Over 15 jaar helft parochies zonder priester 9 Huisartsen boos op regering Adviescommissie emancipatie Cassatieberoep Stad ingesteld Rotterdam verworpen Zes doden bij twee botsingen Uit de wereldvan Maison de Bonneterie: BEL020 494141 Hier gebeurde het X le Juniscó??? klm culinair CHU: „Regering moet met sociale partners rond de tafel” Armonia zomerjurkjes. Uw vliegende Party-kok F 19 18 19 als u eerst naar de Amro Bank gaat U gaat heel wat geruster op vakantie GELD ...wij heten u-n-i-s-k-a/parket. ft !5 5 Bill illl B IN FIOD-KWESTTE theecologie ■ËlHi Wl 17 BINNEN- EN BUITENLAND ECONOMIE gonnen Tweede Kamerdebat over de begroting van Économische Zaken. Regio’s 1 rekt B Antwoordnummer 7955. Luchthaven Schiphol Amro Teleservice en binnen de kortste R 1974 >- :n e- b- an vakantie gaat even binnen bij de Amro Bank. Daar vertelt men u graag hoe u uw vakantiegeld het verstandigst kunt verdelen tussen kontante buitenlandse valuta en cheques. Amro Reischeques bijvoorbeeld of uw eigen Eurocheques. Raakt u ze op een of andere manier kwijt, allerlei nuttige informatie over dan hebben anderen er niets aan en u wisselkoersen, buitenlandse munt- krijgt ze gewoon vergoed. U belt even met eenheden enz. Geeft u een feest(je), thuis of in een zaal? Verzorg dan uw gasten zonder zorgen op de best denkbare manier. Laat KLM Culinair zorgen voor sublieme borrelhapjes, bittergarnituren, koude schotels, salades, noemt u maar op. Wilt u er echt iets goeds van maken? Vraag dan snel zo’n kleurige folder, waar alle informatie en prijzen in staan. Telefonisch 24 uur per dag bereikbaar: 3M Duikertjes t Milieuvriendelijke theebuiltje zonder overbodige aanhang. Met kontant geld op zak loopt u altijd een zeker risiko. Stap daarom voordat u op keren wordt geld telegrafisch overgemaakt naar de bank ter plaatse, waar ook in Europa. Daarom: ga bijtijds naar de Amro Bank in uw buurt. Voor buitenlands geld, cheques en uw reisverzekering. En pak dan meteen het gratis landengidsje mee. ’t Geeft u Hebt u het geluk onze gure winter te kunnen ontvluchten naar een warm en zonnig oord? Dan komt een zomerjurkje van Armonia u daar zeker van pas. Armonia jurkjes zijn er met V- en boothals, al vanaf f 298.-. In een keur aan fleurige dessins. Ze vallen u luchtig om de schouders en zijn nagenoeg onkreukbaar.U neemt ze dus gemakkelijk mee. Jurkjes, maar ook badpakken en bikini's uit de wijdvermaarde Armonia kollektie vindt u in de Amsterdamse Kalverstraat en op het Haagse Buitenhof. Bij Maison de Bonneterie. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De regering zou het initiatief moeten nemen om met de leiders van werkgevers en werknemers het ondernemingsklimaat te be spreken. Dat zou niet aan een onderhandelingstafel moeten gebeuren, maar in beslotenheid. Aldus een suggestie van de CHU tijdens het gisteren be- I „i fjgll Am ^•üENSDAG 11 DECEMBER I Wil K- W (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) i<5 van (ADVERTENTIE) (Van onze redactie economie) (ADVERTENTIE) De (ADVERTENTIE) de 41212 voor ft /m ber et n et ste termijn, waarop donderdag net ant woord van minister Lubbers volgt. Wel- DEN HAAG (ANP) Minister Van Doorn van CRM heeft de nationale ad viescommissie emancipatie ingesteld. Tot voorzitter is benoemd mevr. drs. P. Was- sen-van Schaveren te Boskoop. UTRECHT. De Landelijke Huisart senvereniging (LHV) heeft vice-premier Van Agt gisteravond in Den Haag een petitie aangeboden, waarin ernstig mis noegen wordt geuit over het wetsont werp (13004) dat de fiscale aftrekbaar heid van de pensioenpremie voor de huisarts aantast. zen van plaatselijke huisartsen verenigin gen. Daarin was een flinke hoeveelheid suggseties vervat door boycot-acties, voor het