Bloemen door BTW-verlaging goedkoper Sartre één uur bij Andreas Baader Grieken wilden Napoleon als koning Jaar van vrouw inspireert CDA nog niet Breznjev drie dagen „Er is beweging in situatie-Rhodesië te gast in Parijs 2 3 1 Britse minister Callaghan DOODSTRAF IN PERU Franse filosoof wil commissie instellen achtergrond VOOR „POLITIEKE TERREUR’’ George Papadopoulos’ beroep verworpen E&Mi KSO DONDERDAG 5 DECEMBER 1974 BINNEN» EN BUITENLAND Geldontwaarding VVD-wetsvoorstel Zwakkere regio’s wzeer Metaxas Oproep Kater ikelen PT* koffie illatie zocht inaad milieu loden isioen Neder- onver- rkende rengen n. De ing op - Jgte - Duisenberg zwicht voor middengroepen (Van onze redacteur in Londen) (Van onze parlementsredactie) in (Van onze redacteur in Athene, drs. F. van Hasselt) ATHENE De overgrootvader van de Griekse koning Konstan- De meeste van de in stemming ge brachte moties en amendementen op het Een motie van de liberaal Van Aar- denne, waarin het regeringsbeleid inzake werkloosheid- en inflatiebestrijding zon der omwegen werd afgekeurd, is door de Kamer van de hand gewezen. LIMA. (Reuter) De militaire rege ring van Peru heeft gisteren de dood straf ingevoerd voor politieke terreurda den waarbij doden of gewonden vallen. De raad bepaalt dat het regeringsbe sluit wettig is en dat de ex-kolonel op het eiland moet blijven. De Franse filosoof riep alle intellectu elen in de Bondsrepubliek op om zich in te zetten voor het lot van de Baader- Meinhofgevangenen. g (DS nt ge- n naar •tegen- mili- te be- illigers gepakt bij de Jan op irtens- tot lid ’66 als ’ervoer schap- C-8-63 ikaans, vlieg- ’eland. tneels- D.iedda arwis- rtinair ds de 1958. id be- iegtui- :egere- Fokker 102 gister- lirectie >etuigd uigon- zoekt ervan .ei.er- lebben in het rd be- d van Ijonair roege- oedin"! 1 mil- *e op ben in Maheu les 2,8 surgse, dames komci comité gaan Kondylis een nieuw referendum or ganiseerde, dat waarschijnlijk het meest lachwekkende uit de hele reeks was. Voor terugkeer van George II stemden meer kiezers dan er waren ingeschreven. eid en haar net de -gene- JNEP). ‘er de schoon 'estalte dekkingsplan en het „3,5 miljard-pak- ket” ter stimulering van de economie, werden verworpen. Aangenomen is een motie van de socialist Dolman, waarin wordt gevraagd bij de verdeling van de honderden miljoenen ter bestrijding van de werkloosheid uitdrukkelijk meer aan dacht te schenken aan de zwakkere regio’s in het Noorden, Zuiden en Oos ten. DEN HAAG (ANP). Aan de voora vond van het „Jaar van de vrouw” heeft het bestuur van het Christen Democra tisch Appel (CDA) afgezien van het plan om de drie christen-democratische par tijen (KVP, ARP en CHU) voor te stellen in de statuten op te nemen dat van de leden van het algemeen bestuur „tenminste twintig percent moet behoren tot het vrouwelijk geslacht.” s vee- mond- netting 'e ope- LONDEN. De Engelse minister van Buitenlandse Zaken Callaghan verklaar de gisteren in het Lagerhuis dat er in de situatie-Rhodesië meer beweging zit dan lange tijd tevoren. Minister Callag han brengt eind van deze maand een uitgebreid bezoek aan Afrika. een van de merkwaardig- dagen en men mocht de naam DEN HAAG De regering is gezwicht voor de aandrang van de Ka mer om de belastingen voor de middengroepen nog wat meer te verlagen. Ruwweg komt de wijziging van minister Duisenberg (Financiën) erop neer, dat gehuwden met twee kinderen die bruto belastbaar 36 tot 50 mille verdienen, volgend jaar 80 gulden minder belasting gaan betalen. DC-8 45.000 bede cht in lats op kerst- ’emid- ms in sië te- Partijleider Breznjev van de Sovjet-Unie grijpt op het vliegveld bij Pa rijs de arm van de Franse president Valery Giscard d’Estaing. iegtuig ic uur it aan ducht - le toe- politie flcatie ir zelf, iröder. in Co- op de ht een geval le 65- it het lan het ap een •an, de ioI uit Dit blijkt uit de nieuwe ontwerp-statu- ten, waarin wel is opgenomen dat in het