Progressief V eisen Aardgastarieven door raad aanvaard informeert naar na verwerping PvdA-motie toegezegde nota’s Raad akkoord met nieuwe heffing rioolafvoerrecht Geld lenen door gemeente Algemene muzikale vorming riep weerstand op in raad op scholen kan beginnen Raad akkoord met collegevoorstel Geen loon voor verkeersbrigadiers RIU’INN” contactlens - specialist ANVC waar u zelf kiest en vak- ■LI I kundig wordt geholpen ï- Progressief Velsen wilde de prijzen niet doorberekenen ONTBREKEN DRAAGKRACHTBEGINSEL IS GEMIS Rentepercentage te hoog Proef in Zee- en Duin wijk Puntige afscherming op dak wekt huiver F DECEMBER PLAATSELIJK NIEUWS VR IJ DAG 1 3 19 74 4 Gehonoreerd Kennemeriaan 92 IJmuiden, tel. 02550 15072 VELSEN Progressief Velsen heeft zich in de raad gericht tegen het handhaven van het gemeente lijk beleid de moeders die zich in zetten als verkeersbrigadiers niet te belonen. De fractie vindt dat deze moeders een maatschappelijke functie verrichten waarin de po litie niet kan voorzien. Progressief Velsen is het niet eens met het standpunt van het college, dat het werk van de moeders een morele Geef 'n Turkse Anatol tafelloperv.a.285.- Geef'n origineel geschenk van blijvende waarde! Geef 'n Mekka-Shiraz tafelkleed ca. 160x120 v.a. 980.- VOOR AL UW ELEKTRAWERK „BRANDENBURG” plicht van de ouders vindt. Het raadslid Hoek van Progressief Vel sen zegt dat de onveiligheid van het verkeer niet alleen de schuld is van de ouders. (Van een onzer verslaggevers) (Van een onzer verslaggevers) beschikte. „Honderden (Van een onzer verslaggevers) (Van een onzer verslaggevers) (Van een onzer verslaggevers) (ADVERTENTIE) RILPINIXl” (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) Mevrouw Bos-De Boer vond deze puntige afschermingsrand huivering wekkend en veel te gevaarlijk voor kinderen. Dergelijke beschermings maatregelen zullen volgens haar de jeugd toch niet verhinderen op ge bouwen te klimmen met alle moge lijkheden van gevaarlijke ongelukken vandien. een van met van Dit laatste bedrag zal gebruikt worden voor de bedrijven gas en water, de auto matisering van de bevolkingsadministra tie en de verbetering van de publieke tribune in de raadzaal. Beide andere leningen zijn bestemd voor wat de ge meente noemt consolidatie van vlottende schulden. Haarlem-Schalkwijk Grootwinkelcentrum, Riviéradreef Hoek zei daarop niet tegen een oplei ding of een beëdiging te zijn want de verkeersbrigadiers vervullen een duide lijke politietaak. Burgemeester Reehorst vond later dat het raadslid Hoek in deze zaak „doordraafde”. Wethouder H. van der Werff heeft deze vloed van opmerkingen op bedacht zame wijze beantwoord. Hij herinnerde er aan, dat het college na onderzoekin gen de mogelijkheid heeft gevonden om 20 tegen 13 stemden de heer Kloos- het college Na een korte discussie in tweede in stantie ging de raad met algemene stem men accoord met het voorstel van het college. VELSEN. Progressief Velsen heeft tijdens de behandeling van de begroting 1975 een lijst opgesteld van alle nota’s die door burgemeester en wethouders aan de raad zijn toegezegd. De fs actie vraagt B. en W. deze lijst te controleren en mede te delen of de lijst volledig is. De bezwaarschriften bevatten klachten over de heffing als zodanig, het niet heffen naar draagkracht en het feit dat voor elke woning het aantal inwoner- equivalenten op 3,5 is gesteld en dat geen rekening is gehouden met het aan tal bewoners van een woning. Het PvdA-raadslid I. Drukker uitte er zijn voldoening over, dat hier een eerste aanzet is tot meer differentiatie, zij het dat het draagkrachtbeginsel er nog niet tot uitdrukking in is gebracht. C. Hoek (Progressief Velsen) had er onder andere bezwaar tegen dat vervuiling door orga nische stoffen wel wordt belast en door anorganische stoffen niet, terwijl juist die organische stoffen door de natuur afgebroken worden en de andere niet. Hij merkte op dat de belangrijkste be lastingplichtige, de individuele burger dus, moet betalen, terwijl hij daartoe vaak niet bij machte is. Het college zegt dat heffing naar draagkracht niet moge