I Zg eiMiilf h 1 I Ar 9 a Joodse kiezers Zonder harem OPEC door Hans Rombouts Geen vette handen Kartel-vorming Paul Getty Rode lijn Ali en 40 rovers 135 maagden C&A 1 V - IL, - 20 j| H i ie d. -x WR A Sb*. - J W I I n hl Si? ?B>? 'B® *W Sf iVi-Ji I .-■«Si, Mister Five Percent viert zyn zeventigste verjaardag. de Roosevelt deed Ibn Saoed .«Mk Gulbenkian aan zonnige stranden. Sir Henri Deterding met Lady Deterding J -• nd-» F er ik De grote slag tussen de olie maatschappijen, die nu geleverd lucht daarvan was hem welgeval lig. Pahlewi, de huidige sjah, kreeg de kroon aangeboden. 3d ie ‘è>- zijn vrouwen alsmaar meer voor schotten vroeg) en een wantrou wig consortium van Engelsen. Ne derlanders, Fransen en Amerika nen had de macht over de bron nen in Irak. Tegen het eind van de tweede wereldoorlog zouden er nieuwe olievelden worden ontdekt: in de woestijnen van Cyrenaica en Tripclitanië, in de exotische emi raten van Aboe Dhabi, Doebai. Maskate, Oman en Djofar en on der de wateren van de Perzische golf. Gulbenkian dook ook na de oor log weer op. Hij sloeg opnieuw een enorme financiële slag, toen iedereen aan de Rode Lijn-over- eenkomst begon te trekken en er vanaf wilde. Gulbenkian natuur lijk niet, omdat zijn vijf percent in gevaar kwam. Hij vocht op het juridische vlak en iedereen was in 1948 weer gelukkig: elke maat schappij hoefde zich niet meer aan de beperkingen van de Rode Lijn (het Ottomaanse rijk) te storen en kon op jacht naar concessies gaan; Op 12 oktober 1896 meldde de Bakinskiya Izvestiya, het plaatselijke dagblad van Bakoe: ..Vanuit de stad had de fontein van olie het aanzien van een enorme pilaar van rook, terwijl van de top ervan zich wolken olie vrijmaakten, die over een grote afstand wegdreven zonder de grond te raken De ohe werd in de richting van Kaap Bailov gedreven door de wind, be dekte heuvel en dal met zand en olie en kwam terecht op de huizen van Bailov, 2V2 km. ver derop. Het hele distnc* Bibi-Eilat was bedekt met olie, die de kuilen vulde, een meer vormde en op de vijfde dag in zee begon te stromen. Het plein voor het raadhuis in Bakoe was door weekt van petroleum De olie vloeide gewoon in de Kaspische Zee en niemand had er wat aan”. In die jaren was de kaviaar schaars in St. Petersburg en West-Europa, want de kuit- schietende steur werd vergiftigd door de olie. Geen nood voor de concessiehouders van de olievelden in Bakoe. Zij lieten de fijnste ge rechten overkomen "t Parijs. Rond 1890 was de hoofdstad van Azerbeidzjan de pronkerigste stad van de wereld geworden. De plaatselijke bevolking had uiteraard geen deel aan de rijk dom. Als men morde werd men neergeslagen en in het openbaar gegeseld. De geschiedenis van de grote oliewinningen en uitbuitingen in het m'dden-oosten begon in Bakoe. Niets nog w^es rond de eeuwwisseling op de stinkende rijkdom, die verborgen lag onder de woestijnen van het Arabische conti nent. Dat kon ook de familie Nobel niet ver moeden (dezelfde Nobel van het buskruit en de befaamde prijzen), toen zij olie begon te winnen rond Bakoe en met anderen het mono polie van de grote Amerikaanse Standard Oil Company in Europa brak. Dat konden ook de gebroeders Rothshild uit Parijs niet vermoe den, die spoorwegen in Bakoe lieten aanleg gen en eigen raffinaderiien in Noord-ltalië gin gen neerzetten, daannee verder bouwend aan hun miljoenen-imperum. in de tijd van de grote uitbuiting waren de communisten daar zeer actief onder