Fries volksboek Ere-expositie beeldhouwer geëxposeerd Stauthamer Ruim stipendium voor Zuidhoek MAGISCHE HISTORIE ROND HITLER heren dames en s Mt sbi'’1 h Kunstenaarsdorp voor Nixon j „De lans het lot" Centrum met tweede stuk van Bernlef: „In verwachting” ^verrukkelijk nieuws! DRQSTE kersenbonbons 99 van I F Egyptische sagen SSS: WlJ ONTVINGEN it I “h boeien nog 9 WOENSDAG 1 1 DECEMBER KUNST 19 7 4 door Jac. Heyer Herinnering 165 gram (15 stuks) voor slechts k SE HAARLEM Donderdagavond brengt toneelgroep Centrum in de Toneelschuur een nieuw stuk van eigen bodem in première: „In ver wachting” van J. Bernlef. Het is een stuk over een vader (een werk loze particulier chauffeur en we duwnaar); zijn dochter en haar man die bij hem inwonen. Gewone men sen, die als zovelen hun conflicten „proberen weg te poetsen”, aldus Rob Scholten, de dramaturg die de produktie heeft begeleid. J Nieuwsgaring »J| O Volrode kersen, gedrenkt in de fijnste likeur, gevat in echte chocolade van Droste kwaliteit smakelijk gepresenteerd in doorkijkdoos i proberen weg te poetsen van nu ADVERTENTIE zoekt in Haarlem en omstreken HEIN STEEHOUWER H.R. wJia w.'Ïaaw b Dan met spoed een briefje met naam, adres, woonplaats en telefoonnummer onder nr. 7077 bureau van dit blad. Heeft u telefoon? Heeft u een goede telefoonstem? Heeft u veel vrije tijd? Wilt u iets extra’s verdienen? UTRECHT (ANP).Burgemeester en Wethouders van Utrecht hebben een sti pendium van 10.000 toegekend aan de Utrechtse tekenaar Arne Zuidhoek als blijk van waardering voor zijn werk. nissen. Ik ben daar beter over geïnfor meerd dan de acteurs; ook emotioneel meer betrokken. Daar wil ik eerst zelf een stuk over maken en de acteurs eerst voldoende informatie verschaffen. Dan kan in een later stadium pas geïmprovi seerd worden”. l' i-?: ROTTERDAM (ANP). De in Rot terdam wonende Italiaanse beeld houwer Tomasso Geraci heeft het kunstenaarsdorp, dat hij in 1969 in Cefalu op Sicilië stichtte, omge doopt in ,Nixon’s vrede club”. Hij wil de voormalige Westduitse bondskanselier Willy Brandt vra gen burgemeester van het dorp te worden. Samen met kunstenaars uit andere fanden wil Geraci elk initiatief steunen om Nixon in ere te herstellen en naar het president schap van de Verenigde Staten te rug te brengen. GROOT GERENOMMEERD UITGEVERSBEDRIJF IN HET WESTEN VAN HET LAND wel in een boekje te vinden. De moei lijkheden met z’n schoonvader en vrouw ontstaan omdat ze in een veel te kleine ruimte samenwonen. Hij ontvlucht de werkelijkheid door een zeilbootje te bouwen in de huiskamer. Het was erg fijn door middel van improvisaties te werken, zo dat deze figuren erg dicht bij ons zelf komen te staan. Die Paul is toch wel iemand anders dan ik, maar je kunt alles uit jezelf halen en vergroten”. Het hele team van „In verwachting’’ bij elkaar. Bovenste ry van links naar rechts: Rob Scholten dramaturg, Antho ny Olthof technicus, Polio Hamburger acteur, Frans Koppers acteur, Henriëtte de Wever regie-assistente, Christiaan Nortier regisseur. Daaronder van links naar rechts: Irène Boller souffleuse, Trudy de Jong actrice, J. Bernlef schrij ver, Doortje Deurland kleedster en Harry Faanhof technicus. TRUDY DE JONG zegt over haar personage: „Ze is een jonge vrouw, die gekneld zit tussen twee mannen; ze laat zich manipuleren. Dat heeft te maken met haar opvoeding, haar jeugd toen ze ook ingekneld zat tussen die vader en die moeder. Omdat ze zwanger is. zit ze nog méér gevangen. Heel belangrijk in dit stuk is de opvoeding van vrouwen in dit milieu. Ze heeft niet de mogelijkheid gehad zich te ontwikkelen. Dat weet ze eigenlijk wel. Maar ze ziet niet wat ze er aan kan doen. Dat blijkt een beetje, wanneer ze bezig is de advertenties uit te knippen. We laten in het midden of dat contactadvertenties zijn of voor