Proloog mobiliseert indrukwekkende achterban Danstheater bewoog langs randgebieden E Te grote verwachtingen van TINTELEND RITME BIJ JULIAN BREAM Clarice Carson als grandioze Salome van Richard Strauss Uitgelezen recital XW Eric Clapton a 5 Te weinig zelfkritiek van beeldhouwer Cora Canne Meyer uniek zangeres Zeer goede voorstelling van Nederlandse Opera Hl theeminent 6 MAANDAG 1974 2 DECEMBER (Van onze correspondent) F. B: Verworven recht 'I? moeder, steekt de bewondering voor haar dochter niet onder stoe len of banken, maar Herodes ont- steeks in blinde woede en geeft zijn soldaten bevel Salome te doden. DEN HAAG Binnen een klein dansfestival in het HOT-theater in Den Haag bewandelde Het Neder lands Danstheater vrijdag- en zaterdagavond een aantal randge bieden van de dans. Om te begin nen mocht Peter Dockley in „Self- surgery” onderzoeken hoe zijn beel den (hij is beeldhouwer) tot dansen gebracht kunnen worden. Als uit gangspunt had hij een witte stel lage gebouwd waarin witte afgiet sels hingen van enkele mensen en van een pas geslachte en openge sneden os. Drie van die mensen UTRECHT „Tegen politieke censuur, tegen onbehoorlijk bestuur zeggen wij: nee! Proloog moet blij ven!” Dit was zaterdag in de Mer- wedehal van de Utrechtse Jaar beurs de allesoverheersende leuze bij de massaal bezochte landelijke manifestatie van de Eindhovense toneelwerkgroep Proloog. Dit ge zelschap, dat politiek vormings theater bedrijft, staat voor hete vuren, nadat zowel de Eindhovense gemeenteraad als de Provinciale Staten van Noord-Brabant kleine meerderheid besloten langer subsidie te verlenen. SCHEVENINGEN De pre mière van Salome in 1905 in Dres den is niet bepaald onopgemerkt gebleven in de operawereld van die dagen. Het publiek en de kritici spraken er schande van en het zag er naar uit dat Richard Strauss zijn biezen wel kon pakken. Nog nooit had men zoiets immoreels en af schuwwekkends meegemaakt. Een prinses, die Jochanaan de profeet, smeekt om haar te verleiden en vervolgens een wellustige dans uit voert voor haar stiefvader Herodes, waarbij zij zich terloops ontdoet van de zeven sluiers, die haar nog kuise lichaam bedekken. Zij eist dat haar het afgehakte hoofd van Jochanaan op een zilveren schotel zal worden aangeboden. Als haar de schotel met het hoofd van de profeet wordt aangereikt, ontziet zij zich niet de lippen te kussen, die eerst zo hoogmoedig gewei- haar ROTTERDAM „Het concert van het seizoen”. Met deze woorden werd zaterdagavond in het Rotter damse sportpaleis Ahoy het enige optreden in Nederland van Eric Clapton aangekondigd. Die aankon diging was kenmerkend voor de waanzinnig hoog gespannen ver wachtingen die de komst van de nu al twaalf jaar lang als „gitaargod” gedoodverfde Clapton begeleidden. Verwachtingen die eveneens tot uitdrukking kwamen in het over donderende welkomstapplaus van het publiek, dat voor de beste zit plaatsen dertig gulden mocht neer tellen. (Het concert was overigens in de voorverkoop al binnen enkele dagen uitverkocht). Dergelijke grote verwachtingen en het aureool „superster” zijn zel den goed voor een artiest. Dat geldt zeker voor Eric Clapton, die in het verleden meermalen het slachtoffer is geworden van het hem hardnek kig achtervolgende sterdom en die altijd heeft beweerd zich in de eer ste plaats als een „gewoon blues gitarist” te zien. Er zijn verwach tingen die niemand kan waarmaken en het etiket „concert van het sei zoen” was dan ook een ongeluk kige keuze en op zijn minst voor barig. bleken echte dansers te zijn, twee mannen volledig tot en met hun hoofd in het wit gehuld, en één meisje (Marilyn Lewis), zeer naakt binnen een totaal doorzichtige beige maillot. I® i F - JHBM Grootscheepse betoging voor politiek vormingstheater rag (ADVERTENTIE) TOON VRANKEN KEES TOPS J. H- MOOLENIJZER TOON VRANKEN. met niet «w KC+e»! bijna ondraaglijke spanning weten op te bouwen. Maar het is mij niet duidelijk waarom dit gebeuren moest in het half duister, terwijl Strauss in zijn partituur aangéeft: „Der Mond scheint sehr heil”. Clarice Carson als Salome en Matti Ju- hani als koning Herodes. 