Uitschakeling in Europa-cup maakt wedstrijd tegen PSV wel erg interessant Derby lelijk verrast door Velez Mostar FIFA stuurde WK-cheques n O ■II if HARD FC AMSTERDAM WEERSTOND FORTUNA OOK IN DÜSSELDORFSE MODDERPOEL ..n !UM DONDERDAG 1 2 DECEMBER 1974 SPORT 23 door Mare Serné Gebrek a door Theo Klein 1 I r aFfi»1 WÏWrt Compleet Troost Bovenaan Incident DÜSSELDORF In feite be zegelde scheidsrechter John Gordon al twee uur voor aanvang van de wedstrijd het lot van Fortuna Düs seldorf, toen hij om zes uur precies het drassige veld van het Rhein- stadion goedkeurde. Tweemaal eer der was de Schot gisteren al naar het stadion getogen om met eigen ogen te constateren hoeveel schade de aanhoudende regen- en sneeuw buien aanrichtten. Bij zijn laatste visite gaf hij tenslotte na lang aar zelen toe, de protesten van de star- dion-directie, die vreesde dat de grasmat in de komende weken niet te gebruiken zal zijn, ten meer spijt. u ^1118 E -r HANS KRAAY: AJAX HAD TEGEN JUVENTUS NIET GENOEG MACHT Charles Corver: Vijf gele kaarten. Conditie en mentaliteit doorslaggevend Iets wat bijvoorbeeld bleek uit de voortreffelijke manier waarop het elftal uitverdedigde. Een 36-jarige veteraan als. Altafini deed nog de gekste dingen (Dus- baba: „Hij doet een half uur niets, maar als hij versnelt dan wordt hij gevaarlij ker dan een doorsnee spits in anderhalf op. De Duitsers lieten zich met 33 over tredingen ook niet onbetuigd, maar hun ingrepen waren niet zo ruw en onbezon nen als die van de Amsterdammers. Niemand kon dan ook iets afdingen op de drie gele kaarten die de Schotse Los van de financiële tegenvaller die deze uitschakeling voor de UEFA-Cup voor Ajax betekent, zal moeten worden afgewacht hoe de ploeg mentaal zal rea geren op deze domper. Ajax begint namelijk de gelatenheid aan te nemen van een elftal, dat al teveel tegenslagen heeft moeten incasse ren. Het was bijvoorbeeld uiterst opmer kelijk dat niemand protesteerde toen de Franse scheidsrechter Vigliani naar de penalty-stip wees, toen Gerrit Mühren (Haan: „Ik weet niet of je daar voor moet fluiten in dit soort wedstrijden, hij sloeg niet naar de bal”) hands maakte en Damiani deze reuzekans om de vol gende ronde te bereiken niet liet liggen. Fortuna bewoog veel gemakkelijker dan Amsterdam, dat vooral in de eerste twintig minuten veel aandacht nodig had om alleen zelf maar op de been te Doelman Jan Jongbloed kreeg in het eerste half uur voldoende gelegenheid uit te blinken. Slechts eenmaal moest hij vissen en zelfs die keer was hij daar niet schuldig aan. In de twaalfde minuut feidde Herzog de enige geslaagde Duitse aanval in. toen hij voorzette naar Seel. Ausputzer Jan Fransz kwam er nog wel tussen, maar hij stond net te ver af om de bal volledig onder controle te krijgen. Seel kreeg daardoor alsnog de kans om te schieten en hij faalde niet: 1-0. De 4000 toeschouwers kregen weer hoop. Alles wees erop dat de tweede Duitse treffer slechts een kwestie van tijd zou zijn. Fortuna Dusseldorf’s Seel wint een kopduel van Theo Cornwall, een beeld uit de (korte) periode waarin de Westduitse club duidelijk domineerde. instantie te kunnen keren. Hardhandige oplossingen werden daarbij niet ge schuwd. Alleen in de eerste helft al liepen de „Lieverdjes”, die gisteren die naam beslist niet verdienden, 23 vrije trappen van de strak leidende Gordon AMSTERDAM Globaal gesteld zou je kunnen concluderen dat het Ajax in zijn wedstrijd tegen Juventus niet heeft meegezeten. Ajax-manager Hans Kraay greep daar na afloop ook even op terug. Een schot van Jan Mulder tegen de paal, een straf schop tegen en desondanks nog met 2-1 van de Italiaanse lijstaanvoerder winnen rechtvaardigen die gedachte ook wel enigszins. Bovendien voetbalde Ajax één van zijn betere Europa-cupwedstrijden van dit seizoen. Maar het waren details. Het ge luk dat Ajax nu ontbeerde was veertien dagen geleden in Turijn ruimschoots aan wezig. Als het elftal van coach Parola daar met 