Geheime reis Muisstille aandacht van Labour-partijcongres Vorster naar Haile Selassies geld voor hongergebieden volksverzekering PAUS PAULUS KOMT OP VOOR ISRAEL Spaanse bisschoppen 1 Nieuwe regels voor verkeer „Invoering van „Zwart Afrika” niet in fasen” „in politiek" in Frankrijk Stortingsverbod afvalstoffen Bomaanslag op Londens café - vijf gewonden I- - JOHAN WILLEMS ASIA FREIGHTER OVERLEDEN WORDT GELOST Afgezette keizer staat vermogen af ZOON VAN ROMMEL achtergrond BURGEMEESTER MAANDAG 2 DECEMBER BINNEN** EN BUITENLAND 3 19 74 Waarheden 1 i r t Duidelijk It P (Van onze redacteur in Barcelona, R. Bosschart) t e n Open en eerlijk r Waardevolle steun t 1 t t s t MADRID De politieke ontwikkelingen in Spanje maken een steeds duidelijkere versnelling door. Terwijl de regering reeds op het punt staat om de lang beloofde regeling van de „politieke asso ciaties” (een zoethoudertje voor het uitblijven van wettelijke par tijen) per decreet op te leggen om zo lange debatten in het „parle ment” te omzeilen, heeft de voltallige bisschoppenconferentie van Spanje een onverwachte en klinkende politieke verklaring afgelegd. (Van onze redacteur in Londen, Rudolf Bakker) LONDEN De Westduitse bondskanselier Helmut Schmidt heeft af gelopen zaterdag de gedelegeerden op het Labour-partijcongres in Londen verteld dat hun „kameraden op het continent willen dat de Britten in de EEG blijven”. Helmut Schmidt vervolgde: „Uw kameraden op het conti nent geloven dat dat zowel in hun belang als in het uwe is”. heeft tientallen welkome 5 december geschenken. Uw Fleurop- bloemist zorgt ervoor! L U. he* - J Schmidt in Londen: Blijf in EEG 1 5 i zijn 1 1 (Van onze redacteur in Rome) i e volgens hen L INURflORR r r l 1 1 1 l l I 1 1 1 1 1 r 1 o e tl n Helmut Schmidt in diepgaand gesprek met Wilson. De bewindsman zei, dat hij de invoe ring van de volksverzekering tegen ziek tekosten in fasen „de verwarring alleen nog maar groter zal worden”. Punt vier over de politieke associa ties, betekent een waardevolle steun oorlogsheld) bezocht kanselier Schmidt kort voor zijn reis naar Londen in Bonn. Churchill schreef gisteren na de terug keer in de Observer: „De prijs die de Britten zullen moeten betalen voor het aanvaarden door de anderen van hun eisen is, dat de Britten zich van dan af aan van ganser harte met de EEG zullen engageren”. Dit gaat veel verder dan dat de Britten louter zullen beloven de Brit se kiezers in het eventuele referendum te adviseren om voor de EEG te stem men. Er zijn al tekenen dat de hartstochten beginnen af te koelen en dat partijleden genoeg beginnen te krijgen van het ge discussieer”. Ingewijden verzekeren dat de oor spronkelijke tekst van de regering zo verwaterd en beperkt >s door druk van de rechtervleugel, dat tenminste twee ministers met aftreden hebben gedreigd (hoewel het wel niet zo ver zal komen), omdat politieke associa ties in de wurggreep van het ministe rie van de staatspartij samen met de senaat van die partij (de meest reac tionaire politieke club in Spanje) niet de minste levensvatbaarheid zou heb ben. Dat is waar de bisschoppen op doelen met hun eis van „werkelijke doeltreffendheid” en hun waarschu wing voor „gevaarlijke frustraties” november werd in de algemene vergade ring van de Unesco, een orgaan van de Verenigde naties voor onderwijs en cul tuur, gestemd om Israel minder te helpen bij de programma's die de regering in Jeruzalem voorstaat. De paus vroeg nu om die beslissing ongedaan te maken. s D s r 2 i 1 f e 1 t 1 t 1 1 t e 1 d a 1 5 t e e n i t s ROME. Paus Paulus vermeed za terdag een