Britse pluim Van Eek niet Lattek weg bij Bayern naar NAC Eredivisie in cijfers voor arbiters Afrekening van WK 9 .95 i 2 DECEMBER SPORT MAANDAG 1974 13 12 (Van onze sportredactie) Schrijvers ongelukkig Krol eruit asa Collectief ALKMAAR De grote Rinus Michels heeft wel wat uitgehaald. Een half jaar terug trad de Spaanse Nederlander tijdelijk in dienst van de KNVB om het Oranjeteam in Duitsland naar successen te leiden. Een van de ingevingen van Het Voetbalbrein was het opstellen van Arie Haan als laatste man. Een (nood)greep die erg goed uitpakte, mede omdat de Nederlandse ver dediging op het wereldkampioen schap weinig onder zware druk stond. '5 ks i "*"**"*7 Zoek gespeeld IE F 3H KNVB SPORTIEF WILDBRET TROEFDE AJAX AF 1 PIETER MUL WHSSMMSMW Inzet èn Van der Meeren redden punt voor Telstar tegen Twente J (Van onze sportredactie) Paul van der Meeren: glansrol. Stand: PSV kampioen eerste periode. en BERT BREVOORD na een pass van Kick van der Vall voor de openingstreffer had gezorgd (Zwaan bleef hangen, waardoor de buitenspelval niet dichtklapte) maakte de ploeg uit Velsen een allesbehalve overtuigende in- druk. De dekking was uitermate zwak verzorgd, er werd opvallend veel balver lies geleden en het middenveld wist zich geen raad met de numerieke meerder heid die het door het voortdurend opko- ledereen leek langzamerhand van zijn wonden te zijn bij gekomen maar uitge rekend de formidabel constante Ruud Krol kampt nu met een heupblessure. Bij de warming-up ging het wel maar na 20 minuten maakte de Amsterdamse aanvoerder al plaats voor Henk van San ten. Suurbier kwam daardoor op links AZ bouwde aan een permanent over wicht dankzij de werklust van het hele elftal maar vooral dankzij het uitstekende spel van Joop Wildbret. Tegenstander Gerrie Mühren, die aan offensieve acties ternauwernood toekwam, moet er rade loos van geworden zijn. Wildbret schit tert al een paar weken, na enige malen als rechtsback te hebben gefunctioneerd, als grote man van de thuisclub. Mühren 9 9 6 6 5 4 3 3 3 4 4 2 3 1 3 1 1 2 2 1 3 2 3 5 6 6 5 3 2 5 3 6 2 4 2 0 1 2 3 4 4 3 3 3 4 5 6 5 6 5 7 7 9 39—11 37—11 31—11 20—10 20—21 15—10 14— 14 17—14 15— 18 16— 18 15—23 12—24 11—16 15—22 11—16 11—24 11—24 8—31 22 20 19 15 14 12 13 11 11 10 9 8 8 6 ijk te PSV Feyenoord Ajax FC Twente Roda JC AZ’67 Excelsior Sparta Telstar FC Den Haag FC Utrecht Graafschap Wageningen MVV FC A’dam G.A. Eagles NAC Haarlem Jos Jonker kreeg in de tweede helft van FC Twente—Telstar de gele kaart van scheids rechter Beek. Jonker bracht een doorbraak van Thijssen, een van de uitblinkers bij Twente, met de handen tot staan. eerlijk, we hadden echt niet verwacht om hier te winnen”. Waarmee Stout een waarheid al» een koe debiteerde, want met één punt (voor FC Twente betekende het gelijke spel de eerste halve misstap op eigen terrein in deze competitie) mocht Telstar meer dan tevreden zijn. De Castenmiller-equipe dankte de puntendeling met name aan de imponerende onverzettelijkheid in de tweede helft, het formidabele werk van doelman Paul van der Meeren en vooral ook aan Twente’s verzuim om al voor de rust een beslissing te forceren. Trainer Castenmilltt later: „Onze op zet was in dig eerste helft om voorzich tig te spelen en er- als er sprake was van balbezit, snel uit te komen. Dat kwam er helemaal niet uit, vooral om dat het middenveld niet kon functione ren zoals nodig was. We werden toen doodeenvoudig helemaal zoek gespeeld”. Zes weken na de verloren finale ging de vaderlandse competitie van