Jongen maakte Brief van bewoners aan de raad amok in Breestraat Mogelijk gevolg van dalende conjunctuur ZORG OVER ORDERPOSITIE WERKPLAATS DE TUNNEL voor EUR B.V. spor&rf® Jeans Heuse Nog steeds blubber in de woonschepenhaven Gesproken krant visueel gehandicapten Verenigingsnieuws B Bum BOUWMARKT 145.- 420.- 460.- metnico scheepmaker 330.- 125.- lammerts MET MEDEWERKING VAN ONS BLAD Koudenhorn 54 eksklusieve mannenmode Kindermiddag met Sinterklaas bij Verborst Homas kamerbiljarts PLAATSELIJK NIEUWS 1974 DECEMBER MAANDAG Relaas Blubber Wensen Tuingebied Administratie Beverwijk Heemskerk Speciale aanbiedingen uit onze bouwmarkt voor uw sinterklaas-inkopen. Alleen dinsdagavond zijn wij geopend van 19.30 - 22.00 uur. slank getailleerde OVERHEMDEN 39,75 Kennemeriaan 36 Id. 02550-144 53 IJmuiden Wijk aan Zee 55,00 TERLENKA PANTALONS in de kleuren: zwart, groen, brik, donkerrood, bruin en camel zonder omslag 49,75 Velsen-Noord 9 (ADVERTENTIE) De (ADVERTENTIE) lllllll mill Grote kollektie M (ADVERTENTIE) ai veertiendaagse een Bollenstreek. de (ADVERTENTIE) Ge- 19 u. u„ jeugd 15-17.30 45: I Maandag-, dinsdag- en woensdag avond geopend van 7 tot 9.30 uur Lange Nieuwstraat 185 (Noord Arcade) IJmuiden iiimiiiiiiiiiiiiiiiiimimiiiiimiiiiiiiiii model B 35 afm. 160 x 80 cm model B 20 afm. 140 x 70 cm model B 25 afm. 140 x 70 cm model B 4 afm. 100 x 50 cm Bouwmaterialen P.V.C.-artikelen Wand- en vloertegels Open haarden Ijzerwaren Verfwaren Elektra art. Sanitair Tuinartikelen vroegst in september zou kunnen wor den aangelegd. Toen kwamen de verkiezingen en op 27 september hadden de bewoners het eerste contact met wethouder Hoogeboom. Die had tijd nodig om zich te oriënteren. Aan het slot van dit relaas schrijft het comité nu in de brief aan de raad: „We hebben gewacht: september, okto ber, november. Wie schetst echter onze verbazing als we in de begrotingsvoor stellen wederom een verhoging van de havengelden zien aangekondigd, terwijl het college eerst nader wil bepalen wat men nu met de woonschepenhaven wil. Dat is op z’n zachts gezegd voor ons onbegrijpelijk”. kelen zullen ook diensten van dok ters, apotheken e.d. en culturele aan kondigingen worden opgenomen. 44 en MAANDAG 2 DECEMBER Openbare bibliotheek. De Zwaanstraat 4a: volwassenen en jeugd 19-21 u. DINSDAG 3 DECEMBER Moriaan, Dorpsduinen. ’s Middags. St. Nicolaasfeest voor bejaardensoos De Re mise. Openingstijden: dagelijks van 8.00 - 18.00 uur. zaterdags van 8.30 17.00 uur. tel. 023 - 321212. met omslag model B 30 afm. 160 x 80 cm onderstellen voor biljarts MARKTPLEINGALERIJ IJMUIDEN Telefoon 02550 - 16613 In mei stuurden de' woonschepenbe woners een brief aan alle raadsfracties met het verzoek wethouder Schipperus aan zijn beloften te houden. In juli volgde er weer een gesprek met wet houder Schipperus en enkele ambtena ren. Opnieuw werden tekeningen ge toond, maar weer andere. Het werkvoorzieningsschap „De Tun nel” omvat een industrieel centrum, het werkverband voor buitenobjecten en een werkverband voor hoofdarbeiders, het administratief centrum, dat thans even eens in een lokaliteit aan de Cruquius- weg is gehuisvest. Dit administratieve centrum is nog van beperkte omvang. Tot de aanstelling van een proectleider is in principe al besloten, maar het bestuur heeft gemeend voorrang te moeten ver lenen aan de verdere uitbouw en ont wikkeling van het werkverband voor buitenobjecten, mede omdat het aanbod van werknemers daarvoor veel groter is. De