steeds sterker groeiende con troverse door aan de ambtenaren van de Unesco te vragen Israel niet verder te isoleren en „de vredelievende politiek van de Unesco te handhaven”. Op 21 Tijdens de studiebijeenkomst onder streepte hij zijn filosofie, dat ook bij de gezondheidszorg de decentralisatiege- dachte een belangrijke rol moet spelen. Schmidt wist echter de lachers op zijn hand te krijgen, waarna iedere uittocht meteen een afgang geworden zou zijn. De bondskanselier zei onder meer: „Ik kan niet helemaal vermijden dat ik me ADDIS ABEBA. (DPA)— De afgezette Ethiopische keizer Haile Selassie heeft zich, na lang geweigerd te hebben, nu bereid verklaard zijn persoonlijk vermo gen en dat van zijn familie af te staan aan het staatscomité voor hulp aan de door droogte getroffen gebieden in Ethio pië. Dat is zaterdag in Addis Abeba bevestigd door de voorlopige militaire raad van Ethiopië. Nog maar driekwart jaar geleden vond de ernstigste botsing tussen het Franco-regime en de kerk plaats en dreigde de huidige regering een bis schep (mgr. Anoveros van Bilbao) het land uit te wijzen en nu krijgt minister-president Arias Navarro op een zeer kritiek moment een kerke lijke zegening voor zijn „democratise ringsplannen”. Wil men een beter bewijs voor het snelle verloop van de politieke ontwikkeling? niet meer vastgehouden in de kazerne van de vierde legerdivisie, maar in zijn voormalig paleis, waar ook de voorlopige regering zijn intrek heeft genomen. Hij zou daar ook meer bewegingsvrijheid genieten. (ADVERTENTIE) Uw Fleurop bloemist Zaterdagmorgen waren bij razzia’s van Scotland Yard in Londen dertien perso nen aangehouden voor ondervraging in verband met recente bomaanslagen in Guildford en Woolwich. De arrestaties werden verricht op grond van de nood wet voor de bestrijding van de IRA. In Belfast deelde zaterdagavond een IRA-woordvoerder mee dat zijn organi satie met Kerstmis geen bestand in acht zal nemen. Hij waarschuwde dat de activiteit zelfs zou kunnen worden opge voerd. Geen van de zes mannen die door de Britse politie ervan beschuldigd worden verantwoordelijk te zjjn voor de bom aanslagen op 21 november in Birming ham, die aan 20 mensen het leven heb ben gekost, is lid van het Ierse republi keinse leger of van de „provisionals” van de IRA. Dit zegt de ondergedoken leider van de „provo’s” van de IRA, David O’Con nell in een gisteren gepubliceerd vraag gesprek met het in Dublin verschijnende blad „Sunday Express”. UTRECHT. (ANP) Staatssecretaris Hendriks van Volksgezondheid acht een geleidelijke invoering van de volksverze kering tegen ziektekosten niet mogelijk. Deze verzekering moet in één keer wor den ingevoerd, zei hij zaterdagmiddag in Utrecht op een studiebijeenkomst over de structuurnota gezondheidszorg van het Christen-Democratisch Appel (CDA). Het verbod is mogelijk geworden door een uitvoeringsbesluit op basis van de Wet Verontreiniging Oppervlaktewate ren, dat is ondertekend door de minis ters Westerterp van Verkeer en Water staat en Vorrink van Volksgezondheid en Milieuhygiëne. In een bijlage bij dit besluit staan een aantal voor het water gevaarlijke stof fen vermeld. Dat zijn onder andere or ganische halogeen- en siliciumverbindin- gen, olie, de meeste metalen, kankerver wekkende stoffen, bestrijdingsmiddelen en plastics. Hieruit kunnen de ministers die stoffen aanwijzen waarvoor het ver bod gaat gelden. Het besluit treedt op 1 december in werking. Het is niet duidelijk of Haile Selassie’s brief duidelijke instructies bevat aan zijn Zwitserse banken om het geld over te maken. Krachtens