L. Donia, directeur Konsumenten Kontakt over fraudes en kosten gezondheidszorg: Nieuwe bepalingen uitsluitend in belang werknemers Dilemma inflatiebestrijding en recessie staat centraal E BEURS SI ZATERDAG 1974 30 NOVEMBER 9 ECONOMIE 800 Karig loon t Oliesector (Door een onzer redacteuren) DEN HAAG Drs. J. A. P. M. Beekmans, Tweede-Kamerlid voor D’66 zorgde enkele weken geleden voor de nodige opschudding door te ver klaren dat er op grote schaal fraude wordt gepleegd door de Nederlandse artsen, met name door gebruik te maken van de ondoorzichtige controle systemen, die de ziekenfondsen hanteren. Obligatiemarkt Vertrouwen Hoogste stijging gulden per dag Maximaal 450 km Prestige Vara pakt het anders aan. Beroepsvervoerders Half miljard „Helaas” Ml DEN HAAG Een groot deel van het omvangrijke chauffeursgilde in Nederland is afgelopen maandag krachtig in verzet gekomen tegen een maatregel de invoering van de ritschrijver of tachograaf die juist bedoeld is om de positie van de chauffeurs te verbeteren. Zo’n protest doet menigeen de wenkbrauwen fronsen. Maar hoewel het protest tegen twee partijen was gericht, overheid (in de vorm van blokkades) en een deel van de werkgevers (in de vorm van gelijktijdige stakingen), heeft de laatste categorie zich opvallend stil gehouden. Dat viel meestal niet zo op, omdat weer andere werkgevers het met de acties in het geheel niet eens waren en dat niet voor zich hebben gehouden. geen basis voor controle Chauffeurs steunden vooral ondernemers (ADVERTENTIE) De inventiviteit manifesteert zich ech ter ook op ander gebied. Er kan ook worden „verdiend” door de werknemer zuinigjes te belonen. Zo zuinig dat hij vele inspannende uren zal moeten ma ken om met een loon thuis te komen dat heet te passen in het niveau van de Nederlandse welvaart. Nu bestaan er in het wegtransport evengoed cao-bepalin- gen als elders. Er zijn ook wel degelijk bedrijven die de cao volgens de regel Wat zou ongeveer het aandeel van de fraudes in de kostenstijgingen kunnen zijn, wanneer Beekmans' beweringen dat zeker tien percent van de artsen frau deert, juist is? Nu de spanningen in het Midden oosten weer schijnen te zijn afgenomen en geen directe bedreiging meer lijkt te bestaan vanuit de oliesector, komen de kopers ter beurze weer uit hun schuil hoeken te voorschijn. Dat was in Wall Street zo .maar ook in Amsterdam. rentie een rol. Het zou aan te bevel, zijn als deskundigen van de zieken for. sen mee konden beslissen over dergelij ke dure investeringen.” Op de lokale markt stegen deze week hierdoor aandelen Elseviers bijna 30 en waren Naarden, Ahold, Nutricia, Stad Rotterdam en Bos Kalis rond 5 hoger. Zelfs de tijdeljk sterk toegetakelde Schuitema, die zijn Centraorganisatie aan die van De Gruyter wil binden en daardoor aanvankelijk ƒ15 terug moest, werkte nadien ruim de helft van dit verlies weer weg. Bovendien verlaagde vorige weekeinde de First National City Bank de rente voor haar grote cliënten tot tien percent en vlak voor het weekeinde zelfs tot 9,75 percent Financiële deskundigen in Ame rika verwachten voor midden volgend jaar een rente van 8,5 percent wat aan merkelijk lager zou zijn dan de 12 per cent die nog maar vrij kort geleden in dat land gold. Ook een officiële disconto- verlaging zal nu in Amerika tot de mo gelijkheden behoren. „Verder zouden de inkomens van de specialisten ook wel eens wat kritischer bezien kunnen worden. Mij zijn gevallen bekend van bepaalde specialisten, die tussen de vier ton en de één miljoen gulden per jaar verdienen. Die specialis ten kunnen nu wel zeggen dat de belas tingen dergelijke excessief hoge inko mens wel afromen, maar dat gaat mij in principe niet aan. Het zijn bedragen die bruto verdiend worden en als zodanig drukken ze zwaar op de consumptieprijs voor de gezondheidszorg. Ik hel over naar de mening dat specialisten maar in loondienst van de ziekenhuizen moeten komen. Of dat werkelijk een effectief middel is, valt moeilijk