Open Huis |^EUR B.V>| BOUWMARKT AMV OP BASISSCHOLEN EEN STUK SOCIALISATIE VAN DE MUZIEKSCHOOL met invaller Koudenhorn 54 Kamer wenst inzicht in situatie na mislukt overleg WAND- EN VLOERTEGELS GROTE SORTERING PLAVUIZEN ft V R IJ D A G 6 DECEMBER 1974 PLAATSELIJK NIEUWS (door Loes De Fauwe) Moeilijk Elitair Div. soorten open haarden SS 1 Waanders: (Door Herman Moscoviter) en HEEMSKERK (ADVERTENTIE) voetbal weer vooruit”. Een gedachte die mij niet zo aantrekkelijk lijkt voor al die werklozen buiten hun schuld. Maar ja, zo is het altijd: de één z’n dood is de ander z’n brood. Bouwmaterialen P.V.C.-artikelen Wand- en vloertegels Open haarden Ijzerwaren Verfwaren Elektra art. Sanitair Tuinartikelen SANTPOORT Arisen, H. J. Ph. Hattink, Vinkenbaan 23, telefoon 378320. Apotheek: Apotheek De Wilde, Broek- bergenlaan 42, telefoon 378284 (de ge hele nacht en zondag geopend). gulden moet gaan vragen, kun je net zo goed opdoeken. Dan wordt zo’n muziek school weer net zo elitair als in de tijd waarin de muziekonderwijzer aan huis les gaf. Dan voldoe je trouwens ook niet meer aan het doel waarmee de volks- Het informatieboekje over de mu ziekschool, uitgebracht ter gelegen heid van de open huis-week, wordt tijdens de week uitgereikt maar kan ook bij de administratie worden afge haald. DEN HAAG (ANP) De Tweede Ka mer wil een inzicht hebben in de werke lijke situatie, ontstaan na het mislukken van de besprekingen over het Centraal Akkoord. De regering heeft gisteren het verzoek gekregen de Kamer in te lich ten. Openingstijden: dagelijks van 8.00 - 18.00 uur. zaterdags van 8.30- 17.00 uur. tel. 023 - 321212. te regelen. Nu dit nog niet het geval is, betekent dat voor de muziekscholen doorgaan met een lage rijkssubsidïe (5 procent van het totale budget), die bo vendien niet gegeven hoeft te worden. VELSEN „Lesje leren en lesje spelen, dat is eigenlijk het 19e eeuwse gezicht van muziekscholen. De taak nu is veel uitgebreider. Voor mij moet de muziekschool een dienstverlenend instituut zijn voor iedereen die op enigerlei wijze iets met muziek doet. Dat kan uiteenlopen van oriëntatie op algemeen muzikaal vormend gebied tot het volgen van allerlei soorten instrumentale les, van het opleiden van jonge muziekkorpsleden tot soms het coachen van popgroepen. En eigenlijk zou het nog veel verder moeten gaan. Bijvoorbeeld het geven van cursussen aan mensen die bezig zijn met het maken van muziek voor hoorspelen of bij film”. Enkele ideeën van Hans Waanders, direkteur van de Velsense muziekschool. De muziekschool die de laatste tijd wat meer in de belangstelling is gekomen in verband met het experiment Algemene Muzikale Vorming (AMV) op basisscholen in Zeewijk en die meer belangstelling wil trekken straks in de Open Huis-week van 15 tot 21 december in het schoolgebouw aan de Troelstraweg in IJmuiden. Twee aanleidingen voor een gesprek met Hans Waanders, onder meer over zijn streven om vooral zoveel mogelijk kinde ren, in contact te brengen met muziek. In welke vorm dan ook. Wortelboer verzuimde een tegenstan der van deze mening aan het woord te laten, die met bewijzen zou kunnen staven dat voetbal nog nooit zoveel kij kers in Nederland heeft gehad als juist in conjuncturele bloei. Alleen zaten die vele kijkers voor de beeldbuis en kon den ze er een zwart-wit-televisie op na houden en sommigen zelfs een kleuren televisie. Rijkdom vergroot het aantal ontplooiingskansen voor de mensen en ze zijn niet meer gebonden aan het voetbal-alleen. Rijkdom maakt mensen individualistisch en minder behoeftig om hun ellende te verdringen in contact met gelijkgezinden op massa-bijeenkom- sten als een stadionbezoek. Ik geef zo maar wat (andere) veronderstellingen om aan te duiden dat er meer meningen over voetbal kunnen bestaan dan de tamelijk