3-0 had gewonnen, dan was dat niet eens geflatteerd geweest. Daarom was het voor iedereen tenslotte wel duidelijk dat Ajax over twee wedstrijden genomen een verdiende nederlaag tegen dit Juventus feed. spelers waren op het middenveld wat beweeglijker dan wij. Vooral in die linie werden we enkele keren finaal uitge speeld. En daar kwamen gevaarlijke momenten uit. Het blijft het grote punt, dat wij op het middenveld dan de man missen die plotseling kan demarreren.” Er waren nog wel twintig minuten te spelen, maar Ajax voetbalde die plicht matig vol. Ondanks de veertien hoek schoppen die het elftal forceerde, was er eigenlijk toch nooit sprake van een ech te dreiging. Het sterkte coach Parola na afloop alleen nog maar in zijn mening over de Amsterdamse formatie. Parola: „Ajax heeft nog wed een goed elftal, maar het is een team van werkers geworden. Natuurlijk heeft mijn team de tactiek die ik uitgestippeld had, goed uitgevoerd. Maar wat is dit Ajax een verschil met het team waarvan wij des tijds in Belgrado verloren. De klasse is eruit bij Ajax- Het is natuurlijk gemak- En toch is het dan gek dat Ajax één van zijn betere wedstrijden heeft ge speeld. Haan: „Inderdaad- Want als je nou nagaat. We hebben vanavond met 2- 1 gewonnen van een elftal dat precies dezelfde samenstelling had als het team waarvan we in Belgrado de Europa-cup met 1-0 wonnen. Toen waren we in onze grote dagen en volledig compleet. En toen kwamen we ook niet verder dan 1- 0. Terwjjl Juventus alleen nog maar sterker is geworden.’’ Nog niet de volledige premies zijn echter uitgekeerd, zo heeft het secre tariaat. van de FIFA gisteren in Zürich bekend'gemaakt. De federatie beschikt namelijk nog niet over alle cijfers die nodig zijn om een defini tieve afrekening vast te stellen. Volgens het Westduitse organsatie- comité zullen de zestien deelnemers rond de 32,5 miljoen gulden mogen verdelen. (Van onze sportredactie) MOSTAR. Voor de grootste verras sing in de achtste finales van het UE- FA-Cup-toernooi zorgde gisteren de Joe goslavische club Velez Mostar. Velez, dat twee weken geleden met 3-1 de uitwed strijd tegen Derby County verloor, sloeg in eigen omgeving genadeloos terug. Vijftienduizend razend enthousiaste toe schouwers zagen Velez een 4-1 overwin ning behalen, nadat de rust al met een 2-0 voorsprong voor de Joegoslaven was ingegaan. Door de uitschakeling van Derby is er geen enkele Engelse club meer in de strijd in het UEFA-Cup- gebeuren. De strijd tussen Velez en Derby Coun ty was bijzonder hard. Scheidsrechter Charles Corver moest niet minder dan vijf maal de gele kaart trekken: voor Hadziabdic en Colic van Velez en voor Newton, Hector en Todd van Derby. De doelpunten werden gescoord door Primorac (strafschop), Pecelj, Vladic en Bajevic (strafschop) voor Velez Mostar en door Hector voor Derby County. De uitschakeling van Fortuna Düssel dorf door FC Amsterdam wordt voor de Westduitse voetballiefhebbers gecompen- I seerd door de wetenschap dat de drie I andere troeven in het UEFA-Cup-toer- nooi zich wel degelijk bij de laatste acht plaatsten. Hamburger SV had, zoals mocht worden verwacht, aan de 4-1 over winning van twee weken geleden op Dyna mo Dresden genoeg om een ronde verder te komen. In Dresden werd het een 2-2 gelijkspel (rust 2-1 voor HSV) door doel punten van Dörner en Hafner voor Dy namo en van Bertl (2x) voor de Ham- burgse ploeg. Er waren 32.000 toeschou wers. Doelman Kargus van HSV zorgde voor een opmerkelijk wapenfeit door tweemaal een strafschop te overmees teren. FC Köln rekende op eigen veld af met Partizan Belgrado, dat zich in de eerste wedstrijd middels een 1-0 zege een uitermate wankele basis voor de return had verschaft. Hoe wankel bleek in de tweede helft van de wedstrijd in Keulen. De Westduitsers konden voor de rust geen opening in de Joegoslavische afweer vinden. Doelpunten van Overath. Löhr, Müller, Glowcz en Flohe en een tegentreffer van Paulovic zorgden voor