Weinig bezwaren tegen Hoogovenuitbreiding 4 MAT REYNDERS EXPOSEERT IN HOTEL SCHIPHOL FROMMER z lil f toonaangevend HOORZITTING OVER ERTSWIELGRAVER EN HULPSTOFFENFABRIEK metnico scheepmaker VELSEN-IJMUIDEN BEVERWIJK I Stadsschouwburg Kennemer theater City Luxor WEL to DONDERDAG 5 DECEMBER 19 74 PLAATSELIJK NIEUWS 4 Vormenstructuren 1 HAFBO Philips batterijen, die gaan maar door DE OORLOGSFILM die nu van vrijdag- tot en met woensdagavond in City zal worden vertoond, be rust in feite op een gegeven dat in gewijzigde vorm al eens eerder voor een andere film in dit genre werd toegepast. De wederwaardig heden van een stelletje avonturiers en profiteurs dat besluit tot het voeren van een soort particulier oorlogje, met de bedoeling hier straks zelf het een en ander aan te kunnen overhouden. Hl Lil ■R: F (Van een onzer verslaggeefsters) (ADVERTENTIE) Voor het af graven van de ertshopen, wil Hoogovens een vierde ertswiel graver aanschaffen. Films b fcib de door A Een punt is natuurlijk ook (zei Mies Bouwman), dat Nederland zich als klein platteland erg goed leent voor acties waarbij je een luciferdoosje bij de kerki men als Reynders een fijnschilder zou zijn. ONDERWIJL DRAAIT in de matinee van zondag „Katango’s war”, een science fiction van Ishiro Honda, waarmee de producers in Japan waarschijnlijk eens wilden bewijzen op het gebied van grie zelfilms ook wel het een en ander mans te zijn. nodig en gebleken is dat deze filters met een grotere frequentie moeten worden vernieuwd dan de filters in andere ge bouwen binnen ons district.” NA EEN DERGELIJK onheilspellend bericht wordt het schip onmiddellijk koortsachtig van onder tot boven onder- De vergunning is door Hoogovens aan gevraagd voor de aanschaf van een vier de ertswielgraver en drie transportban den en de bouw van een hulpstoffenfa- briek voor de Hoogovens, op de Hoogo- venterreinen. Een bewoner van een woonark bij het Sluiseiland argumenteerde zijn bezwaar tegen de aanschaf van de ertswielgraver met het volgende: „Het is mij namelijk gebleken, ten eerste uit persoonlijke on dervindingen en ten tweede uit persbe richten, dat Hoogovens BV tot op heden niet in staat is gebleken het verstuiven van erts op afdoende wijze tegen te gaan.” ZIJ DIE ECHTER de voorkeur geven aan de ontspannende schaterlach, kun nen zich beter voor de matinee van zondag in dit theater komen melden. Dan wordt immers de dolle klucht „Zet je zorgen opzij” vertoond, met in de hoofdrollen de onvolprezen komieken Stan Laurel en Oliver Hardy. Heemskerkse kunstschilder gepenseelde vrouwen geen vleselijke wezens, maar verschijningen van een half wezenlijke aard in kleuren die weinig met de natuur te maken hebben. Wie nieuws gierig naar het werk van Reynders is, kan tot 2 januari in Frommer Schiphol terecht. „De tijd stond even stil" bij de NCRV, die ons in een programma van vijf kwartier nog even liet nagenieten van „Geven voor leven” en soortgelijke ac ties uit ons verleden: „Haak in” (19ol, drie miljoen), „Open het Dorp” (1962, 29 miljoen), „Eten voor India” (1966, 21 miljoen) etc. We zijn een goedgeefs volk. Ruw geschat geven we voor 200 miljoen gulden per jaar aan liefdadige doelen weg. want we zijn wel spaarzaam en ook Vrijgevig, maar niet gierig- DIT DRAMA van de zee speelt zich af aan boord van een luxe passagiersschip, waarvoor Omar Shariff als kapitein fungeert. Tijdens de reis wordt een ano niem bericht ontvangen over explosieve ladingen, welke hierin liggen opgeslagen en als de dader achter de schermen, die Juggernaut wordt genoemd geen fabel achtig hoog bedrag krijgt toegespeeld, zal hij ervoor zorgen dat de gehele ..Britannic” met zijn twaalfhonderd pas sagiers op een bepaald tijdstip in de lucht moet vliegen. En bij wijze van waarschuwing wordt door hem tevens het eerste explosief