Ian Smith laat besprekingen in Loesaka mislukken Oe Thant door studenten n Koeznetsov overleden Vrouw oorzaak breuk in Zweedse nazipartij Amerikanen EEC ontvangt Britten met argwaan bang voor Arabische greep op kolen Venezuela nationaliseert staalindustrie Personeel van „France” stopt met staking begraven Griekse president deze week gekozen MET WILBUR MILLS" „GEEN OMGANG „We zijn nog niet van die man af” Arjos: „CDA wordt ongeloofwaardig” MAANDAG 9 DECEMBER 3 19 74 BINNEN- EN BUITENLAND Vorster „Onaanvaardbaar” eran reild dekt (Van onze redacteur in Londen, Rudolf Bakker) kort een vlaag van enthousiasme door de overige lidstaten. Kanellopoulos veer joen Pluimstrijkerijen icht Uw tijdige jw kerstbestelling Cg krijgt alle aandacht van UwUfy Fleurop bloemist. 7 Uw Fleurop- bloemist zorgt ervoor! LONDEN Als de Britse delegatie onder leiding van premier Harold Wilson vandaag in Parijs aankomt om deel te nemen aan de EEG-topconferentie, zal ze door de andere acht delegaties met enige argwaan worden ontvangen. Toen de Britten onder het vorige con servatieve kabinet-Heath tot de Gemeenschap toetraden, ging er nog +-- y Wi (ADVERTENTIE) drie beman- (Van onze redacteur in Stockholm) (Vervolg van pagina 1) kolenin- is binnen de INIfRHORfl moet gende ering rmee ir de inko- iken. van jaar- lende over vorm erali- t af- wali- liopië srko- ipark incti- t-ko- rcent ten. door 1 38- n- of 'eker t li- pzak. een CARACAS. De Venezolaanse presi dent, Carlos Andres Perez, heeft zater dag bekendgemaakt dat zijn regering de ijzermijnen die in buitenlandse handen zijn, en de hele staalindustrie in Vene zuela zal nationaliseren. Hij deelde dit mee in een gezamenlij ke vergadering van beide huizen van het congres. De maatregel treft voorname lijk US-Bethlehem Steel corporation en United States Steel. Na de val van zijn kabinet in 1970 is Harold Wilsons positie altijd zwak geweest. Hij heeft zijn terugkeer naar de voorste linies moeten betalen met beloften en pluimstrijkerijen aan het adres van de machtige pressiegroepen in de partij, met name de vakbonden. wijst men allen tijde Vera Oredsson heeft een donkerbruin verleden met een nazi-scholing in haar geboorteland Duitsland. Haar ideologie Niemand woont te ver om ’n bloemetje te sturen. It/ Louis Beltrami, president van Beltra mi Enterprises in Wilkes-Barre, een van de grootste anthracietmijnen van Penn sylvania, verklaarde dat de Arabische vertegenwoordigers bereid zijn 500 mil joen dollar te investeren in de kolenin- dustrie van Pennsylvania. Beltrami zei niet te geloven, dat hij aan de Arabische verlangens zou kunnen voldoen. Zij zijn geïnteresseerd in de overneming van Beltrami Enterprises en willen de gedolven kolen beschikbaar houden voor de binnenlandse markt. ernstige van de werp, krijgt ast te alicht vrij ’erzi- krabi trek- vaar- te is antal lopen :t de ecten die mge- jnd. zijn nnen geld, bio- te aten, open resso lede- eslo- tem- lelen roor- ngen rgen voor deern bete- wen- blijft Fleurop/Intertlora Nederland Gegarandeerd goed! •ouw staat ypen één 2.473 n zo joon, eko- der- ééa naar s in i er Drie nge- jjet MM s een m en die >uden büds- elijke ïdaan ie om unten Vice-admiraal Nikolai Koeznetsov, mi nister van Marine gedurende de Tweede Wereldoorlog en voormalig plaatsver vangend minister van Defensie, is op 73- jarige leeftijd overleden, zo is gisteren officieel in Moskou bekendgemaakt. Koeznetsov was minister van Marine in het laatste kabinet tijdens de periode- Stalin. Premier was toen Malenkov. Oredsson heeft nu zijn Duitse echtge note Vera tot zijn opvolgster benoemd- Daartegen protesteert ongeveer de helft van de leden. In paragraaf 1 van de statuten staat namelijk duidelijk dat Duitse ex-nazi’s, joden en negers geen lid mogen worden van de beweging. tiuur- week r ook en Vol- rping week en te 3. Het is voornamelijk deze achtervol- gingswaanzin, met name bij bepaalde lokaler opgegroeide Labour-ministers dan de minister voor de EEG, Peter