Sociale uitkeringen per 1 januari omhoog Voorzitter Hollandse Maatschappij Landbouw: GEEN KRUIMEL BROOD MEER Lagere rente op spaardeposito’s Kredietfolder erg in trek 350.000 Amsterdamse beurs bood vrolijke? beeld dan New York ÈE BEURS 0W „Er zijn zeker werklozen” bedrijven te Tweederde van de zuivelarbeiders wil VOOR MIDDEN- EN KLEINBEDRIJF VLIEGTUIGONGELUK Werkloosheid groter in West-Duitsland eerder met pensioen „Rijkswegenfonds is overleden” ZATERDAG 7 DECEMBER 11 1974 ECONOMIE PROF. HEERTJE: Obligaties (Van een medewerker) AMSTERDAM De Amster damse effectenbeurs gedroeg zich deze week aanzienlijk opgewekter dan zijn Newyorkse zuster. Daar heerste een nare stemming die het koerspeil van het Dow Jones- industriële gemiddelde van 618 tot beneden de 600 deed dalen. Maar in Amsterdam heerste een bijna ongebreidelde hausse, waarbij voor het eerst ook de naam Arabier viel. Gewezen werd daarbij op een kort geleden in een Duits blad versche nen interview met een grote Ara bische financier, die ronduit ver klaarde dat het zich snel opstape lende oliegeld in toenemende mate zal moeten worden herbelegd, maar hiervoor slechts enkele solide landen in aanmerking zag komen. Dat waren dan Amerika, Duitsland en Nederland. Sedertdien geraakte vooral onze internationale aan delenmarkt geheel van de kook, ook al kon natuurlijk niet worden nagegaan wie de eigenlijke koop- opdrachten gaf. J T (Van onze redactie economie) e nog I- voor Glastuinders zien het niet meer zitten (Van onze redactie economie) Kritiek had ir. Tuynman ook op de Financieel-economisch deze was er F DEN HAAG. Niet vaak is er zo’n overweldigende belangstelling voor een DEN HAAG. Er zijn in ons land veel meer werklozen dan uit de officiële opgave van het ministerie van Sociale Zaken wordt aangegeven. Economische Zaken begon in eerste instantie met een oplaag van 6000, die snel uitgeput was. Daarna volgden nog 6000 folders, die bijna verdwenen zijn, zodat nu weer 7000 exemplaren in be stelling zijn. Prof. Heertje voorspelt, dat de huidige werkloosheid lang zal duren. Volgens hem onderkent het kabinet dit niet. Het kabinet schenkt teveel aandacht aan de zogenoemde „conjuncturele kop” van de werkloosheid, aldus prof. Heertje die pleit voor een gericht beleid waarbij bijvoorbeeld arbeidsbesparende investe ringen worden verboden. Amerikaanse dollar Engelse pond Belgische fr. (100) Duitse mark (100) Italiaanse lire (10.000) Purtugese esc. (100) Canadese dollar Franse fr. (100) Zwitserse fr. (100) Zweedse kroon (100) Noorse kroon (100) Deense kroon (100) Oostenrijkse sch. (100) Spaanse pes. (100) Griekse drachme (100) Finse mark (100) Joegosl. dinar (100) Alle acht inzittenden van het vlieg tuig, dat toebehoorde aan een bouwbe drijf, zijn omgekomen. De voor 2.62 6.17 6.92 Hoe dan ook. het Damrak was bijzon der vast en begon de laatste maand van het jaar opgewekt, dankbaar gebruik makend van een geheel nieuw hausse- De verlaging van de AOW-premie is een gevolg van de overheidsbijdra ge van f 520 miljoen. De premie verla ging van de Algemene Kinderbijslag wet is mogelijk gemaakt door een Nederlandse belastlngpolitiek. Hij vroeg om een fiscale winstberekening die een ondernemersklimaat mogelijk maakt dat ruimte biedt aan een modern, goed toe gerust agrarisch produktie-apparaat. De landbouw kent goede en slechte jaren, maar het is toch te