Maximum-melkprijs komt te vervallen Van maandag af in onze krant: Raketten op noorden van Israel Straks hogere boete voor ontduiken wegenbelasting cEksklusief tapijt ASTERIX Publieksprijs voor „Erelid” BRILJANT FAVETEX lac.warnmg p Het woord is aan Eigen wereldjes Grote meerderheid Tweede Kamer besluit: I Lichtenberg: WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN GLAFKOS CLERIDES SCHORST ZICHZELF aag Vertrouwen n Voorlichting p- Winkelcentrum Schalkwijk: bus2,70,71. AGENDA pagina 7 2 Tijdelijk regen 29, n VRIJDAG 13 DECEMBER 1974 65e jaargang nummer 35 in olie 9 6 6 9 11 17 15 15 17 19 21 25 27 31 Laatste „Vader en zoon” uitgewist Cantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. jostbus 18; tel. adm.: 15437 en 16450, el. redactie: 15389, na kantoortijd: 1070y. dachten bezorging 18.30 - 19.00 uur: 10519 jostgiro: 273107; voor abonnementen adm. 5203571. - AVONDJAPON div. modellen en kleuren 59,— en 69,— GEKLEED KOSTUUM zwart in zuiver scheerwol 159— bétere dames-, heren en kinderkleding voor FABRIEKSPRIJZEN o.a. deze week tV (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Minister Lubbers hoopt maandag enkele wijzigingen in het prijsbeleid bekend te maken. Daarover is deze week met het be drijfsleven overlegd. Vandaag zal het kabinet de kwestie bespreken. De maximummelkprijs komt te vervallen: bij wijze van proef mogen de fabri kanten nu zelf de afleveringsprijzen vaststellen. De minimumprijs voor melk blijft gehandhaafd en zal regelmatig worden bijgesteld. Tot dusver heeft de maximumprijs te veel een prijsopvoerende werking. Deze krant bestaat uit tweeëndertig pagina’s Weerrapporten Plaatselijk nieuws 4, 5, 7, Medische diensten Schrijvende lezers Kastje kijken Amsterdam Kunst13, Radio en televisie Strips Uitwijzer Puzzel Weg en wiel Economie Beurs Sport Meest zwaar bewolkt met enige tijd regen. Tot matig of krachtig en aan de kust tot hard toenemende wind uit zuidwest tot west. Minimum temperaturen van 4 graden aan de kust tot om het vries punt in het zuidoosten van het land. Maxima circa 7 gra den. gratis voor niks. Zo’n zestig winkels, een Vroom enDreesmann,eenHema,eenC&A. onder de luÏK Umuider Courant Hoofdredactie: Jos L. Lodewijks, E. Koning Uitgave Damiate Pers B.V. Directie: Mr. H. C.-van der Mije,-H. P. Stuurman Abonnement - bij vooruitbetaling - f 10,90 p. mnd., f31,35 p. kwartaal (p. post f 36,—), p. jaar f 123,20, (p. post f 141 Losse nummers 50 ct PRIJSBELEID SOEPELER I I i niiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Nieuwmarktbuurt op de barricaden va 237.— UMUIDEN: Marktplein 30 Tel: 19015 i uniimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiii Bij de belegering van twee panden in de Dijkstraat werden de gehelmde agen ten met dakpannen en steenbrokken bekogeld. Nadat zij op bevel van ho gerhand de aftocht hadden geblazen, wierpen de tot het uiterste gespannen buurtbewoners in twee straten me- De fakkel der waarheid sticht onvermijdelijk brand. HILVERSUM. <ANP) Maandag 16 december zou de zesde, tevens laatste aflevering van de serie „Vader en zoon” om 22.05 uur via Nederland 2 uitgezon den worden. Door een samenloop van omstandigheden is deze aflevering, die aanvankelijk als deel drie uitgezonden zou worden, uitgewist. Plein 1945 nr. 6 - IJmuiden komt er een grotere verscheidenheid in behandeling van de diverse sectoren van het bedrijfsleven op dit punt. Hangende het overleg kon de minister geen nadere mededelingen doen. De Kamer krijgt dinsdag de nadere maatregelen op pa