Israëlische president Efraim Katzir: Bemanning van Russisch ruimteschip Sojoez-16 Takeo Miki Niet-materiële voorwaarden Billiton zou breekpunt Centraal Akkoord gegevens hebben achtergehouden medezeggenschap crepeergevallen tot flinke besparingen Bakkers staken in Engeland Expositie over stedelijke muntslag „Nog tien jaar „Nieuw huurbeleid leidt „Amerika wil basis op Cyprus” scholenbouw” Carlistenleider wil 95 Nieuwe premier van Japan: 3 NOG STEEDS WEINIG KANS OP OVEREENSTEMMING GRUIJTERS TOT KAMERCOMMISSIE Mochtar Loebis mag Indonesië niet uit „Requiem voor een dictator” DINSDAG BINNEN- EN BUITENLAND 3 DECEMBER 1974 Weekblad „Demokratia”: Waarschuwing 1 (Van onze redacteur in Jeruzalem, mr. J. van Wesel) t verklaarde president Efraim Kat zir van huis uit biochemicus zondag op een ontvangst voor wetenschapsjournalisten uit Israel, de Verenigde Staten en Europa. Investeringsklimaat JERUZALEM „Israël be schikt over een nucleair potentieel, waar niet wij inaar anderen zich zorgen om moeten maken”. Dit 'x' «J kernpotentieel c (Van onze redactie economie) 1 s (Van een onzer verslaggevers) i t I L l (Van onze parlementsredactie) te (Van onze kunstredactie) i f l I Vorige week heeft oud-minister van Defensie Dajan ook al gesproken over de mogelijkheid dat in de toekomst kern wapens in het Midden-Oosten hun intre de zouden doen. ten overbrugd kunnen worden”, aldus een zegsman. Bij de drie vakcentrales zijn de eisen, die zij als minimum beschouwen, nog volop overeind blijven staan. Ze erken nen dat er in die eisen nuanceverschil len tussen NVV. NKV en CNV blijven bestaan. „Zelfs al zou je het binnen het Overlegorgaan op alle punten eens wor den, dan stuit je nog op de onwil van de werkgevers om de zaken in brede banen te zetten en op lange termijn te bezien”, zo meent het NW. Dit heeft het hoofd van de staatsvei ligheidsdienst, luitenant-generaal Yoga Soegama, gisteren meegedeeld. Zij moeten beschikbaar blijven voor ondervraging in verband met de ongere geldheden in januari waarbij elf mensen werden gedood. a s 1 1 1 DEN HAAG (ANP). „Wij voorzien in de meest urgente nood. Over tien jaar zijn de crepeergevallen bij de huisves ting van het voortgezet onderwijs er uit.” Dit verklaarde staatssecretaris dr. Veerman van Onderwijs en Wetenschap pen gisteren aan de leden van de vaste commissie voor onderwijs van de Twee de Kamer. Een hele dag overlegde de commissie met de staatssecretaris over de scholenbouwplannen, mede naar aan leiding van de diverse nota's en rappor ten hierover. DEN HAAG. Het nieuwe huur- en subsidiebeleid van de regering zal op den duur een besparing opleveren van twee miljard gulden per jaar. Dit deelde minister Gruyters van Volkshuisvesting gisteren mee tjjdens de openbare commissievergade ring over de onlangs ingediende Huurnota. Gruyters becijferde dat in 1984 zjjn huur beleid vier miljard per jaar zal kosten in plaats van de zes miljard als het huidige beleid ongewijzigd zou worden doorgezet. DEN HAAG. „Wat ons betreft, wij stellen aan de Spaanse samenleving een specifieke vorm van socialisme voor. Een socialisme met volledige sociale mede zeggenschap. Je kunt op alle mogelijke terreinen van de samenleving medezeg genschap creëren, maar laat ik beginnen met de fabriek. Daar kiezen de arbeiders zelf hun directie, terwijl de vakvereni ging de schakel is buiten de fabriek". Wie gisteren in Den Haag tijdens de presentatie van Hornmans verslag de vraag voelde opkomen of het begin van het boek „de gesprekken met prins Carlos Hugo de Bourbon-Parma en Prin ses Irene”) Carlistische propaganda is, kreeg bij voorbaat dit antwoord van de auteur: „Waarom zou ik?” De Carlisten - tijdens de Spaanse burgeroorlog van 1936-’39 trouwe aan hangers van de Franco-fascisten - zou den volgens Irene’s echtgenoot „geëvolu eerd zijn” tot een