LOF EN KRITIEK NA EERSTE NUMMER Verspreiding Bajeskrant blijft probleem Blij en niet beledigd De tijd werkt ook voor oorlogsmisdadigers I Censuur door Inge Cru! Nr.Z, DECEMBER 1974, JAARGANG 1. BWO Warschau De beul niet veroordeeld nog van Ondergronds Afspiegeling Éi V "INTERVIEW MET EEN BEWAKER AMSTERDAMSE BEWAARDER: 7 zM ZATERDAG 16 Vrijspraken door Harry Kuiper Lischka •ïJ. PA&12 Het eerste nummer van de Bajeskrant, dat in oktober het levenslicht zag, viel als een vruchtbaar zaadje in de door opstanden en gijzelingen omgeploegde schoot van Moeder Gevangeniswezen. Storm werd geoogst, brievenbussen vol, met lof en kritiek, uitersten tegenover elkaar. Boze ambtenarenbonden, maar ook een positief oordelende bewaarder; gekan ker op bewaarders, maar ook een gevangene die zegt „het zijn ook men sen”. De mening van die bewaarder en van die gedetineerde vindt men in het tweede nummer, dat in deze decemberdagen van de (vrije) pers rolde. Hard, nogal ongenuanceerd leek die eerste krant. Een introductie, ge mopper over censuur, een artikel over de Bijlmer Bajes en een zwaar accent op afgeven op bewaarders. Niet zo verwonderlijk dat de bewaar ders zich opwonden. De Bajeskrant kwam er rond voor uit zo te willen zijn: de subjectieve, emotionele mening van hen die aan gene zijde van de muur zitten zou de boventoon voeren en dat zou betekenen „eenzij dige, gebrekkige doorbreking van het isolement”. We moeten dat eerste nummer dan maar als een marktverkennertje zien. Blijkbaar heeft men voor het tweede nummer de botte bijl ingeruild voor een fijne ijzervijl om in het jargon te blijven. deze aantijgingen den uit te zitten. gewelddaden” Het lijkt een beter doel om de functie te vervullen die men zich indenkt: het zijn van uitlaatklep en tegelijk informa tie brengen. Dat laatste zoveel mogelijk op verzoek, en aansluitend op de erva ringswereld van gedetineerden. Dat bete kent de eigen situatie van de gevangene, en de rest ging de losse verkoop in. Abonnee werden gedetineerden, zij het met enige schroom, en hun familieleden, verder vooral veel reclaaseerders, geeste lijke verzorgers en andere mensen uit dat wereldje om de gedetineerde heen. vroegere chef van de Gestapo in Ham burg, Bruno Streckenbach, die de moord op meer dan een miljoen mensen ten laste wordt gelegd, toonde in de rechts zaal soortgelijke symptomen. Ook zijn proces werd afgebroken. over de dood van haar man Rob door een politiekogel in zijn achterhoofd. het bewakend personeel heeft H£T,nfSM GEDETINEERDE EN DlREKTEUR, OOK NIET AITJD EVEN MAKKELUK Hij is van mening dat de gedetineerde ook recht heeft op zijn uitlaatklep, zoals de bewaarder die sociaal geaccepteerd vindt in zijn bond. De BWO, Belan genvereniging Wetovertreders wil een soort vakbond gaan creëren. Jan staat er niet afwijzend tegenover. „Het kan iets tot verlichting bijdragen Maar het is en blijft inpassing in de structuur.” fatsoenlijke de directeur beriep zich hier op fatsoensregels de zijne, en de Bajeskrant vindt dat geen rechtsgrond om te weigeren. ten uitzitten, en niet opnieuw door een Westduitse rechtbank veroordeeld be hoefden te worden. na te trekken. Jan: „De Bajeskrant mag geen plek worden voor het uitvechten van persoonlijke vetes of persoonlijke beledigingen”. Iedereen kan reageren op onjuistheden, ieder kan zijn opvattingen spuien. De bestraffing van oorlogsmisdadigers is in de Bondsrepubliek steeds zeer ge brekkig en weinig effectief geweest. Wie verwondert het dan nog dat de gepensi oneerde Westberlijner Erich Wegner er in woede met zijn paraplu op los sloeg en Ludwig Hahn licht verwondde? recht, het tweede is ver te zoeken. Het ministerie heeft hier een ontstellend ge brek aan visie getoond”. Als je die piramide om wilt draaien, moet er structureel iets