Haven Sluiting badhuis Snelliusstraat in afvalwater niet meer te voorkomen Carillonklanken In Heemskerks tuinbouwgebied Om vishal Jonge diefjes uit Haarlem aangehouden Kruipende man aangereden Ander grondaanbod voor kwekerij van De Tunnel Minder „vezel” Van Gelder dankzij goed idee Forse stijging aardgastarief als Eerste Kamer akkoord gaat te Argenta” Super Lux: de lamp met 30% meer licht op tafel CHILEENSE VOLKS- DICHTER CENTRAAL IN VIERING KGIJ VELSEN WIL OP ALLES VOORBEREID ZIJN voor dezelfde stroomkosten iker Uitgifte Bavenlaan Grote besparing (Van een onzer verslaggevers) VELSEN Volgens het ge meentebestuur van Velsen zal aan een sluiting van het badhuis aan de Snelliusstraat toch niet kunnen worden ontkomen. De verleden week aan de ketel vastgestelde lek- lage is namelijk zo ernstig gebleken dat aan reparatie niet valt te den ken. Ook het onderzoek naar de mogelijkheid om de ketel, ondanks het mankement op te stoken, zodat men toch zou kunnen baden, is negatief uitgevallen. In dit verband wordt het door het gemeentebe stuur onverantwoord geacht deze ketel in bedrijf te houden, niet we gens daaraan verbonden gevaren, maar omdat de warmwatervoorzie ning hiermee niet langer kan wor den gewaarborgd. Het lek kan im mers elk ogenblik zo groot worden dat stoken uitgesloten is. kerkj'l -- PLAATSELIJK NIEUWS WEGENS LEKKAGE AAN DE KETEL (Van een onzer verslaggeefsters) La Rondeau M. 1 (Van een onzer verslaggevers) is als (Van een medewerker) (Van een onzer verslaggeefsters) (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggevers) Enige leden van de commissie in zelf- te. Hoe ten la nd .Kijken nonade el. Ook >orhan- nat'eke buiten- it”. Te kijken, rietje. VELSEN. Door de politie zijn aan gehouden twee Haarlemse jongens van 14 en 15 jaar, die hier rondreden op een in Haarlem gestolen bromfiets. De kna pen zijn aan de kinderpolitie overgedra gen. Het opgestelde tariefvoorstel volgt Donderdag .gearriveerd: Scheldeborg Pateniemi; Stavrakis, Rotterdam. IJmui- den; Brilliant, Antwerpen; Baltiyskiy 22, Rotterdam, IJmuiden; Jean-E, Noordzee, IJmuiden: Donderdag vertrokken: Ciudad de Ma- nizales, Le Havre. Diefstal. Uit een personenauto, wel ke geparkeerd stond op het parkeerter rein aan de Minister van Houtenlaan zijn acht cassettebandjes gestolen. Deze gang van zaken is nu inmiddels doorbroken door het onklaar geraken van de apparatuur. Vandaar dat burge meester en wethouders zich thans bera den om op korte termijn een definitief standpunt te kunnen innemen. Overigens zijn de geregelde bezoekers van het badhuis reeds verleden week over deze technische moeilijkheden inge licht, waarbij tevens werd gewezen op de mogelijkheid gebruik te maken van het badhuis in het Velserbad aan de Briniostraat. Ook werd er nog eens aan herinnerd dat voor hen ,voor wie de afstand naar de Briniostraat te bezwaar lijk zou zijn bejaarden bijvoorbeeld •gebeld iten in rs ma ros in athon- ikaan- wiens heeft Jerry gelijke d doel 25 81 en tl een iyatte •ecent 1 dat som- kkeld naat- vaak eiden i 17- igaat. wer- oud ver haar deze luder film on- pe 24 'ceist >k 24 ogde. beter zuinig is geld hebben m van bracht, a. Ook •dering lljking, soort- België, weden, heepse dan? want erg s ooit raven, en te lat ze ening niet ook 4 slot afge- tvaar- taken culie- el de be- geval ippa- irlijk, >r de koek iteres- la net ng dat nt hij extra