters en dergelijke. MAANDAG 2 DECEMBER Progress-sociëteit, Const, straat. Geopend vanaf 20 u. Openbare bibliotheek. Kerkweg 45: volwassenen 14-17.30 en 19-21 u., jeugd 19-21 u. ZONDAG 1 DECEMBER Progress-sociëteit, Const, straat. Geopend vanaf 20 u. Donkey Shot, A. Verherentstraat. Ge opend vanaf 20 u. IJMUIDEN. Aan de vrijdagmarkt werd aangevoerd: 7275 kg. tong; 112 kisten tarbot en griet; 177 kisten kabel jauw; 426 kisten koolvis; 142 kisten schelvis; 90 kisten wijting; 694 kisten schol; 7 kisten schar; 59 kisten makreel; 89 kisten diversen. Prijzen in gulden: Per 1 kg.: grote tong 9,09-8,55; grootmiddel tong 10,61- 10,03; kleinmiddel tong 11,45-10,82; tong twee 11,98-11,38; tong twee 11,75-11,18; tarbot 10,75-9,92. Per 40 kg.: krab 22-17; inktvis 98; haai 52-16; schartong 35; poontjes 55-35; leng 73-67; hammen met kop 124-84; ham 262-196; bot 49; tarbot 320-214; griet 245-165; kabeljauw één 115-72; ka beljauw twee 162-83; kabeljauw drie 143-112; kabeljauw vier 134-108; kabel jauw vijf 124-59; witte koolvis 90; kool vis één 62; koolvis twee 62-59; koolvis drie 70-67; koolvis vier 58-43; schelvis één 102-100; schelvis twee 124-80; schel vis drie 84-62; schelvis vier 70-67; schol één 76-70; schol twee 92-78; schol drie 96-84; schol vier 114-94; wijting drie 90- 67; wijting vier 70-65; makreel twee 23- 18,40; schar 92-82; tongschar 166-122; hake één 303; hake twee 206-154; hake drie 180-152; hake vier 72-34;. De besommingen waren: KW 11 43.000, KW 25 64.800, KW 170 40.500, KW 189 40.800, IJM 11 18.000, VL 121 26.400, UK 208 en UK 236 18.000. MAANDAG 2 DECEMBER Openbare bibliotheek. Wijkerstraat weg: 14.30-17.30 u- Éi Organisatrice mevrouw Van de Pijl- Kalkman zei nadat zij de cheque met het recordbedrag namens de NCRV aan KWF-vertegenwoordiger M. Roos had overhandigd: „Ik voel me alsof ik de hele dag jarig ben. Het is geweldig zoals iedereen zich voor dit goeie doel heeft ingezet. Van een technische school uit Beverwijk kwamen ze nog even vijfhon derd gulden brengen. Patiënten van het Zeeweg Ziekenhuis brachten 331 gulden en het personeel van een melkfabriek uit Velsen-Noord kwam met duizend gulden. En zo kan ik nog veel meer opsommen. In een enveloppe zaten tien briefjes van honderd.” Ook de actie zoals die via de televisie gevoerd werd, kon in het bankgebouw aan het Plein 1945 gevolgd worden. In de kantine was een kleurentevee ge plaatst en beneden stond een zwart-wit ontvanger. Allen, die iets zoeken op dit specifieke terrein van het christelijke geloof kun nen naar hartelust zoeken tussen de boeken platen, de bijbels en de muziek bundels, de kinderlektuur en al het overige dat de winkel te koop biedt. Ter vervolmaking van de goede sfeer bestaat er ook nog gelegenheid er een kopje koffie te drinken. Een hielp het? Jawel. Om kwart voor twaalf waren al 31 miljoen gulden bin nen, en een kwartier later waren de geplande 40 miljoen al bereikt, want geld maakt arm zoals u weet. Het sprookje van de gierige Nederlanders was weer eens weggevaagd. Slechts ar me Nederlanders resteren ons nog, arm aan geld natuurlijk, niet arm aan men taliteit. ZATERDAG 30 NOVÈMBER Zandkraai, Handelstraat. Tot 19 u. af scheid Joop Beentjes. Progress-sociëteit, Const. straat- Geopend vanaf 20 u. Donkey Shot, A. Verherentstraat. Ge opend vanaf 20 u. DE EERSTE jaren konden in deze omgeving immers