tot ontploffing ge bracht. zocht, zodat bij deze rampsituatie de spanning van „Airport” met die van „The Poseidon Adventure” wordt gecom bineerd. In ieder geval wordt het weer een grootscheeps avontuur, waar door kikvorsmannen en parachutisten aan wordt deelgenomen, zodat de toeschou wer het koude zweet tenslotte in de handen voelt opkomen. En dit is nu precies wat regisseur Richard Lester met dit filmwerk heeft bedoeld. „Een woestijntafereeltje turenfilm „Helden voor eigen rekening”. (City-Velsen) Ik heb Mies Bouwman even opgebeld om te vragen of ze zulke pendanten in het buitenland kende. Haar 24-Uurs ma rathon voor „Open het Dorp” was in 1962 een navolging van een marathon uitzending van de bekende Amerikaan se presentator wijlen Ed Murrow, wiens record zij toen verbeterde (hij heeft haar daar toen nog over opgebeld). Jerry Lewis heeft onlangs nog een soortgelijke marathonuitzending voor een goed doel gepresenteerd. Op een vooraf aangebraehte stemming bepalende kleurschikking brengt Mat Reynders (ter ondersteuning van die stemming) vormen en figuren aan. Vol gens de schilder komen deze vormstruc turen meer voort uit het onderbewuste dan uit de visueel waarneembare werke lijkheid: hij weet kortom van te voren niet welke figuren er uiteindelijk op het doek zullen komen te staan, maar wacht als het ware gewoon af wat er tijdens het schilderen „groeit”, ter versteviging van de gemoedsstemming. HET IS OPNIEUW een nogal uiteen lopend gezelschap dat voor „Helden voor eigen rekening” op de been werd ge bracht, zoals een aan lager wal geraakte Duitse baron, een Amerikaanse gokker, een Grieks hoertje, een Italiaanse schar relaar, een Franse zeeman en een Britse officier van de inlichtingendienst, het geen op zichzelf reeds een aanleiding voor de nodige conflicten zou kunnen zijn. Daar komt nog bij, dat zij elkaar het eigendom gaan betwisten van een goudschat, ter waarde van maar liefst twee miljoen pond, zodat aan alle eisen voor een boeiende avonturenfilm is vol daan. Bovendien speelt alles zich af in de romantische entourage van een Noordafrikaanse woestijn en omdat de regisseur ook de specifieke soldatenhu mor niet heeft vergeten, staat deze film ongetwijfeld voor een onderhoudend bio scoopbezoek garanit. HET WEEKPROGRAMMA van dit theater wordt vrijdag- en zaterdagavond ingezet met de boeiende speelfilm „de ongenaakbaren”, terwijl in de nacht- voorstellingen op deze dagen de Chinese knockfilm „Wang Yu, tien stalen vin gers” zal worden vertoond. Voor de eerste matinee van zondag wordt dit maal de Nederlandse jeugdfilm „Sjors en Sjimmie en de toverring” aangekon- digd, terwijl het voor de rest van de week, tot en met woensdagavond dus, met een film als „Sexavonturen van een huwelijkszwendelaar” weer over een heel andere boeg zal worden gegooid. DE CHINESE knockfilms blijven zich bij een groot deel van het publiek nog altijd in een grote populariteit verheu gen, onverschillig of hierin met de blote hand, dan wel met het scherpe zwaard wordt gevochten. Gedreven door een verklaarbaar zakelijk inzicht worden de bioscooptheaters door de producers ge regeld van een nieuwe voorraad sensatie voorzien, met als resultaat dat nu van vrijdag- tot en met zondagavond in de Velsense Stadsschouwburg „Het zwaard van de Gele Tijger” kan gaan draaien. Liefhebbers van bloedige taferelen, waarbij zelfs het afhakken van een arm niet werd vergeten, kunnen dus weer drie avonden in de Stadsschouwburg te recht. VOOR DE MATINEE van zondag wordt dan nog de vertoning aangekon- digd van „De twee vechtjassen van Tri nity”, een western van klasse door de manier waarop ditmaal de vaardigheid van beide hoofdpersonen met vuisten, pistolen en vrouwen voor een boeiend .wild west-avontuur werden aangewend. VELSEN. Tegen de doog Hoogo vens aangevraagde