lijk is. Maar in de raad is dit nimmer aan de orde gesteld en evenmin bespro ken. Naar zijn oordeel moet de geza- Het raadslid zei in de raadsvergade ring er veel voor te voelen de bevoegd heden van de verkeersbrigadiers te ver ruimen. Zij moeten volgens hem gerech tigd zijn autonummers van overtredende automobilisten door te geven aan de politie. Burgemeester Reehorst ging dat duidelijk te ver. De verkeersbrigadiers zijn volgens hem „gewone burgers” die vrijwillig een taak op zich hebben geno men. Zij vervullen niet de functie van hulpagent, waarvoor een opleiding en zelfs een beëdiging nodig is. onderscheid te maken tussen woningen met 1, 2 of 3 bewoners. Een aantal wensen is daarmee gehonoreerd. Bij het maken van berekeningen bleek men 20.000,- per jaar over te hebben en dat kwam overeen met de extra-kosten. Be drijven boven 3,5 inwoner-equivalenten worden afzonderlijk aangeslagen, ook al afhankelijk van de vervuilingsgraad. B. en W. zijn nu de inwoners van Velsen zoveel mogelijk naar „draagkracht-tus- sen-haakjes” tegemoet gekomen. Tenslotte ging de raad met het voor stel (tot niet-betaling) accoord met ver melding van het afwijzend standpunt van Progressief Velsen. Let u eens op het ANVC—bord dat wij voeren. I Dat is het bewijs dat wij als erkend en gediplomeerd contactlens—specialist zijn aange- sloten bij de Algemene Nederlandse Vereni- ging van Contactlens—specialisten. Voor u de meest volledige garantie voor een vakkundige I bediening, als u contactlenzen wilt nemen. Andere fractieleden lieten weten het voorstel van het gemeentebestuur te wiillen steunen. De CPN-er Hoorn wilde zijn respect overbrengen aan de moe ders, die deze taak op zich hebben genomen. De PvdA-er Scheeper vond vooral de praktische bezwaren die een betaling oproepen doorslaggevend. Wel vroeg hij het college de jaarlijkse atten tie voor de moeders wat te vergroten. Veilig, door goede kwaliteit. Bedrijfszeker door deskundig ontwerp. Snelle service. Landelijk erkend installateur Oosterduinweg 20 IJmuiden Telefoon 02550—13405 aan het miljard dat de defensie meer kost”, zo besloot de heer Kruisman. Wethouder H. van der Werff vond dat hij er eigenlijk niet zoveel over behorefde te vertellen. Alles is bekend en iedereen heeft er kennis van kunnen nemen. Niet doorberekenen is een ge vaarlijke zaak, want dan komt f 3,5 miljoen voor rekening van de gemeente. Zoiets is de ogen sluiten voor de werke lijkheid aldus de wethouder. De mo tie noemde hij een slag in de lucht. „Je maakt jezelf maar wat wijs en komt er geen stap verder mee”. In de tweede ronde werd na een korte discussie de motie in stemming gebracht. Deze werd verworpen met stemmen. Voor de motie gehele PvdA-fractie en de terhuis. Het voorstel van werd aangenomen met 28 tegen 5 stem men. Het college wordt tevens gevraagd aan te geven welke nota’s van deze lijst het komend jaar in ieder geval niet behan deld zullen worden. Verder wordt het gemeentebestuur verzocht mede te delen tijdens welke raadsvergaderingen de overgebleven onderwerpen zullen wor den behandeld. Dit om de zogenoemde lange-termijnraadsagenda te kunnen op stellen. De gemeenteraad heeft in juni al om een dergelijke planning gevraagd. De door Progrlssief Velsen opgestelde lijst ziet er als volgt uit: art. 61-commis sies, wijkraden, meerjarenplanning, yer- huisnota, mogelijkhden bevolkingsonder zoek, deelname Kennemerraad, visserij- nota, herziening bestemmingsplan Drie huis, bestemmingsplan Zeebad, bouw tweede sporthal en/of tweede overdekte zwembad, plaatsing verkeerslichten, ver keersmaatregelen Velseroord, verorde ning meldingsplicht leegkomende wonin gen, structuur waterprijs respectievelijk voorstel herziening tariefopbouw, orga nisatievorm openbaar voortgezet onder wijs, moderniseringsbeleid schoolgebou wen, plan huisvesting afdeling voortge zet buitengewoon onderwijs van de Duin en Dennenschool, voorstel oprichting kleuterafdeling MlVO-school, bijbelon derricht openbare scholen, vormgeving van cursusen voor diverse praktijkdi- ploma’s, buurthuizen resp. wijkcentra, invoering cultureel paspoort voor