christelijke politieke partij die een socialistische, federalisti sche monarchie voorstaat. Op de vraag of deze begrippen niet met elkaar in strijd zijn, liet de leider van de Carlistische beweging zich echter niet uit tegenover Hornman. De directie verklaart de gegevens niet openbaar te kunnen maken, omdat deze zouden vallen onder medisch beroepsge heim. De leider van het onderzoek, prof, dr- J. R. Zielhuis uit Amsterdam heeft bij de directie echter aangedrongen op publicatie van de onderzoekresultaten. Het gaat volgens hem niet om individue le ziektegevallen. Daarom is het „niet meer dan normaal”, dat de gegevens aan het onderzochte personeel worden ver strekt, aldus de Amsterdamse hoogleraar in de arbeidshygiëne in WIK. De bakkers in de broodfabrieken zijn in staking gegaan om kracht bij te zet ten aan hun looneisen. Dit had tot ge volg dat er bij de supermarkten en groot winkelbedrijven gisteren geen brood te krijgen was. De expositie zal na Den Haag nog in 11 andere gemeenten in ons land te zien zijn. In september en oktober van het volgend jaar komt het Frans Halsmu seum in Haarlem aan de beurt. „De stedelijke muntslag” wordt georgani seerd door de stichting gemeentelijk cul tuurfonds, die tien jaar geleden werd opgericht door de Bank voor Nederland se gemeenten. Dr. H. Enno van Gelder, directeur van het penningkabinet, heeft naar aanlei ding van de tentoonstellingen een boekje geschreven, waarin voor het eerst de stedelijke muntslag in zijn historische verband wordt behandeld. DJAKARTA (Reuter). De bekende Indonesische journalist, Mochtar Loebis, en een oud-ambassadeur in de Verenigde Staten, Soedjatmoko, mogen Indonesië niet verlaten. De andere helft zal dan nog bestaan uit vooroorlogse scholen, oude en nieuwe huurlokalen en oude en nieuwe noodlo- kalen. In twintig jaar zullen vervolgens alle lokalen kunnen worden vervangen, die nog van voor '45 dateren, meende hij. NICOSIA (Reuter en AP) De Ame rikaanse regering oefent druk uit op de regeringen van Cyprus, Griekenland en Turkije om goedkeuring te krijgen op Zuid-Cyprus een Amerikaanse militaire basis te vestigen. Dit is gisteren bekend gemaakt door het Grieks-Cyprische weekblad „Demokratia”. ARNHEM. (ANP) De directie van de metallurgische industrie Billiton in Arnhem weigert de ondernemingsraad de resultaten van een onderzoek naar het loodgehalte in het bloed van werk nemers ter hand te stellen. Na dat onderzoek moesten drie Billiton-werkne- mers onmiddellijk naar het ziekenhuis worden gestuurd. Dit meldt het week blad WIK, het orgaan van de industrie bond NVV dat woensdag verschijnt. Als voorbereiding voor het gemeen schappelijk ruimteonderzoek volgend jaar met de Amerikanen zijn gisteren twee Russische kosmonauten in de So joez-16 gelanceerd. Het zijn Anatoli Fi- liptsjenko (links) en Nikolai Roekavisj- nikov (rechts). huurstijging van 6 percent, gingen giste ren akkoord met deze extra verhoging. De VVD’er De Beer vond een stijging van 8 percent veel te weinig. Volgens hem blijven de huren daardoor kunst matig laag, wat het rendement voor de verhuurder en daarmee het onderhoud van de woning nadelig beïnvloedt. KVP en ARP namen, ook ten aanzien van andere punten uit de nota, een afwachtende houding aan. Ir. Cornelis sen (KVP) wilde eerst nadere inlichtin gen van de drie bewindslieden van volkshuisvesting met name wat betreft de grote invloed bij het ingrijpen in de woningmarkt. Hij zette ook vraagtekens bij het wetsontwerp dat de regering gisteren bij de Kamer indiende over de meldingsplicht van huurverhogingen. De regering krijgt daarin de bevoegdheid de huurverhogingen aan een maximum te binden als zich een buitensporige prijs ontwikkeling voordoet. In een toelichting zei staatssecretaris De CHU’er Tolman pleitte voor uitstel van alle regeringsvoorstellen. Volgens