Man pleegde door beïnvloeding meineed Agenda tar (fl® politierechter juwelier aronson VEILINGEN MULTIBONT o .1 A Speciale aanbieding Kort: Nerts delen met nerts kraag 795,- 1095,- 1975,- 3995,- 495,- 495,- 495,- 595,- Zweeds lam Nutriette Pearl Chevron Nerts Chevrette Nerts Pieces jasje 695,- Nerts Murmel Br. Persianer Nerts mantels VELSEN-IJMUIDEN City BEVERWIJK Luxor Stadsschouwburg Kennemer theater met invaller Gemakzucht Si Alléén BULOVA biedt u een variatie in elektronische horloges vanaf fl. 360.- s ^^«OBEVERWIJK ROTTERDAM Karei Doormanstraat 358 Tel.: 010-12 75 46 Jonker Fransstraat 128A Tel.: 010-13 80 65 Open: maandag t.m. zaterdag 9-18 uur vrijdag tot 21 uur. ■9 Heemskerk Enkele prijsnoteringen uit onze 1974 kollektie van duizenden bontmantels, bontjasjes, stola’s, etc. Maten 38 tot 52. NEDERLANDS GROOTSTE BONTMAGAZIJN WANNEER WIJ de strekking van Terence Youngs sensatiefilm „De Amazones” mogen geloven, dan moet er ook in de oudheid reeds van het verschijnsel Dolle Mina’s sprake zijn geweest. Alleen beperkten zij zich toen niet tot het houden van betrekkelijk weinig spectaculaire protestdemonstraties, maar moet er ook van een genade loos en hardvochtig optreden sprake zijn geweest. Beverwijk Velsen-IJmuiden AMSTERDAM Keizersgracht 510 - Tel.: 020-6 26 93 Open: maandag t.m. zaterdag 9-18 uur donderdag tot 21.30 uur Te bereiken met tram 1 en 2 ^en( ft 4 fT I PLAATSELIJK NIEUWS (Van een onzer verslaggevers) (Door Herman Moscoviter) 20 (ADVERTENTIE) (Const. Firns b ofe Oowb en (ADVERTENTIE) CERTIFICAAT voor heren voor dames 'VA» HAARLEM Voor de Haarlemse po litierechter heeft gisteren een 35-jarige IJmuidenaar terecht gestaan die eerder dit jaar als getuige by een rechtzaak meineed pleegde. Het ging om een aan rijding en de bestuurder van de auto beïnvloedde de verdachtte dusdanig dat deze tijdens de rechtszitting verklaarde de auto te hebben bestuurd toen het ongeval gebeurde. BEVERWIJK. De veilingnoteringen waren woensdag: van zondag vervangen door ..Kara Ben Nemsi, de held van de woeste Balkan”, ook een bekend Karl May-avontuur. gegarandeerd nauwkeurig tot op één minuut per maand Bloemen: anjers 20-53, trosanjers 200- 285, anthurium 80-200, blauwe druif 70, chrysanten 180-260, per stuk 68, fresia 80-450, hyacinten 65, iris 50-200, lely per tak 40-110, narcissen 100-135, nerinen 30-75, orchidee 40-350, roos 40-80, baby- roos 12-40, tulpen 190-285. wor- Jo’n. Grote Houtstraat 49, Haarlem, tel. 023-32 1915 Jeugddienst. In de Ned. Hervormde Kerk te Heemskerk wordt zondag 15 december, aanvang 18.45 uur, weer een jeugddienst gehouden. De dienst staat onder leiding van ds. Van Leeuwen uit Heemskerk en zal muzikaal worden be geleid door de groep Metanoja uit IJmui- den. Groenten: prei 60-77, breekpeen 18-47, knollen 40-58, boerenkool 20-42, spruiten 60-103, groene kool 25-35, waspeen 45-53, uien 15-28, bloemkool 75-118, andijvie 45-103, witlof 125-145, bospeen 105-115, tomaten 105-115. VOORTS GEVEN in de matinee van zondag Lex Barker en Pierre Brice weer eens acte de présence. het duo dat de verfilming van Karl May’s bekende jon gensboeken zo succesvol wist te maken. In deze serie kan thans de vertoning van „Winnetou en Old Shatterhand” weer eens worden aangekondigd. TENTOONSTELLINGEN Tentoonstellingsruimte (Const. Huygens- straat). Regionale vo-geltentoonstelling van Tropica; geopend donderdag van 20 tot 22.30 uur, vrijdag en zaterdag van 10 tot 22'uur en zondag van 10 tot 18 uur. De raadsman van de IJmuidenaar sprak over twee groeperingen die mein eed plegen. De bikkelharde groep en de wat labiele meineedplegers. Hij rekende zijn cliënt onder de laatste en toonde zich verheugd over de eis van de officier. Mr. Vink hield zich wat betreft de gevangenisstraf aan de eis van de offi cier, maar verlaagde de boete tot 250 gulden. Jean-Paul Belmondo en de charmante Jacqueline Bisset in de voortreffelijke avonturenfilm „Le magnifique’’, die van vrijdag- tot en met zondagavond in de Velsense Stadsschouwburg zal worden vertoond. ook