3M Duikertjes. Uitstekende thee. Die niet duur is bovendien. Maar wel makkelijk. Verder niets dan goeds van deze voor stelling van Salome in het Circustheater in Scheveningen, die in Amsterdam her haald zal worden op 3, 6. 8 en 11 december. Matti Juhani, de wrede ko ning Herodes, en Débria Brown, zijn weerzinwekkende gemalin Herodias, wa ren niet te overtreffen in hun monster lijke creaties. Gerd Feldhoff is een groot zanger Een klein deel van de lange demon stratie voor het politiek vormingsthea ter, zaterdag in Utrecht. een werkgroep te stichten, die bij de regeringen in Brussel en Den Haag financiële steun voor GL-Twee zal pro beren te vinden. Mocht de werkgroep hier niet voor 1 maart 1975 in slagen, dan zal het bestuur de medewerkers van het oolitieke actietoneel uiterlijk 31 augustus ontslag aanzeggen. De Nederlandse regisseur Bodo Igesz, die een verrassend snelle promotie heeft gemaakt bij de Metropolitan in New York, heeft in deze voorstelling een im Ik vind dat te betreuren. De grootste aantrekkingskracht van Clapton was al tijd gelegen in de strikt eigen manier van gitaarspelen. Hij verstaat als weinig anderen de kunst een blues-solo op de gitaar, zonder verveling te wekken, naar een climax te spelen. Treffend voorbeeld daarvan was destijds zijn door merg en been gaande spel in het Creamnummer „I’m sitting on top of the world”. Nu hij zichzelf als een van de leden van de band heeft opgesteld, is daar weinig van ver. Hij speelt uiteraard nog veel solo’s, maar het lijkt wel of hij zichzelf de tijd niet meier gunt om een en ander rustig uit te werken. Zo af en toe bijvoor beeld aan het eind van „Get Ready” leek het er even op, maar dan was daar dat teken naar de band en zijn wonderlijke gitaarklanken ginger weer op in het geheel. Tegen het eind ging het wat beter. Aan de andere kant is zijn nieuwe houding wat eerlij ker tegen de overige groepsleden. Een uitstekende gitarist als George Terry krijgt nu ook de kans om wat anders te doen dan slaggitaar. En ook drummer Jamie Oldaker de inge houden spelende organist Dick Sims kre gen eens de volle aandacht in een boei end duet. En zolang het over de band als geheel gaat, is er niet te klagen. Professioneler heb ik het zelden gezien. Opvallend was nog, dat van de over vloed aan oude bekende songs „Layla” nog steeds het onverbiddelijke hoogte punt is. Al is het een vreemd gezicht een hele zaal bij een dergelijk stuwend nummer lui achterover te zien hangen. Met de overwegingen in de aanhef van dit verhaal heb ik me zaterdag bijna de woede op de hals gehaald van degene die me vergezelde. Voor haar was het wel het hoogtepunt van het seizoen en als dat voor het grootste deel van de zevenduizend bezoekers opgaat, is dat eigenlijk het enige dat telt. Het publiek had er plezier in, Clapton had er plezier in en de band had er plezier in. Wat wil een mens nog meer. Maar wat dat hoogtepunt betreft, daar blijf ik bij. Ik zou het concert van Clapton niet plaatsen boven dat van Jethro Tull of dat van Frank Zappa, eerder dit seizoen. AMSTERDAM. In het Tweede Concert van de Vocale serie, georgani seerd door de stichting Kamermuziek Amsterdam trad de alt-mezzo Cora Can ne Meyer op met een uitgelezen lied- recital in de kleine zaal van het Con certgebouw. Zij had met smaak en intel ligentie een stilistisch programma opge bouwd van hoog niveau: Chabrier, Ra vel, Honegger, Milhaud en Rousssel; op Debussy na, alle markante persoonlijk heden, tijdgenoten en spécialité van de Franse vocale en intrumentale kunst bij elkaar. roll en reggae vormden de hoofdbe standdelen van het concert, evenals op Claptons recente album „461 Ocean Boulevard”. Toch was het optreden niet specifiek een promotieconcert voor die elpee. Er werden in totaal slechts vier songs van gebracht. „Let it grow” in het begin kreeg een schitterende uit voering mee, met perfecte, volle voka- len. De hit „I shot the sheriff” werd helaas slordig en nogal langdradig ge speeld, maar het tandem Willie and the Hand Jive” en „Get Ready” maakte weer veel goed. Al werd „Get Ready” een sterk erotisch getint duet tussen Clapton en Yvonne Elliman heel wat minder hitsig gezongen dan op de plaat. Yvonne Elliman, die de rol van Maria vertolkte in Jesus Christ Superstar” is een aanwinst. In enkele solo-gedeelten liet ze zich kennen als een zangeres die over een prachtige stem beschikt. Ze zou wat meer solo moeten zingen. De tweede zangeres, die Clapton onverwacht had meegebracht, is trouwens ook niet kin derachtig. Naar haar stem te oordelen zou het Clare Torry moeten zijn, het meisje dat de emotionele uithalen ver zorgt in „The great gig in the sky” van de Pink Floyd-elpee „The dark side of the moon”. Samen met Clapton en Yvonne vult ze het toch al massale geluid van de band feilloos aan. Clapton zelf heeft een wezenlijke ver andering ondergaan. Hoewel op de aan plakbiljetten „Eric Clapton and his band” staat vermeld, zou men eigenlijk moeten spreken van een band met Eric Clapton. De man die naam en faam te dankien heeft aan zijn geniale gitaarso lo’s heeft zichzelf een begeleidersrol toe bedeeld, in die zin dat hij een van de leden van de band is geworden. Hij heeft al eerder pogingen in die richting ondernomen „Derek and the Domi noes” is destijds zo genoemd omdat Clapton zijn naam er buiten wilde hou den maar deze band is de eerste waarin hij ze daadwerkelijk heeft door gevoerd. TWEE ZAKEN WERDEN erg duide lijk bij al deze optredens. Ten eerste de stelling dat subsidiëring door de over heid een zelf verworven recht is en geen regen engunst. Of het nu gaat om kunst uitingen die waarden en normen van de huidige maatschappij bevestigen, óf om culturele stellingnames die deze samenleving radicaal willen veranderen. Een democratische samenleving die haar eigen doen en laten niet met eigen financiële steun ter discussie durft laten stellen, is geen echte democratie. Ten tweede beschouwt Proloog de aanval op zijn voortbestaan niet als een op zichzelf staand geval, maar als symp tomatisch voor het huidige politieke kli maat. Vele linkse, activerende groepe ringen ondergaan hetzelfde lot. Daarom riep Proloog met de zaal: „Hun strijd, onze strijd: internationale solidariteit”. Die solidariteit werd op massale wijze bewezen en kreeg een akelig actueel tintje, toen halverwege de manifestatie heet van de naald het nieuws bekend werd dat het Belgisch-Nederlands bestuur van het Groot Limburgs Toneel besloten had het G.L.twee, de vormingsgerichte afdeling ervan, op te heffen. Zogenaamd om financiële, maar overduidelijk om ideologische redenen. De woede en het protest van de naar schatting 5000 aan wezigen waren unaniem. De daadwerke lijke reactie van Proloog evenzeer: de leuze „Vecht allen mee, voor Proloog en G.L.Twee” voerde vanaf toen de boven toon. Diverse protesttelegrammen aan Nederlandse en Belgische autoriteiten waren het gevolg. Het gedegen georganiseerde en be- heerst-militant gepresenteerde program ma liep toch uit, mede door een toene mende stroom van solidariteitsverklarln- dans met de zeven sluiers echter ging de mist in, hoewel ik denk dat de directie van de Operastichting geen bezwaar had tegen een sensuele dans, desnoods zonder zeven sluiers. De Canadese sopraan Clarice Carson, zong Salome voor het eerst in haar jonge leven en ik ben ervan overtuigd dat zij na dit Nederlandse debuut nog vaak voor deze rol gevraagd zal worden. Zij zong haar partij grandioos met een onberispelijke stemtechniek, die evenveel afwisseling bood als een