Ria Beckers volgt Van Dam op als voorzitter Budel Weer dode bij aanval op Israëlisch dorp Aanslag op politicus mislukt Auto rijdt op groep kinderen in - dode Spanning op Cyprus groeit tijdens conferentie in Athene □□□Biased dit Ir-'-' J Schoorstenen opgeblazen 1 in J f 2 Zusters Price geven hongerstaking op Na bombardement op Libanon IN NOORDBRABANTSE ZEELAND CLERIDES GEMACHTIGD BESPREKINGEN TE BEGINNEN „Arabieren voor eind ’74 eigenaar van eigen olie-industrie” s Mevrouw Papadopoulos gearresteerd f 2 ANDA Q BINNEN- EN BUITENLAND DECEMBER 1974 Kerncentrale - Chaotisch Geen goed woord SOS-dienst Hond bijt kip z Defect Verdronken Olie in rivier Oplichter Overeenkomst Nulpunt d Kerkorgelrecord Misdadige stad Valse aangifte SJ? G <0 Vijf zones WEERRAPPORTEN r A’ r f Mi sa Kritische PPR zal crisis niet zoeken N zoeken Over gaf VOORUITZICHTEN VOOR WOENSDAG: plaatselijk motregen of nw wnw DINSDAG 3 DECEMBER IJMUIDEN Tel Aviv Tunis Drs. Ria Beckers werd tot voorzitster gekozen als opvolgster van Wouter van Dam. 5.54 1.38 w nnw n wzw ono zzo zzo 8 10 0 4 16 16 13 uur uur Hij deed zijn onverwachte mededeling op een bijeenkomst in Bahrein ter gele genheid van het begin van een groot droogdok-project dat door zeven Arabi sche landen wordt gefinancieerd. De meeste Arabische staten hebben een aandeel van zo’n 60 percent in de olie-industrie in hun landen, op grond van overeenkomsten die de afgelopen twee jaar met de oliemaatschappijen zijn gesloten, maar die elk ogenblik herzien kunnen worden. ATHENE. (Reuter en AFP) Glafcos Clerides, waarnemend president van Cy prus, is „sehriftelijk gemachtigd” bespre kingen te beginnen over de kern van de kwestie-Cyprus”. Dit staat in een communiqué, gisteren in Athene gepubliceerd na afloop van het overleg tussen aartsbisschop Makari os, waarnemend president Clerides van Cyprus, de Griekse premier Karamanlis, de Grieksce minister van Defensie, Ave rot en diens collega van Buitenlandse Zaken, Bitsios. Volgens de politie liep de groep kinderen begeleid door een onderwijzeres buiten de bebouwde kom aan de goede kant (het verkeer tegemoet) van de rijbaan. Ter plaatse is daar geen trottoir. Een 14-jarige jongen uit Stürzelberg (Duitsland) is gisteravond om het leven gekomen, toen de auto, bestuurd door zijn broer, bij Dwingclo met hoge snel heid uit de bocht vloog en tegen een boom reed. De bestuurder en een ande re passagier raakten gewond. De Rotterdamse politie heeft een 43- jarige man uit Wilhelmshaven aange houden die wordt beschuldigd van een grootscheepse zwendel met Eurocheques. Het zou gaan om meer dan tachtigdui zend gulden. De Duitser werd aangehou den kort nadat hij bij een Rotterdamse juwelier voor tweeduizend gulden aan juwelen had betaald met een ongedekte cheque. Als gevolg van een zaterdag gesloten overeenkomst eindigt de kortere werk tijd voor 71.000 arbeiders van Fiat in Turijn vandaag. Begin oktober kregen de werknemers een driedaagse werk week nadat de onderhandelingen tussen directie en vakbonden wareen afgebro ken. Fiat heeft zich nu verplicht een doorbetaalde kerstvakantie te geven van 20 december tot 13 januari. Het bedrijf heeft ook beloofd in 1975 niemand we gens overbodigheid te zullen ontslaan. De meisjes hebben eerder 205 dagen gevast. Zij willen overplaatsing naar een gevangenis in Noord-Ierland. Uit een studie van de VN blijkt, dat de natuurlijke bevolkingsgroei