chting leinig- nklijk s het danks “geno- gende javen NCRV, an vijf en van jke ac- (1951, 1962, 29 966, 21 fs volk, miljoen doelen aam en Rond oktober 1973 was het idee in praktijk gebracht en in het ene jaar dat het systeem nu werkt heeft het van Gelder al een besparing van ruim 68.000 gulden opgeleverd. Tien procent van de- wat de bruto marge betreft wordt er voor de goede orde aan herinnerd dat naast de verhoging van het vastrecht met 3 per aansluiting voor de ver- bruikscategorieën van 420 m3 tot 30.000 m3, de in 1973 gemaakte afspraak dat de uitkering per aansluiting voor de gasdis tributiebedrijven voor 1975 22,50 zal zijn tegen 17,50 voor 1974, van kracht blijft; deze laatste verhoging was reeds in 1973 door de minister van economi sche zaken goedgekeurd. Rijverbod. In de afgelopen nacht heeft de politie een 21-jarige Velsenaar een rijverbod opgelegd. VELSEN-NOORD. Dankzij een idee van de heren M. van der Kooi uit Velsen-noord en C. J. van der Horst uit Heerhugowaard is een stukje vervuiling van het Noordzeekanaal verminderd en bespaart de papierfabriek Van Gelder een aanzienlijk bedrag. Voor hun idee kregen de beide heren daarom woensdag de hoogste beloning, die Van Gelder dit jaar heeft uitgekeerd uit handen van bedrijfsdirecteur ir. A. M. Stomp. Veel van de teksten die in deze bro chure zijn opgenomen worden verwoord en gezongen door de theatergroep „Poë zie Hardop”, die op woensdag 11 decem ber om 20 uur optreedt in het „Zwanen nest”, Dommelsingel 4a te Beverwijk. On der de titel „Chili, metaal en hemel” brengt de theatergroep gedichten van Pablo Neruda en andere teksten over Chili ten gehore. uit het gebied van de bestemmingsplan nen Meeresteijn en De Houtwegen. In de raadscommissie voor het grondbedrijf zal deze kwestie eerst worden besproken, alvorens B. en W. met een voorstel dienaangaande komen. Bedrijfsdirecteur ir. A. M. Stomp ver telde op een korte bijeenkomst, waarop naast de beide „uitvinders” ook het hoofd van de personeelsdienst P. V. Pilz. chef houtstoffabriek J. Blom en secre taris en lid van de ideeëncommissie S. B. Tijmstra en P. Höweler aanwezig waren, dat het idee de fabriek ’n besparing van ongeveer 150 ton houtvezel per jaar oplevert. De vervuiling van ’t Noordzee kanaal met vezel door het bedrijf is bijna met de helft verminderd, hetgeen ook een besparing in de milieubelasting betekent. Er komt van het bedrijf nu evenveel vuil minder in het Noordzeek- naal als 800 gezinnen veroorzaken, een zeer aanzienlijke verbetering dus. Over dit aanbod werd een gesprek gevoerd tussen de gemeenten Heems kerk, Uitgeest en de Provinciale Plano logische Dienst. Deze dienst was niet enthousiast over de plannen en kondigde aan het provinciaal bestuur in afwijzen de zin te zullen adviseren. Die oplossing kon men dus wel vergeten. Naast de grond aan de Luttik Cie had de gemeente Heemskerk inmiddels in verband met de afloop van een gerech telijke procedure ook de beschikking gekregen over een tweede perceel grond De heren Van der Kooi en Van der Horst vertelden zelf, dat ze een hele tijd met hun idee bezig zijn geweest voordat ideeënbus. Zo watermonsters het laboratori- voordat zeker HEEMSKERK. Het Sociaal Werk- voorzieningschap „De Tunnel” wilde van de gemeente Heemskerk grond aanko pen aan de Luttik Cie voor de stichting van een eigen kwekerij met een kassen complex. Daar zijn