Overval op Israëlische Kibboets Arabieren gaan 2,5 miljard in Nederland investeren Leyland kampt met ernstige Mijnstaking problemen VS voorbij I kW Verkeer liep beter zonder bus en tram Amsterdam FAVETEX Afstand tot vliegveld onjuist zijn gemeld 2,50 ZOU in Pr’ IM» <J Het woord is aan WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN VERWACHTING NA NIEUWE CBS-CIJFERS: AGENDA pagina 5 Loevestein krimpt in Zacht weer Nieuwe aartsbisschop van Canterbury f rj| V oedingsmiddelen Dubbeltje Rustige aanpak iT mmnrmmmmmHmmmmmk 2, 7, I I AVOND. JAPONNEN div. maten en kleuren vanaf 59.- I I 2 3 9 4 9 MANTEL slechts wfmmmwmmmmurnmmn HET HAARLEMS MATRASSENHUIS Grote Houtstraat 103 He ef t u t11 e enkj i wedstrijdboekje ’c Een oergezellige aktie in uw winkelcentrum, met ruim 400 prijzen. bétere dames-, heren en kinderkleding voor FABRIEKSPRIJZEN o.a. deze week V*- IJmuider Courant Hoofdredactie: Jos L. Lodewijks, E. Koning Uitgave Damiate Pers B.V. Directie: Mr. H. C. van der Mije.H. P. Stuurman Abonnement - bij vooruitbetaling - f 10,90 p. mnd., f 31,35 p. kwartaal (p. post f 36,—), p. jaar f 123,20, (p. post f 141,—). Losse nummers 50 ct- Prijsstijging in 1974 0,1 pet boven raming Velsen weigert (Van een onzer verslaggevers) 16 :e woord- (Van een onzer verslaggevers) ADVERTENTIES Deze krant bestaat uit achtentwintig pagina’s Weersverwachting van het KNMI geldig tot morgenavond: Zwaar bewolkt met af en toe Plein 1945 nr. 6 - IJmuiden peraturen van 7 tot 9 graden. I I commentaar op nota Voorhaven regen of motregen. Matige tot krachtige westelijke wind. Tem- ♦■KWDAG DECEMBER 1974 65e jaargang nummer 29 deel in Daimler-Benz (Mercedes) (ruim 14 procent) dat een Koeweitse familie onlangs overnam. Overigens vindt de heer Nurmohamed, dat Nederland heel wat kansen in Ara ble laat liggen. Laatstelijk zou de bouw van 10.000 woningen in Koeweit aan de neus van de Nederlanders voorbij zijn gegaan. „Nederlanders willen eerst een dubbeltje zien liggen voor ze een cent uitgeven”, meent de directeur van Nuhol International: „Duitsers zijn veel actie ver”. Uit regeringsbron werd vernomen dat de Britse minister van Handel en Indus trie, Tony Benn, waarschijnlijk vrijdag in de loop van de dag hierover een verklaring zal afleggen in het Lagerhuis. British Leyland zou de autoriteiten heb ben gevraagd om een bedrag van mini maal 50 miljoen pond sterling (circa 300 miljoen gulden) om de fabrieken in 1975 draaiende te houden. Tevens toonde burgemeester IJssel- muiden zich een voorstander van meer openheid in het overleg over de voorha ven. „Er zijn nu dingen bekend gewor den die anders misschien nooit bekend geworden zouden zijn. Daarom is het geloof ik wel goed dat er eens wat meer openheid komt”. Laat u ook wat slaapkamers betreft, goed voorlichten!! Lao Tze De beste generaal is hij, die de oorlog als een betreurenswaar dige zaak beschouwt. r k (in al onze filialen) De kwaliteitsstomerij LOTTGERING b.v. TIJDELIJKE AANBIEDING: VUREN (ANP) De Loevesteingroep (bouwmateriaal), die half oktober 113 van haar ruim 1.100 medewerkers liet afvloeien, onderhandelt nu met de vak bonden over het vertrek van nog eens 105 mensen. Bovendien wordt werktijd verkorting aangevraagd voor zes weken. LONDEN. (ANP) British Leyland, de op vier na grootste onderneming in Engeland, vraagt de regering in Londen om haar uit een ernstige financiële crisis te helpen. Dit is vernomen in kringen van zowel de Britse regering als de auto-industrie. British Leyland wilde een en ander niet bevestigen, alhoewel functi onarissen van het concern onlangs heb ben toegegeven dat er ernstige economi sche moeilijkheden zijn. DEN HAAG (ANP) De kosten van levensonderhoud zijn van me dio oktober op medio november met 0,7 percent omhooggegaan. Sinds het begin van dit jaar is het indexcijfer van de prijzen van het Centraal Bureau voor de Statistiek nu in totaal met 10,4 percent ge stegen (ten opzichte van medio december van het vorige jaar). Hij zei ook niet te willen ingaan op de gepubliceerde cijfers uit de nota, omdat zo zei hij hem geen gege vens bekend zijn over de berekeningen. Ook wethouder Han Lammers van Am sterdam, die de havenportefeuille be heert, weigert commentaar. Burgemeester IJsselmuiden van Haar- lemmerliede zei van de publicatie kennis genomen te hebben. Hij wilde echter geen