dagelijks bestuur zonodig een vrouw als extra lid kan worden benoemd. De nu geschrapte bepaling werd destijds in het ontwerp opgenomen op verzoek van het „vrouwenberaad” van de drie betrokken partijen. zou worden. En zo moest Victoria tot haar spijt het vriendelijke aanbod van de Grieken afwijzen. De kater in Griekenland was groot. Er was zelfs een plan de jonge Al fred met geweld uit Londen te ont voeren. Ten slotte werd de beslissing in handen gelegd van het parlement. De maatregel volgt drie dagen na de mislukte moordaanslag op premier Ed- gardo Mercado Jarrin. Daarbij werden de minister van Visserij en een generaal door schoten gewond. DE VORST beloofde net als zijn neef nu volstrekte eerbiediging van de volkswil, maar nog geen jaar later zag hij werkeloos toe hoe gene raal Metaxas de dictatuur uitriep. In Stuttgart zitten de Baader-Meinhof- gevangenen in wit geverfde cellen met een kunstmatige belichting, waar ze niets anders horen dan de voetstappen van de bewakers, die driemaal dagelijks het eten komen brengen, aldus Sartre. „In de gevangenis bestaat niet de moge lijkheid aan het leven te worden herin nerd”, aldus de Franse filosoof. Volgens Sartre zag Baader er slecht uit, was hij 15 kilo afgevallen en uiterst zwak. Art sen hebben erop gewezen, dat ondanks de kunstmatige voeding blijvende schade bij de gevangenen kan ontstaan, als die hun hongerstaking, die nu al 84 dagen duurt, voortzetten. Eenzelfde lot onderging de motie-Van Gorkum (PPR), die consumptiebeperking voorstelde en daarom een miljard min der in de vaderlandse economie wil pompen- Deze, wat de communist Bak ker noemde „vasten-motie”, kreeg alleen de steun van de PSP en PPR. De KVP’er Van Amelsvoort kreeg ge daan dat bij de heffing van vermogens belasting bestaande ongelijkheden zoveel mogelijk worden weggenomen. Verwor pen werd het voorstel-Scholten, dat be oogde bij die vermogensbelasting gelden de vrijstellingen per 1 januari aanstaan de aan te passen aan de geldontwaar ding, die dit jaar op tien percent zal worden geschat. internationale communisme aan de kaak te stellen. Die aanval van Poniatovski heeft ook in Moskou veel kwaad bloed gezet en het is daarom lang niet uitgesloten dat Leonid Breznjev zijn gastheer over die anti-communistische provocatie van zijn eerste luitenant om enige opheldering zal vragen. Maar over het algemeen werd van daag in Parijs nog niet verwacht dat die stormen of dissonanten het Frans-Russi- sche topberaad werkelijk in gevaar zou den kunnen brengen. De liberaal De Beer kreeg geen meer derheid voor zijn suggestie .om de fiscale aftrekbaar van de onderhoudskosten van de eigen woning weer te laten bestuderen. Unicef voor het gebied beschikbaar ge steld. Namibië is een nieuwe benaming voor wat vroeger Zuidwest-Afrika heette. Het Internationale Hof van Justitie in Den Haag stelde in 1971 vast dat de „voort gezette aanwezigheid van Zuid-Afrika in het gebied als illegaal dient te worden beschouwd”. De toenmalige Britse con- versatieve regering van premier Heath nam in de kwestie echter een houding aan die afweek van het standpunt van het Hof. Konstantijn XIII de mis zou laten opdragen in de weer tot kerk ge maakte Aya Sofia. Nadat dit allemaal grondig was misgelopen, stuurde het electoraat in 1923 George II, de zoon van de in middels overleden Konstantijn. met een meerderheid van 70 percent het land uit. De republiek duurde tot 1935. toen Dit komt neer op 80 gulden nadeel voor de inkomens boven 50.000 gulden bruto belastbaar. Het oorspronkelijke voorstel-Scholten kostte 70 miljoen. Na de verlaging van het belastingvoordeel 80 in plaats van 180 gulden die Duisenberg aanbracht, gaat het de schat kist nog 45 miljoen schelen. Amelsvoort (KVP). Daarin wordt ge vraagd in de loop van volgend jaar de vennootschapsbelasting te verlagen en tegelijk ook wat te doen aan de positie van de zelfstandigen in middenstand, landbouw en vrije beroepen. De