Vertrouwen in onderhandelingspartners Russisch aardgas voor Frankrijk Voetganger in Amsterdam neergeschoten TURKSE EN GRIEKSE TROEPEN PARAAT Wilson wenst Engeland Augustin toch in EEG Drinkwater Paarden ^etèooijjijke leningeij Weer bijna twee ton in puzzelactie Aantrekkelijk door onze concurrerende voorwaarden Hoopvol teken TARWESTOETEN K4MI Het woord is aan WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN WAO GAAT 9,2 PERCENT VAN LOON KOSTEN FRANSEN BOUWEN FABRIEKEN IN USSR afwachting terugkeer Makarios In Dagblad onthult: AGENDA pagina 5 Weinig verandering gemakkelijk, e'e'n adres voor al uw geldzaken 02507-2144 v.d.Vópren bakt ze Weinig florissant E. H. C. O. b.v. ZATERDAG 7 DECEMBER 1974 Puin- en vuilafvoer per container TELEFOON 310561-323488 b.g.g. tel. 322031 BERENDSEN B.V. BOUWES HOTELS ZANDVOORT L •ld» Umuider Courant Hoofdredactie: Jos L. Lodewijks, E. Koning Uitgave Damiate Pers B.V. Directie: Mr. H. C. (Van onze parlementsredactie) ver- (Van onze correspondent) (Van onze redactie buitenland) (Van onze redacteur in Londen) en Deze krant bestaat uit achtentwintig pagina’s waarin opgenomen „Erbij 2 Weerrapporten Binnen- en buitenland 2, 3 Plaatselijk nieuws 4, 5, 7 4 Kerkdiensten Radio en televisie 9 Strips 9 11 Economie Sport 65e jaargang nummer 30 NICOSIA, ATHENE. Aan de voor avond van de terugkeer naar Cyprus van aartsbisschop Makarios zijn gisteren zowel de Griekse en de Turkse troepen als de Cyprische nationale garde in staat van verhoogde paraatheid gebracht. DEN HAAG De regering laat de lonen geheel vrij. Zij bestudeert wel mogelijkheden om, na het aflopen van de Machtigingswet per 1 januari aanstaande, het prijsbeleid voort te zetten. Het kabinet vertrouwt erop dat werkgevers en vakbeweging die na het mislukken van het overleg op centraal niveau per bedrijfstak loonakkoorden (cao’s) moeten gaan sluiten rekening houden met de inflatie en de slechte situatie op de arbeids markt. inmiddels Hongaar een en in een De regering heeft zich gisteren nog niet beraden over de vraag waar men de meer dan 150 miljoen gulden vandaan haalt, die de Tweede Kamer deze week uit de begroting plukte ten behoeve van de zelfstandigen, de sierteeltsector en de werknemers die dicht bij hun werk wo nen (fiscale reiskostenaftrek). Minister-president Den Uyl verwacht dat minister Duisenberg van financiën in de voorjaarsnota zal aangeven hoe hij deze tegenvallers denkt op te vangen. Drs. Den Uyl zou het overigens heel nor maal vinden wanneer de Tweede Kamer binnenkort zelf voorstellen doet over de dekking van het bedrag dat zij deze week de minister van financiën uit de zak praatte. Dit leidt ertoe dat van de genoemde 9,2 percent premie volgend jaar 3,05 percent wordt opgebracht door de werk nemer en 6,15 percent door de werkge ver. PARIJS Frankrijk en de Sowjet- Unie hebben in de personen van presi dent Giscard d'Estaing en Sowjet-partij- leider Breznjev aan het slot van hun driedaagse topberaad, gisteren in Ram bouillet bij Parijs een contract onderte kend dat de Fransen voor 20 jaar uit hun zorgen voor de gasvoorziening zal helpen. Vanaf 1980 zal de Sowjet-Unie tegen een prijs die sinds 1972 verdubbeld is, Plaatwerkerij en Spuiterij M.L. Tectyleerstation EDISONSTRAAT 4 Telefoon 1 55 44 IJmuiden Weersverwachting van het KNMI Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. postbus 