Short, die in de onderhandelingen uit de weg zal moeten worden ge ruimd. Pas daarna zal premier Wilson weer die viool in het Europese con cert kunnen gaan spelen, waarvan de Nederlanders altijd hadden gehoopt dat zij door de Britse regeringsleiders luid en duidelijk zou worden ge hoord. Tot nu toe was het niet meer dan kattegejammer. Tot de ondertekenaars behoorden de door het bewind van premier Ian Smith vrijgelaten Afrikaanse leiders Nkome en Sithole. Nadat premier Heath in februari van dit jaar aan de kant werd gezet en de Labourpartij het roer van de staat overnam, werden de verwikke lingen steeds groter. Harold Wilson was afwisselend tegen en dan weer vóór en dan weer tegen het idee van Engelands lidmaatschap van de EEG geweest. Na de val van het Labour- kabinet in 1970 (en de opzienbarende overwinning van Edward Heath) ver- LE HAVRE (AFP). De ningsleden van het luxueuze Franse pas sagiersschip „France” hebben zaterdag besloten een einde te maken aan de staking die zij bijna drie maanden gele den begonnen uit protest tegen het uit de dienst nemen van het schip. Bemanningsleden bezetten op 11 sep tember het schip dat bij Le Havre voor anker ging. Het schip werd uit de dienst genomen vanwege de grote verliezen. De bemanning had gehoopt door haar actie de ontmanteling te kunnen vertra gen tot de Compagnie Génerale Transat- lantique een ander passagiersschip in dienst zou hebben genomen. Het akkoord komt na vier dagen van intensieve besprekingen, waarbij Afrikaanse presidenten betrokken wa ren, om een einde te maken aan het negen jaar oude geschil in Rhodesië, Het is deze dictatuur van de mach tige bonden, in organisatie en filoso fie een eeuw achter bij de rest van Europa, die in feite de Labour-rege- ring de wet heeft voorgeschreven. Waarbij de leiders van deze bonden ongetwijfeld de stemming vertolken van de kleine (Engels)man, die in zijn vakantie nog nooit verder is geweest dan Blackpool en die eenvoudig doodsbang is voor wat zich achter de horizon verbergt, die men vanuit Do ver aan gene zijde van het Kanaal bij helder weer ziet opdoemen. legde de stroom van de Labour-opinie zich echter weer ver van de kusten van het gevreesde continent. Met na me de grote vakbonden, zetten de koers op de Labourpartij-congressen steeds verder uit, in de trant waarin de Britten op de televisie iedere dag hun weerkaarten worden getoond: het Verenigd Koninkrijk drijft in een zee zonder grenzen, en van Europa geen spoor. STOCKHOLM. De overname van het leiderschap van de Zweedse nazipar tij door een vrouw heeft tot een scheu ring in de nationaal-socialistische gele deren geleid. De circa 5000 aanhangers tellende zogenoemde Nordse Rijkspartij stond tot voor kort onder leiding van nazi nummer één in Zweden, Gunnar Assar Oredsson. De hele affaire zal onderzocht worden nadat donderdag was gebleken, dat de eigenaar van een kolenmijn had gespro ken met vertegenwoordigers van de geïnteresseerde. RANGOON (Reuter). De vroegere secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Oe Thant, is gisteren in Rangoon door studenten begraven op een plaats die door de familie niet gewenst was. Deze had een andere plaats in de Bir- maanse hoofdstad in gereedheid ge bracht. Het stoffelijk overschot van Oe Thant werd neergelegd in een haastig gecon strueerd mausoleum in de nabijheid van het vroegere gebouw van de studenten- bond dat tijdens studentenonlusten in 1962 werd verwoest. Terwijl de begrafe nis plaatsvond stonden duizenden Bir- manen langs een andere route naar een mausoleum dat de familie van Oe Thant met de hulp van de autoriteiten had gebouwd bij de Shwedagon-pagode, Bir- ma’s belangrijkste boeddhistische heilig dom in het hart van Rangoon. De studenten hadden het lijk afgelo pen donderdag ontvoerd voor de ogen van 50.000 rouwende Binnanen, kort voordat het tijdens een openbare plech tigheid zou worden begraven. Ze namen het mee naar de vergaderzaal van de universiteit waar het sinds