Boersma gaat mogelijk toch nog stappen ondernemen Massale staking in Italië rm Industriebond laakt optreden Philips Oogst in Zeeland lijkt Schap niet definitief mislukt tevreden over EEG Structuuronderzoek bouw begonnen Personeelsstop had weinig resultaat Begroting Landbouwschap I J STAKING IJI Spanjaarden moeten weg Hulp loopt alweer ten einde Vier jaar inzet 20 man Verpleegprijs toch sterk omhoog een miljoen gulden aan prijzen ltd t rfli DONDERDAG 5 DECEMBER 1974 11 ECONOMIE 10 tegemoetgekomen, dat die sector wel af moest haken”. B: F» tl 4MBIB (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Uit de eerste reacties van de politieke leiders valt af te leiden dat zij het mislukken van de onderhandelingen rond het Centraal Akkoord tamelijk gelaten aanvaarden. De regering zou het verdere over leg in eerste instantie over kunnen laten aan de vakbeweging en de werkgevers in de bedrijfstakken. Oppositieleider Wiegel schuift de schuld op het kabinet-Den Uyl. „De middenstand is door de regering zó weinig je' 9: Betreurenswaardig s: J Gelaten reacties op mislukken overleg (Van onze correspondent) (Van onze correspondent) (ADVERTENTIE) op haar (ADVERTENTIE) 103,00 M 1^211 F’ indsnn 103,80 26,35 48,25 EINDHOVEN De Industriebond-NVV is verontwaardigd over het besluit van de raad van bestuur van Philips om het jaarcontract van 73 Spaanse werknemers niet te verlengen. De bond beschuldigt Philips ervan de afspraken te hebben geschonden die gemaakt zijn tussen de afdeling sociale zaken van Philips en de werkgroep die is ingesteld om de proble men van de Spaanse werknemers op te lossen. Het jaarcontract vormde een van de redenen waarom de Spaanse mede werkers van Philips in oktober in sta king gingen. De afdelingsbestuurder van het NVV, D- Nas, die tevens deel uitmaakt van de werkgroep, voélt zich verraden. Hij zegt: „Bij de instelling van de werkgroep is met sociale zaken van Philips afgespro ken dat er geen jaarcontracten zouden worden beëindigd voordat het onderzoek ernaar zou zijn afgesloten. De raad van bestuur heeft nu een formele beslissing genomen waar niemand meer iets tegen kan ondernemen. Wij zijn gewoon in ons hemd gezet”. Ook herinnerde hij nog aan de span ningen rond het structuuronderzoek. Het concept zou niet in acht maanden sa mengesteld hebben kunnen worden zon der de ervaring van ruim 15 jaar sociaal en economisch onderzoek in de bouw, ao besloot hij. 21,10 40,25 13,25 21,75 70,00 6,40 40,75 70,50 37.60 0,85 10,60 12,15 33,50 22,00 4,50 16,00 25,25 18,00 7,80 25,80 0,65b 8,50 42,75 23,25 19,60 7,50 13,80 7,40 54,70 90,50 63,80 15,10 13,25 9,00 50,30 15^50 12,75 14,50 13,95 1,55 39,00 45,25 24,50 80,00 10,75 24,75 47,75 46,50 42,00 25,00 61,60 29,50 31,75 7,15 11,30 36,30 18,10 29,25 17,50 24,00 16,00 13.25 10,25 17,80 20,75 175,00 27,50 15,00 36,50 15,60 6,20 4,00 4,50 10,30 hnUctif I fouten I oerann I oor dit I n euvel I es aan I ROME. Meer dan 12 miljoen Italia nen staakten gisteren om te protesteren tegen de steeds groter wordende inflatie (35 procent dit jaar) en omdat zij bang zijn dat nóg meer mannen en vrouwen in de naaste toekomst ontslagen zullen worden of minder uren mogen werken. In Italië zijn er op dit moment al een miljoen werklozen en dat aantal stijgt voortdurend. De vakbonden vragen de regering in grote demonstraties in Bo logna, Milaan, Rome en Napels om nu allereerst de economie aan te pakken. De minister heeft overigens inmiddels aangekondigd, dat hij inderdaad maatre gelen overweegt. Hij gaat morgen bij zondere activiteiten ontwikkelen, nu de besprekingen inzake de totstandkoming van het centraal akkoord mislukt zijn. De minister heeft hiervan gisteren in de Tweede Kamer melding gemaakt, na dat de Kamer haar eerste tenmijn van de behandeling van het regeringsvoorstel voor gelijk loon voor vrouwen en man nen had beëindigd. „Ik weet niet wan neer ik in de loop van de dag in de gelegenheid zal zijn de Kamer te ant woorden”, zei