18; tel. adm.: 15437 en 16450, tel. redactie: 15389, na kantoortijd: 1070a. Klachten bezorging 18.30 - 19.00 uur: 10519 postgiro: 273107; voor abonnementen adm. 3203571. DEN HAAG. De ministerraad heeft gisteren besloten om de wao-premie per 1 januari te verhogen van 8,4 percent naar 9,2 percent van het premieplichtig loon. Van deze verhoging komt 0,6 per cent ten laste van de werkgever en 0,2 percent ten laste van de werknemer. Dit besluit past bij het advies van de meer derheid van het bestuur van de Stich ting van de Arbeid. De stichting had verder geadviseerd om de opslag van 0,2 percent op de premie van de kinderbijslagwet loon- trekkenden,. die geldt als nacalculatie van de lonen over 1972, te laten verval len. De ruimte die daardoor ontstaat zal kunnen worden gebruikt voor verlaging van het premiepercentage van werkne mers voor de wao. Hoewel onduidelijk is hoe het incident is ontstaan, schijnen enkele schoten te zijn gelost vanaf de Griekse zijde door een onbekende vanuit een rijdende auto. LONDEN. Premier Wilson heeft nu officieus laten weten dat het zjjn wens, en het doel waarnaar hij streeft, is om Groot-Brittannië binnen de EEG te hou den. Dit onthulde gisteren columnist Pe ter Jenkins in de Guardian. Jenkins ziet deze stap van Wilson als een voorteken dat de EEG-topconferentie. maandag en dinsdag in Parijs te houden, wellicht toch nog een succes zal kunnen worden. VOOR VERHUIZINGEN IN HET BINNENLAND EN NAAR HET BUITENLAND vraag vrijb'ijvend inlichtingen bij Fa. HARTOG Betfnesweg, H’lem, tel. 32 13 14 en 32 18 05 Wij zijn gespeciahseerd in verhuizingen door geheel Europa o.a. ook Engeland. maneges vormen rit Kabinet laat lonen vrij (Van onze parlementaire redactie) Griekse militaire zegslieden zeiden dat de troepen als voorzorgsmaatregel op dracht hebben gekregen tot zondag in hun kazernes te blijven. De paraatheidstoestand werd kennelijk afgekondigd in verband met het dreige ment van de Eoka B, een anti-Makarios gezinde ondergrondse groepering op Cy prus, om de gewelddadigheden op het eiland te hernieuwen als de aartsbis schop geen verandering in zijn beleid brengt. De Griekse autoriteiten zijn ernstig bezorgd over de mogelijkheid van een nieuw Turks offensief op het eiland, als opnieuw vijandelijkheden uitbreken tus sen de twee Griekse partijen. Makarios heeft gisteren zijn laatste gesprek gevoerd met de Griekse presi dent Karamanlis aivorens naar zijn ei land terug te keren. Het duurde een uur en zou een privé-karakter hebben gehad Hans Invernizzi ging na hoe het met de drinkwatervoorziening is ge steld in onze omgeving. Dat klh.kt wat merkwaardig in deze tijd, waarin de regen met bakken uit de hemel valt. Een gegeven is, dat de waterleidingbedrijven al tien jaar interen op de voorraad. Vandaar dat er Rijnwater geïnfiltreerd gdat worden in het Kennemer duinge bied- De duinreep Klein Doornen is daarvoor uitgekozen. Het zal een meertje worden. Hoe dat gaat ge beuren leest men in Erbij. Frankrijk vier miljard m3 aardgas per jaar leveren. Als tegenprestatie zullen de Fransen in de Sowjet-Unie de twee grootste fabrieken ter wereld voor alu minium en voor tractoren bouwen. Ondanks de duidelijke voldoening waarmee Breznjev op zijn economische en ook politieke besprekingen kan te- rugziien, heeft het algemeen de aandacht getrokken dat de