buitenobjecten leveren sedert 1972 baten op en het toen ingevoerde systeem, waarbij werken voor derden, voorname lijk gemeenten, door „De Tunnel” wor den aangenomen en uitgevoerd met ploe gen werknemers onder leiding van eigen personeel van „De Tunnel”, blijkt goed te voldoen. Onder meer in de gemeente Dat is op zichzelf natuurlijk al fout geredeneerd. Die 65 miljoen van „Geven voor leven” zijn niet voor opsiering van de bedden bestemd, maar voor onder zoek naar kinderkanker, dus in principe zou er ook „maar” 65 miljoen nodig zijn voor onderzoek naar volwassenenkanker, ware het niet dat het onderzoek op dat terrein al een stuk verder is dan bij kinderkanker. Bovendien is het aller minst denkbeeldig dat de resultaten van het onderzoek naar kinderkanker ook nuttig kan zijn voor „latere” kanker, zodat ook de oudere kankerpatiënten ervan profiteren. BEHALVE de Amsterdamse Blin denbibliotheek, die de financiering, de technische afwerking en de admini stratie verzorgt, werken aan de hoor- krant mee de Provinciale Bibliotheek Centrale Noord-Holland, die de pro paganda in onder andere bejaardente huizen voor haar rekening neemt, en de Vereniging Het Gesproken Week blad „De Band” in Grave, die de banden copieert en verzendt. Contact persoon voor de gesproken krant is de heer J. Tjep A- Kwoei, Baron De Coubertinstraat 97, Haarlem, telefoon 023-337429. En de brief besluit met: „We dringen er bij de raad van de gemeente Beverwijk met kiem op aan, bij de komende begrotingsbehandeling deze zaak aan de orde te stellen en te komen tot een uitspraak met een duide lijke omschrijving van wat er nu gaat gebeuren. Wij stellen nogmaals, dat het verhogen van de liggelden voor ons onaanvaardbaar is, zolang er geen ver beteringen zijn aangebracht. We vinden het ontoelaatbaar, dat 24 gezinnen in een smerige blubbertroep moet leven en nu al twee jaren aan het lijntje worden gehouden. We hopen dat de raad tot een duidelijke uitspraak komt, zodat we in samenspraak met de gemeente eindelijk' eens kunnen beginnen aan de verbete ring van ons leefmilieu”. Heemskerk worden reeds 25 hectaren plantsoen, openbaar groen en de be graafplaats onderhouden. De nieuw te stichten kwekerij, bestaan de uit een kassencomplex voor het kwe ken van potplanten en een openlucht kwekerij voor planten en heesters, zal worden gebruikt voor de plaatsing van werknemers, die in verband met hun handicap (nog) niet geschikt zijn voor Namens het actiecomité „Woonsche penhaven” is de brief aan de raad on dertekend door de heer Cas van Eerden jr. Van Bekkum die het ook niet kan helpen dat hij (vermoedelijk door een vertekening van het beeld) een beetje als een ijdeltuit naar voren komt, vond het onjuist dat de aandacht zo op kin derkanker was gevestigd, terwijl er hon derdmaal meer bedden bezet worden door kankerpatiënten van boven de 15 jaar. Voor die patiënten zou dan wel 6500 miljoen gulden nodig zijn, meende hij. Op de begroting 1974 kwam de woon schepenhaven niet voor, althans niet met betrekking tot voorgaande punten. In februari 1974 ging de gemeente praten met het Hoogheemraadschap over uitbreiding van de rioolzuiveringsinstal- latie aan de Wijkermeerweg. Dan zou blijken hoeveel grond er overblijft om de woonschepenhaven te verbeteren. In die maand onstonden probemen over het ophalen van het huisvuil, want, zo, ver zucht het comité in de recente brief aan de raad: „1974 was me het jaartje wel”. In maart volgde de affaire rond de afpaling van de