Kamer blijft aandringen op verla ging van de vennootschapsbelasting die middelgrote en grote ondernemingen over hun winst moeten betalen. De Ka mer aanvaardde de tijdens de debatten veel publiciteit trekkende motie-Van ATHENE. (Reuter) De Griekse Raad van State heeft een beroep ver worpen van ex-dictator George Papado poulos tegen het besluit van de huidige regering hem naar het eiland Kea, in de Egeïsche Zee, te verbannen. EEN AANTAL van 248 wilde „ie mand van het Franse hof”, terwijl 1970 Grieken „iemand van het ortho doxe geloof” wilden. De overgrote meerderheid echter, 93 percent, stem de op Alfred, tweede zoon van de Engelse koningin Victoria, en meteen toog een feestelijke deputatie naar Londen om hem het heugelijke nieuws aan te zeggen. In 1830 hadden echter de drie grote mogendheden die over Griekenlands prille onafhankelijkheid waakten (Engeland, Frankrijk en Rusland) af- gesproken dat nooit iemand van hun dynastieën koning van Griekenland Met zijn tegemoetkoming aan de mid dengroepen nam minister Duisenberg de CHU’er Scholten, die maximaal 180 gul den belastingverlaging eiste, de wind uit de zeilen. KVP en ARP waren na de toezegging van de minister namelijk te vreden en daarmee verviel de kans dat de motie van de CHU aangenomen zou worden. VVD, DS’70, SGP, Boeren, GPV en de heren Ter Woorst en Notenboom van de KVP bleven de CHU echter steunen. Een belastingvoordeel van netto onge veer tien gulden pei' jaar valt toe aan werknemers die minder dan tien kilo meter van hun werk wonen. De Kamer aanvaardde een voorstel van de socialist Dolman om de minimale reiskostenaf trek van 50 naar 100 gulden te brengen- tijn, over wiens verdere lot zondag door het Griekse volk wordt beslist, kreeg bij het eerste referendum over het Griekse koning schap in 1862 slechts zeven stemmen en werd niettemin koning der oor de or de happij 3 ver- estand n twee ;estort, rgeno- ikaans toestel Hij stelde voor, een commissie in het leven te roepen waarvan hij en ook de auteur Heinrich Böll, lid zouden moeten zijn, die als waarnemer bij het proces tegen de kernleden van de Baader-Mein- hofgroep moet optreden. De minister-president van de deelstaat Baden-Württemberg, Hans Filbinger, heeft gistermiddag in Stuttgart het be zoek van Sartre aan Baader inzichtloos ten aanzien van de slachtoffers van de Baader-Meinhofgroep en het gehele Duitse volk genoemd. Filbinger sprak het vermoeden uit dat de filosoof als werktuig moet dienen voor een laster campagne tegen de justitie. De leider van de CSU, Franz-Josef Strauss, heeft een bericht van het Fran se persbureau AFP weersproken, wa aria staat, dat Strauss het „oorlogsgerecht” in werking wil zetten om de Baader-Mein hofgroep te kunnen bestrijden. Strauss vraagt wel om hardere maatregelen van de regering. De autoriteiten zijn van mening dat Sartre niet uit belangstelling voor de srategleén van Baader naar Stuttgart is gekomen, maar dat de advocaten van de Baader-Meinhofgroep zijn bezoek als propagandastunt misbruiken. En dit koos bij acclamatie de 18- jarige Deense prins, die kort tevoren slechts zeven stemmen had gekregen. Onder de naam George I regeerde hij vijftig jaar over Griekenland, totdat hij in 1913 in Thessaloniki door een geestelijk gestoorde werd vermoord. Voor of tegen zijn nazaten zijn daarna nog vijf referendums gehou den. In 1920 riep het volk met over weldigende meerderheid de tijdens de Eerste Wereldoorlog verdreven Kon stantijn I terug van wie de één verwachtte dat hij de Griekse legers uit Turkije zou terughalen, terwijl de ander hem juist zag als de man die uiteinedlijk „zijn eigen stad” Kon- stantinopel voor Griekenland zou heroveren en als Byzantijnse keizer Tot veler verrassing nam de Kamer gisteravond met een zeer krappe meer derheid (66 tegen 64) een voorstel aan om de BTW op sierteeltprodukten van 16 naar 4 percent te verlagen. Dit initi atief van de heren Van Dis (SGP) en Tolman (CHU) doorkruist het financie ringsplan van Duisenberg. onlusten in Parijs in 1968 een belangrij ke rol speelde, als tolk optrad. Volgens Sartre is Baader van mening dat de door de Baader-Meinhofgroep gepleegde ac ties noodzakelijk zijn om de massa’s nieuw te organiseren. De acties zouden moeten eindigen in een burgeroorlog. „Uit Frans oogpunt zijn de Baaders niet nodig, maar in principe wil ik mijn sympathie met de linkse beweging betui gen. Dat Baader de maatschappij heeft willen veranderen is geen schande”, al dus Sartre. De Franse geleerde zei niet de indruk te hebben, dat „zolang de verhoudingen zo zijn als ze nu zijn” acties van de soort van de Baader- Meinhofgroep in Duitsland op hun plaats zijn. In dit verband zei hij. dat soortgelijke acties in Latijns-Amerika en destijds in Algerije, eerder op hun plaats waren Ondanks de republikeinse sympa thieën die zich hierdoor van het volk meester hadden gemaakt, werd Geor ge in 1946 andermaal per referendum teruggeroepen, ditmaal met een meerderheid van zo’n 70 percent, die deels het produkt was van de vooraf gaande burgeroorlog, deels van de daarop volgende rechtse intimidatie op het platteland, deels van de com munistische instructie tot stemont- houding die later door deze partij als een tactische fout werd bestempeld. In 1967 mislukte de „Staatsgreep” van George’s oomzegger Konstantijn II tegen de dictatuur van Papadopou los, en in 1973 liet laatstgenoemde bij referendum bevestigen dat weer een republiek was uitgeroepen waarvan hij voor acht jaar president zou zijn. Het electoraat mocht ook nee stemmen (en deed dit volgens de offi ciële cijfers voor 22 perc.) maar kreeg vooraf aangezegd dat het daarmee toch niets meer aan de staatsvorm of de persoon van de president kon veranderen. Wat ook de uitslag van het refe rendum van aanstaande zondag zal zijn, verwacht kan worden dat het een minder operetteachtige vertoning zal worden dan alle vorige. Het kabinet neemt he de regerings- spartijen kwalijk, dat zij een deel van hun fracties voor dit voorstel hebben laen stemmen. De consument zal hier overigens wel bij varen, want de bloe men worden 12 percent goedkoper. Een voorstel om de BTW op sportwedstrijden eveneens met 12 percent te verlagen is verworpen. PARIJS. De president van de Franse republiek Valery Giscard d’Es taing begaf zich gisteravond naar de luchthaven Orly om de Russische partij secretaris Leonid Breznjev te verwelko men, die gedurende drie dagen de offi ciële gast van Frankrijk zal zijn. Net als zijn voorganger Nikita Kroesjtsjev in dertijd heeft Breznjev met zijn gevolg zijn intrek in het kasteel van Rambouil let genomen, dat de Franse regering voor haar aanzienlijke gasten reserveert. (Van onze rédacteur int Bonn) STUTTGART. Onder zeer grote be langstelling van de binnen- en buiten landse pers meer dan honderd jour nalisten waren aanwezig bezocht de Franse filosoof Jean Paul Sartre gister middag in de gevangenis van Stuttgart- Stammheim, één van de leiders van de Baader-Meinhofgroep. Andreas Baader. Sartre, die een gebreid vest droeg en er erg moe uit zag, sprak een uur met Baader. Hij zal zijn tijd grotendeels besteden aan gesprekken met regeringsleiders en staatshoofden in zwart Afrika, die bij het Rhodesische probleem betrokken zijn. De minister zei nog net niet dat hij ook premier Smith van Rhodesië zal opzoeken. Hij verklaarde wel in het Lagerhuis dat een d ergelijke visite „zorgvuldig diende t e worden overwo gen”. Ten aanzien van het gehele zuiden van Afrika merkte Callaghan op dat hij zich gereed houdt „om gebruik te maken van iedere ontwikkeling” De bedoeling van de Britse Labourregering is om „een constructieve bijdrage te leveren ■aan vrede, gerechtigheid en klassengelijkheid (Van onze redacteur in Parijs) De ongelukkige Otto kreeg welge teld één stem. Drie stemden er op Napoleon, niet wetende dat deze al een halve eeuw dood was. Slechts zes stemden op een Griekse