caleidoscoop. Dat haar sluierdans mislukte was waar schijnlijk te wijten aan de ongelijkheid van het terras in het paleis van Herodes- Ik vermoed dat zij bang was haar enkel te verstuiken bovendien had zij nau welijks ruimte om te dansen. Zij kon bij wijze van spreken geen stap verzetten, en deed dat danook niet ook niet op onzedelijk gebied. Het zag eruit of zij het principe huldigde ik hou alles aan, desnoods doe ik een paar sluiers uit, maar verder ga ik niet. Het is achteraf niet te begrijpen waar Herodes zich zo over opwond. Daardoor kreeg haar recital zowel muzikaal als poëtisch een zekere estheti sche en zelfs thematische verbondenheid. Als vreemde was hiertussen neegestre- ken de Spanjaard Louis Saguer met zijn Cuatro Canticas sefardies (1935) maar toch niet zo levensvreemd aan de Franse esprit dat het de lijn doorbrak. Cora Canne Meyer is een specialiste in de Spaanse liedkunst, zij gaf dan ook als toegift een van haar De Falla’s; haar raffinement in de voordracht en haar Spaanse intuïtie is voor een Nederlandse zangeres uniek. Maar ook de charme, de fijngesponnen poézie, de pikanterie van de Franse bloemlezing van haar recital heeft zij volmaakt in de vingers. Artistieke intel ligentie bezielt de glans van haar stem, die de straling van de mezzo en de diepe warmte van de alt in zich verenigt. Zij is een actrice pur sang die haar acteer talent, met zoveel succes ontplooid in de opera, ook in de voordracht van haar liederen overbrengt. Zij dwingt tot abso luut luisteren. U A if f 4 Laat ik vooropstellen dat er in de Ahoy’ zeer goede en veelsoortige muziek te beluisteren viel. Claptons nieuwe band is een van de beste van het ogenblik. Vijf muzikanten en twee zan geressen leveren een geluid af waarvoor iedere andere groep het dubbele aantal mensen nodig zou hebben. Blues, rock zijn optreden als de profeet Jochanaan was indrukwekkend en machtig van al lure. O.-k de Amerikaanse tenor Stanley Kolk als Narraboth en de Nederlandse zangers Hubert Waber, Simon van der Geest, Pieter van den Berg, Lieuwe Vis ser, Jan Blinkhof, Nico Boer, Wouter Goedhart, Henk Kooymans, Johan van der Zalm Willem Laakman en Marianne Dieleman droegen het hunne bij tot de vervolmaking van deze zeer goede voor stelling. Het Radk Filharmonisch Orkest speelde o.l.v. Michael Gielen als een volwaardig operaorkest. De ingenieuze instrumenta tie van Richard Strauss werd ons helder en duidelijk, als op een zilveren schotel, gepresenterdd. Elk lied krijgt in zijn verbondenheid van tekst en toon zijn eigen poëtisch- muzikale betekenis, zodat een vocale bloemlezing opbloeide, waarvan de meest eigen en wezenlijke zin in een verfijnd gecultiveerde voordracht gestal te kreeg. Richard Strauss heeft dit bloedige drama nog verhevigd met de indringen de kracht van zijn muziek, zodat het publiek zich als in een benauwende droom bij de keel gegrepen voelt en vervuld raakt van angst en afkeer. Maar tegelijkertijd moet iedereen erkennen, dat de componist, die deze muziek conci pieerde, een geniale inspiratie heeft ge had. Het pad van Salome is niet over rozen gegaan de fatsoenrakkers zaten niet stil en eisten dat zij haar zeven sluiters aan zou houden. Het afgehakte hoofd van Johannes de Doper mocht den volke niet worden getoond. Zonder deze essen tiële onderdelen echter was de opera als een leeuwin zonder klauwen en het aanzien niet waard. De Nederlandse Operastichting behoeft in deze dagen niet bang te zijn voor censuur, dus zagen wij hoe Salome met wellust de lippen kuste van het afge houwen hoofd op de zilveren schotel. De het orkest onder leiding van David Zin- man. De luit kwam ditmaal minder opti maal tot zijn recht dan de gitaar. Lag dit aan het Concert voor luit en orkest in D van Vivaldi? Lag het aan de te grote strijkersbezetting of lag het aan de bescheiden capaciteit van de luit zelf? In het kernachtig allegro-begin