een baan”. Niet alleen in de vorm van het uitge geven boek, maar in vele gevallen ook in de vorm van een handschrift, bijge voegde correspondentie, ontwerpen voor omslagtekeningen, foto’s van de schrij ver. De KFFB is een vereniging die in 1934 is opgericht, met 85 leden met de bedoeling Christelijk Friese Volksboeken uit te geven. Gestart werd met de uitga ve van een familie-roman die destijds aan de leden werd gestuurd voor 10 per stuk. Thans heeft de vereniging bijna 100.000 leden. Ter gelegenheid van dit 40-jarig jubi leum heeft de KFFB een boek uitgegeven onder de titel: Ljocht (licht) waarin op genomen een 70 meditaties bij bijbelge deelten. Dit is een boekwerk op oecu menische basis. Predikanten en leken en pastoors uit protestantse en R.K. kerken doen hieraan mee. Dat alles vindt men terug in dit met veel overtuiging geschreven boek, te eenzijdig, maar wel de moei te waard om nu eens een andere geschiedenis te lezen dan men ge woon is. WA.wM. A. «W* A. met telefoon thuis, goede telefonisten, veel vrije tijd, minimaal 3 4 uur per dag inclusief avond, voor het afsluipen van introduktie-abonnementen voor een nieuw te lanceren 14-daags magazine, dat zich bezig houd* met het bereiken van optimaal woongenot. dat „de nieuwsgaring van de auteur”. De werkwijze bij zijn stukken „Sterf de moord” en „In verwachting” heeft het voordeel „dat de spelers zich geweldig betrokken voelen, omdat ze ook in de tekst een eigen inbreng hebben. Ik ben eigenwijs genoeg, dat ik bepaalde zaken die voor mij van essentieel belang zijn, niet door de acteurs laat veranderen. Het is niet de enige methode voor to neelschrijvers. Het is alleen geschikt voor een beperkt aantal acteurs; met bijvoorbeeld vijftien man is het niet te doen. Het gaat evenmin bij specialisti sche, maatschappelijke toestanden. Ik heb een idee voor een stuk over een gevangenbewaarder. Ik heb twee jaar met fotograaf Siet Zuiderland gewerkt aan ons boek over Nederlandse gevange- AMSTERDAM (ANP).Ter gelegen heid van de 75ste verjaardag van de Amsterdamse beeldhouwer Cephas Stau- thameris in het atlier van de kunstenaar een tentoonstelling van zijn werken in gericht. Maandagavond wordt een recep tie gehouden voor vrienden en relaties. De beeldhouwer die in Zeeuws-Vlaan deren werd geboren, woont en werkt al meer dan 40 jaar in het huis Hendrik de Keyzer bij de Rijksacademie in Amster dam, waar hij monumentale kunst onder prof. R. N. Roland Holst studeerde. Zijn eerste werken ontstonden rond 1930 en waren terk religieus gericht. Na de tweede wereldoorlog vervaardigde hij verscheidene grote monumenten zoals het Pools Monument in Ael en oorlogs monumenten in Lisse, Vianen, Oldenzaal en Vinkeveen. Behalve beeldhouwwerken maakte hij ook kleine plastics, etsen en glas-in- loodramen. Verder ontwierp hij erepen ningen voor de gemeenten Nijmegen en Leeuwarden, de rijksuniversiteitn; de ANWB en het Koningin Wilhelmina- fonds. Stauthamer, die nog steeds creatief bezig is, gaf van 1955 tot 1965 les aan de academie te Arnhem. OVER DE MAGISCHE aantrek kingskracht van Adolf Hitler op het Duitse volk is al veel geschreven. Ook over occulte manipulaties door Hitler en mensen uit zijn omgeving is iets bekend. De meeste historici gaan daar niet op in. Ze zien Hitler louter als een verderfelijke figuur die op politieke gronden aan de macht kwam in een land, dat om een „ver losser” vroeg. Die historici doen niet aan legendevorming en geven dus geen antwoord op vragen, die tóch wel mogen worden gesteld. boekenboekenboekenboekenl boekenboekenboekenboekenl boekenboekenboekenboeken! boekenboekenboekenboeken! boekenboeken boekenboeken boekenboekenboekenboekenl boekenboekenboekenboekenl boekenboekenboekenboekenl boekenboekenboekenboekenl In het vredesdorp kunnen kunste naars uit de hele