Rotterdam wil meer geld voor cultuur au Zelfcensuur TV-makers groter dan publiek nodig acht Procol Harum Humble Pie, Sparks TOP DE POP POP DERTIEN en Proloog voert kort geding tegen dagblad NIEUW Remiadieethalvarine iet60-65%] Lactose vrij Voor zijn hart enhaar lijn. Traditie Soosagenda li HKhK Nota wijst rijk op achterstelling s Anderhalf miljoen voor Braque theeconoom fü 8 5 DECEMBER 9 1974 KUNST 9 Fiat-advertentie 5 e II II r IONDERDAG r- IE 60-É KL- .jÉtfr" Pyamabroek Naturistenkamp (ADVERTENTIE) TV-bloot schokt steeds minder (Van onze RTV-redactie) on- i) (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) Sparks av; mg 1 Sing a song of love George Baker Selection; 2 Kung fu fighting Carl Douglas; 3 Long tall glasses Leo Sayer; 4 Swinging on a star Spooky and Sue; 5 Come Sunday The Cats; 6 You ain’t seen nothing yet Bach man-Turner Overdrive; 7 Sad Sweet dreamer Sweet Sensation; 8 Teeny bopper band Catapult; 9 I’m so in love with you Octopus; 10 Lonely this Christmas Mud; 11 Yellow sun of Equador The Classics; 12 Traffic jam Sailor; 13 Far far away Slade. 3M Duikertjes. 40 voor 1.30 Da’s 3’/4 cent per pot overheerlijke thee. Waarmee het allemaal begon: een blote Phil Bloom bij de VPRO op de sofa. Tamberlain, elke avond disco be halve ma. en dinsdag. Turfschip, Turfsteeg 2a, zat.: kof fiebar met Ierse folkzanger en gita rist Barry Manson. Paradiso, Weteringschans, Amster dam, vr.: Crypto en Scope; zat.: Ulza- na en Thin Lizzy- Scuff, Lingestraat 1, elke zomi.: disco. Bluesette, Krusemanstr. 34, vr. zat. en zo.: bar-dancing-disco- komt men dan ook tot de conclusie dat langer uitstel niet te gedogen valt en dat thans de tijd rijp is „om op de meest krachtdadige wijze bij de regering aan te dringen op wijziging van haar beleid”. Traditie-getrouw geeft Fortgens zijn medewerkers een vrije dag ter kompensatievan de avondlijke verkoopuren voor 5 december. Daarom zijn op vrijdag 6 december a.s. de deuren dicht en de luiken toe. Fortgens wenst u een grandioze pakjesavond. Goud Zilver Horloges Keltum Grote Houtstraat 6 bij de Grote Markt Haarlem Telefoon 023-32 42 59 le „Beyond the Pale” en de LP Exo tic Birds and Fruit” uitgebracht- En dan de Sparks. Zaterdagavond om negen uur in het Concertgebouw, zondagavond om kwart over acht in de Rotterdamse Doelen. Een zeer bij zondere Engels-Amerikaanse combi natie met erge fijne muziek onder aanvoering van het wonderlijke duo Cristina Cünne in een intieme close up met Theo Pont als een liefdespaartje in een aflevering van Waaldrecht. drama actrices in bed die zich oprichten met het laken aan de kin. Een VARA- vertegenwoordigster die in honderden contactafdrukken zocht naar illustraties, verbaasde zich over de keurigheid van haar omroep. Zij meldde: „De suggestie is alom aanwezig, de dames staan voort durend op het punt zich aan ons voor te stellen, maar het komt er niet van, ter- wel de onthullingen van de heren op houden bij de buitengewoon comfortabe le pyamabroek”. Disco Dubois, Berlagelaan 45, elke zondmi.: disco. Uit de cijfers blijkt, dat Amsterdam (inclusief de musea) ieder jaar 51 mil joen krijgt, Den Haag 10 miljoen en Rotterdam 3.7 miljoen. De Rotterdamse wethouder drs. J. Riezenkamp (finan ciën en kunstzaken): ..Het blijkt dat Amsterdam zelf 66 gulden per inwoner uitgeeft en dat het Rijk datzelfde bedrag er nog eens bij doet. Voor Den Haag zijn die cijfers 60 gulden en 20 gulden en voor Rotterdam: 85 gulden en zegge en schrijve zes gulden”, Het Rotterdamse college dat zijn nota woensdag op het ministerie van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk pre senteerde, wil vooreerst een verhoging van 15 miljoen gulden. Met het extra geld wil Rotterdam de exploitatie van twee musea geheel voor rijksrekening laten komen: het Maritie me museum en het museum voor Land en Volkenkunde. Bovendien zou het Rijk voor de helft het tekort van museum Boymans moeten dragen, van een gepland kunstnijverheidsmuseum, het toneel in Rotterdam, dans en film en ten slotte moet ook de honorering van het Rotter dams Philharmonisch Orkest op hetzelf de plan worden getrokken als die van het Concertgebouw