BAADER-MEINHOF-MENSEN ZIJN GEEN ZELFVERNIETIGERS 1 il <e) Schamper door Pieter van de Vliet Was ik maar dood Onderzoek Pamflet Eenmaal per maand JM J hiiftii ■ld bij uidel- „Moord", zegt mevrouw Augustin. Hoewel ze zich duidelijk is hem „om veiligheidsoverwegingen” opgelegd omdat hem het er. aofd van urn Moeder van Ronald Augustin onverzettelijk 'e Ronald Augustin. van persoonlijke Foto’s van links naar rechts:. ULRIKE MEINHOF reacti- arlem, Haar- in 200 5 team moge- ■n aan n een door de irlem. ■leider tennis erapie iteiten igte te Jen in veek idigen ng en ien en het stens. Hij heeft gezegd dat leden van de Baader-Meinhofgroep die in gevangenschap in hongerstaking zijn gegaan, niet gedwongen moe ten worden gevoed. „Je moet ze laten sterven als dat hun wens is” zei hij in een interview voor de Westduitse televisie. >ep ure un- het van 3. r.te il iet stad, spi- van was dat ze er drugs door zouden doen om hem aan het praten te krijgen”. jen ar- en- nd, inis al rer- ver i. Monique: „Het plan heeft bij alle gevangenen bestaan om als alleruiterste middel niet meer te drinken. De bedoeling was de boel buiten weer aan de gang te zetten. Maar dat was niet meer nodig. Dat 'hoefde niet meer na de moord op Holger Meins”. Citaat: „Als je hoort wat Ro nald Augustin het laatste half jaar heeft moeten ondergaan, of als je het opstel leest van een meisje dat in de Heldring-stichtingen in Zet ten is opgevoed, dan zou je zeggen dat het anders moet”. „Het meisje schreef over de poging haar te resocialiseren: je moet eruit maar je kan niet. Je zit opgesloten in een klein kamertje. Alles is van beton. Je schreeuwt je longen uit je strot. Je bent helemaal radeloos. Je denkt: was ik maar dood”. Zetten of Rekken zijn niet te vergelijken met de Duitse isoleer cellen. Ze dienen slechts ter tijde lijke opsluiting, ter afkoeling. Mr. Bakker Schut: „Het uit drukken van een brandende siga ret op de rug van een gevangene is een aanzienlijk mindere vorm van marteling, dan het langdurig geluiddicht opsluiten”. Slechts eenmaal per maand mag ze Ronald samen met haar doch ter Monique (19) bezoeken. Het gesprek mag anderhalf uur duren. „Ik kijk op mijn horloge en ik zorg wel dat ik geen minuut te kort kom. Als het even kan zorg ik dat het langer duurt”. Overigens zijn die gesprekken voor haar geen onverdeeld genoe gen, want er is altijd een hoge gevangenisfunctionaris, een tolk en een politieman bij. Mevrouw Augustin: „Je voelt je geblok keerd. Het is geen gesprek, maar een verhoor. Ze laten je voelen dat ook jij als staatsgevaarlijk wordt beschouwd”. Elk bezoek moet worden aange- Beiden waren bij de begrafenis van Meins. Monique: „De dominee hield een duidelijke rede. Hij zei dat hij óók een revolutionair ken de: Jezus Christus. Die zei: Vader vergeef ze, want ze weten niet wat ze doen. Daarop begon de menigte te joelen: zij weten wel wat ze doen. En toen werd de Internationale gezongen. Dat was indrukwekkend”. Holger Meins, die na een hongerstaking van twee maan den in een gevangeniscel over leed. De vroegere studentenleider Rudi Dutschke werpt aarde op het graf van Holger Meins. On geveer duizend mensen woon den de begrafenis bij. Mevrouw Augustin (kortaf): „Ik weet niet wie hem heeft doodge schoten, maar hij is als hoogste rechter natuurlijk wel verant woordelijk voor die processen te gen politieke gevangenen”. sprake van opzet. Bovendien is hij gestorven in zijn cel terwijl de dokter met weekendverlof was.”