Uitbreiding installatie kost 60 miljoen gulden Met een nieuwe pyjama een auto AFVALWATER VAN ZAANSTAD-WEST gewonnen AL IN 1976 NAAR BEVERWIJK Jonge schutters stalen buksen Snelle ontwikkeling met nadruk op piëteit Man reed door rood stoplicht Nieuwe Overlijdens- Wel rij-, geen berichten wandelverbod Groot tekort zwembad ontvangst kamers E 11 ■mn Schade bij VGP DRIE GEWONDEN BIJ BOTSING WIE WAT WAAR 1975 „WRAAKACTIE’’ TEGEN BEWONER HOFLANDERWEG PLAATSELIJK NIEUWS 4 9 DECEMBER 1974 MAANDAG (Van een onzer verslaggeefsters) Crematie Centrum Geen concessies Castricum BEVERWIJK De coöperatieve vereniging „Uitvaartverzorging IJ mond en omstreken” bestaat op 15 december aanstaande vijfentwin tig jaren. Heemskerk Beverwijk V elsen-I J muiden - Agenda (Van een onzer verslaggevers) (Van een onzer verslaggevers) (Van een onzer verslaggeefsters) (Van een onzer verslaggevers) (ADVERTENTIE) niet (Van een onzer verslaggeefsters) In 1959 werd het tienjarig bestaan ge vierd. Het ledental was gestegen tot 5100 gezinnen en in dat ,jaar werden 250 uit vaarten verzorgd, waarvan bij 105 ge bruik werd gemaakt van het centrum. Dit centrum staat overigens ook ten dienste van particuliere ondernemers of zuster verenigingen. Dit gebruik beperkt zich hoofdzakel(jk ten dienste van de Bever- wijkse ingezetenen, want verzorgt de ver eniging bij voorbeeld een begrafenis in IJmuiden, dan maakt men gebruik van het centrum aldaar, dat door anderen Al bij de oprichting bestond bij hel be stuur het plan om een uitvaartcentrum te stichten. De financiële positie heeft de uitwerking van dit voornemen vertraagd, maar tenslotte is door toedoen van het Rode Kruis Ziekenhuis mogelijk gewor den, dat men in 1958 vlakbij het station het uitvaartcentrum aan de Velserweg 18 in gebruik kon nemen en het bleek in een grote behoefte te voorzien. Die be hoefte is aanmerkelijk groter geworden, onder meer als gevolg van de hoogbouw en de woningnood. Op het ogenblik is het zo, dat 95% van de overledenen niet meer thuis wordt opgebaard. Een kwart eeuw geleden bestond er geen dergelijke vereniging in de IJmond. Na het initiatief tot de oprichting werden onmiddellijk 270 gezinnen lid. Men liet in die eerste twee jaren de uitvaarten verzorgen door zusterverenigingen, maar al in 1951 ging men aan tot de aanstelling van een uitvaartleider. In 1954 stelde men na een fusie tien eigen dragers aan en werd een contract afgesloten met Taxi 3000 voor wat men het „rijwerk” pleegt te noemen. Het ledental was toen al ge stegen tot 2800 gezinnen. Het kantoor van de vereniging is geves tigd in het Uitvaartcentrum aan de Vel serweg 18, dat dag en nacht telefonisch bereikbaar is onder nummer 02510-24756. wordt geëxploiteerd, maar waarin men wel deelneemt. Verdacht van de vernielingen heeft de politie vier jonge Beverwijkers aangehouden, die voor verhoor zijn ingesloten. De politie houdt ’t op een wraakactie. BIOSCOPEN Corso Theater (Dorpsstraat). 20 u.: „Alicla”. De waterzuiveringsinstallatie van Bever-1 wijk wordt fors uitgebreid. Ook het af-I Ons jaarboekje IS UITVERKOCHT Haarlems Dagblad IJmuider Courant Beverwijkse Courant Het afvalwater van Zaanstad-west zal dan in Beverwijk worden gezuiverd. Daartoe wordt ook een persleiding uit Zaanstad naar Beverwijk aangelegd, die gelijktijdig met de waterzuiveringsin stallatie gereed moet zijn. De kosten van het hele werk zullen 60 miljoen bedra gen. In de loop der jaren zijn verschillende andere stichtingen en verenigingen, als mede particuliere bedrijven opgegaan in de vereniging „Uitvaartverzorging IJmond e.o.”, waardoor ook de naam verschillen de malen is gewijzigd. BEVERWIJK. Drie personen moes ten dit weekeinde met min of meer ernstige verwondingen naar het Rode Kruis Ziekenhuis worden vervoerd, na dat op de hoek Velserweg-Vondeflaan- Halve Maan twee auto’s met