van de strijkers kwam de luit in verdrukking, maar in het largo deed de luit zich weemoedig-zangerig, maar wel duidelijk horen tegen een minimaal licht ritmi sche achtergrond van het ensemble. En dat was dan één van die sublieme mo menten, waar het publiek intens naartoe leefde. AMSTERDAM. Het Nederlands Kamerorkest trekt dit seizoen in Am sterdam veel publiek maar de uitver kochte grote zaal van zaterdagavond be hoort toch tot de zeldzaamheden. Men kan dit gerust op rekening schuiven van Julian Bream, de veel bewonderde solist op luit en gitaar, in samenwerking met gen. Namens PvdA en D’66 kwam Twee- de-Kamerlid Joop Voogd zijn adhesie betuigen en hetzelfde deed Bram van der Lek (PSP) alsmede de partij vergade ring /an de PPR. Solidariteitsbetuigin gen en telegrammen kwamen binnen van o.a. WDM, KWJ, sociale academies, universiteiten van Gent, Utrecht, en Berlijn, vakbonden, ondernemingsraden, kunstenaarsverenigingen, etc. MAASTRICHT. Het bestuur van het Groot-L;mburgs Toneel heeft besloten De Kritische Filmers uit Breda toon den een werkstuk over de geschiedenis van de arbeidersstrijd. De filmer Joris Ivens, speciaal overgekomen uit Parijs, hield een gloedvol, stimulerend betoog voor Proloog en stortte een van zijn eigen filmprijzen, ten bedrage van 1000 gulden, in de steunkas van de groep. De verklaring van deze „oude revolutio nair”, zoals hij zichzelf noemde, was een hoogtepunt in de manifestatie. Diverse strijdkoren verzorgden het muzikale aandeel De gitaar heeft een grotere sonoriteit, maar de Spanjaard Joaquin Rodrigo (geb. 1902) heeft ook veel meer dan Vivaldi rekening gehouden met haar toch beperkte draagkracht in zijn Con- cierto de Aranjuez. Hier concerteert de gitaar met een zeer transparant orkest en komt de gitaar veelvuldig in actie als soloinstrument. Aranjuez is een stadje, dicht bij Madrid, beroemd om zijn ko ninklijke paleizen, onder andere dat van 1 koning Philips II. Rodrigo heeft de ga- I lante stijl van het hofleven vanuit ver- 7J beelding en droom gestalte gegeven. Een feest van tintelend ritme in het ;:r^.'1 eerste deel „allegro con spirito”, „pikant J ingezet door de gitaar en bruisend be- antwoord door het orkest. Het fijnzinnig adagio lijkt als te zijn ingegeven vanuit een heimwee naar vervlogen tijden. De gitaar zingt daarin een lang nostalgisch lied van donkergekleurde droevigheid, i treurig als regen om een eenzaam huis, maar sterker is de herinnering aan het verleden in de vrolijke gracieuze hof- I dans door Rodrigo gekarakteriseerd in een ritmische versmelting van Menuet en Gavotte. Alle mogelijkheden van de ,1 gitaar worden benut; de resonans, het spitse snaargetokkel en zelfs harpachtige effecten in de glissandi. Het orkest in bezetting van strijkers, piccolo, althobo, klarinet, fagotten en trompetten ensce neerde een feest van klank met m rondom de gitaar. Minister Van Doorn is niet ongenegen die geweigerde subsidies alsnog voor zijn rekening te nemen, maar de definitieve beslissing daarover valt half december in het CRM-debat in de Tweede Kamer. Om de publieke opninie nog eens flink te overtuigen van de noodzaak van zijn werk, organiseerde Proloog deze happe ning, „vóór politieke vorming en actie en tegen politieke censuur”. Aan dé grootscheepse manifestatie ging een indrukwekkende demonstratie vooraf: een lange stoet met vele span doeken trok gedurende een uur dwars door dc drukke binnenstad, terwijl pamfletten werden uitgedeeld aan het winkelende publiek en (socialistische) strijdliederen werden gezongen. De manifestatie zelf was voorbeeldig voorbereid en georganiseerd in samen werking met maar liefst 19 steuncomi tés van Proloog uit het gehele land: een niet mis te verstane achterban en onder steuning, die de afgelopen maanden spontaan ontstaan is in de strijd voor het behoud van Proloog. Uniek is bij voorbeeld het bestaan van een actief