machtigste man uit het Kremlin dezer dagen vaak toch wel een erg vermoeide indruk maakte. Het ge sprek van gisteren werd dan ook pas een uur later dan voorzien was begon nen, terwijl het programma op andere punten eveneens moest worden herzien. Om zijn gast geen extra vermoeienissen te bezorgen had de Franse president voor de nacht zijn intrek eveneens in het kasteel van Rambouillet genomen zodat de Fransen deze week tenminste zeker wisten waar hun staatshoofd ook na zijn werk uithing. De politie heeft Frankrijk wonende Roemeen gearresteerd. .van der Mije, H. P. Stuurman Abonnement - bij vooruitbetaling - f 10,90 p. mnd., f31,35 p. kwartaal (p. post f 36,—), p. jaar f 123,20, (p. post f 141,—). Losse nummers 50 ct. Dit schrijft minister Boersma van so ciale z aken in een brief die hij dit weekeinde naar de Tweede Kamer stuurt en waarin verslag wordt gedaan van het mislukte overleg tussen werkge vers en vakbeweging. Het kabinet zal geen uitspraken doen over de strijdvraag hoeveel de lonen initieel d.w.z. bij de start van nieuwe collectieve arbeidsover eenkomsten per 1 januari of later omhoog mogen. Zoals gemeld staan vakbeweging en industriële werkgevers op het standpunt dat 2 percent mogelijk is, terwijl de middenstand maximaal an derhalf percent wil geven. Op een persconferentie na afloop van het wekelijkse kabinetsberaad wezen minister-president Den Uyl en minister Boersma van sociale zaken erop, dat de grootte van de loonsverhoging niet tot problemen zal leiden. Voor het eerst is het overleg afgebroken op niet-materiële Meest zwaar bewolkt met nu en dan wat regen of mot regen. Matige tot krachtige, aan de kust mogelijk tot hard toenemende westelijke 8 graden. AMSTERDAM (ANP). Vanmorgen omstreeks half vier is zonder enige aan wijsbare reden plotseling een voetgan ger op de Nieuwedijk in Amsterdam neergeschoten. Het slachtoffer kreeg een kogel in zjjn been. Hij is naar een zieken huis overgebracht. Wat zich dit weekeinde in de Zambi- aanse hoofdstad Loesaka afspeelt, is op dit ogenblik nog slechts een zaak van gissingen en hoop. Een feit is wel, dat er duidelijk sprake is van serieus en wel willend contact tussen blanke en zwarte leiders in Afrika, dat zou kunnen leiden tot een verzachting van de gevaarlijke polarisatie, waaraan het zwarte wereld deel de laatste decennia ten prooi is geweest. De grootste rol in de komende ont wikkelingen wordt gespeeld door lan Smith, politiek leider van de minder heidsregering in Rhodesië. Niet minder belangrijk echter is datgene, wat de Zuidafrikaanse premier Vorster zal on dernemen of misschien reeds onderno men heeft. Verder werken achter de schermen diverse invloedrijke blanke en zwarte krachten mee aan de constructie van een „Afrikaans vergelijk”, dat een einde zou kunnen maken aan de toene mende dreiging van een catastrofale confrontatie tussen blank en zwart. Sombere profeten hebben een bloedige ontknoping in Afrika als onvermijdelijk voorspeld. Men kan echter in de wereld politiek die tenslotte ook maar men senwerk is nooit iets als „onmogelijk” of „onvermijdelijk” beschouwen. Ieder een is wel overtuigd van de enorme spanning, die al sinds eeuwen in Afrika tussen blank en zwart is opgebouwd, bewust en onbewust, vaak door kort zichtigheid en fanatisme aan beide zij den. Als daar iets van een ontspanning zou kunnen worden