Van der Stoel en Genscher hadden kort onderhoud Huurwet is achterban PvdA crisis waard Op geparkeerde auto gebotst - man overleden EEN BELACHELIJK FIGUUR Beloning voor vinden Van Hulten: Telefoon wordt niet duurder Werklozen eisen duurtetoeslag Aartsbisschop Makarios hysterisch bejubeld AMNESTIE VOOR REBELLEN CYPRUS „zwarte doos” DC-8 oooEmifeffl dit ow] Martinair-directeur terug op Schiphol „Niet toegeven aan confessionelen” SINNEN- SN BUITENLAND MAANDAG 1974 9 DECEMBER Eerst onderling Teheran Baader-Meinhoff Wagenpark geveild Lijk ontdekt Kleingeld tekort (Van een speciale verslaggever) Noodweer Een miljoen Dissonant Ontheemden Vrachtwagen gezocht I ■I •as NICOSIA De zaterdag op Cy prus teruggekeerde president Ma karios heeft amnestie beloofd aan alle rebellen die betrokken zijn ge weest bij de staatsgreep van 15 juni, die hem bijna het leven kostte. Dit betekent dat de leden van de fascistische organisatie EOKA, die nog altijd op aanslui ting bij Griekenland uit zijn, niet vervolgd zullen worden. Hun lei der, de parlementariër en kranten uitgever Sampson, loopt trouwens nog vrij over het geteisterde eiland rond. Ook de Griekse officieren die aan de coup hebben deelgenomen, en de vele andere dissidenten, gaan vrij-uit. 5 Q.S §5 M Meer eenheid van optreden EEG in VN bepleit I N 1 VOORUITZICHTEN VOOR WOENSDAG: WEERRAPPORTEN ongelukken moest Londen DINSDAG 10 DECEMBER IJMUIDEN De menigte, die ook alle omliggende 1 Een kleine 50 Zeeuwse boerinnen heb ben zich zaterdag achter de actie van de Middelburger J. Pieterse geschaard. Die - Invoering van een nieuw systeem van huurberekening na woningverbete ring, zodat vla een geleidelijk gewen- ningssysteem de huur betaalbaar blijft voor de oorspronkelijke bewoners. (Van onze correspondent) DEN HAAG De negen EEG-landen moeten in de Verenigde Naties zoveel mogelijk gemeenschappelijk optreden. Daarover zijn minister Van der Stoel (Buitenlandse Zaken) en zijn Westduitse collega Genscher het volledig eens. Nederland zal nieuwe Duitse voorstellen ter verbetering van de coördinatie van de Negen in de Verenigde Naties steunen, aldus minister Van der Stoel zaterdag na afloop van zijn besprekingen met Genscher. Minister Genscher stopte twee uur in Den Haag op doorreis van Washington naar Bonn- In de Amerikaanse hoofd stad had hij deelgenomen aan de bespre kingen tussen bondskanselier Schmidt en de Amerikaanse president Ford. Gen scher zei dat zijn voorstellen inzake het optreden van de EEG-landen in de VN de instemming van de Verenigde Staten hebben. Nederland en West-Duitsland zijn het er verder over eens dat er geen tegen stelling bestaat tussen het streven de prijzen stabiel te houden en de werk loosheid zoveel mogelijk te beperken, aldus minister Van der Stoel. Rotterdam Twente Vllssingen Z. ZZ-t Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck „Er wordt per jaar ongeveer 1 miljard gulden bij de PTT geïnvesteerd. Dat geld moet ergens vandaan komen en dat wordt gehaald uit de opbrengsten van de PTT, zoals van de telefoondienst”, aldus Van Hulten. Weer in binnen- en buitenland Hoog water Laag water DINSDAG 10 DECEMBER zzw zzo zzo w n 7 14 0 10 10 10 10 10 10 10 11 10 9 10 13 17 15 9 11 10 6 7 2 6 6 11 3 4 10 3 20 16 13.04 21.00 5 14 9 uur uur uur uur 8 3 6 3 7 0 0 0 apparaat dat gedurende een vlucht alle gegevens registreert die van belang zijn voor het achterhalen van de oorzaak van een ongeluk. Het landelijk actiecomité heeft als be langrijkste actiepunten op langere ter mijn het verlengen van de ww-uitkering van 26 naar 52 weken en een verhoging van deze uitkering van 80 naar 90 pet. Het landelijk actiecomité wil zich ver der inzetten voor het toenemend aantal werkloze academici en jongeren. Verder streeft het naar actie- en trefcentra in Deventer is er al een waar werk lozen advies kunnen krijgen, gespreks groepen vormen enzovoorts. Hevige regen en ongewoon