van overtuigd dat de bestuurder van de auto tot meineed had aangezet, maar wilde de verdachte door middel van deze straf toch laten merken dat hij een ernstig strafbaar feit had gepleegd. „Tien jaar geleden kreeg iemand voor meineed, ongeacht de omstandigheden, minstens zes maanden”. IN DIT GEVAL is het allemaal be gonnen om een zekere Antiope. koningin van de Amazones die als een fervent mannenhaatster moet worden be schouwd. Maar ja, het voortbestaan van het rijk dient nu eenmaal te worden verzekerd en voor een dergelijk proces is, zoals bekend de man onmisbaar. Met duidelijke tegenzin wordt voor deze be langrijke taak Theseus de koning der Grieken bestemd en eenmaal in zijn armen is Antiope toch wel bereid haar standpunt te herzien. Justitie mr. Wooldrik zei dat het niet de bedoeling was de man in de gevangenis te krijgen, hoewel hij daar veel voor voelde. Mr. Vink gaf de man nog een laatste kans om zijn goede wil te tonen en besloot over een maand bij de Raad van de Kinderbescherming te informe ren of de man zijn alimentatie nu wel betaalde - hetgeen hij beloofde -, waar mee de zaak voorlopig was afgedaan. Politierechter Mr. J. D. Vink zei de verdachte dat meineed een ernstige zaak was en dat ons strafrecht staat of valt bij de verklaringen van de getuige. De verdachte beaamde dit en bekende te vens meineed te hebben gepleegd. Tijdens de rechtszitting van het onge val, waarbij mr. Vink ook als politie rechter was opgetreden, bleek duidelijk uit de verklaringen van anderen dat de Planten: azalea 120-460, begonia 40- 120, cineraria 75, cyclamen 125-700, poin settia 120-280, ficus 320, hedera 40-75, hertshoorn 250, kalanchoë 30-45, primula 60-95, st. paulia 80-145, gem. planten 40- 180. W CfVfSPGD JfDfRT 1929 OFSCHOON NAUWELIJKS kan wor den aangenomen dat er nog een bio scoopbezoeker bestaat die nog nimmer de oorlogsfilm „The bridge on the river Kwai” heeft gezien, wordt dit epos toch telkens weer in de theaters vertoond. Nu weer eens van heden- tot en met woens dagavond in Luxor, alleen in de matinee SZl—I l I II >->' A VAN ECHTHEID BIJ IEDERE BONTMANTEL WWW*1’ DOOR DEZE liefde wordt dan tevens de ondergang van het rijk der Amazones ingeluid, waarbij de vechtlustige dames vergeefs pogen de oude glorie te herwin nen. Antiope volgt Theseus trouw naar Athene, met als enige mogelijkheid de Griekse vrouwen althans nog iets van emancipatie bij te brengen. Deze gefan taseerde tragedie, me* veel strijd en actie, kan van heden- tot en met dinsdag avond.;n City wo—’fn bekeken. „U hebt de kinderen verwekt, dus dan moet u ook voor ze zorgen”, zei mr. Vink in een andere zaak tegen een 44- jarige loodgieter uit Haarlem, die na zijn scheiding in 1972 geen alimentatie voor zijn drie kinderen betaalde. „U hebt nog 11.000 gulden te betalen, wat hadden die kinderen daar allemaal niet voor kun nen kopen. Dit lijkt werkelijk' nergens op. Bij een eerdere verklaring heeft u zelfs gezegd dat het geen onwil maar gemakzucht is. Dat laatste is nog erger dan het eerste”. JEAN-PAUL BELMONDO en re»- seur Philippe de Broca, het team dat reeds menige succesvolle film voor rekening wist te nemer, heeft h:er on langs ..Le -"-■r-r.-o” - Jean-Paul is hie^'n voor de verandering eens de ee"',»n”d,‘’e broodschr;5v°r van misdaad-romannetjes Francois Merlin, die via zijn eigen kleurige fantasieën aan het grauwe leven in een huurkamer tracht te ontsnappen. BIOSCOPEN Kennemer Theater (Zeestraat). 19 en 21.15 u.: „Kung Fu, terreur in Amsterdam”, 19.30 u. „De getemde feeks”. Luxor Theater (Breestraat). 