vrijwel uitsluitend Nederlandse vissers worden aangetrof fen, doch thans is zo ongeveer half West-Europa hier op de haringjacht. Vooral omdat de netten ook op de vangstplaatsen ten westen van Schotland bedroevend leeg moeten blijven. Ook heé Engelse Kanaal is reeds geheel door de Nederlanders verlaten, zodat deze wate ren alleen nog door Belgische en Franse visservaartuigen worden afgestroopt. Rond middernacht was het nog groot feest onder alle medewerkers op het actie-centrum en onder grote hilariteit werden er zelf meegebrachte prijsjes uitgedeeld aan medewerkers die met hun voorspelling het dichtst bij de wer kelijkheid zaten. Dat de opbrengst ech ter zo groot zou zijn, had niemand durven voorspellen. Mevrouw Van de Pijl: „We hebben enorm veel te danken aan de mensen van de Rabo-bank. De directeur over- U zegt nu natuurlijk: ho ho, tut-tut, je vergelijkt nu de Urkers met de lucht reizigers, zulke dingen mag je niet ver gelijken, de een kan nu eenmaal meer missen dan de ander, alle beetjes helpen, met de 200 dollar van het Calvin Colle ge in Amerika zijn we even blij als met de 2500 die de leerlingen van een Nederlands blindeninstituut bij elkaar brachten. MAANDAG 2 DECEMBER Hulpdienst Help een handje. bejaardenwerk eigenlijk blijven steken bij de recreatie. Verder is er weinig gedaan en zijn er wellicht ook weinig kansen geweest voor hen om zich zelf standig te maken. Die kienavond is wel belangrijk, maar er zijn ook andere zaken”. Nu het sociaal adviesbureau voor be jaarden meer onder hoede van de ge meente gaat draaien, hoopt de wethou der op een practische toetsing voor een eventuele instelling van „sociale raads lieden” in Velsen. Figuren die een scha kel zullen zijn tussen burgers en allerlei (gemeente-) instellingen, die de weg wij zen als iemand niet exact weet waar hij moet zijn, die raad en advies geven. De aanstelling van sociale raadsleden is in Velsen al enige keren ter sprake geweest. In dit kader hebben de heren Heins en Visman zich er in principe mee accoord verklaard om eventueel sociaal raadsman te worden. verse vis te voor dit schip opbrengst van f 100.100 Fluks dus overgeschakeld naar de an dere zender, want als je over geld wilde horen praten, moest je bij de NCRV zijn. De koers was schommelend: ƒ50 voor de pet van Barend Barendse, en ƒ5000 voor een lok baardhaar van Va der Abraham. Dus u kunt nu zelf wel uitrekenen, hoeveel petten Barend Ba rendse nog moet opzetten om ooit de baard van Vader Abraham te kunnen evenaren. HIERBIJ MAG de besomming van de KW 123 „Holland” stellig niet onvermeld blijven. Na een reis op hebben gemaakt, kon namelijk een worden genoteerd, een bedrag dat door vele, nog naar haring zoekende beman ningen ongetwijfeld zal worden benijd. Er moet gezocht worden naar een algehele oplossing voor de problemen waarmee de bejaarden kampen”, aldus de heer K. den Hartog, directeur van de sociale dienst in Velsen, „de bejaarden worden nog steeds zó „bemoederd” en dat vind ik een fout uitgangspunt. Alsof iemand op de dag van zijn pensioen of op z’n 65ste verjaardag opeens een on volwaardig mens wordt. We moeten pro beren de zelfstandigheid van bejaarden zoveel mogelijk te bevorderen. Er moet geen paraplu zijn van allerlei bescher mende toestanden. Tot nu toe is het van haring valt te ontdekken op de plaatsen, waar nog door Nederlanders