de arbei ders. Een bekende naam- Anastas Mikojan, een latere president van de Sovjet-Unie. belofte, dat hij nooit iets vijandigs tegen de Arabieren zou onderne men (Palestina). Koning Ibn Saoed kreeg de reserve rolstoel van Roosevelt. In 1950 begon de strijd om nati onalisatie van de olie-industrie door de Arabische volkeren zich af te tekenen. Iran gaf het sein. De tragi-komedie van Mossadeq, de premier, die in pyama politiek bedreef en wie de tranen losjes in de ogen zaten, gaf aan. dat men het niet meer overal nam. dat Rond 1935 was het midden-oos- ten verdeeld tussen de olie-reuzen. De olie van Perzië, Katar en Koe weit (voor de helft) was in Engel se handen, De Amerikanen zaten in Bahrein en Saoedie-Arabië (waar Ibn Saoed in verband met ji Datzelfde Bakoe wordt tegenwoordig nau welijks meer ter sprake gebracht als het om olie-winning gaat, want de Sovjet-Unie heeft dat gebied uiteraard volledig in zijn eigen greep. Daar zijn geen buitenlandse concessie houders meer te vinden. Interessant gegeven: Gulbenkian was het type, dat het in de olie-winning maakt: een man, die niet graag een olievlek op zijn kleren krijgt, een afschuw heeft van vette handen en de stank van olie niet verdragen kan. Maar natuurlijk wel het geld De Sheik Achmed van Koeweit dacht tezelfdertijd ook zo’n spel letje te spelen met Amerikanen en Engelsen. Ze schenen elkaar op te jagen, totdat ze besloten de con cessie te delen. De sheik moëst toen met een „fancy-prijs” genoe gen nemen. Het was het eerste openbare teken, dat de oliemaat schappijen zich in de richting van een internationaal kartel bewogen. Met Getty deden de onafhanke- lijken hun intrede in het olie- imperium van het midden-oosten. Hij brak de goedkope concessie- markt van de gevestigde maat schappijen door een enorme prijs te geven aan Ibn Saoed (1949) en bovendien toe te staan, dat een afgevaardigde van de koning in de raad van commissarissen werd op genomen Saoedie-Arabië werd veeleisender voor Aramco, dat wel moest betalen, maar tenslotte toch weer een sluwe zet bedacht' via de belastingen betaalde de Ameri kaanse overheid de schade. moest worden was die om Saoe die-Arabië, waar de woesti.inko- ning Ibn Saoed zich naai de macht gevochten had. In 1930 had Ibn Saoed al zijn vijanden gedood of op de vlucht gejaagd en het land dat hij als koning bestuurde strekte zich helemaal uit van de Rode Zee tot de Perzische golf. Ibn Saoed was gek op vrouwen en hij had er dan ook (onofficieel) talloze. Hij bekende eens. dat hij tot 1930 135 maagden had ge trouwd om niet te spreken van ongeveer honderd anderen. Het kostte hem een enorm financieel vermogen (de fysieke kant scheen hem geen moeilijkheden te geven). De koning had dus grote sommen gelds npdig en hij was bereid voor een miljoen pond sterling iedereen alle olie-concessies te geven, die hij vroeg. De Amerikanen, die al in Bahrein boórden, gingen de strijd aan met de Engelsen, die het imperium in dit deel van de wereld in gevaar zagen komen- Tussen twee haakjes: elke keer als de Britten onderhandelden zorg den zij er voor, dat er minstens een kruiser in de buurt was. De Amerikanen wonnen met hun goud en hun dollars. In 1933 ging de deur naar het midden-oosten open voor de Yanks. Dit, beknopte, verhaal van de olie-winninggeschiedenis in het midden-oosten is samengesteld aan de hand van het zeer boei ende en goed gedocumenteerde boek „Grof spel”, de strijd om de olie in het midden-oosten