woonschepen-haven met als resultaat op 13 maart een gesprek met wethouder Schipperus. Op 9 april weer een gesprek met de wethouder en enkele ambtenaren over verbetering. Er kwam een tekening op tafel met de nieuwe weg en de schuren. Gedeputeerde Staten hebben namelijk voorlopig hun goedkeuring onthouden aan het besluit tot aankoop van de ge meente Heemskerk van een perceel tuin grond aan de Luttik Cieweg. Tegen deze verkoop zijn namelijk bezwaren gerezen uit de kringen van de omliggende tuin ders. Tijdens een hoorzitting werd in overleg met alle betrokkenen een com missie van goede diensten ingesteld om tot een voor alle partijen aanvaardbare oplossing te komen. Deze commissie heeft nog geen afgerond advies uitge- OM IN DEZE, leemte te voorzien hebben de blindenorganisaties in het afgelopen jaar een verrassende activi teit ontwikkeld. In samenwerking met de blindenbibliotheken, zieken omroepen en de provinciale en plaatselijke pers zijn in verschillende delen van ons land, onder andere in de grote steden Amsterdam, Den Haag, Rotterdam en Utrecht zoge noemde gesproken streekbladen ver schenen. Een bloemlezing uit de regi onale berichtgeving wordt ingespro ken op band of cassette, vermenig vuldigd en toegezonden aan geïnte resseerden. Behalve berichten en arti- In augustus ontvingen de bewoners een brief van wethouder Schipperus met de mededeling, dat de weg op z’n Naar aanleiding van de „steekproef” van de PPR heeft het dagelijks bestuur van de HOC inmiddels laten weten, dat men het bijzonder zou betreuren als de plaatselijke middenstanders zich niet aan de uitdrukkelijk gemaakte afspraak zouden houden om de winkels op de koopavonden tussen zes en zeven uur te sluiten. Het HOC dringt op stipte nale ving aan. Het HOC-bestuur verklaart verder dat alle ondernemers op de hoogte zijn van de geldende werktijdregeling voor min derjarigen. Volgens het HOC-bestuur zijn er vorig jaar geen overtredingen geconstateerd. (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. Zaterdagavond ont stond er op de Breestraat een vechtpar tij, toen een 25-jarige Beverwijker wan delaars lastig viel. Een even oude Heemskerkse jongeman nam dat niet en nam het voor de wandelaars op. De Beverwijker voerde zijn bedreiging uit en deelde een ferme tik uit, maar zelf kreeg hij ook een paar rake klappen te incasseren. De politie moest er aan te pas komen om de boel te sussen. Er is proces-verbaal opgemaakt. Uit een woning aan de Graaf Jan straat is zaterdag een suèdejas ter waar de van zevenhonderd gulden verdwenen. Men is met een loper het huis binnen gedrongen. Van de parkeerplaats aan de Del- laertlaan is in de nacht van vrijdag op zaterdag een rode Fiat gestolen. Zondag reed op de hoek Warande- Zeestraat een auto tegen een lichtmast. De bestuurder, woonachtig in Amster dam, rook naar drank, maar een blaas- pijpproef weest uit, dat het alcoholpro- millage nogal mee viel. De man werd wel een rijverbod voor een aantal uren opgelegd. VERSCHEIDENE CATEGORIEËN mensen, zoals visueel gehandicapten en ernstige reumapatiënten, zijn voor hun nieuwsvoorziening vrijwel geheel aangewezen op radio en televisie. Aan de behoefte aan plaatselijk en regio naal nieuws wordt nauwelijks vol daan. Genoemde mensen leven in een wereld, waarin het Midden-Oosten dichterbij ligt dan de Grote Markt in Haarlem, Beverwijk is verder weg dan Bangladesj. Voor het nieuws uit de directe omgeving zijn ze nog altijs afhankelijk van de tijd en goodwill van