. Volgens mevrouw Augustin krijgen weer andere politieke ge vangenen aanzienlijk te veel calo rieën omdat zij er tijdens het pro-« ces blozend uit moeten zien. Die wetenschap heeft ze van het advocatencollectief. Aan vankeli j k werden de verhalen van die wel zeer betrokken advocaten nauwe lijks het geloven waard gevonden Maar sinds de Nederlandse com- missie-Rueter, begeleid door de Westduitse ambassade in Den Haag nota bene, constateerde dal er behoorlijk wat mis zit bij de behandeling van de politieke ge vangenen in Duitsland, is die ge loofwaardigheid toegenomen. Dat gebeurt in haar flat. In een onopvallende straat in het Am sterdamse Slotervaart. Veel pam fletten, die er vóór Ronalds arres tatie niet hingen. Ook het pam flet op posterformaat waarin wordt opgeroepen voor een de monstratie op 15 november tegen de „vooorgenomen moord op Ro nald Augustin”. Op het in oranje en zwart bedrukte papier prijken de foto’s van Holger Meins en Ro nald. Door die foto’s heen krante- k'oppen als „Advocaten van na hongerstaking bezweken anarchist Justitie liet Meins langzaam dood gaan” en een aan duidelijkheid niets overlatend kruis door de beeltenis van de overledene. Ge suggereerd wordt dat Augstin dat lot ook wel eens zou treffen. Ik citeer de Westduitse leider van de christen-democratische op positie in de Bondsdag, Karl Car- Die afspraak voor het inter view komt niet makkelijk tot stand. Een niet uitgesproken wan trouwen tegen wat de burgerlijke (dus kapitalistische) pers wordt genoemd, is niet de reden. Ze is bang dat door een al te persoon lijk verhaal over „het arme moe dertje” de linkse pers zal worden afgeschrikt. Maar ze is toch wel bang iets verkeerd te zeggen wat later tegen haar zoon kan worden gebruikt. De eerste gesprekken met jour nalisten worden voor de helft „be geleid” door een aantal leden van het KADT (Komtié Anti Duitse Terreur) dat de actie tegen de eenzame opsluiting van de RAF- leden (een vorm van marteling, wordt gezegd) op gang brengt. Een eerste telefoontje van ons met mevrouw Augustin levert een dui delijk nee op. Interventie van het Utrechts actiecentrum De Raads- kelder helpt evenmin. En zelfs na de toezegging van de Nederlandse raadsman van Ro nald, de Utrechtse advocaat Bak ker Schut (Bekend van het in sommige kringen voor links door gaande NOS-programma Kort Ge ding en als verdediger van het Rode-Jeugdlid Lucien van Hoesel) is er enige overredingskracht voor nodig om met haar te kunnen spreken. Monique is een vriendelijk meisje met dezelfde vrolijke lach als haar moeder. Ook zij heeft iets onverwoestbaars. Iets van: Wij gaan onverbiddelijk door met de strijd. Monique: „Mijn broer heeft z’n kunstmatige voeding een tijd zelf aangelengd omdat hij bang niet zou bevoordelen. Hij wil het, uit solidariteit, even slecht hebben als de anderen. Hij vecht voot verbetering van de situatie van alle gevangenen. Al zou ik het voor hem, als broer, fijn vinden als hij zou worden uitgewezen. Dat zou goed zijn voor zijn ge zondheid, denk ik”. In Kri, het blad van de reclasse ring, staat een uitvoerig artike’ over Augustin zijn situatie wordt vergeleken met die in kinderbe- schermingsinrichtingen als Zetten en Rekken. vraagd. De toch voor nauwgezet doorgaande Dnitsers (pünktlich) bleken dan plotseling slordig te zijn. De op de 14e gedateerde toe stemming tot een bezoek wordt pas op de 22e verstuurd en pas op de 27e ontvangen. Opeens is de tolk er niet en dan moet het gesprek worden uitgesteld. Zo lang, dat het tweetal bijna de trein terug naar Nederland mist. Von Drenkmann, de hoogste rechter in West-Berlijn zou als wraak voor de dood van Meins zijn doodgeschoten. Toch heeft hij nooit politieke gevangenen veroordeeld. Mevrouw Augustin: „Maar het was wel een nazi in de oorlog” Monique: „Moeder, dat is al zo lang geleden”. Het lijkt even of mevrouw Au gustin een schampere opmerking zal maken Maar ze reageert cor rect, zij het koel. „Er wordt be weerd dat de dood van Holger Meins zijn eigen schuld was. Dan had-ie maar moeten eten, wordt gezegd. Maar ze vergeten dat die hongerstaking het laatste middel is dat hem restte. Het enig overge bleven middel om te