een 5-1 zege voor FC Köln. uur”) en ook Hans Kraay realiseerde zich: „Juventus liet zich niet opsluiten. Als het in het nauw kwam dan werd er met goed voetbal uitverdedigd. Er volg den geen wilde trappen. Ook daaraan kon je zien dat dit een klasseploeg is.” Maar dat was dan toch maar een schrale troost. In het huidige profvoetbal geiden geen sentimenten. Alleen het re sultaat telt. Ajax heeft aan zijn Europa- cup-avontuur wel twee spelers, Dusbaba en Van Santen, overgehouden, die snel ler dan ooit zich als volwaardige krach ten hebben ontpopt, maar het is de vraag of dat positieve element niet zal worden overstroomd door het feit dat Ajax zich geen slechte resultaten kan permitteren- Uitschakeling in de Europa cup is één ding. Uitschakeling voor de competitie zou wel eens teveel van het goede kunnen worden. Wat dat betreft wordt de krachtmeting met het Eindho- vense PSV zondag interessanter dan ooit. Opstellingen: AJAX: Schrijvers; Suurbier, Blankenburg, Dusbaba en Krol (Van Santen); Haan, Arnold Mühren (Kok) en Ger Mühren; Mulder, Geels en Steffenhagen. JUVENTUS: Zoff: Gentile, Scirea, Morin! en Longobucco; Furino, Causio en Capello; Da miani (Cuccureddu), Altafini en Bettega (Vio la). Scheidsrechter: Vigliani (Frankrijk), 20.000 toeschouwers. Een van de mooiste kansen die Ajax kreeg om nog verder van Juventus afstand te nemen. Ruud Geels is de op de grond liggende doelman Zoff al gepasseerd. Libero Scirea (6) zal echter op het laatste moment ingrijpen. kelijk om dan de naam Cruyff te noe men, maar dat is het naar mijn gevoel toch niet helemaal. Dat team was zo magistraal, dat toen op iedere plaats de sterkste speler stond die voor die positie in Europa beschikbaar was. En die wa ren allemaal van uitzonderlijke klasse. In Turijn hebben we al gemerkt, dat er naast Cruyff wat schakels uit dat oude Ajax zijn weggevallen. Het is geen on wrikbare eenheid meer.” En doelman Piet Schrijvers: „Als wij, zoals PSV, vanaf het begin van de competitie met een vast elftal hadden gespeeld, dan hadden wij bovenaan ge staan- Iedere wedstrijd moeten we door blessures met een ander team spelen. Dan mis je ook dat kleine beetje extra dat je toch nodig hebt om het met succes tegen Juventus op te kunnen nemen. Ik blijf erbij dat we onder normale omstandigheden door deze ploeg niet zouden zijn uitgeschakeld. Maar er is bij ons sinds het begin van dit seizoen nog niets normaals gebeurd. Zoveel bles- surepech; het is onvoorstelbaar.” Maar er was toch meer- De bedoelin gen van Ajax waren wel goed. Maar de drie spitsen, Geels, Mulder en Steffenha gen slaagden er niet in om Juventus constant onder druk te zetten. Dit kwam ook omdat de aansluiting van het middenveld niet optimaal functioneerde, omdat Juventus het in deze linie uitste kend speelde. Kraay: „Enkele Juventus- De wedstrijd Real ZaragozaBorus sia Mönchengladbach kende een inci dent. Een aanhanger van de Spaanse club gooide kort voor rust voorwerpen naar een grensrechter. Omdat het be stuur van Real Zaragoza snel maatrege len nam, werd voorkomen dat scheids rechter Gow uit Wales de ontmoeting staakte. Borussia, dat thuis al met 5-0 had gewonnen, won met 4-2. Bij de rust leidden de Westduitsers met 2-1. Het Tsjechische Banik Ostrava had aan een 1-1 gelijkspel op eigen veld tegen Napoli genoeg om de laatste acht te bereiken. Napoli, dat thuis een 0-2 nederlaag had geleden, nam voor de rust de leiding door Ferradini, maar tien minuten voor tijd stelde Slany de kwali ficatie van de Tsjechen zeker door de gelijkmaker te scoren. De wedstrijden voor de kwartfinales van het UEFA-Cup-toernooi worden ge speeld op 5 en 19 maart van het volgend jaar. De loting voor de drie Europese bekertoernooien is op donderdag 23 ja nuari in Zürich. Op het moment dat de voorzichtige Schot ja knikte, stond het vrijwel vast dat de Duitsers vier doelpunten, nodig voor een kwalificatie, wel uit hun hoofd konden zetten. In de modderpoel van Düsseldorf waren