geval de regering haar zin dóórzet. Zo werd onder meer voorgesteld geen werk voor de overheid meer te verrichten, zoals het afnemen van bloed proeven en het opstellen van overlij densverklaringen. De advieskoersen buitenlands aan het betreffende wetsontwerp, vindt de LHV dat een daad van onbehoorlijk bestuur, aldus de petitie. Deze werd op een extra ledenvergade ring aanvaard door de 800 aanwezige huisartsen, die met hun massale op komst in de Jaarbeurs in Utrecht hun ontevredenheid duidelijk manifesteerden. De vergadering zou aanvankelijk in het teken van de structurele veranderingen in de gezondheidszorg staan, maar dat thema, waarvoor staatssecretaris Hen driks (Volksgezondheid) was uitgenodigd, werd gewijzigd. Tijdens de vergadering werd een groot aantal moties en telegrammen voorgele- DEN HAAG (ANP) Over vijftien jaar zal de helft van de 1839 parochies in Nederland niet meer volledig over een eigen zielzorger kunnen beschikken. Nu is dat nog wel het geval, maar 55 tot 60 pet der parochiepriesters is ouder dan 50 jaar. Aldus het' katholiek Sociaal Kerkelijk Instituut (KASKI) in zijn gis teren gepubliceerd memorandum over de ontwikkeling van het aantal priesters in Nederland. land te maken met een grote verborgen werkloosheid, in de zin van gebrek aan zinvolle arbeid. De tendens van dalende rendementen is internationaal en heeft volgens hem met het zogenaamde slechte ondernemingsklimaat niets te maken met de politieke kleur van het kabinet. De investeringen moeten selectief groei en en door gerichte maatregelen worden beïnvloed. Dit rapport, getiteld „De Nederlandse priesters 1974, ontwikkeling en per spectief” is samengesteld in opdracht van de Nederlandse bisschoppen en de Stichting Nederlandse Priesterreligieu zen. Uit het uitvoerige cijfermateriaal, bijgewerkt tot 1 januari 1974, blijkt dat het aantal priesters van de bisdommen sedert 1965 met 20 pet is gedaald tot 3340, van de orden en congregaties met 16 pet tot 7849. Voornaamste oorzaak van de daling is de uittreding uit het ambt, daarnaast overlijden en pensionering. AMSTERDAM (ANP) (aan- en verkoopprijzen) bankpapier luiden: Amerikaanse dollar Engelse pond Belgische frank (100) Duitse mark (100) Italiaanse lire (10.000) Portugese escudo (100) Canadese dollar Franse frank (100) Zwitserse frank (100) Zweedse kroon (100) Noorse kroon (100) Deense kroon (100) Oostenrijkse schilling (100) Spaanse peseta (100) Griekse drachme (100) Finse mark (100) Joegoslavische dinar (100) Bij de behandeling van de begroting 1975 van Economische Zaken is gistera vond door verschillende Kamerleden aandacht gevraagd voor het regionale beleid. Woordvoerders van verschillende fracties vroegen minister Lubbers de NIEUW BUINEN/WAALWIJK (ANP). Bij twee verkeersongelukken zijn gis teravond in totaal zes doden en een zwaar gewonde gevallen. De LHV verzoekt de regering met klem, ervoor te zorgen dat de huisart senpensioenregeling in haar geheel voor de belasting aftrekbaar kan blijven. Als het kabinet, en met name staatssecreta ris van Rooyen (financiën), vasthoudt specifieke regionale steunmaatregelen uit te breiden tot Twente, de Gelderse Achterhoek, sommige streken in Noord- Brabant, Nijmegen en Zeeuws-Vlaande- ren. Vanuit de Kamer werd er op gewe zen dat uitbreiding van de regionale steunmaatregelen niet mag leiden tot een vermindering van de inspanning je gens het noorden en Zuid-Limburg Het werd wenselijk genoemd de grote spoor lijnen naar Kerkrade te laten doorlopen, om de indruk weg te nemen dat Kerk rade geïsoleerd zou liggen. Het hof was tot de veroordeling geko men, nadat de procureur-generaal de maximale boete van 5.000 had geëist. Het ging hierbij om overtreding van artikel 