start en daarin werd Haan door Ajax’ nieuwe leider Kraay weer op het vertrouwde middenveld geplaatst. George Knobel, in de pikante dubbele kwaliteit van Kraays voorganger bij Ajax en Michels’ opvolger voor Oranje, handhaafde als coach van het Nederlands elftal Haan op de ausputzersplaats. LONDEN (Reuter).Er bestaan op de wereld geen betere voetbalscheids rechters dan de Nederlandse, schrijft Malcolm Allison zaterdag in het pro grammablad voor de wedstrijd van Chrystal Palace tegen Charlton, die palace met 2-1 won. 12 10 12 12 12 12 12 12 12 12 12 12 12 12 12 12 12 12 12 Een dat gaf wat verschil van inzicht tussen Kraay en Knobel, want in de competitie was Haan geen schim van de onuitputtelijke middenvelder die hij ja- ren achtereen wél was. De coach van de Amsterdammers vermoedde dat Haan’s zwenken tussen twee posities de vonm van de voormalige Groninger niet ten goede kwam en liet dat Knobel duide lijk weten. De laatste echter had voor het Nederlandse team nog geen andere laatste man ter beschikking. Ironisch genoeg was Knobel bij AZ op de eretribune getuige van de terechte ontluistering van Ajax. Arie Haan, ook tegen Juventus bijzonder zwak, was uit de basisopstelling gelaten ten gunste van Brokamp die tegen de Italianen niet speelgerechtigd was. De Limburger ac teerde echter zo matig dat Kraay hem na twintig minuten in de tweede helft verving. Haan mocht zijn plaats inne men en, hoe bitter het voor de midden velder en zijn coach mocht zijn, een kwartier later had het ontembare AZ de drie doelpunten gemaakt die het bom volle stadion in een feestende meute veranderde. Waarbij Knobel zich tegeno ver Kraay kan verdedigen dat de schuld voor de smadelijke nederlaag natuurlijk niet uitsluitend bij Haan ligt. „Het spel controleren door op balbezit te spelen”, was de door Kraay bevolen opdracht en die mislukte vanaf de eerste minuut jammerlijk. De thuisclub ging furieus, maar aanvankelijk onnauwkeu rig, van start. Binnen vijf minuten had tegenover Vosmaer. De jonge Van Santen moest tweemaal toezien hoe opponent Meister Piet Schrijvers passeerde. Cen trumsprits Kees Kist, net als tegenstan der Hulshoff een royale voldoende, nam de resterende treffer voor zijn rekening. Pas halverwege de tweede helft was AZ zo slagvaardig, net op het ogenblik zoals Kraay terecht opmerkte dat het erop leek dat Ajax het initiatief tot zich zou trekken. Want het hard wer kende team van Joop Brand had dan wel het duel vanaf het begin in handen, scoren was een te moeilijke taak geble ken. Zelfs een penalty kon halverwege de eerste helft niet door specialist Kris ten Nygaard in een doelpunt Worden omgezet. Udo Lattek werkt sinds 1 mei 1970 bij Bayem München. Onder zijn lei ding werd de club drie keer lands kampioen, veroverde een keer de Duitse beker en legde dit seizoen beslag op de Europa Cup voor lands kampioenen. Toch kwam het naar een eindelijk weer eens tot de verbeelding sprekend resultaat snakkende FC Twente ondanks een enorm overwicht niet verder dan 10. Hoewel de thuisclub beduidend be ter voor de dag kwam dan de afgelopen weken het geval is geweest, was het aantal doelrijpe kansen minimaal. Een doelpunt van Zuidema werd, vier minu ten voor de rust, terecht afgekeurd om dat de niet opvallende spits Van der Meeren met gestrekt been attaqueerde. Meer moeite had het supporterslegioen van FC Twente met twee andere beslis singen van de niet altijd overtuigende Beek- Zo werd er unaniem een straf schop geëist toen Jan Jeuring bij een scrimmage ten val kwam (Fred André, die hem ten val zou hebben gebracht, verklaarde later met de hand op he<t hart dat het hier een gaaf toneelstukje van Jeuring betrof) en was er terecht verontwaardiging toen er voor buiten- BREDA. Het bestuur van de eredivisievereniging NAC spreekt met klem de geruchten tegen dat men al overeenstemming bereikt zou hebben met ex-Helmond Sport-trainer René van Eek over de opvolging van Henk Wullems. Secretaris Lemmens: „We hebben met geen enkele trainer contact ge* had. Jo Jansen blijft verantwoorde lijk voor het eerste elftal. Vrijdag hebben wij de KNVB af een verzoek om dispensatie geschreven, omdat hij niet in het bezit is van een a-diplo- ma.” Programma voor zondag: Twente PSV (zaterdagavond), TelstarAm sterdam, WageningenRoda JC, NAC Feyenoord, ExcelsiorGo Ahead, SpartaUtrecht, MVVHaarlem, Den De gelijkmaker schudde het merk waardig nonchalant geworden Twente wakker, maar Telstar had toen al het vastberaden jasje aangetrokken. Hoe druk het in de slotfase ook in het Velser strafschopgebied werd, vooral bij de tal rijke kopduels Drost produceerde een gigantischereeks hoge voorzetten moesten Twente’s aanvallers steeds met de verliezersrol genoegen nemen. In die periode verrichtte Van der Meeren bo vendien op een kopbal van Achterberg een magnifieke redding, zij het dat die nodig was om zijn enige foutje (>,ik werd even misleid doordat het kunst licht werd aangestoken”) te corrigeren. Was Telstar tevreden met het resul taat, Twente-trainer Spitz Kohn was dat vooral over, de vormstijging die zijn ploeg vooral in de eerst helft had gedemonstreerd. „Het zat ons niet mee, maar er is weer goed gevoetbald. Dat is toch een stimulans voor de jongens”. Opstellingen FC Twente: Ardesch; Van lerssel, De Vries, Drost, Oranen: Thijssen. Van der Vall, Not- ten; Jeuring, Zuidema, Pahlplatz (55 Achter berg). Telstar: Van der Meeren: Driesen, André, Zwaan, Bischot; Bijl, Helling (60 Fens), Jon ker; De Wit (60 Stout), Van Kooten, Coup rus. Scheidsrechter Beek. 8500 toeschouwers. Het opgetogen publiek scandeerde al „tien, tien, tien” en Blankenburg werkte indirect mee aan de volgende AZ-goal. Rechts bij de achterlijn gaf hij Kist een onnodige zwieper waarop Nygaard de vrije trap nam. De ongelukkige Schrij- Een strafschop die de goed leidende Corver toekende toen Schrijvers de doorgebroken Vosmaer, die op een pass In de eerste helft, met uitzondering van de uitgekookt gespeelde openingsfa se, leek Telstar uitbundig naar een ne derlaag te solliciteren. Vooral nadat Theo Pahlplatz al in de tiende minuut Schrijvers al drie hoekschoppen voor zijn goal zien dalen. De Amsterdamse defensie kon net als tegen Juventus weer beginnen met de vier vertrouwde namen Suurbier, Hulshoff, Blankenburg en Krol. Een linie die tot voor tien maanden terug een grootse reputatie had maar door diverse omstandigheden uit elkaar viel. spel van Pahlplatz werd gefloten. De niet fitte aanvaller (tien minuten na de rust vervangen door Achterberg) onder schepte een foutieve pass en ging drei gend op Van der Meeren af, toen hij onaangenaam werd verrast door arbitra le fluittonen. Zo willoos als Telstar voor de rust als slachtoffer van de Twentse aanvalsdrift leek te willen fungeren, zo vastberaden stelde het elftal zich na de rust op, al kwam het niet tot een hoog niveau. Plotseling werd het merendeel van de persoonlijke duels gewonnen, plotseling ook zag de ploeg kans tot uitgekiende tegenacties te komen. Na twintig minuten, kort nadat Van der Meeren een enorme knal van