veranderen, is zijn mening. Het begin ligt dan al in de verstrekking van een rechtenpakket aan een gedetineerde in plaats van de gun sten die hij nu kan verwerven. Daardoor is hij afhankelijk van zijn gedrag, zoals bijvoorbeeld bij de VI, de voorwaardelij- ke invrijheidsstelling. „Een ideale moge lijkheid je in een bepaald patroontje te dwingen”. De eerste jaren zullen de gevangenis sen er zeker nog wel blijven meent hij, al was het maar als opvang. Daar moet de oorzaak van afwijkend gedrag wor den gezocht, moet iemand inzicht in zijn eigen geschiedenis krijgen. „De oorzaak ligt in de persoon die botst met de omstandigheden. Daar ligt tegelijk de oplossing. Wat we nu doen is de daad loskoppelen en die met een straf probe ren te bestrijden.Dat er een reclasse ring is die zich met de omstandigheden bezighoudt, die ook tracht andere wegen aan te boren in het hulpverleningspa- troon is hem niet onbekend. „Maar ook zij is voor ons verdacht. Ze heeft infor matie die ze niet naar buiten brengt”. „Er is al te veel gesproken en geschre ven over de gevangenen in keurige nette taal; het wordt nu tijd dat de gevangene zelf aan het woord komt”, schrijft Ba- jeskrant II. Jan: „Natuurlijk komen er roddels en wordt er gegeneraliseerd.” Maar zegt hij, er zijn zij het niet officiële contacten om een en ander Jan de Visser over de vanuit de amb tenarenbonden geventileerde gevoelens van ongenoegen„Er. zit natuurlijk een kern van waarheid in wat we schrijven, anders hadden ze niet zo gereageerd. Als ze juridische stappen willen ondernemen verpesten ze daar alleen nog maar meer mee’. Kan hij zich de gevoelens van de bewaarder-bewaker niet voorstellen? Jan, met begrip, blijft de kritiek irreeël vinden. „Ze weten heus wel dat er niet altijd zo vleiend over ze gepraat wordt binnen de muren. Maar ze zitten samen in een gedwongen,afhankelijke situatie die vriendelijkheid vereist”. Het recht in eigen hand nemen mag dan verwerpelijk z|jn, niemand behalve een Westduitse rechtbank zal waarschijnlijk de 70-jarige Erich Wegner uit West- Berljjn veroordelen omdat hij onlangs de 66-jarige dr. Ludwig Hahn een klap met zijn paraplu op het hoofd gaf. Hahn verliet op dat moment juist de rechtbank van Hamburg, waar hij terecht staat wegens zjjn aandeel in de moord op 600.000 Poolse joden. Negenentwintig jaar na het eind van de tweede wereldoorlog heeft Hahn, die tijdens de oorlog als commandant van de veiligheidspolitie NSD in de Poolse hoofd stad de bjjnaam „de beul van Warschau” verwierf, nog steeds niet geboet voor zjjn wandaden. Tot nu toe heeft Hahn slechts een korte periode in voorarrest gezeten. Zjjn ge zondheid liet een langer voorarrest niet toe en ook de straf van twaalf jaar, die een rechtbank in Hamburg hem in eerste instantie oplegde, is nog niet van kracht. Eerst moet een nieuw proces worden afgesloten. de buitenwereld, de maatschappelijke ontwikkelingen. Doordat de krant in de losse verkoop zit hoopt men ook de problematiek buiten in discussie te kun nen brengen, misschien een pressiemid del te kunnen zijn bij de autoriteiten. De Bajeskrant wil inspelen op een behoefte. Dat die er is, blijkt uit de oplagecijfersvan het eerste nummer gingen er 2000 de deur uit, gevolgd door nog eens 1000 herdrukken. Zo’n vierhon derd abonnees konden worden genoteerd Een van de aangeklaagden, de voor malige politiechef Heinz Gerhard Riedel, die de moord op zeven Russen ten laste was gelegd, werd vrijgesproken omdat, volgens de president van de rechtbank in Kiel, de verdachte „noch wreed, noch boosaardig” had gehandeld. Tijdens het proces had de deskundige, prof. Emanuel Steigleder, verklaard dat bij de vergas sing van het zevental, in een gaswagen, de slachtoffers eerst na 60 tot 90 secon den bewusteloos raakten; dat ze waar schijnlijk