Orkest. Riezenkamp over dit laatste facet: „Wij vinden het best als er een beter orkest is dan het onze, maar dan wel graag nadat ze vanuit een gelijke start positie zijn begonnen”. In de nota staat verder, dat Rotterdam al vele jaren vergeefs bij het ministerie van cultuur aanklopt. Bij de naspeurin gen bleek ondermeer dat zelfs in 1921 een rijkscommissie tot de conclusie is gekomen dat „deze gemeente, op één na de volkrijkste van Nederland, tot dus verre op museaal gebied door de rege ring zeer stiefmoederlijk is behandeld”. In de nu uitgebrachte gemeentenota dat een team van’ tv-makers (waartoe ook de Hoepla-heren Wim T. Schippers en Wim van der Linden behoorden) met Fred Haché en later met Barend Servet aan de gang gingen. Het begon er weer even op te lijken. Opzeggingen, kamervragen, hetzelfde ritueel. In het boekje „Aan die vuile viezeriken van de VPRO.werden brieven naar aanleiding van de tweede Barend Servet-show beschouwd en over genomen. Van 691 geanalyseerde brieven richtten de detailbezwaren zich 19 maal tegen het vloeken en de ruwe taal, 44 maal tegen de ontwijding van het Wil helmus, 96 maal tegen de belediging van de koningin, maar toch wekte het bloot de meeste beroering: 99 brieven. Dat het juist Hoepla en Haché-Servet zijn geweest waarin het bloot gevolgen had. heeft niet alleen te maken met de hoeveelheid bloot in deze tv-program- ma’s. Er zijn nog twee facetten: het effect van de voorpubliciteit. Bei de projecten werden gerealiseerd door publiciteitsbewuste mensen: de foto van Phil Bloom achter Trouw bereikte de dagbladen al enige tijd voor Hoepla 2, bij Haché-Servet was het niet anders, eerder meer. Het ontbreken van een contex. Film sterren die altijd menen dat bloot func tioneel moet zijn, krijgen bij Schippers c.s. geen kans. Zelfs de shockfunctie van het naakt was bij Barend Servet afwe zig. LONDEN (Reuter) Een kubistisch schilderij van de Fransman Georges Braque heeft woensdag op een veiling bij Sotheby in Londen ruim anderhalf miljoen gulden opgebracht. Het werk, getiteld „Klarinet en rum- fles op een schoorsteenmantel”, was in 1970 voor ongeveer 600.000 in andere handen overgegaan. De prijs die woensdag werd betaald, betekent een record voor een Braque. In New York was in mei 1973 voor een schilderij van Braque 830.000 betaald. De Randstad staat het komend weekeind bol van de muziek. Als een soort verlaat Sinterklaaskadootje ko men de diverse organisatoren in Am sterdam en Rotterdam aandragen met de zeer bijzondere, gloednieuwe Sparks, met de stokoude Procol Harum en de altjjd maar doordraaiende Humble Pie. Humble Pie, een Engelse groep die haar succes en bestaan in Amerika heeft. Steve Marriott, Greg Ridley, Jerry Shirley en de voor Peter Frampton in de plaats gekomen Clem Clempson hadden dit jaar veel succes met hun LP „Rock on” en ook hun nieuwe dubbelaar staat alweer hoog genoteerd in de States. Pie is hier voor één exclusief concert op zondag avond 8 december in ’t Turfschip in Breda. Procol Harum staat ook al exclu sief aanstaande zondagavond in het Amsterdams Concertgebouw. Aan vang: 21 uur. Er is geen voorpro- gramma, de heren van Whiter Shade of Pale spelen in ieder geval ander half uur achter elkaar door. Procol Harum produceert en speelt nog al tijd door- Recentelijk werden de sing- (van onze correspondent) ROTTERDAM. De gemeente Rot terdam wil zo snel mogelijk meer geld voor culturele voorzieningen uit ’s Rijks pot. B en W. hebben een nota laten verschijnen waarin wordt aangetoond dat de Maasstad er tot dusverre zeer bekaaid afkomt. Burgemeester André van der Louw sprak in dit verband van „discriminatie” ten opzichte van bijvoor beeld Amsterdam en Den Haag. Toch zou de zelfcensuur van de tv- makers best eens groter kunnen zijn dan het tv-publiek noodzakelijk acht. Nog steeds vertoont het Nederlandse tv- Can-Can, Stoofsteeg 1, elke bar-dancing-disco. Ron en Russell Mael. Stuntjes, show en drie singles „This town ain’t big enough for both of us”, „Amateur Hour” en „Never turn your back to mother Earth” hebben de groep al in vele landen een naam bezorgd. Nederland komt eraan. AMSTERDAM. Het Pensioenfonds voor het