ernstige bezwaren tegen ge rezen bij de omliggende tuinders en tijdens een „hearing” werd een commis sie van goede diensten ingesteld om te onderzoeken of er nog andere mogelijk heden waren in één van de vijf in „De Tunnel” samenwerkende gemeenten. Deze commissie heeft nu rapport uit gebracht. De heren Van der Kooi en Van der Horst, werkzaam op de papierfabriek in Velsen, hadden in 1972 een idee gekre gen, hoe de hoeveelheid papiervezels in het afvalwater van het bedrijf vermin derd kon worden. Omdat het idee aan- vankelijk technisch niet uitvoerbaar bleek, kregen de beide heren in juli 1972 ’n aanmoedigingspremie uit de „ideeën buspot”. Volgens hen was het idee ech ter wel uitvoerbaar en ze lieten het er niet bij zitten. In samenwerking met het bedrijfslaboratorium kwam men toch tot uitvoering en daarom kregen de beide heren alsnog een beloning voor hun idee. Na afloop van de viering kan aan de informatietafels de brochure „Uit een straat werd ik geroepen” worden ge kocht. Deze brochure, een uitgave van het trefcentrum van de Amsterdamse ekklesia „De Populier” en van het Chili- Kommitee-Nederland. bevat gedichten van Pablo Neruda en teksten over Chili. De aangestïpte winst van 13.100 draagt derhalve een zeer voorlopig ka rakter en kan voorts door nog optreden de kostenstijgingen geheel of gedeeltelijk teniet worden gedaan. Overigens wordt in dit verband nog opgemerkt, dat op grond van de tot nu toe bekende cijfers de gasinkoop voor 1974 naar verwach ting 65 miljoen m3 zal zijn in plaats van de voor 1974 geraamde inkoop van 71 miljoen m3 gas. In hoeverre dit achter blijven bij de raming wordt veroorzaakt door de tariefsverhoging met ingang van 1 januari 1974 en-of door een zachte winter is niet vast te stellen, zo meent het college. Gevraagd naar wat ze met hun belo ning willen doen, vertelde M. van der Kooi, dat hij graag kampeert, maar dat een tent wat bezwaarlijk begint te wor den, zodat hij denkt aan de aanschaf van een caravan. C. van der Horst heeft ook al een bestemming voor het geld. „Het wordt waarschijnlijk gebruikt voor een mooie stereo-installatie”, zei hij. Binnen het kader van een vorig jaar gestarte serie programma’s over Neder landse en buitenlandse dichters is deze produktie opgezet en samengesteld door Huub Oosterhuis, die erover zegt: „Met één stem, of met meerdere, met stilte, muziek, licht en donker proberen te maken; een zo groot mogelijke luister dichtheid voor poëzie. De taal van skep- sis, hoop en wanhoop leren verstaan; van liefde en isolement; zien wat jij niet zag maar hij wel; leren voelen wat hij voelt, maar jij net zo goed; jezelf, elkaar herkennen in die of die, de schok der herkenning samen delen: Poëzie Hard op”. De voorgenomen verhoging van de inkoopprijs van het gas en de daaruit voortvloeiende tariefsverhoging voor de kleinverbruikers doen de raming van de Aan Heemskerk. Beverwijk, Velsen. Castricum en Uitgeest werd gevraagd of men grond voor dit doel beschikbaar kon stellen. Alleen Uitgeest reageerde positief. Daar zou men kunnen beschik ken over het oude voetbalterrein van de vereniging „Uitgeest”. Het gemeentebe stuur zou dan medewerking verlenen bij een noodzakelijke wijziging van het be stemmingsplan- B. en W. van Heemskerk nemen het advies van de meerderheid over en in de openbare raadsvergadering van donder dag 19 december zal de raad een voor