in de VS het nulpunt nadert. In Hengelo is gisteren de SOS-telefo- nische hulpdienst voor Twente met zijn werk begonnen. Het is de 25ste SOS- dienst in Nederland. Mensen in geestelij ke en/of sociale nood kunnen zonder hun naam te noemen hun problemen telefonisch bespreken met daarvoor ge trainde vrijwilligers. wnw zw no ozo zw w WZW zw w zw wzw wzw wzw wzw wzw zw zw n n w De verhoogde spanning volgt op een verklaring van de Turkse waarnemend premier Sadi Irmak, die zaterdag heeft gezegd dat de situatie op Cyprus op nieuw kritiek is, gezien de aanstaande terugkeer van Makarios. Een Cyprische regeringswoordvoerder verklaarde gisteren dat Irmaks bewe ring neerkomt op het zoeken naar een voorwendsel voor nieuwe acties van fafet Turkse invasieleger. 6 16 -4 12 15 -3 8 15 0 0.1 0.3 0.7 2 1 0.1 1 6 1 0 0 0 5 2 0 0.5 0.1 0.2 0 0 o 1 o o o 2 0 2 0.1 0 0.1 3 0 o o 3 10 9 10 9 10 9 10 9 9 9 9 7 6 5 11 8 0 -6 3 8 -2 10 6 1 6 3 5 8 -2 10 4 -9 5 5 16 12 10 Een jongen uit Amsterdam-Noord wil de zaterdag bij de politie een aanklacht indienen tegen de hem niet bekende eigenaar van een hem onbekende hond die een van zijn kippen zodanig had gebeten dat het dier van de leg raakte. Dat betekent voor de kippe-eigenaar een verlies van zes eieren per week geduren de zeker twee maanden. De politie heeft de jongen aangeraden een advocaat in de arm te nemen. LONDEN. (Reuter) De Ierse zusters Dolours (23 jaar) en Marian Price (20 jaar) tot levenslang veroordeeld wegens bomaanslagen, hebben hun vorige week donderdag begonnen hongerstaking za terdag opgegeven na een bezoek van hun vader aan de Londense Brixton- gevangenis. Gisteren zijn in Arnhem twee perso nen omgekomen bij een ongeval, waar bij twee auto’s en een motorrijder wa ren betrokken. De 40-jarige automobilist L. Vijfschat uit Arnhem werd ter hoogte van de Rijnhal onwel en stuurde zijn auto naar links. Op dat moment werd hij ingehaald door een andere auto, die tegen de zijne botste. Tezelfder tijd na derde een motorrijder met hoge snelheid en reed op de ravage in. De motorrijder, de 21-jarige Jan A.A.M. van Berkel uit Nijmegen overleed ter plaatse. De be stuurder van de eerste auto is aan een hartaanval overleden. vermisten, het probleem van de vluchte lingen en de economische vraagstukken waarvoor Cyprus zich gesteld ziet. Na afloop van de conferentie verklaarden Makarios en Clerides dat zij over de gang van zaken op de conferentie zeer voldaan waren. In het communiqué wordt er de na druk op gelegd dat men „een gemeen schappelijke beleidslijn heeft uitgestip peld om het hoofd te bieden aan het Cyprische probleem”. Deze beleidslijn zal de basis verschaffen voor „gedetail leerde instructies aan Clerides”. Nadere bijzonderheden over deze „gemeenschap pelijke beleidslijn” ontbreken. In het communiqué wordt voorts ge zegd dat op de conferentie in Athene ook gesproken is over de kwestie van de Ria Beckers stelde dat tot nu toe alleen stapjes in de goede richting zichtbaar zijn. „Maar het blijft hulp. En hulp kan de tegenstellingen in het kabinet verhul len en vertragend werken. Het is duide lijk dat de confessionelen geen ander beleid willen”. Ook Van Dam had geen goed woord over voor de christen-demo- cratische partners. „Je houdt je hart vast als je hun opstelling in de Kamer debatten ziet”, zei hij. Volgens de schei dende partijvoorzitter zullen de confes sionelen bij diverse