hoge tem peraturen hebben gisteren in veel delen van Oostenrijk overstromingen veroor zaakt en honderden toeristen gedwongen in hun vakantieverblijven in de bergen te blijven in verband met gevaar voor lawines. Gisteren heeft het hoofd van de Perzi sche Burgerluchtvaart Husjang Arabi meegedeeld, dat de ramp in de vertrek hal van de luchthaven Mehrabad, waar van het dak vorige week instortte is veroorzaakt door het toenemend aantal supersonische vluchten in de afgelopen jaren. In een persverklaring heeft de voorzitter van de Bond van Architecten echter gesteld, dat de wijzigingen, die onlangs in de vertrekhal zijn aange bracht, het gebouw hebben ondermijnd. De militaire machthebbers in Ethiopië gaan op 19 december de 46 auto’s verko pen, die ze uit het keizerlijke wagenpark en uit de garages van ex-regerinsfuncti- onarissen gehaald hebben. Aspirant-ko- pers moeten voor de veiling 20 percent van de te verwachte opbrengst storten. - Invoering van een gematigder vorm van huurharmpnisatie, ook in geliberali seerde gebieden, met als doel het af stemmen van de huurprijs op de kwali teit van de woning. - Aanvaarding van het wetsontwerp, waarin de minister bevoegdheid krijgt om een maximum huurverhoging vast te stellen, op basis van een meldingsplicht in gebieden waar de huren nu nog vrij zijn. De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Jan op Maan op zw zw wzw zzw wzw zw zw wzw zw wzw wzw n n w nno wzw zzw nnw z w wzw wzw w Minister Westerterp van Verkeer en Wa terstaat kan binnenkort een „goedge mutst” protest uit Zeeland verwachten. 9 8 8 8 8 8 9 8 8 8 4 14 4 9 8 8 9 1 1 3 6 8 6 ~3 5 0 7 5 0.1 0.6 2 3 0.8 0.5 0 6 0.1 2 0 0 0 6 0 0.7 19 0 0 23 1 0 0.1 0 0 0 7 0 0 0.8 0 0 1 9 ï3‘ 85? C n AMERSFOORT. (ANP) Tijdens een door de staatssecretarissen Van Dam en Schaefer bijgewoonde vergadering die zaterdag in Amersfoort werd gehouden heeft een tachtigtal PvdA huur-ombuds- lieden en provinciale en gemeentelijke bestuurders een dringend beroep gedaan op regering en Tweede-Kamerfractie om vast te houden aan een vijftal punten uit het huur- en subsidiebeleid. Zonder de formule die hij in zijn hoofd beeft uiteen te zetten, liet hij onder luide bijval doorschemeren dat hij naar een federatieve staatsvorm streeft met garanties voor zowel de ruim 500.000 Grieken als voor de 130.000 Tur ken die Cyprus bevolken. Fournier zei dat de Nederlandse func tionarissen op Sri Lanka zullen blijven voor het officiële onderzoek, dat begin deze week door de regering van het eiland zal worden ingesteld. Hij was vol lof over de medewerking, die pïaatselij- ke functionarissen op Sri Lanka hebben geboden. De Westduitse politie is op zoek naar een Nederlandse vrachtwagen, die in Düsseldorf buizen geladen had en er onderweg enkele heeft verloren. Drie auto’s reden op de buizen in en veronge lukten, waarbij twee mensen om jjet '--vamen' «en moede»- nar werden door de buizen doorpoord. Marva Drew, een 51-jarige huisvrouw uit Waterloo in de Amerikaanse staat Iowa, is klaargekomen met het typen van alle getallen tussen één en één miljoen. Ze heeft er vijf jaar en 2.473 vellen papier voor nodig gehad, en zo een uitdaging beantwoord van haar zoon, die een keer van school thuis was geko men met de mededeling, dat zijn onder wijzer had beweerd, dat niemand tot één miljoen kon tellen. SCHIPHOL. De zeven Nederlandse bemanningsleden van het Martinair- vliegtuig dat eerder deze week op Cey lon verongelukte, zullen waarschijnlijk niet in Nederland kunnen worden be graven. Met die mededeling kwam zater dagochtend de direceur van Martinair, J. M. Schröder, op Schiphol terug. De Westduitse leiders hadden presi dent Ford duidelijk gemaakt, aldus Gen scher, dat de Duitse bondsregering geen politieke confrontatie tegen de olie-ex- porterende landen wil, maar samenwer king tussen exporterende en importeren de landen voorstaat. Minister Van der Stoel zei, dat Nederland hetzelfde stand punt inneemt. Minister Genscher zei voorts te hopen dat op de Europese topconferentie, die vandaag in Parijs begint, een verzoening tussen het Ameri kaanse en het Franse standpunt kan worden bereikt. Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zürich Casablanca Las Palmas onbewolkt Tunis zw. bew. De Nederlandse bewindsman heeft, zo- als hij zei, „terloops” met Genscher ge sproken over de behandeling van de leden van de Baader-Meinhofgroep in Duitse gevangenissen. De Nederlandse regering heeft niet de indruk, zei minis ter Van der Stoel, dat de Duitse regering bij haar strijd tegen terrorisme de be ginselen van de rechtsstaat of de men senrechten aantast. Over Ronald Augus tin, die in Hannover gevangen zit, ver dacht van steun aan de Baader-Mein hofgroep, is niet gesproken, aldus Van der Stoel. In de duinen van Den Haag is door scholieren het lijk ontdekt van een 38- jarige boekhouder zonder vaste woon- of verblijfplaats. Het lijk moet daar zeker een half jaar gelegen hebben. Het li chaam werd gevonden in een slaapzak. Ernaast stond een fles drank en in een boom hing een horloge Toen aartsbisschop Makarios zei dat hij volgens de berekeningen dood had moeten zijn maar nog altijd leefde, zoals duidelijk zichtbaar was, scandeerde de massa dat alleen de junta was gecre peerd, en toen hij besloot met de opmer king dat hij de ramp van de Turkse bezetting ongedaan wilde maken door de meningsverschillen tussen beide bevol kingsgroepen op te lossen, jubelden zijn aanhangers in koor: „Laat dat zien! Het volk is met u!” Clerides heeft ingenomen, blameerde de gevallen Griekse junta voor de Turkse invasne en de haast onoplosbare politieke en humanitaire problemen die daardoor waren ontstaan. Hij viel het Turks- Cypriotische bevolkingsdeel op geen en kele wijze aan waardoor hij het be wijs leverde de raadgevingen van Athe ne en Londen in acht te hebben geno men maar verklaarde wél dat eenzij dig opgedrongen feitelijke situaties geen uitgangspunten voor komende onderhan- delingen kunnen zijn. De enige dissonant in de redevoering, die de 61-jarige Makarios hield op een van de vele balkons van het door grana ten zwaar beschadigde aartsbisschoppe lijke paleis, was zijn tot twee keer herhaalde aankondiging dat hij de aan stichters van de staatsgreep amnestie zou verlenen. Hoewel hij dit voornemen motiveerde door op het grote belang te wijzen van eenheid in de Grieks-Cyprio- tische gelederen, waren vele van zijn aanhangers het hier niet mee eens. De roep om wraak: „Dood aan de verra ders!” klonk zeker een minuut lang door de binnenstad van Nicosia. Het gaat om punten uit Nota- huur- en subsidiebeleid, waarop vorige week niet alleen van de oppositie, maar ook vaak van regeringspartners KVP en ARP fundamenele kritiek kwam. Vol gens de PvdA achterban zou verwerping tijdens het Kamerdebat volgende week „belangrijke politieke gevolgen dienen te hebben”, desnoods een kabinetscrisis. pleit ervoor dat vrouwen in kleder dracht ontheffing van de valhelmver- plichting krijgen als zij op een bromfiets zitten. „Wij zijn geen Dolle Mina’s, maar een groepje waardige Zeeuwse vrouwen, die op een waardige manier vriendelijlè doch zeer dringend aan de minister wil len vragen: gun ons de vrijheid baas te zijn op eigen hoofd. Een vrouw in kle derdracht met een valhelm zie foto is een belachelijk figuur”, aldus de leider van de vrouwen, de heer Pieterse. Op zijn voorstel besloot het gezelschap dames zaterdagmiddag, tijdens een bij eenkomst in Middelburg, bij minister Westerterp in een brief op ontheffing aan te dringen. Rosario Morabito in Rome heeft zijn koffieshop nog lange tijd open kunnen houden door in plaats van kleingeld, waaraan in Italië altijd tekort is, bio scoopkaartjes en telefoonmunten te accepteren. Het heeft niet mogen baten, want de Italianen, die er het afgelopen weekeinde