NA OVERLEG MET SCHMIDT GESPREKKEN MET GISCARD ISRAEL WIL PAAR JAAR n RUST n twee jaar Parijs hoopt op meer handel met Russen West-Europa Kernwapenrapport over Denen moeten weer naar stembus Piloot verongelukte DC-8 al gepensioneerd „Nivellering komt op gang” 2 Concessie van president Giscard SINTERKLAAS DOET UITTOCHT UIT PARIJS AAN PSP NIJMEGEN ■t-W *1 ÏJ D A G 6 DECEMBER 19 7 4 3 BINNEN» EN BUITENLAND Compromis ind Bezorgd ren len iari Sahid erd (Van onze militaire medewerker) ?er Overcapaciteit ter Gevaarlijk speelgoed (Van onze redacteur in Washington, mr. H. L. Leffelaar) WASHINGTON Na zijn bui tenlandse reizen naar Japan, Korea en Vladivostok is president Ford dezf maand begonnen aan zijn de buut als staatsman in Atlantisch verband. Na moeilijke gesprekken met de Canadese premier Trudeau ontving hij gisteren de Westduitse kanselier Helmut Schmidt voor een bezoek van twee dagen. Volgende week reist hij naar het eiland Mar tinique voor een driedaags gesprek met de Franse president, Valéry Giscard d’Estaing. DEN HAAG In een onlangs uitgebracht rapport „Kernwapens voor West-Europa?” geeft het Nederlands Instituut voor Vredes vraagstukken (NIVV) een gedetailleerde opsomming en analyse van factoren die invloed hebben op de totstandkoming van een Westeuro- pese kernmacht. De samenstellers van de nota hebben zich niet ge vaagd aan concrete beleidsadviezen, maar zij dragen wel voldoende stof aan voor een zinvolle discussie. FORD RICHT OGEN OP EUROPA (Van onze redacteur in Jeruzalem) om een DC-8 blijven hanteren omdat hij (Van onze redactie economie) (Van onze redacteur in Parijs) de uit deze salarissen voort- 1OS (Van onze redacteur in Stockholm) politiek van buitenlandse Over de PARIJS. De brede borst bedekt met Lenin-ordes en andere kleurige medail les is de Russische partijleider Breznjev gisteren in het voormalige koningspaleis van Rambouillet zijn topberaad met het Franse staatshoofd Giscard d’Estaing be gonnen dat morgenochtend zal worden afgesloten. het rom Gezien Engelands wankele finan ciële en economische positie is een eventuele vervanging tenzij de Amerikanen helpen geen eenvou dige opgave. De Britten zijn nu al gedwongen om zich te beperken op defensiegebied. Enkele dagen geleden heeft de minister van Defensie een bezuinigingsplan van ruim 28 miljard gulden voor tien jaar in het vooruit zicht gesteld. De taak van de Polaris- vloot blijft evenwel onaangetast. De gezagvoerder van het verongelukte Martinair-vliegtuig, de 58-jarige Henk Lamme, was al twee jaar gepensioneerd als KLM-vlieger. In 1972 nam hij af scheid wegens het bereiken van de voor KLM-vliegers geldende pensioengerech tigde leeftijd van 56 jaar. Hij mocht, evenals andere gepensio neerde vliegers, de stuurknuppel van de trum verklaard. 5 te- Zij op van Be- ier- /ier s te de tui- Isen het ken aien ler- ter- ctie 1872 :ens lis- iees de t in te ge- itaal tus- Iden sul- der- t ze eve” om as- an- ei- »en uik ets, im- ter- and er- aos iers zij ren an- in ge- 'en •is- Vit ;ter ran Vit :it- er- iek (Van onze redacteur in Parijs) PARIJS. Na gisteren zijn goeder tierenheid weer overdadig in alle va derlandse gezinnen te hebben gedemon streerd, zal Sinterklaas vandaag voor het eerst in de geschiedenis zijn opwachting ook eens in Parijs mogen maken. de laag Hof lijk, t te jon de dijk ■oep Isen dijk urg aed, sre- eek as de Martinair deelt die mening. Zij heeft die uitkering voor de nabestaanden van alle 182 verongelukte pelgrims verze kerd. zo werd gisteravond meegedeeld. De voorzitter van de Indonesische Is lam stichting, oud-minister S. Tedjasuk- mana, heeft gisteren in Amsterdam verklaard dat dé pelgrims die in de DC- 8 zaten, de Sahid - de heilige dood - zijn gestorven. JERUZALEM. Israel wil in ruil voor een verdere terugtocht in de Sinai- woestijn enige jaren rust. Het enige wat nog is overgebleven van Israels oor spronkelijke eisen, is dat Egypte politie ke concessies moet doen in ruil voor Israëlisch gebiedsafstand. Het is Schmidts bemiddelingstaak president Ford duidelijk te maken