hem moet de regering eerst het advies van de Raad van Volkshuisvesting beter ter harte nemen. Nypels(D’66) en Droes (DS’70) dienden een gezamenlijke motie in waarin de regering gevraagd wordt een geïndexeerde financiering voor de wo ningbouw in te voeren. Volgens hen heeft dit een gunstige invloed op de aanvangshuren van nieuwe woningen, omdat de kostprijs dan aanmerkelijk lager kan zijn. Hij bestreed hiermee de opvatting dat het nieuwe systeem van individuele huursubsidies de overheid op zeer hoge kosten zou jagen. Het systeem, zoals dat in de Huurnota wordt uiteengezet, wil voor een deel de bestaande objectsubsi dies handhaven, maar daarnaast invoe ring van zogenaamde inkomenshuren. Dit laatste betekent dat ongeacht het inkomen iedereen recht heeft op een huurwoning tot 300 gulden. Als de huur hoger is dan een bepaald gedeelte van het inkomen vult de regering het ont brekende aan. De besparing die minister Gruyters nu denkt te bereiken, wordt veroorzaakt doordat de individuele huursubsidies minder snel stijgen dan de geplande daling van de objectsubsidies. Bij de berekening gaat de regering uit van één jaarlijkse huurverhoging van 8 percent, die in 1975 van kracht moet werden. PvdA en PPR, die in het verleden altijd hebben vastgehouden aan een maximale Het blad zegt in een commentaar dat de argumenten van de directie om de onderzoekresultaten achter te houden „klinkklare leugens” zijn. „Een directie die zo geheimzinnig doet dat ze zelfs wil liegen om de resultaten van een onder zoek achter te kunnen houden, heeft blijkbaar iets te verbergen”. Volgens het blad willen de Amerika nen de Britse basis Dhekelia, die de Britten het komende voorjaar zouden willen verlaten, overnemen. „Demokratia” gaat van de veronder stelling uit dat de Amerikanen grote waarde hechten aan een militaire basis op Cyprus met het oog op de heropening van het Suezkanaal en de voortdurende spanning in het Midden-Oosten- De woordvoerder van het Turkse mi nisterie van Buitenlandse Zaken heeft gisteren verklaard dat het periodieke overleg dat wordt gevoerd tussen presi dent Glafkos Clerides van Cyprus en de Turkse leider op het eiland, Rauf Denk- tash, zal eindigen zodra aartsbisschop Makarios naar Nicosia terugkeert. Ma karios wil vrijdag naar Nicosia reizen. IfSt, gaat de vakcentrales vooral om de immateriële punten, zoals de openbaar heid van inkomens, het werk van de vakbeweging binnen de bedrijven en de uitbreiding van de cao tot alle werkne- mersgroepen. „Hoewel VNO-voorzitter mr. Chr. van Veen tijdens de jubileum- toespraak tot zijn verbond pleitte voor een maatschappelijk contract op lange termijn, blijkt bij de werkgevers op het punt van de immateriële punten nog niets rijp te zijn en schuiven ze alles op de lange baan”, aldus meent het VW. De werkgevers zijn nog steeds van mening, dat er te weinig wordt gedaan door het kabinet aan de verbetering van het investeringsklimaat. Daarnaast zijn ze van mening, dat over de drie ge noemde immateriële punten geen alge mene afspraken moeten worden ge maakt, maar dat die door de partners op het vlak van de bedrijfstakken moet worden bekeken. „In de metaal en de elektrotechnische industrie kent men al het zogenaamde bedrijvenwerk. Andere bedrijfstakken willen echter niet opge zadeld worden met iets wat in de metaal al wel mogelijk is”, aldus het VNO. „Er is geen peil op te trekken hoe het morgen loopt. Als de werkgevers zeggen, dat er niet veel meer te bespreken is, is het gauw afgelopen. Het kan ook zijn, dat alle controversiële punten nog eens worden doorgenomen om een poging te wagen tot elkaar te komen. Dan kan het wel eens zeer laat worden”, aldus een woordvoerder van het CNV. dat ondanks alles alle moeite wil blijven doen om toch tot centrale afspraken te komen. Wat de materiële punten betreft ligt