die tijd stond opgebaard. Zondagochtend werd het in een plech tige stoet, bestaande uit monniken en studenten, naar de begraafplaats ge bracht. UTRECHT. (ANP) Het CDA dreigt door gebrek aan eenheid de indruk te wekken ongeloofwaardig te zijn, maar de Arjos wil blijven meewerken aan de vorming van het CDA echter onder voorwaarde dat in 1975 een politiek programma voor het CDA wordt vastge steld. Beltrami zei echter niets te voelen voor de plannen op lange termijn van de Arabieren. Beide partijen zullen vol gende week nogmaals bijeenkomen. Wil cox zei zich zorgen te maken over de mogelijkheid, dat een Arabische olie producerende staat heer en meester wordt over de anthracietproduktie in de staat Pennsylvania. Pas nadat het parlement de nieuwe grondwet heeft opgesteld dat is na drie maanden wordt de definitieve president aangewezen. Er is geen twijfel aan dat de kandidaat voor de functie van voorlopig president, de 74-jarige Kanellopoulos, met overgrote meerder- In een radio-toespraak zei hij dat de Zuidafrikaanse regering haar inspannin gen zal voortzetten om alle partijen weer aan de onderhandelingstafel te doen plaatsnemen. „Het is duidelijk dat buitenlandse machten, gebruikt door be paalde kringen in de wereld, in Afri kaanse staten, in Rhodesië en in Zuid- Afrika de poging om tot een regeling te komen, tegenwerken. Drie Afrikaanse presidenten, Kenneth Kaoenda van Zambia, Julius Nyerere van Tanzania en sir Seretse Kharna van Botswana voerden in Loesaka de bespre kingen met zwarte Rhodesische natio nalisten die tot directe besprekingen met het regime-Smith in Salisbury wilden komen. Premier Ian Smith beloofde die in ruil voor een bestand in de guerrilla oorlog die twee jaar aan de gang is. waar het blanke minderheidsregime een zijdig de onafhankelijkheid uitriep. De besprekingen die in Loesaka wer den gevoerd, mislukten omdat premier Smith weigerde op de voorwaarden in te gaan. De overeenkomst van gisteren brengt de twee verboden organisaties ZANU en ZAPU samen die in het noordoosten van Rhodesië verscheidene jaren guerrilla voeren. De nieuwe groep zal tijdelijk bisschop Abel Moezorewa van de ANC als leider hebben tot binnen vier maan den een congres zal zijn gehouden waar een nieuwe voorzitter wordt gekozen. De vier nationalistische organisaties aanvaardden de ANC als verenigde macht van de negers in Rhodesië, maar voegen eraan toe dat zij „de onvermijde lijkheid erkennen van voortgezette ge wapende strijd en alle andere vormen van strijd tot de totale bevrijding van Zimbabwe”. ATHENE. Premier Karmanlis gaf laat in de avond een verklaring uit, waarin hij de uitslag van de volksstem ming een produkt van de Griekse volks wil noemde. Hij prees regering en volk gelukkig dat de kwestie van de staats vorm, die het volk zestig jaar lang gescheiden heeft gehouden, nu eindelijk in een vrije en democratische sfeer defi nitief is opgelost. Aldus meldt onze re dacteur in Athene, drs. F. van Hasselt. Harold Wilson heeft daarenboven geen eigen overtuiging, althans nie mand heeft die nog ooit kunnen defi niëren. Er zijn slechts de „wilsonolo- gen”, die proberen uit te vinden wat de man nu weer van plan is te gaan doen. Het was pas aan het einde van de afgelopen week dat Wilson officieus te kennen gaf ernaar te streven dat zijn land binnen de EEG zal blijven. Zelfs de Duitse bondskanselier Schmidt, bij zijn bezoek aan Londen een week geleden, kon Wilson er nog niet toe brengen te verklaren of hij al dan niet de Britten zou adviseren voor de EEG te stemmen (in het komende referendum maar komt het werkelijk?), aangenomen dat de Britse voorwaarden zouden worden aanvaard. Dit weekeinde heeft de premier dan eindelijk, tijdens een diner, ge zegd wat hij van plan is. Hij heeft zeven punten die premier Wilson deze andere acht EEG-lidstaten moeten voldoen, en als dat gebeurt, dan zal hij de Britten adviseren Gemeenschap te blijven. Inmiddels heeft premier John Vorster van Zuid-Afrika gisteren „buitenlandse machten” de schuld gegeven van het mislukken van de besprekingen in Loe saka. In conservatieve kring erop dat deze punten te binnen de EEG ter discussie konden en kunnen worden gesteld, ook zon der dat men met veel nadruk over „heronderhandelingen” spreekt en zonder dat de chanterende dreiging van het weglopen behoeft te worden aangewend- En men begint iedere dag meer te geloven dat het hele spel van de zgn. heronderhandelingen een po ging van premier Wilson is geweest om zijn achterban tevreden te stellen, althans de indruk te geven dat er iets essentieels in de verhouding van Groot-Brittannië tot de EEG veran deren zal, nadat de onderhandelingen met succes zijn afgesloten. heeft zij nooit onder stoelen of banken gestoken en ze heeft haar zoontje ge noemd naar generaal Rommel. Haar te genstanders willen geen buitenlandse als „Führerin” en ze willen al helemaal geen vrouw. De afgescheiden nazi’s zullen een nieuwe partij oprichten. Dat zal officieel in januari gebeuren, maar een weder zijdse propaganda- en lastercampagne is al op gang gekomen. De kleine burgeroorlog die de laatste maanden woedt tussen de rechts-extre- me groepen in Zweden, heeft al enkele malen tot gewelddadige acties geleid. Kort geleden werden enkele leden van de Nordse Rijkspartij wegens het plegen van bomaanslagen op een concurrerende extremistische groep veroordeeld tot een gevangenisstraf. De „Führerin” maakt zich weinig zor gen. „Ze hebben geen kans om ons kapot te krijgen”, verklaarde zij in een com mentaar. „Ze hebben geen eigen kranten en geen goed functionerend propaganda- apparaat. Wij hebben die wel Dit spel zal door de andere acht moeten worden meegespeeld, om Wil sons achterban tevreden te stellen, een rad voor de ogen te draaien, of wat men maar wil. heid en misschien wel met de stemmen van alle partijen zal worden gekozen. Het Griekse parlement komt vandaag voor het eerst sinds zeven en een half jaar weer bijeen, in de eerste plaats om een eigen voorzitter te kiezen. Een dag voor het referendum werd in Athene een bomaanslag gepleegd. Een tijdbom ontplofte in het kantoor van dé „Koninklijke Unie”, die door burgers was opgericht om een terugkeer van Koning Konstantijn te steunen. De ont ploffing sloeg een gat in de vloer en beschadigde documenten. Niemand liep letsel op. In eerste instantie zal deze uitslag echter coördinerend werken. Dat kan deze week blijken, wanneer het parle ment de voorlopige president moet kie zen als opvolger van generaal Gizikis. De gouverneur maakt zich zorgen over de mogelijkheid economische invasie en macht, die uit deze investeringen zullen voortvloeien, zo zei William H. Wilcox, staatssecretaris voor gemeenschapszaken. Het blijft de vraag of de konings kwestie in Griekenland wel werkelijk dood en begraven is. Voor velen is het percentage dat de koning behaalde toch nog hoger dan verwacht. Buiten het feestgewoel zeiden sommige Grieken hoofdschuddend: „We zijn nog niet van die man af. Hij kan als burger naar Griekenland komen en met zijn 32 per cent een eigen partij stichten”. (Een woordvoerder van de regering raadde hem gisteravond al af dit te doen). Het royalistische ochtendblad „Griekse Toekomst” hoeft nog niet meteen zijn naam te veranderen in Grieks Verleden. Weliswaar lijkt de koningskwestie nu niet langer een splijtzwam voor het Griekse volk, zoals zij zestig jaar lang is geweest, maar wel kan zij de nu nog sterk lijkende rechterzijde gaan opsplit sen. Karamanlis, wiens beleid tot de val van het vorstenhuis heeft bijgedragen, kan vijanden krijgen binnen zijn eigen partij circa zestig van zijn 220 afgevaardig den zijn royalisten en aangewezen raken op de steun van de Centrum-Unie partij. Guerrillagroepen in Rhodesië besluiten tot samenwerking In Italië, dat nog steeds de arme man van Eüropa genoemd wordt, schreven de kranten indertijd dat de Britten hun „gezonde verstand en hun ervaring als oudste democratie” in zouden brengen- De gemeenschap