beleidsonderdelen de zijde van de liberalen kiezen om te voorkomen dat het „ondernemersklimaat verder kan verslechteren”. Hoog water Laag water DINSDAG 3 DECEMBER TEL AVIV. <AFP en UPI) Twee Arabische commandostrijders zijn zater dagavond in het Israëlische dorp Rlha- nija een huis binnengedrongen, waarbij ze de 37-jarige bewoner doodschoten en zijn vrouw verwondden. Israëlische troe pen kwamen onmiddellijk in actie en namen na een kort vuurgevecht de Ara bieren gevangen. Een van hen was ge wond. Rihanija ligt vijf kilometer van de grens met Libanon. Er wonen hoofdza- kelij'k moslims- In het aangevallen huis bevonden zich ook drie kinderen, maar dezen bleven ongedeerd. Eerder op de dag had de Israëlische luchtmacht een bombardement uitgevoerd op een gebied in Zuid-Libanon waar guerrillaconcen- traties werden vermoed. In Beiroet deelde een woordvoerder van het Palestijnse voorlichtingsbureau Wafa mee, dat twee Israëlische vliegtui gen in de nacht van zaterdag op zondag het Palestijnse vluchtelingenkamp Rasji- dijeh in Zuid-Libanon hebben gebom bardeerd. Een Palestijnse militaire woordvoerder heeft gisteren in Beiroet gezegd, dat Palestijnse guerrillastrijders zaterdag avond de Israëlische nederzetting Riha nija hebben aangevallen. „Zij leverden Het stoffelijk overschot van de 74- jarige L. Kok uit Amsterdam is gister ochtend gevonden in het water van het Damrak. De politie neemt aan dat de man de avond tevoren per ongeluk te water is geraakt. Weer In binnen- en buitenland FRANKFORT. (DPA) De mis lukte aanslag zaterdag in König- stein/Taunus op de penningmeester van de Westduitse CDU, Walter Leisler Kiep, is zeer waarschijnlijk om politieke rede nen gepleegd. Een woordvoerder van de politie in Darmstadt liet gisteren weten dat de „Sicherungsgruppe Bonn” belast is met de opsporing van de dader. De fractieleiders van de PPR verde digden onverzettelijk hun beleid, dat onder meer bij punten als abortus, Den nendal en defensie door de 700 afge vaardigden werd aangevallen. Overigens kon het congres wegens tijdgebrek dit agendapunt tot veler kritiek slechts voor de helft afhandelen. Volgens het Kamer lid Eric Jurgens zullen tenminste twee van de zeven PPR-Kamerleden tegen het PvdA-wetsontwerp voor de abortus stemmen. Een deel van het congres eiste een eensgezinde opstelling, maar Jurgens vond dat de achterban geen unanieme steun van de Kamerfractie aan dit initia- tief-ontwerp mag verwachten. taire operaties te kunnen overgaan. Ter wijl waarnemend president Clerides in Athene vertoefde voor overleg met Ma karios, die van plan is om op 6 decem ber naar Cyprus terug te keren, nam de spanning op het eiland toe. Volgens welingelichte bronnen zijn zo wel de Grieks-Cyprische nationale garde als de Turkse invasiestrijdkrachten in staat van verhoogde waakzaamheid ge bracht. Militaire informanten vertelden dat Turkse pantsereenheden nieuwe po sities hebben ingenomen aan hun kant van de bestandslijn. ZEELAND. (ANP) In de Noordbra- bantse gemeente Zeeland is vrijdagavond een personenauto op een groep kinderen ingereden. Vier kinderen werden ge raakt. Een van hen, de 11-jarige Maria Geerts uit Zeeland, overleed ter plaatse. Drie andere kinderen werden ernstig, maar niet levensgevaarlijk gewond op genomen in het ziekenhuis van Veghel. Kennedy verklaarde dat uit niets is gebleken dat er nu minder militair ma terieel naar Turkije wordt