Nederlands toneel heeft geen enkele reden aan te nemen dat Proloog onregelmatigheden kunnen worden ver weten bij de inning en afdracht van pensioenpremies. Dit heeft het fonds woensdag schriftelijk laten weten aan Proloog zelf. „Zeer onaangenaam getroffen door publikaties in het dagblad De Telegraaf”, zo schrijft het bestuur, „waarin gesteld werd dat door u pensioenpremies zijn achtergehouden, melden wij u dat ons uit verklaringen van de accountants dienst der gemeente Eindhoven, onderte kend door register-accountants aan wier integriteit wij niet twijfelen, is gebleken dat u over het seizoen 1972-73 aan alle verplichtingen ten aanzien van het fonds hebt voldaan”. De jaarstukken over het seizoen 1973- 74 met de daarbij behorende controle door de accountantsdienst is nog niet gereed. Uit de tot nu toe bekende gege vens zijn het fonds echten geen onregel matigheden gebleken. „Aan uw verplichtingen over het thans lopende seizoen wordt op voor het gesubsidieerde toneel geaccepteerde wij ze voldaan”, aldus wordt in de brief gesteld. „Wij zouden het op prijs stellen als u alles in het werk stelt bedoelde publikaties publiekelijk te weerleggen daar door die publikaties ook het goede beheer over ons fonds feitelijk ter dis cussie wordt gesteld”. EINDHOVEN (ANP) Toneelwerk- groep Proloog uit Eindhoven zal zowel de oud-staatssecretaris mevrouw F. van Veenendaal-Van Meggelen als De Tele graaf voor de rechter dagen. Volgens een verklaring van Proloog heeft het kort geding tegen de Telegraaf om toe vallige redenen het eerst plaats en wel maandag 9 december om 11.00 uur voor de president van de rechtbank te Am sterdam. Van De Telegraaf zal door Proloog worden geëist dat zij .zich zal onthouden van verdere publikatie van de beledigin gen en het vonnis van de réchter zal publiceren. Het kort geding tegen mevrouw Van Veenendaal-Van Meggelen zal dienen maandag 16 december om 10.00 uur voor de president van de rechtbank In ’s Hertogenbosch, mr. Cremers. Hier zal Proloog eisen dat het mevrouw Van Veenendaal-Van Meggelen verboden wordt de gedane “beledigingen In de toekomst in het openbaar te herhalen. Bovendien eist Proloog van mevrouw Van Veenendaal-Van Meggelen dat zij deze beledigingen in het openbaar terug neemt. Naakt zo op de televisie dat mag echt niet. Vandaar dat de omroepverenigin gen een voorzichtige koers varen. De grote rellen kosten leden. Maar er zijn ook kleine stormpjes over bloot op de buis geweest. Niet veel, zeer kort, nau welijks historisch. Dit zijn er een paar: Een VARA-documentaire over een naturistenkamp (juli 1968) en een VA- RA-reportage over het Boekenbal (fe bruari 1969) zijn aanleiding tot kamer vragen. In 1971 vertoont Brandpunt de eroti sche liftscène uit Blue Movie. Het ver oorzaakt onrust onder vele KRO-leden. In 1971 maakt het NÖS-journaal eén kort verslag over de musical Oh Calcut ta. Er komen 83 schriftelijke protesten. Ja bloot op de buis: mag het wel? Mag het niet? Wat mag wel? Wat mag niet? Hoe kan er eigenlijk toch steeds weer zo’n rumoer door veroorzaakt worden? Een Amerikaanse commissie „on Obsce nity and Pornography”, die door presi dent Nixon werd ingesteld, kwam in 1970 met resultaten die in ieder geval de president teleurstelde. De zorg over het erotisch materiaal bleek het Amerikaan se volk nauwelijks (1 tot 2 procent) te interesseren. Zal het in Nederland veel anders zijn? De tv-kijkers schijnen onverwachte seks in hun huiskamer toch niet te waarde ren. Maar of er werkelijk bezorgdheid HILVERSUM. In de beginjaren van de televisie, toen Jan Cottaar nog sport- verslagen maakte, toen drs. L. van Ege- raat nog toeristische informatie gaf en Joop Doderer als Swiebertje speelde, toen was er nog niet zoveel naakt op de televisie. Van actualiteitenrubrieken tot drama werd bijna alles rechtstreeks door Bussum uitgezonden. En in de le gendarische studio Irene kwam het hoofd van de NCRV-televisie Dick Si nons menigmaal vóór een uitzending van zijn omroepvereniging even langs. Dan inspecteerde hij ook de kleding van omroepster Tanja Koen. Het kwam voor dat Tanja verzocht werd een sjaaltje onder haar enigszins gedecolleteerde