pier. lijkheid hun waardering voor een van de werkstukken tot uitdrukking te brengen- Daarvan werden 57 stem men op het werkstuk „Ons Erelid” uitgebracht, het hoogste aantal. B. en W. gaven onlangs te kennen dit beeld niet aan te willen kopen, ondanks dat het door de jury was voorgedragen, omdat de gemeente geen werken aankoopt die stadgeno ten bewust of onbewust kwetsen. De jury trad daarna uit protest af en er werd een comité gevormd dat zich inspant om het object dat 1501 gul den kost, alsnog voor Haarlem te verwerven. Op het ogenblik kunnen de gemeenten slechts het parkeren tot een maximum van vier uur regelen. Minister Wester- terp was tegen het amendement, omdat het vooruitloopt op een integrale aanpak van het parkeervraagstuk, waarover hij in september van het volgend jaar nade re voorstellen zal indienen. Volgens Clerides wordt er in het Huis fluisterend op gezinspeeld dat hij bij de staatsgreep betrokken was en president is geworden om de terugkeer van Maka rios te verijdelen. „Ik heb een rein geweten en ben nooit voor de staatsgreep geweest”, aldus Cle rides. Het Huis heeft besloten het door Clerides geëiste debat op 19 december te houden. Of Clerides nu wel de voorgeno men onderhandelingen tussen de Griekse en Turkse bevolkingsgroepen op Cyprus zal bijwonen, is niet bekend. De Veiligheidsraad van de Verenigde Naties komt vanavond bijeen om te beslissen of de VN-vredesmacht nog een half jaar op het eiland in de Middelland se Zee moet blijven. de motorrijtuigenbelasting te laten val len. Staatssecretaris Van Rooyen van Fi nanciën had aanvaarding van beide amendementen ontraden. Volgens hem is een minimumboete van 25 voor men sen, die een of twee weken te laat zijn met het insturen van hun acceptgiro kaart toch al rijkelijk veel. De Kamer stond echter op het standpunt dat de zwartrijders best wat harder aangepakt mogen worden. Volgens de CHU’er Scholten zou het aantal vergeetachtigen wel eens sterk kunnen verminderen als de minimum boete wordt verhoogd. NICOSIA. (UPI) Glafkos Clerides waarnemend president van Cyprus tot de terugkeer naar het eiland van presi dent Makarios zaterdag, heeft gisteren gezegd dat hij „zichzelf heeft geschorst” als leider en lid van het Huis van Afgevaardigden. Clerides wenst dat het Huis een debat zal houden over de staatsgreep van 15 juli. In plaats daarvan geldt de voor alle zwartrijders geldende extra heffing van 100 percent van de verschuldigde belas ting. Een grote meerderheid van de Tweede Kamer besloot hiertoe aan het eind van het debat over het regerings voorstel om ook stilstaande auto’s onder In de Tweede Kamer zei Lubbers gisteren tijdens het begrotingsdebat dat het (al wat versoepelde) prijsbeleid zal worden voortgezet. Er komt een iets andere benadering van de detailhandel. De situatie van de vrije beroepen „zal goed worden bezien”. In het algemeen De Kamer aanvaardde verder het voorstel van de KVP*er Hermsen om de termijn waarover de belasting terugge vraagd kan worden bij niet gebruiken van het voertuig, te brengen van 1 op een halve maand. Ook een vierde amen dement, dat van dr. Drees (DS’70) om de bevoegdheid van de gemeenten bij het parkeren te verruimen, kreeg geen dui delijke meerderheid. de ruigter 1 b b De Amsterdamse Nieuwmarktbuurt is op echt Amsterdamse manier in verzet gekomen: dat wil zeggen met grote soli dariteit, gebundeld geweld en hardhan dige middelen. Het Amsterdamse ge meentebestuur zal nog heel wat diplo matieke en tijdrovende wegen moeten bewandelen voordat de