gek, vond ir. Tuyn man, als een boer of tuinder zich het ene jaar blauw betaalt aan belasting en het volgende jaar met zijn hoedje in de hand op de stoep staat om subsidie. nieuwe overheidsbijdrage van 500 miljoen. De oorzaak van de premie- daling bij de Kinderbijslagwet (deze premie wordt alleen door de werkge ver betaald) ligt voor een groot deel in het feit dat de opslag op deze premie is gestaakt. Deze opslag wordt gestort in een fonds, dat de voorhef fing van een verplichte pensioenver- zekering voor werknemers financiert. Hieruit worden thans goedkope wo ningen gebouwd. AOW AWW AKW KWI. zw WW ZFW WAO AWBZ (-0,15) 0,2) na aan Werkgever premie (verand.) De heer Dijkstra, die de verkeersvei ligheid ter sprake bracht, vroeg zich af of de uitdrukking van de Minister van Verkeer en Waterstaat in de begroting, t.w. dSt de verkeersveiligheid centraal staat in zijn beleid, niet als een mode- kreet moet worden beschouwd, als de uitdrukking werkelijk betekent dat een bepaald onderwerp op alle onderdelen de aandacht en de hoogste prioriteit krijgt. Dit is met de verkeersveiligheid niet het geval, en er is eerder sprake van een grote onevenwichtigheid, meen de de vice-voorzitter. verlaten, ook een bestaat, zijn, die AOW AWW AKW KWL ZW WW (gem.) ZFW WAO AWBZ premie 10,4 1,5 (—0,15) 0,6) 0,05) 1 F 1,2 3,5 6,85 0,65 4,6 6,15 2,7 (verand.) (—0,2) (—0,1) (-0,7) (—0,3) 0,5) (—0,3) 0,8) (+0,05) 1,25 0,65 4,6 3,05 (-0,7) (—0,3) 0,5) DEN HAAG. Met ingang van 1 januari 1975 gaan de AOW-uitkerin- gen omhoog van 10.356 tot 10.908 voor gehuwden en van 7314 tot 7698 voor ongehuwden. Deze verho gingen gelden ook voor weduwen met en weduwen zonder kinderen. Het wezenpensioen van de AWW stijgt van 2364 tot 2490 voor volle wezen tot 10 jaar, van 3474 tot 3660 volle wezen van 10 tot 16 jaar en van 4530 tot 4770 voor volle wezen van 16 tot 27 jaar. Het kabinet moet deze In feite zou de werkloosheidspre- mie moeten stijgen, doch dit bleek nu niet nodig, doordat de overheid 400 miljoen in het werkloosheidsfonds heeft gestort. De verhoging van de AOW- en AWW-uitkeringen met 5 percent is een structurele verhoging. De premies voor de sociale verzeke ring zijn thans als volgt vastgesteld: AMSTERDAM (ANP). Met het oog op de ontwikkeling van de rente op de kapitaalmarkt gaan enkele grote banken opnieuw de rentevergoeding op spaarde posito’s verlagen. Per 15 december brengt de Algemene Bank Nederland de spaardeposito’s voor vijf jaar vast van 10 pet op 9,5 pet. De vierjarige deposito’s gaan van 9 naar 8,5 pet, de driejarige van 8 naar 7,5 pet en de tweejarige van 7,5 naar 7 pet. De spaardeposito’s met oplopende rente (looptijd 2, 3 of 4 jaar) worden gebracht op 7-8,5 pet. (was 7,5-9 pet). De overige rentetarieven zijn niet veranderd, oz heeft de bank meegedeeld. UTRECHT (ANP). Het rijkswegen- fonds is overleden. Dit heeft gisteren in Utrecht de vice-voorzitter van de vere niging „,Het Nederlandsche Wegeneon- gres”, de heer S. Dijkstra, geconcludeerd op het jaarlijks congres van de vereni ging, dat gewijd was aan het wegont werp en de wegverlichting tegen de achtergrond van de verkeersveiligheid. Ook uit de veehouderij meldde de vorzitter zorgen. Na de jongste verho ging van de oriëntatieprijs voor rund vlees is de effectieve markt nog verder ingezakt. Een marktprijs die op ongeveer drie kwart van de oriëntatieprijs ligt