blouse of jurk te dragen. Er was nog geen bloot op de buis. In een stencil aan verontruste Hoepla- kijkers wordt gesteld, dat bloot niet vies hoeft te zijn. In het dagblad Trouw schrijft mejuffrouw J. Zuidervaart een boze brief. In Hoepla nummer twee van 9 oktober zou Phil Bloom dit ingezonden stuk voorlezen, haar nu complete naakt heid tijdelijk verborgen achter het dag blad Trouw. Het gaat niet door. Trouw dreigt met een proces, anderen hebben bezwaar tegen een Fiat-advertentie op de achterpagina van de krant. „VPRO zet schaar in naakt van Phil”, meldt een kop in Het Vrije Volk. In de Haagse studio van ontwerpcentrum Checkpoint wordt de scène met de krant overgefilmd. Phil Bloom leest achter Het Vrije Volk zittend het bericht „VPRO zet schahr in naakt van Phil” voor. Ten slotte geeft ze de krant weg. Ze blijkt naakt. Meer VPRO-leden zeggen op, kamer leden stellen vragen, buitenlandse bla den schrijven over een Nederlandse tv- rel en Phil Bloom krijgt huwelijksaan zoeken. Maar na de derde Hoepla (de kijkdichtheid is verdubbeld tot 32,1) wordt dit opwindende tv-programma stopgezet door de VPRO-leiding. Mede samensteller Hans Verhagen zei: „Je kunt de toekomst niet tegenhouden”. Gedoe om bloot op de buis komt vervolgens niet zo vaak meer voor. Tot- Ontkledingsscène in de Panorama Woensdagshow die vrij onopgemerkt aan de kijkers voorbijging. bestaat? Het VARA-programma „Open en bloot” werd/ met onderzoekingen be geleid. Bij de respondenten van een enquête werd de visie op seks onder zocht. Vóór de eerste uitzending van „Open en bloot” (op 29 januari 1-974) werden enige uitspraken op seksueel terrein voorgelegd. Er bestaat in ons land een te grote seksuele vrijheid (eens: 49 procent, eens: 45 procent). Veel tv-programma’s ondermijnen de seksuele moraal in ons land (eens: 46 procent, oneens: 48 procent). En dat toch terwijl drs. C. P. Midden dorp in een intermediair artikel (19 maart 1974) over „Culturele veranderin gen in Nederland, 1965-1970”, onder het hoofdstukje „Huwelijk, gezin en seksua liteit” concludeerde: „Het is zonder meer duidelijk dat zich op ai deze terreinen zeer aanzienlijke veranderingen in op vattingen hebben voltrokken”. Pornografie en abortus zijn met ge middeld 25 a 30 procent verschoven in de progressieve richting. Is daar in de tolerantie van het beeldbuispubliek ten aanzien van bloot op de televisie iets van te merken? Misschien toch wel. Pleunie Touw (zonder de voorpublici teit en in de contex) speelde in De Stille Kracht naakt een aangrijpende scène. Er bestaan geen foto’s van, want als het er in een tv-programma bloot toegaat, worden de fotografen wegge stuurd. waar ze in een filmstudio juist worden uitgenodigd. Het naakt van Pïeuni Touw leidde hoogstens tot een uitnodiging voor een aandeel in een NCRV-documentaire. maar bracht de vertrouwde gemoederen niet in bewe ging. Nog minder opvallend passeerde de blote borst van zangeres Debria Brown in de opera Satyricon (maar dat was kunst), een bedscène tussen Theo Pont en Christina Cühne in Waaldrecht (maar dat was keurig en functioneel), een ontkleding in de Panorama Woens dag Show (maar daar keek niemand naar) of het grootste aantal naakte men sen ooit tegelijkertijd op het Nederland se beeldscherm vertoond in de leader van Open en bloot (22 bloteriken, die met hun lichamen de titel van het programma vormen) het beroeringsfilter van het Nederlandse volk. Misschien dat ooit iemand in 1965 schande sprak van het danseresje dat in het tienerprogramma Moef ga ga haar blote navel aan zanger Adam Faith toonde. Tegenwoordig komt de Neder landse popgroep Lemming met een pro fessionele naaktdanseres zonder moei lijkheden in het vooravondprogramma Top Pop. Op 28 juli 1967 laat een meisje uit Den Haag in een tv-programma een vaas uit haar handen vallen. Ze is beplakt met kunstbloemen en verder hoofdzakelijk naakt. Het is de eerste aflevering van Hoepla. De VPRO ver liest 67 leden. Moulin Rouge, KI. Houtstr., elke av. bar-dancing-disco, volgende week do.: George Baker Selection. De Wejjman, Santpoort, elke av. disco behalve maandag.

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 9