te beoordelen. In ieder geval wordt het hoog tijd dat meer bekend wordt over dergelijke hoge inko mens en dat wanneer er een inko menspolitiek komt ook de honoraria van specialisten daarbij betrokken wor den.” inkomens uit overwerk en hieruit vloeit het protest van de chauffeurs tegen de overheid voort. Zou de basisbeloning beter zijn, dan hadden zij veel minder reden tot klagen. Maar nu ligt het voor de hand dat malafide transportondernemers in hun handen konden wrijven toen het protest zich niet tegen hen, maar tegen de overheid richtte. De chauffeurs hebben trouwens nog een grief. Bepaald is te vens dat de slaapcabine in de trekkers voor grote afstanden niet mogen worden gebruikt voor een volledige rust, terwijl de bijrijder de wagen bestuurt. Hier staan de werkgevers buiten, het is een bepaling op grond van gezond heidsoverwegingen. Een rijdende auto zou te veel lawaai maken om een goede rust te garanderen. Feit is dat het aantal decibellen in een vrachtauto twee tot driemaal zo hoog is als voor een woon huis toelaatbaar wordt geacht. Maar een feit is ook dat chauffeurs dit lawaai wellicht beter kennen dan de rust van hun slaapkamer. Het resultaat van de gezondheidsover weging is in elk geval de verplichting dat chauffeurs na een maximaal toege- stane rit, bijvoorbeeld van Amsterdam naar Frankfort, daar eerst 24 uur rust moeten nemen alvorens de terugreis te aanvaarden. Hun argument daartegen is, dat zij hun rust liever voor een deel in de cabine genieten, zodat zij meer uren thuis kunnen doorbrengen. Aan zulk verlangen is niets menselijks vreemd. Tot hoever denkt u dat de stijging van de kosten van de gezondheidszorg nog door kunnen gaan? Het Nederlandse beroepsgoederenver- voer, het vrachtvervoer over de weg, is zowel in het binnenlandse als in het internationaal transport een zeer belang rijke bedrijfstak. Van alle binnenland se vrachtvervoer gaat 77 pet per auto. Van alle internationale vervoer in de negen EEG-landen komt circa 40 pet. voor rekening van Nederlandse trans portondernemingen. Het aandeel van 77 pet. is gemakkelijk verklaarbaar. Tijd is geld, en daarom verdient autovervoer de voorkeur boven binnenvaart, met zijn aandeel van circa 19 pet. De andere concurrent, de trein, is er een die niet meer meetelt. Niet min der dan 40 plaatsen met een inwonertal boven de 5000 inwoners liggen niet aan een spoorweg. Sinds rond 1960 het aard gas werd ontdekt, viel voor de NS het kolenvervoer snel terug en daarmee de ruggegraat van het goederenvervoer per spoor, NS is nu nog goed voor drie a vier percent van het binnenlandse vrachtver voer. Moeten ziekenhuizen, als we een extra post wegens bestaande overcapaciteit meerekenen, wel zo duur zijn als nu het geval is? Ook voor Van Gelder Papier werd de forse koersdaling op grond van de toege paste werktijdverkorting in een krachtig herstel omgezet. Alleen Buehrmann-Tet- terode bleef gedrukt en moest 5 prijs geven. Dit bedrag was ook voor Océ-van der Grinten lager. Bijzonder vast daar entegen lag het aandeel in de Tilburgse hypotheekbank, dat optrok van 105 tot 130, zonder verschillende dagen tot handel te kunnen komen. Fries-Gro- ningse Hypotheekbank trok 6 aan en de vraag naar aandelen in de Neder landse Scheepshypotheekbank deed dit aandeel van 3000 tot 3300 doorlopen. Het gewijzigde financiële beleid van de Zwitserse regering had door de obliga tiemarkt in Amsterdam verstrekkende gevolgen. De Zwitserse aankopen voor rekening van het oliekapitaal, die vorige week op onze obligatiemarkt zulk een formidabele hausse tot gevolg hadden, hielden even rigoureus op als ze waren begonnen, hetgeen vele staatsfondsen een flinke terugslag opleverde. Maar la ter in de week nam de kooplust weer toe. De nieuwe 10-pct lening van de Gas unie, waarop tegen 100 pet. kon worden ingeschreven op 101,5 pet officieel in gezet. Diverse geldinstanties verlaagden hun hypotheekrente en bleven daarmee de benedenwaartsgerichte tendens aan