gestuurd. Krachtens een zes weken geleden door het Amerikaanse congres aangenomen wet inzake de hulp aan het buitenland moet de Amerikaanse militaire steun aan Turkije op 10 december eindigen. Een Haagse voetganger, de 50-jarige G. van der Vaart, is zaterdagmiddag op een zebrapad in Den Haag door een perso nenauto gegrepen en om het leven geko men. Gisternacht is de 18-jarige E. Beuving uit Beilen in zijn woonplaats met zijn brommer tegen een boom gereden en om het leven gekomen. De 17-jarige M. Leeraar uit Beerta is zaterdagavond bij een verkeersongeluk in Midwoide (Gr), omgekomen. Het meisje reed mee in een auto die in een slip raakte en tegen een boom botste. President Tito van Joegoslavië heeft gisteren in Krsko (tussen Zagreb en Ljoebljana) de eerste steen gelegd voor de eerste Joegoslavische kerncentrale. Vyan Gresty heeft zaterdag na tachtig uur en 35 minuten nonstop spelen een wereldduurrecord op het kerkorgel ge vestigd. Door elk lied uit het gezangen- boek van de Anglicaanse kerk te spelen wist de 24-jarige Gresty het oude record met precies een half uur te verbeteren. Een lange serie moties k’on niet in stemming worden gebracht omdat tegen het einde van het 9 uur durende congres te weinig leden in de zaal waren. Zo sprak het congres zich niet uit over onder meer een voorstel om de fractie in de Tweede Kamer tegen de defensie begroting te laten stemmen. Bas de Gaay Fortman had al laten weten dat de fractie deze motie naast zich neer zou leggen. „Tegen een begroting stemmen betekent indirect aan je eigen ministers het signaal geven om maar liever op te stappen”, aldus de fractieleider van de PPR. De Italiaanse stad waar in 1973 de meeste misdaden werden gepleegd, is Rome, zo hebben cijfers van het Itali aanse Nationale Bureau voor de Statis tiek aangetoond. Het misdaadgemiddelde lag in de Eeuwige Stad bijna tweemaal zo hoog als het landelijk gemiddelde. In Rome werden vorig jaar per 100.000 inwoners 5292 misdaden gepleegd. In totaal werden in Italië in 1973 9,2 pet. meer misdaden gepleegd als het jaar daarvoor, terwijl de bevolking met 1,2 pet. toenam. Beide sporen tussen Rotterdam en Dordrecht zijn zaterdagochtend tussen acht en negen uur versperd geweest doordat een kalktrein die op weg was naar Maastricht precies in een „wissel straat” bij Barendrecht met een defect aan de locomotief te kampen kreeg. Een andere locomotief moest de kalktrein verslepen. Deze veiligheidsdienst is in de eerste plaats verantwoordelijk voor de bescher ming van de politici in Bonn en wordt ingeschakeld bij het onderzoek naar „misdrijven om politieke redenen van binnen- en buitenlandse terroristen”. Iemand die zich uitgaf voor lid van de anarchistische „Fractie van het Rode Leger” (RAF), heeft het Westduitse pers bureau DPA telefonisch laten weten dat de RAF verantwoordelijk is voor de aanslag op de 48-jarige Kiep. Achter de naam RAF gaat de anarchistische Baa- der-Meinhofgroep schuil. Kiep liet gisteren weten dat hij de afgelopen weken meermalen telefonisch bedreigd is wegens zijn pleidooi voor nauwe samenwerking tussen de Bonds republiek en de V.S. Men had hem ook verweten medeschuldig te zijn aan de dood van de Chileense president Salva dor Allende en Israel te steunen on danks de legitieme rechten van het Pa lestijnse volk. Kiep is zaterdagavond maar ternau wernood de kogel ontlopen. Toen hij uit de sauna bij zijn huis kwam, zag