duizelig en misselijk zijn ge weest en aan lichte krampen hebben geleden. De president van de rechtbank achtte deze behandeling van de partiza nen kennelijk niet „wreed” en meende dat het gedrag van Riedel „niet met nationaal-socialistische vergeleken kon worden. Het centrale bureau in Ludwigsburg heeft het onderzoek naar meer dan 3000 oorlogsmisdaden geleid, met als gevolg dat tegen 9000 personen een proces kon worden aangespannen. Momenteel werkt men aan nog bijna 300 zaken, maar ook Bovendien heeft de actie van Beate Klarsfeld nog een ander aspect van de berechting der oorlogsmisdadigers duide lijk gemaakt. Beate Klarsfeld wilde de voormalige Gestapo-chef van Parijs, Kurt Lischka, naar Frankrijk ontvoeren, waar hij bij verstek op 18 september 1950 tot levenslang werd veroordeeld. Dat Lischka zijn straf nooit heeft uitge zeten, heeft twee redenen. In de eerste plaats verbiedt artikel 16 van de West duitse Grondwet de uitlevering van een Westduitser aan een ander land. In de tweede plaats wantrouwden de drie wes telijke geallieerden, bij de soevereiniteits overdracht aan de Bondsrepubliek in oktober 1954, de Westduitse justitie nog dermate, dat zij besloten dat oorlogsmis dadigers die door de rechtbanken van Engeland, Frankrijk en de VS gevonnist waren, de hen opgelegde straffen moes- Lischka maar ook berecht worden. Nu hebben de Bondsre publiek en Frankrijk enkele jaren gele den een aanvullend verdrag afgesloten, dat de berechting van lieden als Lischka mogelijk maakt. Dat verdrag is nog steeds niet in werking getreden. Beate Klarsfelds actie was dan ook een poging om daar verandering in te brengen. Ze heeft succes, want het aanvullende ver drag zal binnenkort door de Bondsdag, het Westduitse parlement, worden gera tificeerd en dus rechtskracht bezitten. Als zal blijken dat de verspreiding niet officieel kan, dan maar onder gronds, is de mening. Redactielid Jan de Visser, student sociologie, meent dat het gehanteerde artikel van de gevangenis maatregel bij de verspreiding strijdig is met de grondwet en met het verdrag van Rome. Men wil er te zijner tijd desnoods een gerechtelijke procedure over voeren. „Maar we hanteren het niet als dreigement”. De reacties vanuit het gevangeniswezen bevestigen voor de re dactie haar mening dat de autoriteiten betuttelend optreden. De gevangenis komt er in wezen uit zoals ze is: zonder democratie, zonder essentiële vrijheid. De Bajes is, beaamt Jan de Visser mijn opmerking, een complete afspiegeling van de maatschappij, met baantjes en concurrentie. „Daarom krijg je ook zo’n vreemde reactie op gijzelingen en op standen. Het is een herkenning van wat we dagelijks ervaren. Iedereen gijzelt toch in deze maatschappij.Geweld is alleen niet meer voorbehouden aan de gevestigde machten. Het is gedemokrati- seerd en ook in de gevangenissen bin nengekomen”. Wil je in de gevangenis iets verande ren, dan betekent dat ook werk „buiten” meent hij „Je kunt het niet los zien, terwijl het juist samenhangt. Elk alter natief voor de gevangenis is afhankelijk van en verandert met de situatie waar in je verkeert.” Zijn visie is dat je eerst goed naar je doelstellingen moet kijken. „Nu praat men over straf en resocialisa tie, het eerste komt uitstekend tot zijn Niet zo blij is hij met de rubriek Pietje Smoest, van Piet Zuidwijk. waarin de bewaarders er zeer bekaaid afkomen, ook dit keer weer. „Ophit- serig” noemt hij het. Zoiets werkt niet mee aan een vertrouwensrelatie tussen bewaarders en gedetineerden en het schimpen is niet terecht, is zijn mening. Zelf voelt hij zich niet beledigd, niet aangesproken zelfs. „Het is jammer dat het personeel kon dus niet uitgeleverd, niet in de Bondsrepubliek Het vonnis in het eerste proces heeft de woede van de Polen opgeroepen. De motivatie van de Hamburgse rechtbank is echter exemplarisch voor tal van processen tegen oorlogsmisdadigers. De rechtbankpresident verklaarde namelijk: ’.Het is een praktisch onoplosbare opga ve na 30 jaren de schuld van Hahn en diens bureau in Warschau „uit de histo rische toestanden en gebeurtenissen van -die tTjd té distilleren”.