Directeur-generaal Rijkswaterstaat: DAF MET LICHTE TRUCK Achtduizend een manoeuvre Japans merk Nog een Rijnpoorthaven vermoedelijk van de baan miljonairs in Nederland Inhalen: altijd riskante 4 Junckers deens. parket Experiment met sluiting bedreigd caravan-rai amsterdam fül3|14115116|17|18i dec I Wel trekhaak, geen spiegel 1 4 j V^^^modej WP Encyclopedie F WP EMCÏClDPfDIt Gezondheidscentrum WINTER- :sport- i: •VAKANTIE 21 v 11J DAG 1 3 DECEMBER 1974 VARIA ELSEVIER BESTSELLERLIJST i> Pessimistischer Constructie centraal beheer EEG-begroting erdoor Verkrijgbaar bij elke boekhandel Een uitgave van Elsevier Zekerheid in bedrijfsvoering wA Wie met zijn auto een andere auto inhaalt en passeert loopt ge vaar. Maar ook de inzittenden van de wagen die wordt ingehaald, lopen gevaar. En tenslotte, voor de tegenliggers dreigt eveneens ge vaar, als zij vóór zich een inhaalmanoeuvre waarnemen. Kortom: minstens drie partijen belanden bij een poging tot passeren in de ge varenzone. Dat schept verplichtingen. De verplichting om een even tuele fout van de ander zo snel en goed mogelijk te compenseren. Al was het alleen maar uit lijfsbehoud. ’WJSI (ADVERTENTIE) 81 IS (ADVERTENTIE) jr- (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) I (ADVERTENTIE) P74/7 AANSPRAKELIJKHEIDSVERZEKERING AUTOVERZEKERING BRANDVERZEKERING BEDRIJFSSCHADEVERZEKERING MONTAGEVERZEKERING TRANSPORTVERZEKERING KAPITAALVERZEKERING RENTEVERZEKERING MACHINEBREUKVERZEKERING LUXEMBURG (AP). Het Europese parlement heeft gisteren het was de eerste maal dat het hiertoe de bevoegd heid had de begroting voor 1975 van de Europese Gemeenschap goedgekeurd. Het gaat bij de begroting om een bedrag van 6,98 miljard dollar, 14 percent meer dan dat van de begroting 1974. Dagelijks geopend van 10-17 uur en 19-22 uur. Zondag van 10-17uur. Over de constructie van de afsluitbare Oosterscheldedam zal door een stuur groep onder leiding van het hoofd van de Deltadienst, ir. H. A. Ferguson een studie worden verricht. Daarbij worden allerlei instanties, in binnen- e'n buiten land ingeschakeld Over een jaar zal de stuurgroep met een interimnota komen en over anderhalf jaar zal het eindrap port' worden uitgebracht, waaruit moet blijken of de stormstuwcaissondam ge bouwd kan worden en wat dat kost. De Rai is bereikbaar met tram 4 en 25 en bus 8 of 15. Jan de Hartog - Het Uitverkoren Volk f 18,90 Het zesde Japanse merk, dat een auto op de Nederlandse markt brengt is Mitsubishi. Hier de Colt Lancer, verkrijgbaar in vier uitvoeringen voor prijzen die variëren tussen de 10.000 en 15.000 gulden. De wagens hebben of een 1400 of een 1600 cc krachtbron. (Van onze Haagse corresoondent) DEN HAAG Wij streven ernaar om aan de wens van de regering te voldoen, nl. om over anderhalf jaar te kunnen rapporteren of afsluiting van de Oosterschelde al dan niet mogelijk is door middel van de door de regering wenselijk geachte doorlaatbare caissondam. Het ligt in de be doeling om over een jaar een tussentijds rapport uit te brengen. Dit heeft gisteren in Den Haag de directeur-generaal van rijkswaterstaat, ir. J. W. Tops, gezegd op een persconferentie, waar hij de gebeurtenissen rond de afsluiting van de Oosterschelde nog eens de revu heeft laten passeren. In antwoord op de vraag of de rijks waterstaat pessimistischer is over de oplossing van minister Westerterp zich toonde toen hij de regeringsbeslissdng in de Tweede Kamer verdedigde, zei de heer Tops: „De minister heeft het plan gepresenteerd met de ontbindende voor