49 van de Algemene Wet inzake Rijksbelastingen. De Fiod hanteerde dit artikel om bij verzekeringsmaatschappij en als de „Stad Rotterdam” gegevens op te sporen van verzekerden, die hun „zwart geld” in pleziervaartuigen hebben gestoken en zo de belasting ontduiken. DEN HAAG (ANP). De Hoge Raad heeft gisteren het cassatieberoep van de verzekeringsmaatschappij „Stad Rotter dam” verworpen, ingesteld tegen het vonnis van het hof in Den Haag in de Fiod-zaak. Het hof had, evenals in eerstt instantie de rechtbank in Rotterdam, het verzekeringsconcern een boete van 250 opgelegd wegens de weigering van de „Stad Rotterdam” de boeken en beschei den ter inzage te geven aan de Fiscale Inlichtingen- en Opsporings Dienst (FI OD). De „Stad Rotterdam” weigerde de Fiod hiervoor onbeperkte inzage van de boe ken en bescheiden, omdat naar haar mening daarbij de bescherming van de gegevens in de p’rivésfeer in het gedrang komt. Het betreffende wetsartikel verplicht o.a. verzekeraars ertoe de belastingin specteur desgevraagd inzage van „boeken en andere bescheiden” te geven, „waar van kennisneming van belang kan zijn voor vaststelling van feiten, die van invloed kunnen zijn op de heffing van belasting aan derden”. „Stad Rotterdam” had aangevoerd dat dit wetsartikel zo moest worden opgevat alsof er stond „bepaalde boeken en andere bescheiden in de commerciële sfeer” en „bepaalde derden met wie een zakelijke relatie bestaat”. Maar de Hoge Raad wijst erop dat blijkens een ander wetsartikel de inzage al beperkt is tot de commerciële sfeer, omdat immers alleen voor de bedrijven zoals dë verzekeraars de inzageverplichting geldt. In de de vergadering werd uiteengezet, dat een beroep op de Tweede Kamer zal worden gedaan het wetsontwerp te wij zigen in een voor de huisartsen aan vaardbaar stuk. Het bezwaar van de huisartsen tegen de ontwerpregeling is, dat het premiedeel ter bescherming van de waardevastheid van de pensioenen straks niet meer aftrekbaar is. Daardoor zullen de jongere huisartsen een oneven redig groot aandeel moeten leveren. Er werd voorgerekend, dat een huis arts van 30 jaar een deel ter grootte van ongeveer 15 mille niet meer fiscaal kan aftrekken als het wetsontwerp zou ingaan. Een arts van 45 jaar zou onge veer 13 mille niet meer voor de belasting kunnen aftrekken en een huisarts van 60 jaar ongeveer 8 mille niet. In Heemstede, Heemsteedse Dreef 264, tel. 023 - 23 94 08/09 2.52- 2.62 5.83- 6.13 6.65- 6.95 101.75-104.75 36.25- 39.75 9.45- 10.95 2.54- 2.64 54.25- 57.75 95.00- 98.00 58.75- 61.75 46.00- 49.00 42.25- 45.25 14.43- 14.73 4.30- 4.60 7.50- 9.00 68.25- 71.25 13.25- 16.25 De LHV heeft inmiddels steun gekre gen van de Koninklijke Nederlandse Maatschappij ter Bevordering van de Geneeskunst, die een brief aan de rege ring heeft geschreven waarin de opstel ling van de LHV wordt onderschreven. ke voorlichting staat op stapel, en is daarin voorzien in beïnvloeding van het energieverbruik? Wat het financierings- fonds voor de snelle-kweekreactor in Kalkar betreft, wil men onder meer weten hoe het staat met de speciale regeling voor mensen die de heffing op de stroomtarieven voor dit project niet willen betalen. De commissie die dinsdag 17 december zal worden geïnstalleerd, is ingesteld voor een termijn van vijf j'aar. Verder zijn als lid benoemd: prof. dr. W. Albeda te Rotterdam, mevr. drs. M. Bakker-van der Aa te Zwijndrecht, mevr. A. van Dantzig-van Amstel te Amsterdam, mevr. ir. M. Endert-Baijle te Rotterdam, prof. mr. H. Drion te Leiden, prof. J. van Dijck te Tilburg, mevr. mr. V. Hamm-Rijsdijk te Geleen, mevr. C. van den Heuvel-de Blank te Leusen, mr. A. Kosto-de Groot te Schermer, mevr. drs. J. Kool-Smit te Amsterdam, mevr. G. Strikwerda-van