wereld gratis hun vakantie doorbrengen. De enige voorwaarde is, dat zij tenminste een van hun werken wijden aan de problemen van de universele vrede en de liefde in de wereld. In het. dorp zal een groot monument voor Nixon worden opgericht. should do something for peace in the world”, (oftewel een ieder zal elke dag iets voor de vrede moeten doen). Deze tekst staat ook boven de ingang van net dorp. Juist terug van zijn reis naar Sicilië zei Tomasso Geraci dinsdag, dat een man als Nixon, die veel voor de vrede en ontspanning in de wereld heeft gedaan, het niet ver dient in de grond getrapt te wor den. „Als de mensen zo door gaan, komt er nooit vrede”. En daarmee komen we dan terecht bij Hitler en diens verafgoding van Wagner, zijn geloof in de graal-le- gende en de lans, die op hem in Wenen een- onuitwisbare indruk maakte en die hij met alle geweld naar Duitsland wilde halen, hetgeen hem ook is gelukt, de dag na de annexatie van Oostenrijk. Onmiddel lijk na de oorlog zocht een speciaal Amerikaans commando de lans in Neurenberg weer op en nu ligt ze weer in een vitrine van het Hofburg- museum. Waarom? Ook generaal Pat ton geloofde in de invloed van de lans en de graallegende, evenals ge neraal Von Moltke en natuurlijk een man als Rudolf Steiner. Ik beschrijf dit boek niet om ie mand erin te doen geloven, daarvoor acht ik het te eenzijdig. Toch is het nodig om te signaleren hoe velen in Duitsland verziekt waren door de duistere occultisme rond die lans. Een groot aantal demonische figuren als Hitler on consorten geloofden er na melijk heilig in en vonden er ook een soort krankzinnige verontschuldiging in voor hun misdaden. Dat laat ste is eveneens uit andere bronnen bekend. De invloed van Wagner en Nietsche op Hitler is eveneens bekend, ook die van idiote geleerden als prof. Karl Haushofer, Houston Chamberlain en vele anderen, allen overtuigd van de suprematie van het germaanse „ras". Met hen honderden onder de Duitse geleerden, die allemaal aan de zwarte kant stonden. L. J. VEEN- WAGENINGEN De circelreeks van Peter Usbome geeft vier deeltjes: „Aan het Strand”, „In het Park”, „In de Dierentuin” èn „In het Oerwoud”. Deze boekjes zijn bedoeld voor kindjes van 3-6 jaar om ze al kijkend en als gevolg daarvan al vragend vertrouwd te maken met alles wat er om hen geen gebeurt, bovendien op die manier het taalge bruik te ontwikkelen en de woorden schat te vergroten. LEEUWARDEN (ANP).— Het Fries letterkundig Museum en Documentatie centrum brengt ter gelegenheid van het veertigjarig bestaan van de KFFB (Kristlik Fryske Folks Bibleteek), een tentoonstelling waarin het volledige aan tal titels dat deze vereniging in de loop der jaren heeft uitgegeven is te zien. DE VERTALER VAN „Egyptische sagen en vertellingen”, dr. J. Borg- houts, (een boek, verschenen bij Unieboek, Bussum) voelt zich op één lijn staan met de restaurateur van een gebroken pot, waaraan menige scherf ontbreekt. Hij kan hoogstens hopen, dat het resultaat van zijn herstellingen de oude vorm weer doer herleven. Men heeft in vele gevallen slechts het torso van het verhaal tot zijn beschikking. Wel, Borghouts heeft heel wat oude potten op fraaie wijze gerestaureerd. De Egyptische verhalen werken ver frissend. Ze stammen uit een heel andere denkwereld; uit een heel an dere leefwereld ook, zodat wat voor de Egyptenaren normaal was, voor ons de dimensie heeft van iets won derlijks, iets sprookjesachtigs. De mengeling van hun overleveringen met de werkelijkheidsbeleving in het oude Egypte werkt fascinerend Ver- .halen als de Twee Broers, Sinoehe, De reis van Wenamon boeien nog steeds. r „Over mensen die conflicten De 33-jarige tekenaar is vooral bekend geworden door zijn anarchistische sprookjesboek „verzinsels van vader Wapper”, dat het afgelopen Voorjaar is