minister Boersma. „De Kamer zal er begrip voor opbrengen dat ik eerst bezig moet zijn met het centraal akkoord”. Drs. Peijnenburg, economisch deskun dige van de KVP-fractie in de Tweede Kamer, wijst erop dat het voor de regering nog wel de moeite waard is om een lijmpoging te doen. Met de heer Wiegel betreurt hij de hele gang van zaken, maar hij verbindt daaraan niet de conclusie dat alles nu maar zonder meer aan het bedrijfsleven overgelaten moet worden. „Waarom zou minister Boersma van sociale zaken niet nog eens proberen of er bemiddeld kan worden”. ilmeyer tl com -oepster ir heeft geheim i voor uit de t bij de ekregen ter aan UTRECHT. (ANP) De personeels stop die van november 1973 tot septem ber 1974 voor de ziekenhuizen van kracht is geweest, heeft niet het beoogde resultaat gehad. De bedoeling van staatssecretaris Hendriks was. de gemid delde verpleegprijs door de personeels stop met maar 17 in plaats van 19 per dag te laten stijgen. onderzoekingen, die aan het structuur onderzoek zijn voorafgegaan. Drs. Ter Hennepe heeft het woord gevoerd, nadat minister Gruyters van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening Volgens de directeur van de Nationale Ziekenhuisraad, mr. L. C. Wesseldijk, is de verpleegprijs dit jaar echter ten ge volge van enkele „sterker kostenverho gende” factoren met ongeveer f 21 om hoog gegaan. „Niemand weet zeker en het is hoogst onwaarschijnlijk of dit zonder de personeelsstop 23 zou zijn geweest”, zegt hij in het blad van de NZR. was er wel een Centraal Akkoord”, al dus de oppositieleider. Een kabinetsdelegatie onder leiding van minister-president Den Uyl heeft zich gisteren in het Catshuis in Den Haag door een werknemersdelegatie la ten voorlichten over het verloop der besprekingen over mogelijkheden voor een Centraal Akkoord en over het dag mislukken van die besprekingen. De vertegenwoordiging van de drie vakcentrales heeft van ongeveer kwart over drie tot bij half zes voorlichting ver schaft aan de kabinetsdelegatie. Er liggen nog weinig concrete plannen op tafel van deze nieuwe regering, maar zelden werd de hachelijke toestand in Italië zo juist omschreven en aangevoeld. De vakbonden geven met hun staking uiting aan de zelfde machteloosheid en onrust die Moro maandag in meer flu welen woorden aan het parlement voor zette. Afremming van de kostenstijging is volgens hem alleen mogelijk, als ook de vraag afneemt. In dit verband merkt hij op, dat staatssecretaris Hendriks in zijn structuurnota geen aandacht besteedt aan de consumptieverhogende stimulan sen in het huidige tarief- en honore- ringssysteem. Het abonnementssysteem voor ziekenfondsverzekerden bij de huis artsen maakt verwijzing naar specialis ten en ziekenhuizen erg gemakkelijk. In deze „tweede lijn” stimuleert het huidige systeem volgens mr. Wesseldijk behan deling van de patiënt door sub- of superspecialisten. Hij stelt, dat het verzekeringssysteem Peijnenburg vreest dat wanneer de onderhandelingen per bedrijfstak verlo pen, de lonen in goed renderende secto ren flink omhoog gaan, terwijl de zwak ke bedrijfstakken daarbij achter moeten blijven. Voor één jaar is zo’n ontwikke ling misschien aanvaardbaar, maar voor 1976 ziet de KVP-er dan toch weer enor me problemen opdoemen. Niettemin acht hij het moment waarop de regering via de loonwet de zaken gaat dicteren nog niet aangebroken. Zouden de onderhan delingen in de bedrijfstakken echter tot te grote loonsverhogingen leiden, dan kan het binnenkort wel zover komen. Wiegel wijst er in zijn eerste reactie ten slotte op, dat het onder de regering- Den Uyl nu al twee keer achtereen niet is gelukt om een akkoord te sluiten. „Toen wij met Biesheuvel regeerden, er op er een is voor een gecompliceerd onderzoek. De rode draad, die door het concept-pro- waarschijnlijk weer 800 militairen min der komen. Alle militairen gingen van middag klokslag 12 uur naar huis voor het Sint Nicolaasverlof. Zij komen pas