s, Inbraak was niet voor gewin, maar voor het gezin PANORAMA DROOMPALEIZEN VAN ONZE MUSICI. RADIOACTIVITEIT IN OOSTERSCHELDE? EINDHOVEN HEROINECENTRUM. DEZE WEEK IN PANORAMA w Puzzelwmws BINQLER KANTOORCENTRUM ÖRËnPL^n^nËDËRLnnD\ introduceert nu voor795,- en met inruil voor slechts 595 een schrijvende elektronische rekenmachine met 4 rekenfunkties, verzamelgeheugen, konstantefaktoretc. Gods wraak 2 Afgunst? Luchtvervuiling Gods wraak 3 1 Posttarieven Gods wraak 4 4 En nog veel meer boeiends in de nieuwe Panorama. „Ons erelid” 2 „Ons erelid” 3 „Ons erelid” 5 „Ons erelid” „Ons erelid” VARIA 2 IJ D A G 6 D E' T '1 B E R I 9 7 4 LLER 9 tal lagd IDEM 3 bij? Panorama was op bezoek bij Pim Jacobs Rita Reys, Dimitri van Toren, Louis van Dyke en Thijs van Leer. En maakte een schitterende kleurenreportage van hun „optrekjes”. i „Weet u dat het chemisch afval dat bij de afsluiting van de Oosterschelde wordt gebruikt,nog radioactief is?” Aldus een brief van een verontruste lezer. Panorama onderzocht het uitgebreid. Lees hoe ver het metertje uitsloeg. Eindhoven is middelpunt van de heroïnehandel geworden. Waar volgens insiders de politie nogal eens een oogje dichtdoet. Dat doen sommige verslaafden trouwens ook, maar dan voorgoed. 1t WW®» 1» SCHRIJVENDE LEZERS -I»®® (Van onze rechtbankverslaggeefster) Puzzel wb waÉ =iAK (ADVERTENTIE) gen. -■ itu in onze jwroom, jes aan- n keuken; i houten Breestraat 52 BEVERWIJK Tel. 27741 Het begon toen de burgemeester uit de concertzaal wegliep omdat het Wilhel mus niet werd gespeeld. Sommigen von den dat kinderachtig. Zo ook twee Haar lemse kunstenaars. Zij maakten het ob ject „Ons Erelid” om de burgemeester te De ene verdachte had een stevig straf blad, maar aldus zijn advocaat, vol met vrijspraken en sepots, de ander had nog bijna geen strafblad. Over beiden was een 1 sopjes ist. B- J- V.D. LINDEN, Haarlem. G. SERNEE. Haarlem. FRANS HINLOPEN, Haarlem. MR. P. ROBERT, Haarlem. M. W. VAN DER KOOI. Haarlem. D. SAHER, Haarlem. F. HINLOPEN, Haarlem. J. MAST, Haarlem. F. P. HEKKER. Bloemendaal L. AARTS, Haarlem. Demonstratie-service en garantie alleen bij: ■f exol. btw dint vergroten. Het zou daarom ook kunnen zijn dat een kunsthormoon tot kanker in het nageslacht zou kunnen leiden. Het is echter onzin dat de heer Alders hier de conclusie aan verbindt, dat elke kunst hormoon, dus ook die in anticonceptie middelen, kankerbevorderend zou zijn. Tevens noemt de heer Alders dit de oorzaak van kanker bij jonge kinderen, alsof er voor het gebruik van de ant- conceptiepil geen kanker bij jonge kin deren voorkwam. Het is echt niet zo dat de oorzaak van kanker bij jonge kinde ren al bekend is, zoals de heer Alders denkt, anders zouden de drie kinderart sen van de actie Geven voor leven nooit zoveel geld hebben durven vragen. De heer Alders meent tot slot voor het in leven houden van die zieke stumperds om Gods wraak te moeten smeken. Hij vergeet daarbij kennelijk, dat een aantal van die stumperds nu al genezen kun nen worden en dat men door deze patiëntjes een beter inzicht kan krijgen in de hele kankermaterie, zodat anderen in de toekomst kunnen worden genezen. Of zouden wij dan aan de positie van die God van de heer Alders tornen? Prijs winnaars puzzel nummer 48. ƒ25: J. Brat, Kleverparkweg 61 rd. Haarlem, ƒ25: Mevr, van Groningen Vechtstraat 3, IJmuiden, 15: Mej. H van Popta, lepenlaan 110, Bloemendaal, 15: Mevr. Bloemzaad, Burg. Weerts- plantsoen 30, Santpoort, 10: Mevr. A. E. Richters, Polenstraat 93, Haarlem 10: S. Jaspers, Herculesstraat 13, IJ muiden. De twee kunstenaars, die veel langs de weg timmeren om naam te maken en nu drie keer de voorpagina van Haar lems Dagblad haalden, zullen zich niet prijzen een kunstwerk te hebben ge maakt, al plaatste een jury-in-carnaval- stemming dit op een voordracht voor aankoop van recente kunstwerken. Deze jury kan uit protest haar ontslag indie nen lees haar uitvoerige argumentatie omdat zij zich in haar kunstzinnige eer voelt aangetast, ten nadele van de echte kunstenaars, maar erkent mijns inziens daarmee wel, dat zij niet geheel aan haar doel beantwoordt: het stimule ren van beginnende talentvolle kunste naars met gemeenschapsgelden. Daarna kon er een comité gevormd worden van kunstzinnigen met veel vrije tijd en weinig geld, om het veel te hoge bedrag van 1500 in te zamelen. Wordt de gift daarna door B. en W. langs democrati sche weg niet geaccepteerd, dan kan het nog tot aan de Kroon worden uitgevoch ten; allemaal volgens het voorpagina nieuws van het Haarlems Dagblad. Maar dat dit politieke lachertje ooit in het Frans Hals-museum met bezoekers uit de gehele kunstzinnige wereld wordt geplaatst, kan niet, nooit en te nimmer! Geweldig die actie Geven voor leven. Van het overweldigende resultaat werd je wel even stil. Na afloop wierp ik nog even een blik in het Haarlems Dagblad en las een ingezonden stukje onder de titel: Gods wraak. Je zou dan uit elkaar barsten van kwaadheid. Iedereen mag van mij zijn mening over de actie heb ben, maar wat mij het meeste trof in deze brief was de uitspraak; „Moge het getij spoedig keren! Wij roepen, nee wij smeken om Gods wraak!” Ik dacht met een: „Hier spreekt een waar christen en met welk een warmte en oprecht hart”. Ik zou de schrijver aan willen raden eens het boekje „Schapen over de dam” te lezen, met name bladzijde 205- A’ „ou de gehele wereldbevolking uit één enkel mens hebben bestaan, dan nog zou God zijn Zoon voor die zondaar hebben gege ven- En dan smeekt men om Gods wraak. (ADVERTENTIE) Is het niet grappig dat juist nu in de Sint Nicolaastijd de plannen op tafel zijn gekomen om het omstreden object „Ons Erelid” aan de gemeente te schen ken. Zou dat op pakjesavond zijn gebeurd, dan hadden B. en W. van Haarlem zich waarschijnlijk wel ver maakt met deze, niet eens zo bijster originele surprise. Met gepast genoegen zou de burgemeester het gazen lijf en de strooien kop hebben ontleed op zoek naar een presentje. Maar helaas, het ludieke geval heeft in zijn korte bestaan maar heel even onze lachspieren kunnen beroeren. Over het hoofd van de sullig voor zich uitstarende simplistische kunst- (?)uiting van de heren Van Dijk en Zwaanswijk worden verbitterde, voorba rige en opgewonden kreten gehoord: het frusterende beeld van de polarisatie. „Het maatschappelijk geëngageerde ob ject geeft de kritische visie van de kunstenaars beeldend vorm”. Deze ge dachte van de jury en het comité impli ceert het voorbereid zijn op eveneens kritische oppositie. Dat is een normale en logische