moet wel verliesgevend zijn, aldus de voorzitter. De glastuinders hebben, ondanks een flinke subsidie op de olieprijzen, d'e sprong omhoog van deze prijzen niet zonder kleerscheuren kunnen opvangen. Ook de gasstokers onder hen (de meer derheid) zitten in zorgen, omdat er een duidelijk streven is naar aanpassing van de gasprijzen aan de olieprijzen. Werknemer (verand.) (—0,2) (—0,1) De tuinders zien het nu niet meer zitten, aldus de heer Tuynman, en er is veel voor nodig om een glastuinder zo ver te krijgen. Toch zag hij een licht puntje, nu de Tweede Kamer het BTW- tarief op sierteeltprodukten van 16 tot 4 pet heeft verlaagd. Misschien dat de tuinders dat als een steuntje in de rug zullen ervaren. UTRECHT (ANP). Van de oudere werknemers in de zuivelindustrie is 68 percent voor pensioen op 66-jarige leef tijd voor iedereen. Acht percent wil de pensioengerechtigde leeftijd handhaven op 65 jaar en 23 percent is voorstander van een individuele mogelijkheid om te kiezen op welk tijdstip (nissen het 60ste en 70ste jaar men met pensioen wil gaan. Bovendien voelt 39 percent van de betrokken werknemers voor geleidelijk korter werken na het 60ste jaar om de arbeid te verlichten en om al vast te winnen aan de pensionering. week niet veel nieuws. De obllgatie- markt op het Damrak deed nauwelijk iets en het koerspeif bleef hangen. De 9,75-percent-lening van de Nederlandse Investerings Bank voor Ontwikkelings landen tegen 99,5 percent kwam met de hakken over de sloot. Voor de 10-per- cent-lening van de Hunter-Douglas-fa- brieken die Luxafle produceert, tegen 99 percent, werd zelfs het ergste ge vreesd. Verklaring van de letters: Algemene Ouderdomswet Algemene Weduwen- en Wezenwet Algemene Kinderbijslagwet Kinderbijslagwet voor Loontrekkenden Ziektewet Wachtgeld- en Werkloosheidswet Ziekenfondswet Wet op de Arbeidsongeschiktheidsverzekering Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten Totaal premie 10,4 1,5 1,2 3,5 8,1 1,3 9,2 9.2 2,7 Eerder in zijn rede had ir. Tuynman al aandacht voor de noodzaak van een zo hoog mogelijk agrarische produktie, gezien de zorgwekkende wereld voedselsi tuatie. Een hoog ontwikkelde landbouw is dus nodig en voorwaarde daarvoor is weer, dat de ondernemers in deze be drijfstak een inkomen kunnen halen waarmee hun risico en inspanning wordt vergoed en waarmee ze bovendien hun bedrijf bij de tijd kunnen houden. Nederlandse aannemers. Van hun to tale omzet ad 6,2 miljard werd door van de Nabu (vereniging van Neder landse aannemers met belangen in het buitenland) deel uitmakende bedrijven in 1973 1,3 miljard buiten de lands grenzen gerealiseerd. Ten opzichte van het voorgaande jaar betekent diteen stijging van 49 percent, aldus heeft de vereniging gisteren meegedeeld. De ra ming van de buitenlandse omzet 1974 bedraagt f 1,8 miljard. Per recente peildatum beliep de orderportefeuille een bedrag van 2,8 miljard. Een opmerkelij’ke toename viel te consta teren in de sector burgerlijke- en utiliteitsbouw, in geldwaarde neemt deze thans een vijfde van de totale omzet voor haar rekening. De Amrobank heeft meegedeeld van plan te zijn per 16 december de rente op spaardeposito’s te verlagen. Hoe de exac te tarieven zullen worden kon men vrij dag nog niet zeggen. Dit blijkt uit een enquête die de voedingsbonden van de drie vakcentra les, de industriebonden van NKV en CNV, de