houden. Principieel vind ik dat het bestaande systeem, dat gebaseerd is op een onbe grensd vertrouwen in medici, gewijzigd moet worden. Het kan toch niet zo moeilijk zijn om landelijk eenvoudige en uniforme regels op te stellen, die een effectieve controle mogelijk maken? Het is natuurlijk ook een mentaliteitskwes- tie. Waarom specificeren sommige medi ci en tandartsen hun rekeningen eigen lijk alleen maar op verzoek? Een onge specificeerde rekening valt natuurlijk in het geheel niet te controleren.” „Verder bestaat er bij een groot aantal ziekenfondsen maar al te vaak een ver weving van functies- Huisartsen en apo thekers dienen geen lid te zijn van het bestuur van een ziekenfonds. Een zie kenfonds zou eigenlijk als een consu mentenorganisatie moeten functioneren. Nu bestaat er maar al te vaak een mentaliteit van: het geld komt er toch wel en het moet ook uitgegeven worden. Maar al te veel ziekenfondsen zijn logge, bureaucratische lichamen geworden.” Düsseldorf en Amsterdam lieten het koerspeil wat oplopen. Maar doordat Wall Street donderdag wegens een feest dag gesloten bleef, ontbrak het de ande re beurzen aan een werkelijk kompas. Centraal stond deze week weer het dilemma van de recessie en inflatiebe strijding. De indruk bestond dat de meeste nationale regeringen ook onder de huidige omstandigheden de kool en de geit willen sparen. Zo aarzelt de rege ring in Bonn nog steeds of zij ondanks het vooruitzicht van 1 miljoen werklo zen in de komende winter op korte termijn wel conjunctuur-stimulerende vrachtauto met aanhanger drie Scania- trucks tegelijk van Zwolle naar Parijs te vervoeren, zonder met hoogtebepalin- gen in de knel te komen. De onderne mer dwong hiermee op een tentoonstel ling in München alom respect van zijn buitenlandse concurrenten af. Er zijn meer van zulke voorbeelden. L. Donia, directeur van Konsumenten Kontakt: „Als we de kosten van de gezondheidszorg splitsen in een aantal onderdelen, komen we over de jaren 1971 tot 1974 tot de volgende kostenstij gingen: medische verzorging 53 percent, artsen en specialisten 48 percent, zieken huiskosten 76 percent (waarvan 23 per cent in één jaar), medische artikelen 41 percent en geneesmiddelen 14 percent. In de periode 1950 tot 1970 is van de verschillende voorzieningen de post ge zondheidszorg verreweg het meeste in prijs gestegen. De gemiddelde stijging bedraagt 98 percent; voor ontwikkeling en ontspanning zijn we 86 percent meer gaan betalen, voor kleding en schoeisel 40, voor voedsel 93, voor de woning 114, maar voor de gezondheidszorg maar liefst 198 percent meer. Dat schiet er zo duidelijk uit dat je je afvraagt of de voorzieningen vroeger misschien onvol doende, of wellicht te goedkoop waren, maar ik houd het er voorlopig op dat deze enorme stijging voornamelijk ver oorzaakt wordt door een volstrekt on doorzichtig stelsel van voorzieningen. De staatssecretaris heeft dat ook al gesigna leerd.” De verwachte woede-reactie van me disch Nederland bleef uit. Wel werd Beekmans in de Kamer aangevallen, maar hij reageerde laconiek door te zeggen dat hij over de nodige bewijs stukken beschikte (bewijsstukken, die hij, ontdaan van de naam van de desbe treffende ook aan de pers toonde) en dat hij als Kamerlid meende verplicht te zijn de grootscheepse fraude in de publi citeit te brengen. Het verhaal van Beekmans staat niet op zichzelf. Eerder is sprake geweest van een geruchtmakende brief van het COZ, het Centraal orgaan ziekenhuista rieven, aan de apotheekhoudende artsen, waarin deze artsen werd meegedeeld dat ze tot een bepaalde datum de gelegen heid hadden „verschrijvingen” te mel den. Dat werd uitgelegd als een soort generaal pardon, maar het COZ ontken de naderhand met klem dat er een soort amnestie zou zijn gegeven. Belgische kostenindex. Het indexcijfer van de consumptieprijzen in België is, in de maand november, gestegen met 1,4 punten ofwel 1,05 percent. De belangrijkste stijging van de kosten van levensonderhoud