onder huizen Raadscommissie bezoekt dienst Sociale Zaken Man sprong door raam van politiebureau kastje Kijfen Suomi houdt Na verbranding voet VIJF GESCHORSTE MEDEWERKERS BLOEMENHOVEKLINIEK: if Veel wateroverlast door regen in Velsen-Oost geamputeerd bingo-avond 3Ü RS NS NS NAPO B.V. 99 99 "Wat biedt Mercedes-Benz nu eigenlijk meer?" JASPERINA DE JONG MET GEMEENTE GRAAFT AFWATERINGSSLOOT metnico scheepmaker Mercedes-Benz xuinig van huis uit JASPERINA SOLO" 1 o DECEMBER 1 19 74 6 PLAATSELIJK NIEUWS 2 nd 27 39 ON Elisabeth Gasthuis ?5 232 Kifr. «Ti ver in, i. Nijverheidsweg 15, HAARLEM. Tel. 023-323240/319245 Afwatering Buitenlands geld o Informaties worden u gaarne verstrekt door: ’'ïNSDAG ■p Ge- JSt- (Van een onzer verslaggevers) ns- rat- (Van een onzer verslaggevers) /eg: een IS (ADVERTENTIE) o .--JE. Bestuur onderneemt zelfmoordpoging (Vervolg van pagina 1) irt het HEEMSTEDE In een gesprek dat het bestuur van „Bloemenhove” op 2 december met de groep van vijf medewerkers van de abortuskliniek heeft gevoerd over hun kritiek op het beleid, heeft het bestuur zich bereid verklaard een aantal verlangens in te willigen. Zo zou in gezamenlijk overleg een extern accountantsbureau worden ingeschakeld. Ook zou directeur Kause als voorzitter van het bestuur aftreden en was men bereid de behandelprijs voor de polikliniek te verlagen. aat en 45: igd Een van de bewoners van de Meer vlietstraat vertelt, dat men niet eerder wateroverlast heeft gehad. „Het moet echt aan de langdurige regenval liggen, dat we nu in de problemen zitten”. Niet alleen in de Meervlietstraat heeft men last, ook in de achterliggende straten De vijf stellen, dat tijdens de kamer debatten over de abortuskwestie parle mentariërs en pers verkeerd zijn voorge licht. Gezegd werd toen dat van iedere poliklinische abortus 70 zou toevloeien naar een fonds voor minderdraagkrach- tige vrouwen. „Dit jaar is echter maar ƒ8, ofwel twee procent, in dat fonds gestort. Vorig jaar kwam er helemaal geen cent bij, omdat het al vol genoeg zou zitten”, aldus de vijf. De vijf hebben berekend dat er een batig saldo moet zijn van zeker tw’ee miljoen, en dat men over ongeveer vier >rdt da- an- i in na- ur- ten :de- vel- de- eri- ;or- ree- ’ijk. ds. ling op- in IJ- eel- mer aal- het joen kele ge- ter- md. >5009. :n. De vijf geschorsten, drie artsen K. J. van Schie, D. A. F. van Lith en S. Tuinier en de dames M. C. Kes (sociaal begeleidster) en C. N. Hoog- steder (verpleegkundige), ontkennen dat zij het zijn geweest die in deze affaire de publiciteit hebben gezocht. „Zondag bleek dat het bestuur het ANP wilde inschakelen. Toen wij contact opnamen, was het ons al voorgeweest. Onze enige bedoeling is geweest, om te voorkomen dat een ondoorzichtig financieel beheer als argument gebruikt kan worden in de discussies over de abortuskliniek. We zitten in een glazen huisje, juist nu op Langs de Meervlietstraat heeft de ge meente een afwateringssloot gegraven om het overtollig regenwater kwijt te raken. Onder auspiciën van de kunstkring „Voor Allen” komt Jasperina de Jong dinsdag 17 november naar de Velsense Stadsschouwburg met haar programma „Jasperina solo”, waarvoor zij een keuze heeft gemaakt uit haar oude en nieuwe repertoire. De teksten van de meeste liedjes zijn van Guus Vleugel, terwijl haar echtgenoot Eric Herfst het pro- die enige weken geleden in de Stads schouwburg gehouden is, heeft wethou der C. Ockeloen een gesprek beloofd over de wateroverlast, maar hiervan hebben we nog niets gehoord. Wel heeft de gemeente enkele afwateringsputjes laten maken. Veel effect heeft dat niet gehad”, aldus de heer Posthumus. (Van een onzer verslaggeefsters) VELSEN. In een van de walserijen van Hoogovens kreeg een 29-jarige Haarlemmer maandag een verhitte plaat ijzer op zijn voet. De man werd naar het Rode Kruis Ziekenhuis gebracht, waar de verbrande voet moest worden geamputeerd. woning is het water zo hoog gestegen, dat de muren doornat zijn en zelfs het behang