van 1890 tot 1974. Het door Manteau uitgegeven boek is ge schreven door de Engelsman Leonard Mosley, die overal waar hij maar de lucht van olie vermoedde (tot in de kan toren van de multinationals en de paleizen van de sheiks toe) zijn oor te luisteren legde en zijn ogen de kost gaf. Nu wilden Engelsen, Fransen en Amerikanen eigenlijk wel eens van die Mister 5 pet. af, maar Gulbenkian was de gezamenlijke oliemaatschappijen te sluw af Hij versterkte zijn positie zelfs na een zenuwslopende strijd door tijdens een vastgelopen conferentie tussen alle belanghebbenden over de er fenis van het Ottomaanse rijk (het vroegere groot-Turkije) een land kaart te nemen en een rode cirkel rond het centrale gebied te trek ken. Iedereen was tevreden met de oplossing, die de concessie- grenzen en invloedssferen aangaf. Het werd de beroemde Rode-lijn- overeenkomst, die de ontwikkeling van de olie-winning in de volgen de twintig jaar in het midden oosten bepaalde (tot na de tweede wereldoorlog)- De sluwe Armeniër had zich door deze meesterzet ver zekerd van een jaarlijks inkomen van 50 miljoen dollar. De overeen komst werd getekend. De Arabie ren zelf wisten van niets. Roosevelt stierf twee maanden later. Truman hield zich niet aan de belofte. Truman gebruikte woorden, die in het vervolg elke olieman en elke diplomaat, die met de Arabieren trachtte te on derhandelen, zouden achtervolgen: „Het spijt me, heren, maar ik moet me verantwoorden tegenover honderdduizenden mensen, die sterk verlangen naar het welsla gen van het zionisme. Ik tel geen honderdduizenden Arabieren onder de mensen, die op mij stemmen”. De betalingen aan petroleum-roy alties, die Aramco aan Ibn Saoed deed, groeiden intussen aan tot vier miljoen dollar per week. Niet zijn volk profiteerde daarvan, maar de lieden aan het hof van de nu zwakke en ziekelijke koning- Ibn Saoed was niet blij met de gang van zaken. Niemand had er aan gedacht hem te raadplegen. Hij was beledigd. Hij nodigde een onafhankelijke oliemagnaat (niet aan de Aramco gelieerd) uit om met Aramco te concurreren: Paul Getty (de grootvader van de Get ty met het ene oor”). De gouden tijd voor Gulbenkian en de zijnen (Arabische en Perzi sche vorsten aan de ene kant en de oliemaatschappijen aan de an dere kant) braken aan, toen na de eeuwwisseling de grote olie-ont- dekkingen werden gedaan en de olie inzet werd van politieke en kapitalistische steekspelen. Rege ringen gingen zich met de oliewin ning bezig houden. Zo veranderde het patroon van de olie-iridïistrie in de wereld ingrijpend, toen de Engelse regering in 1914 (op insti gatie van de jonge Churchill) het beheer over de Anglo-Persian Oil overnam. De Engelsen en Russen hadden samen Perzië verdeeld. De Amerikanen vonden het inmiddels tijd worden zich ook in het mid den-oosten te vestigen. Maar zij misten vooreerst nog een man als Gulbenkian (die het Arabische ge zegde aanhing: „Kus de hand, die je niet kunt bijten” en dus ook na beledigingen gewoon bleef onder handelen over concessies). Deze had de aanzet gegeven tot de op richting van de latere Iraq Petro leum Company waarin ook de Nederlandse Koninklijke Shell- groep belangen had. Gedurende de eerste wereldoor log had Engeland het spel rond de olie zo slim gespeeld Frankrijk werd nooit een echt grote rivaal dat de Turkish Petroleum Company ook een complete Engel se zaak werd (Shell-chef Henri Deterding was Engels onderdaan geworden en werd zelfs