steuncomité in Groningen waar Proloog zelden of nooit gespeeld heeft. Even uniek is het enorme aantal nationael en inter nationaal vermaarde roepen, die deze manifestatie kwamen opluisteren. Nog nooit heeft een toneelgezelschap het pu bliek waarvoor het zich inzet, zo weten te mooihseren. Het ging zaterdag niet om de verheerlijking der toneelkunst, maar om de srbeidersstrijd. waarvoor Proloog het toneel als middel gebruikt. De demonstranten kregen eerst een optreden van „Vuile Mong en zijn vieze gasten”, het fantastische politieke volks- circus uit Gent. De internationale Nieu we Scène uit Antwerpen, ook in Neder land ge)iefd en bekend door de voorstel lingen van „Mistero Buffo”, besloot het gebeuren in de Merwedehal. Ook de revolutionaire Belgische groep „Het Trojaauio Paard”, was aanwezig. Uit Ita lië was overgekomen „Circolo la Com mune” met Paolo Ciarchi, die met een grandioos dia- en muziekproject duide lijk maakte hoe universeel verstaanbaar het theater eigenlijk is ondanks taalbar rières. Ook gelijkgestemde toneelgroepn uit Frankrijk en Duitsland en uiteraard Nederland traden op. Proloog en z’n Limburgse broertje GLTwee hadden sa tirische gelegenheidswerkjes gemaakt, die hun eigen bedreigde situatie uitste kend verbeeldden. Omdat een beeldhouwer vaak op zoek is naar de grondvormen van zijn model len en daarbij gehinderd wordt door haren, waren alle haren van het lichaam van de danseres verwijderd. Omdat deze beeldhouwer vermoedelijk zeer schuch ter was bij het onderzoeken van de vormen in het kruis van de danseres, overschreeuwde hij zijn schuchterheid, door de danseres veelvuldig te dwingen ons een royale inkijk in haar kruis te gunnen. Af en toe mocht de danseres zich ook wellustig wentelen in het inwendige van de opengesneden os om daarna de daardoor opgewekte gevoelens te bevredigen met de in de stellage hangende mannen- Door de positie in de stellage kwamen er wel enkele verras sende standjes tevoorschijn, maar het geheel bleef uiterst koel en op geen enkel moment kwam er iets van dans aan de orde. Het Nederlands Danstheater huldigt terecht het standpunt, dat ze iedere cho reograaf, die iets bij hun maakt de volledige vrijheid moeten geven om zijn ideeën uit te voeren. Dit vereist van die choreograaf dan wel een enorme zelfkri tiek. Dit zelfonderzoek van Peter Dock ley duidde daar niet op. Jammer van de mooie beeldengroep. Met wat goede wil is dit werk natuur lijk ook te zien als een stap in de richting van nog meer naakt dan het ballet „Mutatuins” al bood. Als de ma ker dat bedoelde dan is hij in zijn opzet geslaagd. Op een ander randgebied van de dans bewoog zich de film, die Eliot Erwitt in Amerika maakte over het Majorettewe- zen aldaar. Jennifer Muller liet zich door deze film inspireren tot het werk, „An American Beauty Rose”. Het Neder lands Danstheater vertoonde ons deze opnamen vóór een herhaling van het ballet „Mutations” al bood. Als de ma- beangstigend te zien onder wat voor hysterie, kreten geuit worden als: „Een uniform is het mooiste wat er is” of glimlach en zeg tegen jezelf: ik ben mooi, ik ben mooi, je zult eens zien hoeveel zelfvertrouwen dat je geeft” maar ook „iets alleen doen is gemakke lijk, maar in een groep optreden, dat is je ware. Dit alles verkondigd met een scherpe Amerikaanse oude vrouwenstem aan een horde meisjes, die onder alle omstandig heden verbeten blijven glimlachen, doet beangstigend aan. In september 1973 werd die film al door de VPRO ver toond. Dat mag best weer eens herhaald worden, want het stukje kille werkelijk heid wat je daarin te zien krijgt, moet je gezien hebben om het te kunnen geloven. Het Nederlands Danstheater bewees zijn publiek een uitstekende dienst, door de achtergronden van één van zijn bal letten op deze wijze te belichten- CONRAD VAN DE WEETERING.

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 7