eenzijdige benadering in Rooi lijn. Ukrainczik besloot met zijn idee om de voetbalsport weer „nieuw leven” in te blazen via een Europese competitie voor topclubs en daarnaast een regionale competitie in elk land, waarbij streek- ploegen elkaar zouden bestrijden. muzieksschool in de jaren dertig werd opgericht”. den Abelenstraat 1, IJmuiden. Elke dag spreekuur van 9 tot 10 uur. Tele foon 03450-12464. Spreekuren van het sociaal adviesbureau voor IJmuiden. Elke dinsdagmorgen van 9 tot 10 uur in het Cultureel Centrum, Moerberg- plantsoen 22; voor Velsen-Noord, elke dinsdagmorgen van 11 tot 12 uur in het buurtcentrum „De Mei”, Geel- vinckstraat 28; Santpoort elke dins dagmiddag van 14 tot 15 uur in het gebouw „De Haven” Schipbroekerweg 6 Santpoort-Noord; voor IJmuiden- Oost, elke dinsdagmiddag van 16-17 uur in het gebouw „De Abeel”, Abe lenstraat 1. Verder volgens afspraak met het bureau. Gezinsverzorging en bejaardenhulp Groene Kruis IJmond. Spreekuren leidsters; maandag tot en met vrijdag 9-10 uur, wijkgebouw Andromeda- straat 3, telefoon 02550-13936. Algemene Hulpdienst Velsen maandag tot en met vrijdag van 9 tot 11 uur, telefoon 02550-18888. De muziekschool Velsen houdt in de week van 15 tot 21 december Open Huis in hun gebouw aan de Troelstraweg in IJmuiden- Het programma begint op zondag 15 december met een koffieconcert om half twaalf (gratis toegang). Elke andere avond van die week is de school geopend van zeven tot ne gen uur. Van zeven tot acht wordt in alle lokalen muziek gemaakt door de leerlingen en is van acht tot negen een uitvoering in de gehoorzaal van het gebouw. Verder zal er gedurende die week een instrumentenexpositie zijn en een stand met bladmuziek. „Om daar aan te werken hebben we jaarlijks Open Huis, iets wat meer effect heeft dan het jaarlijkse concert van vroeger. Nu zijn er ook uitvoeringen, maar je hebt meer gelegenheid om met de mensen te praten. Dat vind ik erg belangrijk”. Interkerkelijke Stichting voor Gezins verzorging in de IJmond. Spreekuren gezinsverzorging en bejaardenhulp: Jan van Bergenstraat 50 c, Heems kerk, tel. 32340, van maandag tot en met vrijdag van 9 tot 10 uur; openba re lagere school De Sokkerwei, Oran- jelaan 2, Castricum, tel. 02518-54321, van maandag tot en met vrijdag van 9 tot 10 uur. een heleboel subsidie van de gemeente. En dat wil ik wel even kwijt: wij zitten hier goed. De gemeente zit zwaar, maar ze zijn ons altijd goed tegemoet getre- den, al volgen ook zij met zorg de stijgende kosten”. „Als je geen goede gemeentesubsidie hebt, moet je waanzinnige tarieven gaan berekenen. Er zijn gemeenten waar het jaartarief achthonderd gulden is, terwijl ons hoogste tarief volgend jaar 290 gul den is. En dat is voor sommige mensen al behoorlijk hoog, vooral als je meer kinderen hebt. Maar als je achthonderd Hans Waanders: „Als we op een gege ven moment een rechts kabinet zouden krijgen dat de subsidie bevriest, dan zit je. Maar naast de rijkssubsidie krijgen we ook wat subsidie van de provincie en Medische verzorging to Nee, dan hoor ik liever die kleine fragile man met donkere bril, Sartre, de filosoof, die ons al jaren duidelijk maakt dat filosofie van alle mensen is. Een man die begrijpelijk kan formuleren. Achter een pils gezeten sprak hij op vriendelijke toon een harde aanklacht uit tegen de Duitse justitie over de behandeling van de leden van de Baa- der-Meinhofgroep, zei daarna dat hun acties in een hoog ontwikkeld land geen enkel nut hebben en ten slotte dat hij wilde bereiken dat de leden van die groep een menselijke behandeling zou- deri krijgen, zonder dat er iets zou veranderen aan de procesvoering. Een door de wol geverfd man, die alle alge mene vragen over Duitsland uit de weg ging en alleen antwoordde op vragen over de kwestie