dat strakke houding jegens Frankrijk Giscard nog minder armslag geeft als 1972 9.700 17.000 37.000 1972 11.000 22.500 64.000 1975 13.400 21.500 46.300 En om gelijktijdig enige boter bij de vis te doen, heeft de Franse president de helft van de voorwaarden die de wester se landen tot dusver aan hun definitieve akkoord hadden verbonden, laten vallen. West-Europa loopt nucleair alleen gevaar in een direct conflict tussen de Sovjet-Unie en Amerika. Een ei gen kernmacht kan dan een aanvul ling betekenenen op het Amerikaanse potentieel (50 tot 60 percent van de wereldvoorraad kernkoppen). Na zijn pensionering meldde hij zich bij Martinair om op freelance basis te werken in spitsperioden. Een dergelijke tijd wordt gevormd door de pelgrims- vluchten uit Indonesië naar Mekka en omgekeerd. Frankrijk schijnt de Russische partij- chef overigens wel te spreken te zijn. Het feit dat Parijs geen krimp geeft om zijn vroegere plaats ophieuw in dte NA VO in te nemen, heeft Moskou kennelijk gerustgesteld. En ook de Franse pogin gen de Arabische landen nog verder tegemoet te treden en Arafat als Pales tijnse gesprekspartner te erkennen, heb ben de Russen veel voldoening gegeven. (Van onze verkeersredacteur) SCHIPHOL. Bij Martinair zijn giste ren na de vliegramp op Sri Lanka vele tientallen blijken van medeleven bin nengekomen. Daartoe behoorden telefo nische betuigingen van medeleven van prins Bernhard en prinses Beatrix. De eerste stewardess van het verongelukte vliegtuig, Ingrid van der Vliet, was ook de stewardess aan boord van de rege- rings-Fellowship, de PH-PBX, wanneer het vliegtuig werd gebruikt voor het vervoer van leden van het koninklijk huis, van de regering en gasten van de overheid. Het patroon van deze reeks gesprek ken (begin volgend jaar is de Britse premier Harold Wilson aan de beurt), die alle in het teken staan van de internationale economie en de energie crisis, volgt het systeem van Richard Nixon, die er een gewoonte van maakte buitenlandse staatshoofden af te werken in het kader van politieke groeperingen. Sinterklaas hoopt met dat doel eerst een stuk van de Seine af te varen om dan in de middag zijn schimmel te bestijgen die hem, vergezeld van twee Zwarte Pieten, langs de Cours la Reine •n over de Place de la Concorde naar net Nederlands instituut in de Rue de Lille zal dragen. Het Nederlandse Instituut heeft de goedheiligman uitgenodigd een kinder voorstelling met zijn hoge aanwezigheid op te luisteren. gangers van Indonesië naar Mekka. Wel licht zal de belangstelling voor het rei zen per boot toenemen. Dit jaar ging de helft van de Mekkagangers per vlieg tuig; de rest koos de boot. Voor de eenvoudige dessabewoners - waartoe de meeste pelgrims behoren - is de hadj (de bedevaart) een enorme belevenis. Een reis naar Soerabaja of Djakarta is voor hen al een belevenis. Laat staan een vliegtocht naar het Mid- den-Oosten. De heer Tedjasukmana wacht met spanning de smartegeldrege- ling ten behoeve van de achtergebleve nen der omgekomen pelgrims af. De na bestaanden hebben daar recht op, zegt hij. Het compromis dat Schmidt (blijkbaar na gesprekken met de Franse president) ter tafel zal brengen, houdt in, dat zowel Washington als Parijs hun zin krijgen: eerst een conferentie van alleen de olieconsumenten en daarna de mam- moetconferentie. rijker, nu het ernaar uitziet dat de Sovjet-Unie en Amerika elkaar in Vladivostok hebben gevonden op een voor beide partijen gelijk aantal kern wapendragers (2400). De Britse kernmacht bestaat in hoofdzaak uit vier kernonderzeeboten, die elk zijn uitgerust met zestien Polarisraketten (reikwijdte plusminus 4600 km). Deze middelen, en de mo gelijkheid om gebruik te maken van Amerikaanse doelopsporingssystemen, stellen Engeland in staat strategisch belangrijke objecten aan te vallen in het hele Russische gebied. De Polaris- raket is echter aan vervanging toe en tegen het eind van de jaren zeventig moet de Britse regering een beslissing nemen over haar kernwapenmacht: vernieuwen of „laten verdorren aan de rank”. Dat