Na 1980 zeker nieuwe hoogoven, pelletfabriek en ertskade nodig Van maandag af in onze krant: ASTERIX Ford erkent recessie in Haarlemmer wint pnis economie Aanslag in bioscoop 3 doden Tel Aviv Herinvoering doodstraf 2,50 DICH BMTELS Uan I^aucustcin „Binnen twee maanden constitutionale vergadering” weggestemd Keuze uit méér dan honderden bontmantels Het woord is aan WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Paard naast ruiter PLO ZEGT VERANTWOORDELIJK TE ZIJN r AGENDA Regen en sneeuw hazenberg Amandel kerstkransjes Amandel kerststaven BAKKERIJ KLOOSTER Bontmodehuis IN ENGELAND Druk Deze krant bestaat uit achtentwintig pagina’s i DONDERDAG 12 DECEMBER 1974 65e jaargang nummer 34 9 9 2 3 LOTTGERING b.v. 4,— rfmr/i/wffrtH/frrrw/rmmrfwm SALISBURY (Reuter en UPI) Het Rhodesische regime is. vooruit lopend op een constitutionele conferentie over de toekomst van Rhodesië, een bestand overeengekomen met de Afrikaanse nationalistische be wegingen. Dit heeft de Rhodesische premier Ian Smith gisteravond in Salisbury bekendgemaakt. Alle politieke gevangenen in Rhodesië zullen worden vrijgelaten. Ook uit kringen van Rhodesische nationalisten in Loesaka is vernomen dat een bestand is overeengekomen. Volgens zegs lieden in Salisbury zal het verbod op de nationalistische bewegingen Zanu en Zapu worden opgeheven en zal binnen twee maanden een constitutio nele conferentie worden gehouden. Weerrapporten Binnen- en buitenland 2, Plaatselijk nieuws 4, 5, 7, Inkoop Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. postbus 18; tel. adm.: 15437 en 16450, tel. redactie: 15389, na kantoortijd: 10709. Klachten bezorging 18.30 - 19.00 uur: 10519 postgiro: 273107; voor abonnementen adm. 3203571. Kastje kijken Radio en televisie 11 Strips11 Kunst15 Economie17 Beurs19 Sport23, 25, 27 iiiiimiiiiiiiiiiHiiiiiiiiHiiiiiiniiiiiiiiiiiii IJmuider Courant Goethe: Hoogovens bespreekt miljardenplan (Van een onzer verslaggevers) (zie verder pagina 7). BESTAND IN RHODES1E RSSJ IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII1IIIIIIIIIIIIII alles bereid met roomboter IAN SMITH (Van onze redacteur in Jeruzalem) 51 Weersverwachting van het KNMI tot vrijdagavond: Tevens weer verkrijgbaar: echte Oudhollandse oliebollen Geeft Kerstbonbons van Hazenberg u steelt er harten mee. blanke zwart Ook de Zuidafrikaanse premier John Vorster zou op de achtergrond waar schijnlijk een belangrijke rol hebben raadt over de daarna te nemen stap pen; ook al omdat de voorbereidingen bijzonder veel tijd in beslag nemen. De volgende stap moet leiden naar een minimumproduktie van tien tot twaalf miljoen ton staal is het oordeel van bedrijfsdirecteur de heer Th. van Erp. In dat geval zullen er De terrorist, die volgens het paspoort dat op zijn lijk werd gevonden, de Engelse nationaliteit had en uit de Afri kaanse staat Ghana afkomstig was, werd Volgens ooggetuigen in de bioscoop, waar op het moment van de aanslag 300 mensen aanwezig waren, wierp de man, die op een boekplaats op het balkon zat, zichzelf op een van de granaten, nadat hij er een aantal tussen het publiek had gegooid. Volgens anderen ontplofte de granaat in zijn handen. In totaal werden er vier of vijf handgranaten gegooid. Op een ijlings belegde persconferentie op het hoofdbureau van politie in Tel Aviv vertelde de commissaris van politie David Offer dat de terrorist gistermor gen in Israel was binnengekomen via het vliegveld Ben Goerion. door één van de