in de Britse adelstand verheven voor zijn „verdiensten tijdens de oor log”). De Engelsen trokken verder Arabië in: Palestina en Irak. De Amerikaanse oliemaatschappijen waren woedend, omdat Engeland en Frankrijk onderling de zaken verdeeld hadden in het midden oosten en bondgenoot VS in de kou hadden laten staan- Er ont stond een scherpe diplomatieke briefwisseling. Gulbenkian wreef zich in de handen. Hij bemiddelde en de Amerikanen kregen een klein bruggehoofd in het olie-pa- radijs. De stemming in Arabië werd steeds meer anti-Engels. Met name de Suez-crisis deed het laatste restje sympathie jegens de Britten verdwijnen. Het imperium met Londen als hoofdstad was ten ein de. Italianen (met de onafhanke lijke Mattei) en Japanners pro beerden met de Fransen om de jacht op concessies over te nemen- De onrust in het midden-oosten ook natuurlijk door de oorlogen met Israel nam toe. In 1960 begingen de Amerikanen (Stan dard Oil met name) een blunder. Standard verlaagde de olieprijs, de andere maatschappijen volgden. Sheiks en sultans werden woe dend. Ze besloten gezamenlijk ac tie te ondernemen. In die woelige tijden van Bakoe dook er een tengere Armeniër op, Calouste Sarkis Gulbenkian. Hij was nog jong, maar gaf zijn ogen goed de kost. Hij kreeg contact met een van de meest opzichtige oliemiljonairs van die dagen, de Armeniër Mantachoff, wiens wilde feesten dagen konden duren en wiens honger naar voedsel, wijn, vrouwen en krachttoeren berucht was. Gulbenkian feestte mee. Voor Aramco, de Amerikaanse olie-onderneming, die in Arabië werkte, kwam er gevaar uit eigen land tijdens de oorlog. Evenals Engeland in 1914 gedaan had met de Anglo-Persian Oil wilde de Amerikaanse overheid een betere greep op de olie hebben en dus een fors aandeel in Aramco. Het leek president Roosevelt een pri ma idee (oliemensen stemden meestal republikeins en hij was democraat), maar de oliemaat schappijen vormden in gevaar één blok en werkten dusdanig achter de schermen, (Rommel was uit Noord-Afrika verjaagd en de con cessies waren dus weer in veilig heid) dat het regeringsplan van de tafel verdween. De tweede wereldoorlog zou de situatie in het midden-oosten drastisch wijzigen. De eerste ge vaarlijke bedreiging van Enge- lands gehele organisatie in het midden-oosten vond plaats in mei 1941 in Irak. Rasjid Ali. nationa list en pro-Duits, kwam aan de macht Hij mikte op Duitse hulp en wilde de Engelsen eruit gooien, maar het lukte hem niet. Rasjid Ali en veertig van zijn volgelingen (natuurlijk Ali en de veertig ro vers genoemd) namen de wijk naar Iran. In dat Iran Perzië dus gokte de shah Riza Khan op een overwinning van de Duit sers. Russen en Engelsen trokken zijn land binnen. De olie voor de geallieerden was gered. Khan werd afgezet en Mohammed Riza maar hij deed meer. Hij doorzag de grote mogelijkheden van de olie-industrie. Met zijn achter grond hij had in Frankrijk en Engeland gestudeerd zou hij één van de belangrijkste figuren worden van het olie-imperium. Ook één van de rijkste. Zijn bij naam zou worden Mister Five Percent, mijnheer vijf-procent, omdat hij van elke grootscheepse olie-transactie, waarbij hij zich onmisbaar maakte, vijf percent van de concessie-koopsom en de produktie-opbrengst overhield. Een uiterst merkwaardige figuur, voor wie iedereen benauwd was, omdat zijn invloed zo groot was door zijn kennis van de Arabische en wes terse manier van onderhandelen (en corruptie