elkaar in botsing waren gekomen. BEVERWIJK In januari wordt begonnen met de uitbreiding van de rioolwater zuiveringsinstallatie aan de Wijkermeerweg. De capaciteit wordt ruim verdubbeld. Het Hoogheemraadschap van Uitwaterende Sluizen in Kennemerland en West-Fries- land hoopt de uitgebreide installatie al in 1976 in gebruik te nemen. Specifiek voor de jubilerende vereni ging in de IJmond is, dat men veel te maken heeft met transporten van stoffe lijke overschotten door de gehele wereld, uiteraard mede door de aanwezigheid van Hoogovens (buitenlandse werknemers) en bedrijven als Van Hattum Blankevoort, die veel met eigen personeel in verre lan den werken. Op basis van een groeiende ervaring heeft men zich geheel op deze transporten in kunnen stellen. Boven het bestuur staat een raad van commissarissen. Uit het ledenbestand is een ledenraad gevormd. De omzet beliep vorig jaar ƒ850.000,Door de omvang van de vereniging, die geen winst beoogt, kan men tegen voordelige tarieven wer ken, waarbij echter nimmer concessies worden gedaan aan de uitvoering van een piëteitsvolle begrafenis of crematie, zoals minder dragers, een goedkopere kist en dergelijke. „Wij kennen maar één klasse, de eerste klasse, is de uitspraak van het bestuur, dat de nadruk legt op een volle dig^ begeleiding en dienstverlening ten opzichte van de getroffen families. BIOSCOPEN Cinema Marquette (Ruysdaelstraat). 20 u.: „Veel liefs uit Moskou”. Na de uitbreiding van de installatie in Beverwijk zal dit de grootste zijn, die het Hoogheemraadschap in bedrijf heeft. De huidige installatie kan 125.000 zoge noemde vervuilingseenheden zuiveren; door de uitbreiding komen pr nog eens 140.000 eenheden bij. Normaal zou de bouwtijd 2 a 21/a jaar in beslag nemen. Een ver doorgevoerde planning en bege leiding zullen dit terugbrengen tot l’/a jaar. Voor het bouwkundig gedeelte van de uitbreiding in Beverwijk schreven 52 gegadigden in. De laagste inschrijver was de Hollandse Beton Maatschappij, die het werk voor 6.290.000 zal uitvoe ren. Het mechanisch gedeelte is wel aanbe steed, maar daarvoor worden nog prijs vergelijkingen gemaakt. De vergunning voor dit werk is deze maand te ver wachten. BIOSCOPEN Kennemer Theater (Zeestraat). 19 en 21.15U.: „Sexavonturen van een huwelijkszwendelaar”, 19.30U „Bangla Desh”. Lux'or Theater (Breestraat). 19 en 21.15U.: „Juggernaut”. TENTOONSTELLINGEN Galerie Boumans (Breestraat 122). Expositie wandtouwen van Oetske Kaldenberg; geopend tot 2 januari van dinsdag tot en met zaterdag van 9 tot 13 uur. Openbare bibliotheek (Kerkstraat 44). Expo sitie schilderijen van Folkert Haanstra; geo pend tot en met eind december. VELSEN-NOORD In de afgelopen week werden bij Van Gelder Papier twaalf ruiten kapot geschoten, hetgeen een schadepost is van zeshonderd gulden. Verder werd een schade aangericht ter waarde van drieduizend gulden door het kapotschieten van 60 witte lampen, 12 natriumlampen, een aantal schakelaars en het wegnemen van twee brandblus- apparaten. De politie heeft in verband hiermee vijf knapen aangehouden die in het bezit bleken te zijn van in totaal vier lucht buksen welke uit winkels waren gesto len. Het werkgebied van de vereniging strekt zich nu uit van globaal Santpoort tot Castricum. Het personeelsbestand omvat een bedrijfsleider, drie uitvaartlei- ders, twaalf dragers en een administra tieve kracht. De vereniging telt nu zo’n 15.000 leden. Het lidmaatschap kost slechts 1,75 per jaar. Heel veel gezinnen zijn nog geen lid, ondanks de geringe kos ten. Volgens het bestuur speelt daarbij een psychologische weerstand een rol. Men wil niet denken aan en praten over de dood. „Daarom verzuimen ook dui zenden mensen een testament te maken”, aldus het bestuur. Natuurlijk verzorgt de vereniging ook de begrafenis of crematie van niet-leden, maar dan wordt bij het