zou worden „verstevigd” en ze zou „nieuwe impulsen” ontvangen. HARRISBURG. (AP) Gouverneur Milton Shapp heeft de organen van de staat Pensylvania opgedragen te onder zoeken of er een methode is om te voorkomen, dat Saoedi-Arabische zaken lieden geld gaan steken in de dustrie van Pennsylvania. Na het uitbreken van de oliecrisis kwam er al een eerste barst in dit aanbiddelijke vertrouwen in de Brit ten. Premier Heath probeerde voor zich en de zijnen een zo groot moge lijk deel uit de oliepot te verwerven. „Mister Europe” van weleer toonde zich nu in de gedaante van dat soort hysterische huisvrouwen dat hier de laatste dagen te observeren viel en dat tijdens de bakkersstaking meteen alle overgebleven eigenschappen van beleefdheid en beschaving overboord wierp om het brood te verwerven waar in feite nog niemand om verle gen zat. Deze dame, Annabella Batistella ge naamd, die zich tegen betaling voor een hoofdzakelijk mannelijk publiek van top tot teen uitkleedt, heeft ontkend dat ze seksuele relaties heeft onderhouden met het Amerikaanse republikeinse Congreslid Wilbur Mills. De „stripster”, die enige tijd geleden in gezelschap van de Mills werd gesignaleerd, is de oor zaak van talrijke roddelverhalen over de Amerikaanse politicus. Wilbur Mills werd vorige week in het ziekenhuis op genomen. Volgens Annabella willen tegenstanders van Mills hem „kapot ma ken”. Achter de omstreden „stripster” haar dochter Mary. LOESAKA (Reuter en UPI) Leiders van de vier nationalistische organisaties in de voormalige Brit se kolonie in Afrika Rhodesië heb ben gisteren een overeenkomst ge tekend. Dit akkoord brengt hen voor de eerste maal samen onder de Afrikaanse Nationale Raad. Het zijn de leiders van de Zimbabwe Afrikaanse Nationale Unie (ZANU), de Zimbabwe Afrikaanse Volks unie (ZAPU), het Front voor de bevrijding van Zimbabwe (Frolisi) en de Afrikaanse Nationale Raad (ANC) die hun handtekening zet ten onder het akkoord waarin voortzetting van de gewapende strijd wordt beloofd. Wat is het verschil tussen Enge lands relatie tegenover de EEG vóór en na het afsluiten van deze onder handelingen, en de inwilliging van de zeven punten die premier Wilson deze week noemde? In het conservatieve kamp verklaren de EEG-experts: geen enkel verschil, en het is niet anders dan in het sprookje van de kleren van de keizer. Intussen onderhandelt het Verenig de Koninkrijk nu met zijn voorspelde armoede als basis, om een verminder de bijdrage in de contributie voor haar lidmaatschap te verkrijgen. Het een belangrijk punt tijdens de besprekingen van vandaag en morgen in Parijs. Tegelijkertijd wordt echter het enige weken geleden uitgekomen Hudson-rapport gehoond en verguisd, waarin deze armoede aan de hand van de cijfers statistisch wordt aan getoond. Het rapport werd zelfs een „complot” tegen de Britten genoemd. Ian Smith noemde de voorwaarden zaterdag „onaanvaardbaar”. Volgens hem is men op het laatste moment met de eis gekomen dat het principe van een (zwarte) meerderheidsregering moet worden aanvaard alvorens de besprekin gen kunnen worden begonnen en de vijandelijkheden worden gestaakt. Deze, voorlopig mislukte conferentie om de Rhodesische impasse te doorbre ken is de eerste die uitsluitend door blanke en zwarte leiders werd onderno men, zonder dat Groot-Brittannië (waar toe Rhodesië vroeger behoorde) of de Verenigde Naties erbij betrokken waren. In de afgelopen maanden heeft pre mier Vorster van Zuid-Afrika enkele geheime reizen naar Afrikaanse landen gemaakt en vier Afrikaanse staatshoof den ontmoet. Volgens hem beloofden de besprekingen van de afgelopen week een mogelijk „volledige en snelle oplossing”. Vorster zei dat het zonder meer een tragedie zou zijn als de jongste ontwik kelingen het einde betekenden van alle onderhandelingen voor de toekomst. Zuid-Afrika zal dan ook alles in het werk stellen om de partijen weer rond de tafel te krijgen.

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 3