werd veroor zaakt door de opgelopen prijzen van aardappelen, sigaretten en suiker. Brandjaar. In 1973 heeft Japan meer branden gehad dan ooit tevoren. Er deden er zich 73:072 voor, waarbij 1.870 mensen om het leven kwamen en voor ruim één miljard gulden schade werd aangericht. Binnen- en buitenlandse gegadigden meldden zich weer voor aandelen Ko ninklijke Petroleum en Unilever die bei de deze week rond drie gulden konden oplopen. Heineken kon per saldo zelfs 5 herstellen. Van Ommeren kwam op 3000 en Scheepvaartunie op 100. In navolging van Wall Street en het gros van de Amerikaanse beleggers bleek men deze week ook in Europa in toene mende mate bereid de c onjunctuursta- mulering een goede kans te geven en werd het voor het merendeel nog beza digde karakter van deze stimulering, ten einde de inflatie niet te zeer te prikke len, als positief ervaren. Vandaar ook de wat toenemende be langstelling deze week op het Damrak van buitenlandse zijde. Voorts beginnen nu ook de grote beleggingsinstellingen in beweging te komen teneinde voor het eind van het jaar op gunstige koersen nog een aantal oude bekenden te ver werven. hanteren. Maar zolang de feitelijke belo ning niet onder het peil van het mini mumloon komt, is er weinig te beginnen tegen, een via uitbuiting, winstmakende transportondernemer. Er is wel op ander gebied iets te ondernemen, gegeven het feit dat chauf feurs niet zo snel bij hun werkgevers zullen verdwijnen zolang zij elders on der dezelfde omstandigheden zullen moeten werken. Nederland -telt ruwweg 12.250 transportondernemingen, waarvan begin vorig jaar niet minder dan 55,5 pet. één of twee vrachtauto’s bezat. Dik wijls worden deze auto’s bereden door „de baas zelf” zegt NOB-wegtransport. Maar lang niet altijd, zeker niet bij de 24,8 pct. van de bedrijven die drie tot vijf auto’s in gebruik hebben. „Staatssecretaris Hendriks heeft kort geleden gezegd dat als het zo doorgaat, de kosten voor een ligdag in een zieken huis in 1980 wel een 800 gulden kunnen gaan bedragen. Dat is natuurlijk on denkbaar. Ik denk aan maatregelen in de zin van: meer gezondheidszorg in de eerste lijn houden (de huisarts, red.). Maar al te veel artsen zijn dikwijls geneigd om ziekenfondspatiënten, voor Ook het Engels pond boekte nog geen herstel. Animo om terug te keren tot Amerikaans beleggingsmateriaal had den de olielanden dus kennelijk nog niet. De ingetredien rustpauze aan het valuta- en geldmarktfront gaf de inter nationale beurswereld de gelegenheid wat meer aandacht aan de eigen aande lenmarkt te schenken. Hier neigde het klimaat op een aantal belangrijke beur zen tot enig opklaren. Wall Street, Staatssecretaris Van Hulten heeft zich met de problematiek van de chauffeurs beziggehouden vanaf de dag dat hij in het kabinet kwam. Sinds vorige week vrijdag kreeg hij echter de eerder ge noemde duizenden chauffeurs tegen zich, ook al waren de meeste bepalingen die op 1 december van kracht worden het gaat niet om de tachograaf alleen al voorbereid vóór Van Hulten kwam. In alle EEG-landen wordt op 1 janua ri de tachograaf verplicht voor vracht wagens van 20 ton en meer. Van Hulten wilde de tachograaf hier per 1 decem ber, om vóór te zijn dat de fabrikanten niet voldoende zouden kunnen leveren. De tachograaf is een snelheidsmeter, ge koppeld aan een uurwerk, dat de gere den afstand, snelheid alsmede de gere den tijd registreert op een papieren schijf. Na afloop van de rit geeft deze schif derhalve een volledig en onuitwis baar beeld van de geleverde prestatie. „Dat is natuurlijk onmogelijk met eni ge nauwkeurigheid vast te stellen. Maar het door Beekmans genoemde getal van een half miljard lijkt me zeker reël. Ik wil niet zover gaan als Beekmans, om dat ik niet over zijn gegevens beschik, maar dat er sprake is van fraudes, geloof ik ook zeker. Maar er zijn nog een aantal andere factoren, die ik zou willen noemen. Een specialist bijvoor beeld, die op een verrichtingentarief werkt. Wanneer