waarden. Dat is een positieve benade ring. Het is heel duidelijk, dat alles wat nu ontworpen wordt, gericht is op de uitvoering van het besluit, een doorla tende dam te bouwen.We hebben er vertrouwen in oplossingen te vinden. Er zitten grote problemen aan vast, maar die zijn naar onze mening oplosbaar. De regering heeft in principe gekozen voor een doorlaatbare caissondam. De daaraan verbonden bindende voorwaar den zijn: de dam moet technisch uit voerbaar zijn en voor 1985 gereed kun nen komen en de extra kosten mogen in vergelijking met de oorspronkelijke plannen niet meer bedragen dan 1,7 miljard gulden met een marge naar boven van 20 pet. Binnen anderhalf jaar moet rijkswaterstaat de regering over de mogelijkheden nader inlichten. Kan aan de bindende voorwaarden niet worden voldaan dan komt de oorspronkelijke oplossing - totale afsluiting - weer aan de orde. In de nieuwe Daf-trucks zijn com ponenten ingebouwd die door Daf in samenwerking met Magirus Deutz, Volvo en Saviem werden ontwikkeld. Daartoe was in nov. 1971 een overeen- Dal gaat zijn vrachtwagenprogram ma uitbreiden met enige lichte types. In totaal komen er twee series lichte bedrijfswagens bij: de F 700- en de F 900-serie. De wagens bewegen zich in de klasse van 6500 tot 8000 kg totaal- gewicht. Afhankelijk van de opbouw komt dit neer op een nuttig laadver mogen van 2,5 tot 3 ton voor de F 700-serie, en 4 tot 4,5 ton voor de F 900-serie. Dit zijn dus vrachtwagens die voornamelijk op de kortere af standen worden gebruikt en binnen de bevolkingscentra in de agglomera ties, waar men te maken heeft met smalle, dikwijls bochtige straten, met veel lossen en laden en veel in- en uitstappen. Daf meent, dat de nieuwe lichte bedrijfswagens hiervoor veie mogelijkheden bieden. Ook onder leiding van ir. Ferguson zal een stuurgroep, waarin de provinciale waterstaat, de provinciale planologische diensten en de rijkswaterstaat deelne men, een studie maken over de compar timentering. Voor 30 april van het vol gend jaar zal daarover een rapport wor den uitgebracht waarin wordt aangege ven welke compartimentering mogelijk is en wat daarvan de consequenties zijn. Ir. Tops wees er gisteren op, dat zowel over de technische uitvoerbaarheid van het plan voor afsluiting als over de compartimentering over anderhalf jaar duidelijkheid moet zijn. De Zeeuwse en Brabantse waterschap pen zullen met de provinciale waterstaat en de rijkswaterstaat nagaan welke dij ken tussentijds moeten worden verhoogd en plannen presenteren, die met de grootste spoed moeten worden uitge voerd. Een bureau, onder leiding van de arrondissementsingenieur van de rijks waterstaat in Goes, zal de plannen bege leiden. vouw-, toer en stacaravans op 46.000 m2. ROTTERDAM (ANP). De kans is groot dat de geprojecteerde Rijnpoortha- ven tussen Hoek van Holland en Maas sluis er nooit zal komen. De Rotterdamse wethouder van Ruimtelijke Ordening, mr. H. Mentink, verklaarde gistermiddag in de gemeenteraad dat hij van plan is de raad te adviseren een van de vele bezwaarschriften die tegen het bestem- minsplan Rijnpoort zijn ingediend, ge grond te verklaren. Als de raad daarmee akkoord gaat— en gezien de bezwaren van de meeste raadsleden tegen de haven de aanwijzing van het betreffende gebied tussen Hoek van Holland en Maassluis als toekomsti ge haventerrein in te trekken. „Voor zover ik het nu kan bekijken zal de minister daar wel oren naar hebben”, aldus wethouder Mentink. prins Willem alexanderlaan 651 apeldoom postbus 700 tel 