de Zwitserse bank- wetten kan een bank weigeren geld over te maken als ze de indruk heeft dat de rekeninghouder onder druk een machtiging heeft getekend. voor Arias Navarro en zijn huidige worsteling met de uiterste rechter vleugel over de graad van onafhan kelijkheid die het bewind aan die surrogaatpartijen zou toekennen. Schmidt verliet Engeland in de loop van gistermiddag, nadat hij besprekingen met premier Wilson op het buitengoed van de Britse premier, Chequers, had gevoerd. Op het vliegveld verklaarde Schmidt „het gevoel te hebben dat we eikaars positie nu beter begrijpen”, en dat er „ruimte voor overeenstemming” was- Een Britse commentator in een van de zondagsbladen schreef: „De toon van Helmut Schmidts toespraak zal toch wel hebben bereikt dat het debat voortaan wat minder verhit zal worden gevoerd. Al zeer lang pleit het Vaticaan voor een internationaal bestuur voor de stad Jeru zalem, een wens die tegen de politiek van de staat Israel is. De prijs voor de Unesco, meer een symbolisch bedrag (10.000 gulden), gaf vele politieke moeilijkheden na de uit sluiting van Israel uit de Unesco. Maar de paus heeft nu bij de uitreiking van de prijs gepleit voor een herziening van de beslissing. Ten eerste' verklaren de bisschop pen dat zij zich geheel achter de openingstoespraak van de kardinaal plaatsen. In punt twee vragen zij een „open en eerlijk” beleid van de regering om te verhinderen dat juist de econo misch zwaksten het slachtoffer wor den van de huidige recessie en roepen het volk op om de regeringsmaatre gelen te ondersteunen. In punt drie veroordelen zij zowel het uiterst linkse terrorisme, als de rechtse gewelddadigheid die de rech ten van de mens onderdrukt. De met spanning tegemoet geziene toespraak van Schmidt op de laatste dag van het Labourpartijcongres was een voorbeeld van knappe en uitgewogen retoriek. Vooraf had een aantal isolatio- nisten onder de gedelegeerden, waaron der een vrouwelijke onder-minister van het ministerie van Buitenlandse Zaken, laten weten dat zij de zaal zouden verlaten zodra Schmidt propaganda voor de EEG zou gaan staan maken en hen even zou komen vertellen wat hun te doen stond. In Londen is men ervan overtuigd dat de machtige Duitser in de slotfase van de EEG-onderhandelingen een beslissen de stem zal hebben. Men weet binnen de Labourregering eveneens dat zowel Schmidt als de andere regeringsleiders binnen de EEG van de Britse premier en zijn kabinet in deze slotfase een duide lijke stellingname verwachten, en dat zij zich niet verschuilen achter voorwend sels dat „eerst de stem van het volk moet worden gehoord”. (De resolutie, aangenomen op het Labourpartijcongres, gaat echter nog verder dan de eis dat „het volk moet worden geconfronteerd”. Het congres wil namelijk zelf in een speciale zitting en nog vóór ieder ander worden gehoord). ROTTERDAM. Vandaag is men in het Calandkanaal begonnen met het los sen van het „arsenicumschip” de Asia Freighter. De havenmeester heeft daartoe zater dag toestemming gegeven nadat een spe ciale meetploeg van de Rozenburgse brandweer had geconstateerd, dat er geen gevaar voor lekkages meer bestond. Zoals bekend, was er één container lek, waardoor vorige week zeventien beman ningsleden ziek werden door het ont snappende arseen-waterstof. De bondskanselier liet ook niet na zijn Britse gehoor er aan te herinneren hoe veel beter het Duitse vakbondssysteem (dat overigens door de Britten zelf na de oorlog in Duisland is geïntroduceerd) werkte dan het Britse. De Duitsers had den geleerd van de splijtingen die vroe ger in de