hij een patiënt langdurig en frequent onder behandeling heeft, is het erg moeilijk na te gaan of hij' niet één of twee consulten of behandelingen teveel rekent. Het is wel te controleren, maar in het tegenwoordige systeem heb je daar zo’n geweldig groot apparaat voor nodig, dat het mogelijk meer gaat kosten, dan er aan verduisteringen voor komen zou kunnen worden.” (Door een medewerker) AMSTERDAM. Het was deze week op de diverse valuta- en internationale geldmarkten heel wat rustiger dan vori ge week, toen de Zwitserse franc de inzet was van wilde aankoopgolven. Se dert de regering van dat land echter door middel van een boete van 12 per cent voor buitenlandse saldi de stroom van vreemd geld heeft afgedamd, is de rust teruggekeerd. Het oliekapitaal trok zich terug en liet de herbeleggingsvraag even rusten. Hetgeen niet wegnam dat de Amerikaanse dollar opnieuw flauwe dagen beleefde. Samen met de tachograafverplichting wordt de bepaling van kracht dat per etmaal niet meer dan 450 km mag worden gereden indien de vrachtauto slechts één chauffeur heeft. Bij de gel dende maximumsnelheid van 80 km per uur op autosnelwegen betekent dit dat de chauffeurs geen oncontroleerbare af standen meer kunnen afleggen. De ta chograaf komt in de plaats van het rijtijdenboekje. Dat resulteert in lagere „Ook daar heb ik mijn twijfels over. In een ziekenhuis bestaat de functie van economisch directeur, of ziekenhuiseco noom. Hij moet uiteindelijk beslissen over de investeringen. Wanneer een be paalde specialist bij hem komt met het verzoek nieuwe, uiterst kostbare appara tuur aan te schaffen, kan hij voldoende beoordelen of daartoe een noodzaak be staat- Bij de desbetreffende specialisten spelen nogal eens overwegingen van prestige en wetenschappelijke concur- Nederpopzien zul je nóóit pleebekkentrekkend achter de feiten en de tophits aan zien sjokken. Dat moeten de anderen maar doen. Liever speuren we naar nieuw talent - en dat brengen we dan live. Vanavond om 7 uur doen we dat met Solution. Mooie romantische muziek, ’n Groep die - net als Fungus - misschien pas maanden later doorbreekt - of niet. Want het blijft ’n waagstuk om voorop te lopen! maatregelen moet nemen. Haar raad van adviseurs vindt van niet en prefereert de ontwikkeling voorlopig nog eens aan te zien. Bij ons heeft minister Duisenberg per tinent geweigerd ook maar één cent extra in de economie te pompen dan waartoe de regering in haar nieuwe plannen bereid is. In Amerika enslotte heeft president Ford een veelomvattend bezuinigings- programma voorgelegd voor de rege- ringsbestedingen, waarvan een aantal so ciale en defensie-uitgaven de dupe zul len worden. Kortom, men wil de drei gende recessie te lijf, geeft daarbij zelfs toe dat de huidige situatie erger is dan enkele maanden geleden nog kon wor den verwacht, maar hoedt zich ervoor al te fors met stimulerende maaregelen voor de dag te komen teneinde te ver hinderen dat de zich straks herstellende economie door de ene inflatoire prikkel na de ander zal worden voortgejaagd. Om 40 pet. te veroveren van het internationale wegtransport, dus met in begrip van transporten als bijvoorbeeld Italië-Denemarken of Engeland-Oosten- rijk, vergt natuurlijk wel het één en ander. Dat het in de Nederlandse volks aard blijkt te liggen al vele eeuwen lang om tegen betaling andermans spullen van hier naar daar te slepen, doet daar niets aan af. Evenzeer ligt het voor de hand dat deze geliefde b edrijvigheid onvermijde lijk tot problemen leidt met wie er de dupe van dreigt te worden. De Amerika nen met hun eisen ten aanzien van de KLM reageren in de grond niet anders dan Westduitsers en Fransen met hun ritmachtigingen en Italianen (met name de douane) die een deel van de lading voor persoonlijk gebruik opeisen. Teneinde een goed geld opbrengend transport te bemachtigen, is het zaak er minder voor te vragen dan de concur rent. Maar als de exploitatiekosten vrij wel gelijk zijn, moet er