bewerkstelligd in bepaalde detailproblemen als de kwes ties Rhodesië en Zuidwest-Afrika, zou dat een doorbraak kunnen betekenen naar betere tijden voor iedereen die Afrika als zijn tehuis beschouwt. De onderliggende problemen zijn zó gecom pliceerd en zó vergroeid, dat het jaren zal kosten om blank en zwart in Afrika in harmonie te brengen op basis van recht en respect voor elkaar. Niet ieder een die in de top van de elkander weerstrevende machten zit, is van goede wil. Er spelen sterke economische, poli tieke en religieuze factoren mee in de tot dogmatische taaiheid gegroeide te genstellingen. Loesaka 1974 zou een om mekeer kunnen betekenen, maar niet méér dan een bescheiden begin. De rest van de wereld zal heel vocrzichtig en tactisch moeten meespelen zonder al te veel om te zien in wrok. In ieder geval zal het komende nieuws door miljoenen hoopvol worden tegemoetgezien. lEiiiiiainiiiBiiiiiBiHiiiiii Erasmus De natuur vermaakt zich kos telijk met de gissingen der wetenschap. De regering wijst er de onderhande lende partijen verder nadrukkelijk op dat de internationale economische situa tie nog steeds weinig florissant is en tot grote zorgen aanleiding geeft. Ook in eigen land hebben bepaalde bedrijfstak ken, zoals het midden- en k'einbedrijf en de confectie-industrie het erg moei lijk. Zouden de onderhandelaars elkaar de komende maanden niet vinden, zodat er geen nieuwe cao’s tot stand komen, dan wil de minister van sociale zaken eventueel graag bemiddelen of op een andere wijze dragen tot overeenstem ming. Drs. Boersma erkende gisteravond dat het de regering aan instrumenten ont breekt om de loonontwikkeling te be heersen. De machtigingswet loopt met oudjaar af. Hantering van de Loonwet- Roolvink past in de huidige situatie nu de verschillen in percenten uitge drukt minimaal zijn niet. Het kabinet is van mening dat er trouwens geen aanleiding is om op voorhand al aan te nemen dat er in de bedrijfstakken geen overeenstemming bereikt kan worden. De moeder van Ronald Augustin blijft onverzettelijk in de strijd om voor haar zoon op zijn minst een redelijk verblijf in de Duitse gevan genis te verkrijgen. Dat het zver komt lijkt voorlopig een utopie. Mevrouw Augustin is in die strijd erg voorzichtig, zeker in gesprekken. Ze wil de autoriteiten zeker niet prikkelen met felle uitspraken op politiek vlak. Na enige moeilijkhe den slaagde Pieter van de Vliet er in een interview met Ronalds moeder te hebben. Ze verklaart daar o.a. in, dat haar zoon wel zal weigeren naar Nederland te komen mocht het zover komen uit solidariteit met de gevangenen van de Baader-Meinhof-groep. Unieke akkommodatie voor 1 feesten, partijen en congressen met speciale kamerprijzen. Vraag nu onze brochure voor Kerstmis en Oudejaarsavond. Speciale familie-arrangementen. (Voor inlichtingen en reserveringen) De laatste jaren is er een storm loop op de Nederlandse ontstaan, die gigantische heeft aangenomen. Ons land momenteel tweehonderdduizend be oefenaars van de ruitersport, een groot aantal malen meer dan zo’n tien jaar geleden. Theo Klein praat te met Ben Arts, over alle prakti sche problemen, die er rond deze stormloop zijn ontstaan. Ben Arts weet waar hij het over heeft. Hij was jarenlang topruiter en heeft nu een serie bestuursfuncties De stand, na puzzel elf is nu 2.196.440,91, zodat er bijna