loslaat. VELSEN. Zelfs een sprong door het raam van het hoofdbureau van poli tie kon niet verhelpen dat een 40-jarige Velsenaar vannacht een proces-verbaal kreeg. De man was aangehouden in zijn auto omdat hij alcohol had gebruikt, aldus de Velsense politie. Op het hoofdbureau trachtte de man zich aan het onderzoek te onttrekken, wilde vluchten en sprong toen door de ruit. Hij belandde echter in de doorn struiken onder het raam en werd op nieuw in de kraag gevat. De gemeente heeft direkt op de klach ten gereageerd en vorige week is men begonnen met het graven van een afwa teringssloot, die uitmondt in de tunnel- put. Hoeveel effect de sloot zal hebben kan men bij de gemeente nog niet zeggen- „Het is kleigrond, die het water maar langzaam doorlaat”- Een bewoner van de Meervlietstraat zegt echter, dat het water onder net huis al wat aan het zakken is, nu de sloot er ligt. Ook een andere bewoner is bepaald niet ontevre den over de gemeente. „Toen vorig jaar de schuur onderliep, heeft de gemeente direkt de riolering laten verbeteren, dus te klagen over medewerking van die Van gemeentezijde deelt men nog mee, dat het tracée van de nieuw gegra ven afwateringssloot zo gekozen is, dat men zoveel mogelijk de oude waterlopen heeft gevolgd. Zoals bekend wil de ge meente in de loop van 1975 zestig nieu we woningen bouwen tussen de Meer vlietstraat en de Rijksweg. Ook deze woningen zullen voor een goede afwate ring op de nieuw gegraven sloot zijn aangewezen. te ver gingen: met spoed zou een nieuw interimbestuur van buitenstaan- men wilde een structuurwijziging waar bij nauwe aansluiting gezocht zou moe ten worden bij het Elisabeth Gasthuis. VELSEN-OOST. De aanhoudende regen van de laatste tijd heeft de bewo ners van Velsen-Oost nogal wat watero verlast gegeven. Onder de woningen, die op kleigrond staan, kan het water niet meer weg en enkele bewoners zijn in het weekeind al bezig geweest om het water, dat onder de vloer staat, weg te pompen. Een aantal van hen heeft de gemeente op de klachten gewezen. Dat zou op 1 januari gebeuren, aldus het bestuur, maar om tegemoet te ko men aan de vijf was men bereid de ingangsdatum te vervroegen. De artsen honoraria zouden van ƒ100 op ƒ85 ge bracht worden, de prijs voor de ingreep van ƒ400 naar ƒ335 verlaagd. De kost prijs van een abortus bedraagt overigens volgens een van de vijf geschorste me dewerkers slechts 253. Uitgangspunt daarbij was het zogehe ten „Plan-van Mansvelt”, genoemd naar de geneesheer-directeur van het Elisa beth Gasthuis. Hij heeft het idee geop perd het „klinische” gedeelte van Bloe menhove waar de langduriger zwan gerschappen van 12 tot 18 weken wor den onderbroken onder te brengen in het ziekenhuis. Alleen de poliklinische behandeling zou dan nog in de kliniek aan de Herenweg geschieden. Het be stuur ziet in het enthousiasme van de vijf voor dit plan de bereidheid tot een „coup”, omdat zowel financiën als mate riaal en personeel naar het ziekenhuis Ook is geld naar en van het buiten land niet via de bank maar per koerier gebracht. Gesteld wordt dat het moeilijk is, om zulke transacties in de boeken terug te vinden. Verder achtten de vijf het niet juist, dat vrouwen die in Enge land geaborteerd moeten worden (bij zwangerschap ouder dan 18 weken, red.) al vooruit in Nederland moesten betalen. Bovendien komen zeven Engelse ponden van iedere doorverwezen patiënte terug naar de Heemsteedse kliniek als com- missie-geld. Aan deze gang van zaken is nu overigens een eind gemaakt. Niet alle geluiden zijn echter zo posi tief. De heer Posthumus, die aan ’t Kaetie woont, heeft minder prettige er varingen. „Dit is zo’n beetje het laagste punt van de wijk”, zegt hij, „en we hebben eigenlijk alleen hoog zomer geen last van het water gehad. Op de hearing, katholieken, een percentage dat mgr. Bluyssen „bijzonder verrassend” noemde. Het bleek trouwens dat bijna een kwart van de katholieken geen idee heeft welk standpunt de bisschoppen eigenlijk innemen, vier