hij een jongeman op zich afkomen. „Instinctief aanvoelend dat hij groot gevaar liep”, had hij de deur dichtgesmeten en zich op de grond laten vallen. De onbekende loste drie schoten door de deur die geen doel troffen, en verdween. De Cyprische regering heeft Turkije er gisteren van beschuldigd dat het een voorwendsel zoekt om tot nieuwe mili- Zon op Maan op Elf schoorsteenpijpen, die zeventig jaar lang het beeld van Budel heb ben beheerst, legden zaterdag het loodje toen veertig kilo springstof tot explosie werd gebracht. Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Stockholm Zürich Casablanca Met 566 van de 612 stemmen koos de partij een nieuwe voorzitster: Ria Bec kers uit Oegstgeest. Zij vervangt Wouter van Dam, die in verband met drukke werkzaamheden van een tweede termijn van het voorzitterschap afzag. Tot vice- voorzitter werd Theo Jonkergouw, staf docent aan de sociale akademie De Horst, benoemd. Zowel Ria Beckers als Wouter van Dam zeiden in hun toespra ken dat het kabinet op het gebied van de sociaal-economische verhoudingen moet komen tot duidelijke en niet terug te draaien wijzigingen. De democratische senator Edward Kennedy heeft gisteren verklaard dat de VS na de Turkse inval op Cyprus in juli van dit jaar veel meer militair materieel naar Turkije hebben gezonden dan in de periode daarvoor. De Haagse recherche heeft een 21- jarige winkelbediende aangehouden we gens het plegen van een valse aangifte van een overval of wegens medeplichtig heid aan die overval. De winkelbediende had beweerd dat hij door twee mannen bewusteloos was geslagen bij een over val. De GGD en de politie twijfelden zo aan het verhaal dat de winkelbediende werd ingesloten. hevige strijd waarbij verscheidene Israë liërs werden gedood of gewond”. De guerrillastrijders keerden behouden naar hun bases terug „met uitzondering van twee man”. De guerrillastrijders, aldus Wafa, hadden Israëlische verster kingen vanuit een hinderlaag aangeval len. Daarop werden hefschroefvliegtui- gen en pantserwagens gezonden, die, al dus Wafa, lukraak schoten waardoor slachtoffers vielen onder de bewoners van de nederzetting. Aan het slot van het nogal chaotisch verlopende congres werden uiteindelijk slechts twee moties in stemming ge bracht. Het congres aanvaardde een mo tie van het partijbestuur waarin de re gering met klem werd gevraagd tijdig te komen met een wetsontwerp voor de ondernemingsraden. In april van het volgend jaar zal de partij kijken in welk stadium het ontwerp zich bevindt. In een andere motie sprak de partij zich met grote meerderheid van stemmen solidair uit met de met ondergang bedreigde toneelgroep „Proloog”, die op dezelfde dag in dezelfde stad een mani festatie hield. 1»5 05 *55 S President Amin van Oeganda heeft zijn land verdeeld in vijf militaire zones. Aan het hoofd van iedere zone staat een militair lid van de Oegandese regering. De maatregel beoogt volgens de regering „het mobiliseren van de massa’s”. Bij een frontale botsing tussen een Belgische en een Nederlandse personen auto in de buurt van Kapelle-Biezelin- ge zijn gistermiddag twee doden geval len: de 71-jarige heer G. Verschuren uit Borgerhout (België) en de 24-jarige P. Waverijn uit Yerseke. Een andere inwoner van Yerseke, de 17-jarige P. Pekaar is zaterdagavond om het leven gekomen toen hij met zijn brommer tegen een boom reed in de buurt van