Zuidema had weggestompt, bracht Cees, van Kooten de Twentse defensie lelijk aan het schrikken door vrij voor Ardesch een lob wat teveel vaart mee te geven („eigenlijk had ik meteen moeten lel len”), maar drie minuten later had Co Stout wel degelijk succes. Hoewel Hulshoff enorm veel onder schepte had de bebaarde voorstopper nog niet de vorm om Kist te beteugelen. Kraay: „Hulshoff is een van de weinigen dóe voldoende karakter opbracht”. En dat terwijl de geplaagde coach weet dat Hulshoff nog niet verder is dan het kunnen uitspelen van een volledige wed strijd. Wat na zijn lijdensweg al mooi zat is. Het voortdurend ondér druk staande Ajax beschikte ook niet over de voorwaartsen om voor enige opluchting te zorgen. Seffenhagne en Rep werden door Van Rijnsoever en Vonk volledig ingepakt, Mol maakte het Brokamp meer dan zuur, terwijl Mulder (gekop peld aan Suurendonk) in de tweede helft Een voorzet van Wytze Couperus leek voorbestemd een eenvoudige prooi voor de Enschedese verdedigers te worden, maar die kwamen (inclusief Ardesch) collectief op het idee om eens opzichtig te blunderen. Met als gevolg dat Stout (hij had de licht aan de knie gewonde De Wit vervangen op hetzelfde moment dat Fens de plaats van de met een enkelblessure tobbende Helling innam) de bal in het Twentse doel kon glijden. ENSCHEDE. Als Telstar dit seizoen één imago heeft afgeworpen, dan is het wel dat de club tegenslag van het oplo pen van een achterstand niet of nauwe lijks kan verwerken. De als resultaat bijzonder knappe 11 die de Velsenaren gisteren in Enschede tegen FC Twente realiseerden kwam tot stand nadat de ploeg in een vroeg stadium van de wedstrijd met een nadelige score werd geconfronteerd. Telstar zorgde daarmee voor een herhaling van drie eerdere gelegenheden, want ook Haarlem, de Graafschap en NAC zagen in de loop van dit seizoen geen kans om munt te slaan uit een 10 voorsprong- In alle drie gevallen slaagde Telstar erin dezelf de score te bereiken als gisteren in het Diekman-stadion. men van voorstopper Willem de Vries verdedigend overigens een zwakke schakel bij de Enschedeërs kreeg op- gedrongen. Allison, die als manager Crystal Palace van de derde naar de eerste divisie bracht, zegt: „Nederlandse scheidsrechters zijn uitstekend. Zij schijnen doelmatiger en fitter en zij tonen een bijzonder instinct voor het toepassen van de voordeelregel. Waar Britse scheidsrechters vaak te vlug fluiten, hebben zij zich de kunst van het laten doorspelen eigen gemaakt.” vers ging weer niet vrij uit. Hij tikte de bal namelijk tegen de rug van Dusbaba aan en voordat deze d» situatie overzag had Meister, die zich dankzij de drie geblesseerden van AZ een vaste plaats, in het topteam verwierf, er al 3-0 van gemaakt. In de slotfase kreeg Suurendonk nog een uitstekende kans en Ajax zijn eerste corner (AZ had er tien). Vijf minuten voor tijd al verliet Ajax-trainer Haarms met z’n twee wisselspelers het veld, begeleid door het welbekende „hij heeft gewonnen de zilvervloot”. Een beheerste Joop Brand na afloop: „Het gaat goed met het voetbal. Dat zie je als je geen ontzag voor de topclubs hebt. Je ziet ook dat het publiek wel wil als je maar voor spektakel zorgt”. Dat lukte AZ voor het eerst dit seizoen waarbij een achttal spelers van de thuisclub voor een bekeken bindertje zorgden door na het laatste fluitsignaal een ereronde te maken. Daaraan lijkt Ajax voorlopig niet toe te zfln. Vreugde bij AZ, na het eerste doelpunt tegen Ajax. Van links naar rechts de maker van de goal, Rob Meister, Hans Mol, Kees Kist, uitblinker Joop Wildbret (nummer 14) en Henk van Rijnsoever. probeerde voortdurend Wildbret voor zich te houden maar ook als dat lukte grossierde zijn tegenvoeter in fraaie ac ties. FC Twente—Telstar 1—1, FC Amster dam—Wageningen 1—1, Roda JC— NAC 1—0, FeyenoordExcelsior 21, Go Ahead Eagles—Sparta 1—1, FC Utrecht—MW 4—2, Haarlem—F(t Den Haag 1—1, AZ’67—Ajax 3—0. PSVDe Graafschap 30. DEN HAAG (ANP).