be jaarden, filiaal Santpoort van de open bare Leeszaal, toekomst Pieter Vermeu- lenmuseum, kinderdagverblijven, opzet en subsidiëring, peuterspeelplaatsen, ac tieplan bestrijding tandbederf, regionale ambulancedienst, beleid badhuizen, taak Dienst Sociale Zaken, instelling „sociale raadslieden”, huisvesting en verzorging bejaardeh resp. voorstel tot de bouw van een nieuw bejaardenverzorgingstehuis, voorzieningen voor geestelijk gehandi capten, resp. voorstel tot stichting van een dagverblijf, standpunt ten aanzien van door de gemeente te organiseren Derde Wereld-projecten (jumelage, on derwijsactiviteiten en dergelijke). van een strenge winter men niet kan instaan voor voldoende aardgas. Nee, de heer Kloosterhuis zag het niet meer zitten en verklaarde zich tegen de gas prijsverhoging Het CDA-lid N. Koopman stelde, dat zijn fractie het voorstel nu bepaald niet met gejuich heeft ontvangen. Ander zijds moet men wel de feiten nuchter onder ogen zien. In de Tweede Kamer is de zaak al besproken. Door de verhoging met vijf cent per kubieke meter k’omt er 90 percent van de opbrenst in de schat kist. Daardoor zal vermoedelijk een an der onderdeel van onze belasting aldus spreker niet geheven hoeven te worden. Bovendien zijn er gebieden in ons land, waar men geheel verstoken is van aardgas en waar men graag de duurdere aardgas prijs zou willen beta len inplaats van de nog duurdere ener giebronnen die nu moeten gebruikt. Dat er echter wel een stukje draagkrachtbe ginsel moet worden ingepast, achtte hij juist. Met de ingediende motie kon het CDA geen vrede hebben. VELSEN. De raadsleden Bos-De Boer, De Groot-Water, Reichenfeld, Scheeper en Schiltmeijer van de PvdA hebben gisteravond hun afkeu ring uitgesproken om de kleuter school „De Wildaag” een krediet be schikbaar te stellen. Dit krediet zal gebruikt worden voor een dakrandaf- scherming, die noodzakelijk is om vernielingen aan het schoolgebouw tegen te gaan. VELSEN. Op vier basisscholen in Zeewijk en Duinwijk kan 1 januari aanstaande een experiment van start gaan met lessen algemene muzikale vor ming. De raad is daarmee donderdaga vond accoord gegaan. De lessen zullen in het derde leerjaar van de scholen wor den gegeven. Docenten van de Velsense Muziekschool zullen assistentie verlenen. De proef zal in 1976 worden voortgezet, eventueel op scholen in een ander deel van de gemeente. Een speciale commis sie zal het experiment begeleiden. Er is een krediet van tienduizend gulden be schikbaar gesteld. De PvdA-er Scheeper toonde zich ver heugd met het voorstel. Hij hoopte op succes en vroeg of het buitengewoon onderwijs in Zee- en Duinwijk ook bij het experiment betrokken kunnen wor den. Ook de WD-ster Rootjes-Nabben en de CDA-er Roosendaal konden met het voorstel instemmen. De CDA-er vroeg of er al geïnformeerd is naar een eventuele rijksbijdrage. nemen andere wijken. Vooral de wijken die weinig leerlingen leveren voor Muziek school komen daarvoor in aanmerking, zoals Velsen-Noord. Verder zei hij dat in het tweede proefjaar ook geëxperimen- menlijke vervuiling te lijf gegaan wor den door gebruikmaking van de algeme ne middelen. Verder memoreerde de heer Hoek, dat het rijk de gemeente aanslaat op 50.000 inwoner-equivalenten. Hij wilde weten of dat elk jaar zo is, dan wel of dit aan veranderingen onderhevig kan zijn. CDA-fractievoorzitter H. de Boer con stateerde, dat de intentie met betrekking tot het draagkrachtbeginsel het college ertoe heeft gebracht - toen dit technisch uitvoerbaar bleek - datgene wat moge lijk was direct uit te voeren. „Natuur lijk staat het onderscheid dat u nu in het rioolafvoerrecht aanbrengt en waar bij verschillende bedragen in rekening gebracht gaan worden, voor woningen bewoond door één persoon, twee perso nen en drie personen-en-meer, niet vol ledig in relatie tot het draagkrachtbegin sel. Vast staat echter dat het voor velen wel geldt en dat er soulaas wordt gebo den aan een beduidend aantal minder draagkrachtigen, waaronder onze bejaar de mede-burgers”, aldus deze spreker. De heer T. Kruisman (CPN) deelde mede dat de CPN zich