verschenen. Het college van B. en W. heeft tot de toekenning besloten op advies van een commissie, bestaande uit de heren J. J de Groot, prof. dr. Scholten en E Ver meulen. Eerder werd een dergelijk sti pendium voor een beeldend kunstenaar in Utrecht verstrekt aan William D. Kuik en Peter Vos. Arne Zuidhoek studeerde in Amster dam de Rijksacademie voor beeldende kunsten. Enkele jaren was hij privé leerling van William Kuik. Momenteel werkt Zuidhoek aan verschillende boe ken, waaronder een bundel zeerverhalen en een boek met Arabische sprookjes. ,,IN VERWACHTING” is het eerste stuk, dat helemaal binnen Centrum is ontstaan. Op basis van het korte verhaal „Druppel” uit zijn jongste bundel „Hon- dendromen” heeft Bernlef een korte in houd geschreven van een toneelstuk. Hij had eerder met regisseur Christiaan Nortier gewerkt aan „Sterf de moord” bij Centrum en had toen enkele spelers op het oog voor dit nieuwste stuk: Frans Koppers, Karin Kilian en Polio Ham burger. Hij gaf hen aan de hand van de korte inhoud opdrachten om verschillen de scènes te improviseren, zodat karak ters en tekst veel meer van de spelers zelf konden worden dan hij ze zelf zou schrijven. Samen met Nortier werkt hij het materiaal uit tot een script Toen het spel dit seizoen in studie genomen zou worden, werd Karin Kilian ziek. Haar rol werd overgenomen door Trudy de Jong, die op enkele punten het karakter enigszins in eigen richting kon buigen. Rob Scholten, de nieuwe drama turg bij Centrum, maakte de dramati sche analyse van het stuk en hield bij het verdere werk de grote lijn in de gaten. AAN HENK BERNLEF de vraag naar het verband van „In verwachting” met z’n andere werk. „Dat bestaat hierin, dat de mensen in de loop van hun leven bezig zijn een verleden te verzamelen, dat eigenlijk uit fictie bestaat: verhalen die niets meer met de werkelijkheid van nu of vroeger te maken hebben. Dat is iets dat veel in mijn werk voorkomt, ook in mijn poëzie”. Bernlef is tegen het schrijven stukken vanuit een idee. Hij begint lie ver bij „het kijken naar mensen”, of ze in tv-programma’s bezig zijn of als acteur in improvisatie. Bernlef noemt Iemand die dat wel doet is een Engelse journalist, Trevor Ravens- croft, een leerling van dr. Walter Stein. De laatste heeft Hitler in diens jonge jaren in Wenen (en ook later) goed gekend. Hij werd histori cus, maar ook parapsycholoog en vol geling van dr. Rudolf Steiner, de Aan de spelers de vraag wat voor figuren zij uitbeelden. FRANS KOPPERS, die de vader speelt: „Hij is een man van 53, die door de alcohol werkloos is geworden; ook het overlijden van zijn vrouw heeft daarbij een rol gespeeld. Hij weet niet goed wat hij met het leven aan moet en leeft daarom met zijn herinneringen. Van mijzelf zit in die man z’n afkomst uit een communistisch milieu, waar hij zich tegen afzet maar dat hem ook heeft uitgestoten. Zelf is die man nooit geko men tot een ideologische stap: hij heeft nooit deelgenomen aan dat communisme; zijn familie wèl”. POLLO HAMBURGER speelt de schoonzoon. Hij zegt van z’n rob .,Die Paul zit op kantoor. Hij heeft een opti mistische kijk op het leven: alles is op te lossen en zo niet, dan is de oplossing CHRISTIAAN NORTIER is verant woordelijk voor de vorm waarin de voorstelling gespeeld wordt. Over die stijl zegt hij: „Ik heb er eigenlijk geen woordje voor. Het is niet naturalistisch en niet realistisch, maar vindt daarin wel z’n wortels. Het zijn herkenbare mensen. De spelers doen authentieke dingen, die interessant zijn; er zitten maar weinig dingen in die niet van hen zelf zijn. Ik moest natuurlijk zorgen dat die eigen dingen met elkaar te maken bleven”. „Deze manier van werken is ideaal”, zegt Nortier, „omdat het collectief ge beurt, al houdt ieder z’n eigen verant woordelijkheid. Op deze manier kom