20 u.: „The bridge over the river Kwai”. TENTOONSTELLINGEN Kennemer Oudheidkamer (Huize Schey- beeck, Velserweg). Geopend op donderdag van 19.30 tot 21.30 uur. Voor groepen op aanvraag bij P. Prins, Lijsterbeslaan 23, Be verwijk, tel. 25120. Galerie Boumans (Breestraat 122). Expositie wandtouwen van Oetske Kaldenberg; geopend tot 2 januari van dinsdag tot en met zaterdag van 9 tot 18 uur. Openbare bibliotheek (Kerkstraat 44). Expo sitie schilderijen van Folkert Haanstra; geo pend tot en met eind december. Buurthuis Wijk aan Duin (Wilgenhoflaan). Expositie ,,’t Mooiste bij mij aan de muur”; open tot en met 18 december dagelijks van 10 tot 17 en van 19 tot 22 uur. Dat hij het meeste van zijn salaris in de kroeg op zou maken wuifde de man onherroepelijk weg. „Dat kan toch niet”, zo verklaarde hij”, „ik verdien gemid deld zo’n 220 gulden in de week en alles wat mijn kinderen willen hebben, kun nen zij krijgen. Ik zie ze regelmatig en dan geef ik ze geld”. Mr. Vink kon het maar niet begrijpen en de officier van DAARBIJ IN DE tweede zaal van dit theater van heden- tot en met woensdag avond reprises van „De getemde feeks”, een grandioos kijkspel van de Italiaan Franco Zeffirelli, bewerkt naar Shakesn^are’sberoemde komedie. Men herinnert zich wellicht dat de hoofdrol len h’c”»n worden vervuld door be‘ inmiddels gescheiden paar Elizabeth Taylor en Richard Burton, welk optre den heeft geleid tot een van de meest geslaagde pogingen om een stuk van de oude bard uit Stratford fleurig en spec taculair op het witte doek te brengen. IN HET GEVARIEERDE weekpro- gramma van dit theater is voor de voorstellingen van heden- tot en met woensdagavond ,.Kung Fu-terreur in Amsterdam” opgenomen, een Chinese knokfilm, die zich voor de verandering nu eens afspeelt in ons eigen Mokum. Voorts in de nachtvoorstellingen van vrijdag, en zaterdrg .Kloosterinter- naa(k)t”, aangekondigd als „een opzien barende film, waarin de sex geen p^eibsheid kent”. En voor de liefhebbers van de gulle lach in de eerste matinee van zondag de del e klucht „De lef schopper”, met in de hoofdrol de dwaze 'ïormar W! ’-m. BIOSCOPEN City, donderdag en vrijdag 20 uur: „De Amazones”. Stadsschouwburg, vrijdag 20 uur: „Le magni- Soue”. DIVERSEN Museum Beeckestijn, Rijksweg Velsen-Zuid, stijlkamers en oude gebruiksvoorwerpen, da gelijks te bezichtigen van 14-17 uur. Bedrijfsmuseum Hoogovens, Bessemerstraat, IJmuiderr. Dag. te bezichtigen van 9.30 tot 12 uur en van 14-16.30 uur. Niet op zaterdag en zondag. Stadhuis Velsen, Plein 1945, IJmuiden. Dag. te bezichtigen van 10 tot 12 uur. Niet op zaterdag en zondag. Oude Raadhuis, Velsen-Zuid, donderdag 20 tot 22 uur. Tentoonstelling „Flevum en de Romeinen in Velsen”. Voor groepen en scho lieren na telefonische afspraak 023-320788- 378034. IN DE MATINEE van zondag onder wijl de meer traditionele mannelijke filmheld, ditmaal Lex Barker, die in „Robin Hood en de piraten” weer menie staaltje van bedrevenheid met vuist, pis tool en degen ten beste geeft. De kinderen zijn voortreffelijke to- neelspelertjes en wie daaraan twijfelt moet gisteravond al zijn onzekerheden kwijt zijn geraakt. Tot vier maal toe zag ik kinderen optreden in hoofd- en bij rollen van televisie-uitzendingen en wat mij betreft krijgen ze allemaal een tien met een griffel. Achteraf bezien is het natuurlijk fout om te spreken van to- neelspelertjes. Daarmee vergelijk ik ze onwillekeurig met oudere bij- en hoofd rolspelers. De ouderen hebben de neiging om (u herinnert het zich nog wel: het grijze gehaktbal-effect) zich te gaan gedragen en inderdaad toneel te spelen. Dat gaat ze dan vaak slecht af omdat we dan de amateurs herkennen. Kinderen schijnen daarentegen onbekommerd zichzelf te kunnen blijven. Of het nou het jongetje in „van gewest tot gewest” betreft dat eerst sluikreclame voor Bruna maakte door met een tekening te zwaaien en daarna naar de interviewer ging zitten kijken door die opgerolde plaat, of dat het de twee broertjes in „kijken naar kinderen” betreft, die ruzie maakten, elkaar uitdaagden, klikten en weer een gewapende vrede sloten. Op de andere zender was Veronique, een 11-jarig Mongools meisje te zien. Haar broers vertelden over ervaringen en belevenissen met hun zusje. Voor de buitenwereld mag Veronique dan duide lijk anders zijn, voor haar familie is ze gewoon een zus met wie iedereen gewel dig gelukkig is. „De spelers” uit dit filmpje gaven een idee van het dagelijks leven. Met andere woorden ze waren erg zichzelf. Dat is natuurlijk