tweehon derdduizend gulden genoteerd werd, in dezelfde week dat het Nederlandse volk zo gul reageerde op de NCRV- aktie voor het Koningin Wilhelmina- fonds. Onze puzzel gaat nog veertien we ken door en zoals de stand van zaken nu is, moet de vijf miljoen dus ge haald kunnen worden. De extra prij- zenpot bevat met 15.040,21, nu al weer vijftien extra prijzen van 1000, welke op een reeds bepaalde datum door de notaris getrokken zullen worden. De oplossing van puzzel 11 was: GEVEN MEER INZENDINGEN MEER KANSEN. Jenkins schrijft met zoveel woorden in zijn blad: „De eerste minister heeft op zijn karakteristieke manier niets op schrift gesteld. De stukken, die hij onder zijn collega’s liet circuleren, na zijn gesprekken in Chequers het buiten goed van de Britse eerste minister met de Westduitse bondskanselier Hel mut Schmidt afgelopen weekeinde, zijn door de „Wilsonologen” (de mannen die proberen te begrijpen wat Wilson pre cies van plan is red.) met buitenge wone zorg bestudeerd. Bij het vertrek konden journalisten horen dat Karamanlis tot zijn gast zei: „En vergeet niet, als u iets nodig hebt dan zijn wij er om daarvoor te zorgen.” In de Cyprische hoofdstad Nicosia heeft zich gisteravond een schietpartij voorgedaan in het ocsten van de stad, langs de zogenaamde groene lijn die de Griekse en Turkse gemeenschappen scheidt. De WEEKHOOFDPRIJZEN gingen naar: mej. H. A. Harkink te Zwolle, een Peugeot auto; M. Klinkenbijl, te Heiloo: een Philips kleuren TV; C. J. de Meijer te Raamsdonkveer: een AEG-wasautomaat; mevr. Polman te Herwen: een OLGA springboxcombi- natie. F. Perquin te Leiden: een Bauknecht vaatwasmachine; A. H. Ruizendaal te Barneveld een waarde bon van 1.000 van de firma Witte- veen; mevr. J. Rauh te Schijndel: een Peugeot damesbromfiets. J. Doensen te Venlo: een Singer Starlet naaima chine. Mevr. G. Diepemaat te Lonne- ker: vier TS-Conti-autobanden. Mevr. H. Hos te Den Haag: een Sankyo Dualux 1000H filmprojector. Van de overige weekprijzen vielen in ons verspreidingsgebied: een wol len deken en bedsprei van AaBe: mevrouw Lampers, Hagelingerweg 200 te Santpoort; een globe van de Nederlandse Globe-Industrie; J. B. Verdel, Engelandlaan 29, te Haarlem; Het Beste Gezondheidsboek: mevr. C. W. Sprokkelenburg-van der Velde, Sint Jacobstraat 26, de Zilk; voor ƒ30 levensmiddelen VIVO: A. Mollenaars, Haspelsstraat 4 hs, Haarlem. Een volledige trekkingslijst ligt ter inzage op onze kantoren, alsmede bij de WV te Hillegom en ’t Haasje, Bennebroekerlaan 85 te Bennebroek. Op deze adressen kunt u ook de voorbedrukte briefkaarten kopen, waarop u alleen maar de uitslag van de puzzel en uw naam en adres behoeft te vermelden. eisen van de vakbeweging, zoals bijvoor beeld openbaarheid van inkomens. Het kabinet laat de onderhandelaars in de diverse bedrijfstakken starten met het gegeven dat: De werknemer die bruto 20.000 gul den verdient, er volgend jaar twee en eenhalf tot drie percent op vooruit mag gaan. De loonsom inclusief belastingen en sociale premies in 1975 met maximaal 13 percent mag stijgen. Lonen en salarissen ten dele in voor iedereen gelijke bedragen (centen) en ten dele in percenten worden hoogd. De kosten van het levensonderhoud volgend jaar met hoogstens 9,5 percent mogen toenemen. wind. Temperaturen circa 13

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 1