Klinken te Amsterdam, mevr. E. ter Veld te Amsterdam en mr. W. de Vries te Delft. De commissie zal de regering, ge vraagd of ongevraagd, adviseren over uitgangspunten, doelstellingen, samen hang en vormgeving van een beleid ter bevordering van de emancipatie van de vrouw. toste:; „Ondernemingsklimaat nader bespreken” Bij monde Van Leo Jansen pleitte de PPR voor selectieve economische groei. Maar de minister dient materiaal aan te dragen over de gevolgen daarvan. Bij amendement wil deze fractie overheids steun opvoeren voor experimenten met arbeiderszelfbestuur. Van Aardenne (VVD) en Keuning (DS’70) wezen op de gevaren van de „oliedollars” voor de Westeuropese economie. Ondervindt Ne derland daarvan invloed?, zo vroeg hij. Van CHU-kant werd ook gevreesd voor hogere loon- en prijsstijgingen nu er geen centraal akkoord komt. Vele vragen werden gesteld over het volgend jaar te verwachten prijsbeleid. Ook wil de Kamer weten wat de effecten van het prijsbeleid tot dusver zijn en of afschaffing dan wel verruiming de be doeling is. Waar blijven de nadere voor stellen over de prijsbindingen en de openbaarheid van het kartelregister, in formeerde Schouten (ARP). - j. pi Het consumentenbeleid had ook de Meldingsplicht aandacht van vele sprekers in deze eer- „THmuUjnlIHn Volgens Wierenga (PvdA) heeft ons In de discussies bleek verschil van mening over de situatie van het onder nemingsklimaat tussen de confessionelen en de VVD aan de ene kant en de progressieven aan de andere kant. Vooral van de zijde van KVP, CHU, ARP en VVD wordt verbetering drin gend gewenst geacht. Maar de PvdA wees er onder meer op dat de investe ringsbedragen van jaar tot jaar nog steeds stijgen. Van vele kanten werd minister lub bers gevraagd wanneer hij met zijn toegezegde nota over de economische structuur komt en of hij daarover met het bedrijfsleven en/of de Sociaal-Eco- nomische Raad overleg voert. Ook werd gevraagd naar concrete plannen voor meer steun aan het midden- en kleinbe drijf, waar de inkomenspositie van vele zelfstandigen ernstige zorgen geeft. Er moeten reeds nu maatregelen wor den genomen om het ondernemingskli maat te verbeteren, zo bepleitte onder anderen de CHU’er Van der Mei, die het kabinet met werkgevers en werknemers in gesprek wil hebben. Ook Peijnenburg (KVP) drong op overleg met bet be drijfsleven aan. Portheine (VVD) consta teerde dat het ondernemingsklimaat slecht is. Hij vroeg de minister naar diens opvattingen over de toekomstige investeringsbeslissingen. In Nieuw-Buinen (Drenthe) zijn een bejaard echtpaar en een bejaarde man op slag gedood toen de auto waarin zij meereden tegen een lantaarnpaal terecht kwam na een aanrijding met een vracht wagen. De 22-jarige bestuurster van de personenauto, mevrouw J. van der Veen-Drenth uit Gieterveen, moest uit het wrak worden gezaagd. Ze is in ernstige toestand overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis in Groningen. De doden zijn het echtpaar Van de” Laan-Stevens uit Nieuw-Buinen en de heer Veldman uit Gasseltemijveen. Ten tijde van de botsing waren weersomstandigheden zeer slecht. Bij Waalwijk zijn gisteren bij een auto-ongeluk drie doden gevallen: de 53- jarige P. van den Hoven uit Vught, zijn 26-jarige schoondochter A. Vresen uit Heusden en haar eenjarige dochtertje. Het ongeluk gebeurde toen van een aanhanger een wiel losraakte en op de weg bleef liggen. De achter de combina tie rijdende auto van de heer Van den Hoven reed tegen het wiel, raakte onbe stuurbaar en kwam op de linkerweg- helft in botsing met een andere vracht wagen. De drie inzittenden van de per sonenauto waren op slag dood. 1 B.- S te

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 17