het verschil tussen de looneis van de vakcentrales en hetgeen door de werk gevers als uiterste wordt gesteld, niet zo heel ver meer uit elkaar. De afstand is voor een groot deel overbrugd door het pakket maatregelen dat het kabinet heeft aangekondigd ter bestrijding van o.a. de werkloosheid. De werkgevers hebben de vakcentrales de keus gelaten tussen de verdeling van de loonruimte in centen en percenten of de optrekking van de zogenaamde vloer in de prijscompensatie. De vakcentrales zullen gezien de nog resterende minima le ruimte die de loonsverbetering nog biedt, kiezen voor optrekking van de vloer van 160 tot 175 per percent prijscompensatie. De middenstandsorga nisaties en de landbouworganisaties in de Stichting van de Arbeid willen echter niet gaan tot 175 omdat juist hun bedrijfstakken al voor zulke grote lasten staan. Het grootste probleem zal de Stichting van de Arbeid krijgen met de drie middenstandsorganisaties. Al eerder heb ben zij laten weten, dat een optrekking van het wettelijk minimumloon hun toch al zo moeilijk draaiende te houden bedrijfstakken ernstig zou treffen, voor al als daartegenover een looneis van de vakbeweging zou worden gehonoreerd. Nu heeft minister Boersma van Sociale Zaken de wettelijk voorgeschreven half jaarlijkse aanpassing van het minimum loon bekendgemaakt. Daaruit blijkt dat deze lonen met ruim 5,3 percent zullen stijgen. Juist deze maatregel zal de mid denstanders morgen als een blok beton op de maag liggen. „Israël beschikt over Volgens de tweede voorzitter van de Japanse Liberaal-democratische Partij, Shiina zal Takeo Miki (foto) de opvol ger worden van premier Tanaka. De 67- jarige varlementariër Miki zal, volgens Shiina, morgen tot voorzitter van de grootste Japanse party worden geko zen, hetgeen betekent dat hij automa tisch Tanaka’s opvolger wordt. DEN HAAG. Het Centraal Ak koord zal een moeilijk haalbare over eenkomst zijn. Ondanks pogingen van het kabinet-Den Uyl om de vakbeweging en de werkgevers dichter bij elkaar te brengen voordat morgen het slotoverleg in de Stichting van de Arbeid begint, blijven werknemers en werkgeversorga nisaties op hun eerder ingenomen stand punten staan. Gewapend met adressen van verzetsfi guren toog Hornman vervolgens naar Spanje om daar te praten met leden van Spaanse communistische, socialistische, christendemocratische en anarchistische groeperingen. Dit gedeelte van het boek is alleszins geloofwaardig: uit alles blijkt de diepgewortelde angst van de Span jaard voor de fascistische knoet, de gevangenissen, de martelingen, maar óók de geest van verzet die in het Spanje van Franco in zijn nadagen is opgeko men. Zowel bij de vakcentrales als bij de werkgeversorganisaties zegt vrijwel nie mand meer te geloven, dat morgen op centraal niveau afspraken over het ar beidsvoorwaardenbeleid voor 1975 zullen worden gemaakt. De verbondsraden van de drie vakcentrales hebben gisteren geen wijzigingen in de standpunten aan gebracht. Van Dam dat de wet nodig is om voorkomen dat zich tussen het aflopen van de Machtigingswet op 31 december en het van kracht worden van het nieuwe huur- en subsidiesysteem een verstoring van de markt voordoet. De meldingsplicht zal gelden voor alle huurverhogingen boven 8 percent en dient te geschieden bij de Huuradvies commissie. Het debat in de openbare commissie vergadering mondde uit in een groot aantal moties. De VVD-er De Beer deed het voorstel de bestaande huurliberalisa- tie te handhaven en de meldingsplicht niet in te voeren. Ook zei hij af te willen van het systeem van indeling van alle woningen in huurklassen, een on derdeel van de nota dat net als de doorstromingsheffing in detail pas don derdag aan de orde komt- Alleen bij het overlegorgaan voor middelbaar en hoger personeel is men nog enigszins optimistisch. ..De