05760*92165 Een doorlaatbare caissondam heeft grote problemen, maar die zijn wel op te lossen. De hamvraag op dit ogenblik is volgens ir. Tops op welk moment er ten aanzien van een oplossing van de problemen duidelijkheid zal bestaan, welke consequenties ervan zijn en welke de eraan verbonden kosten. Het lijkt een haalbare kaart, maar er is op het ogen blik geen pasklare oplossing. Wij weten ook niet of wij deze over anderhalf jaar kunnen presenteren. Wel kunnen wij over anderhalf jaar ten aanzien van een oplossing in grote trekken meer zeggen, aldus ir. Tops. jmode (W): :nieuwsv Japonnen, japonnen, japonnenVoor e „uit”, avond, middag en zomaar als tussen- e doortje. Japonnen in tal van stoffen, model- len en prijzen. Om J het mogelijk te maken J u enige „enige” japon- nen te permitteren. Héél bijzonder Grote Houtstraat 26-30 Haarlem. W ww? 612 bladzijden met duizenden onderwerpen geheel up-to-date 1500 afbeeldingen in kleuren gedrukt op hagelwit, houtvrij papier in luxe band van rood kunstleer voordeelprijs 57,50 tot 1 januari 1975, dan ƒ65,- Een complete encyclopedie in één groot deel, samengesteld met medewerking van de Redactie van de Winkler Prins Encyclopedieën. Verkrijgbaar bij elke boekhandel Nó nog tegen voordeelprijs! maatschappijen voor levens- en schadeverzekering, bedrijfsadministratie en management-informatiesystemen, financiering en leasing komst tussen deze vier bedrijven ge sloten. Elk bedrijf zal de samen ont wikkelde componenten zelfstandig toepassen in de eigen voertuigen. De nieuwe Daf-typen zijn uitgerust met een eveneens nieuwe kantelceabi- ne,d die ruim twee meter smal is en van bumper tot achterzijde cabine 1.44 m. lang. Ondanks deze beschei den buitenafmetingen beschikt de ca bine over een ruim interieur. Naast de chauffeursstoel is een bijrijders- bank voor twee personen geplaatst. Voor deze winter en uw eventuele wintervakantie J brengen wij o.a. een kol- lektie truien van het wereldberoemde huis „Pius Wieler”. •Voor uw après-ski zult u •bij ons eveneens een keus» •kunnen maken uit panta- Slons, rdkken, blouses, •pullovers en vesten. V^elzan^: J Grote Houtstraat 26-30 Haarlem. Voor de nieuwe trucks zijn twee motoren beschikbaar. De lichtste mo tor is een watergekoelde vier cilinder diesel van 78 din pk bij 2800 t.p.m. De andere krachtbron is de bekende Daf-diesel van 110 din pk bij 2400 t.p.m. De serieproduktie van deze vrachtwagens begint in augustus 1975. In eerste instantie zullen zij op de markt worden gebracht in Nederland België, Frankrijk en Duitsland. De verkoop in andere landen van de EEG wordt voorbereid. Auto’s, die voorzien zijn van een trekhaak, behoeven met ingang van 31 oktober geen rechterbuitenspiegel meer te hebben. Hiervoor werd een wijziging aangebracht in het Wegen verkeersreglement. Tot nu toe gold, dat deze rechterbuitenspiegel wel verplicht aanwezig moest zijn. Zelfs als de auto geen aanhangwagen of caravan trekt. Het is echter gebleken, dat dez eeis te vèr gaat. Er kleven ook bezwaren aan zo’n rechterbuiten spiegel, die zeker als de aanhanger breder is dan de auto ver naar op zij moet uitsteken om nog enig effect te hebben. Deze ver uitstekende spie gels vormen een gevaar. Nu mogen ze dus aan de rechterkant van de auto worden weggelaten. BEUKEN, EIKEN, ESSEN, SYLVAKET 20 SOORTEN EN PATRONEN SHOWROOM Kampersingel 22 Haarlem Telefoon 023 - 31 91 20 ook op zaterdag geopend (10-16 uur) HAARLEM Parkeerruimte aanwezig. haalbare kaart” „Caissondam lijkt een vinden om het rijgedrag van