procent van hen meende zelfs dat zij bijzonder tolerant tegenover abortus stonden. Een meerder heid van de Nederlanders (56 procent) vond abortus na 12 weken volstrekt onaanvaardbaar, en op de vraag of men afstand-doen altijd beter vond dan abor tus, antwoordde 39 procent met „ja” en 51 procent met „nee”. Tot zover de abortus. Aktua-tv brak een lans (of liet een lans breken) voor regeringssteun aan de gedupeerde hore cabedrijven die het slachtoffer dreigen te worden van de blaaspijpjeswet. Men had bij allerlei soorten sterke-drankon- dernemingen als cafés, café-restaurants en hotels een onderzoek laten verrichten naar het verminderde drankmisbruik, maar helaas vergeten te informeren bij de slijterijen of daar wellicht de omzet is toegenomen, omdat men nu meer binnenshuis is gaan drinken. Verder had Aktua-tv goede beelden van het bomen-oproer bij het Centraal Station in Amsterdam, gevolgd door een interview met wethouder Han Lam mers, die zich niet liet zeggen dat hij al manipulerend de metro erdoor had ge drukt. In Schingen zagen we een merkwaar dig voorbeeld van officiële grafschen- ners, waar grafstenen die gerooid moes ten worden wegens achterstallige beta ling van een zeer groot rood kruis waren voorzien. Waarom zoiets niet met een klein rood kruisje op de zijkant kon, werd ons door de plaatselijke zieleher- der niet uitgelegd. En ten slotte legde Aktua de vinger op de wonde plek in Nieuw-Leusen, waar een met name genoemde kwakzal ver mensen tot hun tevredenheid ge neest met grote doses vitaminen-D, die echter levensgevaarlijk kunnen zijn Het lijkt me terecht dat Aktua zoiets signa leert, maar ik vind het wat overdreven om als Italiaanse Papparazzi achter zo’n man aan te gaan jagen in een auto. We zijn hier niet op Sicilië. Met een beetje minder geluk hadden de TROS-jongens bij het ronden van een bocht in hun agitatie een 7-jarig meisje doodgereden dat op haar fietsje op weg was naar de echte huisarts van het dorp U merkt dat ik uitvoerig naar het aktualiteitenprogramma van de TROS heb gekeken, om goed te maken dat ik „Ons kent ons” heb laten schieten voor Danny Kaye in „A song is born”. Geen uitschieter onder de Danny Kaye-films, maar toch erg aardig omdat er vele groten van de jazz in voorkomen. Daar om verbaasde het me dat de KRO de aftiteling door de zoveelste reclame voor de Mikro-gids verving, waarin de com plete lijst van medespelers ongetwijfeld heeft ontbroken. Ten slotte wil ik nog melden dat Bob Bouma zijn 50e „Briefkaart op de eerste rang” met champagne vierde. Zijn twee kandidaten Sel en Supardi maakten de parodie van Gerard Cox en Frans Halse- ma op dit programma waar door het antwoord al te weten voordat de vraag gesteld was. Overigens verdient het aan beveling bij de voorlaatste vraag, als het filmbeeld bedekt wordt en langzaam onthuld, de kijkers iets meer te laten zien dan de kandidaten nodig hebben. Het is voor ons tenslotte ook een kijk- programma. VELSEN. De gemeenteraadscom missie voor sociale zaken zal woensdag morgen aanstaande een bezoek brengen aan de Sociale Dienst in het PTT- gebouw. De bezoekers zullen met de staf van de dienst in het openbaar vergade ren over het onderwerp sociale raadslie den. Tenslotte wijzen de vijf de beschuldi ging van het bestuur van de hand, als zou samenwerking met het EG voordelig voor hen zijn. „Ons inkomen zou er drastisch mee verminderd worden. Nu zijn er mensen bij, die anderhalf tot twee ton per jaar verdienen omdat ze op stukloon werken. Dat zou in de nieuwe situatie misschien ƒ70.000 worden. Maar het gaat er om, dat er een centrum komt niet alleen voor abortus, maar voor familyplanning, waar ook de vrouw die geen kinderen kan krijgen terecht kan. waar kunstmatig geïnsemineerd wordt, waar ruimte is voor adoptie, kankeronderzoek, sterilisatie. Ons staat een image-verbetering voor de abortus kliniek voor ogen”, verwoordt dokter Van Lith. „De actie van het bestuur is op ons overgekomen als kamikaze, als zelf moordpoging. De