standaardtarief (men kent geen klasse- stelsel; wel kan men aanspraak maken op extra vormen van dienstverlening, bij voorbeeld meer volgauto’s, dan in de prijs is inbegrepen) een bedrag opgeteld,, als een soort betaling van achterstallige' con tributie. BEVERWIJK. In de nacht van vrijdag op zaterdag zijn bij een 25- jarige Beverwijker, woonachtig aan de Hoflanderweg, alle ramen aan voor- en achterzijde van zijn huis vernield. Tevens werd getracht de deur in te trappen. BIOSCOPEN City, maandag en dinsdag 20 uur: „Helden voor eigen rekening”. DIVERSEN Museum Beeckestijn, Rijksweg, Velsen-Zuid. Stijlkamers en oude gebruiksvoorwerpen. Da gelijks te bezichtigen van 14 tot 17 uur. Pieter Vermeulen Museum, Moerbergplant- soen 24, IJmuiden. Dagelijks te bezichtigen van 9.30 tot 12 uur en van 14 tot 16.30 uur. Niet óp zaterdag en zondag. Bedrijfsmuseum Hoogovens, Bessemerstraat, IJmuiden. Dinsdag en donderdag van 12 tot 14 uur. Stadhuis Velsen, Plein 1945, IJmuiden. Op werkdagen te bezichtigen van 10-12 uur. Zo’n uitvaartverzorgingsbedrijf is niet direct de geëigende vereniging om feest te vieren en daarmo be paalt men zich tot een receptie op zaterdag 14 december in „De Schouw” te Velsen-Noord en een gratificatie voor het personeel. Voor de receptie worden uitgeno digd de instanties waar men steeds uitstekend mee heeft samengewerkt, zoals het Rode Kruis Ziekenhuis, Taxi 3000 (van het begin af), artsen, de besturen en directies van de be jaardentehuizen, voorts de besturen van zusterverenigingen in de omge ving en de negentig oudste nog in leven zijnde leden van de vereni ging. VELSEN-NOORD. Het Tamboer en Trompetterkorps „Velsen-Noord S.M.” heeft zaterdag in Monster in het West land een plezierige dag bezorgd aan de geestelijk en lichamelijk gehandicapten bij de Stichting „In veilige haven”, ’s Morgens was men per bus uit Velsen- Noord vertrokken en bij aankomst werd men verwelkomd door geneesheer-direc- teur dr. J. P. Boomsma. Na een heerlijke koffietafel maakte „Velsen-Noord S.M.” in uniform een muzikale rondgang over de terreinen van ’t tehuis „Westerhout”. Na de lunch traden de leden van de muziekvereni ging opnieuw op bij de intocht van St. Nicolaas. Zaterdagmiddag omstreeks vijf uur keerden de muzikanten voldaan naar Velsen-Noord terug. (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK. De coöperatieve vereniging Uitvaartverzorging IJmond e.o., die deze maand het zilveren jubileum viert, heeft aangekondigd, dat het uitvaartcentrum aan de Vel serweg 18 met vier ontvangstkamers wordt uitgebreid. In het centrum zijn nu alleen rouwkamers. Voor de ontvangst van de families heeft men alleen e en brede gemeenschappelijke gang ter beschikking met enkele banken, waarin de familieleden elkaar als het druk is moeten opzoeken, zich een pad banend door andere groepen fa milieleden of relaties. Dat doet af breuk aan de „privacy”. De vier nieuwe ontvangskamers, die waarschijnlijk al in dit voorjaar gereed zijn, maken het mogelijk dat men zich als familie even terugtrekt in één van die kamers en dat is een belangrijke verbetering, die zo lang zamerhand ook zeer noodzakelijk was geworden. valwater van Zaanstad-W est wordt straks in Beverwijk gèreinigd. HEEMSKERK. Een 21-jarige inwo ner van Uitgeest reed zaterdagmiddag met zijn auto op de kruising Toïweg- Hoogdorperweg-G. van Assendelftstraat- Hoflaan door het rode licht en botse tegen een personenauto, bestuurd door een 24-jarige man uit het Overijselse Kuinre. Beide automobilisteneen 20-jarige man uit Limmen en een 23-jarige inwo ner van Beverwijkhebben tegenover de politie verklaard, door groen licht te hebben gereden. Twee passagiers liepen bij de klap een zware hersenschudding op, terwijl een derde inzittende met verwondingen aan zijn been in het zie kenhuis moest worden opgenomen. Voor onderzoek