Kapelle-Wemeidinge. ""V» 'pp' (Van onze parlementsredactie) UTRECHT Zowel partijbe stuur als Tweede-Kamerfractie van de PPR hebben zaterdag tijdens het najaarscongres van deze partij in Utrecht kritiek geleverd op het kabinet-Den Uyl en de Kamerfrac ties van KVP en ARP. Van de mi nisters vindt men dat zij de pro blemen (zoals de Oosterschelde en de abortus) te veel voor zich uit schuiven. Het verwijt aan het adres van de christen-democratische re geringspartners was dat zij met name voor de problemen van eco nomische aarde te veel „rechtse” oplossingen zoeken. Toch liet fractieleider Bas de Gaay Fortman de achterban duidelijk weten dat de fractie in principe vast van plan is het kabinet gedurende de gehele rit tot mei '77 te steunen. Naar aanlei ding van kritische opmerkingen uit de zaaf zei hij: „De vraag op welke punten wij het kabinet moeten laten vallen is niet aan de orde. Wij moeten het land nu niet blootstellen aan een crisis. Voor alle coalitiepartners zijn er grenzen. so =■5 BAHREIN. (Reuter) De Saoedi- Arabische minister voor oliezaken, Sjeik Jamani, heeft zaterdag voorspeld dat de Arabische landen voor het eind van het jaar de volledige eigendom van hun olie-industrie zullen bezitten. Maar de PPR-fractie zal punten gaan zoéken die uitfokken”. uur en uur en het onderwerp-Dennendal zijn collega Dolf Coppes toe dat de fractie indertijd het verzet tegen het kabinetsvoorstel had laten varen om een kabinetscrisis te voorkomen. Dat nam volgens hem niet weg dat de fractie vindt dat de regering zowel bij de kwes- tie-Dennendal als bij de opzet van een Nieuw Dennendal „volledig heeft ge faald”. Zacht mist. Aantal uren zon0 tot 3. Minimum tempe ratuur: omstreeks 7 graden. Maximum tem peratuur: omstreeks 10 graden. Kans op een droge periode van ten minste 12 uur: 80 percent. Kans op een geheel droog etmaal: 60 percent. Uit een tank van een motorenfabriek in Alphen aan den Rijn is gisteren een hoeveelheid van ongeveer vijfduizend li ter gasolie de Oude Rijn ingestroomd. latter ven een achtduizend liter tank was blijven hangen. Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Frankfort Genève Helsinki Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg motregen onbewolkt windstil 17 onbewolkt nw 19 onbewolkt windstil 19 regen onbewolkt mist geh. bew. onbewolkt sneeuw geh. bew. zw. bew. windstil Las Palmas onbewolkt windstil 23 onbewolkt windstil 21 half bew. wnw 18 8.28 uur onder 16.31 21.10 uur onder 11.27 0.0 Ê-K 5E 11 10 10 10 10 10 10 9 10 10 11 15 18 7 weer met zw. bew. zw. bew. geh. bew. motregen zw. bew. zw. bew. zw. bew. geh. bew. zw. bew. Z.-Limburg motregen onbewolkt licht bew. onbewolkt geh. bew. mist windstil 15 geh. bew. zzw onbewolkt wnw zw. bew. mist onbewolkt onbewolkt zw. bew. nooit naar het conflict ATHENE. (DPA) Mevrouw Despina Papadopoulos, de echtgenote van de vo rige jaar november afgezette premier en staatshoofd George Papadopoulos, is gis teren gearresteerd. Zij wordt ervan ver dacht staatsgelden verduisterd te heb ben. Als medewerkster van de geheime dienst KYP heeft zij tot de val van haar man salaris ontvangen, hoewel zij sinds de militaire staatsgreep van april 1967 niet meer gewerkt heeft. In afwachting van haar proces zou zij vandaag worden overgebracht naar de Korydallos-ge- vangenis in Piraeus. 18.13 uur 14.00 uur fs - 4^3 i Is s gsss

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 2