ik als regisseur het verste. De ideeën, beel den, oplossingen voor bepaalde proble men, komen voort uit wat ik zie gebeu ren bij de spelers. Dan kom ik zelf op ideeën. Als ik zelf moet gaan verzinnen lukt het me niet: Ik heb inspiratie nodig om inspritatie te kunnen geven”. WEST-FRIESLAND B.V. - HOORN Hans de Groot-Canté: „Wegen kruisen soms”, roman voor jonge meisjes. Het onsterfelijke verhaal van de overwintering op Nova Zembla van Heemskerck en Barentsz: „Het Be houden Huis” door A. D. Hildebrand. Catalijn Claes: „De Bronzen Stem”, een dorpsroman over Zappa, een goe de lieve beiaardier, die dol is op zijn carillon en zijn kleine, vlijmscherpe vrouw Lollechien, die hem het leven o zo zuur maakt tegen beter weten in! Roman voor jonge mensen. stichter van de antroposofische bewe ging. Dr. Stein kwam na zijn vlucht uit Duitsland in de Hitler-jaren in Engeland terecht. Daar was hij eco noom en persoonlijk adviseur van Churchill, die achter de oorzaken van de „occulte invloed” van Hitler wilde komen. Daarvoor had dr. Stein in Duitsland historische werken gepubli ceerd. Je komt bij hem terecht in een wonderlijk type geschiedschrijving, antroposofisch gericht en in het licht van begrippen als „hoger bewustzijn”, reïncarnatie, karma en dergelijke. Dat zijn natuurlijk geen uitgangspun ten voor historisch onderzoek, omdat methode en uitkomsten niet verifieer baar zijn. Bovendien heerst er op die terreinen enorm veel „beminnelijk zelfbedrog”. Daarnaast echter hante ren Ravenscroft en Stein heel veel échte documenten en gegevens. Maar goed, het is een uiterst subjectieve methode, zoals overigens geschied schrijving op historisch-materialisti- sche basis (met uitsluitend de klas- sen-ideologie als „oorzaak aller din gen”) eveneens is, ook al lijkt ze beter gefundeerd. Liefhebbers echter van een zeer boeiend geschreven speculatieve be nadering moeten kennis nemen van: „De lans van het lot” van Ravens croft, samengesteld uit gesprekken en papieren met dr. Stein. Het heeft als ondertitel „De occulte macht achter de lans, die de zijde van Christus doorstaken hoe Hitler de kracht misbruikte om de wereld aan zijn voeten te krijgen”. Het is een goed geïllustreerde uitgave van Ankh- Hermes in Deventer. De genoemde lans is een relikwie, dat al eeuwen behoort tot de Groot- Duitse kroonschatten, te zien in het Hofburg-museum in Wenen, naast de keizerskroon van Karei de Grote en andere regalia. Volgens de legende is ze afkomstig uit het oude Israel en gebruikt door de Romeinse legionair, als een bron van magische I «L 8 Het zou ook de lans zijn, I IX; I. ZUIDHOLLANDSE UITGEVERS MAATSCHAPPIJ - DEN HAAG Thera Coppens vertelt en Pien Ha zenberg tekent de spannende reisa vonturen van een klein meisje en een vliegend hondje oder de vrolijke titel van: „Hi Ha Hoebelba”, en ook nog een ander spannend avontuur over kurketrekvogels, roofridders en nog veel meer, dat zij: „Hoebelerrmet Daan” noemden. Leuke verzorgde boeken, waaruit het ook prettig voor lezen is. Twee bijzonder mooie sprookjes boeken met illustraties van Anton Pieck: „De ring van Zeven”, een Oos ters sprookje van Lidow; en „Ezeltjes vertelden”, het kerstverhaal van Mar garet Morrison. Om zijn activiteiten te financieren brengt de kunstenaar een penning op de markt met aan de voorzijde een fluitspeler en de tekst „Nixon’s Peace Village Cefalu” en aan de achterzijde een tekst van Willy Brandt „everybody every day zien kracht, waarvan sprake is in de leèende over rtf'c Parcival en de Graal, onder meer door Richard Wagner bezongen in - een opera. die Christus lichaam aan het kruis doorstak. De lans zwierf daarna door &BL Europa en wordt al eeuwenlang ge- '1$ I Bï| zien als een bron van magische j ’■«LSI I (ADVERTENTIE) I

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 9