zaak. Ondertussen is het produkt zo goed van reclame voorzien dat de scheppers niet behoeven te vrezen er mee te blijven zitten. Het krijgt, hoe dan ook, een plaatsje in het rariteiten kabinet van het Frans Halsmuseum of anders mag, zoals doorgaans gebeurt, een groepje ambtenaren nog jaren lang van het kunstwerk genieten; tot dat het bandrecordertje is versleten. het Noordzeekanaal. Tot in Zandvoort is het soms waarneembaar. Voorts wordt steeds weer duingebied voor de industrie ingelijfd. Er verrijzen nieuwe woonwij ken met asfaltwegen. Is de tijd nu werkelijk niet aangebroken, dat er een onverbiddelijk „neen” wordt gezegd te gen elke verdere aantasting van het natuurlijk duinmilieu? Ik heb beslist niet de illusie, dat er geen toestemming zal worden gegeven voor de voorgestelde Hoogovensuitbreiding. Later wil ik echter niet het verwijt krijgen dat ik hiertegen geen protest heb aangetekend. Het omstreden werkstuk „Ons Erelid” werd door de jury aan B. en W. van Haarlem voorgedragen voor de gemeen telijke aankoopregeling recente kunst werken. Smaken verschillen bij een der gelijke flauwe nabootsing van een vorm van Pop-art, waarbij wel een mentali teit, doch nooit één bepaalde persoon Vorig jaar schreef ondergetekende al in uw blad over de miljoenenwinsten van de PTT en de voortgaande porto- verhogingen. De laatste verhoging sloeg ik maar over toen onder deze minister het drukwerkporto (slopend voor het verenigingsleven!) toch omhoog ging. Je denkt dan: ik zie het niet meer zitten! Nu kondigt men opnieuw verhogingen aan voor 1975. PTT doet dit altijd of ze de toestemming van minister en Kamer al in hun zak hebben. Maar de feiten bewijzen dat ze praktisch altijd die goedkeuring krijgen. PTT heeft indertijd duidelijk kenbaar gemaakt, dat men meer moest telefoneren en minder brie ven versturen- Er werden ook telefoon tarieven op aangepast. Dat meer telefo neren gebeurt ook, maar zegt men nu, toch stijgt het aantal te verwerken post stukken. Logisch, onze bevolking groeide intussen tot over de 13 miljoen- In de winsten van de telefoon zit een machtig Puzzel nummer 49 In elk vakje van het diagram moet een lettergreep van het gevraagde woord worden ingevuld. Horizontaal: 1. Geestelijke; 3. strand recht op de klippen; 5. werkplaats; 7. grondbeschrijving; 8. deel van een huis; 9. afmeting; 10. woordsoort; 12. kies; 14 familielid; 16. het monteren; 18. Opge wekt, druk: 20. medestander; 22. Zij die pelt; 23. overgebrachte tijding. Verticaal: 1. sierduif; 2. kleur; 3. Afri kaans zoogdier; 4. deel van een arm; 6. aanwendsel; 7. lid van het parlement; 9. met brede takken; 11. spreker in een vergadering; 13. zonder restrictie, geheel en al; 14. landloper; 15. eetgerei; 17. maatschappijvorm; 19. raam; 21. vorm van gebieden. Oplossingen, uitsluitend per briefkaart, dienen uiterlijk woensdag a.s. in ons bezit te zijn. Indien per post wordt ingezonden als volgt adresseren „DAMIATE PERS B.V.”, POSTBUS 18, IJMUIDEN Als jongens op satirische wijze een sneeuwpop maken van hun schoolhoofd, dan kun je daar om lachen. Ze vragen er geen 1501 voor en het ding smelt met de dooi. Maar met dat zogenaamde kunstwerk „Ons Erelid” met „Wien Neerlands bloed” in zijn buik is het heel anders gesteld: dit is welbewust „burge- meestertje