Unie van Beambten, leidingge vend en hoger personeel en de christelij ke bedrijfsbond HBV hebben gehouden onder hun leden van 45 jaar en ouder in de zuivelindustrie. motief dat als een speculatief smeer middel werkte, namelijk de al dan niet reële Arabische herbeleggingsdrift. Dit motief werd gebaseerd op enkele deze week bekend geworden opzienbarende beleggingsstappen elders verricht door het oliekapitaal. Zo kocht k’ort geleden een Arabische groep een grote post aan delen in de Amerikaanse Occidental Pe troleum, die onder meer oliebronnen in Libië in exploratie heeft. Eerder dit jaar zou diezelfde groep ook al belangstelling gehad hebben voor de Amerikaanse Lock- heed-vliegtuigenfabriek en bij geruch ten ook voor de internationale IBM. Groot opzien baarde ook het bericht dat een Duitse groep een flink pakket aan delen in de Mercedes Benz-autofabrie- ken aan een Arabisch land had overge daan. Eerst werd verondersteld aan Iran, toen Irak, maar ten slotte bleek het de oliestaat Koeweit te zijn. Kortom, de veronderstelde Arabische beursmotor kwam dus op het toneel en onderstreepte nog eens overduidelijk met welke problemen het Arabische oliekartel te maken krijgt, maar maakte ook duidelijk waarop het Westen in de nabije toekomst rekenen kan. Dit jaar zullen de olieproducerende landen zeker 150 miljard gulden overhouden. Maar in het komende jaar eveneens en dan moet er niet nog eens een prijsverhoging voor ruwe olie bijkomen. Zonder verstorende elementen, als bijvoorbeeld nieuwe schermutselingen in het Midden-Oosten, kunnen er op beleggingsgebied binnen kort nog heel wat merkwaardige verras singen optreden. LEEDS (AP). Een tweemotorig vliegtuig is gisteren neergestort bij de Engelse stad Leeds. Op het EEG-markt- en prijsbeleid, waar de agrariërs naar zijn mening niet zonder kunnen, had ir. Tuynman toch kritiek, omdat het of te laat of onvol doende functioneert. Toch wilde hij niet alle narigheden aan het falen van de EEG toeschrijVen, er zijn ook andere oorzaken. stijgingen, alsmede de hieronder vol gende premievaststelling, nog be- krachtingen. overheidsdrukwerk als nu voor de folder „Kredieten, de Staat staat erachter”. Het aantal reacties bij het ministerie van Economische Zaken, dat het boekje uit gaf, loopt nu aardig in de richting van de 20.000. Een derde druk van de folder is nu aan de gang. Nog zeker 4000 mensen wachten op ontvangst van dit boekje. Vanaf 12 november werd een aantal tv-spots met het thema „Kredieten, de Staat staat erachter” uitgezonden. Toen begonnen de reacties binnen te stromen: ladingen post bij economische zaken, dat op zo’n weerklank niet had gerekend. Per brief en briefkaart werd de folder aangevraagd. De moeilijkheden bij vele kleine ondernemers bleken duidelijk uit lange brieven, soms wel van tien vellen. Voor zover het alleen om het aanvra- de folder gaat, worden de snel mogelijk behandeld. Brieven met problemen worden doorge speeld aan instanties als het Centraal Instituut Midden- en Kleinbedrijf, de diverse middenstandsconsulenten (van het Rijk en van de middenstandsorgani saties) en eventueel aan de bonden uit het midden- en kleinbedrijf, of instellin gen van de sociale verzekering. De ABN heeft met ingang van 6 december de rente op hypotheken met gemeentegarantie van 11,5 op 10,75 pet gebracht en de hypotheken zonder ge meentegarantie verlaagd