Amerikaanse minister van Defensie, Schlesinger: Kotalla naar Breda terug Watergate gauw op de plaat? STAGNATIE PORTUGEES ONDERWIJS Griekse monarchie p de wip Ulrike Meinhof en Horst Mahler in hoger beroep „Er moet toch eens een einde komen aan het offers brengen” I B. en Motor op water zuurstof achtergrond tilll 3 SANCTIES TEGEN ZUID-RHODESIE Kamer wenst inzicht in situatie na mislukt overleg Z A I E R D A G DECEMBER 1974 BINNEN- EN BUITENLAND aal lis en Angst Ier Hypotheek :ht er lel (Van onze redacteur in Athene, drs. Frans van Hasselt) Sleutelfiguur Wedden Monarchistisch nt er (Van onze redacteur in Jeruzalem, mr. J. van Wesel) eft te, ■e- ns iet De 20 WASHINGTON (AP) De Ame rikaanse minister van Defensie, James Schlesinger, heeft gisteren gezegd dat het nieuwe Amerikaans- Russische akkoord over de bespre king van strategische kernwapens „een belangrijke stap vooruit” be tekent. Vrachtwagen ATHENE De strijd om het referendum morgen over de Griekse staatsvorm, is kort maar hevig geweest. Hoofddoel van zowel de voorstanders van de „gekroonde” als van de „ongekroonde” demo cratie want dit is de terminologie die hier wordt aangehouden was het scheppen van een klimaat van zekerheid, ten gunste van de koning of van de republiek. JERUZALEM Op vrijdag 15 november mobiliseerde Israel een deel van zijn reservisten. Een leraar van een autorijschool, die via de telefoon werd opgeroepen, nam afscheid van zijn vrouw. Zij is in verwachting. „Als ik niet te rugkom, weet je hoe je het kind moet noemen”, zei hij ten afscheid. Schlesinger liet doorschemeren dat het akkoord zal leiden tot struk- turele wijzingen in het strategische luchtwapen bestaande uit inter- kontinentale bommenwerpers en dito raketten. wr r Br XL/' jOtW i ÜbM 1 J- Israëlische soldaten bij rotsachtige heuvels langs de Israelisch-Libanese grens. Alles beter in Israel dan geld Natuurlijk geeft dat problemen in het (Van onze redacteur in Lissabon) Het probleem voor de voorspellers Hij heeft verwondingen opgelopen bij een oefening. Een granaatscherf kwam in zijn arm terecht. Nu heeft hij geluk gehad, hij is snel hersteld. Maar dat zegt te nemen, omdat ze nog in dat dorp staan ingeschreven. Verenligde Staten hun achterstand aan „grote” raketten kunnen inhalen. Het nieuwe akkoord heeft inmiddels al geleid tot wijziging van de plannen om de tien oudere Polaris-duikboten uit de vaart te nemen. Deze tien schepen met hun 160 raket ten zullen nu in de vloot blijven, aldus Schlesinger. die drie weken geleden op de conser vatieve Karamanlis stemden, morgen ook op Constantijn de Tweede stem men? Als op een symbool van orde en eenheid? De gedachten gaan dan vooral uit naar de vrouwen, die voor aanmerkelijk meer dan 55 percent op Karamanlis lijken te hebben gestemd en die ook de meerderheid van het Griekse electoraat uitmaken. In laatste instantie zullen de mees te Grieken waarschijnlijk toch in dit duo meer stabiliteit zien dan in een herstel van het koningschap, waarvan voor- en tegenstanders moeten toege ven dat het bijna heel deze eeuw een bron is geweest van tweespalt. bank van Tibor Rosenbaum in Genève. Maar alles bijeen heeft dat de staat acht miljoen dollar gekost. Economisch ech ter van weinig betekenis, al zijn Israels reserves geslonken tot een miljard dol lar. Het belangrijkste is het psychologi sche effect. Israel staat alleen in de wereld en heeft ook geen of onvoldoen de steun in eigen gelederen. Alle ellende komt tegelijk: het succes van Arafat, de economische crisis, de uitzichtloze politieke situatie en dan de terreur. Als je bij vreemden aanbelt, zal het zelden gebeuren dat de deur direct wordt geopend. De eerste reactie is er een van schrik: misschien terroristen. In de kranten wordt daarom geadverteerd met speciale ijzeren deuren, die bestand zijn tegen kogels en handgranaten. Ver der wordt de