vakbondswereld waren opge treden. Er waren niet meer dan 18 vakbonden in de Bondsrepubliek, aldus Schmidt, en zij hadden voor hun leden hoge inko mens weten te verzekeren, en dat „zon der steeds terugkerende stakingen”. Vak bondsleiders hadden een „invloedrijke rol in het beleid van de fabrieken” en de doeltreffendheid van de bonden was dan ook wel een van de belangrijkste oorzaken van de Duitse welvaart, aldus Schmidt. maal maar al te blij dat de bisschop pen „hun neus in de politiek ste ken.”) In het slotcommuniqué van hun 21ste voltallige vergadering die gedu rende de afgelopen week plaatsvond, wijdden de bisschoppen meer dan de helft van hun verklaring aan de hui dige politieke omstandigheden. Dit thema stond niet op de agenda, maar werd door voorzitter kardinaal Ta- rancon op eigen initiatief opgenomen in zijn openingstoespraak van verle den week maandag. Het Britse conservatieve parlementslid Winston Churchill (kleinzoon van d e TILBURG (ANP) Johan Willems één van de eerste „doorbraak” socialis ten is zaterdagmorgen op 65-jarige leeftijd overleden in een ziekenhuis te Tilburg. Hij was reeds enkele maanden ongeneeslijk ziek. Johan F. Willems, geboren 14 maart 1909 te Tilburg, was kort na de tweede wereldoorlog mede-oprichter van het katholieke werkverband binnen, wat toen werd, de Partij van de Arbeid. Hij is bijna 25 jaar (van 1946 tot 1970) lid geweest van de PvdA-fractie in de Tweede Kamer. Enige tijd was hij vice- voorzitter van deze fractie. Hongerstakingen van tientallen po litieke gevangenen, handtekeningver- zamelacties door Justitia et Pax-Com- missies en soortgelijke acties werden tot nu toe alleen met zwijgen en/of repressie beantwoord. Het zal de re gering moeilijker vallen cm de geza menlijke Spaanse bisschoppen een antwoord te weigeren of hun wens te onderdrukken. Fleurop/Interflor» Nederland Gegarandeerd gordt Punt zes ten slotte, de amnestie voor politieke gevangenen, betekent een onverwachte steun van de voltal lige Spaanse kerk voor de allereerste eis die bovenaan de programma’s van al Spanjes klandestiene partijen en coalities staat. Hierin zijn zowel christen-democraten als socialisten en communisten en zelfs maoïsten, het voor eenmaal eens: de politieke rechtspraak van het regime is volko men onaanvaardbaar. Niemand woont te ver om 'n bloemetje te sturen. In punt vier spreken de bisschop pen zich uit ten gunste van de poli tieke associaties. Zij onderstreepten dat deze wettelijke garanties moeten krijgen om de burgers een echte mogelijkheid te bieden om hun recht op vrije meningsuiting en deelname in de politiek doeltreffend te kunnen uitoefenen, „want anders leidt dit al leen tot gevaarlijke frustraties.” In punt vijf eisen de bisschoppen eens temeer datzelfde recht op vrije meningsuiting ook voor de preken van de geestelijkheid, die meer dan eens wanneer zij bijvoorbeeld wantoestanden aan de kaak stelden tot flinke boetes voor priesters en zelfs processen voor politieke recht banken hebben geleid. In punt zes ten slotte vraagt de voltallige Spaanse bisschoppenconfe rentie officieel met verwijzing naar het Heilige Jaar der Verzoening 1975, een amnestie voor politieke gevange nen (een herziening van het gevan genschap van diegenen die juist gede tineerd zijn wegens de beperkingen op de politieke rechten, die nu brede re erkenning zullen krijgen) en een algemene strafveriaging voor alle ge vangenen. Hoewel deze hele verklaring onge twijfeld grote indruk zal maken in Spanje, waar de katholieke kerk on danks alles nog enorme invloed uit oefent, zullen vooral de punten vier en zes