de voor ganger in zich op te nemen. Op welke manier neemt hij de bocht, gebruikt hij tijdig zijn richtingaan wijzer? Een kleine wenk: let bij het passeren onder meer ook op de voor wielen van de auto die voor u rijdt. Aan de voorwielen merkt men vaak het eerst of deze wagen van richting gaat veranderen. Tenslotte nog dit: een situatie, waarin de automobilist een colonne wagens achter een vrachtwagen tege moet rijdt, bergt eveneens gevaren in zich. Automobilisten achter de vrachtwagen zullen telkens proberen de rij voorbij te komen. Men krijgt dan het beeld van wagens die „stui vertje wisselen”, ze komen snel uit de rij en schieten enige auto’s verder er weer in terug. De autorijder die zo’n colonne tegemoet komt, moet hierop bedacht zijn. Uiterst rechts houden, eventueel vaart minderen als iemand bezig is aan een inhaalmanoeuvre van de colonne en altijd zoeken naar een plaats, waar de auto in geval van nood kan uitwijken. Alex Comfort - Speelse liefde, CJ gids voor minnaars ƒ55,- Alistair MacLean - Karavaan naar Vaccarès 11,90 Bernard Eilers/Wim Zaal - 4. Destijds in Nederland 19,50 Z* Fred Polak - O Lof der Botheid ƒ12,50 ZJ Jacques Massacrier - *3 Opnieuw beginnen ƒ17,50 Heinrich Böll - De verloren eer van Katharina Blum 16,90 DEN HAAG (ANP). Volgens de jongste gegevens van het CBS waren er eind 1971 8.4000 mifjonairs in ons land. Dat waren er 400 meer dan eind 1970. Van 1969 op 1970 was hun aantal niet gestegen. Onder de miljonairs bevonden zich 200 mensen, die een vermogen van tien mil joen gulden of meer bezaten. In verge lijking met 1970 betekende dit volgens de statistiek van het CBS een verdubbe ling, wat verband moet houden mot afronding naar boven van de getallen. Het gezamelijk vermogen van deze su- per-rijken bedroeg in 1971 2,9 miljard gulden tegen 2,7 miljard in 1970. In totaal waren er in 1971 in ons land 263.700 mensen met een vermogen van 100.000 gulden of meer hun gezamelijke vermogen beliep 75,9 miljard gulden. In vergelijking met 1970 nam het aantal vermogensbezitters (van meer dan een ton) met ongeveer 170 toe het gezame lijk vermogen steeg met een kleine 3.2 miljard. Het aantal mensen met een vermogen van meer dan een half miljoen maar minder dan een miljoen bedroeg in 1971 16.600 tegen 15.900 in 1970. Het aantal belastingplichtigen in ons land groei heel wat sneller dan de bevolking, blijkt uit de CBS-statistieken. In enkele jaren tijds is hun aantal verdubbeld: van 750.000 in 1967 tot 1,48 miljoen in 1970. Het aantal belasting plichtigen met een inkomen van 100.000 gulden per jaar of meer steeg in die jaren eveneens snel: van 13111 in 1967 naar 18.020 in 1969 en 22.343 in 1970. A. Gondrexon- IVZ Elseviers Hondengids 19,50 Wie inhaalt moet de vuistregel kennen: bij twijfel nooit. Aarzelt men bij het schatten van de snelheid van een eventuele tegenligger, laat hem dan eerst rustig passeren. Maar er is meer wetenschap, kennis en discipline nodig om zo veilig mogelijk te kunnen inhalen. Een internationaal gezelschap, dat zich op instigatie van een olieconcern bezighoudt met een onderzoek van de rijmethoden, heeft enige tijd geleden de inhaalmanoeuvre in het verkeer bestudeerd. Het kwam erop neer, dat ongelukken tijdens een inhaalma noeuvre konden worden teruggevoerd op vijf oorzaken: een onverwachte wending van het voertuig, dat wordt ingehaald; inhalen met onvoldoende tussenruimte aan de zijkant; inhalen vlak voor tegenliggers; inhalen zonder te letten op achteropkomend verkeer; van de weg slippen door te