stel worden voorgelegd om de grond aan de Bavenlaan te verkopen aan „De Tun nel” voor de stichting van een kwekerij. Inzake het bijkomend advies van de commissie van goede diensten om de grond aan de Luttik Cie uit te geven aan tuinders in de naaste omgeving ten behoeve van de produktietuinbouw heb ben B. en W. nog geen standpunt inge nomen- hebben het college aangeboden bij de uitgifte te adviseren. Maar de laatste dagen wordt er op het college van B. en W. ook aandrang uitgeoefend om de grond aan de Luttik Cie als vervangende agrarische grond aan te bieden aan be drijven die zullen moeten verdwijnen Tariefgroep I bij een jaarverbruik van 0 tot 600 m3, een vastrecht van f 36 per jaar en een kubieke meterprijs van 26 cent. Tariefgroep II bij een jaarverbruik van 600 tot 170.000 m3, een vastrecht van 96 en een kubieke meterprijs van 16 cent. Voorgesteld wordt Woensdag vertrokken: Bever, Crotode; Smit Pioneer, Crotode; Saipem Castoro Deu, Crotode; Leningradskiy Opolehenk Archangel; Tor Hollandia, Gotenborg; Rijnstroom, Harwich; Benvrachie, Da kar; Venus, Tananger; Bavaria, Bremer haven; Argus, Antwerpen; Jean-E, Lon den; Embla, R. Dam,; Doto, Buchanan, IJmuiden; Vechtstroom, Hull; Finnstrip, Hamina, Velsen; Solstraum, Le Havre; Mercur, Egersund; Aldert-S, Mariestad, IJmuiden; Canis, Rotterdam; Kapsukas, Antwerpen, Velsen;. ze besparing kregen de heren Van der Kooi en Van der Horst als beloning uitgekeerd, een netto bedrag van 3434 per man. Bedrijfsdirecteur ir. Stomp was hun beide bijzonder erkentelijk voor het idee en voor de vasthoudendheid om het ook in praktijk gebracht te zien. „Het is een wezenlijke bijdrage tot schoner wa ter in het Noordzeekanaal”, aldus ir. Stomp, „en mogelijk komen de beide heren nog in aanmerking voor een extra beloning als het beste idee van het hele concern”. Hij vertelde verder, dat er dit jaar zo’n 125 ideeën zijn behandeld door de ideeënbuscommissie, waarvan er 80 voor een beloning in aanmerking kwa men. Totaal is er dit jaar reeds 16.000 aan premies uitgereikt, waarvan de pre mie van 6868 voor de beide heren Van der Kooi en Van der Horst de hoogste is. IJMOND. De pastor van de Am sterdamse studentenekklesia, Huub Oos- terbuis, zal zaterdag 7 december tijdens de viering van de Kritische Gemeente IJmond ingaan op de persoon en het werk van de Chileens dichter Pablo Neruda. Neruda, een vriend van Allende, overleed op 23 september 1973, kort na de staatsgreep van de junta. De KGIJ- viering vangt om 19.15 uur aan in de Vredevorstkerk aan de Beverwijkse Laan der Nederlanden. IJMUIDEN Woensdag gearriveerd: Dintelborg, Antwerpen, IJmuiden; Au- tority, Gonfreville, Beverwijk; Hanni, Dordrecht; Vechtstro, Huil; Sovetskyi Progranik, Londen; Lachs, Bremen; Enri- go Berlingerie, Coryton; Duvenstedt, Whitby, IJmuiden; Gerda Star, Pors- grun; Ziemia Wielkopolska, Gdansk, IJ muiden; Jaco, Fowy; Siebenburger, Huil, IJmuiden :Maria Schulte, Calais, IJmui den; Memel, Dagenham. HAARLEM. Gisteravond is een 26- Jarige Haarlemmer, die over het Gas- thuisvest kroop, aangereden door een autobus. De chauffeur van de bus zag de man te laat. Bij een poging de man te ontwijken, reed de bus tegen een gepar keerde auto. De 26-jarige Haarlemmer is naar het Elisabeth Gasthuis overge bracht, waar men constateerde dat hij niet levensgevaarlijk werd gewond- De man bleek onder invloed van drank en drugs te zijn. Bedrijfsdirecteur ir. A. M. Stomp over handigt de beloning aan C. van der Horst, terwijl rechts M. van der Kooi nog toekijkt. 