protesteren tegen die wetenschappelijk' verant woorde, technologische uitgedok terde behandelingsmethode, die ik gewoon martelen noem. Iemand zelfs van zijn minimaal nodige por tie geluid beroven is misdadig. Daarmee ontneem je hem iets we zenlijks waardoor normaal leven onmogelijk wordt”. Weekblad De Tijd-redacteur Ton Crijnen, een van de leden van de omstreden commissie van prof. Rueter, die Augustin in zijn cel in Hannover bezocht en een poging deed om met hem te praten, schrijft: „Hij wordt afzonderlijk gelucht, mag slechts alleen het badhuis in en wordt ook bij alle andere gelegenheden strikt zijn medegevangenen gescheiden gehouden”. Mevr. Agustin: „De RAF-men- sen willen geen zelfmoord plegen, zijn geen zelf vernietigers. De Duit se justitie en pers proberen hen dat imago te bezorgen. Ze draaien het probleem opzettelijk om. Hol ger Meins had 1800 caloriëen per dag moeten krijgen. Maar hij kreeg er maar 400. Dan is er Die commissie vond het nodig dat Amnesty International een on derzoek instelt (een van de leden, de longarts Geuns, is voormalig voorzitter van deze vooral tegen martelingen strijdende organisatie) De commissie over Augustin: „Hij wordt vastgehouden onder omstandigheden waaraan mensen niet behoren te worden blootge steld. Dit moet wel haast leiden tot het blokkeren van essentiële menselijke contacten. Juist in de gevangenis moeten die in stand worden gehouden wil de per soonlijkheid tenminste niet afge broken worden”. Desondanks blijft bij Augustin wantrouwen tegen de commissie hangen Haar zoon zei: „Het zijn instrumenten van de Westduitse justitie”. En ook zij vindt het nog steeds merkwaardig dat de com missie niet in eerste instantie con tact met haar en het KADT heeft gezocht, maar pas nadat de con tacten met de Westduitse ambas sade al waren gelegd. Ook een onderzoek van Amnesty ziet ze niet, zitten. De Westduitse en Ne derlandse afdelingen hebben vol gens haar te weinig gedaan. Mr. F. Kuitenbrouwer (redac teur van NRC-Handelsblad) was lid van de Commissie. Hij schreef dat Amnesty in Duitsland een enouête had willen houden onder familieleden van RAF-gedetineer- den, maar dat mislukte omdat de raadslieden hadden afgeraden te antwoorden. Een ander commissielid, mr Van Bennekom, wordt niet door het wantrouwen van mevrouw Augustin getroffen. De avocaat, die naam maakte als verdediger van de Amerikaanse deserteur Ralph Waver, heeft volgens haar ook uitstekend werk verricht voor de nogal „tumultueus” in Am sterdam gearresteerde Duitser Achterrath. „De enige reden dat ze hem negen maanden gevangen 'hebben gehouden, was dat ze hem verdachten lid te zijn van de ver boden organisatie SPK. Van Ben nekom heeft zich tot het uiterste voor hem ingespannen”. Deze Amsterdamse advocaat constateert dat in cel 712 in Han nover zeer weinig geluid door dringt. Hoewel zo’n tien Duitsers zich vlak voor de celdeur uitslo ven door schreeuwend te „conver seren” komt dat binnen de cel slechts over als een dof gezoem. De knal van de zware stalen deu ren, die toegang geven tot de „do dengang”, komen over als een bons. Volgens mevrouw Augustin is er vlak voor de komst van de commissie „gesleuteld” aan de cel. „Dus je kunt nagaan hoe het wer kelijk is”, zegt ze. „Tijdens een- gesprek' met minis ter Van der Stoel in Den Haag kwam de geluidsinstallatie ter sprake. De minister zei: Uw zoon heeft toch een radio en een tikma chine. Toen zei ik: heeft u wel eens met een tikmachine gepraat? Hij reageerde daar niet op maar ging gauw op iets anders over. Boven dien was de FM uit die radio gehaald, vermoedelijk omdat hij dan niet de politiezender zou kun nen ontvangen. Al is het me een raadsel wat hij met die politiebe richten had moeten doen. Vermoe delijk heeft ook dat te maken met de Baader-Meinhofpsychose waar onder de Duitsers