doet dan ook vermoeden dat mi nister dr. Henry Kissinger de hand heeft gehad in het ontwerpen van Fords stra mien van top-ontmoetingen. In al deze gesprekken zal president Ford dan ook reclame maken voor het door Kissinger ontworpen plan om de energiecrisis en de internationale econo mische problemen het hoofd te bieden. Het bezoek van kanselier Schmidt is ook op die achtergrond geprojecteerd, maar Schmidt is in Washington minder als afgevaardigde van zijn eigen land dan als bemiddelaar voor de Franse presi dent. Op dit zevende Frans-Russische be raad, dat sedert 1966 en het bezoek van generaal De Gaulle aan Moskou werd gehouden, heeft Breznjev gisteren al een kleine score geboekt doordat Giscard d’Estaing hem verzekerde dat ook Frankrijk wel graag zou zien dat de door Moskou zo vurig begeerde Europese veiligheidsconferentie van 35 landen nu eindelijk eens wat dichterbij zou komen. gaven te aanvaarden van ruim 4 percent van het bruto nationale pro duct. Verder dan een samenvoeging van de Franse en Engelse kernmachten zal West-Europa zeker niet gaan. Wij delen de mening van onze regering dat de totstandkoming van een Westeuro- pese kernmacht moet worden afge wezen. „Zulk een kernmacht laat zich niet rijtnen met het streven naar wapenbeheersing en een op non-pro- liferatie gericht beleid en zou in het bijzonder op gespannen voet staan met het Nederlandse verlangen naar terugdringing van de rol van nucleai re wapens” (defensienota’74). Dat de reis als een sub-charter voor de Indonesische luchtvaartmaatschappij Garuda werd uitgevoerd, speelt bij de nakoming van de aangegane verplichtin gen geen rol. De afwikkeling geschiedt in Djakarta, waarheen verzekeringsex- perts zijn vertrokken. Voor de Neder landse bemanningsleden geldt een pensi- oenverzekering waarin ook uitkeringen zijn opgenomen in verband met overlij den der verzekerden. Op Schiphol wapperden gisteren de vlaggen halfstok. NIJMEGEN (ANP). De scheuring, ontstaan tijdens het landelijk congres van de Pacifistisch Socialistische Partij werkt door. In Nijmegen zijn 21 leden uit de PSP getreden, onder wie afde lingsvoorzitter J. Biemans, oud-raadslid B. Aalders en diens pas benoemde op volger in de gemeenteraad P. Timmer mans. De uitgetredenen zeggen te willen ijveren voor versterking van de socialis tische beweging en deelden het partij standpunt niet dat huns inziens leidt tot isolatie. Schmidt zelf zal vermoedelijk ook een concessie doen ten aanzien van Kissin gers plan en zich in principe akkoord verklaren met het voorstel een interna tionale instantie op te richten, die de Arabische oliedollars zal herinvesteren in de geïndustrialiseerde Westeuropese landen. Voor Schmidt betekent dit een pijnlijke tegemoetkoming, nadat zijn eigen regering verrast werd en in het duister wordt gelaten door een belang rijke investering van Koeweit in de Daimler-Benzfabrieken. De gesprekken tussen Schmidt en Ford zullen echter minder toegespitst zijn dan die welke Ford deze week afsloot met de Canadese premier Tru deau, die de beslissing van zijn regering te verdedigen had om de Canadese olie- aanvoer naar de Verenigde Staten tegen 1982 geheel stop te zetten en de invoer van Amerikaans vlees drastisch te be perken. Volgens Trudeau ging het om het leeghalen van Canada, dat bij de huidige uitvoer van olie over zes tot acht jaar zelf geen olie meer zou hebben. Op suggesties van Amerikaanse senatoren om als tegenmaatregel de Canadezen een extra belasting op te leggen voor het gebruik van Amerikaanse oliepijpleidin- gen, zei Trudeau dat hij deze niet se rieus kon nemen, omdat dit neer zou komen op een „kaping”. De voornaamste bouwstenen voor een Westeuropese kernwapenmacht zijn ongetwijfeld de nucleaire strijd krachten van Engeland en Frankrijk Engeland bezit van de wereldvoor raad kernkoppen (schatting 100.000 stuks) rond 5 percent en werkt op het gebied van de kernbewapening nauw samen met de Verenigde Staten De vraag is echter of de Verenigde Staten gezien de beschikbare overca paciteit om de ander vernietigend