goede combinaties, laat staan verrassende snelle acties on mogelijk. Om Jan Jongbloed onder deze omstandigheden viermaal te kunnen passeren zou een onmenselijke dosis ge luk nodig zijn. De praktijk wees weldra uit dat de bange vermoedens van de Duitsers juist waren. Na een sterke ope ning bleven de Fortuna-aanvallen steken in de modder en in de vasthoudendheid van de Amsterdammers, die hun tegen standers uit lieten razen, om uiteindelijk toch weer met de winst (1-2) naar huis te gaan. Toch was het Duitse openingsoffensief hevig en levensgevaarlijk. Via kort, ge richt samenspel over de flanken, pro beerde Düsseldorf voor het domein van Jan Jongbloed te komen. In het moeras voor diens goal raakten alle voorzetten echter verward in een kluwen, vaak in het wilde weg trappende benen. Fortu- na-trainer Heinz Lucas na afloop: „Daar begonnen voor ons de moeilijkheden. Het was onder deze omstandigheden niet mogelijk om ons tactisch plan uit te voeren. Ik vind dat er op dit veld helemaal niet gespeeld had mogen wor den.” Vanzelfsprekend was Pim van de Meent een andere mening toegedaan: Daardoor kon het ook gebeuren dat Juventus zich vrij gemakkelijk aan de Ajax-houdgreep ontworstelde. Slechts één kwartier duurde de enorme Ajax- overmacht. Het werd beloond met een doelpunt van Blankenburg, die vrij voor Zoff kwam na een af geketste vrije trap van Mühren, en de weg naar de kwart finales leek open te liggen. Maar al in de eerste helft bleek tegen klasse-tegen- stander Juventus Ajax’ grote gebrek. Het elftal heeft niet meer de macht om door te gaan, om automatisch het geluk en daardoor een positieve score gewoon af te dwingen. Het elftal voetbalt vaak nog zeer aardig, de bal gaat bij vlagen rond, er komen uitgespeelde kansen, maar het team scoort niet. Wat dat betreft was het doelpunt van Gerrit Mühren, een prachtig afstandschot en kele seconden voor het einde, ook niet eens maatgevend. Zoiets lukt de tech nisch uiterst begaafde Mühren één keer, maar het lukt ook weken niet- En dan kom je weer op het oude punt terug. Er schort iets aan de speelwijze van dit Ajax. Misschien kun je het Ajax dat gisteravond voetbalde niet vergelij ken met het team dat in de competitie over Brokamp en Rep kan beschikken, maar het rendement van het goede voet bal, dat Ajax toch gisteravond liet zien, was toch nihil. Arie Haan bracht de situatie messcherp onder woorden toen hij bedacht: „Er wordt tot op zekere hoogte precies hetzelfde gevoetbald als vroeger. Toen kwam die bal ook hoog voor het doel, maar werd hij terugge legd. Er werd een één-twee combinatie opgezet en we liepen er aan alle kanten doorheen- Nu wordt dat anders gespeeld. Hoge ballen op Geels, die dan worden doorgekopt. Maar toch scoren we daar mee te weinig. We hebben er in de UEFA-Cup maar vijf gemaakt. Vanavond wordt de eerste goal ook gescoord door een verdediger”. Ook voor Hans Kraay gezien zijn visie: „Wij hebben Juventus niet langdu rig genoeg onder druk kunnen zetten. Het eerste kwartier liep het uitstekend, terwijl er ook een periode in de tweede helft was dat het allemaal vlot ging. Maar dan loopt zo’n offensief toch weer langzaam weg. Dat is dan toch een kwestie dat dit Ajax op dit moment niet genoeg macht heeft.” Natuurlijk waren er verzachtende om standigheden aan te voeren. Zelfs voor Arie Haan, één van de voetballers (het mag zo langzamerhand genoegzaam be kend zijn), die het niet eens is met de manier waarop het huidige Ajax van zijn mogelijkheden gebruik maakt. Haan: „Ik wil aiets ten nadele zeggen van allerlei jonge spelers die wij mo menteel in het elftal hebben, maar die jongens zijn in dit soort wedstrijden op dit niveau nog kwetsbaar. Een Barry Hulshoff zit op de bank, een Ruud Krol moet in de tweede helft uitvallen en een Ger Mühren speelt een redelijke wed strijd, maar treft het niet dat hij tegen die Causio loopt te spelen, die ronduit een wereldpartij voetbalde. Dat soort zaken breken je dan tegen dit