vergunning ingevolge de Hinderwet en de Wet op de luchtver- ontre-iniging voor uitbreiding van het bedrijf, zijn bij de gemeente twee schriftelijke bezwaarschriften binnenge komen. De indieners van deze bezwaren zullen echter (voor zover het de Hinder wet betreft) niet tot een beroep tegen het besluit van Gedeputeerde Staten (over zo’n drie maanden) gerechtigd zyn, omdat de indieners niet op de woensdag gehouden hoorzitting zijn verschenen om hun bezwaren mondeling toe te lichten. Namens de Gedeputeerde Staten sprak voorzitter mr. F. J. Meyer Drees. „Een garantie dat de stof concentratie in dit gebied niet groter zal worden, kunnen wij niet geven. Geen kip zal daarover iets op papier zetten. Zeker niet nu de provincie niet de enige bron is. Het zou misschien mogelijk zijn om garanties te geven als het bijvoorbeeld over de PEN- eentrale ging, maar bij deze zaak zijn teveel verschillende bronnen betrokken.” De vrees voor elektrische storingen bleek niet zo gegrond te zijn. Schevenin- gen Radio heeft tot nu toe geen last van technische storingen gehad, die werden veroorzaakt door Hoogovens. Dat we in het buitenland zo zuinig aan moeten doen omdat we al ons geld al thuis in een luciferdoosje hebben gestopt en naar het wijkcentrum van het Groen-Witte Kruis hebben gebracht, werd even over het hoofd gezien. Ook miste ik. bij al die interne waardering voor onze geefkracht, een vergelijking, per hoofd van de bevolking, met soort gelijke landen als Denemarken, België, Engeland, West-Duitsland en Zweden. Kennen ze daar ook zulke grootscheepse tv-acties, en wat geven de mensen dan? Zijn werk wordt omschreven met uit drukkingen als: sterke drang tot visio naire dramatische expressie, terwijl an dere critici menen dat zijn schilderijen een neiging tot surrealisme vertonen, exposeerde Reynders meer Heemstede, Den Tilburg, Enschede, IN HUN CONCURRENTIESTRIJD te gen de televisie als huiskamerbioscoop zoeken de filmproducers het geregeld in het gigantische en spectaculaire. Deze begrippen gelden ongetwijfeld ook voor „Juggernaut”, welke film van vrijdag- tot en met woensdagavond in Luxor zal worden vertoond. Een inwoonster van Santpoort schreef: „Wij in Santpoort hebben het geluk zuidelijk van Hoogovens te wonen met veel frisse wind uit het zuid-westen. Maar als de wind noord-west is, dan merk je meteen de verandering van zuivere lucht in de hoofdpijnveroorza- kende onzuivere lucht veroorzaakt door Hoogovengassen.” Deze bezwaarhebbenden waren echter niet op de hoorzitting. Wel aanwezig was de heer H. Maas, als vertegenwoordiger van de Directeur Telefoondistrict Haarlem. Niet om be zwaren in te dienen, wel om garanties te vragen dat er voor het in IJmuiden gevestigde Scheveningen Radio geen elektrische storingen zouden optreden. Ook wilde hij garanties hebben dat de stofconcentratie in de IJmond niet zou verhogen, zodat er schade zou ontstaan aan de luchtbehandelingsinstallaties van het kuststation. Deze luchtbehandelings installaties zorgen voor de juiste toevoer, temperatuur en vochtigheidsgraad van de lucht binnen het radiostation en die nen ondermeer ter bescherming van de fijne apparatuur. De heer Maas: „Wij hebben de erva ring dat IJmuiden bijzondere behande ling nodig heeft, gezien de grote stofcon centratie. Er zijn al bijzondere filters Mat Reynders, die zich enkele jaren geleden in Heemskerk vestigde, ontving zijn opleiding aan de academie te Maas tricht. Hij maakt deel uit van het groep je Heemskerkse kunstenaars, dat atelier houdt in de voormalige Mariaschool aan de A. Verherentstraat. Ir. D. N. Dammers merkte nog wel op dat dit soort storingen een nieuw ele ment waren binnen de mogelijkheden van bezwaren tegen een Hinderwetver gunning. Het is zo’n 15 jaar geleden wel gebeurd dat er bezwaren werden inge