huisgenoten, vrienden of kennis sen. Ik heb ook met welgevallen naar Christina Deutekom gekeken, aan wie achter de schermen gevraagd werd waarom zij het een goede actie vond „Vindt u dat dan niét?”, vroeg ze terug. En op de vraag of ze belangeloos had meegewerkt zei ze dat ze dat een bruta le vraag vond, waarop ze ook een bru taal antwoord zoü geven: „Dat gaat u niets aan!” DEZE WEEK verschijnt het eerste nummer van hoorkrant met nieuws uit Haarlem en omgeving, de Haarlemmermeer en de IJmond- Dit is het resultaat van een serie oriënte rende en werkbesprekingen tussen de Noordhollandse contactcommissie van de drie landelijke blindenorganisaties, de redactie van Haarlems Dagblad en de Blindenbibliotheek in Amsterdam. De krant, die de naam „Kennemer Koerier” draagt wordt ingesproken op band en cassette. (Van een onzer verslaggeefsters) IJMOND. Het Sociaal Werkvoor zieningsschap ,,De Tunnel” houdt dins dag 10 december een openbare verga dering in de eigen kantine aan de Cru- quiusweg 1 in Velsen-Noord. Op de agenda staan onder meer de benoeming van een voorzitter en een vice-voorzitter en de behandeling van de begroting voor 1975. In het investeringsplan zijn nog niet opgenomen de kosten van grondaankoop voor de stichting van een eigen kweke rij en de inrichting daarvan. Het wensenpakket bestond toen onder meer uit: geen nieuwe woonschepenha- veïi, maar verbetering van de bestaande; het mogen bouwen van een schuur; aanbrengen van een beschoeiing; het aanleggen van een geasfalteerde weg; het aanleggen van een rij bomen tussen de woonschepenhaven en het industrie gebied; het aanleggen van een draaigele- genheid voor auto’s aan het eind van de weg; het doortrekken van de openbare verlichting tot het einde van de haven; het ondergronds aanbrengen van de ka bels voor de electriciteitsvoorziening; het uitbaggeren van de haven; het instellen van een stopverbod op de Wijkermeer weg vanaf de Ringvaart tot aan het bedrijfspand van Lohmann; het plaatsen van afsluitbare containers voor het huis- De eerste gast in Koos Postema’s „Groot uur U” was pianist Louis van Dijk, die zich ontpopte als een uitste kend verteller die ik nog wel eens zie eindigen als Victor Borge: een centaur, half pianist, half conferencier. Een har monium in de kerk waar zijn vader koster was, noemde hij „een psalm- pomp”, en hij zei ook nog: „Zodra je in dit land succes hebt wordt je integriteit in twijfel getrokken”. Dat laatste sloeg, onbedoeld, als een boemerang terug op het eerste onderdeel van Brandpunt zaterdagavond. De NCRV-actie „Geven voor leven” is in derdaad een doorslaand succes geweest, en daarom besloot Brandpunt dat de integriteit ervan in twijfel mocht wor den getrokken. Er werden „Vraagtekens bij allerlei dingen” gezet. Dat is nooit een moeilijk opgave, kijk maar: Brand punt? Charl Schwietert? Niemand min- ■der dan prof. dr. Van Bekkum die we onlangs nog in het kielzog van dokter Van Swol in Amerika de kankerproblemen zagen bestuderen voor de TROS was er voor van stal gehaald. BEVERWIJK. De bewoners van de woonschepenhaven aan de Ringvaartweg hebben zich opnieuw met een brief tot !de raad gericht, weer met de vraag of jde raad van plan is wat te doen aan de Itrieste situatie in en rond de woonsche- ipenhaven. I Sinds de begrotingsbehandeling op 14 {december 1972 is het uit de woonsche- ■penbewoners gevormde actiecomité in Jonderhandeling met de gemeente om de leefbaarheid in de haven te verbeteren. Tijdens die begrotingsvergadering