granaten, die hij bij zich had, getroffen en gedood. Een zeer groot probleem vormt de aardgasvoorziening. Deze zal als al de plannen gerealiseerd kunnen worden het dubbele moeten zijn van de hui dige hoeveelheid aardgas die wordt afgenomen. Dat betekent een uitbrei ding tot 1,4 miljard kubieke meter. Niets is weerzinwekkender dan de meerderheid. GIERSTRAAT 52-56 HAARLEM - TEL 023-312992 Tel. (02550) 16479 Al meer dan 40 jaar een begrip voor u Roomboterspecialist MANTEL slechts (in al onze filialen) De kwaliteitsstomerij v.a. f 1350,-^ Vrijdag en zaterdag reklame SLAGROOMTAARTJES vol met verse slagroom van 4,50 voor Ze zijn er weer onze lekkere APPELBOLLEN vers uit de oven. Woensdag KERSTKRANSJES met amandelen, per 250 gram van 2,50 voor 2,25 u proeft de roomboter. Lange Nieuwstraat 779 IJmuiden Telefoon 1 51 89 TIJDELIJKE AANBIEDING: Na de aanslag ontstond er in de bio scoop grote paniek. Het licht viel uit en de mensen zochten in het donker een goed heenkomen. Alle doden en gewon den vielen op het balkon, waar de handgranaten terechtkwamen. Van de 51 gewonden is er één ernstig aan toe. Van acht worden de verwondingen als vrij ernstig omschreven. Behalve de Ghanees werden één man en één vrouw gedood, die in zijn omgeving zaten. Op zijn hotelkamer in Tel Aviv werd een koffer met explosieven gevonden, waaruit de politie de conclusie trekt dat het in de bedoeling van de terrorist lag nog meer aanslagen te plegen. Dat zou er dus op kunnen wijzen dat er geen sprake is van zelfmoord. Hoofdredactie. Jos L. Lodewijks, E. Koning Uitgave Damiate Pers B.V. Directie: Mr. H. C. van der Mije, H. P. Stuurman Abonnement - bij vooruitbetaling - f 10,90 p. mnd., £31,35 p. kwartaal (p. post f 36,-), p. jaar f 123,20, (p. post f 141,-). Losse nummers 50 ct Smith zei dat de besprekingen tussen zijn regime en de Afrikaanse nationalis ten zijn voortgezet na het mislukte overleg van vorige week in de Zambi- aanse hoofdstad Loesaka. De problemen die toen een regeling in de weg stonden „zijn nu opgelost”, aldus Smith. Hij deelde mee dat er onmiddellijk een eind zal komen aan „het terrorisme”, maar waarschuwde de bevolking in de gebie den waar de guerrilla werd gevoerd om waakzaam te blijven totdat het bestand volledig van kracht zal zijn. gespeeld door druk uit te oefenen op premier Smith om tot overeenstemming te komen. Vorster kondigde onlangs aan dat de wereld binnen een half jaar ’dramatische veranderingen” zou zien in zuidelijk Afrika. van de aanslag bioscoop in het werd gepleegd, dingsorganisatie woordelijkheid op zich genomen voor de aanslag. „Het was een vergelding”, zo verklaarde het PLO-persbureau W: fa, voor de raketbeschieting van drie PLO- kantoren in Beiroet op dinsdag. Wagenweg 146 (bij het Westerhoutpark) Haarlem Tel, 023-31 65 29 Zowel de minister van Politiezaken Hilleel als de burgemeester van Tel Aviv Lahat legden er de nadruk op dat het onmogelijk is een controle uit te oefenen die in alle gevallen effectief is. Meest zwaar bewolkt met nu en dan regen of sneeuw. Matige tot krachtige wind, eerst zuidelijk, morgen draaiend naar noordwest, aan de kust mogelijk tot storm achtig toenemend. Minimum temperaturen om het vriespunt, maxima morgen ongeveer 4 gra den. Met deze foto heeft Frans van der Linde van het Haarlemse fotopersbureau De Boer de eerste prijs in de afdeling sport van de wedstrijd de Zilveren Camera gewonnen. Het is een spectaculair mo ment uit de voetbalwedstrijd AjaxSto