werkge vers en vakcentrales staan lang niet meer zover van elkaar af nadat het kabinet beide partijen tegemoet is geko men met het pakket maatregelen van 3.5 miljard”, aldus een woordvoerder. „In de materiële zaken, zoals lonen en prijscompensatie, zit weinig verschil van mening meer en de verschillen van in zicht over de immateriële punten moe- In een dergeltfke situatie moet een Israëlische atoombom als wanhoopsdaad zeker mogelijk worden geacht, los van de vraag wat de gevolgen daarvan voor de wereld zullen zijn. Als op zo’n mo ment het bestaan van Israel op het spel staat, dan zal het land het risico nemen dat de wereld met Israel ten onder gaat DEN HAAG. In het Koninklijk Penningkabinet in Den Haag begint 18 december een tentoonstelling onder de titel De stedelijke muntslag. Munten, foto’s en toelichtende teksten geven een indruk over het ontstaan, de ontwikke ling en het einde van de stedelijke muntslag, de privileges op het gebied van de muntslag, de wisselaars en hun taak, de techniek van het munten, bele- geringsmunten en gemeentelijk nood geld. In een nadere toelichting zei de presi dent, dat hjj bedoelde, dat Israel de mo gelijkheden heeft over nucleaire kennis te beschikken, maar nooit als eerste kernwapens zal gebruiken. Het schermen met atoomwapens van Israëlische zijde heeft een tweeledige functie: Irael is bang dat de Arabieren in de toekomst zullen gaan beschikken over kernenergie. Mogelijke leveranciers zijn India en de Sovjet-Ünie. Verder bevatten de uitlatingen van Katzir en Dajan ook de waarschuwing dat Israel in geval van uiterste nood zelf kernwapens zou kunnen gaan gebruiken. Dat zou het geval zijn als Israels be staan op het spel staat en het gevaar van Israels vernietiging voor de deur zou staan. Op een vraag van een journalist wan neer men in Israel een kernproef zou kunnen nemen, antwoordde Katzir „Denkt u nu werkelijk dat u hier en nu een antwoord op deze vraag kunt krij gen?” De journalist vroeg Katzir toen of het Israëlische kernpotentieel geen bron van zorg en onrust is. Katzir antwoordde: ,,Voor ons niet. Maar mogelijk wel voor anderen. De wereld moet zich hier zorgen over ma ken”. Israel heeft nooit bijzonderheden ont huld over de programma’s van zijn twee kernreactors. LONDEN (DPA). Na de inmiddels opgeheven moeilijkheden over de aan voer van suiker, zout, toiletpapier en andere grutterswaren, dreigt er nu een broodtekort in Engeland. Door de aderen van de „rode rakker” die hier aan het woord is stroomt zoge naamd „blauw bloed”. De „rode prins” zo noemt auteur Wim Hornman hem dan ook - prins Carel Hugo, de echtge noot van prinses Irene. Het citaat kan men vinden in „Requiem voor een dicta tor” (zojuist uitgegeven door J. H. Gott- mer in Haarlem) een boek dat op ver zoek van de Carlisten-prins tot stand kwam ,.na een reeks van gesprekken met Hornman”. Carlisten Vanuit de Kamer werd van verschil lende kanten aangedrongen op een spoe dige oplossing van de knelpunten, niet alleen wat de kwantiteit, maar wat de kwaliteit van de te bouwen en te vervangen schoollokalen betreft. Aan een stuk noodbouw zal evenwel niet zijn te ontkomen. Ook werd gesteld, dat plannen voor nieuwbouw veelal in te kleine hoeveelheden bestelklaar zijn om de scholenbouw flink op te voeren, als de overige omstandigheden om dit te kunnen doen gunstig zijn. Vanuit de Kamer werd er op aange drongen de urgentiecriteria eventueel minder streng toe te passen als er ge bouwd kan worden. Dr. Veerman had er wel oren naar Hij zag niet veel moge lijkheden om procedures te verkorten om tot bouwen te komen. Zoals het er thans naar uitziet, zag hij dat in tien jaar praktisch de helft van de schoollo kalen bij het voortgezet onderwijs van na de tweede wereldoorlog zal dateren. -■ r hi

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 3