niet te zeggen van de herhaling van de film Kes, aan welke rolprent een duidelijk scenario ten grondslag heeft gelegen. Ik heb voor de tweede keer met plezier naar de film gekeken. Het is allemaal zo voorstelbaar. Het arbeidersjoch dat in de hoek zit waar alle klappen vallen. Op school en in het ontwrichte gezin. Hij geeft dan al zijn liefde aan een valk, die ten slotte door zijn oudere machtsbeluste broer de nek wordt omgedraaid. De gewapende vrede die plotseling omslaat in oorlog. Ook deze keer heb ik met grenzeloze bewondering gekeken naar het spel van de schooljongen. Dat was toneelspel, maar kennelijk zo intens beleefd door hem dat het werkelijkheid leek. Ontroerende beelden. Een weerloze dode vogel als weergave van een hele situatie. Die beelden van dode vogels werden ons spaarzaam toegemeten in Van gewest tot gewest, dat melding maakte van steeds meer zwarte (illegale) preparateurs, die beschermde vogels en viervoeters opzetten tegen behoorlijke prijzen. In Nederland mogen alleen door erkende preparateurs beschermde vogels worden opgezet. Maar die bepaling wordt steeds vaker ontdoken, omdat er kennelijk mensen zijn die zo’n dode opgezette vogel op de schoorsteenmantel een aardige versiering of een aardig statussymbool vinden. Met het gevolg dat niet alleen de natuurlijk gestorven exemplaren op de schoorsteenmantels komen, maar ook de gestroopte. Bij de Nederlandse Verenging voor Vogelbescherming kan men daar krasse verhalen over vertellen. Bijvoorbeeld een nest jonge roofvogels waar de jon gen met ijzerdraadjes werden vastgezet. De oude vogels voederden de jongen en toen ze goed in de veren zaten, kwamen de stropers om ze te doden. In de uitzending van gewest tot gewest kwam een bospolitieagent aan het woord, die vertelde waarom dit o.a. zo vaak ge beurt. De prijzen die betaald worden, zijn niet te versmaden, vinden de stro pers en illegale preparateurs. Een klan- destien geschoten buizerd brengt voor de stroper zo’n 55 gulden op en als de preparateur het verkoopt tussen de 175 en ƒ200. Achter het Nieuws besteedde veel aandacht aan „het grote nieuws uit Rho- desië”, te weten het bestand dat door de regering-Smith is gesloten met de Afri kaanse Nationale Beweging. Er was een filmpje uit Engeland met een vraagge sprek. Een aantal partijen was vertegen woordigd en naarmate het gesprek vor derde, kregen we steeds een beter beeld van de al-dan-niet moedwillige misver standen die tussen de partijen bestonden. Die onderlinge twistgesprekken beeldden de oorlogstoestand in Rhodesië scherp uit. Heerste er tijdens dat gesprek nog een sfeer van ongewapende oorlog, nu zou het ook daar een gewapende vrede zijn. IJmuidenaar niet aan de kant van de bestuurder was uitgestapt en dus moei lijk de auto had kunnen besturen. Men had de verdachte er nog van willen weerhouden een valse verklaring af te leggen, maar hij was, volgens de ver dachte zelf, zo bewerkt dat hij niet anders kon. Hij staat al twee jaar onder psychiatrische behandeling en de be stuurder van de auto heeft daar ge bruik van gemaakt. Mr. Vink sprak van een speciale posi tie van de man, die gescheiden is en twee kinderen heeft, en achtte hem niet helemaal toerekeningsvatbaar tijdens het plegen van de meineed. Officier van Justitie mr. H. P. Wooldrik eiste twee maanden voorwaardelijke gevangenis straf en een geldboete van vierhonderd gulden. In zijn requisitoir constateerde hij dat meineed-zaken niet vaak voorkwa men, hoewel dat niet inhield dat het niet vaak gepleegd zou worden. Hij was er ALDUS LOPEN bij hem werkelijk heid en verbeelding op een hoogst ver rassende wijze door elkaar, de grote attractie van deze film, die op de onverwachte momenten van decor en avontuur verandert. Maar niet zonde»’ schrijver geregeld in een gefantaseerde heldenrol «e plaatsen. On deze manier kan van vrijdag- tot en met zondaga vond in de Ve’sense een voortreffelijke avontn-er*”’ den ingezet, met veel - Paul Belmondo als de superheld.

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 9