pesten”. Een dan is er nota bene een jury die dat aan B. en W. voordraagt om het maar met gemeen schapsgelden aan te schaffen. Doen jul lie dat niet, dan treden we af en maken verder kabaal. Een daar lenen zich dan voor gemeenteraadsleden, mensen van het onderwijs en zelfs de vroegere waarnemend burgemeester en oud-wet- houder Geluk. Zoiets gaat niet alleen alle perken te buiten, maar het is dood gewoon grof, banaal en pesterig. De burgemeester heeft duidelijk gemoti veerd waarom hij bij het betreffende concert is heengegaan. Een moderne maatschappij die Vondel opruimt, klas sieke muziek alleen geschikt vindt voor ouwe besjes en het volkslied alleen bruikbaar acht voor een internationale voetbalwedstrijd vanwege de sfeer, daar past terdege dat een echte „vader” van een gemeente als men zonder mede deling vooraf een traditie verbreekt aan zijn gezin duidelijk laat blijken dat er iets mis is. In de krant las ik het bericht dat Hoogovens een aanvraag heeft inge diend voor een zoveelste uitbreiding. Re alisering van deze plannen zal dan wel weer een verslechtering van het natuur lijk levensmilieu betekenen- In de stad worden we getrakteerd op schadelijke autogassen. Als we ons voor ontspanning naar de duinen begeven, dan mag toch wel worden geëist, dat daar zeker scho ne lucht is. Bij de veel voorkomende noordelijke en zuidelijke winden moet echter worden geconstateerd dat Hoogo vens de lucht boven het duingebied vaak ernstig vervuilt, zowel onder als boven Wilt u liever meteen abonnee worden? Prima idee. Dat kost dan 14,30 per kwartaal 13 nrs.). Stuur een lege enveloppe met op de achterkant uw naam en adres naar Panorama, Antwoordnummer 7147, Amsterdam. Postzegel hoeft niet. kakken te zetten. Een kinderachtige ver toning. Een deskundige jury, het spelle tje meespelend, doet aan burgemeester en wethouders de aanbeveling het object voor de gemeente aan te kopen. Het college, ook nog niet helemaal volwas sen, weigert. De jury treedt en bloc af, onder intrekking van haar totale aanbe veling opdat de gemeente geen enkel van de aanbevolen kunstwerken zal kunnen aankopen en een nieuwe aanbe veling zal moeten worden opgemaakt, wat weer geld kost, zodat nóg minder kunstwerken zullen kunnen worden aangekocht lekker puhMaar ook kinderachtigheid blijkt te kunnen esca leren: Een comité, bestaand uit beken de leden van de Haarlemse burgerij, wil het object kopen en voor het Frans Halsmuseum aan de gemeente cadeau doen. Als het college dan weer neen zegt zullen ze tot aan de Kroon de erkenning van hun kinderachtigheid bevechten. Wat een kleuterstandje toch, dat Haar lem. Als reactie op het ingezonden stukje Gods wraak van M. A. Alders het vol gende. Ongetwijfeld zijn er stoffen, waarbij een relatie met he: optreden van kanker is, of nog zal worcten gevon den. Een voorbeeld hiervan is het PVC (polyvinylchloride) dat thans in de Vere nigde Staten ter discussie staat, omdat het werken hiermee de kans op het krijgen van een bepaalde kanker zou HAARLEM- Twee heren van 33 jaar, uit Velsen en Amsterdam dachten in augustus een ideale methode gevon den te hebben tijdens hun eigen afwe zigheid hun gezin toch te onderhouden: een stevige kraak. Ze moesten allebei nog een jaar uitzitten, en dat zou voor hun gezin