plegen). Zo rijk als hij werd, zo gierig ook was deze Gulbenkian. Zijn zoon, die hem uitstekend hielp in zijn zaken en miljoenen binnensleepte, moest te gen zijn oude heer procederen om een wat grotere financiële toelage te krijgen Anglo-Iranian en de Koninklijke Shell hadden nieuwe markten voor hun ruwe olie gevonden. Gulbenkian ontving een extra hoeveelheid vrije olie (naast de oliebelangen, die hij met de Fran sen in Irak had opgebouwd), die hij op de open markt kon verko pen, nog boven zijn vijf percent van de winst uit Irak en Katar. Hij kon jaarlijks 8 miljoen dollar aan zijn inkomen toevoegen. De Aramco kon zijn winsten in het midden-oosten gaan vergroten buitenlandse maatschappijen, wel ke goede sociale voorzieningen ze ook ter plaatse verzorgden, met de grote winsten gingen strijken. Iran nationaliseerde de Anglo-Iranian. Maar Engelsen en Amerikanen werkten samen. De CIA sloeg toe, want de Russen zaten op het vin- ketouw. Mossadeq werd ten val gebracht. De sjah in zijn macht hersteld. Toch kreeg Iran meer zeggenschap in de oliezaken. Er kwam zelfs een ontmoeting tussen Roosevelt en Ibn Saoed (in 1945). Churchill was woedend toen hij dat hoorde en wilde eerder dan Franklin Delano met Saoed praten om de greep op het midden oosten voor Engeland te houden. Maar Roosevelt was hem voor Die ontmoeting met de koning van Saoedie Arabië werd een schilder achtige zaak aan boord van de Amerikaanse kruiser Quincy, die in het Grote Bittermeer voor an ker lag. Ibn Saoed had niet alleen met 200 hofdignitarissen willen komen maar ook met een voor treffelijke selectie uit zijn harem (om zijn mannelijkheid aan te to nen). Met grote moeite kon men Saoed bewegen met een slechts beperkt aantal hovelingen en zon der dames (tot opluchting van de scheepscommandant. die niet ge heel instond voor zijn bemanning, al vele jaren van huis en haard weg) te komen. Ibn Saoed, slecht ter been geworden, bewonderde de rolstoel van Roosevelt. Hij kreeg prompt het reserve-exemplaar van de Amerikaanse president. Nu verscheen sheik Abdoellah Tariki op het toneel. De olieminis ter van Saoedie-Arabië, waai Ibn Saoed na zijn dood was opgevolgd door Saoed. die opzij werd gezet ten faveur van koning Feisal, zou de Arabische olieproducerende landen gaan verenigen in de OPEC, een organisatie, waarom de oliemaatschappijen aanvankelijk lachten (Arabieren hadden zich nooit eensgezind getoond). Tariki bleek een gewiekste diplomaat, die in openbare discussies de oliemag- naten niet vreesde. Integendeel. En daarmee zijn we in de huidige- situatie beland. Tariki is inmiddels uit zijn land verbannen. Hij is de kampioen van de olie-nationa- lisatie, hoezeer dat de eigen Arabi sche economie ook zou kunneru— ontwrichten- Achter de schermen j is hij de grote bevechter van sheik Jamani, de huidige olieminister j- van de OPEC, die het voor elkaar 3 heeft gekregen, dat de olieprodu- cerende landen meer macht en S invloed hebben gekregen op het beleid van de grote concerns. Ja- mani wil via wegen van geleide- 3 lijkheid naar nationalisatie toe. De E strijd om het „economische levens- water”, de olie, blijft keihard B doorgaan. Olie is nu een factor K geworden om het Arabische be- wustzijn wakker te schudden en S te houden. Het is voorlopig een S bindmiddel in het midden-oosten. S Een machtig wapen ook om de westerse economie onder druk te B zetten. s ■V - b F s 1 1

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 21