Baader-Meinhof die hij had overdacht. Hans Waanders, directeur van de muziekschool, luistert even mee tij dens de klarinetlessen die Joop Schuurman Hess geeft aan Jan. Betty wacht op haar beurt en volgt de les ook nauwkeurig. „Kijk, er zijn inderdaad volstrekt a- muzikale mensen. Maar dat percentage is zo ontzettend klein. Een heleboel mensen meten muzikaliteit af aan muzi kale vaardigheid, maar muzikaliteit is ook het intens kunnen genieten van een mooie grammofoonplaat, het luisteren naar muziek. Je kunt zeggen dat prac- tisch iedereen muziekgevoelig is. Je zou eens moeten weten hoeveel mensen een electronisch orgel in hun huiskamer hebben staan. Die zijn met muziek bezig, hebben er lol in, maar zijn vaak aan het rotzooien omdat zij nog nooit les hebben gehad. Soms komen die mensen bij me. Zen nenthousiast omdat hun kinderen les hebben, maar tot mijn zeer grote spijt kan ik die mensen niet inschrijven als leerling, omdat we dat niét mogen. De inschrijving van volwassen leerlingen is een aantal jaren geleden af geschaft om financiële redenen. En dat vind ik erg jammer. Ook nu in verband met dat Zeewijk-experiment. Er zijn applicatie- cursussen voor onderwijzers en veel van hen worden daardoor gestimuleerd om het instrument dat zij vroeger hebben bespeeld, weer uit de kast te halen. Dan is het jammer dat je ze als leerling voor dé muziekschool moet weigeren”. De muziekschool Velsen telt zo’n 1400 leerlingen. „Dat is meer geweest”, aldus Hans Waanders, „maar ook bij ons werkt de afname van het kindertal door: ook wij zijn het slachtoffer van Organon”. Van de 1400 leerlingen, volgen 660 kinderen de theoretische cursus AMV. Die cursus duurt vier jaar. Eén jaar moeten de kinderen hebben doorlopen voordat zij een instrument mogen kiezen om dat te leren bespelen. Daar gaat het de meeste kinderen ook om. De theoreti sche lessen „nemen” zij erbij, het groot ste plezier geven de instrumentale les- Artsen. Van zaterdagmorgen 10 uur tot zondagmorgen 9 uur: L.A. v.d. Torre, Lombardijestraat 9, Heemskerk, tel. 31321; van zondagmorgen 9 uur tot zondagavond 24 uur: J. C. A. Bakker, Bachstraat 7, Heemskerk, tel. 32484. Tot zaterdagmorgen 10 uur in spoed gevallen de eigen huisarts waarschu wen. Apotheek. Zie Beverwijk. Dierenarts. Zie IJmuiden. Tandarts. Zie IJmuiden. Verloskundige. Zie Beverwijk. Wit-Gele en Groene Kruis. Weekend dienst: zuster J. Bulthuis, Duitsland- laan 20, Heemskerk, tel. 30729. Gezinsverzorging en bejaardenhulp. Spreekuren leidsters: dinsdag van 10 tot 10.30 uur in het wijkgebouw aan de Jan van Scorelstraat 46, Heems kerk, tel. 32247 (zie ook onder Bever wijk). Wat is de toekomst van het betaalde voetbal? Ziet die er niet erg rooskleurig uit? Is het vonnis getekend? Die vragen wierp Hans Wortelboer gisteren op in het KRO-programma Rooilijn. Hij haal de in 25 minuten meer overhoop dan ik kon beantwoorden, maar voor de voet balliefhebber moet het toch plezierig zijn te bedenken dat er mensen zijn die zich bezorgd maken over zijn nabije toekomst. Hoe moet hij zijn zondag doorbrengen? Even later zagen we bisschop Simonis in het programma „Uit de agenda van een bisschop” ook zijn duit in het kerk- zakje doen. Nadat hij het sportprobleem had bestudeerd mede aan de hand van enkele bisschoppelijke brieven over het onderwerp was hij onder meer tot de conclusie gekomen, dat sport bestaat uit prestatie, maar die prestatie niet moet worden geabsoluteerd, doch gerelativeerd. Hans Waanders: „Het belangrijkste van dit experiment, van het welslagen en van de doorvoering van AMV op alle scholen, is dat je zoveel meer kinderen gaat bereiken, een stuk socialisatie van de muziekschool dus. Die muzikale vor ming hoort bij de persoonlijke ontwik keling van een kind. Ieder mens heeft een stuk creativiteit. Bij de een