zondagavond weer terug. De suikerfabrieken in Zeeland zullen de minister vragen of de militairen de komende week bij het laden van suiker bieten op het land mogen worden inge zet. De suikerfabrieken in Zeeland heb ben het op dit moment ook bijzonder moeilijk. Er zit nog 8.190 hectare suiker bieten in de grond, nog 15.600 hectare aardappelen en 2.020 ha uien. DEN HAAG (ANP). De maatschap pelijke invloeden op het bouwproces en het resultaat daarvan: de gebouwde om geving is een onderdeel van het struc tuuronderzoek bouwnijverheid waarvan verwacht wordt dat het in de geraamde onderzoektijd van vier jaar niet afge rond zal kunnen worden. Waarschijnlijk zal dit een permanent onderzoek moeten worden. Hij verwacht overigens, dat de wal het schip wel zal keren. „Het aantal verpleegdagen is weliswaar aan het af nemen door daling van de gemiddelde verpleegduur en de gemiddelde bezetting (ook al heeft ieder ziekenhuis een wachtlijst die overeenkomt met onge veer de helft van het aantal bedden), maar als de vraag blijft zal het zieken huiswezen daaraan naar zijn aard, opzet en verantwoordelijkheid moeten vol doen”. DEN HAAG (ANP). Het bestuur van het Landbouwschap heeft gisteren de begroting 1975 aanvaard. De inkom sten aan heffingen worden geraamd op 14.712.400, ongeveer 10 percent meer dan in het lopende jaar. Hoe men die lastenverhoging over de verschillende agrarische bedrijfstakken zal verdelen zal volgend jaar worden beslist. Met het doel tot een billijken lastenverdeling te komen is het aantal heffingsgroepen van 8 tot 24 uitgebreid. Italië heeft net een van de meest langdurige kabinetscrises achter de rug, waarbij de formateur die hier tevens eerste minister wordt niet zijn eigen ministers mocht uitkiezen maar dat moest overlaten aan de partijsecretaris van de christendemocraten. Zo kreeg hij een aantal ministers in huis waarin hij al bij het begin weinig vertrouwen had. Premier Moro heeft maandag in zijn openingsspeech in het parlement, die 71 getikte velletjes besloeg, keurig opgele zen wat er allemaal fout was in Italië, maar weinig nieuwe plannen aangekon digd. Wel stak hij de hand uit naar de vakbonden, die hij vroeg mee te werken aan de vernieuwing van het politieke systeem in Italië een aan de vernieu wing van de regeringsinstellingen. Hij beloofde hun dat er een speciaal rege- ringsorgaan gecreëerd zal worden voor het overleg met de vakbonden, waardoor de contacten niet meer over de individu ele ministers lopen, die elkaar in het verleden vaak tegenspraken. Vlak voor de algemene staking van gisteren werd er een belangrijk akkoord gesloten bij Fiat in Turijn. De automo bielfabrieken van Fiat zijn de voor naamste industrie van Italië en de vak bond van de metaalarbeiders is de meest vooruitstrevende en de best georganiseer de Fiat heeft de 70.000 man die korter werkten, weer aangenomen voor het volledige aantal werkuren. Er wordt een zeer lange kerstvakantie gehouden en ook met Pasen gaan de fabrieken lang dicht. De werkloosheidsuitkeringen van de staat zullen gebruikt worden om het volledige urenpakket te bekostigen. Fiat heeft nu al toegezegd (ondanks 300.000 niet verkochte auto’s) dat er in 1975 niemand zal worden ontslagen. Bo vendien heeft Fiat erin toegestemd dat de vakbonden meer betrokken zullen worden bij de produktieschema’s van de fabrieken en de investeringspolitiek. De vakbonden van hun kant hadden toege zegd dat zij zich in de toekomst bij hun acties meer zullen laten leiden door de resultaten van de verkoop en dat zij hun eisen zullen aanpassen aan de economi sche werkelijkheid. In het verleden wa ren de Italiaanse vakbonden daar nooit op ingegaan, omdat ze van mening waren dat ze dan te veel in hun vrijheid wer den geknot. Deze algemene staking, die in de meeste bedrijfstakken maar enkele uren duurde, komt op een zeer ongelukkig moment nu de regering-Moro pas enkele dagen is begonnen en aan de economie zijn eerste aandacht wil geven. Premier