burgerwacht uitgebreid. Het optreden van Jasser Arafat in de verenigde Naties heeft de Israëliërs de grootste schok gegeven die zij ooit heb ben ervaren. onk de een ve- ge- oud „of Mj- uk- oor het oir en een de De der ed- liet ige in- te ear Ti- x>r ef- ?a- te x>r 9e- 3or st- :en De de eel ia- an il- lar irg ias lot en Le ste ist. le- tö- >de els ikt ser JV- :o- rd rp an Er de :e- jn, >e- Oe uk an sr- n- efi >en ep 10,0 en Het loopt dit keer goed af. Er breekt geen oorlog uit. Maar duizenden Israë liërs lopen met dezelfde gedachten rond: „Hoe lang heb ik nog te leven?” Een soldaat, die twee van de drie jaar dienstplicht erop heeft zitten 20 jaar. Men wil niet wedden op het verlie zende paard. Dan maar liever hele maal niet wedden. Er bestaat nogal wat onzekerheid over de uitslag van het referendum. Maar de bovendrij vende mening in Athene is, dat Kara manlis niet op de koning, maar op zichzelf zal stemmen. Met andere woorden: hij wedt ofwel op het pre sidentschap, ofwel op een sterk „kan- selierschap” met een algemeen geres pecteerde, maar weinig i nvloedrijke president- Zoals iedere Griek weet, is de 74-jarige Kanellopoelos, die zich ook zorgvuldig afzijdig heeft gehou den van het referendum, maar wiens vroegere republikeinse uitspraken be kend zijn, voor deze functie beschik baar. „Het akkoord leidt niet tot een achter stand voor de Verenigde Staten,” aldus de minister, maar, zo vervolgde hij, tezelfdertijd dient de samenstelling van de Amerikaanse offensieve kernmacht te worden aangepast aan die welke het Russische pendant in de komende jaren zal vertonen. De republikeinen hebben op grote schaal ruchtbaarheid gegeven aan een passage uit een interview dat Kara manlis in 1967 gaf en waarin hij de kroon ,-de bron van alle kwaad voor Griekenland” noemde. De koningsge- zinden hebben ijverig andere uitspra ken van hem verspreid, vooral die van vorig jaar, toen hij vanuit Parijs opriep tot terugkeer van de koning als het „symbool van legitimiteit”. Misschien is de enige hoop voor Constantijn nog het „instinct”. Zovele socialisten en communisten hebben zich nu tegen hem uitgesproken, zelfs op de radio en de televisie, dat het effect op het platteland wordt: dus toch weer de koning. Men kan de vraag ook zo stellen: zullen de 55 percent van de kiezers Schlesinger zei, dat de Verenigde Sta ten voort zullen gaan met de ontwikke ling van het kernwapen. Men zal waar schijnlijk een raket gaan ontwikkelen die kan worden gelanceerd van treinen, vrachtwagens en andere voertuigen. De koningsgezinde groeperingen er zijn er drie hebben geen moei te en vooral geen geld gespaard een stroming ten gunste van de monar chie in het leven te roepen. Mensen die mij tevoren zeiden dat de koning geen schijn van kans had, gingen nu andere dingen vertellen: tenslotte, zo heette het, wist niemand hoe het Griekse dorp zou stemmen. En dat vertegenwoordigt nog altijd bijna de helft van de bevolking. Ook deze keer moesten weer talloze verstede lijkte Grieken naar hun dorp terug, om aan de verplichte stemming deel DEN HAAG (ANP) De Tweede Ka mer wil een inzicht hebben in de werke lijke situatie, ontstaan na het mislukken van de besprekingen over het Centraal Akkoord. De regering heeft gisteren het verzoek gekregen de Kamer in te lich ten. Deze gesprekken zullen op de plaat en in casettevorm op de markt wor den gebracht. Volgens de federale rechter Gerhard Gesell moet het Amerikaanse publiek de gelegenheid hebben zelf deze gesprekken te be luisteren. Hij wilde echter het vrijge ven van de geluidsbandjes beperken tot die welke tijdens de verhoren van het Watergate-proces aan de open baarheid prijs zijn gegeven. Ook vrouwen krijgen op steeds grote re schaal wapens. Er wordt geoefend met geënsceneerde gijzelingen: iedereen moet van drie hoog uit het raam sprin gen en wordt opgevangen op veerkrach