Juventus op.” ZÜERICH- (SID) De internatio nale voetbalfederatie (FIFA) heeft aan de zestien deelnemende landen aan het eind toernooi om het wereld kampioenschap voetbal 1974 in West Duitsland de zo begeerde cheques toegestuurd. „Het slechte veld werkte waarschijnlijk meer in ons nadeel. Ik had het van tevoren gezegd, dat we vooral in ons eigen strafschopgebied moeilijkheden zouden kunnen krijgen, omdat ook wij daar bij het wegwerken van de ballen last hadden van het slechte terrein.” Frits Flinkevleugel zal zondag vrijwel zeker niet kunnen spelen in het competitieduel van FC Amsterdam tegen FC Twente. De Amster damse verdediger speelde gisteren de wed strijd tegen Fortuna Düsseldorf nog wel uit, maar dat kon alleen maar omdat hij voor aanvang injecties had gehad tegen de pijn van zijn gekneusde teen. Trainer Van de Meent: „Het staat nu wel voor 99 percent vast, dat hij die stunt zondag niet meer kan herhalen.” kunnen blijven. Van de Meent na afloop vergoelijkend: „Dat kwam niet alleen door het natte veld. Er waren nog andere factoren. Bijvoorbeeld het gebrek aan routine bij onze jongens en de benauwdheid voor de Duitsers.” De Amsterdamse oefenmeester had zijn equipe opdracht gegeven de Duitse energie te temperen door Fortuna, door lange trappen naar voren, steeds op nieuw te dwingen van voren af aan met hun aanvallen te beginnen. In eerste aanleg kwam daar niet zoveel van. De Amsterdammers, inclusief spits Nico Jansen, hadden alle aandacht in het eigen strafschopgebied nodig om het Duitse offensief ten minste in laatste scheidsrechter achtereenvolgens trok voor beslist ontoelaatbare ingrepen van Cornwall, Visser en Jansen, die zijn tweede kaart incasseerde en dus op een schorsing voor de volgende UEFA-Cup- wedstrijd kan rekenen. Bij de Duitsers stond daar slechts éénmaal geel (voor Brei) tégenover. De hardheid verdween bijna helemaal uit het spel, nadat Theo Husers in de 37ste minuut voor de gelijkmaker had gezorgd. De onstuitbare Jansen zorgde dit keer voor het voor spel, door zonder mededogen in de slag te gaan met keeper Woyke. De klap kwam zo hard aan dat de Amsterdamse spits een minuutje verdoofd bleef liggen, terwijl de Duitse doelman de bal toch nog weg kon werken. Husers stond ech ter op de juiste plaats om het projectiel in tweede instantie toch tussen de palen te kunnen jagen. „Dat was voor ons het beslissende moment”, zou Fortuna-trainer Lucas la ter verklaren. „We waren het veld inge gaan met het idee voor rust ten minste twee goals voor te komen. Toen dat tegendoelpunt viel, wisten we dat we niet meer tot 5-1 uit zouden kunnen lopen. Dat was voor ons de genadeklap.” Door die gelijkmaker was Fortuna uitgespeeld. Het duurde niet lang meer of de eerst vermoeidheidsverschijnselen kwamen aan de oppervlakte. Lucas: „Ja. dat openingsoffensief had ons erg veel kracht gekost. Na rust kregen we daar de rekening voor gepresenteerd.” De tweede helft leverde het Duitse publiek nog slechts ergernis en de honderden Amsterdamse supporters (onder wie Piet Keizer) plezier op. In de tweede periode was het Amster dam dat het heft in handen nam. Zon der al te veel haast werd er opgebouwd, werd de bal in de ploeg gehouden. Jansen zorgde in de 32ste minuut voor de grootste vernedering van de Duitsers door tussen Zimmermann en Baltes door te glippen en Woyke voor de tweede maal te passeren: 1-2. De Duitse suppor ters hadden er nog slechts een honend gelach voor over. Van de Meent: „We wilden het hier op de mentaliteit en de conditie spelen en op die punten hebben we het gewonnen ook.” FORTUNA DUSSELDORF: Woyke; Baltes, Kriegler, Zimmerman en Czernotski (Zewe); Brei, Köhnen en Seel; Geye, Brücken (Degen) en Herzog. FC AMSTERDAM: Jongbloed; Flinkevleu gel, Cornwall, Fransz en Koopman; v.d. Merkt, v.d. Ban en Visser; Husers, Jansen en v.d. Lem (Otto). Scheidsrechter: Gordon (Schotland), 4MW toeschouwers. :=ii |S®

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 23