te slaan, daaraan een duidelijk aanwijs bare behoefte hebben. De vrijwel ontkwetsbare Amerikaanse nucleaire onderzeebootvloot (41 onderzeeboten) is binnenkort uitgerust met plusmi nus 5000 direct lanceerbare kernkop pen, elk met een explosief vermogen van 40 a 50 kloton (Hiroshima 20 kilo-ton). Dat is voldoende om in een betrekkelijk korte tijd tenminste honderd grote Russische steden te vernietigen. De politieke betekenis van een Eu ropese kernmacht lijkt groter. Zij geeft in het huidige machtspolitieke denken ruimte voor een tneer zelf standig optreden, bijvoorbeeld ten op zichte van de US. Maar het politieke belang neemt af naarmate de over eenstemming groeit tussen Amerika en Rusland over het wereldpolitieke handelen en over de noodzaak en mo gelijkheden van wapenbeheersing en wapen vermindering.. Uiteraard verandert de situatie en daarmee de waardering als de Europeanen zouden besluiten Ameri ka en Rusland op kernwapengebied opzij te streven. Maar afgezien van de vraag of beide grootmachten een dergelijke on wikkeling zouden toela ten, geloven wij niet dat de Europea nen bereid zijn om voor dit doel een stijging van de jaarlijkse defensieuit- Zelfs als Egypte te vermurwen zal zijn Israëlische territoriale offers te aan vaarden, dan nog is niet aan te nemen dat Egypte daarna een aantal jaren rus tig kan stilzitten totdat het Arabische oliewapen waardeloos is geworden door het beschikbaar komen van alternatieve energiebronnen. De absurde situatie is nu ontstaan dat Israel gebied aanbiedt, voor niets, en dat Egypte zegt: „Dat geschenk is te klein, dat kan ik niet aanvaarden- minderheidspresident opdat concessies hem in staat zullen stellen zich sterker op te stellen tegenover de gaullistische fracties van zijn regering. Het wrijfpunt tussen de Verenigde Staten en Frankrijk is de benadering van de energiecrisis. Minister Kissingers plan is om als geïndustrialiseerde, olie- verbruikende landen één gezamenlijk front te vormen ten aanzien van de Arabische olieproducenten. Parijs ziet daarin weinig heil en wil een soort mammoetconferentie beleggen tussen zo wel de olieconsumenten als de -produ centen en de landen van de derde we reld- Minister van Buitenlandse Zaken Al- lon gaat vanmorgen naar Washington om met Henry Kissinger de mogelijkhe den voor onderhandelingen met Egypte op bovenstaande basis te onderzoeken. Die mogelijkheden lijken niet erg groot te zijn. Het wordt steeds duidelij ker dat Egypte nauwelijks nog geïnte resseerd is in de „stap voor stap”-werk- wijze van Kissinger. De Egyptische mi nister van Buitenlandse Zaken Fahmy heeft laten weten dat hij niet van plan is na het bezoek van Allon naar Was hington te komen, tenzij er concrete plannen op tafel liggen voor verregaan de Israëlische territoriale concessies. Voor Egypte betekent dat in ieder geval de strategisch belangrijke Mitle- en Jidi- passen en de olievelden van Aboe Ro- deis. Terwijl ook Frankrijk nog steeds blijft verlangen dat dé Russen zich iets liberaler zullen tonen op het stuk van de vrijheid van beweging van personen tussen Oost en West, heeft Giscard nu niet langer geëist dat ook kranten, tijd schriften en boeken vrijelijk de Russi sche grenzen zouden kunnen passeren. Tegenover deze toch wel principiële concessie hoopt het Franse staatshoofd van zijn Russische gast nu de belofte los Zij stierven bij het uitvoeren van een heilige plicht, de bedevaart naar Mek ka. Daarom zal het ongeluk geen in vloed hebben op het aantal bedevaart- 1975 16.100 (stijging 46 pet) 31.000 (stijging 37 pet) 85.000 (stijging 33 pet) j een geldig brevet heeft. Hij was door het Nationaal Luchtvaartgeneeskundiig cen- in Soesterberg volledig gezond Ook in komende netto-jaarlonen komt de nivel lering tot uitdrukking. Bij het gesprek tussen de West duitse bondskanselier Schmidt (links) en president Ford van de Verenigde Staten (midden) was ook minister van Buitenlandse Zaken Henry Kissinger aanwezig (rechts). DEN HAAG De drie vakcentrales menen dat de inkomensnivellering in ons land op gang is