commentaar geven, omdat hem de nota daarvoor ontbrak. Wat het bestuur van zijn gemeente wel vreemd vindt is de opmerking uit de nota, dat door het gebruik van een voorhaven bij IJmuiden bespaard kan worden op de aanleg van een tweede insteekhaven in het weste lijk havengebied van Amsterdam. Dit terwijl wethouder Lammers nog onlangs verklaard heeft deze aanleg zo snel mo gelijk te willen realiseren. „KWALITEIT IS ZEKERHEID" •s nu in staat om zijn hele collectie SLAAPKAMERS aan u te tonen - 1e en nu ook 2e etage. Komt u even kijken, het is de moeite waard II! De Nederlandse en Indonesische functionarissen die zijn belast met het onderzoek naar de oorzaak van de ramp met de DC-8 van Martinair, hebben vandaag hun eerste ontmoe ting gehad met de burgerluchtvaart- autoriteiten van Sri Lanka. Het team heeft twee helikopters van de lucht macht ter beschikking gekregen om naar de plaats van het ongeluk te vliegen. Intussen zijn vertegenwoordi gers van de landmacht, luchtmacht, marine en politie een massale zoekac tie begonnen naar de lichamen van de 191 slachtoffers die woensdag om het leven kwamen toen de DC-8 tegen een heuveltop te pletter sloeg. Ook veel burgers zijn naar de plaats van de ramp getrokken. Vooral de voedingsmiddelenindustrie trekt de Arabieren aan. Zij proberen hun import veilig te stellen. Gedacht wordt aan gezamenlijke dochteronderne mingen met Arabische bedrijven. Voorts zijn de sjeiks geïnteresseerd in onderne mingen op het gebied van machinebouw, landbouw, veeteelt, scheepsbouw en der gelijke. Zuiver landelijke bedrijven wor den alleen dan benaderd als zij projec ten uitvoeren in Arabische landen. Ook voor Philipsaandelen hebben de oliemag- naten belangstelling. Om hun kapitaalstroom te begeleiden willen de Arabieren in Europa investe ringsbanken oprichten, alles volstrekt le gaal en in overleg met de regeringen. Miller noemde het nieuwe contract het beste dat ooit bereikt is. Hij zei dat het niet inflationair werkt. De mijnwer kers krijgen 37 percent loonsverhoging waardoor het gemiddelde dagloon stijgt van 45 tot 54 dollar. Er zijn bovendien nieuwe sociale en veiligheidstoeslagen, zoals betere ziektekostenverzekering. Een mijnwerker krijgt bovendien het recht de mijn te verlaten wanneer hij meent dat het er niet veilig is- Volgens waarnemers is het on waarschijnlijk dat de lichamen kun nen worden geborgen en weggevoerd. Aan boord van het verongelukte toestel bevonden zich 182 Indonesi sche moslems die op weg waren naar Mekka, zeven Nederlandse en twee Indonesische bemanningsleden. Het dagblad de Ceylon Daily News meldde vandaag dat de piloot van de DC-8 de verkeerstoren bij Colombo had laten weten dat hij zich op een afstand van 22 kilometer van het vliegveld bevond- Daarom had de verkeerstoren hem opdracht gegeven alvast te gaan dalen. Dit gebeurde toen het toestel eigenlijk nog 85 kilo meter van de luchthaven vloog. (Zie verder pagina 3) LONDEN. (Reuter) De nieuwe aartsbisschop van Canterbury, dr. Do nald Coggan, is gisteren tijdens een 400 jaar oude plechtigheid in de crypte van Se kathedraal St. Paul in Londen in zijn ambt bevestigd. Eén van de vijf adviserende tussen personen is de heer M. T. Nurmohamed, directeur van de beleggingsmaatschappij Nuhol International in Heemstede. Hij heeft aan het samenstellen van de lijst met bedrijven meegewerkt. Zijn klan tenkring bestaat uit 18 oliesjeiks, die gezamenlijk een vermogen bezitten van vele tientallen miljarden, met name in Koeweit en Saoedi-Arabië. Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. postbus 18; tel. adm.: 15437 en 16450, tel. redactie: 15389, na kantoortijd: 10709. Klachten bezorging 18.30 - 19.00 uur: 10519 postgiro: 273107; voor abonnementen adm. 3203571. i WASHINGTON. (Reuter) De Ame rikaanse mijnwerkers hebben een nieuw arbeidscontract geratificeerd en zullen naar verwachting maandag weer aan het werk gaan, zo heeft de voorzitter van de Verenigde mijnwerkersbond, Arnold Miller, gisteren op een persconferentie meegedeeld. VELSEN. Het gemeentebestuur van Velsen weigert commentaar te geven op de door onze bladen gepubliceerde ver trouwelijke nota met cijfers over de voorhaven. Dit is afgesproken in een vergadering van het college van burge meester en wethouders, waarin de nota ter sprake is gekomen. Uit de kosten- batenanalyse