sloop in deze buurt ten behoeve van de metro voor-t gang zal kunnen vinden. Gelukkig heeft de leiding van de poli tie bij het eerste treffen van gisteren met grote zelfbeheersing beseft dat het niet tot een echte veldslag mocht ko men. Dat de politie voorlopig het terrein van de slag aan de „vijand” heeft gela ten hebben de Nieuwmarkters misschien als een overwinning gevierd, maar in feite was het een overwinning van het gezonde verstand aan de kant van de autoriteiten. De verbitterde reactie van deze buurt bewoners lijkt sterk op een gezamenlij ke instinctieve wede, zoals die kan wor den waargenomen in de vrije natuur als dieren zich in hun jacht- en woongebied voelen bedreigd. Het is geen opstand om gewin of dogma, het is een angstreactie die met doodsangst vergelijkbaar is. Men moet zich inleven in de verknochtheid van mensen aan hun omgeving, hun huizen, hun kamertjes en optrekjes, hun kleine, veilige milieu in de jungle van een grote stad, om de reactie te kunnen begrijpen als een van buitenaf gediri geerde vuist met een slopershamer die veiligheid komt stukslaan. Het nuttige doel waarvoor de slopershamer wordt gehanteerd en het algemeen belang van een metro zeggen deze mensen volstrekt niets. Men kan evengoed proberen een tijger, die zijn legerstede en jongen ver dedigt, te vertellen dat er een nette en comfortabele kooi in Artis voor hem is gereserveerd en dat zijn stukje woonge bied straks veel mooier wordt door de aanleg van een prachtige betonweg. Tact, tolerantie, begrip, maar ook doorzettingsvermogen zullen de Amster damse bestuurders niet kunnen ontberen om de democratische beslissingen ten uitvoer te leggen, die niet kunnen wor den teruggedraaid. Met méér tact, tole rantie en begrip lang tevoren zouden zij (vellicht het tracé van de onvermijdelij ke metro verre hebben gehouden van de kwetsbare eigen wereldjes, die een stad als Amsterdam bij dozijnen telt en die •voor de bewoners even heilig zijn als ket Vaticaan voor de paus. Over de prijsontwikkeling in 1975 bleek Lubbers zorgelijk gestemd. Hij is niet gerust op het binnen zekere grenzen houden van de inflatie- In dit verband wees hij erop, dat de totale arbeidskos ten dit jaar een stijging van 15 percent ondergingen. Via de indexering heeft dit zijn weerslag op prijzen en vervolgens op de lonen. Het feit dat de grondstof- fenprijzen dit jaar maar zeer ten dele daalden, noemde de minister een tegen valler”. Staatssecretaris Hazekamp van Econo mische Zaken zei dat woensdag in over leg met het bedrijfsleven is besloten voorlopig de maximummelkprijs los te laten. De melkfabrieken hebben toege zegd hun afleveringsprijzen voor de slij ters met niet meer dan 2 cent te zullen verhogen. Dit zal gebeuren zodra het Produktschap Zuivel de goedkeuring heeft om de minimumprijs die wordt gehandhaafd ook met 2 cent te ver hogen. De verhogingen zullen aan het eind van dit jaar ingaan. De motie-Keuning (DS’70) over de wenselijkheid van permanente consu mentenvoorlichting ontmoette bij Lub bers geen bezwaar. Hij vond die eerder een ondersteuning van zijn beleid- Maar, zei hij, we kunnen geen voorlichting afdwingen en constructieve voorstellen zijn er nog niet. De mogelijkheid om als voorlichting goedkope menu’s te presen teren is onderzocht, maar bleek te be zwaarlijk. Vanuit Libanon schoten de Palestijnen ongeveer 15 raketten af die ontploften in het open veld in de omgeving van Safad. Daarop beschoot de Israëlische artillerie het Zuidlibanese gebied. Bewoners van Zuid-Libanon meldden dat vanochten vroeg Israëlische vliegtui gen boven hun gebied verschenen, maar deze verdwenen toen zij door luchtdoel geschut werden verdreven. De jacht vliegtuigen en hefschroefvliegtuigen keerden terug maar werden opnieuw verdreven, zegt men. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. De minimumboete voor het rijden zonder wegenbelasting gaat per 1 januari omhoog van 25 naar 50. Het maximum, dat de regering op 1000 had willen stellen, wordt uit de wet geschrapt. tershoge barricaden op. (Zie foto’s) Deze bezetting van de buurt bood een sinistere aanblik. De actiegroepen, die eerder verklaarden dat zij alles weer zullen opbouwen wat voor de metro is gesloopt, voeg den gisteravond nog de daad bij het woord. Koortsachtig werd materiaal aangesleept om de vernielde daken te herstellen. Vanmorgen was het in de buurt betrekkelijk rustig. Een woordvoerder zei: „Wij doen niets, maar als de politie komt, kunnen we niet langer voor de gevolgen instaan”. Inmiddels beraadt het gemeentebe stuur zich over de verdere stappen in deze zo langzamerhand ook zenuwslo pende metro-affaire. (Zie verder pagina 2) BEIROET (Reuter). Enkele uren nadat de Israëlische luchtmacht gister avond Palestijnse kampen in Libanon heeft bestookt, is vanochtend een vuur gevecht ontstaan aan de Israelisch-Li- banese grens. De staatssecretaris zei dat hij de melkprijzen gedurende de komende ex perimentele periode nauwkeurig zal blij ven volgen. De ondernemingen moeten voorgenomen verhogingen melden. Als er zich toch weer ontsporingen voordoen zal worden ingegrepen op grond van de Prijzenwet. Hazekamp vertrouwt erop, dat er op deze manier ook de zelfstandi ge melkhandel zich zal kunnen handha ven. Het overleg inzake de structurele positie van de slijters wordt voortgezet. Volgens minister Lubbers is nog niet beslist op welke manier consumenten voorlichting zal worden gegeven. Het verzoek van de Consumentenbond om zendtijd voor dit doel heeft positieve kanten. Maar er is nog niet beslist of dit past in het omroepbeleid. De NOS ziet geen kans om zendtijd in te ruimen voor permanente consumentenvoorlichting. Toelichtingen op en inlichtingen over nieuwe en bestaande overheidsmaatrege len lijken het meest in aanmerking te komen om aan de consument te presen teren. EDELSMID - JUWELIER Korte Houtstraat 16, Haarlem zijstraat Grote Houtstraat te straat links vanaf Houtbrug Telefoon 31 15 82 's Maandags gesloten (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM. De sloop van huizen in de Amsterdamse Nieuwmarktbuurt is voorlopig gestaakt om een escalatie van de moeilijkheden te voorkomen. Dit nadat het gisteren tot ernstige botsingen was politiemacht en actiegroepen, die zich tegen de aanleg van de metro verzet ten en niet bereid zijn een strobreed te wijken. gekomen tussen een (Van een onzer verslaggevers) Het beeld heeft gestaan op de ten toonstelling van de jaarlijkse aanko pen die van 28 november tot en met 8 december in de Vishal is gehouden. Behalve het door de gemeente aange kochte werk is op deze expositie een selectie van niet-aangekochte wer ken te zien geweest. Daarbij was „Ons Erelid”. Van de 1700 bezoekers hebben er 220 gebruik gemaakt van de moge- HAARLEM. Het omstreden kunstwerk „Ons Erelid”, een op bur gemeester De Gou lijkend beeld van de hand van het Cultureel Patriottis tisch Patronaat (Pieter Zwaanswijk en Gerrit van Dijk) is bekroond met de publieksprijs, groot vijfhonderd gulden. S -SJ= •i" mi

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 1