gekomen. NVV, NKV en CNV hebben een vergelijking gemaakt van de toeneming van drie bruto-sala- rissen tussen 1972 en 1975. De volgende stijgingspercentages komen uit de bus; FRANKRIJK ontwikkelt zijn kern wapenmacht geheel zelfstandig. Zij bestaat uit bommenwerpers achttien raketopstellingen in Zuid-Oost- Frankrijk met raketten voor middel lange afstanden en drie met raketten uitgerust onderzeeboten. Het aantal Franse kernkoppen wordt geschat op 3 percent van de wereldvoorraad. Het nucleaire zwaard reikt, onder meer door de beperkte reikwijdte van de Franse Raketten, niet verder dan het Westelijk del van de Sovjet-Unie De militaire waarde van deze nati onale kernmachten is tegenover de Russische overmacht (30 tot 40 per cent van de wereldvoorraad kernkop pen) uitermate beperkt, ook na een samenvoeging in Europees verband. Het gebruik van kernwapens als eer ste is uitgesloten omdat wij dan een alles vernietigende nucleaire klap te rugkrijgen. Dit betekent tevens, dat de kernmachten van West- Europa de Sovjet-Unie niet kunnen afschrikken om een conventionele aanval in de westelijke richting in te zetten. Wel blijft de mogelijkheid om deze mid delen te gebruiken in het kader van een wraakoefening na een grote nu cleaire aanval van het Warschaupact op ons continent. De kans dat de Sovjet-Unie tot een dergelijke daad besluit, is uiterst ge ring, mede omdat een aanval alleen op West- Europa de positie van Mos kou op kernwapengebied ten opzichte van de VS ernstig zou verzwakken. Deze overweging wordt nog belang- in Frankrijk i om een vaste krijgen. Zowel Washington als Bonn zijn onge rust over het anti-Amerikaanse klimaat en Giscards onvermogen greep op het land te EEN WESTEUROPESE kern macht is een kostbaar en overbodig stuk speelgoed in handen van hen die nog niet aanvaarden dat de militair- strategische rol van West-Europa in de wereld is uitgespeeld. De vraag is, hoe vasthoudend Ne derland op dit punt zal zijn bij het overleg over de politieke toekomst van West-Europa. Wij zijn daar niet ge rust op. Zo heeft de Nederlandse regering ingestemd met de Atlanti sche verklaring van juni 1974 waarin waardering werd uitgesproken voor de Britse en Franse inspanning op kernwapengebied. Voor deze handel wijze zijn allerlei excuses aange voerd, zoals het belang van de inter nationale politieke solidariteit. Maar het tegengaan van de vorming van een Westeuropese kernmacht vraagt, ons inziens een andere benadering. Het belangrijkste actiepunt op kor te termijn behoort te zijn, Engeland ervan te weerhouden zijn kernwa penmacht te vernieuwen. De Westeu ropese kernmacht wordt geboren op het moment dat de Britse regering besluit om de Polaris raket te ver vangen. Als onze regering haar natio nale uitspraken internationaal waar wil maken, moet zij alles doen om dit te voorkomen. KOPENHAGEN. Na een dramati sche discussie van een dag in de Deense Folketinget (parlement) werd even na acht uur gisteravond door premier Hart- ling bekendgemaakt dat de Deense rege ring was afgetreden. Hij verklaarde dit besluit onmiddellijk aan de koningin bekendgemaakt te heb ben. Het aftreden van de regering was onvermijdelijk geweest. De nieuwe ver kiezingen moeten op 9 januari 1975 wor den gehouden. Oppervlakkig gezien is deze liberale regering, de twaalfde sedert de Tweede Wereldoorlog, gestruikeld over het zoge noemde crisisplan. Een plan dat was ontworpen door de regering-Hartling om Denemarken te redden uit het slop waarin men politiek en economisch is verzeild geraakt. Duidelijk is echter, dat premier Hart- ling en zijn ministers bewust te werk zijn gegaan bij de vormgeving van dit plan, wel wetend dat het absoluut on aanvaardbaar zou zijn voor de oppositie. De nieuwe verkiezingen zullen weinig verandering kunnen brengen in de stij gende werkloosheid en inflatie. te krijgen dat de wederzijdse handel aanzienlijk zal worden verhoogd. Hij beroept zich op West-Duitsland dat drie maal meer dan Frankrijk naar de Sov jet-Unie uitvoert.

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 3