lijden”, aldus mevrouw Augustin. Hoewel ze het angstvallig ontwijkt „ik wil niet als moeder Augustin in de krant, want ik ben mevrouw Au gustin” blijkt toch dat ze als moeder voor haar zoon vecht. Dat mevrouw Augustin zich zorgen maakt over haar zoon, blijkt ook uit haar verzoek aan het ministerie van buitenlandse zaken om op de hoogte te worden gehouden van zijn gezondheidstoe stand. Mevrouw Augustin: „Twee da gen na het overlijden van Holger Meins werd ik opgebeld door een hoge ambtenaar van bui tenlandse zaken. Hij wilde mij meedelen dat mijn zoon in dorst staking was gegaan, dus geen wa ter meer wilde drinken. Ik vroeg hem: Weet u waarom? Nee, ant woordde hij. Ik zei: Omdat Meins is vermoord. Dat heb ik genoteerd zei hij toen”. Het opmerkelijke van dit pamflet, waarin wordt opge roepen te demonstreren tegen de behandeling van Ronald Augustin, is rechts onderin het vignet van de bloemistenorga nisatie Interflora. Dat slaat op de wijze waarop de opperste rechter in West-Berlijn werd vermoord. Een zestal bood hem op zijn verjaardag bloemen aan en schoot hem neer. Die moord wordt beschouwd als wraak voor de dood van Holger Meins. Voorzichtig probeer ik geweld waarvan niet-betrokken burgers het slachtoffer worden, op een rijtje te zetten. Het geweld van veiligheidsdiensten (CIA), van gro te ondernemingen (ITT), van vliegtuigkapers (PLO) en van de IRA, die de oorlog heeft verklaard aan Engeland. Bij „Birmingham” trekken ze een bedenkelijk ge zicht. Maar als ik de RAF in het rijtje wil plaatsen, trekt mevrouw Augustin zich terug. Ze is bang dat haar mening op dit punt bij het proces tegen haar zoon zal worden gebruikt. Elk risico wil ze vermijden. Maar Monique zegt: „De RAF heeft nog nooit geweld gebruikt tegen niet-betrokken burgers. Bij de aanval op de legerbasis in Hei delberg zijn Amerikaanse soldaten gedood. Die aanslag was in eerste instantie gericht tegen de compu ters waarmee militaire operaties tegen onschuldige burgers in Viet nam werden geregeld”. Maar bij de be vrij ding van Baader werd een voorbijganger levensgevaarlijk gewond. In kranten heeft gestaan dat Ronald Augustin mogelijk' zal worden uitgewezen naar Neder land. Monique: „Ik denk niet dat mijn broer het zou willen. De gevange nen zijn solidgir. Ze zijn allemaal in hongerstaking tegen de isolatie- marteling. Ronald zou niet graag in een uitzonderingspositie verke ren. Daar ben ik van overtuigd. Hij zal uitwijzing waarschijnlijk weigeren. Waarschijnlijk? Ik ben ervan overtuigd, dat hij zichzelf aangewreven. De dood van Holger Meins ervaart mevrouw Augustin als een schok. Ze zegt het constaterend. Het lijkt of ze het nu allemaal heeft verwerkt. Maar als je vraagt of ze bij de dood van Holger aan Ronald heeft gedacht omdat die immers ook in hongerstaking is, wordt ze wat kortaf. Ze herinnert aan de uitdrukkelijke afspraak voor het interview dat er niet over persoonlijke zaken zou worden gesproken. Net zomin als over politiek trouwens, omdat dit mogelijkerwijs de verdediging bij de behandeling van de zaak tegen haar zoon komend voorjaar in de wielen zou kunnen rijden. I haat teoen het Duitse gezag er doorheen. Ze is niet de enige die deze conclusie trekt na de fataal verlopen hongerstaking van Holger Meins. Alleen die ervan worden verdacht lid te zijn van de Rote Armee Fraktion (RAF), beter bekend als Baader-Meinhof-groep, denken er zo over. Ook Ronald Augustin, de 25-jarige grafische ontwerper uit Amsterdam, die al 16 maanden geïsoleerd gevangen zit in Duitsland. Dat isolement die uitzonderingsbehandeling dus, heeft de jonge Amsterdammer niet te danken aan de misdrijven waarvan hij wordt verdacht, zoals poging tot moord, het reizen op een vals paspoort en verboden wapenbezit. Dat isolement ihfc -

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 15