Moro is van mening dat er grote kredie ten moeten worden gegeven tegen betere voorwaarden om de industrie weer aan te zwengelen. Hij ziet het als een eerste taak om de bouw, zowel in de privé- als de publieke sector aan te moedigen en de landbouw te verbeteren en aan te passen. t Sans-1 werk- itje als lerhoud wd met rdween erm. >ed. Bij e wijze kijkers I 3,05 35.25 15.50 1,50 18,70 Stakende arbeiders uit de automo bielindustrie worden in Turijn toe- v'S gesproken' door vakbondsleider Luciano Lanta. gramma loopt, begint bij de gebouwde omgeving en eindigt bij de gewenste structuur van de bouwnijverheid. Wanneer het concept in zijn volle omvang wordt geaccepteerd zal de capa citeit van 20 wetenschappelijke mede werkers gedurende 4 jaar nodig zijn, zo vervolgde hij. Uiteraard zal een groot deel van de onderzoekingen niet door het EIB worden uitgevoerd. Een tame lijk groot aantal andere instituten zullen moeten worden uitgenodigd om deel te nemen, nam hij aan. het vragen van de dienst vergemakke lijkt en dat het tarief systeem het verle nen van die dienst aantrekkelijk maakt. Specialisten hebben een verrichtingenta rief. „Voor het doen van verrichtingen bestaat niet alleen geen enkele financië le rem (de patiënt is verzekerd) maar zelfs een financiële aantrekkelijkheid”, aldus mr- Wesseldijk, „want iedere ver richting wordt betaald”. Een relatieve vermindering van de post ziekenhuiskosten zal volgens hem tot onaanvaardbare consequenties leiden. Er ontstaat dan dezelfde problematiek die zich bij de personeelsstop heeft voorgedaan, namelijk dat de dienstverle ning moet worden verminderd als er niet voor wordt gezorgd dat de vraag afneemt of zich althans verplaatst. Zon der maatregelen op de punten waar de vraag ontstaat komen er alleen maar meer problemen die een hooggekwalifi ceerde dienstverlening in het ziekenhuis bemoeilijken, aldus mr. Wesseldijk. Een Philips-woordvoerder verklaarde desgevraagd dat de beslissing tot niet- verlenging van een aantal jaarcontrac ten genomen is tegen de achtergrond van de huidige situatie, die onder meer heeft geleid tot arbeidstijdverkorting. Van een afspraak tussen de werkgroep en sociale zaken van Philips, gedurende het onderzoek geen stappen te onderne men, zei de woordvoerder niets te weten. „In dit verband”, aldus Dirk Nas. ^i, het niét onwaarschijnlijk dat Philips deze kans heeft aangegrepen om éeri aantal stakingsleiders te lozen. Een in druk die versterkt wordt doordat het merendeel van de gedupeerde Spanjaar den werkt in de kleurenbeeldbuispro- duktie, waar men de vraag bijna niet aankan- Bovendien is er in oktober nog een aantal Spanjaarden geworven met een proeftijd van twee maanden en dezen worden niet ontslagen”. in een besloten vergadering de Beleids commissie structuuronderzoek bouwnij verheid had geïnstalleerd. Voor dit on derzoek heeft de Voorbereidingscommis sie structuuronderzoek bouwnijverheid een concept-programma ingediend, waarmee deze commissie tevens taak als geëindigd beschouwde. De voorbereidingscommissie heeft zo als gemeld de beleidscommissie geadvi seerd op basis van het rapport de defini tieve programmering en prioriteitenstel ling ter hand te nemen, daarbij rekening te houden met de reacties, die mochten resulteren uit het openbaar ter discussie stellen van het rapport en de coördinatie van het onderzoek te laten berusten bij het economisch instituut voor de bouw nijverheid. Verder heeft drs. Ter Hennepe gewezen dat het programma GOES (ANP). Militairen en scholie ren hebben in Zuidwest-Nederland tot op heden voor 9 miljoen aan produk- ten uit de grond gehaald. Dat is een fractie van wat er nog in de grond zit: tussen de 110 en de 120 miljoen gulden. Volgens algemeen coördinator van het oogsthulpactie-centrum in Goes, de heer Goeman, loopt de massale militaire en scholieren-oogsthulp na de volgende week ten einde. Dan zullen de boeren weer in hun eentje moeten doormodde ren. Met afbraak