van het begin af heeft verzet tegen deze heffingen en van mening blijft dat het uit rijksmiddelen betaald moet worden. Toch zal de CPN voor het voorstel van B. en W. stemmen, hetgeen echter niet wil zeggen dat deze partij voor dit rioolafvoerrecht is. Maar als men tegen stemt, dan blijft de nog slechtere verordening gehandhaafd, waarmee de 7000 bewoners van wonin gen niet geholpen zijn. Wethouder Roessingh zei het verheu gend te vinden dat de voorbereidingen in zo’n korte tijd zijn afgerond. Hij zei te willen onderzoeken of in de toekomst ook het buitengewoon onderwijs in de wijken aan het experiment kunnen deel- en eventueel ook scholen uit Grijzenhoudt kondigde toen namens zijn fractie aan „de bittere pil” van de lening te zullen slikken. Zonder stemming wer den de voorstellen tot lenen aangeno men, waarbij Progressief Velsen en de VVD lieten aantekenen bij stemming tegen de lening van de f 863.000 te zullen stemmen. raden moeten dit goedkeuren en dat is dan het laatste schandaal van dit dra- me”, aldus de heer Kruisman, die even later opmerkte dat het ook een schan daal is dat de kolenmijnen gesloten werden en iedereen werd opgewekt over te gaan op het goedkope aardgas waaro ver Nederland guldens werden hiervoor door de men sen uitgegeven. En toen iedereen na de oliecrisis overgeschakeld was op aardgas, toen begon de regering met twee cent te verhogen; dit jaar gevolgd met een verhoging van nog eens vijf cent, hetgeen volgend jaar zal wor den herhaald. Even schandalig is dat iedere gasverbruiker meer of minder door de regering gebrandschat wordt voor 150 tot 200 per jaar dat met de twee cent van vorig jaar 210 tot 280 per jaar is om de rijksfinan ciën te versterken en zo mee te betalen VELSEN. Even heeft het er don derdagavond meerderheid Velsen niet het lenen 863.000. T. Kruisman (CPN) noemde het schandelijk genoeg dat de Tweede Ka mer akkoord is gegaan met het voorstel van de regering zij het met de stem van de CPN tegen. „Maar wie nu denkt dat de regering zelf de verantwoorde lijkheid wil dragen voor deze prijsop drijving, die heeft het mis. De gemeente- Wethouder Roessingh zei hiervoor te willen zorgen. Hij had de indruk dat de moeders zelf tegen een betaling zijn, in tegenstelling met de oudercommissies van de scholen. Hij betwijfelde sterk of een betaling van de verkeersbrigadiers meer moeders voor dit werk zou aan trekken. D. K u i j p e r (Progressief Velsen) trok fel van leer tegen de voorgestelde- verhoging. De kleine man. die juist is overgegaan tot het gebruiken van aard gas als gevolg van de vele propagan da welke is gemaakt, wordt nu met deze verhoging geconfronteerd. De aangekon- digde belastingverfaging van 150 wordt door die gasprijsverhoging volkomen te niet gedaan. De kleine man is de dupe, terwijl de winst van circa 70 miljoen door Esso en Shell wordt ingepikt. Progressief Velsen wil de opgedrongen gasprijsverhoging niet doorberekenen. Als dat wel wordt gedaan, zou dat leiden tot een onrechtmatige verzwaring. Niet de gemeente is dan verantwoorde lijk de f 3,5 miljoen last welke dan op Velsen komt te liggen, maar de minister zo is zijn oordeel. Wethouder Roessingh zei het in principe met haar eens te zijn, maar hij wist geen andere oplossing. „Vele gevaren in onze maatschappij zijn nu eenmaal onvermijdelijk”, vond hij. Het was het raadslid A. Schiltme ijer van de PvdA, die de motie indien de. De VVD-er ir. G. A. S c h o o n k i n d stapte onmiddellijk in de ring om te verklaren, dat zijn partij aan deze motie geen enkele behoefte heeft. Het aardgas beleid is in de Tweede Kamer ter sprake geweest en als de Kamer het voorstel aanneemt, waar blijft men dan als men dit soort zaken gaat aantasten in de vorm van moties. Dan zouden er nog wel veel meer moties kunnen worden ingediend. DS’70 fractievoorzitter N. Kloos terhuis herinnerde er aan dat men enkele jaren geleden niets anders hoorde dan dat het aardgas zo goedkoop zou zijn. Nu moet de prijs worden aangepast aan die van de olie. Hij vroeg zich af of men in Koeweit de olieprijs weer ba seert op ons aardgas. Bovendien is re