veel stof doen opwaaien. De paus zei erop te vertrouwen dat de wens voor rechtvaardigheid ook in dit geval zou prevaleren. Het is bekend dat het Vaticaan meer doet aan de relaties met de Arabische landen dan aan die met Israel. Gezegd moet worden, dat de verhoudingen met het .joodse volk ver beterd zjjn na het Vaticaanse concilie, maar in het algemeen heeft de politiek van het Vaticaan meer begrip getoond voor de problemen van de Arabieren dan voor de staat Israel. PARIJS (DPA). Met ingang van 1 januari 1975 moeten de automobilisten op de autowegen in Parijs veiligheids gordels gebruiken, zoals dit reeds het geval is als men buiten bebouwde kom men in Frankrijk rjjdt. Dit is een van de twintig nieuwe verordeningen ter verhoging van de vei ligheid in het verkeer, die de Franse regering gisteren heeft uitgevaardigd. In het eigenlijke Parijse stadsverkeer geldt het voorschrift tussen 22.00 en 06.00 uur. Een automobilist in Frankrijk is voort aan strafbaar als hij een kind onder de twaalf voorin laat zitten. Motorrijders moeten ook overdag met gedimde koplampen rijden om in het verkeer beter gezien te worden. Bij he vige regen geldt dit voorschrift voor alle voertuigen. DEN HAAG. (ANP) Het in het water storten „van sterk verontreinigende en schadelijke afvalstoffen kan vanaf morgen absoluut worden verboden. Het gaat hier om stoffen die een bedreiging zijn voor het watermilieu, de in het water levende organismen en de gebrui kers van het water. De reden moet men vooral zoeken in het besluit van de uiterste rechter vleugel van het regime om zich te wreken op Arias Navarro, wiens de mocratiseringsplannen volgens hen verraderlijk zijn. De conservatieve bisschoppen, die zich eerst hadden verzet tegen iedere politieke uit spraak van de bisschoppenconferentie, zien nu in dat hun zwijgen uitgelegd zou worden als een steun aan de uiterste rechtervleugel en dat gaat zelfs hen te ver. Daarom hebben zij plotseling hun volle gewicht achter de houding van de voorzitter, kardinaal Tarancon van Madrid, gegooid. (En Arias Navarro, die door de inmenging van de uiterste rechtervleugel in het regeringsbeleid ook de stilzwijgende steun van het centrum dreigt te verliezen, is dit- hier geplaatst voel in de situatie van de man die, geconfronteerd met dames en heren van het Leger des Heils, hen probeert te overtuigen van de voordelen van het gebruik van alcohol”. Maar hij voegde er ernstig aan toe, toen hij sprak over de wens van de kameraden op het vasteland: „Als u hier over solidariteit spreekt, dient u hun wens in overweging te nemen”. LONDEN (Reuter). Bij een bom aanslag op een café in het centrum van Londen zijn zaterdagavond vijf mensen gewond. Er werden twee bom men door de caféruit geworpen, waar van er een ontplofte. De politie onder vraagt twee jongelui die door voorbij gangers zijn gegrepen in de buurt van het café, dat zich niet ver van de Ierse ambassade en Buckingham Palace be vindt. De Labour-gedelegeerden lieten zich in muisstille aandadh door de Duitser om hun vinger winden, ondanks het feit dat diegenen onder hen die de taal der politiek hebben leren verstaan, be grepen welke onaangename waarheden Helmut Schmidt hun keurig verpakt voor de voeten wierp. Nog een dag tevoren was op het partijcongres een resolutie aangenomen die zeer vijandig tegenover de EEG was gesteld. In feite maakt zij iedere aanvaarding van nieu we voorwaarden onmogelijk, omdat zij lijnrecht in strijd is met het verdrag van Rome. Het zal dan ook op premier Wilsons bekende talenten aankomen om zijn meer isolationistische volgelingen