bruusk van richting te veranderen. Hoewel de autosnelweg ook geva ren kent bij het inhalen, is het ge vaar het grootst op de overige wegen. En wel bij een middelmatige ver keersdrukte. Juist dan komt er heel wat voor kijken om een inhaalma noeuvre correct te plannen en uit te voeren. Ja, het inhalen moet voorzien en overdacht worden. De afstanden tussen de auto’s, de snelheid, het juist schatten van het tegemoetkomende verkeer, letten op verkeer van achte ren: kortom, een veelheid van gege vens moet eerst opgespoord en ver werkt worden, voordat de eigenlijke manoeuvre kan beginnen. Iemand die inhaalt, is al lang van tevoren bewust of onbewust met deze manoeuvre bezig. Liever natuurlijk „bewust” bezig en daartoe behoort ook het uitzien naar eventuele vluchtwegen, voor het geval dat. Het inhalen schept niet alleen ver plichtingen voor de man die inhaalt. Ook voor de chauffeur van de auto, die wordt ingehaald. En eveneens voor de tegenligger. Want de fouten die worden gemaakt zijn niet altijd te wijten aan de „inhaler”. Een van de meest voorkomende fouten is de onaangekondigde verandering van richting v n de auto, die wordt inge haald. De bestuurder van de auto die passeert moet proberen de tijd te UTRECHT (ANP). Het sinds mei dit jaar functionerende gezondheidscen trum voor buitenlandse werknemers in Utrecht een landelijk nog uniek expe riment wordt wegens geldnood door sluiting bedreigd. Wanneer vandaag be sprekingen met de ziekenfondsraad over een aanvullende subsidie mislukken, moet het gezondheidscentrum eind dit jaar definitief dicht. De oorzaak van de financiële moei lijkheden is volgens secretaris Dick Hol lander van de Utrechtse migrantenraad met name gelegen in het feit dat des tijds bij het vaststellen van de subsidie voor het centrum onvoldoende rekening is gehouden met de aanloopperiode. De ziekenfondsraad verstrekte voor de eer ste drie jaar een subsidie van ruim een ten om de exploitatietekorten te dekken. Daarbij ging men uit van een toeloop van 3100 buitenlanders per jaar, een aan tal dat met de in totaal 600 patiënten die momenteel bij het gezondheidscen trum zijn ingeschreven uiteraard niet haalbaar is. Een en ander had tot gevolg dat eind oktober in feite geen cent meer in kas was. Dankzij het feit dat het Ministerie van Volksgezondheid en Milieuhygiëne de uitbetalingen van de salarissen tot eind van dit jaar heeft gegarandeerd kan de aan het centrum verbonden huis arts bijgestaan door tolken, de buiten landers nog helpen, anders was het ge zondheidscentrum al gesloten geweest. Secretaris Hollander van de migran tenraad verklaarde dat het bijzonder jammer zou zijn wanneer het experi ment nu op geld zou stranden. „Organi satorisch zijn er ten gevolge van gebrek aan ervaring door het bestuur van het gezondheidscentrum wellicht fouten ge maakt. Maar medisch-technisch is het experiment bijzonder geslaagd. Er is duidelijk behoefte aan een dergelijk centrum. Met name voor de nieuwko mers onder de buitenlanders, die de Nederlandse taal nog niet machtig zijn, is een dergelijk centrum een uitkomst”. Meer dan 580 modellen Dagelijks geopend Toegang f 5.-. Kinderen tot 14 jaar f 3,-. Voordelige trwh-toegangsbiljetten Van een goede caravan heeft u jarenlang plezier- GraUskind^^^voorde kleintjes. tramden ^en bus 8 of 15. datisdemooLSter^e^ ixuiii m ijyciii Frangoise Sagan - Een verloren profiel 12,50 f? Alistair MacLean - Stoptrein Cz naar Fort Humboldt 14,90 ^4- 1 1

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 21