dan de gang naar sociale zaken betekenen. Om hen dit te bespa ren braken ze in een radio- en televisie- zaak in IJmuiden in via een pand er naast. Nadat ze heel wat werk met boren en mokers verzet hadden werden ze toch nog het haasje: de alarminstalla tie trad in werking. Ze liepen regelrecht in de armen van de politie. Met stomme verbazing las ik het inge zonden stukje van M. A. Alders uit Haarlem. Wat moet deze man bezielen om Gods wraak af te smeken? Wat een stumperd is deze man om zo kortzichtig te zijn. „Moeten wij nu de tol betalen?”, zo schreeuwt hij uit. Nee, beste man, wij moeten niet, wij willen zo graag daad werkelijk helpen om deze afschuwelijke ziekte te bestrijden. Wie zijn wij om te kunnen beweren dat anticonceptie tot kanker in ons nageslacht kan leiden? De schrijver stelt dat wij duizenden mensen door middel van de abortus vermoorden. Dat is nu eenmaal een moeilijk discus siepunt. Maar is het zo fijn om op deze boze wereld als ongewenst kind te leven? Neen, beste schrijver, God is niet iemand die op wraak uit is. God is goed en Hij is barmhartig. Hij stelt ons nu eenmaal in de gelegenheid op deze we reld te leven en ervan te maken wat ervan te maken is Oordeel niet, opdat ge niet veroordeeld worde! Het Neder landse volk stond pal achter de actie Geven voor leven. En zie hei resultaat. Wij kunnen alleen maar zeggen: „Dank u Heer, dat ons volk zo spontaan aan deze actie heeft meegewerkt”. Dank overigens aan een ieder, die zich belang loos heeft ingezet. Oplossing puzzel nummer 48: Horizontaal: 1. d.d.t.; 4. behalve; 9. Amp.; 11. oud; 13. eb; 14. ie; 15. Spa; 16 a.o.; 17. aanstaren; 21. re; 23. bretel; 25 voelen; 27. du; 28. il; 30. S.A.; 31. re; 32. administratie; 37. Ina; 38. r.g.; 39 d.d.40 sla; 42. eg; 43. de; 44. oma; 45. dm.; 46. el; 47. l.s.k.; 49. N.S.; 51. me; 52. s.v.p.; 53. torenkamertje; 59. o.a.; 60. or; 61. on; 62. we; 64. menner; 68. toekan; 71. A. G.; 72. jeremiade; 75. n.o.; 76. Eva; 78. en; 79. ca.; 80. dit; 82. Els; 83. ontveld; 84. kip. Verticaal: 2. door; 3. tu; 5. eenling; 6. 7. dia; 8. verward; 9. a.p.; 10. mare; 12. datum; 15. snert; 16. abt; 18. a.e.; 19. t.t. ;20. e.o.; 22. eng; 24. edda; 26. leis; 29. li; 30. St.; 32 angst; 33. Irene; 34 samba; 35. adder; 36. eleve; 37. iel; 41 alp; 48 koon; 50. snorren; 51. mentaal; 52. sjek; 54. ranja; 55. kr.; 56. M.O.; 57. tweed; 58. K.M.A.; 63. T.N.O.; 65. egel; 66. Ee: 67. om; 69. o.d.; 70. anti; 73. ent; 74. ice; 77. V.S.; 81. ik. Nu zitten ze weer. Na een kort voorar rest hebben ze een begin gemaakt met hun straf van een jaar, in de gevangenis Esserheem in Veenhuizen. Toen ze giste ren moesten voorkomen in Haarlem vroeg de president van de rechtbank, mr. Cokart verbaasd waarom ze destijds met zo’n fikse straf eigenlijk niet in voorarrest zaten dan was deze in braak niet gebeurd. De oplossing was dat de één na vrijspraak door de recht bank vrij kwam maar door het Hof toch werd veroordeeld, en dat de ander een zogenaamd lopend vonnis had een niet toepassen van het voorarrest, in afwachting van de straf. deel dat de postrekening dan tekort komt. Dat is niet erg want waarom al die verschillende potjes als de hele dienst van de PTT een machtige winst maakt. Laat de minister, die al veel moeilijkheden moet