abortus in Nederland is er absoluut niet mee gediend”, vatten de vijf hun gevoelens tenslotte samen. gramma regisseert. De muzikale begelei ding geschiedt door een combo, bestaan de uit Gildo del Mistro, slagwerker; Peter Nieuwerf, guitaar; Henk Elker- bout, piano en Rob Langereis, bas en basguitaar. Voor dit optreden zijn nog enkele kaarten verkrijgbaar bij het bu reau van de kunstkring, telefoon 02550- 15743-15789. Van alle Nederlanders vindt 72 pro cent dat abortus geoorloofd is als ver wacht mag worden dat het kind gehan dicapt ter wereld zal komen. Van de horeca-eigenaren heeft 32 procent geen verschil in de omzet bemerkt na 1 november en 68 procent wel. Verder vindt 93 procent van de Nederlanders dat het geoorloofd is voorbehoedmidde len te gebruiken om zwangerschap te voorkomen (maar alleen daarom blijk baar), terwijl gemiddeld een teruggang van 16 procent in de omzet van alle horecabedrijven is gemeten. U merkt het wel, ik heb gisteravond tussen de cijfers van Nederland 1 en 2 door moeten laveren, want op de eerste zender zat Aktua-tv van de TROS, en op de andere zender het KRO-progrr.m- ma „Rooilijn”, dat als onderwerp de katholieken en de abortus had gekozen. Kan een r.k.-kamerlid, dat persoonlijk een tegenstander is van de abortus, toch vóór een wet stemmen die abortus op de een of andere manier toestaat? Ja, z i 70 procent van de ondervraagden. Heeft u zich bij het bepalen van uw standpunt sterk laten leiden door de brief van de bisschoppen? Nee, zei 78 procent van de zouden overgaan. De vier stichtingen waaruit „Bloemenhove” nu nog bestaat zouden dienen te worden opgeheven. Hoewel niet wordt betwist dat overleg over een dergelijke opzet gaande is, heeft het bestuur geweigerd zich op deze manier onder druk te laten zetten. Daarop is het besluit genomen, alle fi nanciële en administratieve bescheiden in handen van de justitie te stellen voor een onderzoek naar mogelijke fraudu leuze praktijken, op grond van de wet op de stichtingen. Ook een interne com missie zal een onderzoek instellen en voor 15 januari rapport uitbrengen. Daarvan zal afhangen of de vijf mede werkers al dan niet ontslagen worden. Ook zij hebben overigens het openbaar ministerie om een onderzoek gevraagd naar de gang van zaken bij de kliniek. VELSEN. Atletiekvereniging „Su- omi” houdt vrijdag 13 december bingo-avond in „De Brulboei” aan de Kanaalstraat. Deze bingo-avond zou oorspronkelijk op 29 november worden gehouden, maar werd uitgesteld in verband met de actie „Geven voor Leven”. „Suomi” zal het nieuwe jaar starten met een voetbalwedstrijd, op 1 januari, tussen twee teams van Suomi en atle tiekvereniging „Trias”. De wedstrijd is ’s middags om 1 uur in Heiloo op het sportcomplex Maalwater. Het bingofeest op de dertiende begint om 20 uur en is toegankelijk voor alle leden, oud-leden, donateurs en verder iedere belangstellende. De groep van vijf ging tegen de af spraken in echter door met haar be schuldigingen waardoor de werksfeer vertroebeld werd, aldus het bestuur. De vijf ontkennen dit overigens, en menen dat men zich van „lastige pottenkijkers” heeft willen ontdoen. Toen op 6 decem ber een onderhoud volgde tussen de advocaat van het bestuur, mr. L. Laus, en de raadsman van de tegenpartij, mr. P. Heidinga. werden volgens het bestuur, nieuwe eisen gesteld ook dit ontken- Mn de vijf waaronder twee tffe, volgens het bestuur beslist miljoen aan activa beschikt. Er zou minstens 25 procent winst gemaakt wor den. Een jaarverhlag dat goedgekeurd is is echter nimmer verschenen, stellen zij. Direkteur Kause heeft dienaangaande verklaard, dat ongeveer een miljoen is ondergebracht in diverse fondsen; zoals dat voor de vrouwen die zelf geen abortus kunnen betalen, voor de zeker stelling voor het personeel, nieuwbouw, nieuwe projekten en andere investerin gen. 17 december in hoger beroep beslist zal moeten worden over huiszoeking”. i1: «KT -r 3^, ^_.k.

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 7