1. Rondeau M. v.d. Gheijn, 2. femme de Noël, Balbatre-Nees, 3 a. Het komt een schip geladen, b. Mane, ster ren, nachtplaneten, c. In duloi jubilo, 4. He Kleine Suite Leen ’t Hart, 5. Ballade Willem Créman, 6. A. Song of Youth India, b. Mary had a baby Negro Song, c. The first Nowell Engeland, 7. Ron deau, Wouter Paap, 8. Preludium in C, J.S. Bach. Men zal zich wellicht herinneren dat reeds in juni van dit jaar door de gemeenteraad van Velsen tot sluiting van het badhuis werd besloten, omdat men van de slechte staat van de appara tuur overtuigd was geraakt. Als gevolg van de vele protesten en op aandrang van verschillende zijden werd het raads besluit daarop in augustus herzien, zodat de sluiting in ieder geval tot 1 maart 1975 zou worden opgeschort. Tevens werd besloten dat de raad zich voor deze datum, aan de hand van ’en door B. en W. uit te brengen nota, opnieuw over een eventuele sluiting zou kunnen uitspreken. i Mies klein acties itserse oeilijk iizaam De besommingen waren: VD f2.500,-, KW 51 f3.300,-, VKW f59.000,-, K W121 f20.000,-, YE 25 ZL 6 f4.200,-, VD 54 en VD 77 f 2-800,-, VD 1 en VD 46 f5.400,-, VD 19 en VD 73 f 16.000,-, BU ’52 en EB 28 f2.800,-, KW 33 en KW 180 f3.900,-, UK 6 en UK 186 f3.700.-, UK 17 en UK 56 f6.800,-, UK 23 en UK 48 f4.100.-, UK 78 en UK 295 f2.700,-, UK 135 en UK 145 f4.100,-, UK 200 en UK 234 f23.600,-, UK 236 en UK 208 f 12.000,-. VELSEN. Teneinde op alles voor bereid te zijn heeft de raadscommissie voor de bedrijven zich woensdag gebo gen over de verhoging van de gastarie ven „welke zal worden ingevoerd wan neer de Eerste Kamer op woensdag 17 december het desbetreffende wetsont werp heeft goedgekeurd. De datum van inwerkingtreding is dan 1 januari van het volgend jaar. Algemeen was de commissie van oor deel. dat hoe men de tafiefsverhoging ook wendt of keert, geen enkele ge meente er onder uit zal komen, ofschoon verschillende fractievertegenwoordigers er toch hun bedenkingen tegen hebben. Vooral omdat het voor de gemiddelde gezinnen toch een flinke verhoging bete kent. De CPN zegt duidelijk „nee” tegen de verhoging. De representanten van PSP en PvdA behouden hun definitieve stem voor tot na tet fractieberaad. Ech ter hoe die standpunten ook zullen zijn, de verhoging zal er komen. IJMUIDEN. Aan de woensdag- markt werd aangevoerd: 770 kg. tong; 883 kisten kabeljuw; 752 kisten koolvis; 96 kisten schelvis; 434 kisten wijting; 103 kisten schal; 31 kisten schar; 18 kisten makreel; 212 kisten diversen. Prijzen in guldens. Per 1 kg: grote tong 9,72 ;grootmiddel tong 12,42; kleinmiddel tong 13,06; tong één 12,41-12,39; tong twee 12.01; tarbot 11,62-10,85. Per 40 kg.: haai 49-29; tongschar 164; leng 77-73; lom 63; grote hake 196; middel hake 202; hake één 176; hake twee 160; hake drie 92; ham 240-202; tarbot 250-240; griet 236-168; kabeljauw één 120-81; kabeljauw twee 158-75; ka beljauw drie 96-82; kabeljauw vier 94- 82; kabeljauw vijf 114-71; witte koolvis 90; koolvis één en twee 65-52; koolvis drie 60-51; koolvis vier 53-45; schelvis één 110-106; schelvis twee 110; schelvis drie 120; schelvis vier 78-68; schol één 84-82; schol twee 100-92; schol drie 114- 104; schol vier 114; wijting drie 76-47; makreel drie 