ke City om de UEFA-cup die in septem ber van dit jaar werd gespeeld. De prijs werd vanmorgen aan Frans van der Linde uitgereikt in het Gemeentemu seum van Arnhem. Vorig jaar legde Poppe de Boer van hetzelfde fotopersbu reau beslag op een derde prijs met zijn plaat van de demonstratie van Hoogo- venspersoneel in Haarlem. (Zie verder pagina 19) Tja, bij Dick Bartels is het inderdaad moeilijk om ’n keuze te doen. Meer dan honderden schitterende bont- creaties bij elkaar, ons vakkundig advies staat borg voor ’n juiste persoonlijke keuze. 3/4 Persianer v.a. Grote keuze in alle prijsklassen van f 395,— tot f 5800,— Het voorstel was door een vrouwelijk conservatief parlementslid ingediend, naar aanleiding van de terreuraanvallen van het IRA die in de afgelopen twee jaar in Groot-Brittannië al aan 50 men sen het leven hebben gekost. Het was een „zogenoemde vrije stem ming” gezien de door emoties geladen aard van het voorstel. Dit betekent dat een Lagerhuislid kon kiezen hoe hij of zij wilde zonder verplicht te zijn zich te houden aan de „partijdiscipline”. IJMUIDEN. Bij Hoogovens wordt op dit moment een miljarden plan besproken dat in de komende tien jaar ten uitvoer moet worden gebracht. In 1980 namelijk moet het „acht-miljoen-ton-staal-plan” verwe zenlijkt zijn, zodat men zich nu be- Verkoop JUWELEN R idderstraat 5 Haarlem Tel. 023 - 320274. zeker een achtste hoogoven, een nieu we pelletfabriek en een nieuwe erts kade moeten komen. Als men ervan uitgaat dat heden ten dage een nieuwe hoogoven en een pelletfabriek elk al een half miljard gulden moeten kosten en er boven dien na 1980 verschillende fabrieken aan vernieuwing toe zijn, betekent WASHINGTON. (ANP) President Ford geeft toe dat de Verenigde Staten zich in een periode van economische teruggang bevinden. Hij weigert echter krachtige maatregelen te nemen om de economische bedrijvigheid te stimuleren. Dat blijkt uit een toespraak die hij gisteravond heeft gehouden voor de Amerikaanse Business Council, een or ganisatie van topfunctionarissen uit het bedrijfsleven in de Verenigde Staten. „Ik heb de verzekering gekregen dat de terroristische activiteit in Rhodesië onmiddellijk zal worden stopgezet en dat de voorgestelde constitutionele con ferentie zal plaatsvinden zonder voor- Vorster maakte gisteravond bekend dat de Zuidafrikaanse politie-eenheden uit Rhodesië zullen worden teruggetrok ken zodra vaststaat dat er een eind is gekomen aan het „terrorisme in Rhode sië.” Er zijn in Rhodesië naar schatting 2000 Zuidafrikaanse politiemannen, die het Rhodesische leger helpen bij de „guerrillabestrijding”. het dat er verschillende miljarden gemoeid zullen zijn met de komende uitbreidingen en vernieuwingen. Op dit moment staat er nog niets op papier getekend, maar er is wel een diepgaande „strategische studie” gaande en volgend jaar al zal men tot bepaalde beslissingen moeten ko men. Er blijkt een verrassende wending ge komen te zijn in de verhouding tussen Ian Smith, de regeringsleider van Rho desië, en de leiders van de verschillende verzetsgroepen die op initiatief van de Zuidafrikaanse premier Vorster vorig weekeinde bij elkaar werden gemanoeu vreerd. Aanvankelijk leek de conferentie een fatale mislukking te zijn geworden, maar achter de schermen is blijkbaar voortgewerkt aan een nieuwe formule die aanvaardbaar moest zijn voor beide partijen als basis tot voortzetting van het gesprek. De verzetsleiders hebben hun te hoog gegrepen