van 11,5 tot 11 pet. Eerder deze week heeft de Amro bank de hypotheekrente met 0,5 pet verlaagd tot 11 pet. De laatste keer dat in de maand november een nog hoger werkloosheid spercentage werd geregistreerd was in 1956; toen zat 3,7 percent van de be roepsbevolking zonder werk. Onder de hypotheekbanken was de Fries-Groningse 5 beter en de Neder landse Scheeps Hypotheek Bank kon oplopen van 3000 tot 4000. Ongeveer 5 werd meer betaald voor Nutricia. Norit, TCU en Veneta. Rijn-Schelde-Ver- olme liep 20 door, Chamotte Unie kon 8 aantrekken op goede winstberichten. De opnieuw zware verliezen van de EMS in 1973 had op de noodkoers van f 12 niet veel invloed doordat od de komende jaarvergadering eind december nieuwe belangrijke mededelingen wor den verwacht. 10 percent van zijn beurswaarde, dalen. Maar zoals reeds gezegd: de aandelen markt vierde de ene triomf na de ande re. Unilever en Koninklijke Petroleum trokken elk rond 5 aan. Philips 2, Akzo 3 en Heineken zelfs 10. In de scheepvaart ging het echter bijzonder rustig toe, zonder belangrijke wijzigin gen. Op de lokale markt daarentegen overheerste weer een groot optimisme. Vooral de als vanouds als goed bekend staande beleggingswaarden lieten zich niet onbetuigd. Zo steeg Meneba f 12 en Wessanen 10. Océ-Van der Grinten trok 15 aan. ACF 20. Bols 10, even als Pakhoed. Indien bedacht wordt dat hier vaak 1 gelijk staat met vijf pun ten op oude koersbasis uitgedrukt in percenten, dan springt de verbetering toch wel in het oog. Helma wil dividend 20 pet verhogen. Naar het zich laat aanzien heeft de stijging van de resultaten bij Helma Holding NV in het eerste halfjaar 1974 zich in het tweede helfjaar nage noeg voortgezet. Onvoorziene omstan digheden voorbehouden zal dan ook worden voorgesteld, het dividend over 1974 zich in het tweede halfjaar nage- (was 1,40 per aandeel van 10), al dus is op een buitengewone aandeel houdersvergadering gezegd. Op deze vergadering werd een transactie goed gekeurd waarbij voor 69,9 mln (ge deeltelijk in aandelen en gedeeltelijk in contanten) het gehele kapitaal wordt overgenomen van Slater Wal ker Europe. Hierdoor daalt het belang van de Britse Slater Walker in Helma van een meerderheid tot een minder heid van 49 pet. Het onroerend goed- bestand van Helma stijgt daardoor tot 115 mln, het netto vlottend actief tot f 53 mln, waaronder ruim 33 mln aan liquide middelen. Het onroerend goed is verspreid over Nederland, Frankrijk en België. In een dergelijk herstelproces, zoals deze week het Damrak liet zien, werken natuurlijk allerlei krachten tezamen: koopjesjagers, angstig wordende baissiers die dekkingsaankopen verrichten, beleg gers die door enkele dagen van koers- verbetering weer moed beginnen te krij gen en grote institutionele beleggers die liquide middelen overhebben. Maar de stoot voor een dergelijk proces moet toch van elders komen en het viel deze week wei op dat onder de grote orders vele buitenlandse opdrachten waren en dat effectenbeurzen met een grote bui tenlandse relatiekring actief optraden. Miljoenenorder voor VMF van PGEM. Stork Ketel- en Apparatenbouw heeft van de Provinciale Gelderse Elektriciteits Maatschappij een miljoe nenorder gekregen om voor de centra le in Nijmegen een kolengesitookte ketelinstallatie te bouwen. Met de bouw van deze installatie is een be drag gemoeid dat boven de 100 mil