tige matrassen, ’s Avonds wordt dat dan op de televisie in het journaal gebracht, als voorbeeld, en om de mensen aan te moedigen. Ook de voormalige advocaat Horst Mahler, die wegens medeplichtigheid met inbegrip van vorige vonnissen in totaal veertien jaar gevangenisstraf kreeg, heeft beroep aangetekend. Tegen de zogenaamde „harde kern” van de anarchistische groep begint vol gend jaar in Stuttgart een proces. Van hen moeten Andreas Baader, Ulrike Meinhof, Gudrun Ensslin en Jan-Carl Raspe terecht staan wegens zes in mei 1972 gepleegde bomaanslagen waarbij vier mensen werden gedood- Het Griekse dorp, vooral i n het zuiden en op veel eilanden, is van ouds monarchistisch ingesteld. De boer ziet in het Hof een symbool van behoud. Een garantie dat hem zijn stukje grond niet wordt afgepakt. Een onverwoestbare legende, die uit de mond van republikeinse stedelin gen te horen is, dat er nog heel wat dorpelingen zijn die al tientallen ja ren hun rechterhand niet hebben ge wassen. De koning is eens in hun dorp op bezoek geweest en heeft hen die hand gedrukt. Nu willen ze alleen nog maar aan die hand ruiken. Deze boeren zien al de jaren ’20 in elke republikein een communist. Dit is de Franse uitvinder Etienne Broult die zegt dat hij een motor kan laten draaien op zuurstof en water. Bij de nieuwe methode zou geen enkele vorm van luchtverontreiniging optreden. Broult toonde zijn vondst op de uit- vindersbeurs in Brussel. van de uitslag van morgen is: het Griekse dorp zelf zwijgt. Het houdt niet openlijk koningsgezinde feesten, zoals bij vroeger gehouden referen dums, maar evenmin republikeinse. Het laat al het materiaal dit keer voor het eerst op grote schaal vanuit helikopters neergegooid zwijgend over zich neerkomen. Het is gevoelig voor de trend, maar juist daarom spreekt het zich niet uit, omdat die trend zich nog niet duidelijk aftekent. Alles bijeen blijven een heleboel mensen op de oude voet doorkopen. Dat wordt gestimuleerd door de gedachte dat alles nog veel duurder zal worden, omdat de economische versoberings- maatregelen pas in hun eerste stadium zijn. Wat heb je dan nog aan geld? Je kunt je geld beter in elektrische appara tuur investeren: een artikel dat in elk geval al bijzonder hoog belast is met invoerrechten. gezin. De vrouw werkt, om de hypo theek van het huis af te betalen. Ook zij is een groot deel van dfe dag weg. De kinderen moeten dus naar een peuter school, en de kleinste naar een crèche. „De volgende keer zou ik liever als een katholieke Zwitser worden geboren”, verzucht Meir. „Ik vind het niet erg om offers te moeten brengen, maar er moet toch eens een eind aan komen”. Meir heeft het nu niet alleen over de militaire verplichtingen, die zo oneindig en uitzichtloos lijken. Er zijn meer pro blemen. Het geld is niets meer waard. Dagelijkse berichten over corruptie en nieuwe schandalen. De krant Haaretz heeft onder de kop „De jungle” een dagelijkse rubriek over corruptie in Is rael. In internationaal perspectief gezien al lemaal niet zo vreselijk van omvang: een cadeau, dat de minister van Huis vesting op kosten van het ministerie geeft aan de zoon van een andere minis ter. En een dure maaltijd die ter ere van het bezoek van een minister wordt gegeven. Ernstiger is natuurlijk het schandaal rond de Israëlische investeringsmaat schappij en de internationale krediet- niets voor de toekomst. „Wie zegt dat ik het volgend jaar nog leef?”, verzucht hij als hij een paar dagen met verlof thuis is. Het is de uitzichtloosheid, die de Is raëliërs zo deprimeert. Een vijfde oorlog lijkt wel zeker. Daar hebben de meesten zich al mee „verzoend”. Maar de zesde en de zevende oorlog? En als voor de dienstplichtige soldaat de drie jaar om zijn, dan is hij nog niet van het leger af. Als hij geluk heeft hoeft hij „slechts” twee maanden per jaar op herhalingsoe fening. Maar