— De zal deze week de afrekening ontvan gen van het toernooi om het wereld kampioenschap voetbal. „Wij zullen in de loop van de maand december de bedragen kunnen vaststellen die spelers en clubs krij gen”, aldus Ton Zwikstra, de finan ciële expert van het sectiebestuur betaald voetbal. Volgens de regle menten moeten binnen vier maanden na de laatste wedstrijd de financiële gegevens bij de FIFA worden ingele verd. De finale werd op 7 juli ge speeld, zodat de papieren uiterlijk 7 november bij de FIFA binnen moes ten zijn”. van Spelbos net de buitenspelval ontliep, onderuit trok. Nygaard correct be waakt door Dusbaba schoot hoog over. Ajax mazzelde zoals het ook door het oog van de naald kroop toen schoten uit de tweede linie door verdedigers van richting werden veranderd. Al die ballen kaatsten echter net naast het goal van Schrijvers die kort na de gemiste penal ty een vrije trap van Nygaard net uit de bovenhoek kon boksen. MÜNCHEN (DPA).— Udq Lattek zal aan het eind van dit seizoen Bayern München verlaten. De 39- jarige oefenmeester heeft nog een contract tot en met 30 juni 1976, maar hij is met het bestuur van de Westduitse Bundesligavereniging over een gekomen dit voortijdig te beëin- gen. geen lijn meer in de Ajax-aanval kon brengen. Op het ogenblik dat de teleur stellende Brokamp (Geels zit zijn lies blessure uit, red.) door Haan werd ver vangen sloeg AZ eindelijk toe. Mulder was nu spit» geworden en Haan stond nog niet dicht genoeg op Suurendonk. De ex-Ajacied werd op rechts gelanceerd en ontweek de onze kere Blankenburg toch opgesteld na zijn uitvallen tegen Juventus magni fiek. Zijn tikje terug werd door de instormende Dusbaba keihard op Schrij vers gespeeld. De voormalige Twente naar, die herhaaldelijk bewondering oogstte, wierp zich nog wel voor de bal, maar kreeg hem niet klemvast. De rappe Meister tikte de bal in het lege doel. Vier minuten later stopte Blankenburg op 30 meter voor de goal Kist onregle mentair waarvoor hij door Corver Werd genoteerd, iets wat al eerder Steffenha- gen overkwam toen hij Vosmaer bij de benen pakte. Vosmaer demonstreerde een van zijn specialiteiten en draaide de bal over de muur naar de rechterboven hoek. Schrijvers mocht al blij zijn dat hij het leer kon raken. De bal viel voor de voeten van Meister die Kist bediende. Op simpele wijze drukte hij Ajax defi nitief onder het gras: 2-0. Een fractie van een seconde heeft Telstar zelfs de illusie gehad dat het Enschede met een overwinning zou kun- 1 nen verlaten. In de laatste minuut van de wedstrijd verraste een voorzet van Jos Jonker de Twentse defensie zodanig, dat Co Stout vogelvrij voor doelman Hennie Ardesch verscheen. Ongelukkig genoeg voor Stout, een kwartier na de rust ingevallen voor Monne de Wit kort na zijn entree de auteur van de gelijkmaker, sprong de bal tegen de achterkant van zijn dijbeen en vrijwel op hetzelfde moment vond scheidsrech ter Beek het welletjes. Stout later: „Natuurlijk had ik die kans dolgraag benut, maar eerlijk is en ng aas

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 13