- - De tijd werkt voor Ludwig Hahn, en voor de andere oorlogsmisdadigers die -nog berecht moeten worden. Het aantal processen dat als gevolg van ziekte, of door het overlijden van de verdachte, jnpef worden afgebroken, wordt elk jaar groter. De gemiddelde leeftijd varj de in 1973 veroordeelde oorlogsmisdadigers be droeg 63 jaar. Daar komt nog bij, zo vertelt de leider van het bureau in ■Ludwigsburg dat centraal het onderzoek leidt tegen oorlogsmisdadigers, dr. Adal bert Rückerl, dat het vinden Van getui gen steeds moeilijker wordt. Velen wil len niet meer met het verieden worden geconfronteerd, en bovendien is de in- ihoud van de getuigenissèfi erg onvol maakt. Het grootste probleem blijft, echter de leeftijd. „Deze luide stemmen”, zo klaag de Ludwig Hahn dezer dagen tijdens zijn proces, „kan ik niet meer verdragen. Ik verzoek om een pauze”. Volgens Hahns advocaat is het „eerder waar schijnlijk dan mogelijk” dat Hahn zal worden getroffen door een tweede, mo gelijke dodelijke, hartinfarct. De recht bank staat op het standpunt dat Hahn in staat is het proces bij te wonen. De druk van' vooral de publieke opinie in Polen en uit het buitenland uiteindelijk was het Simon Wiesenthal die door het schrijven van een open brief aan de toenmalige kanselier Brandt de zaak- Hahn aan het rollen bracht nopen tot dit gedrag van de rechtbank. De justitie van Hamburg kan men echter niet om haar grote ijver in de zaak-Hahn loven. Hahn heeft sinds het eind van de oorlog vrij rondgelopen. Zeven jaar lang werkte één officier van justitie aan zijn zaak. De man stortte, wegens de bergen werk die op hem afkwamen, in. Eerst in 1971 kon een eerste aanklacht tegen Hahn worden ingediend. De zaak-Hahn is geen uitzon dering. In de afgelopen week moest de justitie in Hamburg twee „prominente” oorlogsmisdadigers laten lopen. De 70- jarige Kurt Struve, een voormalige hoge ambtenaar van de stad Hamburg, barstte tijdens zijn proces in huilen uit. Hij zou betrokken zijn geweest bij het vermoor den van 600 geesteszieken. De oude man kon het verloop van zijn proces niet verder volgen. De eveneens 70-jarige Demonstratie met Beate Klarsfeld voor de Duitse ambassade in Parijs uit pro test tegen twee maanden gevangenis straf haar door het Keulse gerechtshof opgelegd in verband met de (mislukte) poging een vroegere Gestapochef te ont* voeren. worden, dan zou hij zeker een nieuw proces krijgen. Ongeveer twee derde van de bij verstek veroordeelden is nu 65 jaar of ouder; men weet overigens niet hoeveel van deze gevonnisten nog in leven zijn. De Franse rechtbanken ver oordeelden weliswaar 600 personen ter dood, maar in geen van deze gevallen is het vonnis daadwerkelijk voltrokken. Ongeveer 100 keer klonk het „levens lang”. De Franse rechtbanken hebben in de jaren 1945 tot 1950 en in 1953 en 1956 ongeveer 900 personen bij verstek ver oordeeld. Meestal gebeurde dit door middel van snelrecht. Indien een toen veroordeelde nu in Frankrijk gepakt zou De gedetineerde in wiens inrichting de Bajeskrant is toegelaten kan de administrateur vragen drie gulden van zijn geld over te maken op giro 2135500, van Anna Bos in Leiden, met vermelding Bajeskrant. Drie gulden betaalt ook zijn familie voor een abonnement. Anderen 9. In de losse verkoop kost het blad een daalder. Het adres is postbus 1472 in Den Haag. Gezien de moeilijkheden die ontstaan bij het zoeken naar bewijzen, de verja- ringsproblemen en andere factoren, zul