diend tegen bedrijven die televisiestorin- gen veroorzaakten. Maar de laatste jaren is ook dat niet meer het geval geweest. Op de andere zender was intussen een bekroonde film van André Cayatte (Mourir d’aimer, uit 1970, erg recent dus voor de tv) aan het bewijzen dat Frankrijk zo’n vijf jaar geleden in som mige opzichten nog een onderontwikkeld land was. Typisch ook een mannenmaat schappij. Het zal daar toch niet vaak voorkomen dat een 32-jarige gescheiden man die een verhouding met een 17- jarig meisje heeft, de gevangenis ingaat. In de film was Annie Girardot in wer kelijkheid overigens 39 jaar, en zo oud oogde ze ook. Gelukkig werd het ver schil van 15 jaar tussen haar en haar vriend toch gehandhaafd doordat deze Bruno Pradal er weer een stuk ouder uitzag dan 17 jaar. In de befaamde film „Le diable au corps”, met hetzelfde on derwerp in feite, was Gérard Philippe 24 jaar toen hij de rol van de lyceist speelde, terwijl Micheline Presle ook 24 jaar was, maar weer veel ouder oogde. Het effect was in die oude film beter dan in de film van woensdagavond. HEEMSKERK. Tot 2 januari expo seert de Heemskerkse kunstschilder Mat Reynders in hotel Frommer aan de Schipholweg 181 te Badhoevedorp. De schilderijenexpositie is gratis toeganke lijk, terwijl het hotel dag en nacht is geopend Eerder reeds in onder Helder, Zaandam. Hoorn en Velsen. Volgens Reynders zijn in zijn ver vreemdende landschappen de figuren dan ook eerder als symbolen te zien, geestelijke stadia verbeeldend, dan als werkelijkheden uit onze wereld. „Duide lijk”, aldus Reynders, „is het immers, dat de wijze waarop de mens de wereld gevoelsmatig ervaart, samenhangt met de niet te scheiden wereld van ’t onder bewuste, die slechts in een droom of fantasie naar boven komt”. moet afgeven. Bijvoorbeeld Zwitserse* boeren kun je in hun bergen moeilijk vragen even met hun doosje moeizaam naar de kerk te gaan. Kortom, de dingen die mij nu interes seerden kwamen in dit programma net niet ter sprake. Wel kwam tot uiting dat Ben Essing de gulste gever is, want hij schonk zijn drie procent van de extra meer-opbrengst weg voor voorlichting over kanker (900.000 gulden, geen kleinig heid). Verder ontbrak het koninklijk huis in alle toonaarden, ondanks het Koningin Wilhelminafonds en ondanks Jan van Hillo. Maar daar stond tegeno ver dat onze twee plaatsvervangende koninginnen wel acte de présence gaven: Marga Klompé en Mies Bouwman. Eens maar nooit meer overigens, want ik hoorde van Mies dat dr. Klompé erg kwaad was, en niet van plan was ooit nog eens voor zoiets te komen opdraven. Mies had haar opgebeld om even te zeggen dat ze het vervelend vond dat ze woensdagavond met haar van mening leek te verschillen over iets dat ze niet gezegd had- U hebt vermoedelijk ook wel gemerkt dat het vooral aan het slot een vreemde, en ten slotte abrupt afge hakte discussie werd. Er was merkwaar dig geknipt in een discussie over taken van de overheid en taken van particulie ren, terwijl Aad van den Heuvel de coördinatie ter sprake bracht. De be trokkenen voelden zich in ieder geval verdwaald in een chaotische knippa troon, ter wille van de tijd natuurlijk, maar dan had het toch meer voor de hand gelegen iets van de oude koek eruit te mikken. uit de avon- Die laatste kwalificatie was ven zelf portret dat oprees uit een enquête. oe komt het dan dat we in het buitenland zo’n zuinige indruk maken? „Kijken maar niet kopen”, een glas limonade met zeven rietjes, u kent dat wel. Ook daarvoor bleek een oplossing voorhan den: „Door ons nuchtere flegmatieke uiterlijk verbergen wij voor buiten staanders wat er in ons omgaat”. Tc weten: kopen, kopen maar niet kijken, en zeven glazen limonade met één rietje. I M - 'V Zo zijn bijvoorbeeld de al

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 4