aanwipten voor een expresso vonden een dichte deur met de medede ling „wegens tekort aan kleingeld geslo ten”. Toen hem via een lange stok een Griekse vlag werd aangereikt, brak hij de daaraan bevestigde olijftak in de landen rond het oostelijk bekken van de Middellandse Zee het symbool van Ver- SO ■O" Hij is, samen met een onderzoekteam van Rijksluchtvaartdienst en Dienst Luchtvaart, van de Rijkspolitie naar Sri Lanka geweest om zo dicht mogelijk bij de plaats van de ramp naar gegevens te zoeken die mogelijk licht zouden kun nen brengen in de oorzaak van het on geluk. De Martinair-directeur onthield zich bij zijn terugkeer op Schiphol van elke speculatie omtrent de oorzaak van de ramp. Verhalen willen dat de DC-8 te laag zou zijn ingekomen bij zijn nade ring van het vliegveld Bandaranaike op Ceylon. Verwijten zijn gemaakt aan de verkeersleiding op de luchthaven, die de bemanning van de machine niet zou hebben gewaarschuwd dat ze te laag zat. De DC-8 vloog zich tegen een bergwand te pletter. 6" Minister Genscher werd uitgemaakt voor moordenaar door een kleine 20 betogers van de organisatie „Rode Hulp” uit Eindhoven, die protesteren tegen de behandeling van de Baader-Meinhof groep in de Duitse gevangenissen. Onder de betogers bevonden zich de moeder en de zuster van Ronald Augustin. Twee betogers werden door de Haagse politie weggevoerd: een omdat hij niet van het bordes van het ministerie af wilde ko men, de ander omdat de politie met hem spreken wilde, aldus een politiefunctio naris. AMERSFOORT. (ANP) Vertegen woordigers van dertig plaatsefljke actie comités van werklozen hebben zaterdag middag in Amersfoort een landelijk co mité opgericht. De eerste daad van het comité was het zenden van een telegram aan minister Boersma van Sociale Zaken waarin snelle stappen worden geëist om via de plaatselijke sociale diensten 200 duurtetoeslag uit te betalen aan alle werklozen en sociaal gesteunden, liefst nog vóór Kerstmis. Buiig weer met lagere temperaturen. Aantal uren zon: 0 tot 3. Minimum tempe ratuur: omstreeks 4 graden. Maximum tem peratuur: omstreeks 7 graden. Kans op een droge periode van ten minste 12 uur: 60 percent. Kans op een geheel droog etmaal: 40 percent. Volgens de PvdA-achterban moet vastgehouden worden aan de volgende punten: daken tot haar forum had gemaakt, had zich ervoor gehoed het Turkse volksdeel via beledigende leuzen of spandoekop- schriften te kwetsen. De regie had ande re zwarte schapen gevonden, zoals de gevallen Griekse militaire junta, de NA VO en, niet te vergeten: de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Kissin ger. DEN HAAG (ANP) Staatssecreta- ris Van Hulten (Verkeer en Waterstaat) is van plan ook voor volgend jaar de abonnementsprijs en de gesprekstarieven van de telefoon te bevriezen Dit heeft hjj zaterdag gezegd in een radio-uitzen- ding van „In de rooie haan”. De aansluit- en verhuiskosten zullen met de normale kostenontwikkeling meegaan, aldus de staatssecretaris. De heer Van Hulten zei verder dat er geen prijsverlaging voor de telefoontarieven të verwachten valt, hoewel het grote winstcijfer van de telefoondienst dat zou kunnen doen vermoeden. „Dat winstma- ken van de PTT is een zaak waar men zich vaak op verkijkt. De PTT moet geld binnenhalen om te kunnen investeren”. Een voorbij gangster ontdekte het on- geluk om half vier. Het slachtoffer was anderhalf uur eerder voor het laatst gezien in een café in de buurt. De 66-jarige M. W. Louwers is gister morgen in zijn woonplaats Baarle-Nas- sau door een hem tegemoetkomende auto aangereden en om het leven geko men. De man liep links van de weg. Gistermorgen is de 53-jarige pater J. A. Callaas in Zanddijk, gemeente Rei- merswaal tegen een boom gereden. Hij overleed op weg naar het ziekenhuis. Pater Callaas werkte in Hansweert in de rooms katholieke parochie aldaar. Amerika’s minister van buitenlandse