ligt dat in handvaardigheid, bij de ander ïn mu zikale aanleg. Met die muzikale vorming probeer je contact te krijgen met dat stukje mens. Maar het is een moeilijk vak, hoe jé het ook doet. Er wordt tijdens zo’n les altijd op een of andere manier geluid gemaakt, daardoor is het element dis-orde altijd aanwezig”. „Muziekonderwijs staat op alle roos ters, maar je moet niet kijken hoe het soms wordt gegeven. De meeste onder wijzers zijn bang voor dat vak. Ze schrikken van hun eigen stem. Daarbij wordt er op de pedagogische academies ook niet zo veel aan muziek gedaan. Ze zouden wat meer met instrumenten moeten werken. Die vaak ook wel op de scholen aanwezig zijn, maar gewoon niet wordén gebruikt. De muziekschoollera- ren krijgen een taak als helper hierbij”. Een taak dus om de klasseleerkrachten te helpen bij de lessen muziek. Het idee van lessen alleen door vak leerkrachten is afgewezen. De conse quentie hiervan voor de muziekschool is dat het (ook nu) niet is gelukt het onderwijs van de muziekschool wettelijk „Muziekschool wil af van lesjes leren spelen” In Amersfoort is onlangs een start gemaakt met een landelijke handteke ningenactie (waaraan Velsen ook mee doet) om een verhoging van de rijkssub sidie (met 30 procent) te verkrijgen. „Die tarieven mogen gewoon niet verder om hoog”, vindt Hans Waanders”, dat kan een drempel zijn of worden en je zit al met het feit dat de muziekschool nog steeds niet echt bereikbaar is voor ieder een. Of men ziet „het nut” niet, of er is desinteresse. En er is toch nog wel onbekendheid met het bestaan van de muziekschool”. IJMUIDEN Artsen van zaterdagmorgen 10 tot za terdagavond 24 uur: F. M. van Steke- lenburg, Leeuweriklaan 52, telefoon 14290; J. Noorda, M. K. Hofstedestraat 48, telefoon 15652 en H. Paleari, Dol- fijnstraat 176, telefoon 11085. Apotheek, Apotheek Pleyler, Planeten weg 52, telefoon 15348. Tandarts: J. A. M. Lith, Jupiterstraat 1, IJmuiden, telefoon 11062. Wijkverpleegster „Groene Kruis”: zus ter A. Groen, Kruisberglaan 151, tele foon 10896 en zuster G. Nieboer, Ori- onweg 4, telefoon 14764. Dierenarts: H. J. Nederhorst, Wagen weg 46, Haarlem, telefoon 023-315301. Wijkverpleegster „Wit-Gele Kruis”. In lichtingen over weekenddiensten on der telefoonnummer 15645. Stichting Maatschappelijke Dienstver lening Kennemeriand. Spreekuren da gelijks van 9 tot 10 uur in De Noostraat 4, IJmuiden. Tel. 02550-10661. Interkerkelijke Stichting Gezinsver zorging en bejaardenhulp, Velserduin- weg 52, dagelijks van 9 tot 10 uur. Telefoon 02550-11830. Stichting Dienstverlening aan Bejaar- sen. Die stimulans zal er, als over een aantal jaren de AMV op alle basisscho len is doorgevoerd, niet zijn. De kinde ren zullen dan wel instrumentale lessen op de muziekschool kunnen volgen, maar het gaat niet zo in één moeite door als nu. Gezinsverzorging Spreekuren leidsters: maandag tot en «net vrijdag van 9 tot 10 uur in het wijkgebouw aan de Büllerlaan 10, Beverwjk, tel. 35215. Stichting voor Maatschappelijke Dienstverlening in Midden-Kennemer- land. Spreekuren dagelijks van 9 tot 10 uur: De Noostraat 4, IJmuiden, tel. 02550-10661; Van der Hoopstraat 27, Beverwijk, tel. 30766; Zeestraat 149, Beverwijk, tel. 26177; (alleen woens dag) Castricummerweg 4, Uitgeest, tel 02513-13430; (dinsdag van 14 tot 15 uur en vrijdag van 9 tot 10 uur) De Jansheeren, Kerkweg 47, Heemskerk, tel. 35083. „De ervaring met Open Huis houden is, dat veel meer mensen zomaar eens binnen komen lopen en een praatje maken. Dus ook hiermee heb je een groter bereik. In dat kader zijn die AMV-lessen op de basisscholen ook be langrijk: je kunt bij die kinderen zelf belangstelling en behoefte kweken voor het volgen van instrumentale lessen. Zo dat niet alleen de ouders beslissen, maar dat Jantje ook zelf z’n