mag worden gevist. In de contreien waar dit wel is verboden bevindt zich haring genoeg, maar de Ieren met hun kleine scheepjes hebben zich met de storm niet zo ver naar buiten durven wagen. Slechts een dag is het vissen hier mogelijk geweest, waar dan ook direct een druk gebruik van werd gemaakt. Toch waren de resultaten niet voldoende om tot een thuisreis te besluiten, omdat de onderlinge concurrentie niet mag worden onderschat. Maar ik doe niets anders dan de NCRV gisteren ook deed, door eerst Amsterdam uit te sliepen omdat het zover achter lag (met zijn gemiddelde gift per inwoner) op de andere grote steden en de provincies, en zie, de Am sterdammers, wakker geschud en op hun teentjes getrapt, sloegen rap terug, zodat omstreeks kwart voor twaalf Amster dam al weer een voorsprong had geno men op Rotterdam en Den Haag. Zo werden ook de Groningers uitgespeeld tegen de Friezen, en de Zeeuwen tegen de rest van Nederland, kortom: er heer ste een gezonde concurrentieslag op het scherm, de Hoekse en Kabeljauwse twis ten werden opnieuw uitgevochten, maar nu per enveloppe en girobiljet. BIOSCOPEN City, zaterdag en zondag 19 en 21.15 en maandag 20 uur: „In Tirol hangen de slipjes aan de Alpen.” Zondag 14 30 uur: „De Dober- man-bende”. Stadsschouwburg, zaterdag en zondag 20 uur: „Gezocht: Charley Varrick, zondag 14.30 uur: „Het teken van Zorro.” DIVERSEN Bedrijfsmuseum Hoogovens, Bessemerstraat, IJmuiden. dinsdag t.m. donderdag te bezichti gen van 9 30 tot 12 uur en van 14 tot 16.30 uur. Niet op zaterdag en zondag. Stadhuis Velsen, Plein 1945, IJmuiden. Dage lijks te bezichtigen van 14 tot 17 uur. Museum Beeckestijn, Rijksweg, Velsen-Zuid, stijlkamers en oude gebruiksvoorwerpen, da gelijks te bezichtigen van 14 tot 17 uur. ONMIDDELLIJK dient hieraan te worden toegevoegd dat er geen spoor BIOSCOPEN Cinema Marquette (Ruysdaelstraat). Zater dag 20 u.: „De kanonnen van Navarone”; zondag 14u.: „Robin Hood en de piraten”, 16u_: „De rechter- en de linkerhand van de duivel”, 20 u.: „De kanonnen van Navarone”. BIOSCOPEN Corso Theater (Dorpsstraat). Zaterdag 19 en 21.30u.: „The Exorcist”; zondag 15u.: „The aristocats”, 19 en 21.30 u.: „The exorcist”. VELSEN. De vermeende proble men, de onduidelijkheden, die bij de diverse bejaardenbonden en andere be trokkenen binnen het bejaardenwerk be stonden over de manier, waarop het sociaal adviesbureau voor bejaarden (bemand door de heren S. S. Heins en H. M. Visman) zal functioneren binnen de nieuwe Stichting Dienstverlening aan Bejaarden, zijn uit de weg genomen. Tijdens een bestuursvergadering van de Stichting zijn opnieuw vaste afspra ken gemaakt, in samenspraak met de betrokken vertegenwoordigers van de di verse instanties. Het sociaal adviesbureau wordt met de medewerking van de heren Heins en Visman voortgezet. Daartoe is vanuit de stichting een concreet verzoek aan de gemeente gekomen, letterlijk ook om Het was weer zo’n avond waarop merknamen onbekommerd over de tong gingen, zonder dat er noemenswaardge- voetbald werd. Opel had een ingewik kelde manier bedacht om aan een net bedrag te komen, Ted de Braak moest de vilttegels van de vloerbedekking waarop hij stond optillen om daaronder 14 briefjes van 1000 te kunnen vinden, en ga zo maar door. De vindingrijkheid van het Nederlandse volk is op zulke hoogtijdagen het grootst. maandag tot en met zaterdag van 8-10 u.: Zeestraat 81, tel. 24617 of bij de bekende wijkhoofden en medewerkers. Sportfondsenbad, Kuikensweg. opend van 9-12 en 13.30-15.30 u. Stadskantoor, Pres. Kennedyplein. 