centelijk bekend gemaakt, dat ten tijde naar uitgezien dat in de gemeenteraad akkoord zou gaan door de gemeente Deze lening is aangeboden door de NV Bank voor Nederlandsche Gemeenten, tegen een percentage van 113/8 en af te lossen in twintig gelijke termijnen. De grootste fractie binnen de raad, de PvdA, maar ook Progressief Velsen en de VVD vonden het renteper centage, waartegen de lening moet wor den aangegaan te hoog nu de laatste weken de rentevoet scherp daalt. Daar naast vonden deze fracties het bevreem dend dat het gemeentebestuur tegelij kertijd voorstelde drie miljoen gulden te lenen tegen een rente van 10'/t percent per jaar en nog eens zevenhonderddui zend gulden voor 10 3/8 percent per jaar. De VVD en Progressief Velsen zeiden in eerste instantie al tegen te zullen stemmen; de PvdA deelde mee haar stemgedrag af te laten hangen van het antwoord van wethouder Van der Werff. VELSEN. Het grote aantal be zwaarschriften tegen de aanslagen op de heffing van het rioolafvoerrecht hebben een gedeeltelijk succes opgeleverd, of schoon nog lang niet iedereen tevreden is. Dat bleek ook duidelijk in de verga dering van de gemeenteraad donderdag avond toen dit punt aan de orde kwam en burgemeester en wethouders voor stelden over te gaan tot een invoering van een gedifferentieerd tarief, zij het dan beperkt: tot woningen bewoond door een of twee personen. In alle overige gevallen zou de huidige regeling gehand haafd dienen te blijven. De raad is er tenslotte met algemene stemmen mee accoord gegaan. zo goed als Deze stelde dat de raad drie weken later dan gepland het voorstel over de lening van 863.000 te behandelen krijgt. Op advies van de commissie fi nanciën heeft de bewindvoerder met de bank contact opgenomen om het aantal aflossingstermijnen te verlagen. Dit werd gebracht van 25 op 20. De wethou der deed een „klemmend beroep" op de raad met de voorstellen akkoord te gaan, anders zullen Gedeputeerde Staten vol gens hem niet toestemmen in de krediet aanvragen. Burgemeester Reehorst mengde zich in de discussie en schoot wethouder Van der Werff te hulp. Hij zei als „commis saris van de Bank voor Nederlandsche Gemeenten” dat deze instelling grote op de kapitaalsmarkt geleende geldbedragen na een plotselinge daling van de rente voet niet goedkoper aan de gemeenten beschikbaar kan stellen. „Het is een bittere pil, maar deze bank, waarvan de gemeenten aandeelhouders zijn, kunnen we dergelijke risico’s niet laten dragen. Dat is het nadeel van centrale financie ring”. De VVD-er Koch wierp tegen dat de raadsleden beloofd of gezworen hebben te waken voor de belangen van Velsen en niet voor de belangen van bankin- richtingen. „De raad is bovendien geen bankier”, zo zei hij. Het PvdA-raadslid VELSEN. De voorgestelde verho ging van de aardgastarieven, als gevolg van het besluit van de Tweede Kamer, heeft wel kwaad bloed gezet. Zelfs in de gelederen van de Partij van de Arbeid, die met een motie kwam aandragen. Niet om tegen te stemmen, want deze fractie wilde haar stem wel vóór het voorstel om tot verhoging over te gaan, geven, doch wenste met de motie uiting te geven aan een naar haar mening aan de gemeente opgelegd onjuist verkoop beleid. Indien de minister zich zou be perken tot de totale opbrengst van het gas, zou de gemeente een verkoopbeleid kunnen voeren waarin de sociale aspec ten niet zouden ontbreken. De gehele PvdA-fractie is van mening, dat afwij zen van het voorstel de gemeente in een situatie zou brengen welke de bedrijfs voering onzeker maakt en waarvan de consequenties niet zijn te overzien. Zij acht zich gedwongen onder ernstig pro test het voorstel te accepteren en draagt in de motie het college op van dit protest kennis te doen geven aan de minister, die leden der Staten Generaal en waar mogelijk meerdere gemeenten tot een dergelijk protest over te halen aldus de motie. teerd zal worden met leerlingen uit de vierde en vijfde klassen. Er is door Velsen nog niet onderzocht of dit expe riment in aanmerking komt voor een rijksbijdrage. 4

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 4