eis tot onmiddellijke instelling van een constitutionele meerderheidsre gering (waarin de vijf miljoen kleurlin gen en de 250.000 blanken evenwichtig zouden zijn vertegenwoordigd) laten val len en Ian Smith heeft alle politieke gevangenen vrijgelaten. Men begint nu met een „schone lei”, voor zover dat bij een zo verbitterde en bloedige voorge schiedenis nog mogelijk is. Ian Smith zit in het moeilijke dilem ma, dat hij de Britse erfenis moet pro beren te verdelen over de totale bevol king van Rhodesië, ofschoon hij in 1965 heeft gezworen dat hij de blanke sup- prematie onverminderd zou handhaven. Hij regeerde tot dusver volgens het oorspronkelijk Britse beginsel dat -„deelgenootschap tussen blank en zwart nooit verder kan gaan dan het deelge nootschap tussen een ruiter en zijn paard”. Dit werd reeds voor de Tweede Wereldoorlog door de uit Engeland stammende Rhodesische staatsleider Huggins onverbloemd verkondigd en de ze zienswijze heeft de gehele blanke bevolking van Rhodesië, op een kleine groep na, doordrenkt. Het is merkwaardig dat het nu juist de Zuidafrikaanse premier Vorster moet zijn, die heeft bevorderd dat „het paard” op gelijke voet kan praten met „de ruiter”. Als daaruit een aanvaardbaar vergelijk komt, heeft Vorster méér voor de opheffing van de Rhodesische zwarte uit diens slafelijke positie gedaan dan alle Britse regeringen tussen 1923 (toen Rhodesië als kroonkolonie een eigen be wind kreeg) en nu, ondanks alle vroom- klinkende vermaningen van Londen aan de „afvallige” regering van Ian Smith, die in 1965 de macht uit Engelse handen greep. punt van de Afrikanen is dat op deze conferentie de overgang van het huidige minderheidsbewind naar een meerderheidsbewind geregeld moet worden. De conferentie moet ook de weg vrijmaken voor een regeling van de internationale status van Rhodesië. Sinds het blanke minderheidsbewind in 1965 eenzijdig de onafhankelijkheid uitriep, in 1970 gevolgd door de procla matie van de republiek, is Rhodesië door geen enkel land diplomatiek erkend. De Verenigde Naties hebben een handelsem- bargo tegen Rhodesië ingesteld. De bekendmaking van het bestand en de aankondiging van de constitutionele conferentie kwamen als een volslagen verrassing. Het aantal vrij te laten politieke ge vangenen is ruim honderd. Smith zei dat ze deel zullen mogen nemen aan norma le politieke activiteit, binnen de Rhode sische wetten. LONDEN. (AP) Het Britse Lager huis heeft gisteravond na een lang debat gestemd tegen een voorstel tot het her invoeren van de doodstraf voor plegers van terreurdaden. De uitslag van de stemming was 369 tegen 152. waarden vooraf. Daarom heb ik inge stemd met de vrijlating van Afrikaanse leiders en hun volgelingen”. Onder de vrijgelaten gevangenen zijn Joshua Nko- mo, de voorzitter van de nationalistische beweging Zapu, en Ndabaningi Sithole, voorzitter van Zanu. Ze waren al voorlopig in vrijheid gesteld om aan het overleg in Loesaka te kunnen deelnemen. In Loesaka is bekendgemaakt dat Nkomo en Sithole vandaag in gezelschap van de Rhodesi sche bisschop Moezorewa, per vliegtuig zouden terugkeren naar Salisbury. Daar zullen ze waarschijnlijk met Smith overleggen over de voorbereiding van de constitutionele conferentie. Het stand- JERUZALEM. Drie doden en gewonden. Dat is de voorlopige balans die gisteravond in een centrum van Tel Aviv De Palestijnse Bevrij- PLO heeft de verant- <9

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 1