op het juiste moment een draai van 189 graden te laten maken. STUTTGART. (UPI) Manfred Rommel (45 jaar), zoon van nazi-veld- maarschalk Erwin Rommel, is gisteren tot burgemeester van Stuttgart gekozen. Hij was kandidaat van de christen-de mocraten en kreeg 58,9 pet van de stem men. Zijn naaste rivaal, een sociaal democraat, haalde 39,5 pet. Haile Selassie heeft volgens deze me dedeling „uit eigen vrije wil” een ver klaring ondertekend, waarin hij bankrekeningen en goudvoorraden bij binnen- en buitenlandse banken, en ook het vermogen van zijn overleden vrouw, zijn kinderen en neven, ter beschikking van de staat stelt. Volgens een later toegevoegde rege ringsverklaring hebben de militaire machthebbers de ex-keizer „voor en na diens afzetting herhaaldelijk geduldig gevraagd” zijn persoonlijk vermogen en het familiefortuin naar Ethiopië te laten overbrengen. Maar de keizer had nooit willen zeggen hoe groot zijn vermogen was of waar het zich bevond. Niet duidelijk is of de keizer daarover inmid dels wel opheldering heeft gegeven. In de verklaring worden geen bedragen ge noemd, maar er staat wel dat de specu laties in de buitenlandse pers over de om vang van het keizerlijke vermogen „voorbarig” zijn. Tegelijk met de regeringsverklaring werd een fotokopie vrijgegeven van de brief, waarin Haile Selassie afstand doet van zijn vermogen. Waarnemers menen dat de keizer voor de keus is gesteld: zijn geld of zijn leven. De recente exe cuties van 60 vooraanstaande Ethiopiërs, onder wie de kleinzoon van de keizer, zouden Haile Selassie wat toeschietelij ker hebben gemaakt. Hij wordt nu ook Vlak na deze stemming in Parijs bleek dat het Vaticaan de vredesprijs, ge noemd naar Paus Johannes XXIII, toe gekend had aan de Unesco. Die beslis sing van het Vaticaan viel ver vóórdat de leden van de Unesco Israel uitsloten van een aantal programma’s. Het Vati caan stond nu onder druk van een groot aantal Italiaanse intellectuelen om de prijs niet toe te kennen en ook uit andere landen waren protesttelegram- man in Rome binnengekomen. De paus vroeg aan de directeur-gene- raal van de Unesco Mathar M’Bow uit Senegal en de voormalige directeur-ge- neraal, de Fransman Maheu, om „deze onverwachte moeilijkheid naar ieders tevredenheid op te Lpssen”. JOHANNESBURG. (AP) Premier John Vorster van Zuid-Afrika heeft mo gelijk onlangs twee zwarte Afrikaanse staten bezocht, Senegal en Ivoorkust. Hij zou met deze landen tot een betere verstandhouding willen komen, zo meldt de Sunday Times in Johannesburg. Het blad meldde dat in het diepste geheim een vijftien man sterke Zuid- afrikaanse regeringsdelegatie onlangs per vliegtuig een „historische vredessafari” naar zwart Afrika heeft gemaakt en dat, waarschijnlijk Vorster lid van die dele gatie is geweest. Gemeld werd, dat de groep een ont moeting heeft gehad met president Felix Houphouet-Boigny van Ivoorkust en met president Leopold Senghor van Senegal in het landhuis van Houphouet-Boigny. De bijeenkomst in Ivoorkust, aldus het blad, was de climax van intensieve on- derhandelingen achter de schermen tus sen de Zuidafrikaanse en de beide Afri kaanse staten. Die onderhandelingen zouden meer dan een jaar hebben ge duurd. Paus Paulus VI (rechts), nadat hij gisteren hier de Johannes XXIII-Internationale Vredesprijs, ter grootte van f 100.000, had. uitgereikt aan de president van UNESCO, de Senegalees Mandoe M’Bow (links). Naast deze, naar rechts: Gabriël-Maria kardi naal Garrone, mgr. Jacques Martin en mgr. Pietro Canisto van Lierde. VWWW™'

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 3