overwinnen met overplaatsingen in Nederland van de PTT, nu ook eens een diepgaand onder zoek laten instellen 'door z’n rekenka mer, hoe het nu eigenlijk daar bij die macht in de staat toegaat, juist met het oog op de steeds voortgaande inflatie. Het kan niet meer de bedoeling zijn dat er via de PTT meer winst, dus meer belasting wordt opgebracht nu er juist aan vermindering van lasten gewerkt wordt. En speciaal niet op het terrein van de menselijke communicatie. reclasseringsrapport aanwezig en dé rap porteur was ter zitting om het toe te lichten. Vooral één verdachte wond zich op over het onderzoek van de psychiater in het Huis van Bewaring die hem verminderd toerekeningsvatbaar had ge noemd „Ik heb ’m misschien vijf minu ten gezien, en daarin heeft hij gevraagd of m’n vader en moeder nog leefden!”. De officier van justitie, mr. Bijl de Vroe zei te hopen dat deze methode van de heren geen algemeen gebruik zou worden. „Het is geen reclame voor lo pende vonnissen”. Door een VI-regeling (voorwaardelijke invrijheidsstelling) zou er wel invloed worden uitgeoefend op de straf, al had dat volgens hem niet geheel het effect van de voorwaardelijke straf: er zou toch altijd nog een stuk te ondergaan zijn- Hij vroeg zes maanden tegen elk. Mr. Helsloot wees er in zijn pleidooi op dat zijn cliënt een korte straflijst had. Er waren positieve verwachtingen en een basis van vertrouwen. Mr. IJlzin- ga Veenstra vertelde dat zijn cliënt, de Velsenaar zich juist in de IJmond had gevestigd om de schaduw van zijn verle den te ontvluchten. Tevergeefs dus. Hij zei dat het tweetal niet met een auto voor de tv’s was gekomen, maar alleen uitgerust met koffertjes. Daarin zaten zakdoekjes, een zaklantaarn, lucifers en een fles cognac. Wat hadden ze op dat moment mee kunnen nemen? Niet meer dan één toestel onder de arm. Op verzoek van een verdachte werd onmiddellijk uitspraak gedaan: vijf maanden voor elk. aan de kaak werd gesteld. Een burge meester die de moed heeft voor zijn overtuiging uit te komen moet nu wor den afgestraft. Flinke mannen vormden daartoe een comité, met de bedoeling het werkstuk van de kunstenaars Van Dijk en Zwaanswijk aan te kopen, ten einde dit alsnog aan de gemeente aan te bieden. Dit zijn achtenswaardige lie den die zeggen geen rel te willen, maar die wel de zaak op de spits blijken te drijven. Hebben een raadslid, een oud- wethouder en een oud-rector van het gymnasium geen andere zorgen? Vol wassen zijn deze achtenswaardige lieden blijkbaar nooit geworden. Tijdens de uitzending van KRO’s Brandpunt van zaterdag 30 november werd weer eens afgunstig gereageerd op het succes van e n andere omroep, met name de NCRV vanwege de actie Geven voor Leven. Inplaats van het geweldige initiatief te prijzen trachtte men het succes af te kraken met onder andere de opmerking: „Wordt het beleid ten aan zien van de kankerbestrijding niet teveel door de NCRV bepaald”. Waarom is dat nodig, vraag ik mij af, want het gaat toch om een geweldig doel? Waarom volgt de KRO niet het voorbeeld van de NCRV op? Men moet elkaar toch als collega’s beschouwen en niet zo duide lijk zijn jaloezie laten blijken. P.F.STUVEL, Santpoort. 5 9 lïo 11 12 13 IS T6 20 21 18 19 [23

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 11