len waarschijnlijk als het aanvullen de verdrag tussen Frankrijk en de Bondsrepubliek van kracht wordt hoogstens tien personen veroordeeld kunnen worden. Indien men werkelijk realistisch is, dan moet men ervan ü- gaan dat het er slechts twee oï lu— zullen zijn, zo stónd vorige week te lezen in het officiële orgaan van de Westduitse sociaal-democraten. dat is maar een gering gedeelte van het aantal processen dat daadwerkelijk ge voerd zou moeten worden. Zo liet de Poolse regring begin augustus weten dat nog tegen 2000 voormalige nazi’s, die ervan worden verdacht op Pools gebied „misdaden tegen de menselijkheid” te hebben begaan, onderzoeken lopen. Wie nu met een beschuldigende vinger naar de Hamburgse justitie wil wijzen, heeft weliswaar geen ongelijk, maar die gaat dan voorbij aan het feit dat nog vóór deze recente gebeurtenissen in de Hanzestad, het bestuur van de vereni ging van vervolgden van het nazi-regime en de bond van anti-fascisten een communistisch georiënteerde vereniging in de Bondsrepubliek een rapport pu bliceerden waaruit bleek dat 39 in West- Duitsland levende oorlogsmisdadigers, die in de laatste tweeëneenhalf jaar in 29 processen terechtstonden, werden vrijgesproken of hun straf niet behoef- De verspreiding van de krant leverde de nodige problemen op. De heer Alle- wijn, hoofd gevangeniswezen, was ver baasd dat de redactie ervanuit ging dat de krant niet vrij de inrichtingen in zou gaan. Censuur bestond er volgens hem nauwelijks meer op zoiets, en de ver spreiding zou alleen bedreigd kunnen worden als de taal zo opruiend was dat rust en orde verstoord zouden kunnen worden. In een brief aan de directies liet hij de verspreiding aan hen over en vroeg hun het zo positief mogelijk te beoordelen. Wat gebeurde er? Het me rendeel zei de Bajes in de leesmappen te zullen leggen, enkelen twijfelen nog steeds, andere weigerden resoluut. Dat waren het huis van bewaring en de vrouwengevangenis in Rotterdam, de hui zen van bewaring in Den Bosch, Lèeu- warden, Utrecht, Amsterdam (II), en de open inrichting De Sluis in Hoorn. Meestal werd met een eenregelig brief je volstaan voor de weigering. Vanuit de Sluis kwam een briefje dat men daar best tégen kritiek kan, maar dan wel zich niet boven weet te stellen.” In een zeer reëel stuk keert ook een gedetineerde zich tegen Pietje. Hij vecht aan dat bewaarders sadisti sche methodes hebben, en wijst Piet erop dat we het in Nederland in de gevangenissen nog niet zo slecht heb ben vergeleken met het buitenland. Pietje had gesmoesd over baantjesja gers in de gevangenis. Deze gedeti neerde: „Iemand die bij het binnen komen al meteen op zoek is naar mogelijke verraders, zoals reinigers, badknechten, enz. moet zichzelf ook niet meer vertrouwen”. Als je het niet eens bent met de gang van zaken moet je zorgen er niet meer te ko men, zegt hij. „Kankeren is zo ge makkelijk”. De krant brengt verder een grieze lig verhaal over de al meer in de publiciteit gebrachte isolatiemethoden in de Rode Pannen, de strafafdeling van Veenhuizen. Christel van der Horst uit haar twijfels en wanhoop „Bewaarder is een gevaarlijk be roep; als je niet oppast word je keihard en sluit je je af voor mense lijk leed, voor alle dingen die er in de bajes gebeuren”. Dat zegt Jan de Vries, bewaarder in het Amsterdamse Huis van Bewaring II, in de nieuwe Bajeskrant. De Vries, die duidelijk blijk geeft bepaald niet achter ons gevangenissysteem te staan („lost niks op”) is blij met de Bajeskrant en hoopt dat hij iets kan doen aan een verbetering van de verstandhouding in de inrichtingen. verdachte werd te paard op dak aangetroffen en op heterdaad, betrapt bij het verstoppen van achoorstenen met in papier gewikkelde voorwerpen

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 16