van deze nota blijkt dat de voorhaven bij IJmuiden een economisch haalbare zaak is. Velsen wil geen voortijdige discussie uitlokken over de voorhaven omdat de Commissie Zeehavenoverleg haar onder zoek nog niet heeft beëindigd. Burge meester Reehorst zei vanmorgen alleen dat hij de studie van de speciale agenda commissie over dé kosten-batenanalyse slechts als een deelstudie beschouwt. Het gemeentebestuur wil pas reageren als het onderzoek over de eventuele aanleg in haar geheel beëindigd is en ook planologische aspecten, de invloed op het milieu en de technisch-nautische moge lijkheden volledig zijn bekeken. „Ik zou dom zijn als ik voortijdig met commen taar kwam”, zei burgemeester Reehorst, „want dan wek je de indruk dat de voorhaven al een bekeken zaak is en de aanleg niet meer is tegen te gaan”. Het Centraal Plan Bureau had ge raamd, dat het gemiddelde prijsniveau dit jaar 9,5 percent zou stijgen ten opzichte van dat van 1973. Dit corres pondeert miet een stijging van het index cijfer van december 1973 op december 1974 met 10,7 percent. Wil de raming van het Planbureau kloppen, dan zou het prijsindexcijfer per medio december met niet meer dan 0,3 percent mogen stijgen. Volgens het ministerie van Eco nomische Zaken is het waarschijnlijk, dat de stijging van het gemiddelde prijs niveau, met alle voorbehoud van de prijsontwikkeling tot medio december, uitkomt op 9,6 percent, waarmee de raming dus met 0,1 percent zou worden overschreden. Een vergelijking van recente voort schrijdende 12-maandsgemiddelden met die van een jaar daarvoor laat zien dat de trendmatige prijsontwikkeling de laatste tijd een stijging vertoont van circa 0,2 percent per maand. HEEMSTEDE. Het Nederlandse be drijfsleven kan in april 1975 een inves tering verwachten van een dikke 2,5 miljard gulden uit de Arabische wereld. Een groep oliesjeiks heeft 150 Europese ondernemingen uitgezocht, die interes sant zijn om financieel in deel te nemen. Met name Nederland is in trek: op de lijst staan 25 in ons land actieve bedrij ven. De totale geldinjectie wordt een bedrag van 9 a 14 miljard gulden. Weerrapporten Binnen- en buitenland Plaatselijk nieuws 4, 5, Medische diensten Kastje kijken Schrijvende lezers 11 Puzzel 11 Kunst15 Radio en televisie17 Strips 17 Beurs19 Sport23, 25, 27 TEL AVIV. (Reuter, AFP en UPI) Arabische guerrillastrijders hebben vanochtend een kibboets in Noord-Israel, in het noordwesten van Galilea, aange vallen. Volgens een Israëlische militaire woordvoerder is een burger gedood. Na de aanval op de kibboets, Rosj Hanlkra, vluchtten de Arabische aanval lers. De Arabieren waren de kibboets binnengedrongen en hadden het vuur geopend op een woonhuis. Er is een grootscheepse speuractie begonnen naar de Arabieren. Maar de stormachtige weersomstandigheden maken opsporing moeilijk, aldus de Israëlische voerder. De kibboets Rosj Hanikra ligt aan de grens tussen Israel en Libanon. In wes telijk Galilea is de alarmtoestand afge- kondigd. De Arabieren hebben gekozen voor een rustige aanpak: zij kopen zo min mogelijk op de beurs om de koersen niet in beroering te brengen, vertelt de heer Nurmohamed, maar geven de voorkeur aan het overnemen van pakketten van grootaandeelhouders. Men schaft zich echter nooit meer dan 40 percent van de aandelen aan. Een voorbeeld is het aan- teur Berndsen had de indruk dat er nauwelijks meer van de auto gebruik was gemaakt. „Het verkeersaanbod was groter, maar toch niet zo veel meer dan anders”. Het tram- en bus- personeel had zich op de gebruikelij ke tijd bij de remises verzameld. Het bleef er bijzonder rustig. en bus uit het beeld waren verdwe nen was er meer capaciteit. Ook af slaande trams en van haltes wegrij dende bussen werken toch altjjd enigs zins stagnerend. Ik geloof ook dat veel mensen na de Sint-Nicolaas- avond een snipperdag hebben genomen of later begonnen, wat mogelijk ook van invloed is geweest”. Hoofdinspec- Vrijdagochtend 08.50: het Amster damse Muntplein is een oase van rust. De hoofdstad moest het tot half tien opnieuw zonder openbaar ver voer stellen door een prikactie van het tram- en buspersoneel. Volgens hoofdinspecteur Berndsen, van de verkeersdienst liep het verkeer eigen lijk beter dan anders. „Doordat tram S-i-*K “’Sa.,.. ihbhü pr-B

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 1