16 u. uitreiking onderscheidingen aan brandweer. Openbare bibliotheek. Kerkstraat 44: volwassenen 14-17.30 en 19-21 u., jeugd 15-17.30 en 19-21 u.; Amstelstraat 44: volwassenen en jeugd 14.30-17.30 en 19- 21 u.; Kingsford Smithstraat 110a: jeugd 15.30-17.30 u. De reden waarom deze maatschappe lijk werkers niet meer vanuit het stich- tingsgebouw aan de Abelenstraat zullen werken, maar vanuit de dienst sociale zaken aan de Spaarnestraat, is te ver klaren aan de hand van een historisch overzichtje. Bij de oprichting van de Federatie Bejaardenzorg Velsen, in 1965, heeft de federatie bij de gemeente subsidie ge vraagd in de vorm van personele bij stand. Dat werd een ambtenaar van de sociale dienst. Een maatschappelijk wer ker. De heer Heins is toen als zodanig permanent bij de Federatie gedeta cheerd. In 1970 werd op verzoek van de Fe deratie een tweede persoon afgevaardigd en dat werd maatschappelijk werker Visman. In die tijd was het besluit, de federatie om te zetten in een stichting, al genomen. De weg naar realisering van dat be sluit is vrij lang geweest, maar in mei van dit jaar kwam de subsidie van CRM los en werd „het licht op groen gezet”. Wethouder Th. J. Witte: „En dan krijs je een stroomversnelling: de statuten werden nog eens doorgenomen, er wer den twee nieuwe krachten aangetrokken en de nieuwe stichting kon gaan functi oneren”. Op dat moment werd op verzoek van de stichting eft in verband met de rijkssubsidievoorwaarden de detache ring van de twee ambtenaren bij de stichting oogeheven. Het sociaal advies bureau blijft echter gewoon bestaan. De spreekuren blijven, zoals tot nu toe gebruikelijk, plaats vinden op verschil lende plaatsen in de gemeente. Vanaf vandaag zijn de heren Heins en Visman weer terug op de burelen van de sociale dienst, hun uitgangspunt. De stichting achtte het niet juist dat zij in de Abelenstraat zouden blijven zitten. Zij zijn niet in dienst, noch gedetacheerd bij de nieuwe stichting. De stichting werkt dus officiéél apart van het sociaal adviesbureau, omdat het laatste een gemeentelijke organisatie is. Uiteraard zal er een hechte samenwer king bestaan omdat men voor dezelfde beiaarden bezig is. De Stichting Dienstverlening aan Be iaarden wil in de nieuwe organisatie het bejaardenwerk in Velsen op een andere basis voort zetten. In samenwerking met het sociaal adviesbureau, dus met de heren Heins en Visman, wil men wat meer gestructureerd gaan werken. Dat wil zeggen dat alle problemen waar mee men op het spreekuur van het adviesbureau of bij de stichting te ma ken krijgt niet zonder meer per geval opgelost worden. De bedoeling is ook De stichting werkt dus officieel apart voorkomende moeilijkheden (bijvoor beeld bijstandzaken of misschien erf- rechtkwesties) trachten de oorzaak te vinden en die dan weg te nemen. Zo kan een werkelijk bejaardenbeleid op poten worden gezet. n i Toen ik gisteravond terugkwam van het inzamelcentrum waar ik mijn gift voor „Geven voor Leven” was gaan brengen, omdat ik nog niet thuis was toen de enveloppenhaalster langs kwam, zette ik mijn tv-toestel aan, het liep

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 5