werd besloten het voorstel tot verhoging van de havengelden terug te nemen. In juli en september 1973 zijn ge sprekken gevoerd met de toenmalige 'wethouder P. J. Schipperus. DECEMBER Const. Huygens- BEVERWIJK. Zaterdagmorgen or ganiseerde de personeelsvereniging van Verhorst Apparatenbouw voor ruim zes tig kinderen van de personeelsleden, werkzaam bij haar bedrijven in Bever wijk, Haarlem en Hilversum een Sint Nicolaasfeest in de grote zaal van Dick Heemskerk aan de Zeestraat. Na het welkomstwoord van voorzitter Kleiber- gen van de personeelsvereniging werden de. kinderen vermaakt door goochelaar Bert Visscher. De komst van St. Nico- laas vormde het hoogtepunt van de kin dermiddag. vuil; het aanbrengen van reddingsmate- riaal, een schoolbus. De laatste drie punten zijïi geregeld, schoolbus functioneert heel goed. Reddingsmateriaal kwam er in juli 1973; de containers in maart 1974. - MAANDAG 2 Progress - sociëteit, straat. Geopend vanaf 20 u. Openbare bibliotheek. Kerkweg 45: volwassenen 19-21 u. ABONNEMENTEN VOOR DE hoorkrant „Kennemer Koerier” kun nen worden opgegeven bij de Blin denbibliotheek, Molenpad 2, Amster- dam-C„ telefoon 020-66465. Behalve naam en adres gelieve men ook te vermelden of men beschikt over een band- of cassetterecorder. bracht. Wethouder H. J. M. Roozen van Heemskerk liet deze week weten, dat er sprake is van een ander stuk grond in het Heemskerks duingebied, maar de besprekingen daarvoor zijn nog gaande. Het dagelijks bestuur van „De Tunnel” verwacht dat men spoedig een nieuw voorstel aan het algemeen bestuur zal kunnen voorleggen. Geen van de gemeenteraden der via een gemeenschappelijke regeling in „De Tunnel” samenwerkende gemeenten Be verwijk, Castricum, Heemskerk, Uitgeest en Velsen hebben bezwaren ingebracht tegen de ontwerpbegroting. Uit een toelichting op deze begroting bljjkt, dat de orderpositie van „De Tun nel” een zaak van voortdurende zorg is. Bij een daling van de economische con junctuur vallen orders weg en dat bete kent dan in het algemeen vaak, dat men orders van een lager nivea en tegen een lagere prijs dient te aanvaarden, want de contenuïteit van het werk moet wor den gehandhaafd. Merkwaardig genoeg verzuimde Schwietert dergelijke en andere opmer kingen te maken. Kritische journalistiek houdt echter niet op bij een kritische houding tegenover de ene kant van de medaille, men moet tegelijk kritisch zijn tegenover de andere, wellicht eigen kant. De opmerking dat door de actie „een omroepvereniging het beleid van het kankeronderzoek bepaalt” doet me den ken aan het verwijt aan dr. Albert Schweitzer dat hij alleen maar naar Afrika ging oin geen last te hebben van zijn buren als hij orgel speelde. Men doet de NCRV onrecht door het voor te stellen alsof ze de andere sectoren van het onderzoek „benadeeld” heeft door de actie uitsluitend voor research naar kin derkanker te bestemmen. Eerst was er, bij wijze van spreken, niks. Toen kwam de NCRV, en vervolgens had een be paalde sector van het kankeronderzoek opeens 65 miljoen gulden. Je moet wel een druiloor zijn als je daar moeilijk over begint te doen. Charl Schwietert stelde het ook voor alsof de commercie de hele „Geven voor leven”-avond in zijn greep had gehad. Ik vond dat, vergeleken met vorige soortge lijke acties, erg meevallen, al zag je Opel en Flevohof en nog enkele anderen erg hun best doen om de afzender duidelijk te doen uitkomen. Maar ach. mr. Schüttenhelm, die je soms niet moet