60-40; schar 124-78; poont jes 63-62; bot 34-22; lever 62-57; kuit 84- 70; steenbolk 66-43. VELSEN. Het programma dat door beiaardier H. de Ligt zaterdag 7 decem ber van 16-17 op het stadhuiscarillon van Velsen ten gehore zal worden ge bracht, luidt als volgt: het rijp was voor de moesten er regelmatig worden genomen, die in I um onderzocht werden was, dat hun idee werkte. Voorgesteld wordt voor de blok ver warming de prijs van 10 cent te verho gen tot 15 cent per m3. Het vastrecht van 12 per woring met een minimum van 135 voor het totale blok blijft gehandhaafd. Uit dit tariefsvoorstel blijkt dat in vergelijking met de tariefsopbouw voor 1974 dé tariefgroepen I en II worden samengevoegd, evenals de tariefgroepen III en IV. Gestreefd is naar een betrek kelijk laag vastrecht. Dit vastrechtbe- drag is bedoeld een dekking te bieden voor de bijkomende kosten die een ver bruiker ongeacht de hoeveelheid gas die hij afneemt voor het bedrijf veroorzaakt respectievelijk bij zijn op zegging zou besparen. Op basis van bere keningen gemaakt door de Taakgroep tarievenstructuur van de Vegin is het minimum-bedrag dat uit dien hoofde nodig is berekend op 36. Voor de verbruikers van 0-420 m3 zal daarom het vastrecht stijgen van 12 per jaar naar 36 per jaar. Daar staat voor deze categorie verbruikers tegeno ver dat voor hen de m3-prijs gelijk blijft. Voor de overige categorieën bete kent het ndeuwe tarief een stijging van de m3-prijs met 5 cent per m3, met dien verstande dat voor het verbruik boven 30.000 m3 per jaar de verhoging 51/’ cent per m3 bedraagt. Het gevolg van dit nieuwe tarief voor de verbruikers is aangegeven in een overzicht dat men hieronder kan lezen. Daaruit blijkt dat de procentuele verhoging voor de ver schillende verbruikscategorieën varieert van 21 pet tot 51 pet. Voor de particu lieren die het gas toepassen voor ruimte verwarming zal de kostenstijging liggen in de orde van grootte van 38 pet. Voor aan de Luttik Cie, namelijk in de hoek met de Havenlaan. De commissie van goede diensten heeft deze twee percelen grond bekeken en toen een meerderheidsadvies uitge bracht. De meerderheid gaf namelijk voorkeur aan het perceel aan de Baven laan. De structuur van die grond is iets minder goed. De grond aan de Luttik Cie zou dan bestemd kunnen blijven voor de produktietuinbouw. De minderheid van de commissie vindt, dat persé geen meter grond aan de produktietuinbouw mag worden ont trokken en er zou dus geen grond ter beschikking van ,De Tunnel” beschik baar mogen worden gesteld, die de be stemming agrarische grond A heeft. post „gasinkoop” verhogen met ƒ3.275.000, waartegenover de post „gas opbrengst” met 3.335.900 zal stijgen. Dit betekent, dat het aanvankelijk in de primitieve begroting voor 1975 geraamde verlies omgezet wordt in een geraamde winst van 13.100. Bedacht dient te worden, dat daarbij uitgegaan is van de in de begroting geraamde hoeveelheden gas. Het is ech ter niet denkbeeldig, dat deze geraamde hoeveelheden achterblijven bij de ra ming indien één van de doelstellingen van de minister namelijk door ta riefsverhoging een vermindéring van het gasverbruik te bewerkstelligen geëf fectueerd wordt, aldus B. en W. kan worden bemiddeld bij het ge bruik van de badgelegenheden in de bejaardencentra „Breezicht” en het W. F- Visserhuis.

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 5