een half jaar is al geen uitzondering meer. „Als ik een brief van het leger zie, dan doe ik het al in mijn broek”, vertelt Meir, monteur van beroep. Zij dochter van drie weet al precies wat er aan de hand is als papa de brief uit de bus haalt, waarin staat voor hoe lang hij wordt opgeroepen. „Papa moet weer naar het leger”, zegt zij en begint te huilen. Want dat weer weken weg weekeinden thuis. Bovendien was hij geen man die zijn nood klaagde bij de militaire collega’s. De colleges van de eerste-j aarsstudenten hadden al moetên beginnen, maar er is slechts plaats voor 15.000 studenten, ter wijl 23.000 zich lieten inschrijven. De meeste professoren zijn weggezuiverd, of worden niet door de studenten op de universiteiten toegelaten. Van de rechtenfaculteit van de uni- versiteit van Lissabon zijn er van de achttien professoren slechts vijf overge bleven. De studenten wensen geen toela tingsexamens, hoewel er eenvoudig geen plaats is voor alle prentendenten. Ze beleggen de ene rumoerige vergadering na de andere, waar de politiek de bo ventoon voert. De studie is bijzaak ge worden. Er is een plan van het ministerie van onderwijs om de overtollige studenten in een soort burgerdienst tewerk te stellen in hospitalen, bij het onderwijs en in sociaal werk- Voor mannelijke studenten zou dat een zeker uitstel van de militaire dienst betekenen en voor iedereen een garantie inhouden, dat op toerbeurt binnen twee jaar een plaats op de universiteit voor hen gereserveerd wordt. Verwacht wordt dat de nieuwe minis ter die het aantal militaire leden van de regering gaat versterken, zal trachten een einde te maken aan de chaotische toestand bij het hoger onderwijs. De militaire ministers van Arbeid en Bin nenlandse Zaken hebben tot nu toe de problemen van hun ministeries zonder veel moeite kunnen oplossen omdat de Beweging der Strijdkrachten achter hen staat. De Beweging der Strijdkrachten vormt een muur waarin de oproerige studenten niet makkelijk een bres zullen slaan. DEN HAAG (ANP) Het kabinet wil een nauwgezette naleving van de sanc ties tegen Zuid-Rhodesië en zal komen met een voor-ontwerp voor een sanctie- wet. Minister-president Den Uyl heeft dit gisteravond meegedeeld na afloop van het wekelijks kabinetsberaad. De bestaande wetgeving is ontoerei kend om de sanctie-besluiten van de verschillende internationale organen (bijvoorbeeld de Veiligheidsraad) te ver wezenlijken. Invoering van een sanctie- wet is een van de suggesties die voorko men in een interim-rapport van een interdepartementale commissie. Het rap port van deze commissie zal aan de beide Kamers worden aangeboden. „Verenigde Staten gaan nieuwe De republikeinen hadden hierbij het voordeel, dat hun klimaat er oorspronkelijk al was. Een paar we ken geleden leek de val van de monarchie nog een uitgemaakte zaak- Toen ik al weer weken terug was in Griekenland, heb ik nog maar drie personen allen vrouwen ge sproken, die uit zichzelf zeiden, dat, nu iedereen terug was gekomen, ook de koning terug moest komen. Maar alle anderen die ik hiernaar vroeg zeiden dat dat helemaal niet hoefde, want hij >,was geen Griek. Hij was een buitenlander. Een orgaan van de buitenlandse belangen". De waarschijnlijkheid dat zulke wape nen zullen worden ontwikkeld is door het akkoord groter geworden, aldus Schlesinger. Hij liet blijken dat dit an ders geweest zou kunnen zijn, als men tot een lager plafond dan het nu over eengekomen van 2400 raketten en 1320 lanceerinstallaties zou hebben besloten. In het verleden heeft Schlesinger wel gezegd dat men ook een beperking van de explosieve kracht van de raketten waarover beide zijden beschikken zou moeten overeenkomen, omdat de Sov- jet-Unie op het ogenblik meer „grote” raketten heeft dan de Verenigde Staten. Ford en Breznjev hebben hier echter van afgezien. Desgevraagd verklaarde