vader de kop gek zeurt van „mag ik naar de muziek school”. Maar voor je zover bent, moet je eerst zorgen dat je het op die basis scholen leuk voor ze maakt”. BEVERWIJK Artsen. Voor de groep artsen Fierstra, Pernot, Plantinga, Reddingius, Rolink, De Ruiter, Takken, Versélewel de Witt Hamer, Visser en Vreeling wordt de dienst waargenomen van zaterdag morgen 10 uur tot zondagmorgen 9 uur door K. K. Visser, Zeestraat 96, Beverwijk, tel. 23450. Voor dezelfde groep artsen wordt dienst gedaan van zondagmorgen 9 uur tot zondagavond 24 uur door C. Versélewel de Witt Hamer, Vondellaan 60, Beverwijk, tel. 23969. Voor spoedgevallen houden deze art sen spreekuur op zaterdag van 17 tot 17.30 uur en op zondag van 16 tot 16.30 uur. Voor de groep artsen Guldemond Swaab, Ten Harmsen van de Beek, Hommes, Kester, Vos en Zeijlmans wordt waargenoemen op zaterdag en zondag door F. J. G. Guldemond Swaab, Hilbersplein 6, Beverwijk, tel. 33169. Tot zaterdagmorgen 10 uur in spoed gevallen de eigen huisarts waarschu wen. Apotheek. Voor de avond- nacht, en zondagdienst in dé periode van vrijdag 6 december 17.30 uur tot vrijdag 13 december 17.30 uur: Duinwijk-apo- theek, Populierenlaan 44, Beverwijk, tel. 23388. Dierenarts. Zie IJmuiden. Tandarts. Zie IJmuiden. Medisch Maatschappelijk Consultatie bureau voor Alcoholisme. Spreekuur iedere vierde vrijdag van de maand van 19 tot 20 uur in het gebouw van de Geestelijke Volksgezondheid. Moensplein 10, Beverwijk. Stichting Samenwerkende Groene Kruisverenigingen. Weekenddienst zuster C. J. Schout, Laan van Blois 74, Beverwijk, tel. 24569. Wiit-Gele-kruis. Weekenddienst: zuster J. Grootjes, Pelikaanhof 112, Bever wijk, tel. 34022 (van vrijdagavond 18 uur tot maandagochtend 7 uur). Verloskundige. Waarnemend: me vrouw J. M. H. Kruidenberg-van Saaze, Hannie Schaftstraat 5, Heems kerk, tel. 32327; eigen praktijk: me vrouw I. A. M. Skotarczak- van der Klaauw, Plantage 154, Beverwijk, tel. 23976; vrij: mejuffrouw A. M. Bot. Interkerkelijke Stichting voor Gezins verzorging in de IJmond. Spreekuren gezinsverzorging: maandag tot en met vrijdag van 9 tot 10 uur in huize Scheybeeck, Velserweg 2, Beverwijk, tel. 20545) spreekuren bejaardenhulp: maandag tot en met vrijdag van 9 tot 10 uur en vrijdagmiddag van 14 tot 15 uur in huize Scheybeeck, Velserweg 2, Beverwijk, tel. 23180 en 20545. Er was een gesprek met Julius Ukrainczik, een man die in 28 jaar tijds zo’n 5000 wedstrijden heeft georgani seerd en allerlei behartenswaardige din gen over de betaalde voetbalsport zei. Bijvoorbeeld over de gevaren van het sponsorschap: zo’n rijke man kan van de ene dag op de andere weglopen, omdat hij een renstal met mooie paarden be gint en dan staat de club die hij spon sorde financieel in de kou. Bijvoorbeeld over de basis van het voetbal: voetbal is de sport van het proletariaat, van de lagere klassen. Omdat hun kinderen niet kunnen paardrijden, cricketen of zeilen, gaan ze voetballen. Uit die groep komen de helden van vandaag. Wortelboer stelde dat „de gouden tij den van het Nederlandse voetbal voor bij zijn”. Hij ging niet diep in op de bereikte prestaties, maar des te uitvoeri ger op de geleidelijke zijde van het voet bal. Er zijn geen 80 betalende clubs meer, maar 37. Ze worden door gemeen- tesubsidies op de been gehouden, op een paar na. De publieke belangstelling loopt sprongsgewijs terug. Pim van der Meent van FC Amster dam zei: „De mensen zijn verwend op alle gebied. De mensen zijn verkankerd”. Ziet hij dan het betaalde voetbal ver dwijnen? Nee, is zijn filosofietje, het blijft bestaan. „We zien in de armoedig ste landen het voetbal veel publiek trek ken. In Nederland komen er steeds meer werklozen en dan gaat het betaalde b,- -'■dj Q O en

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 9