kandidaat: Ypsilanti. Zeven kwamen op het idee, de 18-jarige Deense prins Willem naar Griekenland te roepen. Drieënnegen tig wensten „een republiek” (zondag zullen het er vermoedelijk wel meer zijn). Republikeins ingesteld waren vermoedelijk ook de drie personen die hun stem gaven aan de Italiaan Garibaldi. Een motie van de liberaal Koning, waarin concreet werd verzocht de ven nootschapsbelasting onmiddellijk met één of twee percent te verlagen, werd echter afgewezen. Vóór stemden VVD, CHU, GPV, SGP. DS’70, Boerenpartij en de heer Notenboom van de KVP. De VVD overweegt om nu zelf met een wetsvoorstel te komen. Daarin zou dan worden voorgesteld de vennootschapsbe lasting met twee percent te verlagen- Wanneer de KVP haar dreigement om met zo’n voorstel te komen niet uitvoert, zullen de liberalen dat komende lente zelf doen. Sartre, die zich beklaagde over de korte tijdsduur van het gesprek, zei dat de voorwaarden waaronder Baader en de andere leden van de groep, in Stutt- gart-Stammheim worden vastgehouden, bijna te vergelijken is met foltering. In ieder geval wil de Britse regering de Zuidafrikaanse regering duidelijk maken dat de Zuidafrikanen nu Namibië dienen te verlaten, sinds officieel is vastgesteld dat ze zich daar wederrech telijk bevinden. De Britten zijn ook opgehouden geld te geven voor de bevordering van de handel in Namibië. Een aantal sommen waren via de Verenigde Naties en de Grieken. Dat zat zo: nadat de eerste koning van Griekenland, de uit Beieren afkomstige Otto, was verdreven, mocht het volk dat wil zeggen alle volwassen Griekse mannen zelf beslissen wie zijn opvolger zou zijn. Het desbetreffende referendum, ste uit de geschiedenis, duurde tien invullen van wie men maar wilde. Sartre verbrak zijn zwijgen op een persconferentie die aansluitend werd ge houden en waar de vroegere studenten leider Daniël Cohn Bendit, die tijdens de Opnieuw, net zoals tijdens de huwe lijksplechtigheid tien jaar geleden (op de foto) wordt de Griekse ko ningskroon boven het hoofd van Konstantijn gehouden. Het Griekse volk zal beslissen of de kroon ook werkelijk op zijn hoofd gezet zal worden. f80, in het gehele zuiden van Afrika” Om dit doel te bereiken zal de regering „samenwerken met andere landen en organisaties”. Onder druk van de oppositie liet minis ter Callaghan zich er toe verleiden nog op te merken dat hij open stond voor het idee van een tegenbezoek uit Zuid-Afri ka. Tot zaterdag zullen de Franse presi dent en de Russische partijleider rond de groene en de blanke tafel elkaar viermaal ontmoeten. Het is zeker dat morgen een nieuw handelsakkoord zal worden ondertekend dat voorziet in de bouw door de Fransen van een alumini- umfabriek in Zuid-Siberië en van ver scheidene telefooncentrales met twintig miljoen lijnen, in ruil voor een verhoog de hoeveelheid aardgas uit de Sovjet- Unie. De handelsbetrekkingen die vorig jaar al nauwer werden aangehaald, heb ben op het ogenblik al een evenwicht tussen de wederzijdse im- en export bereikt. Een belangrijk obstakel in de Frans- Russische betrekkingen wordt nog steeds gevormd door het westerse verlangen dat de Russen het vrije verkeer van personen en ideeën tussen Oost en West zullen toestaan. Of de Fransen bereid zullen zijn met betrekking tot die principiële eis veel water in hun wijn te doen, staat nog te bezien. De minister voor Binnenlandse Zaken Poniatovski, die de voornaamste vertrouweling en ook inspirator van het staatshoofd is, heeft nog maar enkele weken geleden de Franse Communisti sche Partij van fascistische tendensen beschuldigd om gelijktijdig ook het Kremlin als actief bolwerk van het Een deel van de belastingverlaging van 80 gulden voor de middengroepen moet worden betaald door hen die bruto meer dan 50.000 gulden verdienen. Vanaf het 50-percent-tarief wordt namelijk enige verzwaring aangebracht. R-. •kwr* i 1

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 3