Schlesinger dat hij instemt met het in Vladivostok bereikte akkoord en dat dit akkoord de Verenigde Staten op geen enkele wijze in een ongelijke positie zal brengen. Hij bedoelde hiermee dat de LISSABON Portugal heeft nu de derde minister van onderwijs in acht maanden tijd. Het is opnieuw een mili tair, overste Manuel Rodrigues de Car valho, 43 jaar oud, afgestudeerd apothe ker aan de universiteit van Porto. De vorige minister, prof. dr. Magelhaes Go- dinho, heeft het bijltje erbij neergelegd, omdat hij geen uitweg meer zag in de onoverzichtelijke toestand waarin het hoger onderwijs zich bevindt. BONN-STUTTGART (DPA). De Westduitse anarchiste Ulrike Meinhof die vorige week vrijdag door de recht bank in West-Berlijn wegens het met geweld bevrijden uit de gevangenis op 14 mei 1970 van Andreas Baader tot een gevangenisstraf van acht jaar werd ver oordeeld is tegen het vonnis in hoger beroep gegaan. DEN HAAG (ANP) De Duitse oor logsmisdadiger Joseph Kotalla, die een levenslange gevangenisstraf uitzit, is gis teren van Scheveningen overgebracht naar de strafgevangenis te Breda. Minis ter-president Den Uyl heeft gisteravond meegedeeld, dat het overbrengen van de Duitser op eigen verzoek geschiedde. Geruime tijd geleden werd Kotalla getroffen door een hersenbloeding, reden waarom hij werd overgebracht naar het penitentiair ziekenhuis te Scheveningen. Zijn gezondheidstoestand was in zoverre verbeterd dat opname in een ziekenhuis niet langer noodzakelijk was. Enkele dagen geleden heeft Kotalla zoals gemeld, in een depressieve stem ming geweigerd medicijnen in te nemen. In overleg met de medische staf van het gevangenis-ziekenhuis kwam hij op zijn weigering terug. Schlesinger gaf te kennen dat als de Sovjet-Unie zouden kiezen voor uitrus ting van een groot aantal van hun op land gestationeerde raketten met meer voudige kernkoppen, de Verenigde Sta ten waarschijnlijk hun kernraketten meer dan nu het geval is zouden plaat sen op onderzeëers en in lange afstands- bommenwerpers, aangezien deze minder kwetsbaar zijn bij bij een verrassings aanval. af, ree ve tie 41 og tie an n- Tijdens zijn eerste persconferentie na het topoverleg in „Vladivostok” gaf Schlesinger toe, dat het akkoord „niet aan alle verlangens beantwoordt”, maar stelde dat het wel beantwoord aan het gestelde doel: evenwicht tussen de Rus sische en Amerikaanse kernmachten. kernwapens ontwikkelen” Premier Karamanlis is zodoende een sleutelfiguur bij het komende referendum. En hoewel hij zichzelf nadrukkelijk neutraal heeft opgesteld en ook zijn partij, Nieuwe Demo cratie, deze neutraliteit heeft opge drongen is er van weerskanten druk gevochten de indruk te wekken dat hij aan de ene of de andere kant staat. Naar wat de zelf nogal ko ningsgezinde journaliste Eleni Vla- chou schreef-’ misschien weet Kara manlis zelf nog niet eens wat hij morgen zal stemmen, is weinig ge luisterd. Merkwaardig genoeg is de economi sche cirisis nog minder merkbaar dan je zou verwachten. Zeker, de eerste reactie was een geweldige schok. Maar de men sen weten nog niet hoeveel hun geld waard is. Ze weten nog niet hoeveel ze aan het einde van de maand te kort komen. Ze kopen wat minder duur eten. Vers vlees is in Jeruzalem bijna niet meer te krijgen. Zo hebben mensen die wat geld heb ben. nu twee of drie wasmachines of koelkasten, of ze kopen een stofzuiger, hoewel die op de stenen vloer bijna niet bruikbaar is. Maar alles is beter dan geld. WASHINGTON (AFP). Als het opperste gerechtshof instemt met het vrijgeven van de geluidsbandjes, kun nen de Amerikanen binnenkort thuis luisteren naar de gesprekken die hun oud-president Richard Nixon in zijn werkkamer in het Witte Huis met zijn medewerkers heeft gehad over de Watergate-affaire. voor „Papa betekent, dat papa zal zijn, alleen de

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 3