joen gulden ligt. Voor de werkmaat schappij van het VMF-concern is dit de grootste order die tot nu toe is ontvangen. Inmiddels zijn ook de nieuwe pre mies voor de sociale verzekeringswet ten vastgesteld. Hieruit blijkt, dat de werknemers in 1975 0,25 percent min der premie gaan betalen. Het betreft hier een verlaging van de AOW- premie met 0,2 percent, van de AWW-premie met 0,1 percent en van de ZWF-premie met 0,15 percent. De WAO-premie daarentegen stijgt met 0,2 percent. Twee Britse huisvrouwen kijken mistroostig naar de lege etal age van een bakkerij in de stad Dagenham. Er was geen krui meltje brood meer te krijgen door de staking van bakkerijper soneel die nog steeds voortduurt. Als gevolg van de staking van de 33.000 bakkers is brood in onden een zó schaars produkt ge worden, dat een bakkerswagen niet veilig meer is. Gisteren ver dween een dergelijke auto toen de bestuurder het voertuig ev en onbeheerd had gelaten. Een collega van hem moet terecht staan wegens diefstal van een mand brood. AMSTERDAM (ANP De advieskoersen (aan- en verkoopprijzen) voor buitenlands bankpapier geldend in Amsterdam op de vol gende werkdag luiden heden: gen van reacties zo Economische Zaken stelde de folder op, samen met het Centraal Instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf. De tien vormen van krediet met staatsga rantie die er speciaal voor het midden- en kleinbedrijf zijn, staan er in opge- somd: vanaf het borgsitellingskrediet tot en met het krediet krachtens de rijks groepsregeling zelfstandigen. Doel en werking van deze regelingen zijn be knopt uiteengezet. NEURENBERG (ANP). In West- Duitsland is de werkloosheid in novem ber ongeveer eenvijfde groter geworden. Volgens het Westduitse federale arbeids bureau steeg het aantal mensen zonder werk ten opzichte van oktober met 18,9 percent van de werkende bevolking. Dit zegt prof. dr. A. Heertje in een artikel in het novembernummer van het nieuwe tijdschrift „Beleid en maatschap pij”. Er is een grote verborgen werkloos heid, want honderdduizenden werklozen staan niet officieel als zodanig geregi streerd, maar hebben het arbeidsproces via de WAO of de ziektewet Daar staat tegenover, dat er verborgen werkgelegenheid doordat er officiële werklozen clandestien werken. Per saldo komt het totale werkloosheidscijfer echter uit op minstens 350.000, in plaats van het offi ciële aantal van ongeveer 160.000. Het nu definitief geworden besluit van de Amerikaanse regering direct Nieuwjaar een flinke post goud particulieren te laten verkopen, deed de prijs op de goudmarkt zwaar kelderen. Goldmines, het beleggingsfonds van Zuidafrikaanse goudmijnaandelen, liet deze week in Amsterdam bijna 100, of 2.52— 5.86— 6.62— 101.50—104.50 36.25— 39.75 9.35— 10.85 2.54— 2.64 53.75— 57.25 94.50— 97.50 58.75— 61.75 46.00— 49.00 41.75— 44.75 14.38— 14.68 4.36— 4.66 7.40— 8.90 68.25— 71.25 13.00— 16.00 AMSTERDAM Veel glastuin ders maken op het ogenblik van reeds toegezegde rentesubsidies bij nader inzien toch geen gebruik. Honderden anderen hebben hun verzoek om rentesubsidie ingetrok ken. Deze mededeling, die naar zijn mening méér zegt dan een lang verhaal, deed ir. D. S. Tuynman, voorzitter van de Hollandse Maat schappij van Landbouw, gisteren in de algemene vergadering van zijn organisatie in Amsterdam.

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 11