zijn dit weekeinde een inwoner van Assendelft en Beverwijk naar het ziekenhuis overgebracht. De beide mannen waren betrokken bij een vechtpartij in een café aan het Meer- plein. Daarbij sneuvelden onder meer enkele tanden. BEVERWIJK. Het exploitatietekort van de N.V. Spotfondsenbad is over 1973 opgelopen tot 384.540,15. De destijds door de raad van beheer ingediende begroting sloot met een tekort van 75.500, en op basis van het geraamde tekort werd de gemeentelijke bijdrage begroot op f 50.000. Thans wordt aan de raad voorgesteld deze begrotingspost te verhogen tot 384,540,15. In het eerste halfjaar van 1974 is het exploitatietekort van het zwembad be cijferd op f 287.72 en dat kan dus over het gehele jaar genomen oplopen tot ongeveer het dubbele. B. en W. hebben daarom aan de raad voorgesteld ook de begrotingspost voor dit jaar te verhogen van 224.400 tot f 575.000. De grote toename van de tekorten wordt in hoofdzaak toegeschreven aan een vermindering van het aantal bezoe kers. Het gereed komen van het Heems kerkse overdekte bad is daar niet vreemd aan. Uitvaartvereniging IJmond bestaat vijfentwintig jaar Joh. Jozef Assink', 74 jaar, Grote Hout- of Koningsweg, Velsen-Noord. H. Mis woensdag 11 december om 12 uur, Jozefkerk, Velsen-Noord. Daarna begra fenis op „Duinhof” in IJmuiden-Oost. Pieter C. de Vries, Warende 16, Bever wijk, 59 jaar. Begrafenis woensdag 11 december om 11 uur. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Een aantal weggebrui kers dat in het afgelopen weekeinde ondanks drankgebruik het eigen ver voermiddel had gebruikt, moest vaststel len dat de politie onverminderd het blaaspijpje hanteert bij controle. Drie personen kregen een rijverbod opgelegd. Zij moesten te voet naar huis. Een automobilist, die op Rijksweg 9 rijdend het gevoel voor richting was kwijt geraakt en links en rechts nogal eens verwisselde, werd aangehouden en kreeg na een genomen bloedproef een proces-verbaal. Een zelfde document werd eveneens uitgereikt aan een 19- jarige bromfietser. In Velsen-Noord wandelde zaterdag middag omstreeks half drie een 19-jarige inwoner van dit gemeentedeei, na alco holgebruik, naar huis- Bij een winkel op de hoek van een straat welke hij wilde inslaan, beschreef hij een hoek van circa honderdtachtig graden inplaats van ne gentig en wandelde dwars door een grote winkelruit de etalage binnen. Hem werd geen wandelverbod opgelegd. In de loop van de jaren heeft zich een snelle ontwikkeling voorgedaan van be grafenis naar crematie. Het percentage crematies schommelt op het ogenblik rond de 38%. Het feit, dat een crematie op het ogenblik niet duurder is dan een begrafenis heeft die ontwikkeling ver sneld. BEVERWIJK. Met een nieuwe pyjama een auto van tien mille win nen. Dat is zaterdagmorgen mevrouw A. Bokma-Polle uit Castricum over komen, die de hoofdprijs won in de loterij van winkeliersvereniging Stadscentrum. Zaterdagmorgen maakte burgemeester J. Bruinsma in het bijzijn van onder meer notaris Engelhart in een tent op de Bree- sraat het nummer van het lot be kend, waarop de hoofdprijs was ge vallen. (271891). Mevrouw Bokma toog zaterdagmiddag naar Stouten- beek Mode om naar het nummer van het lot te informeren. Bij Stouten- beek, waar ze enkele dagen eerder een pyjama had gekocht, wachtte ze op een delegatie van Stadscentrum, die haar kwam feliciteren. De hoofdprijs van de loterij (van de 400.000 loten zijn er 220.000 uitgege ven in het centrum van de stad is in de afgelopen weken voor bijna 2,5 miljoen gulden omgezet) werd door autobedrijf Commandeur beschikbaar gesteld. Daar de Uitgeestenaar naar alcohol rook, heeft hij een bloedproef onder gaan. f itegasiïk Ss s'SÈK sgHfegfiStebSMgs ghjigsgsgshhg -sSsi iSiip? - Si i S’SS- ■r^Sri'S'SSSpSSS. -iSSSSsSSS^i^jijig

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 4