zaken, Kissinger, is van mening dat de belangrijke olie-importerende landen eerst onderling orde op zaken moeten stellen, alvorens met de olie-exporteren- de landen te gaan praten. De Fran sen zijn voorstander van een spoe dig en zo breed mogelijk overleg tussen de olie-exporterende landen, de ontwik kelingslanden en de industrielanden die olie importeren. - Geen aantasting van de verbetering van individuele huursubsidies, waarmee het kabinet beoogt met name voor de lagere inkomensgroepen de op het inko men afgestemde huurhoogte te bereiken. - Handhaving van het stelsel van objectsubsidies, zodat de normale jaar lijkse huurverhoging de eerstkomende jaren in geen geval de 8 percent over schrijdt. De aartsbisschop, die verwelkomd werd door een menigte die alle straten van de binnenstad van Nicosia verstop ten en door muziek van Theodorakis werd opgezweept, was tijdens zijn hyste risch bejubelde redevoering zijn emoties vaak nauwelijks de baas. Zijn door tra nen verstikte stem werd voortdurend onderbroken door in koor aangeheven interrupties en bijvalskreten. Algemeen wordt aangenomen dat Ma karios, die vijf maanden lang door vice- president Clerides werd vervangen, de laatste zal opdragen zijn moeizame dia loog met de Turks-Cypriotische leider Denktash voort te zetten. Op het geteis terde eiland bevinden zich nog altijd 200.000 ontheemden, terwijl een nieuwe staatsvorm ter bescherming van de Turkse bevolkingsminderheid dringend noodzakelijk is. Gehoopt wordt dat Ankara ondanks zijn dreigementen toch met de aartsbis schop zal gaan onderhandelen. Om de Turken zover te krijgen, zal het in de eerste plaat» «d»»* Washington onaer druk worden gezet. Martin Schröder wil het onderzoek naar de oorzaak van de ramp afwachten voor hij zich uitspreekt. Hij heeft een beloning uitgeloofd voor het vinden van de „zwarte doos”, het niet te vernielen 0.34 uur en 3.38 uur en 6.37 uur onder 16.29 5.04 uur onder 14.18 AMSTERDAM (ANP Een botsing met een geparkeerde vrachtwagen combinatie heeft gistermorgen vroeg in Amsterdam-Noord het leven gekost aan de 25-jarige automobilist F. van der Velde uit de hoofdstad. Er waren geen getuigen van de botsing. (Van een onzer verslaggevers) Men verwachtte dat gisteren speur- ploegen op de plaats van de ramp zou den aankomen. Ze moeten zich met kapmessen een weg door het dichte oerwoud banen. Zaterdag gelukte het voor het eerst een paar militairen en politiemannen per helikopter af te zet ten bij de plaats waar het grootste deel van het wrak ligt. De leider van het Nederlandse team dat een onderzoek instelt naar de ramp met de DC-8 heeft gisteren op een persconferentie in Colombo gezegd dat het absoluut onmogelijk is de oorzaak van de ramp vast te stellen. „Het is alsof je een legpuzzel moet oplossen”, aldus de heer A. W. Fournier. Op de persconferentie waren voorts A. D. Winter van de rijkspolitie, J. Brou wer, manager van Martinair en A. G. Hoofs, vertegenwoordiger van de Neder landse Bond van Verkeersvliegers aan wezig. Amsterdam geh. bew. geh. bew. motregen motregen motregen Den Helder geh. bew. geh. bew. geh. bew. geh. bew. Z.-Limburg geh. bew. onbewolkt licht bew. licht bew. motregen zw. bew. momtregen geh. bew. half bew. geh. bew. geh. bew. Kopenhagen motregen zw. bew. Luxemburg geh. bew. onbewolkt windstil 12 onbewolkt wnw 17 licht bew. windstil 16 geh. bew. onbewolkt mist windstil geh. bew. w mist windstil 17 zw. bew. windstil 13 geh. bew. regen mist half bew. windstil 17 nnw w giffenis en vrede in stukken, en strooide deze in een zegenend gebaar over zijn aanhangers uit. De dicht op elkaar gepakt staande mensenmassa, die op 150.000 zielen werd geschat, deinde soms zo gevaarlijk heen en weer, dat er herhaaldelij-k voor ongelukken moest worden gevreesd. De Cyprische president, die thans weer de plaats van zijn waarnemer f BW’

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 2