van monetair compense rende bedragen is het Landbouwschap het in beginsel wel eens, maar met de voorstellen die de Europese Commissie op dat punt doet kan het toch niet akkoord gaan. Zou de commissie haar zin krijgen, dan zou door de afbraak van die compensaties in Duitsland 5 en in de Benelux 2,76 percent van de prijs verhogingen afgaan, terwijl er in Frank rijk 3.5 percent bij zou komen. Voor Nederland vindt het bestuur van het Landbouwschap de afbraak van de totale monetaire compensatie van 2,76 percent niet vanzelfsprekend zolang Duitsland zijn compensatie van 12 per cent niet voor een groot deel heeft afgebroken. Een stuk van die Duitse compensatie stamt nog uit 1969 en dat zal dit jaar in ieder geval afgebroken moeten worden, vindt het schap. Dit temeer omdat Nederland eigenlijk al bij voorbaat 5 percent compensatie afbrak doordat het bij de revaluatie van 1973 helemaal geen compenserend bedrag (te realiseren met invoerheffingen en uit voerrestituties) in: telde, maar de boeren langs andere weg een tijdelijke compen satie gaf. eft het ;e klap in hun ij mee- ude. Akkoord. Aldus een gisteren uitgegeven verklaring. De fractie hoopt dat het toch mogelijk zal zijn te komen tot redelijk overleg over lonen en prijzen. „Het wordt in het midden gelaten of dit gebeurt bij het bedrijfstaksgewijs overleg dan wel door regeringsingrijpen”, aldus de verklaring. De CHU-fractie vreest ernstige moei lijkheden nu de besprekingen over het Centraal Akkoord mislukt zijn. „De loon onderhandelingen welke nu bedrijfstaks gewijs gaan plaatsvinden, zullen naar alle waarschijnlijkheid grote moeilijkhe den gaan geven”, aldus de CHU-fractie in een gisteren uitgegeven verklaring. De loon- en prijsstijgingen zullen vol gens de CHU waarschijnlijk aanzienlijk hoger uitvallen dan bij een Centraal Akkoord verwacht had mogen worden. „Die ontwikkeling zal niet nalaten een ongunstige invloed uit te oefenen op de werkgelegenheid”. De Industriebond-NVV beraad zich met de andere bonden over verder te nemen stappen. Dirk Nas: „Ik voorzie een actie in de politieke sfeer. Het wordt tijd dat binnen het kader van de Neder landse arbeidswetgeving dit soort wer- vingscontracten geschrapt worden, te meer, en dat bewijst deze gang van zaken, omdat de mensen die hier de dupe van worden op grond van de sociale wetgeving ten laste komen van de gemeenschap. Een prijsverhoging van 9 min 2,76 percent, zo meent het bestuur van het landbouwschap, is voor de Nederlandse land- en tuinbouw veel te laag. De voorgestelde stijging van de melkprijs (de richtprijs per 1 februari met 6 en per 1 september met 4 percent omhoog) is volgens het bestuur veel te laag, gezien de inkomensontwikkeling van de melkveehouderij. „Het is betreurenswaardig dat over enkele zo voor de hand liggende zaken als openbaarmaking van inkomens, vak- bondsrechten in de onderneming en gro tere zeggenschap voor de werknemers in bedrijven, geen overeenstemming is be reikt”. Aldus het commentaar van de PvdA-Fractievoorzitter in de Tweede Kamer, drs. Ed van Thijn, over het mislukken van het centraal akkoord. Het mislukken betekent voor de PvdA-fractie, dat zij, in het verlengde van de regeringsverklaring van het ka binet Den Uyl van vorig jaar mei, ver wacht dat de immateriële zaken waaro- DEN HAAG (ANP) Het bestuur van het Landbouwschap is niet tevreden met de voorstellen van de Europese Commissie voor de verhoging van de EEG-landbouwprijzen 1975-76. In de gis teren gehouden bestuursvergadering is dat gebleken. Twee prijzen: een verlichte globe met dubbel-etfect kaartbeeld; Ned. tekst, de gebergten in voelbaar re liëf, boldiameter 25 cm. winkelwaar de ƒ85,-. Een geschenk van de Eerste Ned. Globe Industrie, Veeral- lee 5, Zwolle pUZZEL MEE, Omdat het zilveren jubileum van het K.W.F. samenvalt met het 25-jarig jubileum van de Eerste Ned. Globe Industrie, bieden wij iedere puzze laar gedurende de puzzelaktie een jubileumcheque aan van ƒ25,- die