inventiviteit aan te pas komen. De inventiviteit van de Nederlandse transportondernemer, aldus NOB-wegtransport van wie we ook een aantal cijfers vernamen, is bijzonder groot. Zo presteert een transportonderneming ‘'et om in één rit van een één van de meest gecompliceerde aange legenheden, waarmee deze regering te maken heeft. Kortgeleden, bij de inge bruikneming van het nieuwe gebouw van het ziekenfonds VMZ, in de Bilt, gaf staatssecretaris J. P. M. Hendriks van volksgezondheid het nog duidelijk aan: „In de Structuurnota gezondheidszorg heb ik al gesteld dat aan het huidige verzekeringssysteem met zijn grote ver scheidenheid in premieheffing, verstrek kingenpakket en tarieven een groot aan tal bezwaren kleeft. Een harmonische ontwikkeling over de gehele lijn van de gezondheidszorg en de kostenbeheersing worden mede hierdoor in het algemeen bemoeilijkt”. De kpsten van de gezondheidszorg en met name de onrustbarend snelle stij ging daarvan is ook een bron van voort durende zorg voor de consumentenorga nisaties. Bij de totale verdeling van het nationale inkomen, is het gedeelte dat aan de gezondheidszorg wordt besteed, niet gering, terwijl het de neiging heeft als een pijl omhoog te schieten- „Vertrouwen in medici Daardoor zou het de artsen gemakke lijk vallen „verschrijvingen” te plegen. Wanneer dergelijke verschrijvingen ge constateerd worden, aldus Beekmans, volstaat het ziekenfonds meestal met terugvordering van het teveel uitgekeer de bedrag, omdat vervolging van de fraude bijna ónmogelijk is. Fraude valt over het algemeen zo moeilijk te bewij zen, zo zegt Beekmans, dat officieren van justitie geneigd zijn aanklachten te seponeren, zodat de ziekenfondsen maar afzien van het doen van aangifte en trachten de zaak onderling met de des betreffende arts te regelen. Fraudes en verschrijvingen als ze werkelijk op grote schaal plaatsvinden beïnvloeden natuurlijk de toch al torenhoge kosten van de volksgezond heid. In een interview dat drs. J. A. P. M. Beekmans aan onze krant gaf en dat vorige week zaterdag werd gepubliceerd schatte hij het totale bedrag, dat frau duleus verkregen wordt op een half miljard gulden, terwijl hij tevens van mening was dat een betere controle en kostenbewaking tot een besparing van in het totaal één miljard zouden kunnen leiden. Maar het gaat natuurlijk niet alleen om fraudes. De kosten voor de volksge zondheid zijn in de afgelopen jaren met opzienbarende snelheid gestegen. Het is wie ze, ongeacht het aantal verrichtin gen, jaarlijks hetzelfde bedrag ontvan gen, snel door te verwijzen naar specia listen. Verder kan het aantal ligdagen van de patiënten dikwijls drastisch be kort worden. Mij zijn gevallen bekend van patiënten die door hun huisarts uit het ziekenhuis zijn ontslagen, omdat hij het volstrekt onnodig vond dat ze er nog langer bleven.” „Omdat er in een aantal regio’s een overcapaciteit aan ziekenhuisbedden be staat, is maar al te vaak de neiging aanwezig de patiënt wat langer te hou den, want het ziekenhuis moet tenslotte quitte spelen, nietwaar? Specialisten, die verbonden zijn aan ziekenhuizen zullen daar over het algemeen wel aan mee werken. Aan de overcapaciteit zelf zal uiteindelijk trouwens ook een einde ge maakt moeten worden.” NOB-wegtransport beschikte „helaas” niet over cijfers om duidelijk te maken hoeveel chauffeurs in loondienst niet volgens de cao-bepalingen worden be taald. De Vervoersfederatie (NVV en NKV) wist daar echter het antwoord wel op te geven. Er zijn in Nederland circa 45.000 chauffeurs in loondienst, van wie 60 a 70 pct. (27.000 tot 31.500) niet volgens de cao bepalingen worden be taald. Zij krijgen een basisloon plus een kilometervergoeding. Hoe meer kilome ters, hoe meer loon, ook al is de kilome tervergoeding in het algemeen zes cent. Dat betekent bruto 27 gulden voor een rit van 450 km. (Van onze verkeersredacteur) Vanavond Nederpopzien: uiterst gewaagd

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 9