onderschatten, zei in een antwoord op een vraag daarover dat hij dit een typisch rooms-katholieke vraag vond, waarop hij dan ook een jezuïtisch antwoord wilde geven: „Ik geloof niet dat er met opzet reclame is gemaakt aan de ene kant”. DE „KENNEMER KOERIER” wordt voorlopig een tweewekelijkse periodiek en dat is niet om financiële redenen Dankzij een subsidie van het ministerie van CRM aan de blin denbibliotheken is de abonnements prijs slechts een fractie van de wer kelijke kostprijs, namelijk f 5 per jaar. Dat desondanks is besloten het gesproken blad voor Haarlem en om geving om de veertien dagen te laten verschijnen, hangt onder meer samen met het feit dat nu ook in de kop van Noord-Holland zo’n blad het licht gaat zien. De organisatorische- en technische problemen die het ver zorgen van twee periodieken met zich brengt, maken een zekere aanlooppe riode noodzakelijk. En zo is hét natuurlijk. Ik neem aan dat die interviewer voor die vragen ook betaald werd, en dat hij los daarvan een bedrag heeft gegeven aan „Geven voor leven”. Je moet de dingen niet door elkaar gaan halen. De NCRV heeft alle kosten van de uitzending op zich geno men, als alle medewerkers en optreden den gewoon betaald zijn (wat da zuiver ste gang van zaken zou zijn), is dat dus op geen enkele wijze ten koste van die 65 miljoen gegaan. De ervaring heeft nu eenmaal geleerd dat je een bedelprogramma moet larde ren met zang en muziek om een maxi mum effect te krijgen, zoals de ervaring ook geleerd heeft dat je. wü je geld van de mensen lospeuteren, ze op hun ge moed moet werken. Wat dat betreft maak je met kinderkanker natuurlijk een betere kans dan met bijvoorbeeld aderverkalking. Zo’n tv-actie is ook een kwestie van tv-maken, een kwestie van doseren: een scheutje Deutekom en een scheutje Abraham en een flinke scheut medeleven, plus een portie schouder klopjes en een lepeltje nationaal-chauvi- nisme. met als doel geen kunstprogram ma maar een programma dat geld op brengt. Dat doel is bereikt. Du» ’■eê zeuren we dan nog? DINSDAG 3 DECEMBER Progress-sociëteit, Const. Huygens- straat. Geopend vanaf 20 u. Donkey Shot, A. Verherenstraat. Ge opend vanaf 20 u. Openbare bibliotheek. Kerkweg jeugd 15.30-17.30 u. MAANDAG 2 DECEMBER Openbare bibliotheek. Kerkstraat en Amstelstraat 44: volwassenen jeugd 19-21 u. werken in de openbare parken. Verwacht wordt, dat de blo-scholen in toenemende mate een beroep zullen doen op de sociale werkvoorziening. Een eer ste overleg voor het doormaken van een stageperiode van een aantal 15- en 16- jarigen heeft ai plaatsgevonden. In hoe verre deze ontwikkeling het gevolg is van de economische conjunctuur, de in voering van het minimumloon of van andere factoren acht het bestuur nog niet te overzien. De opvang van deze jongeren zal een ontwikkeling met zich meebrengen in de richting van arbeids- training. DINSDAG 3 DECEMBER Hulpdienst Help een handje. Van maandag tot en met zaterdag van 8-10 u.: Zeestraat 81, tel. 24617 of bij de bekende wijkhoofden en medewerkers. Sportfondsenbad, Kuikensweg. opend van 9-12 en 13.30-15.30 u. Grenspost, Soerstraat. Vanaf schaakclub Weenink. Huis Ter Wijck, Plesmanweg- 19 u. St. Nicolaasfeest voor bewoners; vanaf 19.30 u. ook voor medewerkers. Sociëteit Alpha, Moensplein. Geopend vanaf 20 u. Openbare bibliotheek. Kerkstraat 44: volwassenen 14-17.30 u. DINSDAG 3 DECEMBER Openbare bibliotheek. Wijkerstraat- weg: 19-21.30 u.

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 4