kan worden verzilverd bij aanschaf van een verlichte globe. (Aanvragen op bovenstaand adres). De regering moet volgens de CHU nu op korte termijn een beeld geven van de door haar verantwoord geachte loon- en prijsontwikkeling. De CHU meent, dat er ten aanzien van het uitgavenbeleid en begroting een zigzag-koers is gevolgd. „Een duidelijke koers en een vaste lijn moeten nu worden verlangd", aldus de verklaring. Dit heeft gisteren in Den Haag drs. A. G. ter Hennepe van het Economisch Instituut voor de Bouwnijverheid opge merkt, toen hij een toelichting gaf op de De commissie stelt een gemiddelde prijsverhoging van 9 percent voor, waar dan voor Nederland nog 2,76 percent af zou moeten wegens afbraak van het monetair compenserende bedrag. Het schap is het eens met de EEG- boerenorganisatie COPA, die, uitgaande van ongeveer dezelfde kostenstijgingen als de Europese commissie, een prijsver hoging van gemiddeld 15 percent nodig vindt. Het verschil tussen COPA en Europese Commissie valt deels te ver klaren uit het feit dat de Commissie van de kostenverhogingen over de afgelopen twee jaar drie percent produktiviteits- verhoging heeft afgetrokken. De COPA doet dat niet en het bestuur van het Landbouwschap vindt ook dat die pro- duktiviteitsverhoging maar aan de boe ren ten goede moet komen. ver geen overeenstemming bereikt is, op korte tenmijn via wettelijke maatregelen gestalte zullen krijgen. „Wij zullen daar aan in het parlement alle mogelijke •steun geven”, aldus drs. Van Thijn. De fractie van de PvdA betreurt het ook dat geen overeenstemming is bereikt over een bijdrage aan verkleining van inkomensverschillen via de loonsverho ging. „Dit temeer”, aldus de socialisti sche fractievoorzitter, „omdat het ver schil tussen de partijen over de hoogte van die loonsomstijging, af gezien van de manier van verdelen, niet zo groot meer was”. De PvdA verwacht geen nadelige ge volgen op het kabinetsbeleid, gerecht op de bestrijding van inflatie en werkloos heid. „Wij wijzen op de gisteren weer uitgesproken bereidheid van de vakbe weging om een gecoördineerd beleid te voeren in de diverse bedrijfstakken”, aldus drs Van Thijn. Zijn fractie neemt aan dat het kabinet zijn aandeel in een betere verdeling van inkomen en macht, waardoor een Centraal Akkoord moge lijk leek, zal blijven nakomen. „Daarbij gaat het in de eerste plaats om de winst- en vermogensaanwasdeling en om een nieuw instrumentarium voor het sturen van investeringen”. De Tweede-Kamerfractie van de KVP betreurt het mislukken van het Centraal De Zeeuwse landbouw is bijzonder teleurgesteld over het feit, dat de rege ring nog geen beslissing heeft genomen over de financiële steun aan getroffen boeren in Zuidwest-Nederland. Veel boeren zitten momenteel met de handen in het haar. Op veel bedrijven is men er nu van overtuigd, dat de oogst verloren is, zeker voor wat betreft het grootste deel van de aardappelen, uien en verschillende percelen gladiolen. Het hulpactiecentrum krijgt steeds meer vragen binnen van boeren of nog niet geoogste produkten omgeploegd mogen worden. De aardappels bijvoorbeeld moeten met een cultivator boven ge werkt worden, zodat ze kunnen bevrie zen. Blijven ze onder de grond, dan komen ze volgend jaar weer op als wilde, niet eetbare aardappels. De uien moeten nu ondergeploegd worden die rotten wel helemaal weg. Öp de omgeploegde grond kan de boer dan proberen met het aanhoudende zachte weer zoveel mogelijk wintertarwe in te zaaien. De schade kan dan zoveel moge lijk beperkt blijven. Maar zolang de regering geen beslissing heeft genomen over de financiële steun per hectare ongeoogst gewas kunnen de boeren niet beginnen, want dan is er in veel geval len geen geld om opnieuw te gaan inzaaien. Het aantal militaire oogsthelpers is deze week 1.000 minder geweest dan beloofd, onder andere door ziekte en door oefening. Volgende week zullen er i

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 11